Nieuwe Leidse Courant Overstromingen in Noord-Rijnland Uittocht begon pas vandaag r~ Noodtoestand door zware regenval Politie veegt Athene schoon Verbindingen met NAY0- legerkamp verbroken Zal pyromaan volgende week weer toeslaan NEO KOELING N.V. Landen op Mars zal moeilijk zijn TOCH ZOMERS WEER! GROTE MEERDERHEID VOOR KONINKRIJK Commentaren Binnen enkele dagen: Maatregelen tegen prijsstijgingen N.V. Zaterdag 17 juli 1965. 46»tc jaargang Noordoostelijke wind De Bilt verwacht tot hedenavond: Aanvankelijk nog veel bewolking, maar van het noorden uit geleidelijk brekende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrjj krachtige wind uit noord tot noordoost. Maximumtempera- CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „StantvMtigh gbeblavan V.. Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Felle demonstraties ATHENE De Griekse politie heeft fisteren de gehele dag het hoofd moeten bieden aan vaak vr|j felle demonstraties tegen het hof en tegen koning Constan- tijn, die gisteren de 77-jarige eerste mi nister George Papandreoe afzette- De politie maakte gebruik van traangas om de demonstranten uiteen te jagen. Er werden 83 personen gewond. Op heit voornaamste plein van de srtad braken de demonstranten de omheining van een gebouw in aanbouw af en gooi den de stukken hout brandend op straat. Tientallen toeristen zochten een goed heenkomen in cafés. Niemand van hen werd gewond. Tientallen betogers wer den gearresteerd door de politie, die in opdracht vam de nieuwe regering vrij krachtig optrad. Kabinet De nieuwe premier Aithanassiades- Novas, die door de karring werd beëdigd nog voor Papandreoe zijn ontslag had ingediend, is erin geslaagd een kabinet bijeen te krijgen. Zeven van de ministers uit het kabinet-Papandreoe zijn erin op genomen. Waarnemers trekken hieruit de conclusie, dat de Centrale Eenheidspartij, waartoe zotvel de nieuwe als de oude premier behoren, verdeeld is. Indien de nieuwe regering van het parlement niet het vertrouwen krijgt, moeten nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven, waar. bij de monarchie wel eens de inzet zou kunnen worden. MONSTER Bij een botsing tussen twee auto's in Monster is gisteravond de 64-jarlge mevrouw A. van de B.-K. uit Monster om het leven gekomen. Z|j zat in een auto die in botsing kwam met een tegenligger, waarvan de bestuurder een geparkeerde auto wilde passeren. PADERBORN Het gebied rond Paderborn in de Westduitse deel staat Noord Rijnland - Westfalen wordt geteisterd door zware overstro mingen als gevolg van onweer en zware langdurige regenval. Rivieren en beken werden veranderd in kolkende stromen die de wegen onder water zetten. Zeker acht mensen zijn om het leven gekomen. Behalve dit gebied werden gisteravond ook de Westfaalse districten Warburg en Büren tot rampgebied verklaard. Ook in delen van Nedersaksen (in het noorden) en Hessen (in het zui den) is door de regenval een noodtoestand ontstaan. Een dorp bij Waldeck is van de buitenwereld afgesneden. Een deel van de 500 inwoners is ge- evacueerd. Ook de spoorwegverbindingen zijn door de overstromingen verbroken. Tussen Keulen en Kassei kon een trein door het water niet verder. Westduitse, Belgische en Britse troepen zijn grootscheepse reddings acties begonnen. Gisteren maakten he likopters van het Westduitse leger tot het vallen van de avond tal van red- dingsvluchten boven het zwaar getrof fen district. Een woordvoerder van het Britse Rijn- leger deelde vannacht mee, dat de ver bindingen met het gebied van Sennela- ger, waar duizenden militairen uit diver se NAVO-landen, waaronder Nederland, zijn gelegerd, zijn verbroken. De tele foondraden werden door een zware storm vernield. Uitkering in tweeën DEN HAA "GHet Landbouwschap adviseert de werkgevers, aan vaste en losvaste arbeiders die niet meer dan het c.a.o.