S%S5 Puzzelhoek Buitenl. „verbindingen" Nijenrode uitgebreid Hoekendijks appèl nodig maar te eenzijdig VAKANTIEADRES Opmerkelijk rapport over Latijns - Amerika Dissertatie niet naar oaniermolen Uw probleem is het onze Wat dominees vinden van vrouw-in-het-ambt MAANDAG 26 JULT 1965 woord voor var idaag In deze maanden van vakantie wordt de natuur herontdekt. Honderdduizenden, die het grootste deel van het jaar niet anders zien dan steen en nog eens steen, die weinig anders opsnuiven dan het afgewerkte roet van de industrie of de uitlaatgassen van auto's, ontdekken, dat er toch nog iets anders bestaat, dat de bomen en het gras zo groen zijn en dat de geur van de bossen bedwelmend kan zijn. Dat er, zelfs in een dichtbevolkt en volgebouwd land als het onze, nog wijde vergezichten zijn en dat men nog kan verdwalen in de oerbossen van Drenthe of op de heidevelden van de Veluwe Een gevoelige ziel. die graag de dingen tot een wat hoger niveau wil verheffen, die vatbaar is voor religieuze aan doeningen, heeft in zo'n vakantie goede ogenblikken, ver van een drukke samenleving, waarin de één nog harder holt dan de ander en waarin de één de ander het liefst onder de voet tril lopen om eigen haan koning te doen kraaien. Als zo iemand iets van de Bijbel weet, denkt hij aan een psalm, waarin het gaat over de natuur. De interpretatie van zo'n psalm, het overbrengen van wat er staat naar hogere sferen, ligt dan nogal voor de hand. Wat denkt u bijvoorbeeld van een natuurtafereel als beschreven in Psalm 65? „De heuvelen omgorden zich met gejuichde landouwen zijn bekleed met kudden, de dalen tooien zich met koren." U ziet het voor uw ogen, een natuurschildering, die reikt aan het volmaakte en die u altijd voor ogen zoudt willen houden. O nee, laat niemand er een domper op zetten. Maar leest u wèl de gehele psalm. Het gaat daarin namelijk over heel wat méér dingen dan Vanavond lezen wij: 1 Corinthiërs 2 vers 6 tot en met 16. Samensprekingen op Soemba afgebroken ZWOLLE De Vrijgemaakte Ker ken van Soemba (groep-Zwolle) heb ben de samensprekingen met de Soembanese Kerken afgebroken. Aan leiding van dit besluit is het feit, dat een van de gemeenten van deze groep kortgeleden op eigen houtje de over stap naar de Christelijke Soembanese Kerken heeft gemaakt. AMSTERDAM Het is heel Gelijk wij enkele weken geleden be- duidelijk, dat kerkelijk en theo- richtten. is er vorig jaar een samensp» I king geweest tussen de Christelijke Soembanese Kerken, die ontstaan zijn uit zendingsarbeid van de Gereformeer de Kerken in Nederland, en de Vrijge maakte Kerken (groep-ZwolleVolgens het Zendingsblad van de Gereformeerde Kerken was men van beide kanten zeer tevreden over de sfeer van de ontmoe ting en over de reeds bereikte resultaten. Het kerkblad van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Zwolle ..Onder de lelie" deelt echter mee. dat het eerste ge sprek al vastliep op het eerste agenda punt: de schorsing van ds. S. J. P. Goos- sens in 1938. Punten als de herziene kerk orde, -de oecumenische beweging tucht geweest. De overgang nog niet de gemeente Mangili vond volgens „Onder de lelie" haar aan leiding in een tuchtzaak. die interne moeilijkheden ten gevolge had. Air France. Lufthansa en Japan Air lines hebben een akkoord gesloten inzake gezamenlijke exploitatie van hun pool- routes tussen Europa en Japan. Per week zullen acht retourvluchten worden ge- In Kentucky zijn bij een auto-ongeluk acht leden van een gezin om het leven gekomen. fïi-iiisiroor<fpu;srl •- Laat prediking maar ouderwets zijn Prof. Van Niftrik bij afscheid 13. schermwapen. 14. eind. 15. boom. 16. ontkenning (Engi. 17. water in Friesland. 18. duw, 19. een zekere. 20. voorschrift. 21. gast 22. scheik. element (afk.), 23. oplopende vlakte. 