Nieuwe Leidse Courant Johnson vraagt grote offers voor Vietnam Heath werd nieuwe leider van Tories Langdurige regen dupeert veel boeren en tuinders 'Ernstig vermoeden strafbare feiten' REM-eiland vlug demonteren Vanmiddag persconferentie Bommen geworpen op twee raket-bases Rivalen trokken zich terug Veel boeren verkochten al vee Novas werd winnaar van krachtmeting Commentaren Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur; Dr. E. DIEMER CHRISTRIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh it ghebleven mijn Kerf in teghenipoetl" r Woensdag 28 juli 1965, 46ste jaargang Weinig verandering De Bilt verwacht tot moreenochtend: Veel bewolking met nu en dan reeen. Matige tot krachtige, aan de kust mo gelijk harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 WASTHINGTON Kort nadat bekend was geworden, dat tenminste 46 Amerikaanse jachtbommenwerpers bij Hanoi een raket-lanceerbasis had den vernietigd, verklaarde de Amerikaanse vice-president, Hubert Humphrey dat president Johnson op het punt stond, beslissingen te nemen die grote offers aan geld, materiaal en zelfs aan mensenlevens kunnen be tekenen. Man die voetganger doodreed terecht GERGUM De rijkspolitie In Achtkarspelen heeft de 37-jarige auto sloper T. P. uit Surhuisterveen ge arresteerd, die heeft bekend zaterdag nacht in zijn woonplaats de 53-jarige voetganger G. Scholte uit dezelfde gemeente te hebben aangereden en daarna zonder stoppen te zijn doorge reden. De heer Scholte kwam bij het ongeluk om het leven. P. die terugkeerde van een verj aars partij in Harkema-Opeinde waar hij en kele glazen bier had gedronken, heeft na het ongeluk de beschadigde auto ver borgen onder het hooi in een boerderij, van een nicht, in Opeinde. Vermoedelijk door tips is de oplitie er achter waar de auto stond. Hij onthulde niet, welke beslis singen dat zijn. Duidelijk is echter dat de president op het punt staat een gedeeltelijke mobilisatie af te kondigen om een groot expeditie- leger naar Vietnam te kunnen zen den. Johnson vergaderde gisteravond met de nationale veiligheidsraad en met de leiders van de beide grote partijen. Vanmiddag om half zes zou hij een belangrijke persconferentie houden, die over de tv zou worden uitgezonden. Wat de aanval op de door de Russen gebouwde lanceerbasis betreft wordt in Washington medegedeeld, dat niet alleen een installatie werd vernietigd, maa: een andere zwaar werd beschadigd. Drie toestellen (van het type F-105) werden door intensief conventioneel luchtdoelge. schut naar beneden gehaald. De aanval werd op geringe hoogte uitgevoerd. Drie dagen geleden werd een Ameri kaans vliegtuig door vuur van een van deze lanceer inrichtingen neergehaald Het waren semi-mobiele installaties, die binnen 24 uur opgezet konden worden. Zij behoorden niet tot de vijf eerder ge signaleerde bases in de omgeving van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. Voor vervolg zie pag. 6) Maudling goede verliezer LONDEN De 49-jarige Edward Heath is de nieuwe leider van de Britse Conservatieve partij. Hij volgt in deze functie sir Alex Douglas- Home op. Zijn naaste rivaal, de 48- jarige Reginald Maudling, maak te gisteren tegen de avond bekend, dat hij zijn nederlaag erkende en zijn kandidatuur had ingetrokken. Zoals gemeld leverde de eerste stemming in de Lagerhuisfractie van de Conservatieve partij geen beslis sing op. Heath kreeg 150 van de 298 stemmen. Maudling 133 en Enoch Po well slechts 15. Heath was er niet in geslaagd, 15 pet meer stemmen te be halen dan Maudling, hetgeen een twee de vereiste was bij de eerste stemming. Gebaar Nadat Powell zioh uit de ..race" had teruggetrokken en ook Peter Thorney- croft had laten weten, dat hij zich niet in de strijd tussen Heath en Maudling wilde mengen, liet Maudling weten, dat hij niet langer naar de leiding van de partij zou dingen. In