Het vaderland Europa tegenover het Europa der vaderlanden Rok blijft kort of wordt nog korter Huize Europa wankelt (I) Z.-Afrikaan wil anti-ton actie in ons land voeren Soekarno wil A-bom produceren Cd y Britse standpunt is niet consequent Onbekende reed man in Bergum dood hi een 6on£e hg MAANDAG 2# JULI 19« (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL In de besloten kring van elk huis wordt wel eens nage kaart, maar in de open kring van Huize Europa kent het nakaarten wel haast geen grenzen meer. Hoewel er in het blokkendoosachtige, Europese centrum in Brussel Avenue de la Joyeuse Entrée luidt het nooit in een crisissfeer te dompelen adres nog geen vertwijfeling of paniekstemming heerst, is men zich er terdege van bewust dat het dreigende onweer zich zal moeten ontladen. Men tracht niet alleen elkaar gerust te stellen, maar ook de tientallen representanten van grote concerns, die met een macht van argumenten om nadere inlichtingen vragen. Hun onmiddellijke zorg is, of de De Commissie had deze drie onder. werpen niet op eigen houtje met elkaar verweven. Van boven af, door de Raad, hiertoe uitgenodigd. Van onderen af. door het Europese parlement, was onder zware druk gezet. Euromarkt nu voor goed is geblok keerd. Op het hele grondgebied van de Zes: West-Duitsland. Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxem burg, zijn de afgelopen jaren enor me investeringen gedaan om de ge meenschappelijke markt bij verwe zenlijking te kunnen opvangen. Even terug naar de laatste dag van de vorige maand. De Raad van Ministers, die binnen de EEG nog altijd de lakens uitdeelt, werkte toen hard aan de oplossing van de vraagstukken, die met de financie ring van de Europese landbouwpo litiek annex zijn. Op 15 december van het vorige jaar had de zelfde Raad besloten op 1 juli 1967 een ge meenschappelijke markt en een ge meenschappelijk prijspeil voor gra nen te realiseren. Voor alle andere landbouwprodukten zou het zelfde moeten gebeuren. Dit besluit was overigens unaniem ge nomen. Ook de Fransen hadden vóór ge stemd. Dit kan trouwens moeilijk anders, daar de Raad zijn beslissingen éénstem mig neemt. Pas op 1 januari'66 zou dit an ders worden. Volgens het Verdrag van Rome, dat de grondwet van de EEG is. Op grond hiervan zou Frankrijk zich dan ook „verraden" kunnen voelen en binnen- en buitenlands gebruik een psychologische oorlog willen voeren. ..De EEG is tot stilstand gekomen", verklaar de de Franse minister van voorlichting. Peyrefitte, onmiddellijk na het uitbre- /an de crisis. Eveneens ingefluisterd door „de generaal" voegde hij er myste- kan na die datum met een gekwalifi. ceerde meerderheid worden beslist. Tot het middemacntelijfc uur leek al les goed te gaan. Maar toen het nog maar net 1 juli was, verklaarde de Fran se minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, dat er op het. stuk van de landbouwfinancierinig geen c eenstemming was bereikt, hoewel dit vóór deze dabum had moeten gebeuren. Zijn conclusie was dat er onoplosbare m lijkheden waren. Frankrijk zag zich deze reden gedwongen de onderhande lingen te staken. Duidelijk is dat het argument als zodanig in scène was gezet. In het verleden is het herhaaldelijk voorge komen dat de formeel vastgestelde datum van overeenstemming werd overschreden. Met marathonzittingen en met het nodige kunst- en vliegwerk kon de achterstand echter steeds wor den ingehaald. De ware reden was een andere. Zij houdt nauw verband met de aversie van generaal De Gaulle ook maar een vezel van de Franse souvereiniteit op het al taar van een