Inkomsten uit aardgas voor milieu-hygiëne Filippijnen over u, Simson! Wereldraad: beëindig de oorlog in Vietnam! Een woord voor vandaag Keniase bisschop wil bij ICCC Atheïstisch geschoolde gidsen in Leningrad Is de aankondiging van het oordeel aan het volk Israël door de profeet Jesaja Gods laatste woord? Beslist niet. Het oordeel zal uitblijven, alshet volk tot bezinning komt en de weg, die naar de ondergang leidt, verlaat. Israël heeft zijn toekomst zelf in de hand en dat is de grote troost, die Jesaja het volk mag verkondigen. God zegt door Jesaja dit: „Al waren uw zonden als scharlaken, zij zullen wit worden als sneeuw; al waren zij rood als karmozijn, zij zullen .worden als witte wol. Als gij gewillig zijt en luistert, zult gij het goede des lands eten." Gewillig zijn en luisteren: daar ligt de kern van de zaak. Niet doen wat men zelf zo graag wil, maar vragen naar de wil van God in alle dingen, kleine en grote. De oren niet dicht stoppen, maar ze wagenwijd openzetten en luisteren naar wat God te zeggen heeft. In wezen is de remedie heel eenvoudig, maar het is een opgave, waarmee we ons hele leven bezig zijn. En er is geen dag, waarvan we kunnen' zeggen: nu ben ik één en al oor geweest, nu heb ik alleen en uitsluitend gedaan wat God wilde. Dat kan, als we het ons goed realiseren, soms een zekere moedeloosheid tot gevolg hebben. Paulus wist ervan: het goede, dat ik wil, dat doe ik niet, maar het kwade, dat ik niet wil, dat doe ik. Het is de dagelijkse strijd met zichzelf in het leven van een christen, die bewust en serieus vraagt naar Gods wil. Is er reden tot wanhopen? Diezelfde Paulus wist ook iets anders, namelijk dit: het is Christus. Die mij kracht geeft. En ook: Gods wil kunnen wij kennen, wij behoe ven nooit in het donker rond te tasten. Vanavond lezen wij: Genesis 47 vers 18 tot en met 31. Wij lezen morgen: Genèsis 48 vers 1 tot en met 22. ZATERDAG 17 JULI 1963 Barth gehuldigd op gedenkdag BONN Gisteravond heeft de pro- j testantse theologische faculteit van de universiteit van Bonn in een plechtige! bijeenkomst hulde gebracht aan prof.j Karl Barth. Het was gisteren namelijk' dertig jaar geleden, dat de Zwitserse, geleerde door het Hitler-regime uit zijn ambt van hoogleraar werd ontzet, j Barth doceerde destijds dogmatiek aan de universiteit van Bonn, maar weidde de eed van trouw a«n Adolf ryEISX De overheid zou een Hitier af te leggen. Hij verliet Duits- land en werd hoogleraar in Bazel. gedeelte van de gelden, die haar Pleidooi op CHU-zomerconferentie: Gemiddelde leeftijd i ™gal helpt de .li vjricp 1 UtiAL HfcLPT toestemming gevraagd Student daalt Migraine UTRECHT - De jemiddelde leeftijd Menstruatiepijn van de student is sinds 1958 geleidelijk Verkouden gedaald. Dit verschijnsel wordt voorna-Hoofdpijn mei 13k veroorzaakt door de relatief ster- o -f FJ kere stijging van het aantal vrouwelijke studenten. Dit is een van de conclusies van een rapport, dat door het bureau studiestatis tiek van de rijksuniversiteit in Utrecht is samengesteld. Men heeft in het rapport cijfers verwerkt, die betrekking hebben op het begin van de cursussen 1962/63 en 1963 64. In 1963 was ongeveer de helft de Utrechtse studenten 22 jaar of "X het rapport blijkt voorts, dat het aantal vrouwelijke studenten toeneemt, evenals de neiging onder hen de studie weer snel te staken. Na drie jaar studie heeft ongeveer de helft van de vrouwe lijke studenten de universiteit reeds weer verlaten. Opvallend is, dat het aantal ingeschrevenen voor universitair m.o. in de verslagjaren, waarover