DARMSTADT Drukke wedstrijddag in Ter Aar Ruzie oorzaak van Eindhovense moord geboorteplaats van nieuwe muziek Uw reserves deskundig belegd: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 VAN DER SPEK Versterking duinenrij van Delfland voltooid Moord in Rotterdam NIEUWE LEIDSE XKJRANT MAANDAG 26 JULI 1965 TER AAR De hallen van groenteveiling en de omgeving wa ren zaterdag door leden van de Chris telijke Plattelands-Jongeren-Organi satie bezet voor de jaarlijkse wed strijddag die toch nog door een zon netje werd beschenen. De belangstel ling was minder groot dan andere Ja ren. De meeste deelnemers kwamen uit het zuiden van de provincie. Dit kon de leider van deze dag, de heer Boers, en zijn helpers, niet tot pessi misme brengen. De wedstrijdag kreeg een officeel tintje door de openingsspeech vai heer H. A. Volgering, wethouder, die namens het gemeentebestuur de jon geren een hartelijk welkom toeriep. Leen Bos uit Nieuwveen had 16 jongeren weten te interesseren voor een behendigheidswedstryd met trek kers, waarvoor het terrein van dr veiling was afgezet met groentekis ten. Nadat dc jury de lijsben had ver geleken werd als eerste-prijswinnaar aangewezen de heer D. Corts uit Koudekerk met 211 strafp. Twee de was W Anker uit Nieuwerkcrk aan de IJssel met 213 strafpunten; 3 J Vonk uit Rotterdam met 220; 4 L. Roest met 237; 5 Adrie van Bergijk uit Hekelingen met 248; 6 K van Bergijk en 7 A van Bergijk, beiden uit Zuidland; 8 J van Bostelen uit Koudekerk met 305; 9 B Rietveld uit Lexmond en 10 J van Bergijk met 333 strafpunten. Het zwartbond vee stond inmiddels opgesteld om beoordeeld te worden. Daarna moesten de jonge boeren hun oordeel geven over de dieren. Eerste prijs aan J. Kortleve uit Brandwijk met 96 punten, gevolgd door W de Jong uit Bodegraven met 88 punten: 3 C. Korevaar uit Ottoland met 68 punten; 4 T. Looyen uit Bodegraven met 67 punten en 5 A van Mannekens uit Berkel met 62 punten. Vervolgens werden de koelen ge molken voor een wedstrijd waaraan alleen jonge boeren mochten deel nemen die een diploma melken had den behaald. De meeste punten 195 Vi) werden behaald door M. Mo lenaar uit Nieuwerkerk aan de IJs sel, tweede werd H. Peeters uit Bo degraven met 193'è punt. derde B. Rijkaart uit Cappele aan de IJssel. vorig jaar winnaar, met 190 punten en 4 J. M. Schep uit Berkenwoude met 185 Vi punt Jonge tuinders moesten zich bezig houden met het sorteren van kom kommers, waarbij T d. Mik uit Stol wijk de beste was. Het schatten van het gewicht ging D. Brand uit Lek- kerkerk het beste af, hij won de eerste prys. J. A Broere uit Lekker- kerk werd tweede en G. Roos uit Hazerswoude werd derde. De eerste prijs voor de vragenlijst aan Jonge tuinders was eveneens voor J. Mik uit Stolwijk. Kostwinnersvergoeding Oogstverlof: letten op inkomsten dienstplichtigen DEN HAAG Minister De Jong zal voortaan bij bijzonder verlof van dienstplichtig personeel voor oogst- werkzaamheden en andere redenen bij de regeling van de kostwinnersvergoe ding rekening houden met de inkoms ten die tijdens het verlof worden ver worven. Dit blijkt uit het verslag van de Algemene Rekenkamer over 1964. De rekenkamer had er bezwaar te gen gemaakt dat bij de vaststelling van de inkomsten van het gezin de tij dens oogstverlof voor dienstplichtigen verworven inkomsten buiten beschou wing worden gelaten. De minister wijst er overigens op dat in 1963 een ande re methode werd toegepast dan tevo ren. Eerder waren militaire eenheden in hun geheel bij oogstwerkzaamheden ingezet maar in 1963 was het met het oog op de vereiste werkzaamheden ge wenst meer gespecialiseerde arbeids krachten vrij te maken, dat wil zeg gen: boerenzoons en landarbeiders. De minister had bij de financiële rege ling overwogen dat kostwinnersvergoe ding