Zo'n mooi huis breken wij niet af, zeiden de slopers hKamer Holland Festival roept ook ditmaal weer vragen op APELDOORN GAAT OPTREDEN TEGEN 300 CLANDESTIENE BOUWERS Gezin wacht in angst op eind bouwvakantie Verdere groei Interlinie Luns en de badmeester 1 ZATERDAG 17 JULI 1965 (Van een onzer verslaggevers) UDDEL Met spanning wacht veehandelaar Reyer Bronkhorst (56) van de Harderwykerweg in het Ve- luwedorp Uddel het eind van de vandaag begonnen bouwvak-vakan tie af. Het is hem begin deze week aangekondigd: na afloop van de va kantie zal een deel van zyn land huisje, dat hy vyf maanden geleden op eigen grond voor 60.000 gulden liet bouwen worden afgebroken. Op last van de gemeente zal zijn riante woning moeten worden omgebouwd tot een bedrijfsruimte omdat hij voor de bouw van een woonhuis geen vergunning heeft. Een paar dagen geleden kwamen ze, zegt Reijer: zes slopers en een paar mensen van gemeentewerken. Ze hadden opdracht de heide dak kapellen, het halkon en enkele mu ren binnenshui? weg te breken. Op de weg stond het zwart van de men sen. Veel buurtbewoners, die had den gehoord van de plannen van de gemeente met de woning van Reijer. Want de avond tevoren was hem de sloop al aangekondigd. „Natuurlijk, dat was een slag voor mij. Maar toch heb ik er geen minuut minder om geslapen. Pas de volgende ochtend werd ik wat zenuwachtig. Ik had twee cognacjes nodig om er bovenop te ko men". zegt hij. Toen kwamen de slopers met bun vrachtwagen. Ik dadit: nu gaat het gebeuren. Maar toen ze er waren weigerden ze te beginnen. Twee van her namen al direct de bus terug naar Apel doorn. Zo'n mooi huis breken we niet af, zeiden ze, En de anderen vertrokken even later: nadat ik met de mensen van gemeentewerken had onderhandeld, spraken we af, dat ik het huis zelf zou laten verbouwen. Nu moet ik er voor zorgc.-„ dat voor 16 augustus de beide dakkapellen en het balkon achter zijn weggebroken, terwijl In onze garage twee deuren moeten worden aangebracht". Drie maanden De moeilijkheden begonnen begin mei van dit jaar. Reijer Bronkhorst, die sa men met zijn vrouw, zyn oude moeder van 85 jaar en een van de twee zoons de 26-jarige Marten en een 6-jarig dochtertje al bijna drie maanden in het nieuwe huis had gewoond, kreèg toen hét sloopbevel. "De gemeente wilde er niet mee akkoord gaan, dat Reijer een woonhuis had laten bouwen op een ver. gunning, die alleen de bouw van een kantoor met garage toestond. Da-t was trouwens het oorspronkelijke plan. De architect had een zodanig ontwerp gemaakt, dat het huis inderdaad kon doorgaan voor een kantoor met garage. Maar het zou toch ook voor bewoning kunnen worden gebruikt. De aannemer vond dat echter zonde. We maken er een prachtig landhuisje van, zei hü tegen Reijer. Je bent gek, ais je zo gaat wonen. Reijer Bronkhorst waarschuwde hem nog. Daar heb ik geen vergunning voor, zei hij. Maar de aannemer wuifde alle bezwaren weg. Als er moeilijkheden ko men, zal ik dat wel voor je opknappen, beloofde hij. Die moeilijkheden kwamen inderdaad. Toen de bouw halverwege was, stond er ineens een gemeente-opzichter voor de deur. Onmiddellijk stoppen, gebood hij toen hij de dakkapellen en het balkon zag Maar de aannemer zette door. In februari trok Reijer er met zijn gezin in, schafte duur meubilair aan en dacht eigenlijk al niet meer aan de dreigemen ten van de gemeente. Tot begin mei het sloopbevel kwam. Sinds die dag is Reijer verscheidene malen naar het gemeentehuis geweest, evenals de aannemer. Er werd gepraat, veel