Nieuwe Leidse Goniaiit Russen ontsteken ruimte vuurwerk Proton-3 zwaarste ooit gelanceerde satelliet Gezellig druk bij Oudenrijn Seven Seas stuurloos op oceaan met 600 man Sprong in de dood om... 100 gulden Jongeman vermoord in Valkenburg (L.) Politieman kreeg klap in gezicht (Tüta) Commentaren Ontsnapte gevangenen beroven kampeerders CHRISTELUK-NATIONAAl DAGBLAD ash'gk is ghebl«v«n rt in tnghenipostl" Maandag 19 juli 1965. 46stc jaargang Warmer weer De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Vrij warm tot warm weer met zon nige perioden en later op de dag kans op een lokale regen- of onweersbul. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 MOSKOU De Russen hebben de laatste dagen een waar ruimtevuur werk ontstoken. Vrijdag werden met behulp van een raket vijf satellieten gelanceerd. Zaterdag ging een „zwaargewicht" Proton 1 de ruimte in en gisteren was het de beurt aan de Sonde 3, die in een baan om de zon gelanceerd. Deze moet gegevens verzamelen over de werking van de i strumenten van een ruimtestation op een langdurige ruimtevlucht. Zaterdag kwamen de Russen met hun Proton 1 waarschijnlijk weer een stap dichter bij een reis naar de maan. toen zij de zwaarste satelliet in een baan om de aarde bradhten, die ooit is gelanceerd. De instrumenten aan boord van de satel liet wegen ruim 12 ton. De Proton dient als voorbereiding voor het soort rondcir kelende stations, die de Russen willen ge bruiken als tussenlandingsplaatsen voor een reis naar de maan. Bij de lancering is met succes een nieuwe krachtige aan- drijfraket beproefd, die mogelijk groter is dan welke raket ook ter wereld. Onstabiel Het observatorium in Bochum heeft signalen omvangen van de Proton 1. Men twijfelt er echter aan of de grote satelliet in een stabiele baan om de aarde zal blij ven. Gemeld wordt, dat de Proton 1 ver moedelijk naar de aarde zal worden te ruggebracht. In Boohum meent men re den te hebben om aan te nemen, dat het hier gaat om een experiment met een be perkte tijdsduur, met een uiteindelijke terugkeer naar de aarde. De Russen zen den slechts gunstige commentaren uit. die eindigen met de mededeling, dat de Amerikanen weer verslagen zijn. Bijzon derheden worden echter niet bekend ge maakt. De Sonde 3 werd met behu'p van een meertrapsraket de ruimte in geschoten. De laatste trap van de draagraket bracht eerst een zware aardsatelliet in een par- keerbaan. Van de satelliet werd voorts een raket gelanceerd, die het .automat!- iche station" de nodige snelheid gaf om in een baan om de zon te komen. De Son de 3 zal niet alleen instrumenten beproe ven. maar ook wetenschappelijk onder zoek verrichten in de interplanetaire ruimte. De verbinding met het station Honderdcluizend Amerikanen naar Vietnam SAIGON In de Zuidvletnaniese hoofdstad wordt vernomen, dat de mi litaire leiding dc Amerikaanse minister defensie McNamara verzocht heeft honderdduizend man versterkingen naar Zuid-Vietnam te zenden die zul- worden toegevoegd bjj de ruim 83.000 man, die reeds aldaar zjjn aan gekomen of nog worden verwacht Een Amerikaanse woordvoerder deel de gisteren mee, dat de Amerikaanse Zuidvietnamese generaals ln hun onderhoud met McNamara, die op het ogenblik in Saigon Is, om de verster kingen hebben verzocht „niet slechts om de Vietcong in het regenseizoen tegen te houden, doch om de oorlog in Zuid-Vietnam te winnen". McNamara heeft gisteren nog een bezoek gebracht aan verscheidene in Vietnam strijdende onderdelen. De Amerikaanse minister werd vergezeld door generaal Wheeler, voorzitter van de chefs van staven en door generaal Westmoreland, bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten ln Vie*.