mm) Brick Bradford Vijftienjarige Ad zong zijn eerste plaatje Gaf minister opdracht tot optreden «lesje en «iosje Senmoet 1 DE STENEN ZONDE 1 Pagina 9 ZATERDAG 17 JULI 1965 ETHERGOIVEN-ETHERGOIVÉN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN ITMERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN- Commentaar Openhartig Aon het einde van een ontspannend programma heeft de NCRV gister avond een bijzonder, op film vastge legd gesprek tussen ds. A. C. D. van den Bosch en Jan van Hille uitgezon den. Hierin werd een poging gedaan de taboes, die om het woord en begrip kanker" hangen, te doorbreken. Ds. Van den Bosch, bij wie kortgeleden een kwaadaardig gezwel werd wegge nomen en die nu op totale beterschap mag hopen, vertelde openhartig over de wijze waarop hij deze schok geeste lijk heeft verwerkt en hoe hij daar door tot grotere levensintensiteit en nog meer oprechte blijdschap is geko men. De waarschuwing, toch meer openheid te betrachten zowel door als t.o.v. de patiënt, opdat het nare iso lementwordt tenietgedaan, was zeker voor vele toehoorders van waarde, evenals de verklaring welke ds. Van den Bosch gaf van Gods steun in zware ogenblikken, zo men daarom vraagt. Jammer echter, dat het gesprek werd gerekt. Herhalingen alsmede een teveel aan beeldspraak en aforismen deden de betekenis ervan afbreuk. Max van Gijn naar V AR A-reportage HILVERSUM Max van Gijn, de re dacteur van Het Vrije Volk die sinds 1961 's morgens in de VARA-radioprogram- raa's de xubriek „Nieuws van de voor pagina" verzorgt, zal in novembe chef worden van de afdeling reportage van de VARA. Hiermee wordt bij deze omroepvereni ging voorzien in een vacature, welke een tijdlang is waargenomen door Tom Pau- ka. die zich nu weer geheel aan de af deling documentaires gaat wijden. Of de VARA de krantenrubriek gaat voortzetten nadat zij haar medewerker daaraan naar Hilversum heeft gehaald, is nog niet beslist. Sonneveldshow op Noordzeefestival (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Hoewel de AVRO voor Nederland de deelneming het Noordzeefestival op zich heeft genomen, heeft de NRU toch ook medewerking verleend aan het produ ceren van uitwisselingsprogramma': via de radio. Zo zal op 8 augustus Wim Sonne- veld zijn show „Een avond met Wim Sonneveld" in Knokke ten tonele •Bréngen. De* BRT zendt die direct uit en bij ons zullen KRO en VARA ieder de helft van het programma overne- Op 23 augustus zal het Promenade- orkest van de NRU in het Scheve- ningse Kurhaus concerteren. Hierbij treedt Pierre Palla als solist op. Hij geeft dan de eerste uitvoering van de compositie „Gay Twenties, selection no. I" welke Cor de Groot in opdracht van de NRU componeerde. Deze opdracht werd verstrekt als resultaat van het overleg binnen de Europese Radio Unie. Aliveer een nieuw tv-festival HILVERSUM De man, die het initiatief nam voor het succesrijke televisiefestival van Montreux, waar de Gouden, Zilveren en Bronzen Ro zen worden uitgereikt, de Brit Mel ville Mark (woonachtig in Genève), heeft nu plannen voor de invoering van alweer een nieuw tv-festival. Hij wil dat nog dit jaar doen houden in de Zweedse stad Göteborg en het wordt gewijd aan jeugdpro gramma's. De Europese Radio Unie heeft dit plan afgekeurd: een dergelijk festival wordt reeds om de twee Jaar in München gehouden en dan is er geen plaats voor nóg zo een. De ERU zal het daarom beslist niet erkennen, als het wordt doorgezet. De heer Mark is hirvan niet ge schrokken, want hij wil helemaal niet dat de omroepen zullen meedoen: hij wil uitsluitend vrije producenten aan trekken voor zijn wedstrijd. En dan maar eens zien, hoe het daarmaa zit! Jong talent in Vlaardingen (Van onze radio- en tv-redactie) ■yXAARDINGEN/HILVERSUM er is een tijd geweest, waarin het alleen aan grote man nen en vrouwen