gepraat. En er kwamen mensen van gemeentewerken kijken, Maar het uiteindelijke bevel was toch: slopen. Zonde Zon en maan Zondag 18 juli: zon op 4.41, onder 20.50; maan op 23.16, onder 9.21. Maandag 19 juli: zon op 4.43, onder 20.49; maan op 23.30, onder 10.32 Woensdag 21 juli: laatste kwartier. HOOGWATER 8CHEVENINGEN 18 juli: 5.48 v.m.; 18.11 n.m. 19 juli: 6.22 v.m.; 18.45 nin. IET WEER IN EUROPA Iwortw hedenmorgen seven urnr Der> Helder h bew. Ypenburg gh bew Vlissingen motregen Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Brussel Luxemb „ifti 19 13 0.6 15 15 15 19 15 5 16 15 21 windstil 22 10 wzw 4 23 14 windstil 21 12 24 vlndatU 30 10 Bij de gemeente luistert men alleen naar voorschriften. Men is niet te overreden. Ook het Kamerlid Harmsen van de Boe renpartij. die hier gemeenteraadslid is kon dat niet. We zullen er ons bij moeten neerleg gen Maar jammer is het wel. Onze prachtige badkamer, die ik boven voor 7000 gulden had laten bouwen, zal nu worden gehalveerd, terwijl ook in de kamer van de kleine meid moet worden gebroken, alleen omdat de voorschriften zeggen, dat er op een bedrijfsruimte geen dakkapellen mogen zitten. En wat de slaapkamer betreft: daar zal het grote raam plaats moeten maken voor twee garagedeuren. Dat zeggen de voorschrif ten óók. Niet dat Reijer Bronkhorst er ooit zijn Mercedes 220 S zal stallen. Daarvoor is de ruimte te klein. Zijn auto blijft in de schuur op het erf staan. En de slaapka mer blijft slaapkamer. Mijn laatste hoop is het rekest aan de Koningin, zegt Reijer. Ik heb het begin deze week verzonden. Antwoord heb ik tot nu toe nog niet gekregen. Maar ik hoop. dat het er voor het eind van de bouwvakantie nog is. Niet alleen Overigens staat het geval van Reijer Bronkhorst en zUn gezin niet alleen. In Apeldoorn en omgeving wordt veel klan- destien gebouwd. Op eigen lapjes grond laten particulieren huisjes bouwen. Vol gens de plannen op papier alleen om er hun bedrijfje in te vestigen, maar in wer kelijkheid gaat men er zelf inwonen. BU de gemeente schat men hun aantal op on geveer 300. Voor het provinciaal bestuur was dit aanleiding Apeldoorn op de vin gers te tikken. Er moest een einde komen m deze klandestiene bouw. Voor het 33-jarige echtpaar Vos aan de Vierhouterweg in Eermelo betekende dat afbraak. Na sLnds twee jaar met hun twee dochtertjes te hebben gewoond in hun nieuwe huisje, kwamen vorige maand de slopers. De gemeente had alleen ver gunning gegeven voor de bouw van een schuur. Maar toen de bouw eenmaal was begonnen gaf de heer Vos de bouwers opdracht deze zo in te richten, dat hij voor bewoning geschikt zou zijn. Er werd een prachtig huisje opgeleverd met ruime kamers, een grote douchecel en een flinke keuken. Maar wreed werd hun geluk verstoord toen de slopers alle muren binnenshuis DEN HAAG Het kapitaal van In- terunie is op 15 juni (31 december) toe genomen tot f 127,13 (112,75) miljoen, het vermogen tot f 443 (441) min. De waarde van het aandeel na verbetering in verband met de 5uitkering in aan delen bedroeg f 183 (195.70), waarbij men echter rekening moet houden met de uitkering van f 9 dividend in april. De vereenvoudigde aandelen hebben voldaan. Op de groei van het vermogen had de nagenoeg geheel aanvaarde overneming der Holinda's Invloed. Be lang werd' vergroot of genomen in AKU, Alg. Norit, Bank voor Onroerende Zaken, Brocades, Bijenkorf, Ford, Fur- ness, Kon. Olie. Kon. Zout-Ketjen, Me- neba, N.K.F., Philips, Unilever, Vette- winkel, Wyers. Zwanenberg-Organon, Am. Radiator