Griekse hoofdstad toneel van krachtmeting Rijksweg 15 was enkele uren een „rij ksrivier" Contact in E.E.G. nu schriftelijk Man én bestelauto etalage ingedrukt Premier Novas vordert arbeiders Koning Constantijn leed aan voedselvergiftiging Parachutiste bleef aan vliegtuig hangen Paul van Tienen uit Nederland gevlucht P Weduwe ernstig mishandeld Letsel beperkt tot wat vleeswonden CHRISTRIJK-NATIONAAL DAGBLAD .StMtVMfigti m ghebWvM mij* I" ♦egben^o*^" Dingdag 27 juK 1965, 46ste jaargang Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tUdelük enige regen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 1115 uur). Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 ATHENE De Griekse hoofdstad was vandaag het toneel van een krachtmeting tussen linkse aanhangers van de afgetreden premier Papan- dreoe en het politie-apparaat. Aanvankelijk was premier Novas van plan, niets te doen om de voor vandaag aangekondigde staking te breken. Gister avond echter liet hij onverwachts weten, dat de arbeiders in de openbare nutsbedrijven werden gemobiliseerd. Zij waren zodoende gedwongen, van daag normaal op hun werk te verschijnen. Niettemin werd het stakings parool door vele duizenden andere arbeiders opgevolgd. PREMIER NOVAS arbeiders gevorderd Novas noemde de staking een ille gale politieke zet. die slechts be doeld is om het land in de anarchie Luchtdoop van zeventienjarige (Van een onzer verslaggevers) HOEVEN Zes minuten lang heeft de zeventienjarige Tally Aquina in doodsangst gezeten toen zij bij haar eerste sprong als lid van de eerste Nederlandse Parachutisten Club niet van het vliegtuig kon los komen en op 600 meter hoogte ten aanschouwen van haar ouders tussen hemel en aarde bleef hangen. Het gebeurde boven het vliegveld Hoe ven. waar Tally na een grondoplei- ding van een week haar eerste prak tij koefening zou doen. Door heit moedig ingrijpen van Instruc teur Tom Verschoor slaagde zij er ech ter in tenslotte los te komen en een perfecte landing uit te voeren en kon zij enkele minuten later uiterlijk onbe wogen haar spannende relaas aan haar ouders, die over hun toeren waren, vertellen Samen met haar instructeur en vlie ger A J. van Campenhouit beheerder van het vliegveld van Hoeven, was Tally als vijfde van de groep „luchtdopelingen" opgestegen in de Auster PH-OTO (het vroegere foto-vliegtuig van de KLM) om haar lang voorbereide eerste sprong te maken Alles leek goed te gaan- Boven het vliegveld kreeg Tally de opdracht: „spring". Zij sprong, nam de houding aan die zij had geleerd en wachtte op het moment waarop zij aan het koord kon trekken Maar toen liep alles mis. Tally voelde een ruk en merkte tot haar ontzetting, dat zij onder het toestel was blliven hangen: de lijn was aan het vliegtuig blijven haken en hulpeloos slingerde zU zes meter onder het vliegtuig. Instructeur Tom Verscnoor nam middellijk maatregelen. Langzaam heel langzaam probeerde hij de lijn binnen te halen, Daarbij geassisteerd door vlie ger Van CamDenhout. die sturend met de voeten zijn handen vrijmaakte om te helpen Zover wist men de lijn aar te trekken, dat Tally een van de vleu gelstijlen kon vastgrijpen. Omdat het echter onmogelijk was zich in het toes tel te hijsen liet zij zich opnieuw val len. En toen lukte het beter. De liin schoot los en Tally trok onmiddellijk haar noodoarachute uit- Enkele minuten later „landde" zij enkele kilometers der, vlak achter een steenfabriek. Doodsangst Meer overstuur dan Tally („za/terdag spring ik weer") waren haar ouders, die in doodsangst de verrichtingen van het poppetje onder het vliegtuig, dat hun dochter was, hadden gevolgd. De heer Aquina had zijn verrekijker meegeno men en hield die constant op het vlieg tuigje en zijn dochter gericht. De