Nieuwe Leidlse Courant Compromis-voorstel in ministerraad Het getij verloopt voor Papandreoe Laat Vietnam toch aan V.N. over Dader van moord op vrouw bekent ln België weer een rooms-rode coalitie Met of zonder Frankrijk in EE G. Besprekingen zullen niet diepgaand zijn Dinar is vandaag gedevalueerd Kostganger gedood met broodmes Raket haalt straaljager V.S. neer lommen tar en Huize Europa wankelt Maandag 26 juli 1965. 46ate jaargang Of E. DIEMES CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stsntvaitigh it gh«bl«v«n mijn h«rf m leghentpo«ll" Iets minder koel Dc Bilt verwacht lot morgenavond: Voornamelijk in de avond en nacht nog plaatselijk buien, morgen overdag ook enkele opklaringen en overwegend matige wind tussen noordwest en west. Iets minder koel (Opgemaakt om 11.15 V,. Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10.70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 .u Prijzen en Ionen omhoog u BELGRADO Vandaag werden ln Joegoslavië belangrijke economische hervormingen ingevoerd. De dinar on dergaat een devaluatie. Met ingane van heden is de wisselkoers 1.250 dinar voor een dollar geworden, ï.p.v. 750 dinar tot dusver. De per 1 juli ingevoerde toeristenkoers van duizend dinar voor een dollar komt hiermee te vervallen. Voorts zullen door een algemene ner- ziening der prijzen de kosten van levens onderhoud gemiddeld met ongeveer 24 procent omhoog gaan. Om de prijsver hoging te compenseren zullen de lonen worden verhoogd. Met ingang van 1 Januari 1966 zal er een zg. ..nieuwe dinar" worden uit gegeven die gelijk is aan honderd oude dinars, te vergelijken met de „nieuwe frank" in Frankrijk die honderd oude franken waard is. De twee soorten dinar zullen gedurende vier tot vijf Jaar naast elkaar bestaan. BRUSSEL Vanmiddag om half vüf zou de ministerraad van de EEG (Europese economische gemeenschap) voor het eerst sedert het uitbreken van de landbouwcrisis op 30 juni jl. bijeenkomen. Onderwerp van gesprek zal zijn het compromisvoorstel van de Europese commissie van de EEG, dat vorige week donderdag per ijlbode naar de regeringen van de zes leden- staten werd gebracht. Zoals men weet heeft Frankrijk tot dusver het werk van de gemeenschap geboycot Algemeen werd verwacht, dat de Fransen vandaag in de ministerraad verstek zouden laten gaan. Zekerheid daar omtrent bestond echter nog niet, kort voordat de ministers van de vijf an dere EEG-landen op het punt stonden, zich naar de conferentietafel te be geven. Nederland is vertegenwoordigd door de ministers Luns (buitenlandse za ken Den Uyl (economische zaken) Biesheuvel (landbouw) en staats secretaris De Block (buitenlandse zaken). Ook de Duitsers, die meer dan de anderen met de competentie kwestie tobben, komen met hun ge bruikelijk zware delelagtie: de mi nisters Schroder buitenlandse za ken) en Schmuecker (economische zaken) enenkele staatssecretarissen Tendens demonstraties steeds linkser ATHENE Ondanks heftige be tuigingen van sympathie voor de af gezette premier van Griekenland Papandreoe, zijn er tekenen die er op wijzen dat de steun voor de staatsman langzaam minder wordt. Dat zou allereerst te wijten zyn aan de steeds linkser wordende tendens van de demonstraties. Zaterdagavond betoogden zeker 5.000 jongelui die anti-Amerikaanse leuzen riepen en koning Constantijn uitjouwden. De politie behoefde niet op te treden, want de betoging verliep na enige De oproep van het algemeen vakver bond voor een algemene staking schijnt niet allerwege gevolgd te zullen worden. Verschillende bonden hebben al aange kondigd morgen te zullen gaan werken. Toch verwacht men nog 100.000 stakers. Kondng Constantijn is het gehele week einde bezig geweest met besprekingen om de erdsis het hoofd te kunnen bieden. Het parlement zal donderdag bijeenko men voor een vertrouwensrvotum voor de nieuwe regering. Acht officieren die betrokken