Monumentale bouw met standaardelementen voor u Gelezen Kruidje-roer-me-niet Israël geeft het voorbeeld EVOLUTIELEER PUZZEL VAN DE WEEN De kinderen van het Boshuis ZONDAGSBLAD Z ATERDAG 1? JULI (Van een onzer redacteuren) "J/OOR velen zijn modulaire bouw het bouwen in standaardmaten en vooral industriële bouw schrikbeel den. Men denkt aan een niet te vermijden eenvormigheid, aan het ontstaan van grote saaie conglomeraties van als maar dezelfde huizenblokken, aan het lugubere grapje van de man, die zijn eigen voor deur niet kan vinden en wan hopig probeert met zijn sleu tel ergens binnen te gaan tot iemand hem in een vreemde taal aanspreekt en onze sleu telaar ontdekt dat hij zich niet in zijn eigen straat maar in een heel andere stad be vindt, die zelfs in een heel an der land dan het zijne staat Toch is herhaalde malen gezegd, dat modulaire bouw en industriële bouw, doordat beide veel minder manuren vergen dan de traditonele bouwmethoden, waarbij elk huis op zichzelf wordt opge trokken, voor Nederland de enige mogelijkheid kan zijn om uit de woningnood te ko men. Nederland moet op bouwnijverheidsgebied de race met de steeds stijgende vraag winnen. Israël heeft dezelfde proble men op bouwnijverheidsgebied als Nederland, alleen zijn die daar nog groter. Want in enkele jaren moet de bevolking van dat land, dat zo groot of liever zo klein is als twee flinke Nederlandse provincies, verdubbelen. Hele steden moe ten in ijltempo uit de grond worden gestampt om de stroom immigranten uit alle delen der wereld op te vangen. Israël moet een administratief apparaat scheppen dat die groei bijhoudt, organiseert en be stuurt en dat apparaat moet óók worden ondergebracht in bouw werken. De groeiende bevolking moet leven en werken: industrie en nijverheid vragen evenzeer in dit duizelingwekkende tempo opgetrokken behuizingen. In Israël is traditionele bouw in het geheel niet te hanteren. Het gevolg is dat Israëlische architecten allerlei mogelijkhe den uitdenken om eenvormig- hied in industriële en modulaire bouw te breken en dat zij er vaak met groot succes in slagen, met standaardelementen niet al leen gebouwen met een geheel individueel karakter op te trek ken, maar ook zelfs monumenta le bouwwerken scheppen. Een fraai voorbeeld is het stad huis van Bat Yam van de architecten Zvi Heker, Alfred Neumann en Eldat Sharon, waar aan het Britse vaktijdschrift Ar chitectural Design een interes sante beschouwing wijdde. Bat Yam is een snel groeiende industriestad met zestigduizend inwoners, gelegen aan de Mid- Ideeën Het stadhuis ligt op driehon derd meter van de kust aan een langgerekt plein. Dat plein wordt omsloten door een geheel gesloten bebouwing van winkels en kantoren. De gevelarchitec tuur van deze pleinwanden wordt over het algemeen be heerst door een zaagvormig toe gepaste hoek van 45 graden, hoogst modern van opzet. Aan die „zaaggevels" zal degene die gewend is aan de nieuwe wij ken van Nederlandse steden, wel even moeten wennen. dit stadhuis een verrassende noot De architectuur is zeer gedurfd door sterk overhangend gebouwde wanden, door bouw elementen die ..op z'n kant" zijn gemonteerd, door het conse quent doorvoeren van de kubus met afgeschuinde hoeken, óók in het interieur. Het stadhuis van Bat Yam is een zeer levendig gebouw ge worden, dat boeit en dat geen enkele gedachte wekt aan „een vormige saaiheid". Velen zullen het stadhuis te Bat Yam nooit kunnen aanschouwen. Maar