heer Van Campenhout, de eige naar van heit vliegtuig gaf als com mentaar: „Het is een kans van een op een miljoen-, dat zoiets gebeurt. We moigen blij zijn dat alles goed is afge lopen. Ik heb groot respect voor Tal ly, die óndanks haar gevaarlijke avon tuur gewoon door blijft springen." Ook op het kantoor van de Brabantse vervoersdienst BBA, waar Tally werkt, is Tally nu de gevierde heldin. Zelf is zij er nogal lakoniek onder ge bleven. Zaterdag springt ze samen met haar zuster Marga. Na het avontuur vam Tally zag Marga gisteren van haar eer ste sprong af. Maar ook zij is vast van plan in ieder geval zaterdag haar lucht doop te ondergaan- Daar hebben de waarschuwende woorden van vader en moeder Aquina niets legen kunnen in brengen Willem Barendsz van hand gedaan KAAPSTAD De Nederlandse maat schappij voor de walvisvaart heeft haar fabrieksschip. de 26.830 ton metende „Willem Barendsz". voor twee miljoen rand (onegveer tien miljoen gulden) verkocht aan een nieuwe Zuidafrikaanse visserijmaatschappij, Willem Barendsz. Beperk (Willem Barendsz limited). Sluys van Boechout (53) overleden BOECHOUT Zondag is na een err stige en langdurige ziekte overleden de heer K. Sluys, die in het evangelisatie werk in België een grote plaats heeft in genomen. Zijn naam is onverbrekelijk verbonden met die van de Gereformeer de Kerk van Boechout, die hij tien jaar geleden stichtte en waarvan hij de stu- wende kracht was. Hij is 53 jaar gewor den. Met zuster te storten. Zijn besluit, de arbeiders in de nutsbedrijven te mobiliseren zal ongetwijfeld ernstige politieke gevolgen hebben. Het bracht echter een zware slag toe aan de voorgenomen staking. Mili tairen werden ingeschakeld om ar beiders van bedrijven, die niet willen staken, te beschermen. Intussen was van de zijde van het Griekse Hof medegedeeld, dat koning Constantijn en zijn zuster Sophia (echt genote van prins Juan Carlos van Span je) lijden aan een acute maag- en darmontsteking De koninklijke lijfarts werd naar het eiland Korfoee ontboden, waar het komnkliijk paar en prinses Sophia verblijven. De koning en de -prinses zijn ziek geworden, nadat de vorst was teruggekeerd uit Athene, waar hij overleg had gepleegd over de explosieve politieke crisis. Aangenomen wordt dat de ziekte een gevolg is van- voedselvergiftiging. Deze bleek van lichte aard te zijn. De koning en zijn zuster zijn inmiddels hersteld. PANNINGEN Gisteren is de 27- jarge ongehuwde arbeider J. R. J. Kessel uit Panningen verongelukt. Hij en enkele andere werknemers waren in de machi nefabriek Van Lier te Panningen bezig met het lossen van ijzeren profielen met :en gewicht van 70 kg. Toen er een stapel ging schuiven kon hij zich niet snel genoeg uit de voeten maken en werd onder bedolven. De man was op slag BRUSSEL De vergadering van de ministerraad van de EEG die gisteren zonder de Fransen werd gehouden, is niet helemaal voor niets geweest. Vastgesteld werd, dat de vijf ook zon der Frankrijk officieel als gemeen- schapsorgaan kunnen vergaderen. Voorts werd besloten, dringende kwes ties waarover een besluit door alle zes landen moet worden genomen, schrif telijk te behandelen. Het besluit inzake het vergaderen zon der Frankrijk is in Europese kringen en vooral ook in Nederlandse kring met in stemming begroet. Er wordt het nodige politieke gewicht aan gehecht. Wat het „schriftelijk stemmen" betreft, de minis ters hebben reeds besloten de regeringen de zes EEG-landen te vragen, ovei ieuwe voorstellen van de Europese commissie betreffende de landbouwpoli tiek ,,per post" te stemmen. Dit biedt Frankrijk de mogelijkheid, zijn mening kenbaar te maken, zonder vertegenwoor digd te zijn. Op 7 en 8 oktober zal de raad weer bijeenkomen Vandaag werden nog enkele technische