m En Bi s»"— --11' OPEN BRIEF C7 Blad £jy Orthoptiste: hulpkracht x tr.dr„?„;zrn„t'van de oogarts dat fantasie vraagt Uw ervaringen met logees EENS? van Christine Verpakking laat geur in tact Zomerboeketjes goed houden ZATERDAG 17 JULI 1965 1 precies weet wat ze moet 1 gaan doen leggen we hier -| 1 schenken. De vorige week 1 T A H pediste en de dierenver- zorgster, deze keer over de ergo-therapeute en de orthoptiste. Scheelzien was vroeger een cosmetische aangelegen heid. Op de functie van de ogen werd minder gelet. Na Wat weet u van de ergo therapeute? Haar werkter rein vindt ze in revalidatie- inriöhtingen. Haar werk licht in het medisch-sociale vlak. Via spel en handenarbeid worden de uitgevallen func ties van de patiënten geacti veerd. Creatief bezigzijn be vordert het herstel van de zieke, en daarom heeft dit beroep beslist een artistieke achtergrond. Het meisje dat zich hiertoe aangetrokken voelt, zal dus kwaliteiten in die richting dienen te bezit ten, een zekere handvaardig heid en fantasie, maar ook incasseringsvermogen en ge duld! Voor de eigenlijke opleiding moet je 19 jaar zijn, 18-jarigen kunnen aan een vooropleiding deelnemen. Het Goois Kinder ziekenhuis in Huizen N.H. ver- sociale opleiding je je hele de ogen van piloten gaan on- leven verder van pas komt in derzoeken, hoe de samenwer- de omgang met mensen en in het (toekomstig) gezin. Daar- king van die ogen is, liever 5* de samenstelling van het diploma ziekenverpleging de visuele beelden van de bei halen. Voor verdere vragen ver wijzen wij u naar deskundigen. de ogen. In ons land is men Om de geur van koffie en thee te bewaren is in Japan een nieuw verpakkingsproeédé ont wikkeld. Men maakt in Japan dracht naar de oorzaak te zoe- preparaten die het mogelijk ken Allerlei testmateriaal staat maken de geur van koffie en thee in verpakking volledig te haar daartuj ter beschikking. zorgt opleiding en examen. Half ren gewerkt, het tweede jaar ding. Ergo-therapie ligt écht in bewaren, door een heel een- We zagen haar bezig op haar augustus vangt de cursus aan, bij volwassenen, bejaarden en de artistieke sfeer zoals aan de voudige methode: nl. net ver- eigen orthoptische afdeling van duur: drie jaar. Het laatste jaar geestelijk gestoorden. U voelt al vakken te zien is. Meer medisch pakkingsmatenaal (gewoon pa- een oogheelkundig centrum die het wel: ook hier krijgt men met ligt de socio-therapie. zéér jonge tot zéér oude patiën- nezend, de therapieleidster is daarbij een r spanning b\j het sjoelen waarbij de „zuster" leiding geeft. mee bezig. Om te weten te komen wat er nu eigenlijk aan de hand is bij een patiënt die scheel ziet, of die met het éne oog minder dan met het andere ziet, en nog an dere oogafwijkingen, dat kostte veel tijd op het spreekuur van de oogarts. Hem staat nu de orthoptiste ter zijde. Zij krijgt van de oogarts op- vakken zijn: ergotherapie, fysio- ten te maken en logie, techniek, ziektenleer, pe- aanpassingsvermogen denarbeid, kinderverzorging en sche keuring vereist naast «- - - opvoeding en huishoudkunde. In diploma gymnasium of HBS of van de psychiater. Verschillende minuten lang verwarmd en dan keningen hingen aan de met een vloeistof die is ver- "7vaardigd uit koffie respectieve- Z-eirsranaig iyk thee. Dit natuurlijk via een ingewikkeld procédé! In het De socio-therapeute, of thera- brouwsel wordt het verpak- pie-leidster is het verlengstuk kingsmateriaal ongeveer pier of karton) te impregneren mei een vloeistof die is ver- onder supervisie van de oogarts staat. Er stonden kleutertafel tjes en dito stoeltjes, er lagen plaatjes van eendjes en pop- tien P®^es- Kleurige kaarten en te- De orthoplist krijgt t an de oogarts opdracht een onderzoek in te stellen. het eerste jaar wordt bij kinde- daarmee gelijk te stellen oplei- VAN BLOEM EN PLANT aantasting. i bloem gebeurt, die plotse ling tn volle groei en bloei van een plant wordt afgeplukt. O-hnino cnpHp Toch is dit een operatie, die jCHUIne Sneue in de zomer, als het warm is, nog ingrijpender wordt, omdat er meer