25. voldoende, 27. tweetal. 28. gemeente in Friesland. Verticaal: L muzieknoot. 2. herkau wend dier v.h. geslacht der hertachtigen. 3. sluwheid. 4. sluiskolk, 5. kweken, 6. voorvoegsel. 8. in de richting naar wmlaafc. 9. specerij. 10. stad in Bretagne. 11. gevlochten koord. 12. gem. in Limb.. 15. dwalen. 18. jongensnaam, 19. verdie ping, 21. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 24. paard, 25. gebod, 26. pers. voorn aamw. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. Emmerik-Hl.. 2. een- maal-ei. 3. Ria-Anna-ra. 4. Levi-dop-Ta. 5. odol-alpen. 6. Oene-meent. 7. s.l.-deer- ree. 8. derde-Abel, 9. onderling. Verticaal: 1. eerloos-do. 2. mei-edelen. 3 Mn-avond-R.D 4. email-Eede. 5. rand- A.M.-eer. 6. ia-nol-er-al. 7. klapper-Bi. 8 Herten-een, 9. liaan-telg. BREUKELEN Nijenrode. het Nederlands Opleidings Insti tuut voor het Buitenland (NOIB) heeft tijdens de uitreiking van de diploma's bekendgemaakt, dat het instituut een verbinding heeft aangegaan met de univer siteit van Oregon in de Verenig de Staten. Ook behaalden in het afgelopen studiejaar Nederlandse uitwisselingsstudenten aan vijf verschillende Amerikaanse uni versiteiten de baccalaureaats- I graad. De rector, dr. E. B. J. Postma, me- jmoreerde in zijn toespraak het ver zoek van een aantal hoogleraren om op Nijenrode een proef te nemen met een studie voor een baccalaureaats- graad in de z.g. business administra tion. Ook bracht zij in herinnering de meer bevredigende subsidie regeling, die per 1 januari 1966 zal worden vastgesteld. W9Zee: M. J. Poelmans, Rotterdam: A. J. C. M. Rethans. Delft: R. Th. v. d. Ven. Den Haag; W. J. Aalders. Den Haag: J. v. d. Bosch. Naaldwijk; N. J. Bruidegom. Sassen- Rotterdam; S. N. v. Grieken. Goes; brecht. Wassei Katwijk ad. Rijn: J. Moerland, Rotterdam: H. J. v. Rumpt, Stad a. 't Haringvliet: A. W. T. Schoevers. Den Haag: H. A. Spandaw. Den Haag: K. R. J de Waal. Sluiskil: J. C. de Wetering. Schiedam. Eenjarige commercleel-technlsche cursus C. T.-c J. W. Den Haag. Dringend verzoek, uw vekentieedres VIA DE UIT DE KRANT GEKNIPTE BON, die wij geregeld op de advertentie- Kreukelen De diploma uitreiking had plaats op de „Commencement" dag van Nijenrode op historische grond, namelijk in de kerk te Breukelen. waarvan de geschiedenis al zeven eeuwen met die van het kasteel Nijenrode verweven is. Spreker was prof. dr. D. C. Renooij, directeur van de Alge mene Bank Nederland N.V. en hoogle raar in de staatshuishoudkunde. Dr, ir. F. Q. den Hollander reikte mens de Royal Society of Arts een grote zilveren medaille uit aan student J. I. van Baal. voorzitter van de campuscom missie. De heer M. Spruytenburg reikte namens het Nederlands centrum van di recteuren de „marketing prijs" uit adn de heer P. J. Driessen. Namens de Ame rikaanse Fulbright Professor David Stern werd de citizen-ship-award toegekend aan H. Ph. H. Haverkort en tenslotte kreeg student K. St. Koelman de ƒ3.600,- de Hunter Douglas prijs uit handen de heer Walter Liebert. directeur van Hunter Douglas Holland. Deze beurs is bestemd voor verdere studie. Er werden dit jaar 162 diploma's uit gereikt, zodat het totaal aantal afgestu deerden van Nijenrode op het ogenblik 1902 man bedraagt, verspreid over zeven tig landen. logisch Nederland Hoekendijk met „gemengde" gevoelens, zoals dat heet, ziet vertrekken. Bij sommigen heerst een gevoel van opluchting, bij anderen een gevoel van diepe teleurstelling. Neder land was voor hem te klein; hij moet zijn vleugels breder kunnen uitslaan, heet het bij de laatsten, als men al niet meent dat Hoeken dijk eigenlijk is weggewerkt. Aldus prof. dr. G. C. van Niftrik in het tijdschrift Kerk en Theologie. Prof. dr. J. C. Hoekendijk, die hoog leraar te Utrecht was, maar nu naar New York is vertrokken, lokte nog al