supra-nationaal Europa te offeren, hoewel het Verdrag van Rome dit voor 1970 visualiseert. In die drama- tisohe nacht liet Couve de Murville zich trouwens ontvallen: „Frankrijk verwacht geen nieuwe voorstellen van de Com missie; er zijn nog regeringen". Commissie Wat is de Commissie cn wat had zij gedaan? De Commissie van de EEG be staat uit vertegenwoordigers van de zei lid-slaten. Zij is de hoedster van de be sluiten van de Raad van Ministers er ziet er op toe dat deze worden uitge voerd. Eohter. dat wil zeggen: supra nationale bevoegdheden, heeft zij nog niet. Hoewel de Commissie door het Europese parlement kan worden weg gestuurd ook dit lichaam heeft zeer beperkte rechten tracht zij een ei wicht te vinden tussen datgene wat der de parlementariërs leeft en datgene wat in de Raad haalbaar is. Als er i één land is dat zich tegen een bepaald plan verzet, vijlt de Commissie haar voorstellen zodanig bij dat er onder de ministers unanimiteit van stemmen kan heersen. Financiering De Commissie nu, welker voorzitter de Duitser prof. dr- Walter Hallstein is en waarvan de Nederlander dr. Sic- co L. Mansholt een vice-voorzitters- stoel bezet, had de financiering van de landbouwpolitiek aan twee zaken verbonden. In de eerste plaats het verschaffen van eigen middelen aan de Gemeenschap. In de tweede plaats de parlementaire controle, o.m. op die middelen. Niet ver genoeg Wat het laatste betreft: de parlemen tariërs van de Zes, die in Straatsburg bijeenkomen, hadden de Commissie vla een resolutie laten weten dat' haar voor stellen lang niet ver genoeg gingen. Het supra-nationale karakter, waarmee bescheiden werd geschermd, moest veel uit de grondverf komen. De volks vertegenwoordigingen in Den Haag en in Bonn hadden de resolutie bovendien overgenomen. Ook daar wrilde men wel eens op de barricade gaan staan om vaderland Europa tegen het Europa der vaderlanden (van De Gaulle) te verde- Wie bij al deze manoeuvres het ge lijk aan zijn zijde heeft: Frankrijk of de Vijf, is in ongenuanceerde vorm niet te zeggen. In zuiver juridische zin en dan nog alleen als het Verdrag van Rome wordt gehanteerd, zou gesteld kunnen worden dat het supra-natio nale karakter van de EEG pas in 1970 aan de orde komt. als de laatste over gangsfase naar de gemeenschappelij ke markt is afgesloten. „Verraden" rieus aan toe dat Frankrijk hieruit de economische, politieke en juridische consequenties zal trekken. De andere kant is dat de Raad zich al in 1963 unaniem en positief over het vraagstuk van de parlementaire con trole heeft uitgesproken. Hierbij komt nog dat als de Gemeenschap al in 1967 over eigen middelen gaat beschikken een versnelling, die verdragsmatig met kon worden voorzien parle mentaire controle niet kan uitblijven. Het gaat om een bedrag van liefst 1,5 miljard dollar, te verkrijgen uit heffingen (het verschil tussen de we- reldprijs en de nationale, of EEG-prijs van een bepaald landbouwprodukt) douane-rechten (vast tarief ten aan zien van bijvoorbeeld industriële goe deren). Op 't ogenblik wordt het EEG- apparaat volgens een vaste verdeel sleutel door de lid-staten gefinancierd, zij 't dat er sinds kort een klein per centage via heffingen bij importeurs wordt verkregen. Verstandig Al met al vraagt men zich ln huize Europa af, of het dn politiek-strategische zin verstandig is geweest Frankrijk met de drie-dn-één-voorstellen te tergen. De afkeer van De Gaulle van elke vorm uitholling van de nationale souvereiniteit was in brede kringen en met name bij de volksvertegenwoordigers bekend. Het politieke spel, dat uiteindelijk dn de par