het rapport zich uitstrekt, aanmerkelijk is toegeno- Huisprelaten willen eenvoud in kleding QUEBEC De ..huisprelaten van de paus" in het Canadese aartsbisdom Que bec hebben bij hun aartsbisschop een verzoekschrift ingediend, waarin zij vra gen afstand te mogen doen van hun titels en paarse kleding in overeenstemming met de propagering van evangelische armoede door het concilie. „Huisprelaten van de paus" (er zijn er in ons land ruim dertig) zijn priesters, die wegens hun verdiensten bekleed zijn met deze eretitel. De huisprelaten van Quebec stellen geen prijs meer op de titel „monseigneur". Ook wensen zij een eenvoudig insigne in plaats van de sjer pen, befjes, knopen, randen en mantels, die zij nu dragen. Zij hopen, dat niet alleen de andere huisprelaten, maar ook de protonotaris- sen en de geheim-kamerheren hun voor beeld zullen volgen. Beroepingsiverh pl. J. de Lange, zendingsdirector Geref. Zendings Bond, te Zeist, die be dankte voor Bennekom. Bedankt voor AmeideTienhoven: A. Jonkers te Oude Tonge. GEREF. KERK Beroepen te BoornbergumKortehem- mon: A. v. d. Woude te Borne. Aangenomen de benoeming tot zieken- huispred. full-time, door de classis hoogleraar in Bazel. Prof. dr. Ernst Wolf uit Göttingen hield een rede, waarin hij inging op de „zuivering" van de Duitse academische wereld in de jaren 1933 tot 1935. Hy wees daarbij op de moedige protest houding van Barth tegen de pogingen van de nationaal-socialistische regering, om de leer van het evangelie politiek te vervalsen. Gouden jubileum in Heerlen HEERLEN Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat in Heerlen een vereni ging voor christelijk nationaal schoolon derwijs werd opgericht. Eén van de initiatiefnemers voor een interkerkelijke protestantse school in het toen nog vrij wel geheel rooms-katholieke Heerlen was ds. G. J. Pontier, die van 1915 tot 1949 in deze stad gereformeerd predikant was. Protestanten van allerlei schakering wer ken in deze vereniging samen: hervorm den, gereformeerden, lutheranen, baptis ten en het Leger des Heils. In 1922 werd de lagere school, uitgaan de van deze vereniging, geopend, die naar oud-minister Talma genoemd werd. De Talmaschool is thans uitgegroeid tot een school van bijna 150 leerlfngen. Het eerste hoofd, de heer B. J. Slothouder. die nog in leven is, heeft haar meer dan dertig jaar gediend. Thans berust de bij het vierde hoofd, de heer a. ian de minister van onderwijs is ming gevraagd voor de benoe- togal helpt ming van een vijfde onderwijzer. togai hfi pt Het feest wordt op sobere wijze ge- Tnrïr uri pi ^d In de ledenvergadering van 25 1ugal htlpi juni is uiteraard aandacht geschonken togal helpt aan het jubileum. Voor de leerlingen togal helpt ,1g^,,n°j,e;dseptemb'r klnd'rf«" toevloeien door de aardgasexploi tatie en de mogelijke aardgas- en oliewinningen op het continentale plat, moeten reserveren voor in vesteringen ter verbetering van de leefbaarheid en de milieu-hygiëne van ons land", zo betoogde giste ren in het conferentie-oord „Woud- schoten" de Utrechtse biochemi cus drs. E. Bleumink. Hij sprak op de tweede dag van de zomercon- ferentie van de Christelijk-Histo- rische Unie. Deze dag was geheel gewijd aan een bespreking van vraagstukken betreffende de volks gezondheid. Be zworen tegen apart spreekuur ziekenfonds AMSTERDAM Wanneer men bijbelon derricht geeft in de la gere klassen van een middelbare school, dan kun je in schriftelijke werkjes soms vreemde dingen aantreffen, aldus ds. Jelle P. Keuning, doopsgezind predikant van