- In Moskou waarschuwde de Russi sche premier Kosygln de VS, dat elke iwe daad van agressie" vergel ding zal uitlokken. Intussen gaan de Amerikaanse acties tegen de Vietcong door. Zaterdag hebben de Amerikanen enkele strategische doelen op 250 km. ten zuiden van Hanoi aangevallen. zou constant zijn en alle instrumenten de Sonde 3 zouden normaal werken. Het station zou vrijwel de uitgestippelde baan volgen. Inhalen Nu de Russen bij hun pogingen. Mars en Venus te bereiken, door het uitvallen van de verbindingen geen succes hebben gehad, beproeven zij klaarblijkelijk een nieuwe methode om de achterstand in te halen die zij op de Amerikanen hebben op het speciale gebied van het ruimte onderzoek (de ruimte-elektronica). Vorig jaar ging het contact met Sonde 1 (april) en Sonde 2 (november) verloren, toen deze ruimtevaartuigen op weg waren naar respectievelijk Venus en Mars. De Sonde 3 kan volgens deskundigen niet op een van deze planeten gericht zijn. omdat de ge schikte tijdstippen voor nieuwe lancerin gen pas weer in 1967 zullen vallen Verschil De Russen hebben zich tot dusver de meerderen van de Amerikanen getoond wat betreft de kracht van hun raketten, de in de ruimte gebrachte massa, de duur van de menselijke vluchten en het aantal kosmonauten aan boord van een ruimte cabine (drie). De Amerikanen hadden groter succes met de Mariner II (onder zoek van Venus), de laatste drie Rangers (15.000 foto's van de maanbodem) en de Mariner IV (waarvan nog steeds foto's van Mars worden ontvangen). Deze foto's worden door de Amerikaanse deskundi gen beschouwd als een mijlpaal o weg naar het brengen van een mens Mars. Technisch is het mogelijk geworden te proberen aan het einde van de tach tiger jaren Mars te bereiken. UTRECHT De politie van Utrecht noemde de drukte zaterdag op het verkeersplein Oudenrijn „gezellig" en beslist niet overstelpend. De verkeers lichten konden de drukte normaal ver werken en filevorming deed zich niet voor. De politiemannen hoefden maar een enkele keer handelend op te tre den. Dat was dan om automobilisten aanwijzingen te geven hoe ze zich voor de verkeerslichten moesten op stellen. Het uitblijven van de grote drukte za terdag schrijft de Utrechtse politie in dt eerste plaats toe aan het ongunstige weei van vrijdag. Velen stelden hun vertrek uit, zodat een grote spreiding ontstond. Ook is het mogelijk, dat vele vakantie gangers het verkeersplein hebben geme den en een rustiger route kozen. Viel het op de weg mee, de Nederland se Spoorwegen kregen het zaterdag bij zonder druk. Het accent lag vooral Op het vervoer naar het buitenland, grote aanbod van passagiers deed zich vooral in de morgenuren voor. De grote stroom bewoog zich vooral an Noord naar Zuid. De lyn Amster dam-Maastricht verwerkte bijzonder veel passagiers. Ook Groningen meldde een grote druk te. Behalve de reeds extra vastgestelde treinen moesten van en naar Zwolle nog acht extra treinen worden ingelegd. De D-treinen waren zaterdagmorgen vooral druk. Rotterdam meldde zeer volle treinen naar Vlissingen. Brand verlamde machinekamer (Van speciale verslaggever) St. JOHN'S Het bekende, witte emigrantenschip Seven Seas (12500 ton) drijft stuurloos op de Atlantische Oceaan. Een brand, die in de nacht van zaterdag op zondag in de machi nekamer heeft gewoed, heeft de elek trische installatie zwaar beschadigd, waardoor de motoren niet meer op gang kunnen worden gebracht. Er be vinden zich 400 passagiers en 200 be manningsleden aan boord. Direct ge vaar bestond er vanmorgen nog niet De Seven Seas, dat eigendom is van de Duitse Europa-Canada lijn voor Nederland is de Holl.