zijn geweest bij de clandestiene militaire organisatie Aspida hebben inmiddels hun ontslag gekregen. Zoals bekend zou ook Panandreoe jr. deze groep TILBURG Tijdens een vechtpar tij heeft de 49-jarige C. H. W. V. zaterdagmiddag in zijn woning aan de Hoevenseweg in Tilburg zijn 68- jarige kostganger E. C. Timmermans met een broodmes dodelijk in het hart getroffen. De beide mannen, die al vroeg onder invloed waren, hadden al de hele ochtend ruzie gehad Rond half een. nadat V. boodschappen had gedaan, wachtte Tim mermans hem met een kapot bierglas op. Hiermee sloeg hij V. in het gezicht, waarna een vechtpartij onitstond, die het huis van binnen in een ware ruïne deed veranderen Timmermans greep na het glas een bierfles en V. een broodmes. Tijdens de hevige worsteling moet V. zijn slachtoffer gestoken hebben. Bij de sectie bleek, dat een van de ste ken Timmermans recht in het hart had getroffen V. liep zware verwondingen aan gezicht en handen op. Hij vroeg buurman de politie te waarschuwen Een andere kostganger had zich niet in het gevecht gemengd omdat hij wist, dat Timmermans een gevaarlijke vechter was. Het slachtoffer is al meerdere ke ren met de politie in aanraking geweest. V., die na behandeling in het zieken huis is ingesloten, heeft verklaard zich niets van het voorval te herinneren. Hem zal doodslag dan wel zware mishandeling de dood tengevolge hebbend ten laste worden gelegd hebben gesteund. De acht officieren, allen kapiteins, hebben beroep aange in elk geval in Brussel aanwezig zijn. Op de ministertafel liggen de nieu we voorstellen drie de E.E.G.-commis- sie eind vorige week heeft geformu leerd voor de financiering der ge meenschappelijke landbouwpolitiek in de resterende overgangsperiode naar de volledige gemeenschappelijke markt. Men verwacht niet, dat de vijf delegaties tot diepgaande discussies zullen komen. De regeringen hebben de voorstellen vrijdag pas ontvangen en dus nauwelijks tijd gehad ze te be studeren. Het ziet er naar uit dat het overleg beperkt zal blijven tot vragen erover en nader uitleg door de coan- De nieuwe voorstellen wekken de indruk vooral voor Nederland een zwaar te verteren brok te zijn. Ze schijnen een heel eind in de richting van de Franse verlangens te gaan. De financiële regeling van de landbouw politiek in de overgangsperiode zon losgekoppeld zijn van de regeling der definitieve fase, een koppeling die juist de zekerheid bad moeten schep pen dat men nu reeds, nu grote Fran- bclangen in het geding zijn, bin dende regelingen zou kunnen treffen voor echte bovennationale financie ring en duidelijke Europese parle mentaire controle erop in die eind fase. Amerikaanse gouverneur: WASHINGTON/SAIGON Ameri ka moet openlijk verklaren, dat het een VN-resolutie tot een staken van het vuren in Vietnam aanvaard en dat het daarnaar zal handelen. Voor waarde blijft echter, dat de Ver. Na ties deze resolutie moeten kunnen uitvoeren. Zonodig zullen de Ver enigde Staten en wellicht ook hun Gistermorgen gepakt bij Terbregge (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 32-jarige Ary de J. uit Bergschenhoek heeft vrij dagmiddag Wilhelmina Maria de Tombe (52) met een strijkijzer dood geslagen. Gistermorgen arresteerden twee politie-agenten de man dicht bij de plaats van de bloedige moord: in een sloot aan de Ommoordseweg. In de patrouillewagen die hem naar het bureau Bergsingel bracht, heeft hij gedeeltelijk bekend. In anderhalve dag heeft de politie onder leiding van hoofdinspecteur H. Knaps van het vierde en vijfde recherche-district deze moordzaak, die zich eerst nogal raadselachtig voordeed, tot een oplossing gebracht. Zaterdag kreeg ze een duidelijk spoor, toen om tien uur de ouders van Ary meldden dat hun zoon sedert vrijdagmiddag niet meer thuis was geweest, wat nog nooit was gebeurd. Reeds toen vermoedde men dat Ary de J. wel eens de dader van