Standard Sanitary, Armour, Cont. Telephone, Gen. Motors, Household Finance. Penns. Railroad. Scovill Manuf. en Westinghouse. Basf en Farben Bayer. Het belang by Ne derlandse internationalen is 17,8 (18,7)*/», overige Nederlandse fondsen 22 (19,5), Amerikaanse 35,8 (35)%, onbelegd 5,1 (8,9)*/«, voedingsmiddelen en zeep 12,7 (11,9)%, chemie en farmacie 12,4 (11,1) banken 9,7 (10,7)*/», verkeer 2,7 (2,1) autonijverheid 1.5 (1)%, verpakking en glas 0,9 (1.3)%. Verder waren er geen grote veranderingen. kwamen afbreken. Het was een nacht merrie voor ons, zegt mevrouw Vos. Zon der pardon sloeg men de boel kort en klein. Ik kon wel huilen. En we moesten het allemaal betalen ook nog. Dat kostte ons duizenden guldens. Al ons spaargeld was er in één slag mee op. We moesten zelfs lenen. Al vyf Jaar was het echtpaar bezig ge weest een huis van de gemeente te kry- gen. Vele malen bezocht de heer Vos magazijnbeheerder bij een groothandel ln auto-accessoires in Apeldoorn het ge meentehuis. maar steeds voor niets. Een woning was er niet. Nu zit het echtpaar zonder woning. Want ln hun huidige huis kunnen zij niet biyven. Waar eerst de uren stonden, hangt nu zwart zeil. Wat moeten we doen? klaagt mevrouw Vos. Ook al krijgen we nu een woning de gemeente toegewezen, dan nóg kunnen we er niet intrekken. We staan Buurt boos In de buhrt heeft het optreden van de gemeente grote verontwaardiging gewekt Men scheldt en mort. Men klaagt over he' „voorschrift is voorschrift". En de gedu peerden vragen: staan wij ook maa iemand ln de weg? Reyer Bronkhorst zegt: ik ben nooit vrije boer geweest maar nu ben ik het geworden Maar de gemeente volhardt ondanks alles. Er moet een eind komen aan de klandestiene bouw, zegt zij. Tot onge veer een jaar geleden werden de klan destiene bouwers veelal nog ongemoeid gelaten. Maar daarin kwam verandering toen door de gemeentelijke commissie slopingsgevallen werd ingesteld. Deze commissie adviseert B. en W. of klan destiene woningen al dan niet na uit stel moeten worden afgebroken. En het resultaat van het werk van deze commissie is nu, dat alle gevallen van de oorlog worden onderzocht. En dat betekent dat het drama van Uddel en Eermelo zich waarschijnlijk nog vele malen zal herhalen. Zó weet men of haring goed is DEN HAAG De consument kan zelf vaststellen, of de haring goed is en ook overigens juist behandeld is. Men kan van een juiste behandeling spreken, als de haring zeer goed schoongemaakt is met name de graat en de ingewan den zyn verwyderd en het vlees geen harde rauwe indruk maakt. Naast de ze uiterlijk waarneembare factoren, vormt in laatste Instantie ook dc smaak, die enigszins zout moet zyn, een indicatie. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. A. J. H. Ba tels. doelt dit mee in antwoord op de schriftelijk ingediende vraag van twee leden van de Tweede Kamer, mevrouw Brautigam (PvdA), en de heer Lam berts 'PvdA), of de consument zelf enige mogelijkheid heeft om vast te stellen, of een haring judst behand is. De Kamerleden hadden dit gevraagd naar aanleiding van een waarschuwing van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid inzake de gevaren van het nuttigen van ondeugdelijk be handelde haring. Tot het publiceren van deze waarschuwing is niet overgegaan, omdat een goede controle op het behan delen van haring zou ontbreken, zo zegt de staatssecretaris in zijn antwoord. Er bestaat volgens de staatssecretaris een goede controle, maar zelfs deze kan het aanbieden aan het publiek van niet