toeviel, in kranten en tijdschriften genoemd te wor den in een aan hen gewijde bio grafie. Toen waren zingende jon gens van 15 jaar onbekende knaap jes, die als er visite was wel eens naast het huiselijk harmonium mochten laten horen, wat zij kon den. Ad van Yperen iiit Vlaardingen bestond toen nog lang niet.... Tegenwoordig is dat allemaal heel anders. Het kind dat nu op school een schouderklopje van de zangleraar krijgt en een kleine solo mag zingen in de klas, kan met zo'n verhaal niet thuiskomen of ergens in zijn omgeving worden de oren gespitst. Zou hij of zij soms geld in de keel hebben....? cn-dan-loop-ik-van-de-wereld-weg". is een aardige blonde jongen met een grote bril en niks van gewichtig-doenerij. Ad. zulke ouders te heb- Niet, dat hèt met Ad van Yperen, die verstandige ouders heeft, zó is gegaan. Maar met zijn 15 jaren, 2e klas LTS, staat hij zowaar al aan de grens van belangstelling en publici- business i SïnJÏÏf CerSte gramm°- Natuurlijk zijn z*n ouders we. foonplaat gemaakt. - trots op zi^n jeUgdige successen, -ii forceren echter niets. Geen dolle sprongen: het „Baby, I love you" komt er nog niet aan te pas. want op de ene kant van de plaat zingt Ad „Mijn Mamma" en op de andere kant.... „Mijn Pappa". Onschuldiger kan het haast niet. Het zijn intussen Nederlandse versies van resp. „n Silenzio" en „Laura Lee", keurig aangepast bij het debuut van een schoolknaap. KINDERFEESTJE Als het dan zover is. blijkt de „biogra fie" niet alleen gerechtvaardigd, maai ook gewenst te zijn. Tieners van 196ê hebben overal recht op en zeker op het haarfijn kennen van mogelijk een nieuw idool. Ad van Yperen dan was 12 jaar. toen hij zijn eerste stap „in de publiciteit" zette: hij zong heel mooi op een kinder feestje. Zo mooi. dat hij een jaar later meedeed aan de show van Rob de Nijs i dat dient niet te worden uitgepoetst. Volgende natuurlijke stap: present zijn j een talentenjacht. Derde plaats voor Ad. Dat gaf een zet in de goede richting, maar Ad werd er niet al te ijdel van. Hij"1 had intussen flirk gitaar leren spelen en *o wgrd..hij gen. artist-io-de-dop. Kamerlid over Televizier: DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid nr. dr. C. Berkhouwer heeft de minister an justitie schriftelijk gevraagd, of de officier van justitie in Den Haag het initiatief tot de vervolging van Televisie** heeft genomen in opdracht van de minis ter dan wel na of in overleg met de minister. HILVERSUM De Nederlandse jazz zal op het internationale jazz-festival dat eind juli gehouden wordt in Antibes- Juan Les Pins, vertegenwoordigd zijn door Boy's Big Band. het door (de medische specialist) Boy Edgar geleide ensemble, dat als eerste vaderalnse jazz- groep onlangs overheidssubsidie heeft gekregen. De VARA zendt van dit optreden in Frankrijk twee film verslagen uit. waarbij Michiel de- Ruyter. die de reis meemaakt, nentaar geeft. Het eerste is te achten op de ayond van vrijdag 30 juli. Maandagavond kan men eerst nog luis- ren naar een studioconcert dat de band )or de VARA geeft. Bij de opname, enkele uren vóór de late uitzending (10.4011.10 uur» zullen vele vrienden van het orkest aanwezig zijn. Indien er. zoals het Kamerlid veron derstelt, tussen Televizier t-n de omroep organisaties nog een civiel rechtsgeding hangende is, waarin nog geen beslissing is genomen, moet de minister dan niet beamen, zo vraagt hij, dat de strafrechte lijke vervolging een uitzondering vormt op het bestaande gebruik? Moet de minister niet erkennen, dat aldus de indruk wordt gewekt en de mening post vat. dat ten deze andere motieven al dan niet van politieke aard hebben geleid tot het instellen een strafrechtelijke vervolging dan wegingen van uitsluitend justitieel beleid, zulks tot schade van het aanzien der justitie en degelijkheid der rechtsbe deling, aldus de heer Berkhouwer. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 AVRO 8.50 uur een nieuw avontuur van de Saint, die een in Londen op hol geslagen jonge echtgenoot van het frivole pad haalt. 9.40 uur ontvangt André Carrell weer Nederlandse variété-artiesten, ditmaal in de Gorkumse Schouwburg. Nederland 2 KRO 8.01 uur een programma van muziek en dans in Zuid-Amerika, zo als de blanken die laten zien en horen. 8.50 uur Josephine van Gasteren speelt in de serie „Vrouwenlevens" de monoloog „Kamer alleen waarin een vrouw ruziet tegen haar altijd zwijgende man. 9.25 uur in „Hong Kong" een volgend avontuur van een onder nemende journalist in het Verre Oosten VANAVOND TE HOREN Hilversum l KRO 8.30 uur voortzetting van de reeks „Drie van elck wat wils met muziek en zang. 9.30 uur in Reisoogst vertelt pater Van Croonenberg over souvenirs uit Indonesië. Willy Brill over Israël en Michel van der Plas over Nergenshuizen. 11.45 uur nieuwe klassieke platen. Hilversum 11 VARA 8.05 uur herhaling van het hoorspel „Het einde van de reis tragisci avontuur van een bejaarde Joodse emigrant, die terugkeer' in zijn Duitse woonplaats. 9.20 uur klassiek concert door het Symfonie-orkest. 11.15 uur dagje uit met Mies Bouwman. Bov's Big Band bij Franse jazz-kamp (Van o e radio- en tv-redactie) Gewijde muziek (gi Instrumentaal ensemble uit de twintiger jaren. 9.00 Verzoekprogram ma voor de zieken. 9.35 Waterstanden, 9.4T Voor de vrouw. 10.10 Klassieke grammofoon- muziek. 10.30 De weg van het woord in d« wereld van Indonesië, zomercursus van d« Theologische Etl 2.30 Nieuws, 12.40 Gra ir vakantiegangers, automobilisten er isblijvers. 15.30 Harp en fluit (opn.) ssieke en moderne muziek. 16.00 Bijbel- :rdenking. 16.30 Vocaal ensemble: geeste lijke liederen. 16.45 Klassieke grammofoon- muziek. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 K'-J" liedjes (gr.). 17.30 Lichte grammofo» ek. 17.50 Overheidsvoorlichting: V; an muziek in Suriname. Vraaggespre aymundo Debrot met Julien Coco. Kapel van de Koninklijk, e grammofoonmuziek Jeh tend gymnastiek VARA: 7.00 Nieuw «onialistisch strijdlie ziek 7.25 Van latje. 7.30 Lichte gr? iziek. 8.00 Nieu' Lichte grammofot eder dacht j| H zestig. 16.00 Ni •dies. 1615 Verzoekprogramma voor de ;ugd. 17.30 Jazzmuziek. 17.50 Actualiteiten. 1800 Nieuws. 18.15 Van Harte!: reportages. 30 Buiten de deur. programma voor de rkende vrouw. 19 50 Parlementair over- 21*30 Reisoogst* rkelijk. Boekbespreking. 22.30 weging 22.55 Stereo: •ammofoonplaten. 23.53- Nieuws. 20.05 Het einde van de reis. h. spel. 21.30 Limburgs Symfonie orkest iolist (opn klassieke en moderne muzi 22.30 Nieuws. 22.40 Sport. 22 50 Een dag tien praten: Congres van het Intematioi Verbond van Vrije Vakverenigingen in i Televisie vanavond Nederland I. cort. 19.01 Baret Shindig: AVRO: 19.0 ■rty. 19.30 To] Journaal en weeroverzicht AVRO 20.20 Pianospel. 20.35 Televizier. 20 50 The Saint. 21.40 In g NTS: 22.40 Journaal 2" Nederland II. NTS kort. KRO: 20.01 De Amerika'emuziek bevolklngsgroeper 'ofoonmuziek. 9.45 Nieuws. IKOR: 10.00 Lutherse kerkdienst. 11.00 Vraag :d. 11.10 Oecumenisch nieuws. KRO11.15 Klassieke en moderne 8ra™™°" k 12.10 De wereld van de lltera- raire lezing. 12.20 Stereo: Lichte iek (gr.). 12.30 Nieuws. 1225 Bui- commentasr. 12.45 Daar zijn wij jevarieerd muziekprogramma. 14.00 s Philharmonlsch orkest en solis- leme Nederlandse werken. 14.45 ouwenkoor: moderne koorzang. n: 17.00 Kerkdienst de Baptistenge- te. IKOR: 18.15 Het koor in de ere- muzikale lezing. 18.30 Mensen, leztng. Waar blijft het Wilde Ganzen-geld, rekening en verantwoording. 19.00 De Open veertiendaagse rubriek. NCRV: 19.30 ensemble: geestelijke liederen. 20.00 I. 20.07 Reflex- een wekelijkse bespie geling over léven en samenleven. KRO: 20.15 kent geen gre 20.50 Voordracht 21.05" Muziek kent g< (opn.). 