en soldij ook zouden zijn doorbe taald wanneer de bedoelde dienstplich tigen onderdeelsgewijs zouden zijn in- In het herkennen van onkruiden toonden J. Bikker uit Lexmond en A van Bergijk uit Zuidland zich de besten. De derde prijs was voor J. van Bergijk. De jonge boeren moesten ook aan de slag. Een aantal doosjes met land- bouwzaden stond klaar om te worden herkend. Hierin was de heer J. Bik ker uit Lexmond de pikeur, gevolgd door P. de Ryk Rijpwetering en derde Joh Verduyn uit Nieuwerkerk aan de IJssel. Het aanwijzen van kunstmeststof fen gaf meer moeilijkheden, maar de heer J. Vollaard uit Hekelingen bleek daar geen last mee te hebben, hy won de eerste prijs. Tweede werd P. de Rijk uit Rijpwetering. De veevoeder monsters werden het best herkend door Joh Verduyn uit Nieuwerkerk aan de IJssel en Joop van Bergyk Zuidland. Aan andere stands waren ondertus sen de meer kunstzinnige deelnemers bezig met schilderen en tekenen en het schikken van hloemen. Op een tafel lagen een aantal oude klompen en bossen groen en bloemen, waarvan men een tafelstukje moest bonwen. Als eerste kwam hier uit de bus mej. L. Bijl uit Abbenbroek en als tweede mej. H. Bikker uit Noordeloos. Derde werd mej. A. de Vries, Langerak De borrel bleek meer bekendheid te genieten in het noorden van de provincie, want bij het maken van de borrelgarnituur gingen de prijzen naar deelnemers uit dit gebied. De eerste prijs was voor mej. G. vd Stoel uit Bodegraven, de tweede prijs was voor mej. J. de Jong uit Alphen aan den Rijn en derde werd mej. N. de Wit uit Zoeterwoude. De eerste prys voor het verven ging naar W. Tukker uit Molenaarsgraaf, de twee de naar Lenie Dijkshoorn uit Maas land, en drie werd T. Verkerk. Leida de Bruyn uit Bodegraven, die zo ijverig had meegedaan kreeg de jeugdprys voor haar kunststuk- Baby kleden Meer huishoudelijk was het snel en degelijk aankleden van de baby, waarin Ineke de Hartog uit Lexmond de ster bleek te zijn. Christien Vis uit Alphen aan den Ryn deed niet veel voor haar onder en won de twee de prijs, derde was Jopie de Jong uit Alphen aan den Rijn en vierde (hoe bestaat het!) voor Geb Verburg uit Aarlanderveen, die hier „mannen werk" liet zien. Aardappelen schillen ging Chris tien Vis uit Alphen aan den Rijn het best af, gevolgd door mevrouw Hoo- gervorst uit Ter Aar. Derde was de oudste zoon van een groot gezin, na melijk Wim Kapteijn uit Ter Aar. De denkers in de boerenfamilie werden getest in een denkrevue P Hofman uit Pijnacker was de beste, gevolgd door Bert de Lede uit Gou derak en Aart van Nierop uit Maas land. Een leuke bezigheid, die men als hobby heeft voor vrije uren. is het knippen van kranten. Het meest be dreven hierin bleek J. Jongeneel uit Oud-Alblas, gevolgd door Lenie Dijkshoorn uit Maasland en Tiny Ver boom uit Delft Het schatten van een aantal centen in een glazen pot was geen gemakkelijk werk. De kleine Leida de Bruyn uit Bodegraven wist het echter heel goed en won de eerste orijs, tweede werd Geertje Smit uit Den Hoef en derde Wil Esveld uit Ter Aar. Rond vier uur zetten genodigden en deelnemers zich neer voor de modeshow in de grote veilinghal. Voorwaarde was dat de kledlnesfuk- ken zelf gemaakt moesten zijn en daarom kwamen verscheidene dames meer dan één keer op de planken. De jury oordeelde dat de beste prestatie was geleverd door Ineke de Hartog uit I-exmond. Tweede werd mevrouw Roos-Verboom uit Delft, derde Heiltje Bikker uit Noordeloos en vier de Alie Oosterom uit Boderraven. De jeugdprijs was ook hier voor Leida de Bruyn uit Bodegraven. Het herkennen van fouten aan trac toren bleek voor G. van Zwieten uit Hazerswoude het minst moeilijk. Tweede werd A. van Bergyk uit Zuidland en derde J. van Bostelen uit Koudekerk. De middag van denken en kijken erd