vol doende doorzouten haring niet geheel uitsluiten. Dit wordt bevorderd door de omstandigheid, dat zeer weinig zoute, :.g. groene haring, by een deel van het publiek zeer in trek is, aldus dr. Bar- tels. Laatste tram rijdt tóch maar... ROTTERDAM De laatste RTM-treln op zondag van Spijkendsse naar Rotter dam zal voorlopig toch rijden. Voor waarde is edhter, dat de rijksplitie in Spyken'isse. Poortugaal en Rhoon en de gemeentepolitie van Rotterdam voor be waking zorgt. Dit besluit is genomen na dat deze week overleg werd gevoerd tussen autoriteiten onderling en met de RTM-directie. Aanvankelijk had de lei ding der vervoersonderneming gedreigd de laatste trein uit de dienst te nemen vanwege het optreden van jongelieden, die in Spijkenisse waren gaan dansen. Zondag j.l. is de dienst echter wel uit gevoerd. omdat het slecht weer was en de ongewenste passagiers ontbraken. Chefaro in KZK HENGELO De NV Chefaro My. te Rotterdam wordt opgenomen in Ko ninklijke Zout-Ketjen door een aande lenruil, die geen aanmerke^k aanbod van aandelen KZK zal doen ontstaan. De met Chefaro verbonden binnen- en buitenlandse ondernemingen, waaronder de NV Chemisóhe Industrie van Hasselt te Amersfoort, zyn by de samenwerking betrokken. De groep heeft voorts fabrie ken te Rotterdam en Dordrecht en twee in Engeland. DEN HAAG Het Eerste-Kamer- lddë Geuze (OH) heeft de minister president en de minister van defensie schriftelijk gevraagd waarorrf de laatst opengebleven plaats van staatssecreta- •an defensie niet door een lid van •ie Partij van de Arbeid werd bezet, zoals toch bij en de regeringsformatie de bedoeling was. (er werd een KVP'er benoemd). (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Welke voorstellin gen en concerten heeft het Holland Festival 1965 opgeleverd, waard om in de herinnering te blijven steken? Deze vraag wordt altijd gesteld: men pleegt immers na afloop van deze kunstmaand zijn betekenis af te we gen en wat gedachten te strooien over wat in de toekomst nuttig en nodig zou kunnen zijn. Dat zullen we dan ook hier doen. Toneel ..Laten we met het toneel beginnen: dit leverde „The Amen Corner" op als pluspunt, terwijl we de rest de ver sleten opvoering van Elckelyc incluis rustig kunnen vergeten. Wat hel ballet betreft, werd Paul Taylor Dance Com pany de grote belevenis, terwyi het Na tionale Ballet, maar ook het Nederlands Dans Theater zich vertilden aan een te Opera De Holland Festival Opera werd het drukst besproken onderdeel zieksector: een scenisch hoogst merk waardig Don Giovanni, die prachtig ge zongen werd, stond tegenover een schat tig, maar onbekend Haydn-opera'tje „Le Pescatrici, en twee Nederlandse ters, waarvan Guillaume Landré's Jean Lévecq als een baksteen viel de Leeuw's De Droom het si haalde. Muziek De uitschieter in de orkestconcerten was het fameuze Cleveland Orchestra Het Residentie Orkest alsook het Rot terdams Philharmonisch Orkest toonden meer originaliteit in de programma keuze. het Concertgebouworkest daarte gen hield zich meer aan de traditionele kant, met uitzondering van het Maderna- concert. Van de kamermuziek viel niet bijzon ders te melden, behalve het „Noske- programma", „Nederlandse muziek uit de Gouden Eeuw", en de kennismaking met twee byzonder mooie stemmen die van Grace Bumbry en die van Soukupova. En de amateuristische ziekbcoefening behield zyn plaatsje met het Harmonie en Fafareconcert Het resultaat? Een matig geslaagd Hol land Festival. Wat moeten wc daar mee? Zoals men weet, Is dit Holland