-loon ontvangen bij de eerste loon- betaling in augustus èn december telkens één proent van het rechtens geldende jaarloon uit te keren en aan losse arbei ders van augustus tot april extra vakan tiebonnen van f 3.60 per week. Ridderkerk wacht in spanning af (Van een onze verslaggevers) RIDDERKERK De vredige dorps gemeenschap Ridderkerk heeft een pyromaan onder haar bewoners. De man (of vrouw) is nog steeds op vrije voeten. Indien de gevaarlijke brand stichter het duidelijke patroon in de laatste vier branden blijft volgen, dan zal volgende week dinsdag- of woens dagnacht omstreeks twaalf uur op nieuw een boerderij of fabriek in de as worden gelegd. Want iedere week in de nacht van woensdag op donder dag of op de dag daarvoor, woedde een fel vuur in de gemeente. Op vier plaatsen in Ridderkerk zijn de trieste resten te zien van het werik van deze pyromaan. Tot nog toe waren er geen gewonden te betreuren, maar zal KOELTECHNIEK Leiden Tel- 33077 en 3172 In één oogopslag pag. pag. CH conferentie en aardgas Nieuws achter het nieuws „Staatsgreep" in Bulgarije PaS- 5 Apeldoorn gaat optreden: nieuw huis mag niet be woond worden pag. 7 Kamermuziek: Luns en de badmeester pag. 7 En in het ZONDAGSBLAD o.m.: - Mobiele kolonne - Kruidenrestaurant - Kinderbescherming - Keulen klaar voor Kjrchen- tag - Ergotherapeute - Fotografie ontmaskert kunstvervalsing - Prentbriefkaarten Puinhopen De schuur van de familie R. Dam de Molensteeg ligt in puin. De politie heeft het afgebrande gebied afgezet. On bevoegden worden niet toegelaten, want en is bezig met een intensief onderzoek iar de oorzaak. Naar de oorzaak van de brand ir landbouwschuur van Van den Hoek de Lagedijk is een gerechtelijk onder zoek ingesteld. Geen resultaat. En dat maakt de stemming in Ridderkerk drukter. Het vuur is er plotseling vreet zich binnen enkele momenten buiten tot een uitslaande brand. Wanneer het achtjarig dochtertje van de familie Dam het knetteren van de vlammen niet had gehoord, zij dacht dat het regende werd midden in de nacht wakker, dan waren er misschien ongelukken gebeurd. Daarvoor brandde de spantenloods van de Machinefabriek Boele in Bolnes in de nacht van 29 op 30 juni, de schade be droeg ettelijke tonnen, een brandweer- raakte gewond bij het blussings- werk. De landbouwschuur van Van Hoek aan de Lagedijk ging eveneens vlammen op (23 en 24 juni). Deze schuur is ook al een keer in 1963 totaal door brand verwoest. Was hij voor d( tweede maal het mikpunt van de pyro- i? De bevolking zet vraagtekens. weet het niet. Maar zolang er geen persoonlijk letsel bij de branden ont staat raakt men niet in paniek. De ma. teriële schade wordt door de verzeke ring gedekt Bij de Rubberfabriek (14 op 15 juli) zijn de laatste resten in de solutie en het mengsel rubber en benzine geblust. De schade is niet te schatten, maar het loopt zeker de tonnen. Maatregelen De gemeentepolitie gunt zich de laat ste dagen geen rust. Ook de bevolking heeft zich ingezet een volgende brand te voorkomen. Bij de boeren en fabrieken wordt wachtgelopen. Geen paniek Een boer suggereerde tijdens een uitgeschre- vergadering een soort burgerwacht stellen. Voorlopig hebben de ontruste Ridderkerkers al hun hoop ge vestigd op de politie en op de py romaan. Zal de brandstichter zelf ophouden met het moedwillig vernielen van an dermans eigendommen? Zal hij, voordat er nog ernstiger dingen gebeuren en er misschien mensenlevens zijn te betreu ren, stoppen met gehoor te geven aan zijn waanideeën? Met helikopters zijn tal van mensen in de daken gered. Politiemannen, Rode-Kruiseenheden, brandweerlieden en vrijwilligers, waaronder ook Nederlan ders, brachten met rubberbootjes en andere vaartuigen hele gezinnen in veiligheid. Omstreeks middernacht was het peil van het water in Paderborn aan zienlijk gedaald, maar volgens de politie werd een nieuwe stijging verwacht. In het nabijgelegen Büren brachten vele ge in de nacht door op de daken van hun huizen. PASADENA De wereld beschik te vanmorgen over drie foto's van de planeet Mars. Uit deze foto's en ande re gegevens, die de Marinier IV door seinde, heeft men reeds tal van bij zonderheden kunnen concluderen. Zo mag worden aangenomen, dat de at mosfeer van Mars slechts een tot twee procent is van die van de aarde. De lucht aan de oppervlakte van de planeet is zeer dun en is te vergelijken met de lucht op 30 km hoogte boven de aarde. Steeds had men verondersteld, dat de atmosfeer van de planeet 13 km hoog was. De