-Amerika Lijn hier agent van was vorige week maandag uit Rotterdam vertrokken voor een reis New York. Vierhonderd studenten hadden ziah ingescheept, voornamelijk Amerikanen, maar ook vele Nederlan ders. De tocht van het ..universiteits schip" geschiedt in het kader van de laamde uitwisselingsreizen van de American Field Service. De brand, die overigens onmiddellijk kon worden geblust brak 500 mijl ten oosten van St. John's op New Found- land uit. Over de oorzaak van de brand De Amerikaanse minister van de fensie Mc Namara en generaal Wheeler kijken, met geduiddem- pers op het hoofd, aan boord van het vliegdekschip Independence naar de start van de bommenwer pers. die op weg gingen voor ope raties boven Noord-Vietnam. is nog niets bekend. De elektrische in stallatie bleek onbruikbaar te zijn. Een noodreparatie had geen succes. Het ma- chinekamerpersoneel beschikte niet over de nodige reserve-onderdelen. Als gevolg hiervan drijft de Seven Seas met stille motoren stuurloos rond. Er zijn kleine noodgeneratoren ingescha keld om de fornuizen brandend te hou den. Het gebruik van elektriciteit zou streng gerantsoeneerd zijn. Veel deining Het leven aan boord zou voor 't ove rige weinig hinder van de averij onder vinden. De zee is kalm en voor de ko mende dagen wordt geen slecht weer verwacht. Doordat het schip geen snel heid meer heeft, is er wel van aanzien lijk meer deining sprake. Verschillende schepen zijn naar de Seven Seas onderweg. De Amerikaanse kustwachtkotter Ab- second. die 300 mijl ten zuiden van het passagiersschip patrouilleerde, zou al vanavond ter plaatse kunnen zijn. Het ligt in de bedoeling, dat dit vaartuig voorlopig in de nabijheid van de Seven Seas zal blijven. Een sleepboot van Leen Smit. de Ierse zee, is inmiddels voor hulpverlening ge contracteerd. De op de Azoren gesta tioneerde boot is gisteren full speed in de rinchting van New Foudland vertrok ken. Er moeten ruim 700 mijl worden overbrugd, waardoor de Ierse Zee pas ln het midden van deze week de Seven Seas zal kunnen bereiken. Zoals de zaken er nu voor staan, ligt het in de bedoeling de oceaanreus naar St. John's te slepen. Hoeveel da gen hiermee gemoeid zullen zijn. is op dit ogenblik nog niet precies be kend. doch de verwachting is dat de Seve Seas niet voor het einde van deze week in veilige haven zal zijn. De rederij heeft al voorzieningen ge troffen om de passagiers per vliegtuig van St- John's naar New York te brengen. Het midden van West-Duitsland werd vrijdag getroffen door zwa re overstromingen. Wegen en bruggen werden weggeslagen. Hier de brug over de rivier De Alme bij het slot Neuhaus in Paderborn die ook bijna geheel door het water werd venvoest. (Verslag op pagina 5) Drukte viel mee, maar toch... Rampzalig weekeinde met veel doden in verkeer Voor prins Bernhard is de vakan tie al begonnen. In shorts en voor zien van de onafscheidelijke pijp loopt de Prins door de Italiaanse plaats Orbetello, niet ver van Por to d' Ercole, waar de koninklijke villa is gelegen. TEGELEN De dertigjarige G. Heijmans uit Tegelen is gisteravond om het leven gekomen, toen hij een weddenschap nakwam, die hij in een overmoedige bui had aangegaan. De man sprong namelijk van een hoge hijskraan in de Maas en kwam nie1 meer boven. Het was begonnen tijdens een gesprek in een café met andere jongelui, die hoog opgaven van hun sportprestaties. Heij mans wedde, evenals een vriend, de heer J. V uit Tegelen, om honderd gulden, dat hij we] van de hijskraan, die aan de Maas ligt op de grens van de gemeenten Tegelen en Venlo. in de rivier durfde