lementen wortelt, had veel beter ge speeld kunnen worden, te meer daar het technisch inspinnen van de weerstrevige Marianne nog maar een paar maanden had behoeven te duren. Op 1 januari 1966 immers zou de Raad van Ministers met een gekwali ficeerde meerderheid besluiten kun nen nemen. Deze verdragsbepaling, die zonder meer een aantasting van de nationale souvereiniteit is, was De Gaulle als een doorn in het vlees. Hij kon er niet onder uit, tenzij hij zelf de spelregels brak, of er in slaagde wat hem thans helaas is gelukt een formeel argument voor het te rugtrekken van de Franse onderhan delaars uit Brussel te vinden. Wie er gelijk heeft, is een moeilijke vraag, wie er gelijk krijgt waarschijn- :ven moeilijk. Maar daarover in het volgende artikel. Jongen herkende vermiste Britse padvinder BAiARN De dertienjarige Tonnle de MBk uit Aimsterdam kijkt kennelijk goed naar de beeldbuis. Tonnie had op het scherm een foto gezien van de elfjarige Britse padvinder David Blake, die spoorloos verdwenen was uit hel pad- vinderskamp Beukenwoud in Laage Vuursche. De jongen was gisteravond het kamp uitgelopen, waarschijnlijk met de bedoeling naar Hoek van Holland te liften om weer naar huis te kunnen gaan. Hij had heimwee. Wie beschrijft Tormie's verbazing toen hij David Blake rusUg door zijn straat in Amsterdam zag wandelen. Tonnie troonde de Britse jongen mee naar zijn huis waar de po litie werd gewaarschuwd, die David naar Beukenwoud escorteerde. Gisteravond laait ls door een onbe kende oorzaak de 55-jarige wielrijder M. Weyters uit Tilburg in zijn woonplaats in botsing gekomen met een hem tege moetkomende personenauto. De man werd zo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. Drie inwoners van Holten, een Jonge man, een jonge vrouw en een kind. zijn vanmorgen om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de weg van Hol ten naar Raalte. Even buiten Holten ls de auto. waarin zij zaten, op onverklaar bare wijze op de hnkerweghelfit geko men, waar de wagen frontaal in botsing kwam met een vrachtauto. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. „Niet praten over apartheid SCHIPHOL De promotor van de anti-Nederlahdse actie in Zuid- Afrika in verband met de gift voor het Defence and Aid Fund, de heer F. Bourquin, is zaterdag uit Johan nesburg op Schiphol gearriveerd. Deze ex-Nederlander zal hier po gingen aanwenden om de regering alsnog tot andere gedachten te bren gen. De heer Bourquin, die contact zal opnemen met verschillende Ka- merleden, hoopt dat zijn actie de Nederlandse regering ertoe zal bren gen dat zij de toezegging van 100.000 gulden aan het hulpfonds zal intrek- De heer Bourquin, die door de in Zuid- AfrLka wonende Nederlanders is aange wezen als secretaris van het protest- comité, vertelaarde dat de Nederlandse immigranten zeer teleurgesteld zijn het Nederlandse besluit. „In hun ogen is dit een onvriendelijke daad van hun oude vaderland. Van geen enkel ander land zou deze beslissing zoveel pijn ge daan hebben", aldus de heer Bourquin. ,,Als het Defence and Aid Fund een liefdadigheidsinstelling was geweest zou- Rijstprijs stijgt angstwekkend DJAKARTA Soekarno heeft za terdag te Bandoeng op een massa bijeenkomst van de Moehammdaijah (een Mohammedaanse beweging) verklaard dat Indonesië met Allah's wil binnenkort een eigen kernbom zal kunnen maken om de onaantast baarheid van zijn grondgebied te beschermen. Soekarno vertelde ver der dat de bom niet gebruikt zou worden om andere landen aan te vallen. Hij herhaalde zijn belofte dat hij Maleisië zou verpletteren en zeide dat