Nieuwe LeMse Coolant Met onoplosbaar, zegt Pisani Nieuwe havenmond in 1972 klaar Vier jongens op trekker door trein overreden Compromis-voorstel bij de Zes Beslissing pas in 1970? Zaak-Valkenburg: man legt bekentenis af Drama op particuliere overweg OPRUIMING Grieks leger in Athene in alarmstaat Commentaren Nog geen procent van haring werd vismeel Vrijdag 23 juli 1965. 46ste jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvajtigh rs ghebl*v*n mijn he*t in feghenspoeH" Koel weer De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Koel weer met nu en dan opklaringen maar ook enkele buien, waarvan som mige met onweer. Matige, in de kustpro vincies tijdelijk krachtige zuidwestelijke vind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 0.83. p.m. 3.55, p.kw. 10.70 PARIJS/BRUSSEL Enkele uren nadat bekend was geworden dat de Europese com missie van de EEG compromis-voorstellen had ingediend ter oplossing van de ..land bouwcrisis", verklaarde de Franse minister Pisani (landbouw) dat de huidige impasse PISANI „een probleem van het ogenblik" is. Niemand kan volgens Pisani zeggen, dat zij niet zal valt mee? worden opgelost. Het wordt ernst in Euro pooit (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Sinds 1966 of begin 1967 zal worden begonnen met de eigenlijke uitbouw van de haven- dammen voor de Nieuwe Waterweg. Deze werken moeten in vijf jaar zijn voltooid, maar eerder zal de scheepvaart van de verbeterde toe gangswegen naar Rotterdam en het Europoortgebied kunnen profiteren. De kosten voor het Rijk worden ge schat op f 340 miljoen. De werken houden in: verlenging van de Noorderpier met drie kilometer en de aanleg van een nieuwe Zuiderdam. tae langs de Westplaat naar de kust van roorne zal lopen. Als voorbereiding voor de nieuwe mond an de Nieuwe Waterweg is kort gele en een aanvang gemaakt met de af slui ng van het Brielse Gat. Dit werk be staat uit 'het ophogen van waardoor er een dijk ontstaat var meter boven NAP en een breedte honderd meter. Deze dijk is aar noordzijde verbonden met de opgespo ten gronden ten westen van het Beerka- naal. en aan de zuidzijde door een twee tal dammen met de duinenrij bij Oost- jome. De noordelijkste van deze dam- len is een hulpdam. de zuidelijke dam definitief. Voor dit werk is zeven miljoen kubieke meter zand nodig. Het moet in zestig weken gereed zijn. Het zand wordt ont trokken aan het Beerkanaal, dat met grote spoed wordt gereed gemaakt ten einde de schepen van BP, die zich hier gaat vestigen, tijdig te kun Zen. Havenmond Aanvankelijk was Rijkswaterstaat voor nemens de toegang tot de vaart naar Rot. terdam en die naar Europoort gesehei- te houden- Bij nader onderzoek bleek daarvoor echter geen aanvaardbare oplossing te kunnen worden gevonden. De nieuwe mond zal ruim genoeg moe ten zijn om tot in verre toekomst de to tale scheepvaart naar Europoort en de Waterweg te kunnen opvangen. Eris voorts rekening gehouden met het feit. dat de schepen steeds groter worden. Daarom is bij het ontwerp voor de nieu we mond uitgegaan van schepen met een diepgang van 16.15 meter. Vorm. afmetingen en waterdiepten van e nieuwe havenmond worden in be langrijke mate bepaald door de afme tingen en vaareigenschappen van de gro tankers. In het bijzonder de invaarf- stopmanoeuvre is van belang, daar deze schepen een lange uitloopweg no dig hebben om de vaart geheel uit het Khip te halen. By het bepalen van de breedte var de mond is in beginsel uitgegaan van1 de gedachte, dat vier grote schepen on- leveer gelijktijdig de mond moeten kun oen passeren zonder dat hinderlijk koersafwijkingen ontstaan- De nuttig' breedte is voorshands vastgesteld op 850, meter. Rijkwaterstaat heeft contact opgeno men mét een aan nemerscombinatie be tonde uit ..Adriaan Volker". Rotter dam. Bos en Kalis. Sliedrecht. en Van Hattem en Blankevoort. Beverwijk, om de uitvoering te bespreken en de mo gelijkheid van een opdracht aan deze combinatie te onderzoeken. Leefbaarheid