deze moord zou kunnen zijn. Naarmate het onderzoek vorderde werden de verdenkingen steeds sterker. In de loop van zaterdag ochtend begon de politie in het vlakke land aan de speurtocht naar Ary. Daarbij is men hem enkele malen dicht genaderd. De man was tussen de tuinderijen gesig naleerd. maar steeds raakte men hem weer kwijt Intussen waren tijdens het zoeken een bromfiets en een paar schoe nen. die kennelijk door de gezochte v, gedragen, gevonden. De Nederlandse meren en pias sen boden zaterdag een in Neder land nogal bekend zomerbeeld De storm had de watersportlief hebbers verjaagd, zodat zij zelf vrij spel kreeg over de Hollandse wateren. Naast drijfhout vond ook een losgeslagen roeiboot zijn einde op de stenen, waarna de in de zon glinsterende golven hun prooi aanvielen. Ary is enkele malen vlakbij de plaats van het misdrijf en zijn op enkele hon derden meters daar vandaan staande ouderlijk huis geweest Niet ver van de woning van de vermoorde vrouw is*hlj ten slotte ook gepakt. Dat gebeurde nadat een tuinder aan de andere kant van de Rotte naar de politie die bij die woning stond, schreeuwde: „Zoeken jullie Ary? Ik weet wel waar hij zit". Er werd per mobilofoon versterking gevraagd en toen de politie met de tuinder in de nabijheid van zijn schuil plaats kwam. nam hij de benen. In wanhoop sprong de moordenaar ten slotte in een sloot bij de Ommoordse weg. Kort daarna werd hij gegrepen. Nadat Ary, die pakhuisknecht is. in de politieauto reeds het een en ander had losgelaten, legde hij in de loop van de middeg een volledige beken tenis af. (Voor vervolg zie pag. 4) bondgenoten, financiële hulp verle nen. Dit verklaarde Mark Hatfield, de republikeinsegouverneur van Ore gon (V.S.) op een conferentie van alle 50 Amerikaanse gouverneurs. Hatfield is van oordeel, dat de organen van de V.N. die belast zijn met het handhaven van de vrede, zich onmiddellijk met de kwestie Vietnam bezig moeten houden. In Washington was tot dusver nog geen reactie te vernemen op de sug gestie van de gouverneur, die gisteren werd gedaan. De belangrijkste ontwikkelingen van het afgelopen weekeinde waren de vol- Een districts-hoofdkwartier te Binh Chanoh op slechts 7 km van de Zuid- Vietnamese hoofdstad Saigon, is gisteren aangevallen door de Vietcone. Later kon den de aanvallers weer worden verdre- Voor het eerst zijn zaterdag ln Noord-Vietnam Russische luohtdoelraket- ten van het type Sam gebruikt. Op 65 km ten westen van Hanoi is een Ameri kaans jachtvliegtuig ermee omlaag ge haald. De beide inzittenden van het toe stel zijn waarschijnlijk omgekomen. Amerikaanse vliegtuigen deden een aanval op een fabriek van explosieven op 85 km ten noordwesten van Hanoi. Het was de eerste aanval od de Noord- vietnamese bewapeningsindustrie. Mevrouw Soeriadarma. de Indonesi sche afgevaardigde naar het wereld congres tegen kernwapens, dat in Tokio wordt gehouden, heeft gisteren verklaard, dat haar land een leger van vrijwilligers heeft gevormd dat klaar staat om naar Vietnam te gaan om met de Vieteong te gen de Amerikanen te veohten Treinverkeer rond Amsterdam gestagneerd AMSTERDAM Door het uit de rails lopen van een leeg reizigerstreinstel op het emplacement Amsterdam ls het trein verkeer rond Amsterdam gedurende een groot deel van de dag in de war geweest. Het ongeluk gebeurde om ongeveer ne gen uut 's morgens tijdens het rangeren. Behalve het treinstel zelf, dat aan de on derkant werd beschadigd en dat ook eni ge plaatschade opliep, werd ook een mast van de bovenleiding beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich ndet De beschadiging van mast en boven leiding had verstrekkende gevolgen. Ge durende tiwee uur was 's morgens tussen Amsterdam en Haarlem geen treinver keer mogelijk en tussen Amsterdam cn Zaandam, kon anderhalf uur lang geen trein rijden. Bussen namen het reizigers- Groei Westlandsche Hypotheekbank