Purmerend in het Algemeen Doopsgezind Weekblad. Hij geeft er een paar door, die wij hierbij citeren: Wat denkt u van de volgende actualisering van het Oude Testament: „Simson vocht steeds met de Philippinen". Of leest u wat een rooms-katholiek meisje schrijft over de genezin gen. die Jezus verrichtte: „Hij genas veel men sen; Hij keek er niet naar of het wel een ka tholiek iemand was, maar Hij genas ieder een O zo! Een ander, waarschijn lijk zelf nog vol van het feit. dat het visseizoen weer begonnen was, ver klaart: „Veel van Jezus' leer lingen hielden van vis sen." Onverwaard beant woordt een ander veel belovend jongmens de vraag, wie Kajafas wel was met de woorden: Kajafas was de schurk die in de plaats tlrfh* Jfe- zus losgelaten werd." Als je uit pen over tuigd geheelonthouders gezin komt, dan kan dat blijkbaar leiden tot een vaardig stukje bijbelkri tiek: „Dat Hij van water wijn maakte, iets dat niet zo nodig is als de genezing van mensen, vind ik vreemd. Hij moest zijn kracht om wonderen te verrichten maar ergens anders voor gebruiken dan voorwijn, een genotsmiddel En wij maar klagen, dat de jeugd geen prin cipes meer zou hebben!! Het zijn echt niet alle maal nozems: dat leert ons het voloende: een gideonsbende?" Antwoord: „Omdat het in het leger van Gideon zo'n bende was." De heer Bleumink drong voorts aan op verbetering van de kwaliteit van het drinkwater en od het verplicht stellen van naverbranders op auto's. Hij achtte voorts spoedige Dublikatie noodzakelijk van het interim-rapport van de commissiè-Visser. die reeds twee jaar geleden opdracht kreeg een ontwerp van wet op de luchtveront reiniging op te stellen. Als de over heid nu haar criteria voor de bestrij ding bekendmaakt, hebben de ge meentebesturen daaraan houvast. V er pleegtehuizen De heer M. L. A'mekinders, directeur van de stichting „Verpleeg- en Rusthui zen Midden-Zeeland", sprak vervolgebsj over de verpleegtehuizen. Deze worden! z.i. beneden de optimale capaciteit inge-l richt, waardoor ze te hoge verpleegprij- zen moeten berekenen. Er is op dit terrein sprake van onvoldoende sociaal economische ordening. Dit geldt ook wel voor de ziekenhuizen in hun relatie tot de verpleeghuizen. „Als in een streek de ontwikkeling van het verpleegtehuiswe zen wordt gefrustreerd doordat een te groot aantal dure algemene ziekenhuis bedden te lang beslapen blijven door langdurige zieken die beter zouden zijn gediend met een minder kostbaar en beter aan hun behoeften aangepast ver- pleegtehuisbed, dan mag het niet voorko men dat de ziekenhuisbedden-capaciteit in die streek toch nog stil aan wordt ujtgebreid", aldus de heer Almekinders. Drs. Bleumink besprak de proble matiek rond de water- en luchtver ontreiniging. Het wetsontwerp ter bestrijding van de verontreinigingr en mankracht van oppervlaktewater noemde hij Dlemen een eerste goede stap naar verbete ring, die echter spoedig door meer dere dient te worden gevolgd. Ook op het gebied van de luchtveront reiniging is er behoefte aan eer uniforme landelijke wettelijke rege ling. Gemeentelijke maatregelen it het kader van de Hinderwet kun nen geen oplossing bi«den voor dit probleem. Er dient een uitgehreid controle-apparaat voor de milieu hygiëne te komen onder vigeur van de Rijksinspectie voor deze sector. Ziekenfondsen, ontwikkelde bezwaren tegen het gescheiden doktersspreekuur voor ziekenfonds- en particuliere patiën- tn. Die discriminatie is hier duidelijk aanwezig als 70 pet. van de patiënten het fondsspreekuur bezoekt en slechts 30 pet. het particuliere. (Van