een verklaring zei hij: „De heer Heath heeft bij de eerste stemming een meerderheid over de ge hele linie behaald. Ik ben alle vrienden die mij hebben gesteund erg dankbaar, maar ik er ben van overtuigd, dat ik in Moedig optreden van huismoeder KARLSKROIA Mevrouw Birgitta Oesterman heeft door haar moedig op treden acht mensen het leven gered. Zij zat voor haar zomerhuisje op het eiland Alnoe toen zij een motorboot 300 meter uit de kust in brand zag vliegen. Acht opvarenden sprongen er af, onder wie vier kinderen, van wie er twee niet zwemen konden. Mevrouw Oesterman holde naar een roeiboot, maar die had geen riemen. Zij nam daar een touf tus sen haar tanden en zwom de 300 meter met de boot achter haar aan. Alle acht konden op deze wijze worden gered. het belang van de partij niet aan een tweede stemming moet deelnemen". Maudling sprak de hoop uit. onder Heath te mogen werken teneinde zo spoe dig mogelijk de huidige regering te verslaan. Uit de steun voor Heath blijkt, dat de meeste Conservatieve parlements leden menen, dat hun fractie een strijd lustiger leider moet hebben om het bij debatten in het Lagerhuis tegen premier Wilson te kunnen opnemen. Het feit. dat Heath al dadelijk en duidelijk de leiding nam was voor velen een verras sing. Men had Maudling een voorsprong gegeven. Ook de opiniepeilingen hadden een voorkeur voor Maudling te zien ge geven. Beide mannen staan bekend als gematigd en vooruitstrevend. Zij zijn de belangrijkste vertegenwoordigers van de moderne stroming in de partij. Prestatie Heath heeft vooral naam gemaakt toen hij in 1963 de leiding had van de Britse afvaardiging, die in Brussel moest onderhandelen over een even tueel Brits lidmaatschap van de EEG. Heath bleek zo'n bekwaam onderhan delaar te zijn, dat president De Gaulle genoodzaakt werd zijn veto te gebrui ken om Engeland buiten de gemeen schap te houden. Technische moeilijk heden waren er niet meer. (Zie ook pagina 5) Bonensla en andijvie worden duurder DEN HAAG De langdurige regen val van de laatste weken heeft de land- en tuinbouw in de meeste gebieden van ons land in ernstige moeilijkheden gebracht. Vele dui zenden hectare boerenland staan al enige tijd volkomen blank: in het waterschap Salland (Overijs sel) alleen al twaalfduizend hec tare. Ook de rundveehouderij is i Om uit de moeilijkheden te komen, heb- de BB vier pompen in het water af te voeren. Inmiddels hebben veel boeren al vee verkocht, anderen vrezen hun finan ciële ondergang als zij voor al hun vee hooi en krachtvoer moeten ko pen. Nooddijken, die zij op verschil lende plaatsen om hun weilanden en akkers hebben gelegd, zijn al lang van geen nut meer gebleken. ernstig gedupeerd: de weiden zijn te nat, het gras is van slechte kwaliteit de dieren verkeren in een ongunstige conditie. De groot ste moeilijkheden verwacht men in deze sector in het winterseizoen, omdat er nu weinig cn slecht ruw- voer gewonnen wordt. Bijzonder triest is de situatie in de om geving van Raalte. Een kwart van de vijftigduizend héctare boerenland staat onder water en een kwart is zo dras dat men er geen vee meer in kan wei den. De voorjaarshooioogst was gering en van slechte kwaliteit. Het zomerhooi drijft, rottend op de vele „binnenzee- en" die hier zijn ontstaan. De uiter waarden langs de IJssel hebben nog helemaal niet kunnen hooien of vee weiden. ben de boeren tot tweemaal toe het recht in eigen hand' genomen. In hun wanhoop groeven zij zaterdag een gleuf door de weg en de dijk van het Overijssels kanaal, om sneller het wa ter van de Elskamperwaterleiding te kunnen afvoeren. Maar de gemeente dichtte maandag de breuk, die inmid dels door het kolkende water een breedte van twee meter had gekregen. Nog eens Maandag herhaalden de boeren dit. De politie nam toen aanvankelijk een af wachtende houding aan. De boeren wilden pas met