in teressant is voor ons wat Neder landse architecten kunnen be reiken met de elementen van onze eigen industriële bouwon dernemingen. En in dat opzicht kan het stadhuis van Bat Yam hun ideeën aan de hand doen. Een hoek van het stadhuis tan Bat Yam in Israël toont, hoe met modulaire bouw eenvormige saaiheid is te vermijden. Zvi Heker, Alfred Neumann en F.ldat Sharon schiepen met de hun ter beschik king staande standaardelementcn een monumentaal bouwiverk, dat ideeën biedtwellicht ook voor Nederlandse architecten. (Foto Architectural Disign) Door allen beleefd, door niemand beseft, door J. P. Klautz. Uitgave Ad. M. C. Stok/Forum Boekerij, Den Ilaag. In diverse landen vormen zich z.g. Planète-groepen, die via een ge lijknamig tijdschrift meer mensen om zich heen willen verzamelen. Planète wil trachten er zich op te bezinnen in welke richting de we tenschap zo ruim mogelijk ge nomen zich uitbreidt en hoe on ze^ toekomstige samenleving eruit Deze beweging, want zo zou men haar kunnen noemen, gelooft in (en meent daartoe steun in de hui dige stand der wetenschappen te vinden) de beheersing van blo- logische wetten, de overwinning van ziekten, ja zelfs de dood en tenslotte in de geboorte van een ..planetair bewustzijn", da', uitzicht geeft ..op een fantastische toe komst". Het boekje tracht deze zeer omstreden visie op populaire wijze te verduidelijken. Naar een in dit geschrift liggen de kaart vermeldt zal binnenkort in ons land ook een tijdschrift gaan verschijnen, genaamd Bres. een „kroniek der beschavlpg, die zal trachten de samenhaag tussen de sleutelideeën van deze tkd in wijde kring bekend te make (151 blz.. ƒ4,80). De dag van de emigrant, door Antal Maros Slvlrsky. Uitgave Heijnls NV, Amsterdam. Tussen een emigrant of zijn reis vrijwillig is dan wel gedwon gen en de hem opnemende samenleving zijn er altijd spannin gen. die zijn assimilatieproces moeizaam en vaak pijnlijk maken. Er s verschil van levensstijl, van uitzicht op de omringende wereld en van volksgeaardheid. Al die verschillen moeten worden over brugd. Waarbij komt. dat de emi grant door zijn overplanten in een voor hem vreemde omgeving zelf »vïk persoonlijke spanningen door maakt. Met zijn roman wil Sivir- sky iets laten zien van leven-sfeer, temperament en persoonlijke moei lijkheden van ..de ander" in ons midden. In dat opzicht zou men het boek didactisch kunnen noe men. ..De dag van de emigrant" staat niet op zichzelf. Het beek is een deel van een trilogie: de andere delen zijn „Terugkeer naar Boedapest" en ..De afvallige mar telaar". Maar evenals de beide andere delen >'s „De dag van de emigrant" toch ook een opzichzelf staande roman. (195 blz., ƒ8.90). Nacht van de gier, door An- thonie Stolk. Uitgave Servire, Den Haag. Anthome Stolk, gewezen hoogle raar, is een veelzijdig man, die bovendien boeiend van zijn bele venissen weet te vertellen. Boven genoemd boek verhaalt op span nende en zelfs beklemmende wijze van een ontdekkingstocht in de jungle van het Amazonegebied. Het is eT een harde wereld, wat ook doorwerkt in het woordge bruik. Eigen foto's wisselen de tekst af. (118 blz.. ƒ3.95». Op zoek naar het verloren vuur. door Gerard J. M. van het Reve. Uitgave L. J. Veen NV. Amsterdam. Een spannend jongensboek, a) doet de aanloop tot het vernaai dat niet vermoeden. Mensen die het ver schijnsel vuur kennen, maar het niet kunnen ontsteken, verliezen tijden een vlucht dat vuur. Twee jongens ontdekken