Festival het laatste, waarvoor de h< Peter Diamand verantwoordeiyk w HU wordt immers directeur Edinburgh Festival, adviseur dienstig eens de wUze van programme ring na te gaan. Zo'n Holland Festival-programma kan men in twee delen splitsen, de internatio nale en de nationale deelname. Ook de internationale deelname valt weer in tweeën uiteen, n.l. het gedeelte, dat net bureau van de Association Eurapécnne des Festivals de Musique te Genève aan elk daarby aangesloten Festival aan biedt, èn de buitenlandse produkties, die via de culturele akkkoorden en de eigen contacten georganiseerd worden. Daarom komt men dezelfde voorstellingen op ele festivals tegen, zoals „The Amen Corner", die van het ene kunstfeest naar het ander trekt Het hangt dus groten deels van de inhoud van de H.F.-porte- monnee af. welke aanbieding men kiest De tweede „soort" levert byv. de Holland Festival Opera op, een voor elke stelling bij elkaar gekozen gezelschap, maar ook bijv. het Thèètre popular van Jean Vilar. Hier komt het aan op handigheid, op goede smaak èn op de beurs Men zal, terugblikkend op de reeks festivals, moeten toegeven, dat Peter Diamand in de sector van de buiten landse deelname getoverd heeft: goede af wisseling, voortreffelyk niveau Nationaal De nationale deelname zit iets anders in elkaar. Hier participeert ieder orKest, gezelschap etc., zelfstandig, betaald zUn plaats in het Holland Festival zeil en de onderlinge coördinatie, het samenspel, schijnt moeliyk te verlopen. Juist in dit opzicht blyft het Holland Festival zorgen baren des te meer omdat Peter Dia mand in de eigen Nederlandse deelname te weinig vertrouwen bood. Het onmis kenbare „Daimand-stcmpel" lag op de buitenlandse participatie! Maar nu is dan het moment aangebro ken om eens na te gaan welke moge lijkheden er schuilen in ons land. Dan willen wy in de eerste plaats wijzen op onze musea, op de tentoon stellingen van beeldende kunst. Zou er geen nauwer samenwerking kunnen zyn tussen het Holland Festival en de beel- Vlagofficieren dragen functie over DEN HAAG Vice-admiraal P. Cool, de vlagofficier materieel by de marine, zal op 31 december van dit jaar zyn functie overdragen aan sohout by nacht H. M. van den Wall Bake. Op 1 decem ber zal vice-admiraal J. G. Stegeman, d~ vlagofficier personeel, zyn functie overdragen aan schout bij nacht J. B. zal voorlopig M. J. Maas_ die nu inspecteur onderwys het Holland Festival biy-lbU de marine ia. Deze laatste functie dende kunst? De verplaatsing van de Delftse Oude Kunst- en Antiekbeurs wijst al hierop. En is ons land niet vermaard om zUn schilderkunst? In de tweede plaats moet er weer een Nederlandse toneelmanifestatie ko men, hetzy een herhaling van een voor stelling van sublieme kwaliteit. hetzU een nieuwe productie. In de derde plaats moet aan de eigen muziek een groter kans gegeven worden. Het mag niet meer voorkomen, dat een buitenlands bezoeker vraagt „waar blijft Uw muziek"? Dit afgelopen Holland Festival heeft al een goede stap in deze richting gedaan. Maar meer durf en vertrouwen in eigen kracht is nodig. En dit laatste slaat zeker op het betrekken van solistische krachten uit het eigen reservoir. Maar men zou aan het Holland Festival een zeer speciaal aspect kunnen geven door het organiseren van cursus sen, al dan niet verbonden aan een concours. Deze werken n.l. tweedelig: zU verhogen het peil van het musiceren èn stimuleren de belangstelling. Het succes van de studiedagen voor koordirigenten en koorzangers onder leiding