21.30 Overijssels Philharmo- irkest en solist: Moderne muziek. 22.10 Harp en piano: klassieke muziek 22.25 Boekbespreking 22.30 Nieuws. 22 40 Epiloog. 22.50 Kamerorkest van Zürich (gr klassie- iek. 23.55-24.00 Nieuws. 298 l 1867) Kennen we de onvoorwaarde lijke reflexen, die gelijk zijn voor ieder dier van dezelfde soort, we hebben daarnaast de voorwaardelijke reflexen leren onderscheiden, dat zijn dus doelmatige handelingen die na waarneming van een willekeurige prikkel worden verricht. Deze voor waardelijke reflexen spelen in het dagelijks leven een veel belangrijker rol dan we op het eerste gehoor geneigd zijn aan te nemen. Wanneer we het doen en laten van de mensen nauwkeurig en kritisch observeren, komen we tot de ontdekking dat vele van onze handelingen tot de voor waardelijke refexen zijn te herleiden. Nu is het niet zo. dat het lopen naar de voordeor als een reflex is te beschouwen op de prikkel die het geluid van de bel ons geeft, m.iar aanzienlijk ingewikkelder handelingen kunnen wel onder dergelijke reflexen worden ondergebracht. Er zijn men sen wier werkzaamheden bestaan uit het sorteren van bepaalde voorwer pen om de voorwerpen die hen passeren groepsgewijs bij elkaar te kunnen onderbrengen, staat hun een aantal knoppen ter beschikking, waardoor die voorwerpen in bepaalde bakken of afdelingen terecht komen. In bet begin geeft het bedienen van deze knoppen wel enige last en de sorteerder vergist zich herhaaldelijk, maar na vele en langdurige oefenin gen verricht hij zijn werk ten slotte „automatisch", d.w.z. zijn werkzaam heid wordt eigenlijk door reflexen Voorwaardelijke reflexen geregeld, zodat hij zich bij ieder voorwerp niet meer behoeft af te vragen, welk vakje hij moet openen. Op hetzelfde -vlak ligt het trappen op de terugtraprem bij een fietser, die plotseling schrikt van een obstakel dat zich op zljn weg bevindt. Hij is zo gewend elk gevaar op de weg met te beantwoorden, dat hij ook In dit geval aldus zal reageren. De handelingen, die zich aanvankelijk voltrokken door overleg, kunnen na veel oefenen tot een reflex worden, waarbij het overleg geheel wordt uitgeschakeld. Moet de beginnende automobilist zeer welbewust rekening houden met bepaalde verkeerstekens, waarvan hij zich de betekenis eerst dient te reallsren, waarna hij vervol gens op de rempedaal trapt, daarbij bedenkend, op welke plaats die pe daal zit, de ervaren automobilist kan voor een groot deel automatisch dus door middel van reflexen reageren en bespaart daardoor bij het uitvoeren van de handeling fijd. die enkele tienden van seconden, soms neg méér, bedraagt. Juist deze onder delen van seconden betekenen op de rijweg vaak een belangrijk aantal meters. En Juist dit afstandsverschil is beslissend voor het al dan niet gebeu ren van een ongeluk. In dit verband moeten we toch ook eens wat zeggen over de alkohol. Daarover een volgende keer. H. Petition Nadruk verboden. ivenbei stlsch strijdlied. 8.18 Vot land. 8.30- Weer of geer pjograf Mg het platte- geen wper. gevarieerd i. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. volksliederen met instrumentale begeleiding (opn 10.35 Gesproken portret. na. (12 30 Eventueel postdui 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de d. lezing. 13.20 Carrousel een pro- na dat alle kanten opgaat. 16.00 Stereo: bruikneming van de verbouwde studio Vraaggesprek: b) Nederlands kamer- oude muziek. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Dansmuziek voor de tieners (gr.) 17.30 de jeugd. 17.50 Nieuws en sportmedede- Hervormde Kerkdienst. AVRO: 20.00 Nieu' 20.05 Fragmenten uit Judas Maccabeus, ora torium (gr.) 21.00 Een goeie buur. hoorspel. r delen met Jo Vischer et. 22.30 Nieuws. 