afgesloten met 'n race op fiet sen en kruiwagens. A. v Nierop uit Maasland bleek de beste fietser en B. Rietveld uit Lexmond werd tweede. Albert Fruin was derde en Wim Kap teijn uit Ter Ay vierde. De kruiwa genrace werd gewonnen door Corrie v d Wel en H. Peeters, terwijl tweede werden Geertje de Hoog en Gerrit van Zwieten. Vervolgens gingen de tweehonderd deelnemers naar het Dorpshals van A ar dam voor de koffiemaaltijd, dag werd besloten met een gezellige avond in de grote zaal van het Dorps huis. W SB-vergadering trok dertien leden NOORDWIJKERHOUT De opwin ding in WSB-krlngen over de subsidie kwestie schijnt weer geluwd te zijn. De belangstelling voor de jaarvergadering was tenminste minimaal. Slechts dertien leden waren aanwezig- Als trainer en opvolger van de heer Goddijn Is aange trokken de heer Jac. Sloos, die voorheen Foreholte onder zijn hoede had. Tijdens deze vergadering werd afscheid geno men van de heer Arend den Elzen, die op voortreffelijke wijze gedurende tal van jaren het secretariaat van de jeugd commissie heeft gevoerd. De terreinen liggen er goed bij en op 11 september begint de competitie al weer. De heer Den Elzen wordt opge volgd door de heer P. Berg. De heren W. Oostdam (voorzitter) en P. v. d. Berg behielden hun zetel in het bestuur- Laatstgenoemde echter trad wel af als voorzitter van de technische commissie. De heer C. v. d. Klaauw werd zijn op volger. Burgerlijke stand OEGSTGEEST GEBOREN: Jacobus J A, zv A N C Koch; Adriana C ATE dv A J J Eppink; Leonard us H W. zv H L Heemskerk; Katja J M, dv A W M Eibers; Jacoba, dv J vd Mey; Stephanus zv F v Leeuwen. ONDERTROUWD: F A M v d Kroft 1 C M v d Hulst; Q W A Bleij» en A König, E H Lange en M J T Meijers.D d Scheer en C Jansen GETROUWD: JAM Streng en J L E M Mooijekind; G G M J v Lieshout en C D Meershoek; R A Oost en H de Jager; J Hoftijzer en C J Balkestein; J W Krijgs- tan en G Groeneveld. OVERLEDEN: J H Schoenmakers, wv R J W Kooijman. Ergernis laaide op in stamcafé EINDHOVEN De moord van de 23-jarige kraanmachinist M. W. L. M. op de 49-jarige fabrieksarbeider S. Bosch vormt het einde van een vrij langdurige ruzie. M„ die afkomstig is uit Someren, woont al enkele jaren in Eindhoven, waar hij als kraanmachinist werkt bij zijn kost baas F. H. Hier kwam hij in contact met de heer Bosch en diens zoon W. Bosch d-ie ook bij de kostbaas werkte. In dit milieu kwam het herhaaldelijk tot ruzie en M. geraakte hier geleidelijk bij be trokken. De laatste tijd kon hij niet meer over weg met de familie Bosch, in het bij zonder met voornoemde oudste zoon Vo rige week kwam het tot een kleine uit barsting in het stamcafé van de betrok kenen. Nadat de opgewonden stemming wat geluwd was raakte een kennis van de kraanmachinist slaags met de heer Bosch. M. maakte zich daarover zo kwaad, dat hij naar zijn ouderlijk huis in So meren ginig en zijn geweer haalde. Dit, omgebouwde, geweer gebruikte M. vroe ger voor stropen. In de nacht van vrijdag op zaterdag ging hij naar het stamcafé. Daarbij kwam het tot een vechtpartij met de zoon van de heer Bosch. Na sluitingstijd ging M. naar het huis van de familie Bosch. Hij belde aan De zoon was nog niet thuis. De heer Bosch was niet bang voor het geweer. In de gang ontstond een vecht partij met hem. Plotseling vuurde M. van korte afstand, waarbii de heer Bosch dodelijk werd getroffen. Hij overleed op weg naar het ziekenhui* DE LAATSTE RESTANTEN tegen belachelijk lage prijzen Komt U even kijken bij TEXTIEL EN WONINGINRICHTING - VALKENBURG M. ging terug naar zijn pension waar hij zijn kostbaas vertelde, dat hij Bosch had vermoord. Zijn baas wilde het niet geloven en ging bij de heer Bosch kij ken. Daarna alarmeerde hij de politie. M. werd daarop in zijn pension gearres teerd. Hij legde een volledige