te springen. Het vrolijke groepje ging naar de be wuste plaats aan de rivier. V. sprong als eerste. Hij bracht het er heelhuids af Daarna was Heijmans aan de beurt. Hij kwam niet meer boven. Pas na geruime tijd dreggen is zijn lijk opgehaald. Dader wilde meisje aanranden VALKENBURG (L) Omstreeks middernacht is op de Schaelsberg even buiten Valkenburg dc 21-jarige J. P. Frijns uit Schimmert, die met zijn meisje op een bank zat. vermoord. De tot nog toe onbekende dader wilde het meisje aanranden. Hij loste vijf schoten op de jongeman, waarvan er vier in zijn lichaam terecht kwamen, let slachtoffer stierf ter plaatse. Het meisje sloeg onmiddellijk alarm bij mensen in de buurt, die de politie waarschuwden. De Schaelsberg werd af gezet, waarna de politie met speurhonden op zoek ging naar de dader. Tot nu toe is geen spoor van hem gevonden. Uit het verhaal van het meisje kon worden opgemaakt, Dat de dader een gluurder is. Hij had het tweetal eerst aangesproken. Het fneisje heeft een sig nalement aan dc politie kunnen opge- HOEWEL de drukte op de wegen meeviel, is het toch een ramp zalig weekeinde voor het verkeer geworden. Het dodencijfer bedraagt zestien. Er waren ook veel verdrin kingsgevallen in het afgelopen weekeinde. PERPIGNAN (FR) De zestien jarige Marie M. Middelkoop uit Rot terdam kwam zaterdag bij Perpignan in Frankrijk om het leven toen de auto van haar vader tegen een vracht wagen botste. De heer G. Middendorp en zijn echtgenote, evenals hun drie andere dochtertjes, werden in het zie kenhuis opgenomen. De familie was op weg naar Spanje- GEFFEN Op een onbewaakte over weg in Geffen (N-Br) is gisteren eer auto tegen de locomotief van eer militaire trein gereden. De twee in zittenden werden uit de auto geslingerd. De bestuurder, de 21-jarige J. L. van den Akker uit Berlicum was op slag dood. Zijn mede-inzittende werd met ernstige verwondingen in het zieken nuis in Oss opgenomen. ZEVENAAR Doordat de koppeling brak schoot de aanhangwagen var bestelauto uit Zevenaar zaterdag by Staphorst de berm in, waar de 54-jarige H. O. ut Amsterdam en zijn een jaar jongere echtgenote, die een tocht per brommer maakte, lagen te rusten. De vrouw was op slag uood. Haar ma:: levensgevaariyk gewond. HARMELEN Gistermiddag reed Harmeien een auto met drie personen naast de brug het water van de Ouderijn in. De wagen kwam op zijn kop ir water. Een dei- inzittenden kon zich led- den, de twee anderen, de 28-jarige A. van Nimwegen en de 22-jarige mej. H. Kalis uit Kockengen. verloren het leven. De bestuurder had te hard en onder in vloed van sterke drank gereden. De 59-jarige J. Hoog- Herrie op circuit ZANDVOORT. Op het circuit van Zandvoort, waar gisteren de wedstrij den werden gehouden om de grote prijs van Nederland, heeft zich een ernstig incident voorgedaan. De Engelsman A. C. B. C. heeft een politieman een klap in het gezicht gegeven. C., die manager is van de winnaar Jim Clark, zou vandaag voor dc officier van titie in Haarlem worden geleid. De Engelsman diende de klap toe. dat de politieman hem vlak voor start verzocht de baan te verlaten. Na de klap probeerde andere politie- nannen. onder wie de chef van de Zand- oortse politie. C. te grijpen. Wat echter niet lukte. Tijdens zijn vlucht viel C. op de baan. Het publiek reageerde niet zo sportief op dit incident en begon de politie uit te jouwen. Even later kon men door de luidspre ker horen, dat C. spijt had van zijn ge drag. De geslagen agent nam hiermee echter geen genoegen. Verontschuldigin gen. zo was zijn standpunt, behoren te genover mij te worden gemaakt en ik ben zelfs bereid deze te aanvaarden. Deze