bij toeval de werking van vuurstenen en daar mee is alles opgelost. De naam van de auteur zal hopelijk niemand op een dwaalspoor brengen. (159 blz., ƒ6,90). De Wapenbroeders, of Geef mijn portie maar aan fikkie, door Paul van der Loeff Uitgave Contact. Amsterdam. .Een misleidende handleiding" noemt de jonge Van der Loeff dit werk da' van regeringswege werd bekroond in een prijsvraag voor jeugdige schrijvers. Het soldaten leven mei al ziin eigenaardigheden vormt de achtergrond van het re laas der eigen belevenissen dat Van der Loeff doet. Dit boek is vooral eerlijk: het vertelt onopge smukt over de gang van zaken in een kazerne. (224 blz.. ƒ7.90). De Hunsa's, de Vallei van de Eeuwige Jeugd, door mej. Renee Tayior. Uitgave Hollandia NV, Baarn. Dit boek wil de geheimen ont hullen van het 2000 jaar oude Hunsaland in het Himalaya-ge- bergte. Hunsaland behoort tot Pa kistan, maar heeft een eigen vorst en leeft, doordat het zeer moeilijk te bereiken is. een eigen bestaan. De bewoners van het staatje in het gebied waar Pakistan. Afghanistan. Kashmir en Rusland aan elkaar grenzen, zijn volgens de overleve ring van Griekse afkomst. Soldaten uit het leger van Alexander de Grote zouden zich met inheemse vrouwen hebben vermengd. Tot voor kort hielden de Hunsa's zich bezig met beroven van karavanen Door de woestheid van het gebied konden noch Enzelsen noch Russen daaraan een einde maken. Ondanks hun krijgshaftige verleden zijn de Hunsa's een vreedzaam volk. Mis daad. echtscheiding en dergelijke zaken komen in hun land spora disch voor. Naar miss Taylor (een en zijn dan soms nog in staat aan sport 'e doen. Uitgebreid behan delt de schrijfster de eet- en leefgewoonten van dit volk. waar van het westen nog wel het een en ander kan leren. (197 blz., ƒ7.90) AMERIKAANS SCHRIJVER PROPAGEERT: bij politieke analyse (angst kan worden weggenomen door hem zijn plaats in het schema van de evolu tie duidelijk te maken. De mens heid zal meer vertrouwen ln zich zelf hebben, wanneer leder beseft dat hij een eigen tajak en plaats heeft In een maatschappij die zich volgens vaat wetten ontwikkelt. Deze opvatting vormt het uit gangspunt van de Amerikaanse re- gerlngsfunktionaris William Thor- becke, die in „A new dimension in political thinking** de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten aan een kritische beschouwing on derwerpt De schrijver benadert de inter nationale vraagstukken zoals de titel van het boek reeds doet vermoeden op een niet alledaag se manier. Hij past de evolutieleer van de, in 1955 overleden, Franse priester Teilhard de Chardin, toe in zijn politieke analyse. Veelvul dig persoonlijk contact heeft de auteur tot een groot bewonderaar van de postuum vverschenen wer ken van de Fransman gemaakt. Het Amerikaanse buitenlands be leid is volgens Thorbecke verstard. De bewapeningswedloop is ten einde. Een nieuw tijdperk is inge treden Militaire bedreiging heeft plaats gemaakt voor een psycholo gische oorlogsvoering. De huidige situatie vraagt een nieuwe koers. Hiervoor is kennis van de toe komstige ontwikkeling nodig, maar, aldus Thorbecke, de politieke we tenschap kan die niet geven. De evolutieleer moet hier uitkomst brengen. Uitvoerig Uitvoerig behandelt de schrijver de theorie van Teilhard de Chardin over dit onderwerp. Hij toont aan dat enerzijds de technische ontwik keling alleen mogelijk is als de mens zich vrij kan ontplooien, an derzijds vraagt dc bevolkingsgroei