Nieuwe Lekke Courant „Mijn vertrek misschien wel sneller dan u hoopt" „Onwelwillende" kritiek werd fel gelaakt Rechter Goldberg is opvolger Stevenson STOP 'N TIJGER IN UW TANK! csso] Ridderkerk wachtte (nog) vergeefs op pyromaan Dader bedreigde eerst een ander paartje Commentaren Seven Seas op sleeptouw Wettelijke regeling op au tor ij scholen CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia ghabWvwt mijn kart in f*ghen«p©e»l" Woensdag 21 juH 1965, 46et© jaargang Later opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele buien, maar later toenemende kans op opklaringen- Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Weinig ver andering in temperatuur. Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 3U41 - Giro 58936 - Abonnementsptijien p.w. f 0.83. p.m. f 3.55, p k... f 10.70 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Boze minister Luns tot PvdA-senator: GOLDBERG (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Luns heeft vanmorgen, tijdens het debat over buitenlandse politiek in de Eerste Kamer, een bijzondere felle (tegen-) aanval gedaan op de woordvoerder van de PvdA-fractie mr. De Niet. Deze had gisteren enige kritiek op de bewindsman geleverd, maar was over het algemeen toch vriendelijker dan vorige jaren, toen hij zich steeds weer als een fel bestrijder van de minister van Buitenlandse Zaken ont popte. Zelfs wenste hij mr. Luns geluk met diens koperen ambtsjubileum. De Kamer keek dan ook vreemd op toen de minister vanmorgen zeer zwaar schut tegen de socialistische afgevaardig de in stelling bracht. Hij constateerde, dat de woordvoerders van KVP, ARP, WD, CHU en PSP hoffelijke en zakelijke kri tiek jegens hem hadden geuit, maar dal de heer De Niet volstrekt zichzelf was gebleven „in zijn geprononceerde onwel' willendheid en scherpe kritiek". In het betoog van de heer De Niet viel slechts Verrassende benoeming bij V.N. NEW YORK President Johnson heeft gisteren Arthur Goldberg (56), lid van het Amerikaanse hoogge* rechtshof, benoemd tot permanent gedelegeerde van Amerika bij de Verenigde Naties. Goldberg volgt de verleden week overleden Adlai Stevenson op. De witharige, gebrilde Goldberg was onder Kennedy minis ter yan arbeid en heeft de afgelopen drie jaar zitting gehad in het hoog gerechtshof. De benoeming van Goldberg komt als een grote verrassing. Naast de pre sident stonden tijdens de korte plech tigheid in de rozentuin van het Witte Huis, minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, onderminister George Ball en Johnsons speciale adviseur McGeor- ge Gundy, die alle drie als mogelijke M TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA Minister vraagt SER-advies loongrenzen (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Naar wfl vernemen heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, de Sociaal-economische raad advies ge vraagd over het vraagstuk van de ge wenste hoogte der loongrenzen in de sociale verzekeringen. Directe aanleiding tot deze advies aanvrage is de aanvaarding door de Tweede Kamer van de motie van de a.r. fractieleider B. Roolvink, waarin verho ging tot f 20.000 verlangd werd van de maximum premie en uitkeringsgrens in het wetsontwerp arbeidsongeschiktheids- venzekering. De minister staat nu voor de vraag of de invoering van deze loongrens ook ge volgen moet hebben voor de andere so ciale verzekeringswetten. Voor daarover beslissingen worden genomen wil hij eerst het oordeel van de S.E.R. verne men. Johnson deelde verder mee, dat Gold berg aan de kabinetsbijeenkomsten zal deelnemen en altijd directe toegang zal hebben tot het Witte Huis. Hij wees op de vele buitenlandse reizen die Goldberg als vakbondsvertegenwoordiger, minister en rechter beeft gemaakt. Het gebeurt zelden, dat een lid van het Amerikaanse hooggerechtshof een regeringsfunctie