onze parlementsredactie) Het Tweede-Kamerlid drs. A. D. W. Tilanus leidde de conferentie in met betoog, waarin hij de noodzaak van enwiohtige verhouding tussen o' - M ..oldsbeleid en particulier initiatief op misoh verantwoorde organisatie streeft, het gebied van de gezondheidszorg doordat een kostendekkende prijs voor derstreepte. De overheid mag die ikt tóch wel is gegarandeerd. n00it geheel en al aan zich trekken, door het verdwijnen van het particulier initiatief zou een stuk medeleven van de mens met de gezondheidszorg teloor s,—i gaan. Dat zou een ernstig verlies beteke- De heer L. B J. De WUde, directeur nM1. Drs TUraus ple|ttt ook voor meer ,de Noordholland«e ver. bestuurlijke decentralisatie bij het volks- eniging „Het Witte Kruis zei dat een -jf at. van de meest actuele vragen ln de kruiswereld is: „Hoe blijven onze top functionarissen gezond in de gezond heidszorg?". Hei uitvallen van de toplei ding is naar zij novertuiging minder te Kruiswereld Naast de Centrale vondvergadering vond over wijten aan overbelasting van de functio-| deze onderwerpen een levendige discus narissen dan wel aan spanningen die ont- I sie tussen inleiders en conferentieganger staan door de ontoereikendheid van mid- plaats. Vandaag zouden prof. dr. G. C. Vl i de urgente pro- De financiële toestand bij de kruisver enigingen geeft namelijk alle reden tot zorg. De financiering van de kraamzorg b.v. kampt met grote moeilijkheden. De heer De Wilde laakte de vaak trage reacties van de overheid op het punt van de subsidiëring. Hij signaleerde een ge val, waarbij een provinciale kruisvereni ging in 1961 bericht kreeg, dat over de jaren 19541959 te veel subsidie werd uitbetaald. Dit bedrag werd teruggevor derd. Op een ingediend bezwaarschrift heeft de minister vati sociale zaken en volksgezondheid na bijna vijf jaar nog niet gereageerd. Toch had de heer De Wilde ook wel waardering voor het overheidsbeleid en hij hoopte, dat het de nieuwe directeur- generaal voor de volksgezondheid dr. Kruizinga gegeven mag worden middelen en wegen te vinden om de rechten plichten van overheid en particulier ini-j tiatief bij het subsidiebeleid binnen net: al te lange termijn in een wettelijke1 regeling verankerd te zien. Niftrik ën ds. A. Oliemans de conferentie besluiten met referaten over ..Het bestaansrecht van een christelijke politieke groepering". LONDEN Ter herdenking van d« eerste beklimming van de Matter- horn, nu honderd jaar geleden, zal morgen in de anglicaanse gemeente van Skillington in het Engelse graaf schap Lincolnshire een speciale kerk dienst worden gehouden. De bisschop van Leicester, dr. Ronald Williams, zal de preek houden. De bisschop is zelf een ervaren bergbeklimmer, die deze week ook heeft deelgenomen aan de herdenking bij de Matterhorn zelf. Biedt uw geld een waardevast onderdak Spreekuur Niet gerept over gaandeonderhandelingen GENÈVE De Wereldraad van Kerken heeft gisteren een drin gend beroep gedaan voor beëin diging van de oorlog in Vietnam. De uitvoerende commissie van de raad drong er bij alle betrokken Zwolle: L. de Nood te ÏJsselmuiden— partijen aan beide zijden op aan Het beroep was vervat in een reso lutie die unaniem werd aangenomen door de uitvoerende commissie van de raad in een bijeenkomst die hier gehouden werd en gisteren bekend gemaakt. Er werd niet gerept over recente diplomatiek epogingen om on derhandelingen over Vietnam op gang te brengen. Rui-'te verwelkomen da kan leiden tot Oplossing een «opzetting van de vijandelijk- .In d® "8®lu^e verd«r i