omvang van de atmosfeer blijkt nu geringer te zijn. Men gelooft, dat de atmosfeer van Mars in hoofd zaak uit stikstof bestaat. Zuurstof komt er niet in voor en waterdam is een ge ringe hoeveelheid. De ionosfeer is meer geconcentreerd Al deze conclusies zijn zeer belangrijk voor een eventuele toekomstige landing op Mars. Dr. William J. Pickering, leider van het Mars-project, legde gisteren uit, dat naarmate de atmosfees ijler is, het vraagstuk van het landen op Mars moei lijker wordt. De ruimteschepen van de aarde, die straks op de planeet zullen landen, moeten gesteriliseerd worden, om elke besmetting met kiemen van de aarde uit te sluiten. Dr. Pickering zei nog, dat men nog steeds verwachtte leven op Mars aan te treffen. Regen hield vakantiegangers thuis (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De verwachte uit tocht van tienduizenden vakantie gangers is gisteravond uitgebleven. Alle extra-maatregelen, die spoor wegen, politie en ANWB hadden ge nomen om een chaos te voorkomen bleken achteraf vergeefs. Kou, regen en wind waren er oorzaak van, dat verreweg de meeste gezinnen beslo ten hun vertrek een dag uit te stel len. De mensen, die de „herfst buien" echter trotseerden, vonden in treinen gemakkelijk een plaatsje of reden op stille verkeerswegen naar de grens, die zij zonder oponthoud konden passeren. Op het verkeersplein Oudenrijn wees niets erop, dat de bouwvakkers- vakantie was aangebroken: het was er zelfs rustiger dan op een normale vrijdag. De politie had grote opstop pingen gevreesd en was verbaasd, dal er zo weinig verkeer op de weg was- Veertien politiemannen zouden bij de verkeersregeling worden ingeschakeld, CVan onze weerkundige medewerker! JS HET GISTEREN dus een bijzonder slechte julidag geweest, met grote hoeveelheden regen en een temperatuur van 15 a 16 graden, dit regen- gebied is inmiddels naar het zuidwesten weggetrokken en ook de bewolking gaal verdwijnen. De zonnige perioden waren vanmorgen vroeg al tot de Veluwe gevorderd. De noordwestenwind voert geleidelijk wat warmere lucht aan, waarbij het morgen een zonnige dag wordt. Een sterk hogedrukgebied ligt met het centrum boven het noorden van de Noordzee en zal ons enige dagen met geleidelijk warmer zomerweer brengen. Neqen procent pro-republieh Onderzoek van het NIPO DEN HAAG De overgrote meerderheid van het Nederlandse volk is van oordeel dat Nederland een Koninkrijk moet blijven. In een door het NIPO ingesteld onderzoek onder alle lagen van de bevolking sprak 74 procent zich uit voor een Koninkrijk, terwijl negen procent de voorkeur gaf aan de vorming van een republiek. De overigen (17 pro cent) hadden geen oordeel over deze materie. In februari van het vorige jaar, toen prinses Irene zich verloofde met de Spaanse prins Karei Hugo, heeft het NIPO dezelfde vragen aan een deel van de Nederlandse bevolking voorgelegd. 86 procent sprak zich toen uit voor een Ko ninkrijk en 8 procent voor een re publiek. Zes procent had hierover geen mening. Het verschil pro republiek bedraagt dus slechts één procent. Bij een steekproef- onderzoek van deze aard komt dat neer op geen aanwijsbaar verschil, zo zegt het NIPO in een toelich- De antwoorden, die de NlPO-inter- viewers op hun vragen kregen, liepen uiteen. Zij varieerden van: „repu bliek is duurder" tot ..ik hou van de Koningin". Sommige die zich uitspraken de instelling van een republiek waren daarentegen van mening, dat een republiek „minder kostbaar" is. De waar heid kan in dit gevai toch moeilijk in het midden ligigen Traditie Van hen die een Koninkrijk voor Ne derland het beste achtten, gaf 28 procent als motief op: het 's 6611 goede traditie, het is altijd zo geweest, waarom zou men het anders doen? Veertien procent vond een Koninkrijk voor Nederland het beste zonder hiervoor een nadere verklaring te geven. Het is prettiger, zo werd geantwoord, leuiker, gezelliger. Twaalf procent voelde zioh met alle vezels verbonden aan het Huis van Oranje; „ik voel me best onder dit ko ningsbuis: ik hou van de Koningin" Zo is gistermiddag voor velen de vakantie-uittocht begonnen. Tal van anderen ivachtten liever tot vandaag, want de weerberichten