ook collectieve maatregelen. Groep en individu hebben in de evolutie elk een eigen plaats maar slechts door interactie van deze twee kan de maatschappij vooruit komen. Wat houdt deze conclusie in voor de Amerikaanse politiek? Washing ton zal. volgens de auteur, een be leid moeten voeren niet meer ge baseerd op ideologische geschillen maar uitgaande van de resultaten van de evolutieleer. Men zal een synthese tussen in dividualisme en collectivisme moe ten vinden. De problemen waarmee de wereld in de komende jaren ge confronteerd zal worden automatisering, bestrijding moede en vrije tijdsbesteding I kunnen, naar de mening van d« schrijver, slechts door gezamenlij ke inspanning van alle volken tot een oplossing worden gebracht. I De VS zullen een doelgericht bui tenlands beleid op lange termijn I moeten voeren. Veel aandacht besteedt Thorbec- ke ook aan de vraag, hoe deze nieu- we koers moet worden uitgewerkt. Men zal de contacten met de Sow- jetunie op nagenoeg elk gebied sterk moeten uitbreiden. In een Oost West dialoog zullen de VS de evo lutiegedachte moeten uitdragen De verhoudingen in Zuid-Oost Azië zullen aanzienlijk verbeterd kun nen worden wanneer Washington Communistisch China erkent. Teneinde een te groot overwicht van Amerika en Rusland te voor komen, dienen de VS federatiev» samenwerking in Europa (EEG), Azië, Afrika en Zuid-Amerika, krachtig te bevorderen en aan t« moedigen. Initiatief Op deze wijze kan Amerika, al dus de auteur, het initiatief ne men tot praktische toepassing van de resultaten van het evolutieon- derzoek. Het boek van William J. Thor becke geeft veel stof tot discussie. De verbinding van evolutietheorie en politiek roept vragen op. Veel beoefenaars van de natuurweten schappen bestrijden de denkbeel- den van Teilhard de Chardin. Po liticologen zullen de vraag stellen, of een politicus de door Thorbecke genoemde doeleinden uitsluitend uit de evolutieleer kan putten. De schrijver toont zich een groot bewonderaar van wijlen president Kennedy, die toch geen evolutio nist was. Net zo min als de beken de senator Fullbr ght, wiens opvat tingen enigszins n die van Thor becke doen denkt i. De auteur gaat ervan uit, dat het bestaande macht;. venwicht een po sitieve benadering van de vreedza me coëxistentie noodzakelijk maakt Voor deze nieuwe koers geeft hij een groot aantal suggesties Hij dwingt de lezer na te denken en vragen te stellen. Ieder die belang stelling heeft voor de buitenland se politiek doet daarom goed. van ..A new dimension in political thin king" kennis te nemen. Men dient echter wel te beden ken dat William Thorbecke een groot idealist is. aanhanger van een veelomstreden theorie. Het boek is uitgegeven bij Sijt- hoff in Leiden, in samenwerking met Oceana Publications York New buurtschap onder de Gelderl. gemeente Brumme, 58. stad in België. 60. landbouwwerktuig, 61. voorzetsel. 62. son ordre (afk.). 64. bijwoord, 66. plaats in de schouwburg, 68. zwakke. 72. voorzetsel. 75. lidwoord <Fr.), 76. spil van een wiel. 77. ga (Eng.), 78. seheik. element (afk.). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. pathos, 5. para de. 10. Ari. 12. den, 13. peen. 15. oor. 17. leeg. 18. nerf. 20. eden. 22. ja. 23. ge. 25. ee. 26. el. 27. mouvement, 31. ne, 32. re. 34. paradigma. 41. af. 42. me. 43. ei. 44. ha. 45. veer. 47. Tiel. 49. ader, 51. kip. 53. soes. 55. aat. 58 ore. 59. Trento. 60. kennel. Vertikaal: 1. papaja. 