Van de unieke ligging van dit ge bied zal de regering gebruik moeten maken, omdat daar een aanzienlijk deel van de honderden miljoenen ver diend moet worden, die nodig zijn voor het leefbaar houden van ons land. Minister Suurhoff zei dit gisteren op een persconferentie die door zijn de partement en de gemeente Rotterdam was belegd en waarop nadere mede delingen iverden gedaan over de werk zaamheden ten behoeve van de nieuwe mond van dc Nieuwe Waterweg. De regering zal alle pogingen in het werk stellen om de geringe vertragingen, die in de Europoortwerken zijn opge treden, op te vangen. De financiering van de voorbereidende werken in 1966 schijnt verzekerd te zijn. Openbaar vervoer De heer Suuhoff. meer in het alge meen sprekende, zei nog, dat het leef baar houden van ons land grote som men gelds vraagt. Er gaan steeds meer stemmen op- vervolgde hij, om te trach ten het openbaar vervoer aantrekkelijk te maken, dit om te voorkomen, dat we door een toeneming van het particulier oer in een onontwarbare verkeers problematiek geraken. Als dit zou luk ken, zouden er ook middelen beschik baar komen voor de uitvoering van an dere hoogst belangrijke zaken, zoals de aanleg van nieuwe havens. (Voor vervolg zie pag. 7) De resten van de trekker in de sloot langs de spoorbaan en (onder) de beschadigde neus van de trein. Pisani, die dit zei in een radio- en tv-interview, legde er de nadruk op, dat het niet hervatten van de onderhandelingen „zeer zwaar drukt op de Franse landbouw, die veel moeite heeft gehad zich aan te pas sen aan het Europese perspectief en die nog grotere moeite zou hebben, het nu weer zonder dat perspectief te moeten doen". De voorstellen van de Europese com missie zijn gisteren onmiddellijk na dc voltooiing per ijlbode naar de regerin gen van alle zes lidstaten gezonden Ver wacht wordt, dat zij maandag bespro ken zullen worden, als de ministers te Brussel bijeenkomen. Tot dusver werd aangenomen, dat de Fransen verstek zou den laten gaan. Dat zal waarschijnlijk inderdaad het geval zijn. Men blijft ech ter hopen, dat de Franse regering zal inzien dat zij niet in haar houding kan blijven volharden, zeker niet, nu de Europese commissie met nieuwe voor stellen voor de dag is gekomen Waarnemers in Brussel verwachten dat Koningin Juliana, prinses Bea trix en de heer Claus von Ams- burg reden gisteren van het vliegveld te Rome per auto naar het vakantieverblijf in Porto Ercole, 150 kilometer noorde de compromisvoorstellen voorzien ir overgangsregeling voor 'de financiering van de gemeenschappelijke landbouwpo litiek tot 1970: en een intentie-verklaring dan, bij het ingaan van de eindfase der gemeenschappelijke markt, de kos ten van de landbouwpolitiek te bestrij den uit eigen inkomsten verkregen uit de douanerechten op de invoer. Dit zou betekenen dat de kwestie van de Euro pese parlementaire begrotingscontrole ook tot 1970 kan wachten. Tot dat tijd stip zullen de kosten van de landbouw politiek worden bestreden uit nationale bijdragen. De Belgische minister van buitenlandse zaken. Spaak, is pessimistisoh gestemd de vergadering van de ministerraad maandag. Wij moeten misschien wachten op de komende presidentsver kiezingen voordat opnieuw een bijeen komst van de voltallige ministerraad van es" wordt gehouden. Opzet staat nog niet vast VALKENBURG De man di zondagnacht op de Schaelsberg de 21- jarige Piet Frijns dood schoot is kend. Vannacht heeft de politie Schaesberg de dertigjarige W- J. aan gehouden. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd. Gistermiddag kreeg de politie van Valkenburg een tip. Er was een man ge in Schaesberg, die geheel voldeed het signalement van de dader. Vol gens een andere tip was hij in het bezit een pistool. De man werd gevraagd het politiebureau te komen. Toen hij gisteravond om zeven uur verscheen, had hij zijn snor afgeschoren en zijn haar laten knippen, kennelijk met de J oor de ogen van de vader van twee hunner: UTRECHT Vier jongens uit Nieuwerkerk (by Bodegraven) zijn gistermiddag op een particuliere weg door een trein aangereden en op slag gedood. De jongens (8 tot 14 jaar oud) zaten op een trekker. Het ongeluk gebeurde op de lijn Leiden-Woerden voor de ogen van de vader van twee van de slachtof fers. Dc man had de hekken van de overweg geopend, om de jongens met de trekker te laten passeren. Voor de inrichting van Uw woning bespaart U honderden guldens als U nu koopt in de MEUBELEN TEGEN STERK VERLAAGDE PRIJZEN SMYRNA KARPETTEN 100 cm breed van f 24.75 voor 18.90. Gang- en traplopers extra vo delige aanbiedingen. BULTHUIS BOTERMARKT 23 Kok (resp. 6 en 8 jaar), Gijs Klaassen (14 jaar) en Martin Heems kerk (9 jaar). De machinist van de trein (de uur. dienst UtrechtLeiden) had nog ge probeerd door middel van signalen de jongens te waarschuwen. Maar de veertienjarige bestuurder va trekker moet door de sn^. naderen de trein zo gebiologeerd zijn ge weest, dat hij niet in staat was ook maar iets te doen. De trekker met de jongens bleef op de overweg staan. Met als gevolg de vreselijke aanrijding- De trein werd licht beschadigd moest naar Bodegraven worden sleept. Tot vijf uur gistermiddag zijn de passagiers tussen Alphen aan den Rijn en Woerden met bussen vervoerd. Het ongeluk gebeurde om tien minuten :lrie. Dc toedracht De toedracht is nog niet precies be- and. De vader van de twee jongens, e 38-jarige veehouder D. Kok. was gis ravond nog geheel buiten zichzelf er ït worden gehoord. Wel staat vast lat hij met zijn achtjarige zoon Corneli: de zesjarige zoon Johan Pieter op de ctor naar het land aan de andere kant i de spoordijk was gereden via de oeveiligde overweg. Op de tractor reden nog twee jongens uit de buurt mee. de negenjarige Mari- nus Heemskerk en de veertienjarige Gijs Klaassens. Arbeiders, die in de buurt bezig ren met het aanleggen van de aardgas leiding, hadden nog gezien, hoe de jon gens meehielpen koeien over dc spoor lijn naar een ander weiland te brengen. Enige tijd later kwam de tractor terug. Aan het stuur zat Gijs Klaassens. De veehouder moet het hek van de overgang achter de tractor hebben ge sloten en zou daarna vooruit zijn ge lopen oin het andere hek te openen. Op dat ogenblik startte Gijs Klaassens de trekker. Hij heeft de trein toen niet gezien of zich in de afstand ver gist. Door een schuurtje, dat ongeveer 100 neter in de richting van Bodegraven staat vlak langs de spoorlijn is het uit licht niet geheel vrij. De treinbestuurder en de heer Kok hebben het ongeluk zien aankomen. Maar ze hebben weinig meer kunnen doen. Met een klap smeet de trein dc trek ker van de rails. Later vond men nog honderd meter verder de wrakstukken. Het grootste deel van de trekker kwam in de sloot terecht. De veehouder sprong nog in het water om een van zijn kin deren te redden. Men zag hem hierna in zijn natte plunje naar huis rennen. GORSSEL Gisteravond is op een met knipperlichten beveiligde overweg tussen Gorssel en Eefde de zeventien jarige jongeman Gerritsen door een los se lokomotief gegrepen en om het leven gekomen. Het knipperlicht en de bel van de overweg werkten toen de jongen de overweg overstak. Van links kwam een trein uit de richting Zutfen waar hij nog wel voor langs meende te kunnen. Hij merkte eohter niet, dat van rechts, uit de richting Deventer, een losse loko motief de overweg al dicht genaderd was. UDEN Op het kruispunt Blitswijk is gistermiddag Rutger van Iersel (9 jaar) uit Oss in de auto verongelukt, die door zijn moeder werd bestuurd. Zij reed de voorrangsweg op en werd aangereden door een vrachtauto. ATHENE De Griekse strijdkrachten jn in staat van alarm gebracht om tijdig te kunnen ingrijpen als zich vandaag on geregeldheden zouden voordoen bij de begrafenis van de 25-jarige student Sotirls Petroelias te Athene. De politie zou in volledige gevechts uitrusting op de begraafplaats dienst doen. Er zou ook een grote mars door Athene worden gehouden. Intussen astgesteld, dat de student