luidden gisteren al gunstig voor de zaterdag. Zo is deze trieste opname toch een symbool voor een hopelijk voor miljoenen prettige vakantie: met de regen in de rug de zon tegemoet ons land". ,.tn een republiek is er altijd narigheid of een chaos", zo gaven zij de vragenstellers ten antwoord. Vier pro cent sprak van een grotere stabiliteit eveneens vier procent van meer ei beid en meer eensgezindheid. Vijf pro cent maakte er bezwaar tegen dat steeds een ander aan de maoht is in i republiek. Ten slotte waren er nog enke len die spraken van ..een gevaar voor dictatuur in een republiek", „verande ring is nog geen verbetering" en „een republiek is duurder". Verouderd Zoals gezegd gaf negen procent de voorkeur aan een republiek: twee pro cent noemde een koninkrijk als staats vorm uit de tijd, verouderd. De erfop volging achtten zij .rnjuist. Ook ant woordde twee procent, dat het bestaan van een Koninklijk Huis tegenwoordig geen zin meer heeft. Dan was er nog een groepje (een pro cent) da^ naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen (de verloving van Irene en Beatrix) liever de voorkeur gaf een republiek. Ook Claus von Amsberg vormde voor sommigen een sta-in-de-weg ten slotte waren er nog die meenden Treinen Bij de spoorwegen was het iets druk ker dan anders op vrijdag. Over de hele dag uitgesmeerd waren er naar schatting honderdduizend reizigers meer. Extra treinen werden niet ingeschakeld: de treinen waren wel langer en dat maakte het mogelijk, dat er bijna geen passagiers moesten staan. Van vertra gingen in het treinverkeer als gevolg in de drukte was geenszins sprake. Afgaande op de verwachting, dat zeer vele toeristen met verre vakantiedoelen middags of in de vooravond al zouden vertrekken, had de ANWB veertig We genwacht-patrouilles extra ingeschakeld. Ook deze voorzorg bleek al spoedig niet nodig te zijn geweest Onbetekenende opstoppingen als ge volg van kettingbotsingen deden zich alleen in Brabant voor. Bij autobotsin gen was alleen materiële schade. Merkwaardig genoeg waren de meeste kampeerterreinen vrij goed bezet. De campings op de Waddeneilanden, langs de kuststreek en op de Veluwe waren voor de helft vol. Echtpaar plundert nieuwe huizen WEERT Een echtpaar uit Helmond is gearresteerd, wegens plundering van reeds ingerichte, doch nog niet bewoon de huizen In nieuwe wijken van Neder- weert. Na een huiszoeking waren drie vrachtwagens nodig om de buit af te vrouw werd omstreeks midder nacht betrapt door de a.s. bewoner van een huis die in zijn toekomstige woning wilde overnachten. Toen hij de vrouw beetgreep, wend hij door haar man met een ijzeren staaf aangevallen. Daarop nam het echtpaar de vJucht. Buren en de politie trokken op onderzoek uit, waarbij in de buurt een vrachtwagen uit Helmond werd aangetroffen. Een po litiepatrouille uit Weert ontdekte giste ren het echtpaar in het gehucht Laar bij Weert. Op het politiebureau bekenden zij deze en andere inbraken. Helft van lesauto's deugde niet AMSTERDAM Bij een speciale controle door de politie bleken van de 26 gecontroleerde lesauto's er veertien gebreken te vertonen, als vereleten ban den, slechte remmen, losse bestuurders zitplaatsen en defecte ontkoppeling. Slechts twee van de 26 instructeurs had den het geven van rijles als vast beroep Onder de overigen waren bouwvakar beiders, kantoorbedienden, een metse laar en een betonvlechter. die er wat bijverdienden. Vier auto's werden voor nader onder zoek uit circulatie genomen. TN technisch opzicht heeft Amerikm deze we^k wederom een wel zeer opmerkelijk!? prestatie op zijn naam gebraeht: het van betrekkelijk nabij fotograferen van Mars. Men behoort oprechte bewondering te hebben voor het zo uitnemend geslaagde precisiewerk. Wat kunnen wij niet nog verwach ten in deze eeuw. De foto's dienen om terrein en omstandigheden te verkennen, waar de mens straks de voet zal zetten. En de mensheid zelf beleefde nog nimmer zulk een tijd van ontdekkingen en ontsluitingen. Nauwelijks is het ons gegund, zich bewust te zijn welke historische data wij meemaken, of reeds zijn wij op weg naar de volgende stap. die stellig nog wonderbaarlijker zal Aan twee