eens kritiek uit vooral waar het ging om zijn ideeën over de ouderwetsheid van de kerk. In zijn afscheidswoord schrijft prof. Van Niftrik, dat het hem on mogelijk is, om slechts een paar vriendelijke woorden uit te spre ken „om dan met een heimelijke zucht van verlichting tot de orde van de dag over te gaan". Hoeken dijk is te belangrijk, om hem met een paar „unverbindliche" woorden uit te luiden. Prof. Van Niftrik schrijft dan: Hoekendijk is een modern mens. Hij toornt tegen de ouderwetsheid van de kerk. De kerk functioneert niet meer in het moderne leven door haar eigen schuld. De kerk leeft te introvert. De theologen hebben te weinig kennis van het leven en denken van mo derne mensen. Kerk en theologen ne men het feit van de saecularisatie veel te weinig ernstig. De kerk schijnt er nog geen begrip van te hebben hoe zéér de moderne mensheid is gesaecu- lariseerd. De kerk evangeliseert nog altijd op de wijze van: afgedwaald kind, keer weer!, en schijnt niet te beseffen, dat moderne mensen geen verloren zonen zjjn, maar kinderen en kleinkinderen van de verloren zoon, in het verre en vreemde land geboren en getogen zonder enige heu genis aan het „vaderhuis". Daarom moet de kerk haar gehele uitrusting en toerusting veranderen. Er moeten ONDERWIJSVERNIEUWING OP NEDERLANDSE ANTILLEN WILLEMSTAD Op het Ogen-1 voertaal en de duur van het basisoi blik brengt een tweetal Nederlan-j0*™1''5, ders een oriëntatiebezoek aan del Zowel op Curasao als op Aruba is Nederlandse Antillen om het on- j men begonnen met een opleiding voor (Van onze kerkredactie) nieuwe vormen vaji gemeenteleven gezocht worden. Hoekendijk pleit vooral voor de huisgemeente. De geo grafische indeling is volmaakt uit de tijd. Vastgeroest Dat zijn allemaal dingen, die be dacht en overwogen moeten worden, aldus prof. Van Niftrik. Laten wij eerlijk toegeven, dat wij soms zo vast geroest zitten in de vertrouwde gang der dingen, dat wij reeds geprikkeld zijn, wanneer het nut, de efficiency die gewone gang wordt betwij feld. Het is goed, dat Hoekendijk de onrust en hopelijk ook een nieuw vragen en experimenteren er bij ons ingebracht heeft. Ondertussen is hier méér in het geding. En dat verklaart de „gemeng de" gevoelens, waardoor het vertrek van Hoekendijk wordt begeleid. De critiek op de empirische kerk is bij Hoekendijk zó fel, dat het volkomen begrijpelijk wordt, als de hem toe gewijde studenten aarzelen en meest al weigeren gewoon dominee in de Hervormde Kerk te worden. Zij aar zelen toch al; niet alleen in Utrecht, maar ook aan de andere universitei ten. Wanneer de kerk nu zó fel be- critiseerd wordt en zó in het zon netje wordt gezet, kan het men moei lijk geestdriftig voor het wondere ambt bij de leerlingen verwachten. Rohinson Prof. Van Niftrik ziet een samenhang issen de wat hij noemt eenzijdige kijk an zijn collega Hoekendijk op de kerk diens kritiek op Barth en waardering an de Engelse bisschop Robinson (Eer- jk voor God). Volgens Hoekendijk blijft len met Barth in de kerk steken. Barths theologie heeft volgens Hoekendijk eer sterk inkapselend effect. De waardering voor Robinson. Bult- ;ann, Tillich berust op het feit, dat deze theologen hun positie van man-vai kerk „alterneren": kijken er in eer zettelijke, kritische, vervreemding buiten tegen aan en vangen daar de >p. Robinson c.s. zeggen ons: „g eens hier staan, buitenshuis, en bekijk de supposities die daar binnen gelden nu nog eens: is het nu zo vreemd, dat men daar niet aan wil?" (Wending, 1963. blz. aldus de Amsterdamse hoogleraar. derwijs aldaar'te bestuderen en te reorganiseren. Zo verblijft sinds enkele dagen de Rotterdamse hoogleraar prof. dr. F. W. Prins op Curagao om in opdracht van de Unesco de Antilliaanse regering van advies te dienen inzake ver nieuwing van het