in trager tempo DEN HAAG De gesloten hypothe caire leningen van de Westlandsche Hy potheekbank bedroegen in het eerste halfjaar f71 (vorig jaar 80) miljoen, de aflossingen f41 (40) miljoen., zodat de portefeuille steeg tot f752 min. De rente steog voortdurend met een korte on derbreking in maart. In de eerste twee maamden werden 5V4 pandbrieven af gegeven, in maart 514 '4. in april 514, mei 5%, daarna 6. Er werd voor f38 min. pandbrieven geplaatst en f 19 min onderhandse leningen. Het totaal nam f 30 min toe tot f 699 min. De marge steeg iets. Dat ondanks de krapte op de geld- en kapitaalmarkt de groei toch nog f30 min. bedroeg, stemt tot tevredenheid Te verwachten is dat de winst in 1965 niet zal achterblijven Na langste naoorlogse regeringscrisis BRUSSEL Het nationale con gres van de Belgische socialistische party (BSP) heeft gisteravond inge stemd met een coalitie met de chris- telyke volkspartij (CVP) en daar mee de weg vrygemaakt voor de vorming van een regering. Het ein de van de kabinetscrisis in België, de langste van na de oorlog, is nu in zicht. Met 672 tegen 356 stemmen by 14 onthoudingen sprak het socialistische congres zich voor de coalitie met de CVP uit. Verzet kwam vooral van de zijde van de Walen. Eerder od de dag had de algemene raad van de CVP met 114 tegen nul stemmen by twee onthoudingen het coalitieplan van kabinetsformateur Pierre Har mei goedgekeurd. Twee maanden De kabinetscrisis heeft ruim twee maanden geduurd. By de parlementsver kiezingen van 23 mei hadden de coalitie genoten CVP en BSP zwaar stemmenver_ lies geleden en de meerderheid van 9 Prinses Margriet en haar verloofde de heer Pieter van Vollenhoven, hebben gisterochtend een kerkdienst bijgewoond in de hervormde kapel van Staverden bij Elspeet. Deze voor vakantiegangers gehouden „trekkersdienst" werd geleid door ds. J. H Sillevis uit Bussum In het gebied overstromingen na an Knoxville in Ten- ïsen verdronken door langdurige regenval. tweederden verloren. De socialisten gin gen met ongeveer 25 procent achteruit. Zy verloren vooral stemmen aan de libe ralen, die hun aantal kamerzetels van 20 op 48 brachten. De toekomstige rege- rings-coalitie beschikt met 141 van de 212 zetels overigens nog altijd over een rui me meerderheid. Harmei hoopt over ongeveer een week zyn kabinet gereed te hebben Dat Paul- Henri Spaak minister van buitenlandse zaken blUft staat in Brussel vast. TN onze krant van zaterdag heb- ben we uitvoerig aandacht be steed aan een belangrijk vraagstuk in de nieuwe pensioenwetgeying. die dc regering voor het burgerlijk over heidspersoneel op stapel heeft: het al of niet invoeren van de mogelijk heid om op 60-jarige leeftijd vrij willig met pensioen te gaan. Het grote goed van de vrijwillige dienst betrekking in onze samenleving im pliceert, dat elk mens in principe ook de vrijheid mag hebben zelf to beslissen hoe lang hij zijn dienstver band wil handhaven. Meent iemand bijv. op 55- of 60-jarige leeftijd dat ..het'' nu wel genoeg is. wel, hij moet de vrijheid hebben om het bijltje er bij neer te leggen. Er is in wezen dan ook niets op tegen, indien voor die man of vrouw de uitbetaling van pensioen op het zelfde moment zou ingaan. De praktijk maakt dit ideaal echter moeilijk te verwezenlijken, want weinigen zijn in staat zelf een der gelijk, naar wens vervroegd pen sioen (vooruit) tc financieren. En in collectieve voorzieningen moeten nu eenmaal bepaalde, voor elke deelnemer geldende normen worden aangelegd. In ons bestel zijn de belangrijkste normen we! de diensttijd van 40 jaar als basis voor de pensioenbe rekening en de leeftijd van 65 Jaar, waarop men pensioengerechtigd Over beide normen kan men twis ten. Wat het laatste betreft, kan men zich zelfs afvragen, of de ontwikke ling van de gezondheidszorg en de voortdurende stijging van de gemid delde leeftijd het niet nog eens „no dig" zullen maken de pensioenge rechtigde leeftijd te verhogen- In Zweden heeft men dat reeds gedaan en deze leeftijd op 67 Jaar gebracht. Wil men in het kader van een col lectieve voorziening toch de moge lijkheid scheppen om vrijwillig ver vroegd met pensioen te gaan, dan mag hieraan in normale omstandig heden door de belanghebbenden nimmer aanspraak worden ontleend op een ouderdompensioen van de zelfde omvang als hij zou hebben ontvangen wanneer hij tot de nor matieve leeftijd zou hebben doorge werkt In principe mag niemand meer pensioen ontvangen dan waar op hij op basis van de premie-op bouw recht kan doen gelden. Wordt aan dit principe voldaan, dan is er naar onze mening geen enkel be zwaar tegen (of het zou al een ar beidsmarkt-politiek bezwaar moe ten zijn) om tot invoering van een vrijwillig ouderdomspensioen voor iedereen over te gaan. Het spreekt daarbij vanzelf, dat voor bepaalde beroepen een uKzonde- ringspositie nodig is. Er zijn be trekkingen. die na de 55- of 60-jari- ge leeftijd niet meer goed te vervul len zijn. De regering wil voor deze beroepen een zgn. functioneel leef- tijdsontstlag invoeren. Maar het één behoeft ons inziens het andere nog niet uit te sluiten. Het meest ideale zou wel zijn, in dien dc overheid erin zou slagen het functionele leeftijdsontslag te com bineren met een voor alle ambtena ren geldend, aan noodzakelijke be perkingen onderhevige ouderdoms- pensioenering op basis van vrijwil ligheid. TN deze zomerse weken worden we wel zeer opgeschrikt door ernstige vergrijpen aan het leven van de me demens Het aangrijpend gebeuren in Limburg, nu weer Rotterdam. Eindhoven, Tilburg. In het buitenland moest verder een jonge landgenoot wegens moord of doodslag worden aangehouden. Een droeve reeks, en in zulke ge vallen ziet de krant zich wel genoopt te worden tot een spiegel van de zelfkant der werkelijkheid. Wc doen wijs. ons van die werkelijkheid geen gunstiger beeld te vormen dan zij verdient. Gelukkig dat de samenleving instel lingen heeft als politie en justitie, die naar vermogen en zij vermo gen soms veel op rechtsherstel uit zijn, maar daden ongedaan ma ken kunnen ook zy niet. Gelukkig ook dat we ons nog ont steld voelen. Want de mensheid moge dan sinds de dagen van Kain en Abel de moord en dc doodslag hebben ge kend. nooit heeft zij zich willen laten gewennen aan deze miskenning van de eerbied voor het leven van de medemens. Te duidelijk ook spreekt de deernis met het slachtoffer, een deernis die bovendien niet zelden zelfs naar de dader uitgaat. TTET is weliswaar vakantietijd, maar achter de ondoorzichtige A X schermen van de plaatsen, waar de Europese politiek wordt ge maakt, wordt verwoed gedacht en gewerkt. Oorzaak: de crisis binnen de Europese Economische Gemeenschap, die op 1 juli jl. in al haar scherpte naar buiten trad. De breuk is vollediger dan twee jaar ge leden,. toen Engelands toetreding tot de EEG aan de orde was. Hoewel er zich op dat moment nogal wat scheuren openbaarde tussen Frankrijk aan de ene en West-Duitsland. Italië, Nederland, België en Luxem burg aan de andere kant bleef de basis van onderhandelingen gehandhaafd. Deze ontbreekt thans geheel. President De Gaullc heeft zijn vertegenwoor digers teruggeroepen uit de Raad van Ministers en ook uit alle lichamen van de permanente vertegenwoordiging in Brussel. Gezien de ernst van deze crisis, die heel Europa treft hebben we een onzer redacteuren naar Brussel gestuurd met de opdracht in dc waarlijk niet eenvoudige problematiek te duiken. Vandaag publiceren we zijn eerste artikel, dat gevolgd zal worden door een viertal andere. Zowel de technische als de politieke moeilijkheden worden hierin belicht, terwijl tevens ge streefd is naar het geven van inzicht ln datgene wat reeds op het gebied van de Europese samenwerking is bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1