van Kurt Thomas is hiervoor een duidelyke nan- wijzing. Laat het Holland Festival, dat in het „buitenlands beleid" dezelfde lijn zal blijven volgen, ln zUn „binnenlands be leid" de moed tot veranderen hebben. Kamerlid vindt het aardgas te duur DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Oele (soc.) heeft minister Den Uyl in schriftelyke vragen attent gemaakt op het feit dat in een aantal gemeenten aardgas duurder is dap door de distri butie-instantie (SROG) was geadviseerd. Hy vraagt in elk geval voor kleine ver bruikers een maximumtarief van 25 ct en by toenemend verbruik (blokverwar- ming) een prys die de Gasunie ook voor fabrieken berekend, nl. 9 tot 5 ct per kubieke meter. Nederland schiet goed DEN HAAG Nederland heeft voor de derde achtereenvolgende maal in Grafenwöhr (Did) de NAVO-schietwed- strijden om de Prix Leclerc gewonnen. Het Nederlandse team bestond uit mili tairen uit het 41ste pantser infanterie bataljon stoottroepen uit Ermelo. Tydens bergingswerkzaamheden van het Noorse tankschip Rona Star heeft men de stoffeiyke resten van het zes tiende en laatste slachtoffer van de ex plosie aan boord van deze tanker gevon den. Men heeft het lijk nog niet kun nen identificeren. LUNS heb ik nooit terug hoe ven te blazen. Die gaat niet te ver". Deze uitspraak noteerde het Algemeen Dagblad enige tijd geleden uit de mond van Gijs Dijkhuizen, badmeester van het luxe-bad van Scheveningen. Mr. Luns schijnt een enthousiast zee bader te zijn. Hij deelt de liefde voor het zilte nat met zijn staats secretaris De Block, die we vaak links van Zwolsmans pier tegen de stroom hebben zien opzwem- men. Het moet een heerlijke er varing zijn om voor enkele ogen blikken de diplomatieke koudwa tervrees van BZ te kunnen af reageren in de golven van de Noordzee. Maar de bewindslieden moeten niet te ver gaan. Zo mo gen vooral niet afdrijven naar de buitenterritoriale wateren. Daar zouden ze ongestraft dingen kun nen gaan zeggen, die op het vas te land niemand zou accepteren. Gelukkig dreigt hier geen gevaar: Giis heeft aan Luns geen kind. Helaas is de minister deze week tóch te ver gegaan. Niet in zee. maar in de kamer. De parlementaire tod- meesters bliezen hem onverbiddelyk terug en bet ontbrak er nog maar aan dat ze hem niet uitfloten. U hebt het allemaal kunnen lezen: de het hoofd lopen breken. Het woord .verkeren" intrigeerde hen hevig. Had het iets met „verkering" te ma ken? De hoop herleefde in de anti revolutionaire harten. Maar het Week een Udele hoop. Mr. Beernink wenst met geen partij intieme betrekkingen aan te knopen (gelukkig ook niet met de liberale zuster-in-de-oppositie). Onder zijn leiding blyft de Unie voor lopig een verstokte vrij gezellin. V rijgezel j. H. SCHEP» spraakwaterval ging een politieke blunder door on- begrijpelyk nonchalant en by na ba gatelliserend te spreken over de ver- schrükkelyke lofzang, die de Zuid- vietnamese premier volgens het En gelse blad Sunday Mirror op Hitier heeft aangeheven. Voor uitlatingen als die van onze Aziatische „bondge noot" is onze volksvertegenwoordi ging, is ons volk terecht allergisch en de minister had dat kunnen weten. Hier paste geen professionele voor zichtigheid, maar alleen een ondub belzinnige afkeuring. Tweede keer Is er wat aan de hand met minis ter Luns Het is nu al de tweede keer binnen enkele weken dat hij zich in de Tweede Kamer zo raar vergaloppeert. Vorige maand deed hij ambtgenoten en parlementariërs naar het hoofd grijpen door tijdens het debat over de motie-Blaisse