het graven van een gleuf stoppen als burgemeester Ganze boom van Raalte persoonlijk verscheen. Korte tijd later deelde de heer Ganze boom de boeren mee, dat de brand weer zou worden ingeschakeld en dat Vertrouwensvotum hinderpaal ATHENE De regering van pre mier Athanasiadis Novas heeft de krachtmeting met de linkse krach ten, die zich achter ex-premier George Papandreoe hebben schaard, glansrijk gewonnen. De als algemeen uitgeroepen staking had weinig om het lijf en ging uit als een nachtkaars. Papandreoe heeft dan ook niets van zich laten horen Intussen maakt Novas zich op voor d« beslissende ronde: Het vertrouwens votum in het parlement. Morgen begin nen de parlementaire debatten over het nieuwe kabinet. En het ziet er naar uit dat de premier weinig kans heeft om als overwinnaar uit de bus te komen. Hij moet het hoofd bieden aan de pro-com munistische unie van democraten en aan de woede van oud-premier Papandreoe diens nog talrijke volgelingen in het parlement. Minder invloed De invloed van Papandreoe, de man die in de afgelopen weken steun trachtte te verzamelen door middel van relletjes, massa-demonstraties en stakingsdreigin gen, is sterk minder geworden Leuzen te zijnen gunste worden weinig meer hoord en de belangstelling voor betogin- Duizenden demonstranten trok ken gisteren naar 't parlements gebouw in Athene. Daarbij wer den leuzen geschreeuwd tegen de regering, de koninklijke fa milie, de Verenigde Staten en de NATO. De betoging had in zo verre een rustig verloop, dat het niet tot gevechten met de politie kwam. gen wordt steeds geringer. Dit neemt niet weg. dat in het parlement geen meerderheid bereid wordt geacht. Novas of Papandreoe te steunen. Verwacht wordt, dat men zich ten slotte voor een derde figuur zal uitspreken. In dit verband wordt de naam genoemd van Stephan Stephanopoulos, die onder Papandreoe vlce-premier wa~. De vraag blijft echter, of Papandreoe bereid is zon der strijd zijn plaats a' te staan aan een ancler. of dat nu Novaj of Stephanopou los is. Gaat h(j niet vrijwillig dan kan hü geplaatst worden tegenover rebellie in de partijfractie. Intussen is het goed, de uitslag af te wachten van het vertrou wensvotum dat Novas morgen aan het parlement zal vragen. Zeeland Het corisulentschap voor de Zeeuwse eilanden heeft nog een sprankeitje hoop: ,,Als we vandaag of morgen de laatste bui krijgen valt het nog wel mee. maar als de regen aanhoudt wordt het een oatastrofe". De rijksveelteelbconsulent in Gelder land is resoluut in zijn conclusie: „Nog nooit zo'n sleoht jaar gehad" Tuinbouw In de tuinbouw staan late zomergroenten en herfstgroenten er zeer slecht voor. Voor de komende twee maanden zal daarom gerekend moeten worden op Niet alleen de moedige vakantie gangers, maar ook het vee wordt getroffen door de regen. In dras sige weilandenzoals hier in Stokkumerbroek bij Markelo (Ov benutten de koeien elk droog plekje om te grazen. Kind overreden door vader METSL A W IER Te Oostrum in Friesland is het 4-jarig dochtertje van de timmerman-aannemer E. P- Visser uit Oostrom omgekomen onder een auto, bestuurd door haar eiigen vader. Toen de heer Visser met zijn personenauto tegemoetkomende boerenwagen zou pas seren, sprong van de drie kinderen die achter deze wagen liepen zijn 4-jarig dochtertje Christina achiter de wagen vandaan, vlak voor de auto. verminderde produktie van en dus ho gere prijzen voor produkten als bonen, andijvie en sla. De aanvoer van ap pelen is drie weken later begonnen dan normaal. Natuurlijk heeft het landbouwschap zich in de afgelopen dagen op de situatie in. land- en tuinbouw bera den. Het dagelijks bestuur heeft be sloten de ernst van de situatie on der de aandaoht van de minister van landbouw en visserij te brengen en hem te verzoeken als eerste maat. regel een inventarisatie te doen plaatshebben van de omvang