de'premier van Maleisië, toenkoe Ab- daagde Abdoel Rachman uit dit te ontkennen. Indonesië bouwt hans met Russische hiulp een kernreactor te Serpong, 70 km ten zuidwesten van Djakarta. Voorts is er een met Amerikaanse hulp gebouwde kernreactor te Bandoeng. Volgens de Amerikanen is deze bedoeld voor vreed zame doeleinden en ongeschikt voor het maken van een atoombom. Prijzen doel Rachman een afgezant Asodan gaan jijden aan produktle Intussen hebben de communistische en mohammedaanse partijen alsmede vak verenigingen en andere organisaties de regering maatregelen verzocht tegen de angstwekkende prijsstijgingen. De rijst prijs, die begin 1965 100 roeplah per liter bedroeg, was begin juli 300 en vorige week 450 roeplah per liter. Petroleum kostte begin juli 50 roeplah, vorige week 200. Soekarno verklaarde zaterdag dat hU in 1966 de invoer door particulieren zou verbieden. De Importeurs kunnen zich i uit- Gani geheten naar Celebes had ge zonden om de leider van de Dar-oel Islam, Geroengang te polsen over uit roeping van een staat Zuid-Celebes. Hij zou Geroengang geleide projectie-' len hebben beloofd. (Geroengang is onlangs gevangen genomen.) Soekarno Italië in de ban van Courrèges ROME In verscheidene Italiaanse shows is de invloed van Courrèges te herkennen. Diezelfde strenge, geometrische stijl, die strakke, rechte lijnen en doorgestikte naden, die als het ware de peilers van de constructie vormen. De ont- vrouwelijking en zelf? ontmense lijking, die door Courrèges worden toegepast, heeft men echter niet overgenomen. Het is allemaal wat minder kort. een ietsje soepeler, een spoortje meer getailleerd. Wat bij de Franse ontwerper een ont kenning van de vrouwelijkheid is. wordt bij de Italianen eerder een schuchter verstoppertje spelen. Er is ook een tegenstroom. Sommige ontwerpers streven juist een uiterste losheid en soepelheid na. met ruime, bol vallende ruggen en smalle voor kantjes met ceintuur. Ook hier is de totaal indruk die van iets zeer ranks slist niet lager. De mantels zijn vrij- wel recht of een beetje getailleerd, j dubbel of enkel gesloten, met kleine kraagjes of colletjes. De sportieve tail leurs zijn kort en recht; de geklede lang en getailleerd met even klok kende rok. Vele hoeden hebben een kinband of. zijn op een om de hals sluitend kapje geplaatst Vuurrood Uitgesproken kleuren ztjn er maar wei nig. Vuurrood komt het meeste voor, daarnaast een enkele keer wat he melsblauw of advocaatgeél. De trale tinten hebben verreweg de Fabiana is de princesselijn trouw ge bleven. Hier is dus de taille wel degelijk een belangrijk punt geble ven. Die taille is iets naar boven verplaatst, waardoor de roklijn ver lengte. Daar Fabiana ditmaal inte- genstelling tot andere jaren, alleen maar kleine mannequins had, was de totaal indruk buitengemeen sier lijk. De mannequins droegen char mante. enkelhoge en hooggehakte laarsjes. In Milaan had Mila Schön het grootste succes mot een soepele jonge collectie. Haar modéllen hebben iets zorgeloos cn gemakkelijks. De rokken zijn kort en even wijdstaand. de taille is licht aangegeven Een smalle band, meer zijn de kraagjes niet De schouders zijn even afgerond. Mila Schön maakte veel gebruik van reversible stoffen, dikwijls in ruitjes of strepen. Ook in de kleu ren was ze apart door het gebruik van turquoise en een oranjegeel. f UiiiiPtiüi en slanks, van een zeer vrouwelijk wezen, dat aarzelt zich te vertonen. Kenmerkend is. dat tot op het ogen blik. waarop dit wordt geschreven, er vrijwel geen uitdagende modellen zijn getoond. Over enkele punten zijn beide