uitgebreid te gaan vertellen welke onderhand elingstaktiek Nederland bij de EEG-onderhandelingen in Brussel zou volgen. Voordat het spel goed en wel begonnen was, legde hij zijn kaarten open en bloot op tafel. Een onbegrijpelijke fout voor een zo geroutineerd onderhan delaar. Enfin, mr, Luns heeft nog twee jaar de tijd om te bewijzen, dat hij als minister zichzelf niet heeft overleefd, niet aan beroeps deformatie. concentratieverlies en bedrijfsblindheid lijdt, kortom niet oververmoeid is, zoals boze tongen beweren. Het incident met Luns gaf overi gens nog enig reliëf aan de laatste vergaderdagen van de Kamer vóór het zomerreces, want verder viel er op het Binnenhof bitter weinig te bele ven. Na de bergétappe van het om- roepdebat waren de discussies van de ze week niet meer dan lusteloze wan delritten. Geen wonder: de vakantie was in zicht. De koffers en caravans stonden klaar en geen Kamerlid wen ste zich nog erg druk te maken over 's lands zaken. Zelfs de Kamergriffie nam het niet zo nauw meer. Ze zag aver het hoofd dat de heer Smallen- broek geen parlementslid meer is en plaatste zijn naam doodleuk onder een verslag van de Kamercommissie die zich met de positie van de dag bladpers bezighoudt. Het verslag was vastgesteld en getekend op 14 juli, precies drie maanden na minister Smallenbroeks ambtsaanvaarding. Vriigezellin Het is een beetje een sadistisch trekje in de CHU, dat ze uitgere kend op het moment dat politiek Nederland alleen nog maar aan vakantie denkt, haar jaarlijkse zo mer conferentie pleegt te houden. Dat betekent dat de c.h.-Kamcrle- den en de politieke journalisten vrouw en kinderen nog drie dagen moeten laten wachten Pas na Woudschotenkunnen ze er op uit. Het is alsof de Unie de vakan tiegangers per se nog wat degelijks wil meegeven voor onderweg. Op vorige zomerconferenties sprak mr. Beernink altUd over „De politie ke situatie", kort maar krachtig. De ze keer had hy een ietwat langere titel voor zUn rede bedacht: „De po litieke situatie waarin wü verkeren Over die toevoeging hebben politieke interpretatoren zich de laatste dagen PERSONALIA Kolonel van de generale staf F. E. A. H. de Jong is by KB van 8 Juli met ingang van 1 juli benoemd tot plaatsver vangend directeur van het planbureau de standing group by de NAVO te Een niet minder verstokte vrij geszei is deze week 65 jaar geworden: het socialistische Tweede Kamerlid Johan Scheps. In zijn ruime huis aan de Baarnseweg in Den Dolder heeft de PvdA-fractie zyn verjaardag gevierd met appelsap, limonade en cola, want de heer Scheps is een van de weinige geheelonthouders in de Kamer. Hy is vooral bekend geworden door zijn fenomenaal oratorisoh talent. Spreken kan hy met een snelheid die de Kamerstenografen stuiptrekkingen bezorgt In dat opzicht steekt mr. Van Thiel hem naar de kroon, maar de heer Scheps is als spreker onein dig veel boeiender dan de Kamer voorzitter. Hij produceert aan de lo pende band de fraaiste volzinnen, die hy doorspekt met prachtige beelden en een onalledaags soort humor. Met het voorleesverbod zal hij straks niet de minste moeite hebben. Aan het veelvuldig gebruik van de tale Ki- naans kan men nog merken, dat hy voor de oorlog straatevangelist is ge- De heer Scheps raakt, als gezegd, nooit een druppel aan, maar hy be drinkt zich soms aan z\n eigen wel sprekendheid. Dan slaat hii door en heeft hy meer de lachers op ae hand dan degenen die hy zo graag wil overtuigen. Toch is hy een figuur met wie Kamerleden én ministers '.erdege