bekente nis af. Hij zal woensdag worden voor- Peter Post bewees zaterdag opnieuw dat hij in grote vorm steekt. Op over tuigende wijze won hij een wielerronde in Geel. in de omgeving van Turnhout, vóór de Belgen Lauwers en Van Mee- nen. Post legde de 220 km af in 5 uur en 2 min. De Hengelose tweede divisie-club Tu- bantia heeft zaterdag een 24 nederlaag geleden tegen het Duitse VBL Bottrop. Op het zaterdag te Stockholm ge houden oongres van de internationale fe deratie van handboogschutters is beslo ten de organisatie van de wereldkam pioenschappen 1967 aan Nederland te geven De directeur van de Italiaanse voet balclub Internazionale Miilano heeft me degedeeld. dat de finale-wedstrijden om de wereldcup voor 1965 tegen de Zuid- Aimerikaanse kampioen Irïdependiente uit Buenos Aires, op acht en vijftien I september zullen worden gespeeld. DELFT De Randstad Holland is menselijkerwijs gesproken gevrijwaard voor een herhaling van de watersnood ramp van 1 februari 1953: de verster king van de smalle duinstrook tussen Hoek van Holland en Kijkduin is ge reed en daarmee is een misschien niet zo spectaculair, maar niettemin zeer belangrijke fase in de uitvoering van het Deltaplan voltooid. In goed twee jaar tijd heeft het Hoog heemraadschap Delfland het project laten uitvoeren en het waren de Nederlandse Spoorwegen die hierin het grootste deel van het werk hebben verzet Met een vijftigtal speciaal voor dit doel gebouwde treinstellen is een hoeveelheid Rotterdam' se baggerspecie van ongeveer anderhalf miljoen kubieke meter verzet in geld uit gedrukt zo om en nabij de tien miljoen gulden. Eeuwenlang is het gebied tussen de Hoek en Kijkduin een zwakke plek in de zeewering geweest Wie in de geschiede nis duikt ontdekt hoe de zee hier sinds de vijftiende eeuw door de duinen brak. met aHe fatale gevolgen van dien. In de loop van de jaren ls er constant aan de zwakke plek „gedokterd" tot de beruchte eerste februari 1953 een groot deel van Holland en Zeeland deed overstromen. Hoewel de zee op die fatale datum bij 's-Graven- zande geen kans kreeg door te breken, was het toch deze stormramp die tot het zogenaamde Deltaplan leidde, waarin de DARMSTADT In de huidige muziekwereld is ,J)armstadt" een be grip. In deze stad van 140.000 inwoners naast de hoofdstad Wiesbaden een van de grootste van het land Hessen heeft sinds twintig jaar in de maand juli de beroemde Internationale Ferienkurse für Neue Musik" plaats. En naar deze „vakantiecursus", die eerst in het jachtslot Kranich- stein en nu in een internaat van de Adventistengemeente op de Marien- höhe gehouden wordst, trekken uit de gehele wereld, van Japan, Zuid- en Noord-Amerika, Australië, van landen vóór en achter het IJzeren Gordijn jonge musici, componisten alsook uitvoerende kunstenaars. In de compositie- cn lnterpretatie- irsussen worden de problemen van de nieuwe muziektaal, die zich in de twee de helft van onze eeuw gevormd en momenteel tooh wel gestabiliseerd heeft, behandeld door de kundigste figuren, zoals dit jaar Pierre Boulez. Bruno Maderna (compositie), de cellist Sieg' fried Palm, de pianisten Alfons en Aloys Kontarsky, de leden van het Parlj6e Quattuor Parrenin, de gitarist Karl- Helnz Böttner, de befaamde fluitist Se- verino Gazzelloni uit Rome, (allen uit voeringspraktijk), Lejaren A. Hiller (elektronische muziek), Herbert Briin (compositie-methode voor computer muziek), Gottfried M. Koenig (compo sitietechniek van de elektronische ziek). En daarnaast loopt dan een congres, dat dit Jaar als onderwerp heeft „Form in der Neuen Musik" en waarin spreken Theodor W. Adorno, Earlc Brown, Mauricio Kagelt György Ligeti, Pierre Boulez een 'congres, waarin ook hevig gedisputeerd wordt Maar behalve dat veel over de nieuwe muziek gesproken wordt, zorgt