richtingen het vrijwel eens. De rokzoom vaLt net boven of net onder de knieschijf, be- overhand, in een het licht room kleur, albast, beide grège en in boomschorsachtige donkere nuances van bruin, groen en grijs. In Rome wekte Emilio Puccl enig opzien met zijn .Page-stijl". Hü maakte nogal vierkant gesneden tunieken, die van erend reikten soms slechts tot ver bo ven de knie en soms tot de enkel. HU heeft verklaard, dat hij lange benen of een lang bovenlijf prefereerde- De mid delmoot bestaat voor hem niet. Dat betekent dat zijn modellen geen taille hebben, maar recht zyn De mouwen zUn bij hem opvallend smal en de kraagjes, meer smalle boordjes. German Marucelli maakte een speelser lijn. Hier werden mouwloze bontjasjes gedragen over tailleurs met een dubbele rok of een lange slanke pantalon. Er want als Indonesië werkelUk op eigen benen wil staan zeide h(j moet het al het nodige zelf maken, van het grootste tot 't kleinste. Als het Allah behaagt, zal Indonesië binnen drie jaar zelf auto's kunnen bouwen. Alweer Wawejai De Indonesische communistische vrou wenorganisatie Gerwani heeft gevraagd de betrekkingen met Nederland zonder aarzelen te verbreken, als Nederland tracht ,,de soevereiniteit van. Indonesië aan te tasten of te ondermijnen". Voorts heeft zij een telegram aan de Nederland, se regering gezonden en de onmiddellijke terugzending van de voetballer Wawejai geëist, die volgens de Gerwani door „Ne derlandse reactionairen ontvoerd zou zijn". Zy „waarsdhuwde" de Nederlandse regering ..geen vijandelijke houding aan te nemen", daar Indonesië dan „passende tegenmaatregelen" zou nemen. Zij ver klaarde te hopen, dat de Nederlandse re gering „de wrevel van de West-Iriaanse studenten en andere jongeren kon be grijpen over de reactionaire houding van sommige Nederlanders". Vice-luohtmaarschal'k Dani heeft een squadron van zeer grote Antonof-12 transportvliegtuigen afkomstig uit de Sowj et-unie geïnstalleerd. De Maleisische regering maakt zidh ernstig ongerust over de verkoop van Franse helikopters aan Indonesië cn zy is voornemens by de Franse regering te protesteren. den wij geen enkel bezwaar tegen de gift hebben gehad, maar dit is het be slist niet", beweerde de uit Den Haag afkomstige en thans genaturaliseerde emigrant. Volgens hem steunde het fonds mensen, die omdat zü het niet eens zyn met de politiek van de Zuid. afrikaanse regering inzake de apartheid sabotage plegen en zich overgeven aan ondermijnende activiteiten. „Het is vreemd gesteld dat deze mensen van andere landen hulp ontvangen. In feite kent de apartheid geen slachtoffers. Bo vendien krijgt iedere onvermogende in Afrika gratis rechtskundige bijstand net zoals dn Nederland", aldus de heer Bour quin, die reeds twaalf jaar in Zuid- Afrika woont en secretaris is van het immigrantencomité. Herhaalde malen wees hij er nadruk kelijk op dat hil zioh met de apartheids politiek niet bemoeide en daarover geen enkele uitlating wilde doen. Weinig buien DE BILT. Het weer ln west- en noord-Europa staat nog steeds onder invloed van verschillende storingsgc- bieden. Een hiervan trok van zaterdag op zondag over ons land met onweers buien. Een volgende bereikte in de nacht van zondag op maandag ons land. ivaarbij in een smalle strook welke zich maar langzaam in zuide lijke richting verplaatste en welke zich uitstrekte van ongeveer IJmuiden tot het vliegveld Twenthe, plaatselijk zeer veel regen viel. Zo meldde El- burg 62 millimeter. De hoofd depressie-kern ligt boven zuid-Scandinavië en trekt maar uiterst langzaam in oostelijke richting. Op de oceaan