woensdag avond stikte, toen traangas in zijn longen was doorgedrongen. De geruchten als zou hij zijn neergeschoten of gewond, noem den de officiële lijkschouwers belachelijk. Naderhand liet de familie Petroelias een eigen lijkschouwing houden. Ook toen kwam verstikking als doodsoorzaak vast te staan. Gisteravond heeft premier Athanasiadig ovas zijn voorganger Papandreoe ervan beschuldigd, de politieke crisis in het land te hebben veroorzaakt om te verhullen dat zijn zoon betrokken is bij de linkse militaire organisatie Aspida. Hij uitte deze beschuldiging op een persconferen- Er wordt nu een grondig onderzoek ingesteld naar de gedragingen van Papan- bedoeling niet aan het signalement te voldoen. Na een venhoor, dat tot diep in de nacht duurde, heeft hij een volledige beekntenis afgelegd tegenover de offi cier van justitie in Maastricht, mr. W. A. G. Moors. De man is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij is geboren in Indo nesië en woont sinds vijftien jaar in Ne derland. Vroegen is hij mijnwerker ge weest, thans is hij zonder beroep. Langer gesprek Uit het verhoor bleek dat het gesprek dat hij in de nacht van 'zondag op maan dag met de jongelui, niet anderhalf maar tweeëneenhalf uur heeft geduurd. Toen J. had geschoten, vluohtte hij over de spoorbaan en rende via een voetpad naar Valkenburg, waar hij met een auto verdween. De man is 's nachts niet thuis gekomen. Hjj heeft het wapen in zakdoek verpakt en verstopt onder t brug over een beekje in Strijthagen. Mr. Moors verklaarde vannacht op het politiebureau in Heerlen, dat het niet vast staat of de dood van Piet Frijns met opzet is veroorzaakt. De schoten zijn gelost in een worsteling en kunnen dus onopzettelijk zijn af gevuurd. De dader is afgezien van onbedui dende zaken nog nooit eerder met de politie in aanraking geweest. Hij heeft bekend inderdaad een gluurder te zijn. i, dat hij niet tegen de aanblik van vrijende paartjes kon. Als zij in een auto zaten, tikte hij op de auto en als hij hen langs de weg aantrof, maakte hij of dreigde met een pistool. Zondag had hij ook nog een ander paartje bedreigd. Het wapen waarmee hij dit deed, was parabellum, die aanvankelijk tien kogels bevatte. Zoals gemeld is het slachtoffer. Piet Frijns, gisteren in Sohimmert begraven. Het Eerste-Kamerlid Brongersma (soc.) heeft de minister van justitie vra. gen gesteld over de affaire-Chapman, DEN HAAG Kan de verblijfsvergun ning van mevrouw MierzwaVerzin te Arnhem zo lang worden verlengd als de artsen noodzakelijk achten in het belang haar zieke pleegmoeder? Het lid var. de Tweede Kamer. Visjer, (lib) heeft deze vraag aan de minister van justitie voorgelegd. Het visum van de door haar huwelijk Poolse geworden mevrouw Mierzwa valt begin augustus. De artsen hebben echter verklaard, dat een scheiding voor de zieke pleegmoeder, mevrouw Ver- heijen, die door mevrouw Mierzwa wordt verpleegd fatale gevolgen kan hebben, QE FRANSEN zijn bijzonder ver ontwaardigd om de luchtfoto's, vanwege Amerika gemaakt van hun uraniumfabriek. Het fotograferen zelf bewijst, hoe zeer in dit deel van de bondgenootschappelijke betrek kingen een geduchte portie wantrou wen is binnengeslopen. En daar is, moeten we zeggen. Frankrijk zelf op zijn beurt niet geheel vreemd aan. Het is met spionage altijd een op merkelijke zaak. Ze wordt we moeten aannemen: van vele kanten even hardnekkig bedreven als de verontwaardigine groot is bij de ont dekking ervan. Er schuilt in dit al les een geduchte hoeveelheid huiche larij. die er ook wel zal blijven. Want tussen volken en staten laat zicli een behoorlijk ontwikkeld rechtsbestel, die eigenmachtig optre den overbodig maakt, nu eenmaal heel moeilijk voltrekken. |N Indonesië is men boos om een voetballer uit West-Irian die er bij een bezoek aan ons land de voor keur aan heeft gegeven hier te blij ven. De jongeman zou zijn geprest. Zelf weten we, hoe het met de vrij heid hier staat. Niemand behoeft hier tegen zijn zin