krijgt De rechters van het hof worden voor het leven benoemd. Onder de diplomaten bij de Verenigde Naties geniet Goldberg weinig bekend heid. Wel weet men dat hij goed kan debatteren en doorgaans een liberale hou. ding inneemt De Arabische vertegen» woordigers bij de V.N. zijn niet bepaald enthousiast met de benoeming van Gold berg, omdat hij van Joodse afkomst Arthur was de jongste van de acht kin deren van het echtpaar Goldberg dat uit Rusland naar de V.S. was geëmigreerd. Loopjongen Goldberg heeft in zijn jeugd veel armoe gekend. Arthur was de jongste zoon. van een Joods echtpaar, dat voor de eeuwwisseling uit Rusland naar Amerika was geëmigreerd. Op 12-jarige leeftijd ging hij als loopjongen werken. Met het geld dat hij verdiende kon hij dan zijn eigen studie betalen, want zijn ideaal was advocaat te worden. De resultaten bleven niet uitwant enkele jaren later promoveerde hij aan de juridische faculteit van de North western University. In de Tweede We reldoorlog kreeg hij een functie bij de strategische diensten waarin hij zich ontpopte als een geboren organisator. Hij organiseerde een enorm spionage- netwerk van anti-nazi-gezinde trans portarbeiders achter de vijandelijke linies. Later werd hij algemeen juri disch adviseur van de grote vakbond AFL/CIO en in 1961 werd h:j door Kennedy benoemd tot minister van ar beid. Het jaar daarop werd hij lid van het hooggerechtshof. Mevrouw Goldberg is een bekend schilderes van abstracte werken. Het ;chtpaar Goldberg heeft twee kinderen Huisvesting Delftse studenten wordt zeer moeilijk DELFT De studentenhuisvesting ln Delft die toch al moeilijk was, schijnt •en debacle uit te lopen. Het plan de stichting studentenhuisvesting om aan de Kruithuisweg een groot complex met woonruimten. Mensa, kruisgebouw, geestelijk centrum en winkelgalerij te bouwen zal waarschijnlijk niet doorgaan. Het complex was namelijk geprojec teerd in de nabijheid van het reactorcen. trum Delft. Er wordt verwacht dat de ge zondheidsraad nog dit jaar een advies aan de ministerraad zal uitbrengen over dc richtlijnen voor de bewoningsdichtheid ln de nabijheid van kernreactoren. Het c plex voorzag in een woonruimte voor geveer 2500 studenten. één „wanklank" te beluisteren: de ge lukwens ter gelegenheid van het minis teriële ambtsjubileum. „Het ware mij liever geweest", aldus mr. Luns, „als de geachte afgevaardigde deze gelukwens achterwege zou hebben gelaten. Als het aan hem had gelegen, zou ik al in 1952 van het politieke toneel zün verdwenen en dan een kortheidsrecord hebben ge boekt". „De heer De Niet kan gerust zUn. Ik zal eens van het politieke toneel verdwij nen en wellicht sneller dan hij vermoedt, hoopt en verwacht. Als de heer De Niet niet mijn opvolger zal zijn, is het te hopen dat degene die mij wél opvolgt meer existentialistisch en minder bachtelijk zal optreden. Ik heb al lang de hoop opgegeven dat Ik de geachte afge vaardigde zou kunnen overtuigen. Wat de kritiek op mijn vele reizen betreft, kan ik meedelen, dat Ik a.s. maandag weer naar bet buitenland vertrek en wel naar Brussel, waar een vergadering van de E.E.G.-ministerraad plaats vind.'. De heer De Niet had de minister giste ren gevraagd of hij aan het Algemeen Handelsblad een artikeltje uit het Ame rikaanse blad Dallas News Texas had toegezonden, waarin de Nieuw Guinea- politiek van mr. Luns werd opgehemeld. De toezending is buiten mijn voorkennis in medeweten geschied". De minister zei, dat als hij ter staving van zijn Nieuw Guinea-politiek uit instemmende buiten landse verklaringen had moeten kiezen, hij niet voor een plaatselijk Amerikaans blad had gekozen, maar b.v. voor de New York Times en voor prominente Britse bladen alsmede voor uitlatingen van leden van het Amerikaanse congres, die het Nieuw Guinea-beleid van de Kennedy- administratie hebben