2. are. 3. tien. 4. on. 6. af. 7. Aden. 8. Dee. 9. engels. 11. do, 14. nego. 15. of. 16. re, 17. Leen. 19. reu. 21. Dee 24. de. 27. mep. 28. via. 29. mei. 30. tra, 33. paraat, 35. Amer, 36. ree. 37. de, 38. gei, 39. mies. 40. Kassei. 43. vete. 46. R.K., 47. Tp. 48. loon. 50. dar. 52. in. 54. ere. 56. Ot. 57. i.e. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: ..Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen een van ƒ5.— en twee van f2.50. Kruiswoord puzzel Horizontaal: 1. stad in Duitsland. 6. kabeljauwvisser. 12. vlug. 14. niet een. 16. jongensnaam. 18. voornaamw., 19. meisjesnaam. 21. voegwoord, 22. voornaamw., 23. plaats in Gelderl., 26. onder, 29. bakt men brood van, 30. kubieke meter. 32. niet een, 33 voegwoord, 34 afnemend getij. 36 hogepriester te Silo. 37. scheik. element. 38. muzieknoot, 39. verlegenheid (Fig), 41. koon, 43. muzieknoot. 44. liniaal (ZN). 45. boom, 47. koppelriem voor jagershonden, 49. stadje in België. 52. emeritus (afk.), 54. middelbare leeftijd (afk.). 55. gem. in Gelderl.. 57. oude lengtemaat. 58. gebod. 59. lof en eer. 61. fijne haren zeef, 63. taaie aardsoort, 65. ordenen. 67. onderaardse, overwelfde gang. 69. slede, 70. radio omroep (afk.). 71. aanw. voornaamw.. 73. en personne (afk.), 74. voorzetsel, 75. verbond. 77. kleur, 79. verzoekschrift, 80. band om vaatwerk. Vertikaal: 2. rijschool (afk.), 3. plaats in N.Brab.. 4. natuurlijk waterbekken, 5. oude lengtemaat. 7. jongensnaam, 8. niet een. 9 gunstig gezind, 10. voegwoord. 11. wa'.c-r in N.Br. 13. bekende afkorting, 15. bekende. 17. twijg, 19. hoekpijler. 20. wachthuisje. 22. vogel, 24. voorzetsel. 25. boom. 27. water in Friesl., 28. lidwoord, 31. rampzalige toestand, 35. zeegroene edelsteen. 37. volk, 39. heks. 40. onderricht, 41. bron, 42. jongensnaam (afk.), 46. oplopende vlakte. 48. TU7AT BEN je toch een W kruidje-roer-me-niet, zei moeder vaak tegen Ineke. Ze zat nooit eens stil en wat erger was, Ineke werd altijd heel gauw boos om niets. Als haar kleine broertje per ongeluk tegen haar aanbotste, keek ze hem boos aan en zei: ..Kun je nou nooit eens uitkijken, je ziet me toch hier wel zitten?" en van schrik begon 't kleine ventje dan verdrietig te hui len. En als er iets niet naar haar zin ging. werd ze zo humeurig, dat ze tegen iedereen en alles begon te mopperen en 't ge beurde dan heel dikwijls, dat ze voor straf naar haar kamer werd gestuurd. Op een dag, toen ze buiten in 't zonnetje aan 't tekenen was, kwam Meneer de Wind toevallig op haar weg en blies haar tekenpapier op de grond. Ze werd zo kwaad, dat ze van door M. VAN NUIS-ZUIDEMA oogjes prikten, op bed ging liggen. Moeder keek zorgelijk en dacht, wat is ze toch lastig! t En toen.... ineens kreeg moe-12e8Sen; Maar dan moet 4 der een reuze idee. e.crst. Je naam Wacht- ..Ineke, kom eens naar bene-'k za{rad,en' den", riep ze. j weet toch niet hoe ik ..Wat nou weer", dacht Ine-:hee*!." ke hardop, „hè, dat gezeur" enbeet uh.... kijk me eens boos stampte ze de trap weer aan* laat «f ,3?.1kleu11f w,Pne«* af naar beneden. eens «oeTd bekijken, hu.... jouw „Ineke, houd je gemak eennaaP1 15 Jnek^ beetje en trek je jas aan. We J.aaah' oh- hoc WMt u gaan even naar de bloemen winkel" nijd al haar potloden stuk voor stuk om zich heen gooide en uitriep: „Bah. nooit kan ik eens lekker spelen, bah, ik schei er mee uit, hoor, ik doe 't niet meer". Toen moeder hoorde, dat Ineke weer eens moeilijkhe den had, zuchtte ze verdrietig. Wat is dat toch vervelend, dacht ze. Andere kinderen zijn toch ook niet zo lastig en vervelend, ze jammert altijd om niets. Waarom houdt ze dan ook niet haar tekenpapiei vast? „Ineke, kom hier", zei moe der boos. „Je houdt onmiddel lijk op met dat gemopper! 