gedachten moeten wij vasthouden. De eerste: dat het de schepping is. die de mens doorvorst; ook deze ruimtevaarten zijn schep pingsopdrachten; zon en maan. pla neten en sterren in hun gang door het heelal blijven ze voor de mens die ze benadert en bespiedt de wer ken Gods. Ook de mens van vandaag heeft generlei reden om van die eer biedige erkenning af te zien. En de tweede: waar de mens de ruimte aftast en zich verheft tot peilloze hoogten, daar Ls het te schrijnender dat hij op z|jn eigen oude aarde op zo essentiële punten de beperkte, de machteloze, blijft. Machteloos in de vestiging van vre de en recht. Machteloos in het vin den van de medemens. Of is het niet opmerkelijk, dal ook het doorvorsen van de ruimte niet in samengaan geschieden kan en nu eens d'e een. dan weer de ander, een voorsprong heeft? WAARNEMERS in Amerika con- stateren een toenemend kri tische instelling jegens dc president der Verenigde Staten, de heer John son. Men ziet hem verwikkeld in de problemen, men ziet hem wan hopig worstelen om oplossingen te vinden, en de foto's tonen ons een man die onder de zorgen gaat ge bukt. De politiek is hard. Is er succes, dan is men scheutig met waardering en lof. Zijn er tegenslagen, dan is er spoedig het onbehagen en de neiging tot laken. Dit alles temeer waar uiteraard ook een man als dc Ame rikaanse president steeds, schier van uur lot uur. staat in het brandpunt van de publiciteit Men volgt hem, deels belangstellend, deels ook arg wanend. Kritiek kan noodzakelijk zijn. Zij kan echter ook goedkoop wezen. Vergeten wij toch nooit, dat de be kleder van zulk een hoge post een eenzame is, aan verantwoordelijk heid een last dragend die voor een mens nauwelijks nog te torsen is. We zijn er niet met kritiek alleen. Er Ls iets waaraan de drager van zulk een bijna bovenmenselijke ver antwoordelijkheid zeker nog méér behoefte heeft, en dat is dat wij hem begeleiden met ons gebed. Gebed om wijsheid. Gebed om be moediging en om moed. Moed ook om terug te komen van mogelijk verkeerd gebleken besluiten. Dit alles missen we nog tezeer in de kritiek, die nu weliger opkomt dan tot voor kort. Maar er is gelukkig in te voorzien. Door ieder van ons. En het geldt behalve de president der Verenigde Staten allen wier taak zo enorm zwaar is en die niettemin mensen zijn. Mensen als wij. DEN HAAG De minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, is van plan spoedig waar schijnlijk nog deze maand prijs maatregelen te treffen. Recente prijsverhogingen worden ongedaan gemaakt en enkele andere prijzen verlaagd. De minister heeft de indruk dat enkele sectoren van het bedrijfs leven het niet meer al te nauw ne men met de spelregels voor het prijsbeleid. Indien het produktschap voor aardappelen zelf geen maatre gelen had getroffen tegen de hoge aardappelprijs, zou de minister thans reeds een maximumprijs voor de aardappelen hebben ingesteld. Volgens een bericht in de Volkskrant van hedenmorgen, waarin een en ander wordt meegedeeld, is het echter nog niet zeker, of de minister ook nog verder gaande maatregelen zal nemen tegen de vaste winkelprijzen (vertikale prijsbin ding). Het effect van de reeds genomen maatregelen wordt thans nog nagegaan. Volgens de minister moet dit effect ech ter niet onderschat worden. Thans is het volgens hem mogelijk stofzuigers, koel kasten en wasmachines met sorting te Dc minister is anderzijds bereid reke ning te houden met de moeilijke positie bepaalde middenstanders, zoals bak kers, melkboeren, kruideniers, brand- stoffenhandelaren. schoenmakers kleermakers. Scherp zal hij ook i oog houden of de koppeling Een aantal anderen (negen procent) dat een president de Staat minder geld Iprijsindexcijfer aan de loonsverhogingen, vond een republiek ,,niet zo goed voor kost. 'zoals thans bij Philips het geval tot extra prijsverhogingen leidt. Minis ter Den Uyl is er ongerust over dat de prijsstijging, die het Centraal Planbureau voor 1965 had voorspeld (4% procent) thans zelfs reeds niet is overschreden. VOLAUTOMATISCHE RMTA) i toch zeij, dat tk naar buiten mocht, als ik de parapluT meenam1"

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1