vocht verdoünpt en de toevoer van vocht door het af snijden abrupt wordt afgesne den. Desondanks gaat de adem haling gewoon door. Behalve Elke Moem dite we in een vaas -zetten, moet nóg eens af gesneden wondien, om de water- opname te vergroten. Daarom doen we dit ook met een schui ne snede, hetgeen vooral zeer bloemen met i houtige stelen, zoals rozen Daarbij ontstaat hees ter takken. We laten de psychiatrische inrichtingen be- gedroogd. Het papier heeft dan reiden hun patiënten voor op de va" de i of thee aangenomen en houdt maatschappij in gewone wonxn- die yan dc yan de yer_ gen die op het terrein gebouwd pakking als het ware vast. zijn. In kleine groepjes mogen Deze behandelingswijze voor- ze zelf allerlei bezigheden ver- komt ook dat onplezierige lucht- richten, waarbij de socio-thera- jes van andere stoffen tot de peute behulpzaam is. De patiënt inhoud doordringen, moet zelfstandigheid worden bijgebracht, zij moet dus wel een oogje in het zeil houden, maar zich op de achtergrond houden. Er is een nauwe samenwer king met de psychiater, maar het beroep is vrij zelfstandig. Het Psychiatrisch Ziekenhuis „Wolf- heze" te Wolfhéze geeft een interne opleiding die twee jaar duurt. Je moet 17 jaar zijn en Mulo of gelijkwaardige oplei ding hebben. naar rode en groene lichtjes hulpkracht van de oogarts. Na vertellen hoe de poot- HBS of gymnasiumdiploma volgt de letters stonden die ze de opleiding door de Stich ting Opleidingsinstituut voor Orthoptische Hulpkrachten, Hulpkracht Henr. Bosmanstraat 34 in Am- sterdam. Er is een zeer strenge De orthoptiste is géén ver- selectie reeds voor de opleiding oog. met het andere, ze mochten pleegster, maar een medische begint. In ons land zijn enkele tientallen orthoptisten en er is klinische kijken omgeving niet verwachten, Jes va maar al gauw bleek dat het de „zuster" aanwees, alles te maken had met de héél jonge kinderen die hier behan deld worden. De orthoptiste liet plaatjes zien. met het éne Zwart en wit voor handtassen ook V lil dus gebrek aan water, krijgt bel^ê^U^ de bloem ook gebrek dlngszouten. Daarbij het gevaar voor bacteriën, die wonden niet ^opdrogen, de snijwond kunnen binnen- dringen 0 vam kn benadelen, het snijden plaatsen direct c«i de ontwikkeling dë bloemen in de vaas. i knop tot bloem kunnen nu blijf, nog het gebrek Waar laat je je zakdoek, beursje, poederdoos en allerlei andere kleine zaken als het hoogzomer is? In die twee jaar krijg je Dit lieftallige meisje wist er raad mee: ze stopte alles actieve- en groepstherapie, elegant weg in haar witte handtas die zwart gepaspe- groepswerk, maatschappijleer, leerd is en een zwarte beugel heeft, ook voor hand- psychiatrie, psychologie, EHBO tassen is zwart-en-wit „in". Het kleine kettinkje is en geloofsleer. Na het examen een grappig detail, maar ook handig bij het open- mag je je socio-therapeutisch maken van de tas, die uit skai-flor gemaakt is. Wat te doen om de bloe toevoegen, bij elk» enigszins ite vrijwaren voor bloemist verkrijgbaar. al te grote schokken en ge- Jl~" varen? Om te beginnen snij den we "s zomers nooit de bloe men af midden op de dag. als ook niet de zon. schijnt, maar 's mor- gens vroeg, als de nacht afkoe ling heeft gebracht en de dauw nog op de planten -ligt. Het weliswaar niet fout om wachten tot zonsondergang, maar we moeten wel bedenken dat ze 's avonds na een zonnige dag veel vocht hebben der of keuken, verloren en hun weerstand dur 1 minder groot is. Soms is er geen andere mo gelijkheid als overdag - avonds bloemen snijden en an is het verstandig ze niet meteen in een vaas te schikken maar ze in een krant te rollen en tot hun hals in e water te zetten. Ten enige uren op een donkere kloede plaats bewaren nog de gehele nacht laten teren. Van dfoge warmte g et uw bloemen nooit on en in deze tijd van 't jaar /oor een raam. Hoe .n lichter de plaats, hoe sneller de bloei verloopt en hoe eerder de bloem ver welkt of uitvalt Tocht, en wind te zijn tevens nadelfi'g voor onze bloemen. Zo mogelijk brengen we die bloemen voor de nacht