veroordeeld. Mr. Luns ontkende voorts, dat hij in de gelegenheid zou zijn geweest (zoals mr. De Niet had gesuggereerd) om zijn stem pel op de kabinetsformatie te drukken. „Het zou wel vreemd geweest zijn als ik mijzelf had opgedrongen. Ik ben eerst drie a vier dagen vóór de vorming van het kabinet door de formateur benaderd". Mr. Van der Stoel staatssecretaris DEN HAAG. Minister Luns heeft vanmorgen in de Eerste Kamer bevestigd, dat het socialistische Tweede-Kamerlid mr. M. van der Stoel over enkele dagen zal worden benoemd tot staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Hü zal speciaal worden belast met bulten-Europese aan gelegenheden. Op de vraag of er wel behoefte bestaat aan een tweede staatssecretariaat op B.Z. antwoordde mr. Luns, dat met de benoe ming van mr. Van der Stoel uitvoering wordt gegeven aan afspraken, die bij de ::abinetsformatie zijn gemaakt. De minister noemde de berichten over spanningen tussen zijn departement en Economische Zaken bij de behartiging van buitenlandse economische betrek kingen sterk overdreven. Toch moet deze kwestie z.i. ten principiale bij een kabi netsformatie worden geregeld. Het ac cent bij de behartiging van de buitenland se economische betrekkingen moet naar het oordeel van de minister bij B.Z. liggen. Lek gezocht bij AYRÖ en VPRO HILVERSUM Na het onderzoek van de politie in de bureaus van het weekblad Televizier zijn thans ook enkele perso neelsleden van AVRO en VPRO gehoord. de justitie, zo blijkt wel, veel aan gelegen te weten te komen waar het weekblad de programmagegevens over radio en t.v. vandaan haalt, die het elke week publiceert. Van het onverwachte verhoor wordt melding gemaakt in een hoofdartikel van Vrije Geluiden, het om roepblad van de VPRO. De Westberlijnse politie heeft gisteren vergeefs gegraven naar mogelijke resten van Martin Bormannéén van de belangrijkste medewerkers van Adolf Hitler. Het graven begon nadat het Openbaar Ministerie in Frankfort aanwijzingen had gekregen, dat Bormanns lijk ongeveer 500 meter van de Sandkrug-brug begraven zou kunnen zijn. Een getuige verklaarde Bormann in de buurt van de bunker van Hitier te hebben gezien, toen hij poogde uit het door Russen omsingelde Berlijn te vluch ten. Sinds het einde van de oorlog zijn er voortdurend geruchten ge weest dat Bormann in leven is en dat hij zich in Zuid-Amerïka zou bevinden. ROTTERDAM. De pyromaan is met vakantie", zei een inwoner van de ge meente Ridderkerk vannacht om streeks twee uur. De man kwam tot deze, misschien wel voor de hand lig gende conclusie, omdat de plaatselijke (vrijwillige) brandweer tot dat tijdstip niet had hoeven uit te rukken om een door velen verwachte en gevreesde Moord in Valkenburg VALKENBURG De man die zon dagavond op de Schaesberg bij Val kenburg een jongeman neerschoot die zijn meisje beschermde tegen aanran ding, heeft eerder op die avond een ander vrijend paartje bedreigd. Dit gebeurde omstreeks zeven uur op de ieder vijftien jaar en de ouders niet de verkering op de hoogte waren, hebben zij hardnekkig gezwegen. Pas op dringen van hun vrienden hebben zij gis teren een verklaring tegenover de politie afgelegd. Het signalement van de gevluchte wandelweg achter het viaduct over de, beantwoordde precies aan dat Steenstraat te Valkenburg. De jongenI misdadiger op de Schaesberg. De Steen- en het meisje zaten langs de weg toenstraat ligt eveneens langs de spoorlijn plotseling een gewapende man met cenj ValkenburgHeerlen en ongeveer op 750 zakdoek voor zijn gezicht uit het meter afstand van de Schaesberg. struikgewas sprong. Hij stelde dezelfdel Het onderzoek naar de dader onzedelijke eisen aan het tweetal alsi moordaanslag wordt op grote schaal hij 's nachts op zo noodlottige wijze voortgezet. Uit het hele land komen tips zou herhalen op de Betsy Perkbank over deze zaak. Gisteren