zaken besproken. rentietafel aardig gecamoufleerd. Overi gens wordt verwacht, dat Frankrijk pas tegen het eind van het jaar weer aan het overleg zal gaan deelnemen. Dan moet namelijk een groot aantal beslissin gen worden genomen. Nadelig Wat de nieuwe voorstellen van de commissie betreft hebben de Nederland ministers er gisteren de aandacht op gevestigd, dat de nieuwe denkbeelden voor Nederland veel nadeliger zün dan de aanvankelijke plannen. De commissie voorziet nu een verdeling van de kosten, die van ons land enkele tientallen mil joenen per jaar meer zullen vergen, dan volgens de aanvankeliike verdeelsleutels. De ministers missen in het memorandum bepalingen, die EEG-ministers misse het memorandum bepalingen, die EEG- subsidies op uitvoer van landbouwover schotten via de wereldmarkt afhankelijk stellen van EEG-instemming met de han. delspolitiek van het betrokken land. Dit was een punt in de oorspronkelijke stellen dat vooral op Frans verzet gestuil. Ook dc andere delegaties toonden zich niet onverdeeld gelukkig met de nieuwe voorstellen De commissie zegt daar ove rigens zelf' van, dat het geen nieuwe voorstellen zijn. maar opmerkingen naar aanleiding van de discussies over de aan vankelijke plannen van de ministerraad eind juni. De lege stoelen van de Franse delegatie zijn in de bijeenkomst var teren niet eens zo erg opgevallen. Toch bijna vol De Duitsers waren in zo groten getale opgekomen, dat zij een deel van de Franse plaatsen voor hun rekening men. Zo werd het „gat" aan de confe- BuitenUmdse arbeiders blijven onderdak Pand behoeft niet te worden ontruimd UTRECHT Het Utrechtse pand Oudegracht 234. dat onderdak biedt aar ruim tachtig buitenlandse arbeiders, be hoeft niet te worden ontruimd. Dit heeft de vice-president van de Utrechtse recht bank, mr. Van Dijk, gisteren in een kort geding beslist. De eigenaresse, mevrouw Ruitenbeek, had wegens wanprestatie Van de huurster ontruiming geëist. Ze ontvangt maandelijks 625 aan huur, terwijl de buitenlandse arbeiders de huurster, mevrouw Van S., in totaal elke maand ongeveer 7008 aan kostgeld be talen. Mevrouw Van S. vindt die 625 overigens nog te veel. Via de kanton rechter probeert zij dit bedrag vermin derd te krijgen. De vice-president stelde In zijn uit spraak, dat in dc huurovereenkomst onder meer is opgenomen dat het huis als kamerverhuur- en penslonbedrijf kan worden gebruikt. Naar zijn oordeel treft de exploitante geen verwijt. Welgemoed rijn de duizenden wandelaars vanmorgen van start gegaan voor de negenenveertigste Vierdaagse. Vol energie passeerde het legioen de Waalbrug, de verte tegenmoet (Zie ook pag. 6). HARDINXVELD-GIESSENDAM ffej regenwater stroomde als Zware slagregens hebben gister middag, zoals we gisteren reeds in een gedeelte van onze edities meldden, Rijksweg 15 tussen Schelluinen en Boven-Hardinx- veld in enkele ogenblikken veran derd in een „rijksrivier". Het wa ter wies zo sterk, dat al spoedig geen verkeer meer mogelijk was. In het begin van de middag moest het verkeer in de richting Rotter dam rijden via de provinciale weg 38 naar Schoonhoven en vandaar naar Papendrecht en later via de rotonde te Gorcum over rijksweg 27 naar Meerkerk. Het verkeer dat uit Rotterdam kwam, werd bij Hardinxveld over de Merwededijk geleid. Eerst omstreeks acht uur gisteravond was de toestand weer normaal en kon rijksweg 15 voor alle verkeer worden opengesteld. vloedgolf vanaf de naast rijksweg 15 in aanleg zijnde rijksweg, die onge veer anderhalve meter hoger komt te liggen. Aan de andere kant van de rijksweg ligt de spoordijk, zodat het water geen uitweg kon vinden. De weg, die op veel plaatsen ver zakt is, stond dan ook in een oog wenk blank. Omstreeks half een werd besloten de weg tussen