in een frisse koele gang, kei keuken, waar ze zich herstellen. Bij bloemen van markt, bloe- menman of winkel gaan we op dezelfde manier te werk. Spe ciaal bij zonnig weer laten we ze profiteren van het waterbad op de koele plaats. En bij bloe men die droog vervoerd wor den. is het nodig direct na aan- zó komst een stukje van de stelen ,—ire af te nemen, zodat ze ten volle béter van het water kiunnen profi- De enige bloem die deze be handeling niet verdraagt, is de lathyrus, die slechts in een paar centimeter water wordt Bloei gezet, daar het water door de In en haartjes langs de stelen naar de bloem wordt gevoerd, die A. C. MULLER—IDZERDA zomer staan liefst teilen te nachten, ■erkt tvorden. Hoe hou je ze bezig? dat is de vraag die moeders en tantes zich weer stellen nu de vakantieperiode in zicht is. Een gezellige tip kwam van mevr. v. d. D.-B. te M.: „De logé's krijgen van mij allemaal een schrift, waarin ze elke dag optekenen wat ze gedaan hebben. Ook de kleintjes kunnen er aan mee doen: alles gaat erin. Bloe metjes die ze geplukt heb ben, verschillende soorten bladeren, ijs- of lolliestokjes, suikerzakjes, kaarten of brieven die ze ontvingen e.d. Als ze een zeer lapje gekre gen hebben gaat er een exemplaar ter herinnering in het vakantieschrift het effect is ontzettend leuk en een aardig souvenir voor la ter. Als het regent mag de lieve jeugd kleuren, vouwen, plakken en de resultaten? In het schrift. Gaan onze eigen kinderen ergens heen, dan vraag ik in die plaats folders aan van de VVV die gaan in hun vakantieboek. In onze plaats is geen VVV, dus koop ik voor de logeetjes kaarten met verschillende kleine plaatjes erop en die mogen ze uitknippen (prikken) en inplakken." Ik denk dat de oeven en nichten wel graag bij zo'n fantasierijke tante logeren! N. L. B.-v. R. in M. ..In de bezetting hadden we vaak logees. Eens was er één bij ons uit een naburige stad. het was beter dat hij de eerste tijd niet thuis kwam als de kust weer veilig was zouden we bericht krijgen. Hij bleef de hele dag binnen en schepte alleen 's avonds een luchtje. U begrijpt onze angst en zorg toen hij de derde avond niet terug kwam. Mijn man erop uit met z'n fiets op hobbelbanden geen logé te zien. Hij reed door naar de ouders, die be hoorden toch in de eerste plaats te weten wat er aan de hand was. Wie deed er open? Onze logé! Hij was op ae wandel „even" naar huis geweest en kon vanwege de spertijd niet meer terug maar mijn man waagde het wel terug. Voor mij een lange avond alleen vol angst, spanning en onzeker heid." het geïsoleerd op een eiland zitten en daaraan verbonden moeilijke verbindingen. Onze lezeres, een weduwe van Flatakee, moest op een zaterdag naar Rotterdam met haar dochter van veertien cn zoon van twintig: „Toen we 's avonds terugkwamen in Helle- voetsluis was het erg mistig. De boot kon niet varen, er was nog geen radar. Het personeel zei: als de maan opkomt hebben we hoop dat het gaan zal. Wie niet wil wachten, mag met dezelfde tram en dito reisbiljet terug naar Rotterdam. Zoonlief bleef, het meisje was bang en erg zenuwachtig. Dus nam moeder de tram terug. In de tram zat een echtpaar dat zeer bezorgd was over ons logies. We zeiden dat we familie hadden en dat we daar welkom zouden zijn, maar zij waren daar niet gerust op: 't was bijna nacht eer we er Ruilen Mevr. E. v. L. te Z. bewoont een heerlijk ruim huls met een tuinderij. Een fijn oord. vooral voor kinderen dikwijls heeft ze er dan ook een stel bij, bij haar eigen twee meisjes. „Vrienden van ons" schrijft ze. „die zeven kinderen hebben zouden voor 't eerst samen uit gaan. Een lief meisje van zeven jaar zou bij ons komen, de anderen werden elders onder dak gebracht. Het oudste doch tertje had er nog drie te verzorgen. Ons logeetje was blij met haar kamertje, maar toen het bedtijd werd kwamen de waterlanders ze ging pas slapen toen haar zusje was geweest. De volgende dag was ze weer vrolijk, maar bij 't slapen gaan was het weer mis. We ruilden haar voor haar broer, een slecht handelbare, nogal ondeugende