22.40 23.00 Lichte grammofoonmuzi BUSSUM De NTS zal zondagavond op Ned. 2 niet de beloofde reportage van het Venetiaanse festival van de lichte muziek kunnen uitzenden. In plaats daar- wordt r.u om 8.30 uur de Deense bij- _;e aan het festijn van Montreux op de buis gebracht. In dit programma, ge titeld ,,DR '40" komt o.m. de zanger Freddy Albeck voor het voetlicht. In het VARA-programma op Ned. 1 gaat deze avond de Deense Sextet-show mee. waarin voor Nederland Anneke Grönloh optreedt. I. „Ja. het geld ervoor hebben wij zelf verdiend, moeder", zei Josje trots. Met een poppenkastvoorstelling. En Ba rend en Berend hebben ook meegedaan, als gewichtheffers en clowns. Het was reuze leuk. Maar we hebben u er natuurlijk niets van verteld nog." „Kom hier dan gezellig zitten, jon gens'. sprak vader Joppers. „Dan schenk ik een kopje koffie in. Haal jij de doos met gebakjes even uit de keuken. Jesje?" „Mag moeder dan al weer gebakjes eten?" vroeg Jesje. „En koffie drinken?" „Een slap bakje", lachte moeder. „Met een vruchtenpunt." ..Hm. dat smaakt!" zei Josje enkele minuten later voldaan, terwijl hij een flinke hap van zijn mokkapunt nam. „O. ja, maar ik zou u vertellen over de voorstelling, hè. moe? Er waren zoveel bezoekers. We hebben bijna veertig gul den verdiend." „Veertig gulden!" riep moeder. „Maar dan moeten er wel honderd mensen of nog meeri zijn geweest. Die konden hier toch zeker niet in de kamer?" „We hebben het hier ook niet gehou den", lachte Josje. „Maar bij Barend en Berend in het pakhuis." Er werd gebeld en Jesje liep naar de deur. Er stond een jongen met twee grote bossen bloemen. Jesje liep er verrast mee naar binnen. „Kijk eens hoe mooi!" zei ze verheugd. ..Van wie zouden die nu v riep Josje opgewonden. „Van oma", las moeder. „En van Barend. Berend en Peter." „O, wat aardig!" riep Jesje uit. „Geeft u ze maar mee. moeder, dan zet ik ze vlug in een vaas." ..Wat mooi, Jesje". zei moeder bewon derend. toen Jesje met de twee vazen uit de keuken terugkwam. „Zet er maar een op de schoorsteenmantel en een op dat kleine tafeltje. Tjonge, wat word ik verwend. Het is veel te erg." ..Helemaal niet!" riep Josje uit. „Wa zijn allemaal veel te blij dat u weer gezond en wel thuis bent, moeder!" t" IKOR: 17.30-18.30 Evan- kerkdienst. CVK/IKOR/ RKK: 19.00 Bijbelvertelling vo •n. NTS: 19.06 Kentucky Jon< ■gels. TV-fill Bt m gelisch de kinde- De gulden :hoonheid van japanse TV-film. 20.00 Jour naal. 20.05 Sport in beeld. 20.30 Sextet II: Revolvers en rozen. Deens variété-program ma VARA: 21.1# De wereld van vandaag, lezing. 21.20 Introduktie: Indonesisch orkest en solisten. 21.40 Moed en karakter. TV-flim. NTS22.30-22.35 Journaal. de Jeugd.. :e Prijs van Zandvoort 3.35 Int. Volks- ifestival te Schoten. 4.20 De Flintstones. 4.45-5.15 Autorennen uit Zaatvoort 6.40 Klein, klein kleutertje. 7.00 n.m. Jacht op eekhoorns. 7.25 Film over de dramatische eerste beklimming van de Matterhorn. 8.00 Nws. *8.15 Sportweekend. 8.40 Het bleekgezicht. film met Bob Hope en Jane Russell. 16.10 Film over Karei de Grote Karolingische tijd. 10-40 Nwa. 63 Joryt heeft het dikwijls bekeken, de vlakken kleur, het bijna vierkante. Hij heeft ook gehoord wat Bernt Vasse ervan zei en nu betrapt gelaten. En zijn voeten, die willen zwerven en ontkomen. Aan hun houding is het te zien hoe ze hij zich zelf erop dat hij in spanning afwacht wat gezegd of geschreven zal worden over het werk van Andres. En welke portretten niet meer terug zullen komen. Hij zal ze dan missen. De Stenen Zonde met de jeneverbesbomen, de Hid der of 't Grobbenuus, het land en het koren. En de kop van Sax bij zijn paard, of Potten-Gijsje met zijn kruiken. Andres ziet het Horst en de men sen en alle dingen anders dan ze zijn en toch herkent Joryt ze en dikwijls ontroert het hem. is het wonderlijke dat hij niet verklaren kan hem dichter bij Martine's man brengt. Het lijkt heel lang geleden dat hij zach ergerde aan de verflucht en beweerde dat de smaak van het eten bedorven werd. omdat er een nat doek in de kamer stond. Nu is het hem eigen. Het is een deel van zijn leven geworden, waartegen hij zich koppig en zelfs een beetje bevreesd verweerd heeft. In het atelier staan herfstbloemen. Met onhandige vin gers neemt hij ze uit de potten om het water te verversen. Daarna bekijkt hij de verftuben en de kwasten en schuift een palet over zijn duim en dan glimlacht hij voor zich heen. 