te zijn. Ook deze jon geman niet. Gesteld dat hij zich heeft laten overhalen, dan heeft hij daar toe blijkbaar reden gezien. Aan de andere kant zullen wij niet spoedig iemand dwingen, te vertrekken. Dit laatste moet men ons in Indone sië niet kwalük nemen. Goede be trekkingen met het verre land wor- de,n door ons gewaardeerd. Maar die te kopen tegen waarden welke wij wezenlijk achten komt ons wat veel gevergd voor. pOLITIEK is een hard bedrijf en ook interne kritiek maakt er een wezenlijk bestanddeel van uit. Ja, hoe hoger men klimt, des te meer men zich aan beoordeling blootstelt. Leider Home van dc Engelse conser vatieven heeft het ervaren. Reeds lang had men binnen zijn partij be denkingen tegen hem. hierop neer komen dat men hem tegen de situatie van het ogenblik niet opgewassen achtte. Hij was te vriendelijk, te goedhartig, te correct. Het is stellig deze laatste karakter trek geweest, die hem tot het nu ge nomen besluit heeft gebracht. Vol deed hij naar het gemene gevoelen niet aan te stellen eisen, welnu dan was hij niet de man om te blijven zitten. Waarmee ia het altijd wisselende beeld van de politiek weer een nieu we vacature is ontstaan. Het Engel se parlementaire bedrijf is in dc re gel een spel van hoog niveau. Men mag benieuwd zijn of de conserva tieven een man kunnen produceren die beter tegen de bekwame socialist Wilson op kan. TN' LIMBURG herademt men. Nog op de dag van de begrafenis van het slachtoffer kon de dader worden gevat. Men weet nu niet langer in zijn midden de man die zijn vreem de aanvechtingen zo moeilijk de baas kon. Het recht zal nu zijn loop hebben, ook daarin dat aan de man een straf of een strafmaatregel zal worden op gelegd, die bij zijn karakterstructuur past. Hel is, zo schreven we dezer dagen, behalve voor zijn in zorg levende omgeving ook voor dc man zelf van groot belang, dat hij spoedig kan worden aangehouden. Hetgeen nu is geschied en waarvoor de politie, die dadelijk een grote werkzaamheid aan de dag heeft gelegd, dank mag wor den geweten. Helaas, het offer van zijn ziekelijke niegingen was ditmaal wel bijzonder zwaar en wat dan ook blijft is het leed van een bij uitstek smartelijke herinnering. Vertraging voor n o treinreizigers naar Italië UTRECHT Vakantiegangers die dit weekeinde naar Italië gaan moeten rekening houden met ernstige vertraging. Het personeel van de Italiaanse spoor wegen heeft namelijk een 24-uurs staking afgekondigd, die morgenavond om negen uur ingaat. De Italiaanse spoorwegen kunnen niet garanderen dat desondanks treinverkeer mogelijk, zoals in het ver leden wel eens is gebleken DEN HAAG Minder dan een pro cent van de totale aanvoer van zouten haring uit dc haringteelt 1965 is naar de vismcelfabrieken gegaan. Minister Biesheuvel deelt dit mede in antwoord op een vraag van het Twee de Kamerlid Voogd (Boerenpartij). Hieruit blijkt, dat de schippers de voorschriften van het produktschap goed zijn nagekomen. In dit verband somde de bewindsman de redenen op jor verwijzing van gezouten haring lar de vismeelfabrieken. Dit geschiedt als de vis niet voldoet in de. door het produktschap gestelde eisen; als de haring niet voldoende ge zouten is en als dc aanvoer van gezou ten haring een groter percentage van de totale aanvoer is dan door het produkt schap is toegestaan. Gezien het gunstige percentage van minder dan een procent acht minister Biesheuvel het niet aannemelijk, dat er onder de schippers onrust zou bestaan over voornoemde maatregelen van het produktschap. De bewindsman acht de voorschriften van het produktschap zo danig opgesteld, dat het bedrijfsleven er zonder bezwaar aan kan voldoer De minister aoht het niet nodig thans een werkbezoek aan de vissershavens te brengen, zoals de heer Voogd hod ge raagd. Door het regelmatige bezoeik van deskundige ambtenaren acht de mhw-ter zioh voldoende geïnformeerd. We', wj de minister in de toekomst een wetfe. bezoek brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1