jongen. Tot onze verbazing hadden wij he lemaal geen moeite met hem Integendeel! Nog steeds komt hij in vakanties een paar dagen logeren. Het was in alle opzich ten een goede ruil. Isolement Logies aanbieden, daar we ten de bewoners van Schou- wen-Duiveland en Flakkee van mee te praten. Gelukkig brengen dammen en bruggen een einde aan de misère van gen op een boerderij ergens in het Hollandse polderland schap. Wat vakantie is, we ten ze niet. Toch ontvangen ze zélf altijd logees al jaren achtereen een gezin van vijf personen maar liefst. ,Jiet lijkt wel druk", schrijft ze, „maar vooraf stel ik een heel menu voor de week samen, daarover hoef ik me dan geen zorgen meer te maken. Natuurlijk is er ook weckgroente bij. 's Mor gens maken de moeders de woning schoon, vader let op de kinderen. Verder genieten we samen zoveel mogelijk van het samenzijn, koffie drinken en weer eens gezel lig praten. Het worden ook voor ons gezin prettige da gen, en voor mij brengt het écht ontspanning, in plaats van inspanning", verzekert deze gastvrouw. Hoffelijk dat dan de andere dag weer naar huis. Dit trof me geweldig, en als het echtpaar dit zou lezen in onze krant, zullen ze het zich zeker herin neren. Laat ik ze dan nog eens bedanken langs deze weg. sohrijft een dankbare lezeres Haar brief wordt hopelijk his torisch als de eilandbewoners niet langer afhankelijk zullen zijn in de nabije toekomst. Menu Een zeer kortstondige maar hoffelijke gastheer was een Haagse huisvader voor onze le zeres mevr. E. J. van O. aldaar. „Ik kan niet nalaten het u te schrijven want ik moet het aan iemand kwijt", begint ze. „Mijn man en ik gingen op onze tandem zondagmiddag op be zoek bij een alleenstaand meis je dat al meer dan een jaar ziek was. Ik zit vóór. want mijn man kan niet fietsen Opeens liep de achterband leeg. Goede raad was duur: ik kan geen band plakken en mijn man nog minder we zouden minstens een uur moeten lopen naast ons voertuig. We gingen op stap, en hoorden iemand iets van een balkon af roepen. ..Komt u maar binnen" en een mijnheer ontving ons vriende lijk, zette samen met zijn doch ter de fiets op zijn kop. een stukje op de lekke band, band er in. Vader en dochter wim pelden alle vergoeding af. Hul de schrijft mevrouw Van O., en als er nog een boekje op over kan schieten dan graag Tipparade voor mijn onver wachte gastheer. Wilt u ook zo'n exclusief geschenkje aan uw gastheer of -vrouw cadeau doen? Pro beer het eens te bemachtigen via een gezellig epistel over uw logé-ervaringen, 't kan nóg mee. Tot schrijfs! dus weinig emplooi voor haar. Het is een tweejarige dagoplei ding die in september aanvangt. Naast referaten, een scriptie, v praktijk in een oogheelkundig centrum omvat de opleiding uit- gebreide theorie, fysiologie, ana- tomie, polikliniek, het oefenen 4 met één oog, algemene oogheel kunde, optiek, refractie, psycho logie en mobiliteitsstoornissen alsmede typelessen. De orthoptis te oefent in ons land zélf geen praktijk uit, ze is in dienst van een oogarts of ziekenhuis. De orthoptische behandeling heeft alleen zin voor heel jonge kin deren: tot het achtste jaar heb- «i ben zij een kans te genezen. „Met een kind van vier jaar kun je overigens beter werken dan met een man van veertig!" zo verzekerde ons een orthoptis te. Op de orthoptische afdeling is een donkere kamer met pro jectiescherm, dat verdeeld is in rode blokken met stippen. Hier wordt de functie van de ogen getest. Orthoptiste is een vrij nieuw, zelfstandig, dankbaar beroep. Wil je dan een Franse man, nee mamma nee... In Frankrijk is volgens een toch niet zo heel oude wet die in 1903 tot stand kwam en de verplichtingen van de echtelie den in het huwelijk regelt de man mede-verantwoordelijk voor de gezondheid van zijn vrouw. Zo is hij dus mede-aansprakelijk voor het antwoord op de vraag, of vrouwlief naar de tandarts moet. Als ze daar nu eens geen zin in heeft en hij vindt het „op steek houdende gronden in verband met haar gezondheid" wel nodig, dan is ze volgens de letter van de wej verplicht naar de