men er dat ze tot klinken komt. Uit deze vakcursussen zijn de studioconcer ten voortgekomen, die de jonge compo nist de gelegenheid bieden zijn ideeën uit te proberen, hoe experimenteel ze ook mogen zijn; in Darmstadt zijn de eerste „happenings" geschied, zoals de .compositie" die bestond uit het slaan >p een grote tamtam met een ijzeren staaf gedurende 12 minuten! Zijn deze concerten eigenlijk bestemd voor de insider", er worden ook con certen voor het publiek gegeven, waar- het „internationale Kamerenscmble Darmstadt" gevormd is, bestaande uit de docenten die onder leiding staan van Bruno Maderna en Pierre Boulez. Dit kamevmuziekensemble heeft zich door de voorbeeldige uitvoering van de nleu- composlties grote roem verworven. En dit jaar Is, voor het eerst in de ge schiedenis van „Darmstadt", een buiten lands orkest komen concerteren, het Re sidentie-Orkest. Voor ons een aanleiding meer, om in Darmstadt een kijkje te Nieuwbouw De stad zelf biedt de aanblik van de gemiddelde Duitse stad. waarover de oorlog getrokken is: overwegend nieuw bouw met enkele restanten van de oude historie en hier en daar open plekken of ruïnes. Geen onaantrekkelijke stad. ook omdat het Odenwald cr vlak bij ligt De bewoners zelf hebben weinig aandeel in de Ferienkurse, de concerten •orden bezocht door opvallend veel jonge mensen, die uit heel Duitsland schijnen te komen, en de stedelijke auto riteiten beperken zich tot subsidie en In het geval van het Residentie-Orkest »n ontvangst, die voor de pers zelfs de buitenlandse, „verboten" was. Het Holland Festival toont zich gast vrijer! I Ovatie Maar laten we gauw melden, dat de concerten van het Residentie-Orkest, waarvan het ene onder Pierre Boulez en het andere onder Bruno Maderna heel veel en verdiend succes behaalden. Het orkest speelde bijzonder goed, onder Ma derna misschien nog beter dan onder Boulez, en de eigenlijk te kleine Stadt halle daverde niet alleen van de for tissimoklanken maar ook van het fortis simo applaus. De programma's waren geheel afge stemd op het karakter van „Darmstadt" Zo dirigeerde Pierre Boulez de „Three places in New England" van de merk- wardige ..Zondagscomponist" Charles Ives, Peter Schats Dansen uit het „Laby- Door onze muziekredaclrice dra. H. E. Kokee- van den Berge rinth", Anton Weberns Fünf Satze op. 5 in de zetting voor strijkorkest en van hemzelf zijn laatste werk „Doublés", dat hij in het afgelopen winterseizoen met het Residentie-Orkest in Den Haag ten doop heeft gehouden. Bruno Maderna dirigeerde Bach's zes stemmig Ricercata in de Webernorkestra- tie, het Pianoconcert van Kees van Baa- ren met Aloys Komtarsky als solist, de „Atmosphères" van György Ligeti, verder de symfonische fragmenten van Debussy' ,Le Martyre de Saint Sébastien" cn ooh •en eigen compositie, nog wel ln allereer ste uitvoering, „Hyperion H" met Koos Verheul als fluitsolist. Dat was dus lang niet mis! Hoogtepunt van het gehele optreden werd de uitvoering van de Saint-Sébas- tien-fragmenten. de verfijnde kleuring, de extase, heel het opbloeiende spel van het orkest wekten een enorm enthousi asme en de orkestleden toonden open lijk hun waardering voor deze zeldzaam mooie interpretatie door Maderna even toe te klappen. Nog nooit „Ik heb deze muziek nog nooit zo mooi horen uitvoeren, werkelijk een weergave op het hoogste internationale niveau' zei Kees van Baaren tegen ons. Zelf wa a de uitstekende vertolking van zli Pianoconcert twee keer op het podium geroepen! Ook Peter Schat's Dansen uit het ..La byrinth" wekten veel Interesse. lokten ook discussie uit. In 't algemeen vond men de compositie, waarvan de structuren wel begreep, te lang c nadrukkelijk, al vielen de vitaliteit, de robuustheid wel in de smaak. Koos Ver- heuls prestatie in Maderna's „Hyperion II" werd zeer bewonderd, ook door Gaz- zeloni. die speciaal was komen luisteren. Zo liet het Residentie Orkest een voor treffelijke indruk achter en als inleiding tot de Ferienkurse vond men beide con certen zeer geslaagd. Hoe Zoals we reeds zelden, pasten de pro gramma's geheel in het kader van ..Darm stadt" en daarvan zullen we nu eens na gaan hoe deze „Darmstadter-Schüle" zich gevormd heeft. Wij roepen dan in her innering de situatie onmiddellijk na het einde van de oorlog. Hoe nieuwsgierig waren wij naar de muziek, naar de lite ratuur en de beeldende kunst in de lan den, waarmee wij zoveel jaren geen con tact meer hadden gehad. Wat was er ge beurd met Bartok, met Hindemith. Stra- winsky en Schönberg? Herinnert men zich de eerste kennismaking met Ben jamin Britten, de sensatie rond Sartre en diens existentialisme? En wii maar zo betrekkelijk kort afgesneden In Duitsland had de kunst vanaf 1933 geen aanraking meer met de buitenwe reld mogen hebben en in 1945/'46 wilde men de achterstand inhalen. Degene, die dit het scherpst besefte op het gebied van de muziek, was dr. Wolfgang Stei- necke in Darmstadt. Hij stichtte in hel jachtslot Kranichstein even bulten Darm stadt het Kranichsteiner-Musikinstitut, dat in de zomer van 1946 de eerste „In ternationale Ferienkurse für Neue Musik' organiseerde Zo kreeg de jonge compo nist in Duitsland (en later uit steeds meer landen) de gelegenheid uitgebreid kennis te nemen van de nieuwe stromin gen en deze brede kennisname ging zich langzamerhand concentreren tot zeer bepaalde verschijnselen. Dit zou men de eerste periode kunnen noemen, eer riode, die liep van 1946 tot 1953, en in de basis van de huidige nieuwe ziektaEil werd gelegd. In deze periode werd Wolfgang Fortner aan de verbonden, in 1948 kwam uit Parijs René Leibowitz en hij liet de jonge componist voor het eerst in aanraking komen met het werk van Schönberg en diens twaalf - tonentechniek: vooral het bekend wor den van dc werken van de late Schön berg (in 1951 werd in Darmstadt vooi het eerst het hoofdtafreel uit Schönberg's opera „Mozes en Aaron", n.l. de „Dans tj het „Gouden Kalf" uitgevoerd) isee an de bepalende momenten geworden. Een tweede figuur, wiens invloed op de huidige componistengeneratie meer Is weg te denken, Is Olivier Mes- siaen geweest. Hij kwam vanaf 1949 le malen als compositieleraar naar Darm stadt en hij schreef er zijn befaamde „Etude en Mode de valeurs et d' inten- sités", waarin voor het eerst de seriële compositietechniek ligt. Bepaalt „Schönberg-reeks" alleen de volgorde de hoogte van de tonen, bij Messlaen worden ook de toonduur, toonsterkte klankkleur volgens de wet van de reeks bepaald. Messiaen verkreeg dus een nieu we ordening van het muzikale materiaal. Elektronisch En dan komen in de jaren 19501951 de overige beslissende momenten: ontdekking van de elektronische muziek met haar zeer speciale klankwereld, composities van Edgar Varése, wiens „Ionisation" voor 42 slagwerkinstrumen ten in 1950 in Darmstadt enorn tie wekite, en vooral de werken ton Webern. In de 2e periode van de „Darmstadter- Schulc", die tot 1960 loopt, worden deze invloeden door de jonge componisten generatie verwerkt en dit is de tijd van het zoeken van de nieuwe stijl, experiment. Een programma van eerste uitvoeringen uit 1952 toont dit aan: „Kreuzspiel" van Karlheinz Stockhausen, „Musica su due dimensioni" van Bruno Maderna, „Trois Structures pour deux piano's" van Pierre Boulez en het eerste Lorca-epitaaf „Espana en el Corazon" van Luigi Nono. In deze vier werken liggen de verbindingen met de huidige muziekstijl. Luigi Nono lost het pro bleem op hoe de seriële muziek met een .ve vocale stijl te verbinden (en dan denken wij aan zijn latere Canti di Hiroshima), Stockhausen kwam