onderwijs al daar. Prof. Prins is buitengewoon hoogleraar aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool. Prof. Prins heeft eerst een drietal maanden in Suriname doorgebracht. Hij heeft zich daar beziggehouden met de vraagstukken betreffende de samenstelling van een algemeen leer plan ten behoeve van het lager on derwijs en de oprichting van een universiteit in Paramaribo. Voertaal Geslaagden De geslaagden het -NOIB zijn In 1964 werd onder leiding van 1 prof. Prins een commissie gevormd, j die tot taak had het lager onderwijs op de Nederlandse Antillen te reorga- ,VT}T17AT niseren. Belangrijke kwesties hierbij het vormen wel het probleem van de de middelbare akte pedagogiek. In november keert prof. Prins naar Ne« derland terug. De tweede onderwijsman, die dezer dagen op Curagao is aangekomen, ir. W. J. L. Bloem. Ir. Bloem is door de Nederlandse regering aan de Antil liaanse regering beschikbaar gesteld om haar van advies te dienen bij de bouw en inrichting van een protes tantse lagere technische school op Curagao. Deze wordt door de stichting protestants nijverheidsonderwijs op gericht. Ir. Bloem is gewezen coördinerend inspecteur van het nijverheidsonder wijs en voorzitter van de outilage- commissie voor technisch onderwjis. Parlementariërs maken studie van Talmoed berg. Leidschendar Beroepin gsiverk NED. HERV. KERK Wegwijs in de wijsbegeerte. Een aan sporing tot zelf filosoferen, door prof. dr C A van Peursen. Derde herziene druk. Uitgave H J Paris. Amsterdam. (154 blz ƒ7.001 In de greep van de Kreeft, door B J Kleymens. Zodiac-mysterie. Uitgave N V W. van Hoeve. 's-Gravenhage <121 blz.. ƒ4.50. Baratzeartea. Een Baskisch avontuur ol de roman van een schrijver, door Johan j Benoemd tot hulppred. te Willemsoord: Daiane. Tweede druk. Uitgave Manteau. H. J. Trommel. a.s. em. pred. te Nieuw Den Haag. <280 blz.. ƒ5.90). Weerdinge. (Van onze kerkredactie) miljoen protestanten in vah's getuigen en derge- Latijns-Amerika zullen lijke groepen enerzijds ir 9s' ~Z- umt't ziJn' Thans zijn dat er en wat hij noemt de Katholieke Kerk heeft njet meer dan veertien „historische protestantse in de twintigste eeuw in miljoen, terwijl het er kerken" anderzijds. Latijns-Amerika nu al aan begin van deze meer mensen aan dc eeuw nog maar hon- De eersten verwijt hij Reformatie verloren, dan derdduizend waren. „onsmakelijke straat- in geheel Europa in de Belangrijker echter, propaganda" en de ver- Reformatietijd. Dit heeft dan de cijfers van het spreiding van „rauw de jezuïetenpater Pru- rapport van deze Colum- anti-papisme". De „his- denrio Damboriena, die biaanse rooms-katholieke torische kerken" (baptis- hoogleraar is aan de hoogleraaris de rustige, ten, episcopalen, luthera- Xaverius-universiteit te objectieve wijze, waarop nen. methodisten, pres- Bogota (Columbia) uit- hij deze ontwikkeling byterianen) prijs hij ech- gerekend. analyseert. Hij verhult ter om hun evangelisa- De bevolking van La- de feiten niet en be- tiemethode, omdat zij de tijns-Amerika neemt schuldigt de protesten- persoonlijke contacten jaarlijks toe met 2,6 pro- ten er evenmin van, dat serieus nemen en niet cent. Het protestantisme zij schapen stelen". Hij beledigend optreden je- stjjgt per jaar met vijf- doet geen appèl op de gens het priesterschap tien procent. Er z\jn in regeringen, om de pro- en het religieuze leven Latijns-Amerika 130 pro- testantse zendelingen van de rooms-katholiek. testantse bijbelscholen. uit te bannen Met genoegen ver meer dan duizend pro- Wat voor de rooms- meldde pater Damborie- testantse middelbare katholieke benadering na ook, dat in de boek scholen. driehonderd van het protestantisme handels van de „histo- protestantse tijdschrif- in Latijns-Amerika al rische kerken" ook ob- ten. aldus pater