Hardinxveld-Giessen- dam (viaduct Nieuwewïg) en Schel luinen voor het verkeer te sluiten. Daar het bericht enkele malen via de radio werd omgeroepen, was spoedig iedere automobilist van de moeilijkheden op de hoogte, zodat de politie niet veel moeite had met het regelen van het verkeer. Tot 8 uur Inmiddels was men op de rijksweg druk bezig met het afvoeren van het water waarvoor enkele pompen van rijkswaterstaat en brandweermate- (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT Omdat de ex-SS-er Paul van Tienen de laatste maanden niet meer is gezien, neemt men in de Domstad, waar hij woont, aan dat hij Nederland is ontvlucht. De man die aan de Abstederdijk een huis heeft gehuurd, is in april van dit jaar in hoger beroep gegaan tegen een vonnis van de Utrechtse recht bank. Deze zaak moet nog dienen. Van Tienen, die na de oorlog al eerder in het nieuws heeft gestaan gens zijn onverbeterlijkheid ten aanzien van zijn nazi-verleden hij trachtte eerst een vereniging van voormalige tionaal socialisten op te richten en latei- een partij werd in december var vorig jaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, omdat hij neo-nazi-lectuur in zij bezit had en verspreidde. Het boek, dat hij als handelaar ln dui.i Niet alleen op de Veluwe had men gisteren te kampen met wat over last, ook een gedeelte van rijksweg 15, tussen Gorkum en Hardingx- veld/Giesendam stond ruim een meter onder water. Het betrof hier voornamelijk die plaatsen icaar men werkte aan de verbetering van het wegdek. Inhalen was toen helemaal niet meer mogelijk.... tere geschriften op de markt bracht, heette: Adolf Hitler, sein kampf gegen die minusseele", en was gedrukt in Pa kistan. Hoewel de ex-SS-er dit bestreed, was het beledigend voor het joodse volks. Door te verdwijnen heeft Van Tienen zich vooralsnog niet aan een strafbaar feit schuldig gemaakt. Pas als hij in ho ger beroep veroordeeld wordt kan zijn opsporing en voorgeleiding worden zocht rlaal werden gebruikt. Het wafer kon worden geloosd in het kanaal van Steenenhoek. Maar ook het slib moest worden afgevoerd en het duurde dan ook tot acht uur in de avond eer de weg weer schoon was. De rijksweg bleek niet veel schade te hebben opgelopen. Gorkum De regen lieert ook nog op tal van an dere plaatsen overlast bezorgd. In Gorcum liepen in de Bagijnenwalstraat verscheidene huizen onder water. In sommige woningen stond het water zes tot acht centimeter hoog. Het was niet alleen water wat de huizen bin nendrong, ook het afval dat via het riool wordt afgevoerd kwam ln de woonkamers terecht. Het noordelijke deel van de Veluwe heeft bijzonder veel last van het vele hemelwater. In Oldebroek staan straten onder water en de trottoirs zijn zelfs niet meer te zien. Elburg maakte gistermorgen een noodweer mee, dat 67 mm regenwater mee bracht. Het recreatie-oord Veluwe- strandbad waar op het ogenblik dui zenden kampeerders staan, had der mate van de wateroverlast te lijden, dat de hulp van de brandweer moest worden ingeroepen. Niet alleen de vakantiegangers zijn de dupe. nog veel meer is dat het geval met dc boeren in deze omgeving. Het dage lijks bestuur van het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité dringt aan op hulp aan de boeren in Gel derland en Overijssel, vooral langs de IJssel. Vele boeren hebben nog geen sprietje gras kunnen oogsten en de koeien kunnen niet naar bui ten. Daardoor hebben zij voor de winter nog niet voor voorraad kun nen zorgen. (Voor vervolg zie pag. 8) Nasleep moord in Zundert BREDA De rijkspolitie te Zun dert heeft gisteren de 54-jarige landbouwer H. van H. gearresteerd, nadat de man zijn schoondochter de 30-jarige weduwe J. van H.