van de schade. Nader inzicht hierin is nood zakelijk om te bepalen welke maat regelen genomen kunnen worden ten behoeve van de ernstig gedu peerde bedrijven. Het qnderzoek bij Televizier Min. Samkalden antwoordt mr. Berkhouwer DEN HAAG Het onderzoek bij de N.V. Televizier in Leiden, dat is ingesteld door de Officier van Justi tie te Den Haag, heeft aanleiding ge geven tot een „ernstig vermoeden" van een of meer strafbare feiten. Al dus zegt de minister van justitie, dr. I. Samkalden in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Ka merlid mr. C. Berkhouwer (lib.). In het bijzonder is de verdenking gere zen dat in het arrondissement Am sterdam strafbare feiten zijn ge pleegd. De minister kan hierover geen nadere mededelingen doen, aangezien het on derzoek waarmee nu de Officier van Justitie te Amsterdam is belast nog voortduurt. Minister Samkalden zegt verder dat de Officier van Justitie op eigen gezag heeft gehandeld. De minis ter heeft hem geen opdracht gegeven en ook is er vooraf geen overleg gewees' tussen de officier en de minister. Auteurswet De vijf omroeporganisaties en de Stichting centraal bureau voor de om roep hebben de klacht te>gen Televizier op 8 junt bij de Officier ingediend i.vjn. een vermoedelijke overtreding van de auteurswet. De N.V. Televizier zou een stuk openbaar hebben gemaakt, zonder dat daartoe een recht bestond. Dit stuk, een „Programmaschrift" zou één van de omroepverenigingen aan een andere om roepvereniging hebben toegezonden en aanvullingen en wijzigingen in program ma's betreffen voor de week van 4 tot en met 10 juli. De minister ontkent op een vraag dat door deze gang van zaken de in druk wordt gewekt, dat andere dan justitiële motieven hebben geleid tot dit onderzoek en ook dat het onder zoek schade zou toebrengen aan het aanzien van de justitie en de gelijk heid van de rechtsbedeling. Klacht Minister Samkalden verklaart In zijn antwoord verder dat de klaaht van de omroepverenigingen behoorlijk met re denen omkleed was. Het on-derzoek in het kantoor van Televizier te Leiden heeft plaatsgevonden met toestemming van een daar aanwezig persoon, die zich bekend maakte als waarnemer van de directie. Op een vraag van de heer Berkhou wer of de gang van zaken niet in strijd is met de regel van het bestaande ge bruik dat het openbaar ministerie niet door een strafvervolging tussenbeide komt in civiele procedures over zaken van industriële eigendom of aanverwan te aangelegenheden, zegt de minister dat hiervan geen sprake ls. /"ANDANKS de veelal verregen- de zomerweken geen gebrek aan nieuws. Een wat schrale troost voor de vakantiegangers, maar ook een aanwijzing hoe het leven toe neemt aan intensiteit. Zeeslangen, komkommers van meer dan normale omvang: zij behoeven er nauwelijks meer aan te pas te komen. Schokkende gevallen van crimina liteit. de blik openend voor hetgeen in de mens leven kan. Spanningen in Griekenlanl, een ond land met een kennelijk onvoldoend uitge groeide democratie- Een kabinets formatie in België na een crisis van de bijna Nederlandse duur van 64 dagen: Een de aandacht trekkende keus van een nieuw conservatief partijleider in Engeland; Mogend heden die zich te Genève om de conferentietafel scharen; Verwikke lingen rondom de Vietnam die al ingrijpender schijnen te worden in het groot gezien vormen al deze gebeurtenissen een greep uit het nieuws. Daarnaast is er het dusgenaamd kleinere nieuws. Maar wat is groot, wat is klein? Er zijn gelukkig nog altijd andere maatstaven mogelijk dan de krant, in haar altijd beperk te benadering van de stof. weet te hanteren. TN DE REM-zaak zal dus geen ver- volging plaats hebben. De be trokkenen hebben daarom verzocht en de justitie heeft erin bewilligd. Eens nadrukkelijk tegen de wet in gaande, heeft men inmiddels be loofd braaf te zullen wezen. Het is ons wel. en