Dambo- evenzeer een novum is. jectieve voorlichting riena. is dat pater Damboriena over bijvoorbeeld het Hu voorspelde, dat cr onderscheid maakt tus- Vaticaans concilie ver- binnen vijftig jaar vijftig sen mormomen, Jeho- krijgbaar is. UTRECHT Vijf jaar gele den promoveerde ds. C. A. de Ridder, thans studiesecretaris van het Nederlands Protestants Convent, tot doctor in de theo logie op het proefschrift „Maria medeverlosseres?" Pas enkele weken geleden is de Duitse vertaling van dit proefschrift 'crschenen. In De Protestant vertelt dr. De Ridder, dat hij zich in de loop der jaren wel eens heeft afgevraagd, of de klimaatsver andering in de rooms-katholie- ke theologie publikatie van de ze vertaling niet zinloos heeft gemaakt. „Maar nu ik het slothoofdstuk van de constitutie over de kerk (een verklaring van het concilie over de plaats van Maria in het heilsbestel. Red.) nog weer eens goed heb nagelezen, moet ik toch de verzuchting neerschrij ven: helaas, mijn boek is nog niet verouderd. Het mag tegennatuurlijk schijnen voor een schrijver zo iets te zeggen, maar toch had ik met veel genoegen de restanten van de Nederlandse uitgave naar de papiermolen gebracht, indien de hoop van Berkouwer in vervulling was gegaan: dat het concilie de weg naar een nieuw Mariadogma voorgoed zou toesluiten. Het concilie heeft die weg niet toegesloten, zelfs de toe gang niet vernauwd, eerder wat breder gemaakt", aldus dr. De Ridder in De Protestant. Een dertigtal leden van de Knesset, het Israëlische par lement, komt sinds kort wekelijks bijeen om de Talmoed te bestuderen, de eerbiedwaardige eeuwenoude ver zameling wetten en overleveringen van de schriftgeleerden uit Jezus' tijd. Jan de Hartog verdwijnt uit Houston (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM Bij zijn aankomst zaterdag met het passagiersschip Rotter dam uit New York vertelde de Neder landse schrijver Jan de Hartog dat hü Houston gaat verlaten. Zoals bekend schreef de gevierde auteur er een boek over het arinenziekenhuis, dat nogal wat opzien baarde. Veel Amerikanen namen het hem kwalijk dat hij de onthutsende toestanden in de ziekenzalen aan de kaak had gesteld, na samen met zijn vrouw een half jaar als vrijwillige verpleeg hulp te hebben gewerkt. De oplage van het boek. dat The Hos pital heet. is voor Amerikaanse begrip pen niet zo'n groot succes geworden. Er werden 24.000 exemplaren van verkocht, waarvan de opbrengst in een speciaal noodfonds is gestort. Overigens zijn de patiënten van het armenziekenhuis ir een nieuw gebouw in Houston onder gebracht. Het beroep van Jan de Hartog op het geweten van de Amerikanen heeft ook nog een andere uitwerking gehad. Er is niet langer een schreeuwend tekort aan verpleeghulpen, omdat zich vol doende mannelijke en vrouwelijke vrij willigers hebben aangemeld. In Nederland heeft De Hartogs boek Het Ziekenhuis in vertaalde versie een oplage van 12.000 exemplaren ge haald. De schrijver, die twee maanden ir ons land zal blijven, zal met de organi satie van Quakers, waarvan hij lid is overleggen welke bestemming aan d< royalties moet worden gegeven. Laat ik nu ten afscheid mogen zeggen, dat ik mij deze positie heel goed kan in denken en zelfs probeer die ook 1.1 te nemen. Maar als ik dan. alternerend van buitenaf probeer antwoord te geven, merk ik dat ik dat eerlijk alleen van binnenuit doen kan. Anders gezegd: dan merk ik. dat het antwoord, dat bv. Robin- Paul van Buren geven, niet het bijbel- kerugma is. Nog weer anders gezegd: het kerugma breekt ook onze vanzelf sprekende moderne overtuigingen en denkvormen. Kortom: ik groei steeds meer toe tar de overtuiging, dat de kerkelijke prediking het maar op zich moet ne men „ouderwets" te zijn. Ik zal zoveel mogelijk de aansluiting bij het moder ne denken zoeken