daarentegen bevindt zich bij de Azoren een groot hogedrukgebied, waarvan een 'uitloper zich over de golf van Biscaj/e naar Frankrijk uitbreidt, tericijl zich ook een rug van hoge luchtdruk uitstrekt naar de omgeving van IJsland. Een randstoring bevindt zich nog bij de Faroer en deze zal waarschijnlijk over het noordelijk deel van de Noordzee naar het oosten trek ken. Deze lucht druk verdeling is er oorzaak van dat ook morgen dc aan voer van koele lucht over de Noordzee naar ons land blijft aanhouden. Wel wordt de kans op buien van betekenis wat kleiner, daar de aangevoerde lucht nu stabieler wordt. HOOGWATER SCHEVENINGEN 27 juli: 1.33 vm.; 14.08 mm. Zon en maan Dinsdag 27 juli: zon op 4.54. ondeas 20.38; maan op 2.56. onder 20.31. Woensdag 38 juli: nieuwe maan. Strandverwachting De te koele en onstabiele luchtstroom zal ook morgen hier en daar nog een bui veroorzaken. Matige wind tussen zuid» west en west. Te koel, overdag 16 tot 18 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: een rug van hogedruk die Ierland nadert, zal na mor gen wat stabieler weer met meer zonnige perioden brengen. Een Nederlands zweefvliegtuig daé door zwaar weer uit de koers was ge raakt. heeft gisteren in Rostock in Oost- Du its land een noodlanding moeten ma ken. De vlieger zou vandaag naar Ne derland terugkeren. Air France, Lufthansa en Japan Air lines hebben een akkoord gesloten la- zake gezamenlijke exploitatie van hun poolrouites tussen Europa en Japen. Per week zullen acht retourvluchten worden gemaakt. Boycot Friendship-order (Van onze luchtvaartmedewerker) Het eventuele standpunt van de Britse regering om de verkoop van twintig Friendship verkeersvlieg tuigen aan de Indonesische burger- luchtvaartmaatschappij Garoeda te verhinderen is allesbehalve conse quent te noemen. De levering van deze niet strategische goederen zou volgens Britse zegslieden niet pas sen in het kader van haar Maleisië- politiek. Vreemd is het evenwel dat het hier burger-verkeersvliegtuigen betreft, terwijl Engeland zelf wel militaire vliegtuigen aan Indonesië heeft geleverd en wel op een voor ons zeer ongelegen moment. Tijdens het hoogtepunt van het Nieuw- Guinea-conflict. Nederland verzocht toen de verdere aflevering van deze machines te staken. Hieraan werd echter geen gevolg gegeven. Omwonenden wel klap, geen remgeluid BERGUM De 53-jarige G. Scholte uit Surhuisterveen is zater dagnacht dood langs de weg gevon den. Uit een politie-onderzoek is ko men vast te staan dat de man rechts van de weg gelopen moet hebben en dat hij geschept is door een hem te gemoetkomende auto. Omwonenden zeggen wel een klap gehoord te heb ben maar geen gegier van autorem- men. De politie meent dat de auto lichtblauw is van een verouderd type en links voor vrij ernstig beschadigd moet zijn. SCHIERMONNIKOOG De vader van de jeugdherberg, de 42-jarige A, Bclk. is zaterdag bij een rit per jeep op het strand om het leven gekomen. Hij reed tegen een over het strand gespannen nylondraad waardoor een halsslagader werd doorgesneden. DEN HAAG De 80-jarige voetgan ger L. van der Kruk is zaterdag over leden aan de ogenschijnlijk lichte ver wondingen die hij had opgelopen bij een botsing met een auto. HAARLEM De zestienjarige brom fietser O. J. de Haan is zaterdag met een bus in botsing gekomen en gedood- BERGEN (L.) De 58-jartge G. Cox Ls gisteren toon hij met zijn fiets de weg wilde oversteken door een Britse mili taire wagen overreden en, gedood. EINDHOVEN De 39-jarige W. Bril-Habing uit Vennoord, gemeente Sleen, is gisteren overleden nadat de auto waarin zij meereed, in