verontschuldigingen bleven ech- r uit en het gevolg was, dat C. op het politiebureau vast werd gehouden. De prijsuitreiking kwam hierdoor in het gedrang. Want ook de winnaar. Jim Clark, was naar het politiebureau gegaan om samen mei het voltallig bestuur van de autovereniging te proberen alles in ninne te regelen. leven gekomen nadat hij de macht over het stuur van zijn bromfiets had verloren en tegen een betonnen lichtmast was opgereden Verder gebeurden dodelijke ongeluk ken in Amsterdam. Loosdrecht, Rens- woude, Spaarndam, Middenmeer, Borne en op de rijksweg UtrechtArnhem. Verdrinkingen URK In het IJsselmeer is zaterdag de tienjarige Drientje de Boer uit U:k verdronken. Toen de moeder omstreeks half zeven thuiskwam, waren daar alleen de twee jongste kinderen, die de kle ren van het oudere zusje hadden mee genomen. Ze was, zo vertelden de kin deren. niet meer uit het water terugge- De moeder sloeg alarm en onmiddellijk werd onder leiding van de polite het water afgezocht. Grotere schepen zochten verder van het strand, omdat het moge lijk was, dat het kind op een reddings gordel was afgedreven. Omstreeks elf uur staakte men de reddingspogingen. Alleen Freddie Hoek stra en Jelle Kaptein bleven verder zoeken in het donker. Omstreeks half een vonden ze het lijkje van het meisje vlak bij het strand op een plaats waar het IJsselmeer ongeveer lfc meter diep is. AMSTERDAM In de Admiralengracht verdronk zaterdagmiddag de 4-jarige Frank Kop. Een buurjongen had het ventje nog in het water zien vallen. Maar de hulp kwam te laat APELDOORN In Nieuw-Millingen verdronk zaterdagmiddag de negenjarige I. Roebers uit Utrecht in het zwembad van een vakantie-oord. Tiet kind aan het begin van de middag met zjjn ouders aangekomen en was op zeker moment zoek. Men had de jongen in de buurt van het zwembad gezien. Jongens hebben later het kind uit het zwembad opgehaald. OMMEN Te Vilsteren is zaterdag middag het zevenjarige jongetje Th. Hol- slag in een vijver geraakt en verdronken. HULST Gistermiddag is in dc Braakman de elfjarige zoon van de fami lie Franse uit Kwadendamme verdron ken. Met zijn twee zusjes had de jongen roeiboot gehuurd. Dc jongen kon niet zwemmen. Door onbekende oorzaak is hij overboord gevallen. AMSTERDAM De 35-jarige bakken- schipper H. Udo uit Nederhorst den Berg is zaterdagavond in de Weesper- vaart verdronken. Hij moet, terwijl hij op de bus wachtte, over de schoeiing zijn geraakt. ,.De telefoon laten liggen. Ik luis ter naar dc nieuwste plaat van Tommjj.'' TAE VOORZITTER van het CNV heeft vandaag zwaar geschut in stelling gebracht om de werkgevers te bewegen tot serieuze benadering van de vele diep ingrijpende voor stellen. door de vakbeweging de af gelopen jaren ter tafel gebracht. Het gaat om nieuwe loonpolitiek, herziene rechtsvorm onderneming, uitbreiding medezeggenschap werk nemer en invoering vermogensaan- wasd cling Wij zijn het met de voorzitter van het CNV eens, dat belangwekkende voorstellen serieuze benadering ver dienen. Maar gebeurt dit niet? De discussie is nog nergens officieel be gonnen. In dit stadium kan moeilijk van werkgeverskant een instemmend knikken verwacht worden. In de Stichting van dc Arbeid zou door de moeizame onderhandelingen de sfeer al bedorven zijn nog voor het overleg over zaken van groter belang begonnen is. Maar hier zijn het juist de confessionele werkgevers geweest, die in grote lijnen het vak- bewegingsvoorstel tot een uitkering hebben aanvaard. Al te groot pessimisme lijkt nog niet gerechtvaardigd. Wat dc vakbewe ging aan de orde heeft gesteld, is veelomvattend en diep ingrijpend. Er zal gedegen