't Is goed zo. Hij kan vannacht hier blijven. Alleen, met de onzichtbare wereld, terwijl de mist het dal en de huizen verbergt. Morgenochtend is vroeg genoeg om naar beneden te gaan en zijn ronde te beginnen. Naar de keuters, die twisten over de afscheiding van hun land. Ze wilden naar Bernt Vasse alsof die zich iets zou aantrekken van hun onenigheden. Hij heeft zijn landschut om te t door DIGNATE ROBBEKTZ j beslechten. Hoe dikwijls heeft die de vrede moeten herstellen of bewaren onder het driftige eigenzin nige heidevolk. Over hun akkers en weiland, het kappen van hout en het steken van plaggen, de kleine bezigheden die zo groot kunnen worden dat ze een mens overrompelen. Geef mij ontslag, had Joryt tegen de landheer gezegd toen hij kwam vertellen dat hij de wildeman nog niet gevangen had. Het was een bijzonder gesprek geweest zo vroeg in de ochtend. Joryt plukte nog het hooi van zijn kleren, ter wijl hij al bij Vasse aan tafel zat. Die had zijn ontbijt laten staan en voor zijn doen ongewoon ernstig en aandachtig geluisterd. Nee, ontslag krijg je niet. Je moet het met dat wilde volk tot een goed einde brengen, dat is je opdracht De ree is dood en ik geloof niet dat de wildeman Bernt grinnikte bij die naam voor de tweede maal zoiets verzinnen zal. Maar waarom verzon de molenaar het? Wat bedoelde hij ermee? Is die man krankzinnig? Of wilde hij Borne in het nauw brengen? 'k Geloof eerder dat hij een last wegdroeg, een vracht van twintig jaar. Dat is geen kleinig heid. Ik bedoel een last. die we met gewone ogen niet kunnen zien. Dus dan is hij krankzinnig, herhaalde Bernt Vasse. Nee. Meer had Joryt niet kunnen zeggen. De veenboer zat ook op zijn schouder, al kon Bernt dat niet zien, en erover spreken mocht hij niet. 't Was niet zijn vracht waarover het ging. Een hele tijd hadden ze zwijgend tegenover elkander gezeten. De landheer liet hem sterke koffie drinken en hij kreeg geroosterd brood, waar hij niet van hield Vreemd en ongewoon was alles geweest. Dat kwam door „De Rodde", waar ze ook bij elkander gezeten hadden met Andres en Martine. De afstand tussen hem en Vasse begon kleiner te worden. Het is niet gemakkelijk voor je. Volmar. om daar tussenin te staan. Hoe loopt dit af? Dat kon Joryt ook niet zeggen. Wat gebeuren moet onder de hemel dat moet gebeuren. Bernt had zijn hoofd geschud en nog vaker dan voorheen was hij naar 't Horst gekomen. Joryt kwam hem tegen in het dal. De keuters Keken hem wantrouwend na en de kinderen die aan de wegkant speelden, kropen voor hem weg. Over Bernt Vasse hadden ze nooit goed horen spreken. Wat komt hij doen. vroegen de Horsten zich af. Ze bemerkten dat hij meer verstand had van het land en wat erop verbouwd werd dan ze gedacht hadden en dat maakte hen nog onrustiger. En toen Sax met ziin wagen de Schemheuvel opreed om de schilderijen van Andres Maler op te laden en naar het station te brengen in Hinberghe. keken *e veel lelijker dan ze gedaan zouden hebben als Bernt Vasse niet in het dal gekomen was. Poeh! schimpte de vrouw van Tabe. de smid. tegen Potten-Gijsje. Nu gaan ze je te kijk hangen. Ik zeg tegen mijn man: van ons geen portret. Het is al erg genoeg dat ze hier rondlopen of het Horst van hen is. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9