j V» i j ie# klaard, dat ,,in de huidige omstandig- CHRIST. GEREF. KERKEN j heden Ook werd er bij alle chris- i heden, waarin de voorwaarden het Beroepen te Veenwouden: kand. C. tenen °P aangedrongen God te bid- vestigen van stabiliteit verhinderen. Bos te Nunsoeet den ons te leiden naar de we» des de betrokken partijen van verklarin- GEREF GEMEENTEN vrede»; en tussen heiden le knmen ?en moeten uitgeven over hun bedoe- Brroepen te Krippen: kand. drs. P. xreaea en l"ss«n neioen le homenllinWn tpn pinHp alIp hptrnlrlrpn P. v. Breugel te Soesterberg: nerwold (vac. J. A. Kwast Wolf te Siddeburen. beschermd wordt tegen eenzijdige onbevoegde krachten van buitenaf, hetzij ln de vorm van communistische onder graving verwekt en gesteund van buiten de Dominicaanse republiek of in de vorm van militaire eenheden die eenzijdig gezonden werden door de Verenigde Sta- ten van Amerika". Honkoop te Kloetinge. voor de volkeren van Vietnam OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek, uw vakantieadres via de uit de krant geknipte bon, die wij regelmaUg op de advertentie pagina plaatsen, minstens een week van tevoren op te geven. Indien deze schrtftelli- ke opgave niet tildig in ons bezit is, kan de toezending ernstig worden vertraagd. DE DIRECTIE Binnenlands Beleggingsfonds .VastGoed" Directie: Gebr.Teixeira de Mattoe Uitkering over 1964 f65,- per bewijs van 10 participaties, waarvan f57,63 vrf van inkomstenbelasting. Afgiftekoers per bewijs van 10 participaties 1221,— (ex uitkering over 1964). Verslag over 1964 te verkrijgen bij commissionairs en banken of bij het Fonds, Herengracht 444-446, Amsterdam tel. 64261. Hoe sterk is de luchtvervuiling AMSTERDAM Het pacifistisch-socia- listische gemeenteraadslid J. ten Brink wil van het college van B. en W. van Amsterdam nu wel eens precies weten, of de lucht boven de hoofdstad ernstig verontreinigd is. Hij wil weten of het college net eens is met de Provinciale raad voor de volksgezondheid in Noord- Holland, die deze week zijn verontrus ting heeft uitgesproken over de mogelij ke vestiging van olieraffinaderijen en petrochemische industrieën in het gebied van het NoordzeekanaaL Hij informeert voorts naar de juistheid van de mededelingen van de wethouder van volksgezondheid, dr. P. J. Koets, gedaan op een deze week gehouden Dersconferentie. Heeft hij niet een on juist beeld gegeven van de totale situa tie betreffende de luchtverontreiniging in Amsterdam en omgeving als slechts wordt uitgegaan van de verontreiniging met zwaveldioxyde door de Centrale Hemweg? aldus de heer Ten Brink. Onverwacht gevolg van studiebeurs kerkredactie) COLLINGSWOOD (USA) De Inter nationale Raad van Christelijke Kerken (ICCC) lijkt in Afrika een onverwachte versterking te krijgen. De voorzitter van de ICCC, dr. Carl Mclntire, is namelijk in contact gekomen met bisschop Mat thew Ajuoga. de leider van een kerk van zestigduizend leden in Kenia, die plan is zijn kerk in gemeenschap te brengen van de ICCC. Wanneer de kerk van bisschop Ajuoga inderdaad lid zou worden van de ICCC, zou dit voor deze organisatie een novum zijn. Tot nu toe bestaat de ICCC name lijk uitsluitend uit specifiek protestantse groepen, namelijk baptisten, methodisten, presbyterianen en gereformeerden. De Kerk van Christus in Afrika, die geleid wordt door bisschop Ajuoga, daarentegen een kerk van het anglicaans type. In 1957 scheidde Ajuoga zich af van de Anglicaanse Kerk in Kenia en thans telt zijn kerk 350 gemeenten. De reden, waarom men zich afscheidde, was gele gen in het