tot de zgn. punctuele stijl, waarin de loon als "t ware geabstraiheerd wordt tot een op zichzelf sbaand fenomeen, hetgeen later geleid heeft tot een nieuwe constructie van toongroepen, terwijl Boulez deze nieuwe serialiteit al toepast. Bruno Ma derna probeerde voor 't eerst elektro- nische klanken en instrumentale muziek te combineren en te contrasteren. Elk jaar Al deze stilistische nieuwigheden zijn verder ontwikkeld, door elke componist op zijn wijze. Dat gebeurde niet alleen' in Darmstadt, maar ook in Frankrijk, ook in Italië, ook in Amerika. Maar in Darmstadt konden ze élk jaar aan hei woord komen en juist deze lijn der con tinuïteit is het, waardoor Darmstadt zc belangrijk is geworden voor de ont wikkeling van de nieuwe muziek. Hier gaf men zich ook rekenschap van het gevaar van een verstarring in de seriële compositietechniek en in 1957 kwam dit tót uiting in het programma van de Fe rienkurse. Pierre Boulez hield een voor dracht over het toevalselement in de muziek, dat hij „alea" of „dobbelsteen" noemde (die immers geworpen wordt zonder dat men weet hoe hij terecht komt). Karlheinz Stockhausen bracht er zijn Klavierstück XI en men maakte er kennis meï de Indiase muziek, die geen afgesloten vorm kent. maar „eeuwigdurende" variatie biedt op de vaste modellen van de raga's, door de speler zelf te fantaseren. In het Klavier stück XI van Stockhausen nu komt een zelfde „open vorm" voor: uit gegeven klankgroepen kan iedere speler zelf zijn eigen vorm en de duur van het spel kie- ren, maar er worden wel aanwy zingen iaarbij gegeven. Een parallel dus met de vormgeving van de Indiase muziek. De ze aleatoriek komt dus als nieuw element in de compositietechniek en ook zij is verder ontwikkeld. En Boulez is de eerste geweest, die deze „vrijheid" improvisatie en variatie met strenge structurele vormen heeft weten te ver binden. zoals in zijn „Portrait de Ma-llar- mé" (waaruit de latere „Pli selon Pli' gegroeid). Uitgeprobeerd Welk beeld biedt Darmstadt In de al lerlaatste jaren Men krijgt de indruk, dat het op het ogenblik met het zuiver experimentele voorbij is „Alle rare zaken zijn uitge probeerd", zo drukt een van de aai zigen op deze Ferienkurse zich uit. De nieuwe muziektaal is zich aan het stabi liseren en dit blijkt ook wel uit het feit, dat „studioconcerten" van experimentele muziek dit jaar niet plaats hebben. Wel geeft het Internationale Kammerensem- ble Darmstadt" in de Stadshalle drie concerten, waarin nieuwe composities uitgevoerd worden en daaronder zijn géén buitenissige experimentenMaar de ontwikkeling gaat steeds door cn waartoe ze leiden zal, weet niemand. Is het met de tonale muziek voorgoed voorbij, of zullen er altijd nog „com posities in C-dur" geschreven worden, zoals Schönberg opmerkte. Zal er een versmelting van beide richtingen komen? Hoe het ook zij, in Darmstadt zal het zeer zeker voor het eerst blijken, hoe de toekomstige muziek eruit zal zien. Dat zal altijd de verdienste van dr. Steirecke. die in 1961 stierf, blijven en dat zal ook de verdienste zijn van zijn opvolger Ernst Thomas. versterking van de duingordel boven Hoek van Holland als een onderdeel werd opgenomen. Met veel officieel vertoon !s hel grote karwei op 3 april 1963 begonnen. In „De Ridderhof" te Maassluis ontvingen de dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland die middag de directie van de Spoorwe gen, vertegenwoordigers van het Rotter damse gemeentebestuur en andere autori teiten. Sedert die dag waren „de zandtrelnen" een vertrouwd beeld in deze omgeving. Dag en nacht door hebben ze, gemiddeld twee a driemaal per etmaal het zand langs de Waterweg, tussen Oranjesluis en Poortershaven, weggehaald en naar de duinstrook gebracht via een speciaal voor dit doel aangelegd spoor naar