en proberen het evangelie in de eigentijdse denkvor men te vertolken, maar zie steeds be ter, dat het evangelie „eigen" denk vormen met zich mee brengt. M.a.w.: ik kan mij aan de tale Kanaans niet ontworstelen en heb het gevoel dat zulks ook niet mag en kan. Als men het wel doet, loont men grote kans het eigenlijke te verliezen. Luiheid Is het nu luiheid, als ik het aan de Heilige Geest wil overlaten dit vréémde evangelie aan moderne harten duidelijk te maken? Hoekendijk moet 'het mij niet kwalijk nemen: maar ik vind de kerug- i-vertolking van Robinson en Paul van Buren ronduit een vervlakking. Hier kan ik de bijbelse boodschap in zijn volheid werkelijk niet meer terugvinden. Aan het slot van zijn artikel schrijft prof. Van Niftrik: „Ik heb diep respect voor de apostolaire bewogenheid, de geleerdheid, de belezenheid van Hoeken dijk. De uitwerking van zijn onderwijs gaf mij reden tot bezorgdheid. Toch heb ben wij wekstemmen als die van Hoeken dijk hard nodig. Als die wekstem nu j niet zo eenzijdig was geweest". Koeien van Basan in Zuidwolde ZUIDWOLDE De leek zal het wel altijd van de dominee blijven verliezen, zelfs als het gaat over koeien en varkens. Dat is ook weer aan de kerkeraad van de gereformeerde kerk in hel Drentse Zuidwolde gebleken toen de predikant, ds. W. JVf. de Bakker op de kansel sprak over ..logge koebeesten" en ongema nierde varkens". De ouderlingen onderhielden de dominee hierover en haalden de woorden van een deskundige aan, die over koe schreef: „de adel straalt er vanaf". Ook het varken hebben zij in ere her steld. Hoewel de boosdoende predikant ten Volle overtuigd zegt te zijn. heeft hij dit toch - -niet toegegeven. Immerswat zegt Petms over het varken en wat Amos over de koeien van DEN HAAG Bij K.B. is benoemd tot hoogleraar in de faculteit der genees ten van de voornaamste taken, waar- <Unde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, over de Knesset zich geplaatst ziet, om onderwijs te geven in de fysische la- is de hervorming van de wetgeving byrinthologie. drs. J. J. Groen, thans op het landeigendom. Daarom heb- gewoon lector aan deze universiteit, ben de dertig politici besloten eerst ,.B K is a,an dr- T van, der Verght op het desbetreffende Talmoedtractaat j ^erl®enp.A's bestuderen, om zo te weten te to-Liv„|iteit GrLingen. met daSfe men, hoe de oude Joden over land- tuiging voor de in deze betrekking ver eigendom dachten. leende diensten. Nederlandse invloed in Chr. Ref. Church GRAND RAPIDS Dat de Nederlandse invloed in de Christian Reformed Church nog altijd groot is, blijkt uit de lijst van kandidaten, die onlangs be roepbaar werden gesteld, in het orgaan van deze kerk The Ban ner. Van de 32 kandidaten wordt in negen gevallen ver meld, dat zij in de Nederlandse taal kunnen preken, terwijl van negen anderen wordt gezegd, dat zij een gesprek in het Nederlands kunnen voeren. Er bestaat trouwens altijd nog het Nederlandstalige blad De Wachter in de Christian Reform ed Church, terwijl in deze bla den druk geadverteerd wordt met grammofoonplaten Dutch congregational singing", „no n- rhytmic Psalms" vanuit Urk en Genemuiden in Nederland. Van tijd tot tijd vinden er in Grand Rapids zelfs nog kerkdiensten in de Friese taal plaats Brieven die niet z(jn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Elk jaar in augustus hebben wij in de kelder rode mieren, die na een bepaalde tijd vleugels krijgen. Wij hebben al verschillende middelen gebruikt maar tot nu toe zijn ze elk jaar teruggekomen. Wat is er voor middel om ze te verdelgen? Antwoord: Het beste is de nesten van de mieren te vernietigen met inhoud en al. eieren, larven, enz. U kunt de nesten vinden door de paad jes na te gaan waar de mieren geregeld lopen. Heeft u het nest, dan kan u dat begieten