feit, dat de kerkelijke autori teiten bezwaar hadden tegen bepaalde evangeliserende activiteiten en het werk, dat in speciale samenkomsten gedaan (Vau onze kerkredzetie) LENINGRAD Zelfs toeristen die Leningrad komen bezoeken staan bloot aan sterke atheïstische] propaganda. Dat blijkt uit een be richt in de laatste uitgave van het officiële orgaan van het centraal j comité van de communistische i partij in Rusland. Dit blad maakt\ melding van sterk toegenomen atheïstische activiteiten in de stad aan de Neiva. lingen ten einde alle betrokken par- tijn in staat te stellen te overwegen wat gedaan kan worden om een blij vende oplossing mogelijk te maken. Initiatieven De uit elf landen bestaande uitvoe rende commissie, voorgezeten door dr. Franklin Clark Fry, president van de Lutherse Kerk in Amerika, deed ook j een beroep op de kerken van Latijns- I Amerika en Noord-Amerika „om alle j mogelijke initiatieven te nemen om hel christelijk begrip weer op te De schrijver van het artikel in hettc stellen" in de Dominicaanse repu- partijorgaan schrijft het succes vanbliek. de atheïstische propaganda in de „Een dergelijke verklaring van Ameri- eerste plaats toe aan de activiteitka zou voorafgegaan moeten worden van studenten, die gestudeerd heb- door overleg met regeringen b« 'MuMtit voor atheïsme. £^«2? .£SSÏ». die twee jaar geleden aan de versiteit van Leningrad werd opge richt. Ook wordt de atheïstische propaganda gesteund door de tele visie in Leningrad, die wekelijks een uitzending verzorgt, getiteld „De waarheid over de godsdienst". Sr zijn thans twintig centra ter be- j vordering van het atheïsme in Le ningrad. die stuk voor stuk zeer aktief zijn. Ook in de middelbare scholen, clubs, openbare bibliothe-j ken en fabrieken krijgt men een, atheïstische scholing door lezin- gen. „Domoren" [Een enouète op een Litouwse model- kolchose gaf echter een heel ander, beeld van de vorderingen van de politieke atheïstische propaganda. Van de 94 «ezinnen op deze collectieve boer- derii saven 43 gezinnen te kennen kerkeliik meelevend te ziin. Slechts 32 gezinnen noemden zich ongelo vig. In de resterende negentien wa ren de ouders wel gelovig, de kin deren niet/^H i i betrokken in het conflict, niettemin taal betrokken zijn in de gehele toe stand". „Indien een dergelijke verklaring col lectief afgelegd zou kunnen worden door een groep landen op een conferentie, mogelijk bijeengeroepen door de Ver enigde Naties op verzoek van Amerika, zou de verklaring zelfs groter gewicht in de schaal leggen. De kerkleiders verklaarden „dat zij de dwingende noodzaak kennen om steun te geven aan bewegingen in Latijns-Ameri- die tot doel hebben de sociale, economische structuren op creatieve wiize te wijzigen Alle partijen moeten het doel aanvaarden dat het volk van de Dominicaanse republiek toege staan wordt te zoeker naar wat het de beste oplossing vindt voor zijn vraag stukken in de context van internationale vrede en veilighe;d". De verwerkelijking vzn dit doel zal vereizen dat de Dominicaanse republiek VOOR EEN MOLLETJE Is er een amusanter en doller zelfde pik-ik-heb-je-sfeer. Alleen tijd dan die van de uitverkoop? ~- Amusant en dol voor de boffers, de mannen die hun vrouwen hangen bij Dinges boven het pope lend gepeupel in machtige flon kering kristallen lampen, die schij- iets gunnen, voor de zakenlieden, nen te bestaan uit duizenden schit- de stukiesschrijvers en ge woon voor de meelopers. Tot de laatste groep behoorde ik altijd, geboft heb ik nog nooit, maar gelachen altijd. Ook deze keer. Ik