-H. zwaar lichamelijk letsel had toege bracht. De vrouw werd door de land bouwer neergeslagen op het erf van de boerderij aan de Rutvensestraat te Zundert, waar in de nacht van 1 op 2 maart haar man. de 31-jarige landbouwer Stinus van H. werd doodgeslagen. De vrouw kreeg een hersenschudding en wonden in haar gezicht en moest naar het ziekenhuis in breda worden gebracht. Zij was naar de buren gevlucht, die de rijks politie waarschuwden. De politie heeft Van H. aangehouden in zijn woning, die ligt naast het huis van zijn schoondochter. De verhouding tussen de vader van de vermoorde boer en de weduwe, die vier kinderen heeft, was al geruime tijd ge spannen. De oorzaak ligt in de houding die de vrouw heeft aangenomen na de moord op haar man. In de nacht van 1 op, 2 maart werd haar man op het erf de boerderij doodgeslagen, toen hij terugkwam van het vieren van carnaval. Onder verdenking van deze moord is ge arresteerd de 31-jarige J. van de B. uit Zundert. die een huisvriend was van Van en diens vrouw. Hij ontkende en is •t nu toe blijven ontkennen. Aanwijzingen Aanvankelijk beschikte de rijkspolitie 'er een aantal aanwijzingen tegen Van de B., die niet voldoende werden geacht voor een veroordeling door de recht bank, Negen weken na het drama zou de zaak voor de Bredase rechtbank komen. Na talrijke verhoren zei de vrouw twee dagen voor de berechting aan de politie, dat Van de B. de dader was geweest. Hij zou 's nachts de boerderij zijn binnenge komen. gekleed in een geel carnavalspak, dat onder het bloed zat, en had toen ver_ teld dat hü haar man had doodgeslagen. Samen hebben zij toen het gele carna valspak in de keukenkachel verbrand. Uitstel Na deze verklaring werd de rechtzaak uitgesteld. Van de B. bleef ook daarna ontkennen. Hij zit thans in het huis van bewaring te Breda, maar zal in septem ber naar Utrecht gaan voor een psychia. trisch onderzoek. Dat de vrouw haar voor Van de B. zeer bezwarende wetenschap zo lang verzwegen heeft, werd haar door haar schoonvader zeer kwalijk genomen. Het was bekend in Zundert dat hy de vrouw en vier kinderen van de boer derij wilde hebben. Dit is ook de oor zaak van de ruzie van vandaag ge worden. Van H. zal voor de officier van Justitie in Breda worden geleid. Onderdelen uit andere landen in Friendships SCHIPHOL De directie van Fokker acht het niet uitgesloten dat, wanneer de Briitse regering de uitvoer van on derdelen voor de voor Indonesië bestem de Friendships zou verbieden, zij zal overwegen het benodigde materiaal in andere landen aan te kopen. Dit zou technisch geen onoverkomenlij ke moei lijkheden opleveren. Het is echter nog niet bekend van welke fabrieken de nieuwe onderdelen, zoals de motoren, landingsgestellen en propellers even tueel zouden moeten wonden betrokken. De directie verwacht dat de toeleve ring van Britse onderdelen normaal doorgang zal vinden. Tramstel lijn 4 in Rotterdam uit rails (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM Als een niet te stuiten brok staal schoot gisteravond om enkele minuten voor half elf een tramstel van lyn 4 het trottoir van de Nieuwe Binnenweg, enkele tien tallen meters voorby de 's-Graven- dijkwal, op. Ratelend ploegde de tram de straat open, waarbij een kleine bestelauto meegesleurd. Die bestelauto en een voetganger werden de etalage van een meubelzaak in gedrukt. De man kwam er wonderlijk goed van af. Alleen met wat vleeswonden aan zijn linkerbeen werd hij per zie kenauto naar het nabye Dijkzigt- ziekenhuis vervoerd. Het ernstige ongeluk gebeurde door dat op de kruising Nieuwe Binnenweg 's Gravendij kwal de 57-jarige C. Janmaat uit Umuiden geen voorrang verleende aan lyn 4, die juist van een halte was vertrokken. Vermoedelijk is de autbestuurder ter plaatse onbe kend' geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1