we kunnen ons indenken, dat het verzoek van de betrokkenen om niet verder te ver vólgen de mensen van de justitie welkom zal zijn geweest. Men komt daar nu op tamelijk gemakkelijke wijze van veel rompslomp af. Hetgeen niet wegneemt, dat er in deze gang van zaken toch Iets onbe vredigends schuilt. Een overheid namelijk moet ervoor oppassen, vooral niet te discrimineren. In dit geval wordt een organisatie die il legaal heeft uitgezonden niet ver volgd. En dat ondanks dat zij des tijds onmerkeljjk hoog van de toren had geblazen en daarbij bijzonder veel publiciteit had aangetrokken. Fr waren mensen bij, die beter had den moeten weten. Maar wanneer een handig prutser- tje. zoals wel gebeurt, ergens op een boerderij of waar ook. een zender tje in elkaar weet te zetten en aan het uitzenden slaat, wat gebeurt er dan? Wordt er ook dan niet ver volgd? We zouden het wel graag willen weten. TN Engeland wordt de politiek met een grote mate van sportiviteit bedreven. In dit vlak kon het dan ook gebeuren, dat de tegenkandida ten van de nieuwe conservatieve par tijleider zich spoedig hebben terug getrokken, zodat de keuze van de heer Heath nu reeds vaststaat. Een belangrijke keus. Zowel om het ambt als om de persoon. Om het ambt. Want zoals bekend wordt in Engeland een partijleider, bij een algemene stembusoverwinning voor zijn partij 'prime-minister', de mi nister-president. Bij de aanwijzing van de partijkandidaat spreekt deze wetenschap reeds beslissend mee. Daarnaast om de persoon. De nieu we conservatieve partijleider wordt ons getekend als een uiterst be kwaam politicus, niet minder dan briljant. Hij is een man die boven dien sterk Europees denkt en die zoals wij zelf eens uit zijn mond mochten beluisteren de aanslui ting van zijn land bij Europa voor staat. Voor de socialistische partijleider, Wilson, wordt het er door deze per soonswisseling niet gemakkelijker op. De belanTstelling voor de poli tiek echter zal er. wellicht ook bui ten Engeland, bij winnen. deling, dat het AR-lid J- Schipper voor de Eerste Kamer heeft bedankt. Dat betekent het afscheid van een man die negentien Jaar van dit ho ge college deel heeft uitgemaakt. Hij is thans 75. Wat de heer Schipper ons heeft ge leerd is. dat het zijn van een poli ticus geen verhindering behoeft te zijn om tegelijk een vriendelijke persoonlijkheid te zijn- En dus ook omgekeerd niet. Vriendelijk, en tegelijk deskundig. Deze oud-secretaris van het CNV was uitnemend thuis In alle onder werpen op sociaal terrein en zijn bijdragen tot het debat waren ook in de Eerste Kamer zeer wezenlijk. Hij hoorde er. En hij werd er ge hoord. Hij zal er nu worden gemist- AMSTERDAM De zendinstallatie op het REM-eiland zal op zeer korte termijn worden gedemonteerd. Dit verklaarde mr. H. J. Sluyter, rechtskundig vertegenwoordiger van de eigenaresse van het REM-plat- form en de zendinstallatie (de Panamese maatschappij „Exploitatione de construcciones maritim Excomar s.a."), naar aanleiding van het besluit van de officier van justitie te Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker, om van vervolging der verdachten in de REM-affaire af te zien zodra de zekerheid bestaat dat de installatie hier te lande niet meer kan worden gebruikt. De demontage zal geheel geschieden op kosten van de Panamese maatschap pij. Mr Sluyter kon nog niet precies zeggen wanneer de zendinstallatie zal worden weggehaald. „Dat is vooral afhankelijk van de weersomstandig heden", aldus de rechtskundige. Waar de onderdelen na demontage in entrepot zullen worden opgeslagen wilde mr. Sluyter liever niet zeggen. „Dan gaat iedereen ter plaatse kijken", het zou in ieder geval in de buurt van Scheveningen zijn. Wat er gaat gebeuren met het REM-eiland is de vertegenwoordiger van de Panamese maatschappij niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1