heb een nichtje met een gar derobe. een garderobe eenvou dig het einde van alles. De helft terende tranen, symbool van stan ding van weleer en van straks opnieuw, na de uitverkoop. Aanvankelijk was ik dus meelo per. Maar toen een frêle haaibaai vlak den. Uit mijn tas achter een gou den stoelpoot viste ik een kam en schoof ik vol verwachting naar mijn neus een dot van de levensgrote spiegel. een donkergroene blazer wegkaap- Op die'historische plaats werd ik te. die daar speciaal voor mij geconfronteerd met een medezuster alles wat ze heeft is min of scheen te hangen, was ik acuut in de strijd, die zichzelf goedkeu- beroepshalve, want haar man rijp voor iedere slag. Als vanzelf rend in het spiegelende glas stond heeft een vage functie in de buurt werden mim armen ook prissers en toe te knikken. Nu zou dat niets ook^als die van bijzonders geweest zijn, als ze maar niet mijn jurk aan had ae- had. Mijn veelgedragen en dierba re jurk van vorig jaar, die ik eraens met mijn mantel had neer gelegd. En omdat ik het eenvoudia niet laten kon, zei ik: .Staat u enig, dat jurkje". ,Ja. vindt u niet? reageerde ze an ministers en dergelijke figu- loerden mijn en. vandaar. Je kunt de Treves- een ferm roofdier. Dit zou raai ten slotte niet in een truitje stellig geen tweede keer overko- binnen wapperen, wat ze dan ook men. beslist nooit doet. Na enkele succesvolle uitvallen stond ik met een arm vol beoc hef die renswnardigheden in een vaska- uitnodi- mer. die „helaas dames", had de aing voor de vooruitverkoop van verkoopster aezegd ..maar het kan Dijnes, ga ie mee?" niet anders" met nog drie .Alleen hij is niet afgeprijsd, weet u" deed ik eerste-verkoop- sternchtig. „Nee? Het gekke is. dat. er hele- Met dit^ ver- rnaal qeen kaartje aan hangt?'. „Klopt. Het is namelijk de mij- ties en een mollig tapijt op de vloer. Maar ik hoefde hier lekker niets op te ruimen. Met deze ver- Tiet" damast zoek aan kerken, die tegenwoordigDe atheïstische ondenoekers etsten niet meer als zodanig gebruikt wor-] op grond van dit rapport meerl den. Bii deze bezoeken kunnen dej antirelleieuze propaganda in Litou-| Gedenkiiver toeristen dan ..de waarheid over wen. Het resultaat van de enquete De Unlverriteit" van Zuid-1 deze kerken" horen. De gidsen ziin wees huns inziens op volledige apa- Afrilta "de Potchefstroomse universiteit geschoolde atheïsten, die de bezoe-; thie ten aanzien van de vooruit- v00r christelijk hoger onderwijs, heeft kers de vroegere kerken laten zien j "ang. Dat was echter geen wonder: besloten een „gedenkvijver" aan te leg-1 als „zichtbare svmbolen van de poli-1 de gelovigen tn kwestie waren gen ter herinnering aan Calvijn voor een tieke autokratie van de Russische „domoren, die nooit een krant lezen [van de nieuwste gebouwen op het uni- Orthodoxe Kerk". ot n»r de radio luisteren was zonder speciale uitnodiging. Hoewel Dinges dus hofleveran- Hcr is. was het hof niet aanwezig Wel veie andere dames, nou da mes? Nee. dat is teveel gezegd want de dame is al bij het heain van de uitverkoop totaal uitver- ■fnrht. Er bestaan in deze periode uitsluitend vrouw-achtige toezens Dat ik voorlopig geen spiegel no- Kenmerkend voor die wezens is. dat ze uitgerust zijn met graaiende arissers. die plukkeriq en rukkeria de naden opklonk, dat artikel wegscheuren waar eerst u—1- ,,'t Is niet waar..." en gierend van het lachen plofte ze neer op een gouden Louis bliidende gedachte schoof ik in een xtoei De naden van mijn jurk onbewoonde hoek. deponeerde kreunden krak-krak. „Hij is me bii nader inzien