heeft men ir op de Schaesberg. Tot geluk van het' Maastricht in samenwerking met de Bei- tweetal naderden echter onverwacht gische rijkswacht het zogenaamde Enci- voorbijgangers. De man nam daarop de( bos aan de grens uitvoerig onderzocht, vlucht. I evenals de Sint-Pietersberg. Tot dusver Omdat het tweetal nog minderjarig is,lis alles nog zonder resultaat gebleven. Proost en Brandt in Amsterdam is gisteravond gedeeltelijk uit gebrand. Een deel van de papier- voorraad ging verloren. De brand ontstond in een tegen de achter kant van het magazijn liggende schuit met papierafval. Het vuur sloeg over naar een over het wa ter hangende houten luifel, waarna het magazijn van de eerste tot de derde verdieping en over een breedte van onge veer dertig meter vlam vatte. De brandweer wist de brand met acht stralen van de wal en een van de blusboot Jan van der Heyden spoedig te bedwingen. De voorzijde van het magazijn bleef nagenoeg gespaard. De politie vermoedt, dat kinderen in de afvalschuit een vuurtje hebben gestookt. Over de schade is nog niets bekend. GORINCHEM De twaalfjarige Clara Vink uit Oudendijk viel gisteren spelenderwijs in de Merwede en werd door de stroom meegesleurd. Dreggen bleef vergeefs. De evenoude Piet Seccre- ve werd op het nippertje gered door de 16-jarige broer van het verdronken meisje. vijfde brand in vijf weken te bestrij- Woensdagnacht dus geen geprolongeerd optreden van de vermeende pyromaan, op wiens rekening men algemeen in Rid derkerk vier min of meer spectaculaire branden in de afgelopen vier weken schrijft. Omdat het branden waren die steeds op een woensdag_ of donderdag nacht tussen één en twee uur uitbraken in twee boerderijen en twee fabrieken, gingen vele Ridderkerkers wakend de nacht in. Ridderkerk is na vannacht nog niet helemaal gerust. Immers er volgt nog een donderdagnacht waarin een van ,,va. kantie" teruggekeerde pyromaan alsnog zijn lugubere werk zal kunnen doen. Daarom staat vast, dat de Ridderkerkse gemeenschap de komende nacht even pa raat zal zijn als in de voor velen nogal bange uren van woensdagnacht. Ook dan zal de Ridderkerkse gemeentepolitie met twintig man sterk patrouillerea De korpschef van de gemeentepolitie; hoofdinspecteur F. Kooy, maakte van nacht voor het eerst kennis met de pyromaan-psyohose. Terwijl in zijn ge meente vier branden woedden, was de heer Kooy op vakantie in Frankrijk en Spanje. In Barcelona ontmoette hij toe vallig een directeur van de Ridderkerk- rubberfabriek Bakker en Zn. N.V., die ook met vakantie was. Over van alles werd gepraat, maar niet over de bran den. Ook niet over de half in de as ge legde rubberfabriek, want daarvan wist ook de directeur toen nog niets (TümT) „Het regent zo hard buiten. Daar om smeer ik mijn auto maar bin- T)IJ de namen van degenen aan wie straks het eredoctoraat van de Vrije Universiteit zal worden ver leend tot hen behoren zoals de lezer weet Prins Bernhard en onze medewerker de heer Rijnsdorp kan dus de naam van de bekende Amerikaan dr. Martin Luther King worden toegevoegd. Uit de omstandigheid, dat zijn naam eerst nu bovendien in de vakan tieperiode bekend is gemaakt, mag worden afgeleid, dat hij wel reeds was aangezocht, maar dat er onzekerheid was of hij zich voor de reis naar ons land zou kunnen vrij maken. Dit is nu kennelijk het geval. Zoals over de andere toegekende eredoctoraten verheugen wij ons hartelijk over deze aan de negerlei der verleende eer. Het is een eer die hem, de strijder voor niet gelijk be- rechtigde rassen, toekomt. Daarmee is het tegelijk een eer die terugvalt op deze universiteit- De strijd die dr. King voert behoor de beëindigd en volstreden te zijn. Helaas, hij is het niet. Hij is van een harde actualiteit. Door dit eredocto raat, vanuit Nederland en verleend door de Vrtfe Universiteit, wordt niet in het onzekere