Woenscl frontaal tegen een tegenligger botste Het betrof toen de levering van zeven tien Britse Fairey Gannet vliegtuigen. De Gannet, speciaal ontworpen voor het be strijden van duikboten, beschikte als zo danig over uitgebreide elektronische ap paratuur. Bij de bestrijding van onder zeeërs speelt vooral de radar een be langrijke rol, vandaar dat de machine voorzien was van een radar-uitrusting. Deze bevond zich in een uitschuifbare koker in de romponderkant van het toestel. Voor de vernietiging van de op gespoorde onderzeeër voerde de Gannet als bewapening acht raketten alsmede een aantal dieptebommen mede. Het was destijds dan ook een behoor lijke klap in ons gezicht, toen deze order toch werd uitgevoerd. Te meer omdat daarnaast talrijke technici in Indonesië werkzaam waren bij de opbouw van een uitgebreid radarnet. Aangezien de Brit ten op agrarischJhandelsgebied ook al vaak een scheve schaats gereden hadden, werd een dergelijke strategische leve rantie hen dan ook dubbel kwalijk ge nomen. Kwalijker zal het nog worden als zij nu de leverantie van Nederfandse burgervliegtuigen gaan boycotten, omdat wij voor de leverantie van bepaalde onderdelen van hen afhankelijk zijn. Oostduitsers wilden met gestolen auto naar Spanje AMSTERDAM Zaterdagavond heeft dc politie, na een achtervol ging die in Amsterdam-Oost was be gonnen, in Abcoude een auto klem gereden waarvan de bestuurder ln de hoofdstad een verkeersovertre ding had begaan die door de be manning van een Amsterdamse poli ticwagen werd gezien en waarvoor men hem had willen aanhouden. De bestuurder gaf echter vol gas en vluchtte in de richting Utrecht. Het bleek dat zich in de auto twee broer* bevonden, de 20-jarige D. L. en de 16-jarige H. L„ die beweerden vrijdag nacht bij Helmstedt over de grens van Oost-«Duitslandi te zijn gevlucht. Zij be kenden de auto waarin zij werden aan gehouden, tc Enschede te hebben gesto len. Ze wilden enmee naar Spanje om daar, naar ze zelden, dienst te gaan ne men in het Spaanse vreemdelingenle gioen. De jongens zijn inmiddels voor verder verhoor overgebracht naar En- De 65-jarige Pietro Mos- ca en de 60-jarige Maria Molinaro zijn zaterdag in een Italiaans dorpje, na een verloving van 45 jaar in het huwelijk getreden. Mosca vertrok kort na zijn verloving in 1920 naar de VS om zijn for tuin tc gaan zoeken. Ma ria wachtte al die tijd trouw op hem en wees verscheidene huwelijks aanzoeken af. Twee jaar geleden keerde Pietro te rug en bouwde een lief desnestje van het ver diende geld. De 24-jarige Spanjaard Miguel Matiax is zater dag te voorschijn geko men uit een grot nabij Alcoy na daarin 500 uur te hebben doorgebracht. Tijdens zijn verblijf on dergronds verzamelde hij planten en maakte hij zelfs olieverfschil derijen. Russische geleerden heb ben door radio-peilingen vastgesteld dat de ijskap William Gooseberry uit Arkansas is wel heel vlot vader geworden. Hij reed met zijn zwangere vrouw het parkeerterrein van het ziekenhuis op en ren de gauw naar binnen om hulp tc halen, want de baby stond op het punt geboren te worden. Toen hij met enkele verple gers terugkwam waren de baby's al geboren; het weren er drie, alle» meisjes. «4*% van de zuidpool meer dan 1800 meter dik is. De twintigjarige Lies Smit Hanning uit Am sterdam kon lachen. Toen zij zaterdag op Mallorca uit het vlieg tuig stapte kreeg ze te horen dat zij de miljoen ste passagier was die dit Jaar vanuit de lucht voet op Mallorcaanse bodem zette. Zij kreeg. een gratis vakantie van twee weken naar keuze.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5