met kokend water. Is het een groot nest, dan moet u het open maken en bestrooien of bespui ten met een insecticide. U kunt ook de mieren zelf gebruiken om nest met inhoud te vernietigen door het vol gende mengsel uit te strooien: 100 gram fijne borax en 50 gram bloem van zwavel, droog mengen en 's avonds bij droog weer strooien. De mieren brengen dan zelf dit mengsel in het nest. U moet dit enige avonden herhalen. Het middel is voor de mens onschadelijk. Vraag: Onze buurman, die 2me ter afstand van onze deur woont, exploiteert een kalvermesterij en houdt ook varkens op de mestvaalt, die 15 cm afstand van de huizen verwijderd is. Kan hij nu verplicht worden zijn stal schoon te houden, wat m i. de stank al aardig zou verminderen? De stank is verschrik kelijk. Bij welke instantie kan men zijn beklag doen? Antwoord: Het beste is de gemeen telijke gezondheidsdienst te waar schuwen, desnoods het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid in Den Haag. Ook kan men procederen. Vraag: Kunt u mij de volgende weerkundige termen uitleggen: 1) Ge middelde etmaaltemperatuur. 2) ge middelde overdagtemperatuur, 3) vorstdag. 4) ijsdag. 5) zomerse dag, 6) tropische dag. 7) betrokken dag. 8) heldere dag. 9) vochtige dag? Antwoord: 1) Het gemiddelde van 24 aflezingen pgr etmaal. 2) gemid delde van aflezingen om 8.14 en 19 uur plaatselijke tijd, 3) dag met gemiddelde minimumtemperatuur be neden 0 graden Celsius in de meteoro logische hut op 2.2 meter hoogte. Een nacht met nachtvorst is lang niet altijd een vorstnacht. Bij echte nacht vorst treedt de vorst dicht bij de grond op, terwijl de temperatuur op 2,2 meterhoogte boven nul kan blij ven. 4) Dag met maximumtempera tuur beneden 0 graden. 5) dag met maximumtemperatuur boven 25 gra den, 6) dag met maximum boven 30 volgens waarnemingen om 8,14 en 19 graden. 7) dag waarop de bewolking uur gemiddeld meer dan 80 procent van de hemel bedekt, 9) dag met gemiddelde relatieve vochtigheid van meer dan 75 pet., op een dergelijke dag behoeft niet altijd neerslag te vallen. Vraag: Wat is de functie van een diafragma op een camera? Heeft een projector voor films, .of dia's die. Antwoord: Een diafragma op een' fotetostel of een filmcamera heeft ten doel de hoeveelheid invallend licht te' regelen. Bij totale opening valt het maximum aan licht naar binnen, doch wanneer we de lensopening door middel van het diafragma verkleinen, dan wordt de hoeveelheid binnentre dend licht steeds kleiner. Daarnaast wordt ook door optische werking de scherptediepte van de opneming ver groot. Op projectors voor films en dia's vindt men zo'n diafragma niet. aangezien men hier juist een maxi mum van licht door de lens naar buiten wil laten treden en een dia fragma alleen maar nadelig zou zijn. Vraag: Ik heb een zilveren gulden van 1940. waarvan het omschrift aan de voorzijde is weggeslepen en veran derd in „Wilhelmina in Londen". De beeldenaar van de Koningin is voor zien van gegraveerde helm met kin band. Hoeveel van deze guldens zijn er gemaakt en wie heeft daartoe opdracht gegeven? Voor wie waren ze bestemd? Heeft deze gulden nu waar de? Antwoord: Inderdaad zijn er in de bezettingstijd meer van dit soort exemplaren vervaardigd uit bestaande vooroorlogse guldens. Echter niet zo zeer op bestelling of in opdracht van de illegaliteit dan wel vermoedelijk door onderduikers of anderen, die tot werkloosheid waren gedoemd en een goede werkzaamheid zochten. De waarde als curiositeit hangt geheel in de lucht. Het vakmanschap heeft hierop grote invloed. Wij zouden zeggen: een gulden of vier a" goed exemplaar betreft. s het e RAPPORT WERELDRAAD Protestante minderheden hebben het moeilijk LONDEN In de Engelse Presbyteriaanse Kerk is een enquête gehouden onfier de predikanten naar hun ervaringen