gelaten, dat ook hier deze strijd met menselijke en christelijke sympathie wordt ge volgd. Wij weten ons solidair. JACHT op een brandstichter, jacht op een gluurder die zelfs een moord beging het zijn twee be richten uit deze zomerse kranten die de aandacht trekken. Mensheid en maatschappij moeten worden beschermd. Het leven is te kostbaar dan dat het mag worden bedreigd. En het gaat niet aan, dat eigendom en bezit onbeschermd zou den worden gelaten. Maar voor het overige: welk een tragiek schuilt voor de goede lezer achter deze beide berichten uit het tweede wel in het bijzonder. Wie gevoelt geen deernis met het zo wreed gedode slachtoffer Wie kan ten volle de spanning ervaren, die deze twee jonge mensen hebben moeten doorstaan, geconfronteerd met deze even gevaarlijke als zieke verschijning Want laten we hieraan niet voor- bijlezen; de menselijke samenleving moet tegen mensen als deze man worden beschermd, maar ook moet hij beschermd worden tegen zichzelf, tegen de aanvechtingen die hem de baas zijn, waarvan hij eerst zelf slachtoffer is om vervolgens ook an deren slachtoffer te maken. Het nieuws in de krant is vaak niet van een strekking, dat men van de mens een hoge dunk krijgt. De on volkomenheden springen eruit. Het is nuttig, te weten wat in de mens leeft en woelt. Maar wie de oude psalmen leest, dit tegelijk zo godde lijke en menselijke boek, weet van de troost die er ligt juist in het „door grond en gekend" zijn. f)OK vanuit de Eerste Kamer is gisteren door enkele sprekers af stand genomen van het bedrag, dat onze regering heeft toegezegd aan het fonds voor juridische hulp aan slachtoffers van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Zelf hadden wij reeds laten weten, met dit regeringsbesluit niet geluk kig te zijn, een mededeling waartoe wU ons temeer gerechtigd achtten waar wij ook tegen de apartheids politiek zelf onze oprechte beden kingen hebben. Wij blijven betwijfelen, of het beleid van onze regering in deze juist is geweest. Waaraan men in Zuid-Afri- ka behoefte heeft is beoordeling en vermaning vanuit de ware psycho logische sfeer. Aan die vermaningen ontbreekt het niet. Waarbij komt, dat een beleid als thans door onze regering gevoerd tezeer de schijn wekt van een zich mengen in de rechtspleging iets wat nog altijd wordt geacht te behoren tot de eigen zaken van een land. Niet, dat wij er in beginsel afkerig van zouden zijn, zich tegenover rechtspleging elders minder onge ïnteresseerd te betonen dan nu nog vaak het geval is. Maar van dat mo ment af valt er en ook buiten Zuid-Afrika nog wel iets meer te» doen. DEN HAAG Gisteren is de sleep boot Ierse Zee vastgemaakt aan de Seven Seas. De sleep is nu onderweg naar St. John op New Foundland. waar men vrij dagavond of zaterdagochtend hoopt aan te komen. Men is er inmiddels in ge slaagd de machinekamerinstallatie zover te herstellen, dat er weer elektriciteit kan worden opgewekt DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Van der Peijl (c.h.) heeft de minister van verkeer en waterstaat gevraagd een wettelijke regelihg voor autorijscho len in te voeren. In schriftelijke vragen aan de bewindsman herinnert het Kamerlid aan de Amsterdamse lesauto's waarvan, zo bleek uit een onderzoek, meer dan de helft gebreken vertoonde. Ook kwam aan het licht, dat van de 26 instructeurs slechts twee beroeps waren. De heer Van der Peijl wil weten of controles in andere plaatsen ook derge lijke slechte resultaten hebben opgeleverd. Ten slotte vraagt het Kamerlid maatregelen tegen rijscholen, die zich bedienen van inferieur materieel en niet erkende instructeurs in dienst hebben. Deze maatregelen zijn nodig met net oog op de verkeersveiligheid en ter bescherming van de bonafide auto rijschoolhouders, aldus het Kamerlid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1