't Is ie eigen schuld, dat je teke ning wegwaait, je begrijpt, dat dat nu eenmaal kan gebeuren ils je buiten aan 't tekenen bent". „Nou hoor", antwoordde Ineke boos. „nou hoor. ik ga nooit meer buiten tekenen, nooit kan ik eens lekker spe len. Bah, ik vind 't niks leuk, hoor". „Ach, ach, ach", zei moeder, „wat ben je toch altijd gauw op je teentjes getrapt, je bent toch maar een lastig portretje, kruidje-roer-me-niet". „Er heeft niemand op mijn teentjes getrapt en ik ben geen portretje, ik hang toch zeker niet aan de muur? En u zegt altijd, dat ik een kruidje- weet ik veel ben. Wat is dat nou voor geks?" „Nee", antwoordde Ineke brutaal, „ik wil 't niet weten „Ga jij maar weer eens voor straf naar boven en je hoeft niet eerder naar beneden te komen, dan wanneer je weer vrolijk kijkt", zei moeder boos. Stampend van kwaadheid liep Ineke de trap op naar boven, waar ze mokkend en met tranen, die achter haar Haar gezichtje klaarde in eens weer op. Ha fijn. dacht ze. naar die aardige mijnheer, die altijd grapjes maakt. „Wat gaat u kopen, mam, is „Dat is nou mijn geheim. Een klein kaboutertje heeft 't mij stiekum in mijn oor ge fluisterd". „Niet waar. hoor", zei Ineke verontwaardigd. „U jokt". „Nou, kom dan maar eens er iemand jarig, die u een !}*er en de miinheer nam plantje wü geven of bloeme-lkaar mee ,"a.ar ^teren. waar tjes?" I "ij een rolletje pepermunt uit ',.Nee hoor", glimlachte moe-z\laJ?aaidfI der. „je zult't wel zien". i -Wat denk je hiervan. „Iets voor mijn kamertje vMmn^m zei Ineke, dan? Wat heb ik nou aan' "*?ebben?.. I „Graag, mijnheer", j „Op voorwaarde dat we weer vrienden zijn. Kom mee. dan gaan we eindelijk je moe- •der eens opzoeken en kijken I wat ze nodig heeft". „Geef me maar een hand", en als de beste vrienden stapte Ineke met de mijnheer van de I bloemenwinkel mee. I „Mijnheer", zei moeder, „die kleine meid is altijd zo gauw boos, wat doen we daaraan?" j „Aha", zei de mijnheer, „als jik 't goed begrijp, is ze een kruidje-roer-me-niet". „Ja" sprak moeder, „pre cies". De mijnheer gaf moeder stiekum een knipoogje en nam Ineke mee. „Ineke, luister eens. diezelf de kabouter van straks vertel de mij. dat je wel eens een keertje boos doet en 't we] eens meer gebeurt, dat je eigenlijk om niks uit je humeur raakt". (Vervolg) Nu waren ze bij het schuurtje. Kijk, daar was de deur. Hen morrelde eens aan de knop. maar daar was geen beweging in te krijgen. Wacht, het sleutelgat. Met zijn mond er tegen aan riep hij: ..Dik. Dik. ben je hier!" Toen verdrongen ze elkaar om het antwoord te kunnen horen. Boudewijn klopte nog eens on geduldig op de muur. „Zou die er nog zijn?" fluisterde hij. Ja. wacht, daar hoorden ze wat. Hen duwde Boudewijn op- tij- ..Zijn jullie daar?" klonk tiet nu van binnen. Dat was Dik. „Ja, we halen je er uit!" Onvoorzichtig hard riep Hen het. wat hem weer een stomp van Boudewijn bezorgde. ..Pas toch op joh, straks worden ze nog wakker!" Maar Hen was zo blij geweest Diks stem te horen, dat hij voor een ogenblik alles vergat. „Hoe moet dat dan?" hoorden ze Dik weer vragen. Even beraadslaagden ze samen, en toen riep Hen weer door het! sleutelgat: „Voel maar eens. of' het dak niet ergens los