met de vrouw-in-het-ambt. Deze kerk kent wel vrouwelijke ouderlingen (575 tegen 414 in 1957), maar geen vrouwelijke predikanten. Sommige predikanten zagen louter voordelen in het toenemen van het aantal vrouwelijke ouderlingen. Anderen beschouwden het als een teken van toenemende vrouwelijkheid van de kerk. In het algemeen laat de enquête zien. dat vrouwelijke ouderlingen hun werk serieuzer doen. dan hun mannelijke collega's, maar dat toch veel predi kanten zich tegen hen blijven verzetten. Hun verzet wordt vaak gemotiveerd met de vrees, dat de vrouwelijke ouderling gevolgd zal worden door de vrouwelijke predikant. Enkele argumenten provrouwen leren de mensen beter kennen. Zij vor men een perfekt werkende inlichtingendienst, waardoor de dominee direkt weet, waar zieken zijn in zijn gemeente. Ze spreken recht op de man af en sporen mannelijke ouderlingen aan door hun voorbeeld. Aan de andere kant: de vrouw-in-het-ambt staat nog al eens op gespannen voet met het ambtsgeheim. Zij neemt het altijd voor vrouwen op en het ergste is het voor mannen, die samen met hun eigen vrouw in de kerkeraad komen te zitten. Aldus de dominees in de Engelse Presbyteriaanse Kerk. De grote zuster van deze kerk. de Kerk van Schotland, heeft nu ook de vrouw het recht toegekend om ouderling te worden, zij het dat de classes dit synodebesluit nog moeten goed- GENèVE In een rapport, dat nu circuleert onder de stafleden van de Wereldraad van Kerken, heeft ds. Glen Garfield Williams een boekje opengedaan over de „benauwende" economische situatie, waarin de klei ne protestantse groepen in België, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Spanje en Portugal nog steeds verkeren. Ondanks de welvaartsgolf is de levensstandaard van de arbeiders in deze landen nog steeds beduidend lager dan die van andere groepen, aldus ds. Williams, en dat terwijl de protestantse kerken daar tuist arbei derskerken zijn. De kosten van deze kerken zijn de( laatste tijd echter enorm gestegen. voornamelijk de kosten, die bestemd zijn, om hun verschillende sociale instellingen (met name tehuizen voor zieken, bejaarden of kinderen) te handhaven. Deze instellingen zijn voor een belangrijk deel ontstaan in een tijd. toen de betrokken minder heidskerken financieel nog niet op eigen benen stonden en werden on dersteund door zendingsorganisaties in het buitenland, vooral in Groot Britannië en de Verenigde Staten. Het gevolg is, dat de predikanten onderbetaald zijn, de kerkgebouwen niet behoorlijk onderhouden kunnen' worden, weinig kandidaten tot de dienst zich melden en de kerken geleidelijk hun contact met hun om geving verliezen. Terwijl het oecume nisch klimaat juist ongedachte moge lijkheden biedt, missen de protestan ten in deze landen de middelen, om ze te benutten. De conclusie van ds. Williams, die Europees secretaris is van de afdeling voor Interkerkelijke Hulpverlening van de Wereldraad, luidt, dat men bij de Interkerkelijke Hulpverlening West-Europa niet rnoet vergeten. Hij suggereert vooral leningen op langere termijn. Ds. A. Kentie 67) overleden (Van e onzer medewerkers) LUNTEREN Op 67-jarige leeftijd is in zijn woonplaats te Lunteren overleden ds. A. Kentie, hervormd emeritus-predikant. De overledene werd in 1898 in Wou- drichem geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1930 werd hij kandidaat in Noord- Holland. Zijn eerste gemeente was die van Haamstede, waar hij op 12 april 1931 in het ambt werd bevestigd. Na zes jaar vertrok hij naar Sneek. In 1947 moest hij om gezondheidsredenen naar een kleinere gemeente; dat werd Tzum. Op 1 juni 1961 ging ds. Kentie met vervroegd emeritaat, eveneens om gezondheidsredenen. Hij bekleedde in Friesland verschillende functies.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2