Ter Heijde. Het belangrijkste onderdeel van het ge- heeil wend de bazaltlaag die bij Ter Heijde (gemeente Monster) de duinenrij een flink steuntje in de rug moest gaan geven. Men rekende dat het najaar 1965 zou worden voor het hele karwei klaar zou zijn. EINDE Die planning is te voorzien geweest want enkele weken geleden maakte de zandtrein zijn laatste rit van Hoek van Holland naar het duinengebied bü Ter Heijde. Bo officieel als destijds het start schot werd gelost, zo geruisloos ls het mammoetwerk als een nachtkaars ultge- Wat er nu nog te doen staat blijft beperkt tot de afwerking, zoals het egaliseren van terreinen en het aanleg gen van enkele taluds en wegen. Het hoogheemraadschap verwacht, dat hier mee nog enkele maanden gemoeid zul len zijn. Al met al is het beeld langs dit ge deelte van de kuststrook enorm veran derd en hoe deze metamorfose mogelijk werd is te zien langs de Nieuwe Water weg, waar men twee Jaar lang enorme hoeveelheden zand heeft afgegraven. De gemeente Rotterdam begint binnenkort met het volspuiten van de grote putten 1 die hier tussen de spoorbaan Maassluis- Hoek van Holland en de Nieuwe Water weg ontstaan zijn. (Vervolg van pagina 1) Om ongeveer half drie vrijdagmiddag stapte Ary, die vakantie had. op zijn brommer. Hij'was van plan naar de volks tuin van zijn vader te gaan. om daar wat te werken. Onderweg bedacht hij zich echter en stopte bij het huis van mevrouw De Tombe, die hij kende omdat ze huis houdster was geweest bij zijn oom. P. de J., die vijf weken geleden was over leden. De vrouw woonde met haar negen tienjarige zoon Anton nog altijd in de woning. Ary had zin in een kopje thee. Als hij bij tante Wil binnenkwam, kreeg hij dat altijd. Ary deed bij die gelegenheid mevrouw De Tombe een oneerbaar voorstel. Toen zij weigerde aan zijn wensen te voldoen ontstond er een worsteling, waarbU Ary mevrouw De Tombe met een strijkijzer zo hard op het hoofd sloeg, dat zij over leed. Ary vluchtte daarop weg en verwisselde zijn klompen voor een paar schoenen van Anton, de zoon van mevrouw De Tombe. Zijn klompen wilde hij later nog terug halen, maar hij durfde niet bij het huisje te komen omdat daar inmiddels veel men sen stonden. Ary vluchtte weer weg op zijn brom fiets en begon aan een zwerftocht. Na een tijdje gooide hij zijn bromfiets in een sloot; Twee nachten sliep hij in hoolber- Klomj oen De klompen die Ary bij het huisje heeft laten staan, hebben de politie een heel stuk in de goede richting geholpen. Nadat de ouders van Ary zijn verdwijning had den gemeld, herkenden ze de klompen die de politie hen toonde. Behalve deze klom pen, beschikte de politie ook over vinger afdrukken op de theekopjes cn het strijk ijzer. Uit dit alles was men reeds tot de conclusie gekomen dat de dader een be kende moest zijn, die vla dc achterdeur was binnengekomen. De politie verkeerde eerst ln de veronderstelling dat hij op kousevoeten was gevlucht- Niemand Uit het buurtonderzoek Is gebleken dat niemand Ary naar binnen heeft zien gaan. Wel heeft men Anton gezien, die tussen de middag zijn moeder met een karweitje heeft geholpen en ook een familielid dat om kwart voor twee oud brood kwam brengen voor de konijnen. Beide mannen stonden eigenlijk direct bulten verden king, omdat hun alibi's volledig klopten. Dat was ook zo met dat van de man met wie mevrouw De Tombe getrouwd was, maar van wie ze al zeventien Jaar ge scheiden leefde Tijdens zijn bekentenis toonde Ary veel berouw te hebben van zijn verschrikkelijke daad. Hij maakte een volkomen normale indruk. De man is nog nooit met de politie in aanraking geweest. De politie gelooft niet dat Ary de J. nog andere onopgeloste moorden in Rotterdam of in de omgeving op zijn naam heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4