gestudeerd moeten worden en kritische discussie kan bijdragen tot beter resultaat. Beide partijen zullen veel goede wil, een grote portie toewijding en begrip voor eikaars standpunt moeten op brengen. AAN de spanningen van deze tijd ontkomen ook de mannen van wetenschap niet. Zij dragen een zwa re last met zich. De problemen zijn vele, de taken niet minder. Eens temeer wordt men zi°h be wust en dit op bijzonder smarte lijke wijze wanneer ook bij een iiunner op nog betrekkelijk jeugdige leeftijd het hart, waarvan in deze tijd ook zoveel wordt gevergd, het begeeft. Vreemd te moede is het ons, dat nu ook de hoogleraar Janse dc Jonge en zo uiterst onverwacht uit dit leven is weggeroepen. Midden uit zijn veelzijdige arbeid. Midden uit een opmerkelijke wetenschappelijke Professor Janse de Jonge was bezig ons allen verder te helpen op het belangrijke terrein, waarvan de we tenschappelijke bewerking hem was toevertrouwd. „Verkenningen in de psychopathologie" zo luidde dc titel van een zijner boeken en inder daad, verkennend is hij werkzaam geweest, in de vele artikelen ook dia hij geschreven heeft, en dc resultaten van zijn bevindingen gaf hij door binnen die christelijke organisaties die hij heeft gediend en waar zijn plaats nu plotseling leeg is. Werkelijk, hij heeft het leven, heeft ons allen met zijn wetenschappelijke arbeid gediend, en deze dienst was te waardevoller waar ook hij dc weten schap beoefende vanuit het geloof. Met dankbaarheid herinneren wij ons onder meer, hoe hij deel heeft uitgemaakt van een der fora, door onze krant belegd ter bespreking van een moeilijk maar belangrijk ondcr- ATEN ZEGT. dat beoefening van sport mede het aankweken van zelfbeheersing en het juist beoorde len van een situatie beoogt. Welnu, dan moet ons va» het harl, dat de za terdag uitgesproken rede van de voorzitter van het Verbond van chris telijke voetbalverenigingen daarvan onvoldoende heeft laten blijken. Kritiek op de christelijke pers. in dien nodig en wenselijk, is ons wel kom. Maar dan dient allereerst hel adres juist te zijn. Bedoelt men wer kelijk 'de' christelijke pers als men over de christelijke pers spreekt, of mischien een deel daarvan? En is men ook dan billijk? Aan veel van hetgeen de voorzitter de christelijke pers heeft verweten voelen wij ons onschuldig. Bovendien achten wij het bedenkelijk, wanneer de voorzitter van een grote organisa tie zich zo gemakkelijk verlaat op ge ruchten, die. zeker voor wat onze krant betreft, alle grond missen. De zaterdagsport heeft veel aan de christelijke pers te danken. Tot de erkenning daarvan bleek de voorzit ter ook wel bereid. Maar zijn erken telijkheid is ons weinig waard, wan neer hij voor het overige spreekt zo als hij zaterdag heeft gedaan. Syngman Rhee overleden HONOLOELOE (II AG All Syngman Rhee. de negentigjarig afgezette presi dent van de republiek Zuid-Korea. is vandaag aan een hartaanval overleden ln verpleeghuis op Hawaii waar hfj drie jaar is geweest. HANNOVER. Vier Nederlandse studenten, op terugreis uit Zweden, sloegen zaterdag in Nordhorn. Neder-Saksen, hun tenten op aan de rand van de stad. Toen zij tegen middernacht van een bezoek aan een schutters feest terugkeerden, ontdekten zij dat twee koffers en een reistas met kleding ter waarde van duizend gulden verdwenen waren. Zondagochtend vonden politiemannen in de buurt van de tent beide koffers in een korenveld. Zij troffen daarin echter niet de kleren van de studenten aan maar de gevangenenkleding van twee mannen die zaterdag uit een strafgevangenkamp in Emsland ontvlucht waren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1