rekening houden, juist omdat hy hen retorisch de baas is. Was het niet deze heer Scheps die mr. Toxo- peus bij het ByJmermeer-debat de zwaarste nederlaag in diens ministe riële loopbaan toebracht In het verzet heeft de nu 65-jarige een belangrijke rol gespeeld. Vanuit Twente schreef en verspreidde hy moedige anti-Duitse brochures. Na de bevrijding yverde hy (als secreta ris van de protestants-christelyke werkgemeenschap in de PvdA> voor de doorbraakgedachte. In de Kamer treedt hy sedert 1946 op als expert in binnenlandse zaken. Het zal voor onze (aan kleuriige politieke figuren toch al zo arme) politiek een groot verlies betekenen als hy in 1967 het parlement vaarwel zegt. Het is na melijk bij de PvdA een ongeschreven wet, dat Kamerleden van 65 jaar en ouder bij de eerstvolgende verkiezin gen hun zetels moeten ruimen voor jongere krachten. Behalve de heer Scheps zullen dus over twee jaar ook de heren Bommer, Kleywegt, Van der Goes van Nators en Blom niet in dc Kamer terugkeren. Dura lex, sed lex. Staatssecretarissen Het is nog steeds niet helemaal in orde met de staatssecretarissen. Door de benoeming van kol. Borghouts heeft minister van defensie De Jong 41 z'n onderministers binnen, maar er moet nu ook nog een socialistische staatssecretaris op Buitenlandse Za ken worden benoemd. Niet omdat minister Luns daar zo'n behoefte aan heeft, maar omdat de PvdA een vin ger in de BZ-pap wil en bovendien met drie onderministers in het kabi net (evenveel als de veel kleinere ARP en twee minder dan de niet veel grotere KVP) geen genoegen kan Wie de tweede staatssecretaris (en •derde bewindsman) op BZ zal wor den, is nog niet duidelyk. Het Tweede Kamerlid prof. Patyn schynl voor de eer te hebben bedankt. De gedachten zouden nu uitgaan naar diens collega mr. Van der Stoel, buitenland-secreta ris van de PvdA. Volgens Het Parool zou minister Luns als tegenprestatie voor het aanvaarden van een socia listische staatssecretaris meer armslag voor zyn departement willen afdwin gen by het behartigen van de buiten landse economische betrekkingen. Dat zou dan ten koste moeten gaan van de activiteiten, die het (door socialist Den Uyl beheerde) ministe rie van Economische Zaken op dit terrein ontplooit. Hoe het ook zy, het kabinet-Cals is na drie maanden nog steeds niet compleet en dat is wel een beetje wonderiyk voor een ploeg die geen twee jaar meer heeft te regeren. 1798 Tot slot nog een bescheiden ad vies aan de commissie voor de nieuwe werkwijze van de Tweede Kamer. Misschien zou ze eens kun nen overwegen of niet een paar re glementen van de Nationale Verga- dering van 1798 (voorloper van on ze Tweede Kamer) voor een re naissance in aanmerking komen. Bijvoorbeeld deze: „De vergade ring geopend zijnde, zullen de le den zich zorgvuldig onthouden van heen en weer wandelen door de vergaderzaal en alle afzonderlijke gesprekken zoveel mogelijk vermij den". En verder: „De leden zullen voor elke absentie uit de Vergade ring, zoo gewone als buitengewone, moeten betalen eene boete van Tien Guldens" Voor laatkomers gold een lichtere straf: „Indien een lid ter vergadering verschijnt, na dat de extentie der Notulen zal zijn gearresteerd, vervalt dezelve tel ken reize in de boete van Drie Gulden" Washington. Voor de duur dat hy deze functie vervult is kolonel De Jong bevor derd tot brigade-generaal van de generale staf. HU volgt In Washington brigade-gene ral W. D. H. Eekhout op, die in me) van dit jaar is overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7