zit." I Ondertussen gingen ze zelf het I dak aan de buitenkant bekijken. I met de fietslantaarn, af en toe angstig omkijkend of de veld wachter ernog niet aan kwam. Stel je voor, dat hij ze hier „Daar!" Boudewijn was de eer ste, die het zag. „Kijk, daar liggen de pannen scheef, dat is vast die plek!" ..Gauw de fiets tegen de muur, dan klim ik er op." In een ogenblik had hij tien pannen er af, toen de losse planken Het was precies, zoals de veldwachter het gezegd had. Een flauw licht viel in het donker op Dik's hoofd. Hij had wel gehoord, waar de jongens bezig waren, maar kon van bin nen uit toch niet meehelpen. Met een sohreeuw begroette hij Boudewijn. „Hou je mond toch", bromde deze, „je zal alles nog verraden." „Gemeen hè. me hier op te sluiten, hoe wisten jullie, dat ik hier was?" Opgewonden praatte Dik door. „Hoe moet ik er nu uit Boudewijn hing nu half op het dakje. ..Is er niets waar je op kunt staan?" Ja wacht, die kist waar hij op gezeten had. Dik sleepte hem al naar het gat. Vlug. hadden ze eezegd De veldwachter kon zo terug komen (Volgende weck verder) bloemen, wat moet ik daar nou mee doen?" „Nou begin je al weer te mopperen, wacht nou maar eens rustig af. je zult 't wel zien". Ineke haalde haar' schouders eens op en dacht, huh, 't zal me wat zijn. Ze deed haar jasje aan en even later liep ze met moeder naar de winkel straat, waar de bloenienzaak was. Toen ze de deur opendeden, klingelde er een vriendelijk klokje en onmiddellijk kwam de eigenaar van de winkel op hen af. ..Dag mevrouw, dag kleine apekop". ..Wat zie ik nou. wat een rimpels in je voorhoofd, ben je boos?". „Mmmm, een beetje". „Hier, ik pluk een roos. ik zet hem op je hoed en dan ben je morgen weer goed". „Oh. lala, je bent nog kwaad op mij, hè? Wat heb ik ge daan?" „Ha, ik weet 't al. ik zal mijn leven beteren er> wyvtnan geen apekop meer tegen je toen... de blaadjes vouwden zich helemaal samen en gingen dicht, terwijl Ineke er sprake loos naar stond te kijken Ze vergat prompt haar boze bui. „Nou. heb ik gejokt? Ben je nog boos?" „Nee, mijnheer", en ze kon haar ogen niet van 't tover- plantie afhouden. „Zie je, nou heeft hij jouw boze bui te pakken en straks als die bui weer gezakt is, vouwt hij zijn blaadjes weer open". „Wat leuk", zei Ineke. „Dat plantje heet nou een kruidje-roer-me-niet. Geef voortaan je boze bui maar aan hem, dan heeft moeder altijd een vrolijke en opgeruimde dochter om zich heen." Verheugd nam Ineke 't plantje mee naar huis en iede re keer als ze een boze hui voelt opkomen, strijkt ze 't Met een kleur moest Ineke toegeven, dat dat waar was. „Vervelend is dat hè. als altijd alles maar anders gaat en verkeerd gaat. dan je zelf wilt. Niets leuk hè, om vaak straf te krijgen?" „Kijk, zie je dit plantje, dat is een toverplant." „Een toverplantje?" vroeg Ineke verbaasd. „Ja, je hebt 't goed geraden.: „Wat moet ik daar mee doen?" „Nou, luister goed. iedere keer als jij kwaad bent. raak je 't plantje aan en die neemt dan jouw kwade en boze buil van je over en dan ben jij I hem kwijt". „Nietus, dat kan niet". „Wellus", zei de mijnheer I lachend. „Nietus, hoor. u jokt". „Mooi zo, nu ben je echt| kwaad, hè?" ..Raak 't plantje dan maar eens heel voorzichtig aan" en' plantje heel voorzichtig over de blaadjes, zodat hij haar kwade zin overneemt. En Ineke is vanaf die tijd nooit meer humeurig en een opgewekt en tevreden kind T. SLIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 16