toch ook te nauw" zei mantel en mijn inmiddeh uitgetrokken jurk achter me op da piêchelend. arond en hulde me in een creatie „Oehoe Mink, - - - - -jilpte dig had bleek uit een waarschu- menc[ en toen ze me tegen de vend krak-krak. dat ergens vanuit spiegel zag hangen, vroeg ze: „Wat Dit herhaalde zich bij de volgende hebzuchtige, priemende open on ooging en juist toen ik het bekende doe je daar?" ,Jk lach", zei ik geheel volgens de waarheid, „mag ik je m'n dub- nevestigd waren. Of je nu bij oevoel kreeg een kamerolifant te heigangster voorstellen? - - »-•- rijn, gleed |g m versiteitsterrein. werd. Ook was Ajuoga bevreesd voor toenemende invloed van de vrijzinnig heid in het anglicanisme. Bijzonder Op een bijzondere wijze is bisschop Ajuoga in aanraking gekomen met de ICCC. In zijn blad de Christian Beacon vertelt dr. Mclntire daarvan het volgen- uit de: Een leidende kerkelijke figuur Amerika ried bisschop Ajuoga enige tijd geleden aan, om in de Verenigde Staten theologie te gaan studeren De Raad van Kerken in Kenia, die samenwerkt met de Wereldraad, zorgde voor een studiebeurs en op 10 september 1964 arriveerde Ajuoga in New York, waar men voor hem in orde had gemaakt, dat hij kon studeren aan het Union Theological Se minary, een vermaard vrijzinnig centrum in Amerika. Ajuooga liep voornamelijk colleges, die oecumenische vragen behandelden. Tij dens een van deze colleges werden de krachten besproken, die de oecumenische beweging bestrijden, in welk verband de naam van dr. Mclntire viel. Toen Ajuoga vroeg, wie dat was, zou de professor te antwoord hebben: „Oh, dat is er één, ie nog in de Bijbel gelooft" Bibliotheek nooit van de ICCC gehoord had. Hij dook in de bibliotheek van het seminarie en vond daar enkele ICCC-publikaties. Toen hij tot de overtuiging kwam, dat hij hier meer thuis hoorde, dan in de kringen, waarin hij tot dusver verkeerde, nam h'j contact op met de secretaris van de New Yorkse afdeling vte de ICCC, die hem in aanraking bitMBt met dr. Mcltire. Bisschop Ajuoga is nu van plan naar Kenia via Genève terug te reizen, opdat hij het ICCC-congres zal kunnen bijwo nen, dat daar begin augustus wordt gehouden. Als pikante bijzonderheid'ver meldt dr. Mclntire nog. dat de ..oecume nische beweging" de heen- en de terug reis van de bisschop heeft bekostigd, zodat hij op hun kosten het ICCC- congres bezoekt. Dr. André Appel opvolger van dr. Schmidt-Clausen GENÈVE Dr. André Appel uit Straatsburg, die enkele dagen geleden benoemd werd tot secretaris-generaal van de Lutherse Wereldfederatie, zal In de herfst van dit jaar zijn functie aanvaarden. Hij_ zal dan de Duitser dr. Kurt Schmidt-Clausen opvolgen, die deze functie ruim vijf taar heeft bekleed. Dr. Appel, die 20 december 1921 in Straatsburg geboren werd, is sinds sep tember van het vorig jaar als luthers predikant in zijn geboorteplaats werk zaam. Zijn loopbaan als predikant begon in 1949 in Weissenburg in de Elzas. Later werd hij studentenpredikant in Parijs en van 1956 tot 1964 was hij secretaris generaal van de Bond van protestantse kerken in Frankrijk. Sinds vele jaren bekleedt dr. Aopel reeds functies op internationaal luthers gebied. Zo is hij voorzitter van het comité voor het werk onder lutherse studenten van Je LWF Zijn theologische vorming ontving de nieuwe secretaris-generaal aan de protes- ttantse theologische faculteit van de Straatsburgse universiteit. In 1957 ver leende het Lafayettecollege in Easton (Pennsylvania) hem een eredoctoraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2