tandarts te gaan. Zo niet, dan kan de man haar wei gering alseen reden tot echt scheiding aanvoeren. Zij heeft zich dan namelijk schuldig gemaakt aan schending van de verplichtingen die zij als vrouw krachtens de wet op zich heeft genomen. Bad van Marie niet langer gevaarlijk Dat kookbad is lang niet altijd even aantrekkelijk voor de huis vrouw, zo'n pan in een andere pan met water geeft niet zelden aanlei ding tot kleine overstrominkjes of verbrande vingers. Een Duitse fa brikant moedigt onze kooklust in die richting aan. Hij brengt een mooi stel pannen op de markt, die ons veel ergernis kunnen besparen De bovenranden van beide alumi nium pannen passen precies in el kaar. De onderste pan is aan de bovenzijde wijder en biedt zodoen de ruimte voor het water, zonder dat de gevaarlijke stoom ontsnap pen kan. De pannen zijn voorzien van geïsoleerde handvatten zodat ze gemakkelijk te hanteren zijn en bovendien smaakvol van uitvoering. pvoor een paar brieven en ook door een paar gesprekken die ik deze week mocht hebben, ben ik ineens een heel stuk meer gaan zien van het probleem dat ons de vorige weken bezig hield. Of beter: ik heb de aard van de angst begrepen die achter het probleem zat. Niet bij mijn vriendin met de vriendelijke bo venbuurman: zij kent amper angst. Maar bij de bezorgde moeder die haar kinderen links en rechts ziet „aanpappen", en bang is dat hun oordeel daaron der lijdt. Het is eigenlijk een vicieuze cirkel: omdat er men sen zijn die overal Gods goed heid zien, ook in daden van bu ren en vrienden die de naam van Jezus nimmer op de lippen nemen is er een andere groep van mensen die hiervoor wat huiverig worden en zeggen: maar waar blijf je dan als je al lerlei goede intenties ook al bin nen het Christendom haalt. EN daardoor wordt van de weer omstuit weer een bepaalde categorie nadrukkelijk vrijer dan de middenmoot en zegt: hoe durven jullie toch een oordeel aan te leg gen waar je niet eens in het hart van een mens kunt zien.... Enzo- Nu heeft iemand die met mij begon te praten mij aan een heel mooi voorbeeld geholpen, een voor beeld dat ons de lijn wat nauw keuriger doet zien: de lijn waar langs wij. net als de vorige keer, toch ongeveer moeten denken. Ik mag het van haar gebruiken. Door mijn twee laatste brieven verontrust, is zij met eigen onge rustheid bij mij gekomen. Zij is een tijdje, zo schrijft ze, bij de S.O.S.- teiefoon geweest. Enige uren per nacht zat "zij uit vrije wil op het rinkelen van de telefoon te wachten en luisterde als er aan de andere kant een stem om een luisterend oor vroeg. Heel dikwijls ook kon zij een antwoord geven of via het team dat achter deze telefoon zich disponibel stelt, hulp bieden. Ze deed het graag, want ze ziet heel slecht en kan verder nergens hel pen, alleen bij de telefoon deert het niet of je bijna niet zien kunt, als je maar kunt luisteren. LTIJD echter was zij zich be- A wust van de gedachte dat deze telefoon niet zomaar wat helpen wil, maar dat degenen die tot dit dienstbetoon besloten dit deden omdat rij Jezus Christus en Zijn liefde voor zondaren wilden duide lijk maken. Nu haar probleem. Heel dikwijls wordt zij opgebeld door een man die zware depressies heeft Hij praat dan wel een half uur; zij luistert. Zij komt er bijna nooit toe iets te zeggen en de psychiater die tot het team achter de telefoon behoort, heeft haar duidelijk ge maakt dat zij zó al genoeg doet. Of duidelijkdat Is het nu juist. Zij zit er eigenlijk wat mee dat zij week aan week niets doet dan luisteren en nog nooit de naam van de Here Jezus heeft kunnen noemen. Hoe kom je nu ooit tot verkondiging! Verkondiging betekent hier dus dat je tot je medemens spréékt van Jezus. Ais dat niet gebeurt, word je onrustig, en wel eens wat be angst. Je schiet tekort, denk je. Dit is dezelfde angst als die van de moeder door wier brief heel dit uitpraten in de Open Brief voor mij begon. Immers, zij ziet haar kinde ren zich langzaam aan in niets meer onderscheiden van andere jonge mensen, tenminste, dat denkt zij en nu vraagt zij zich ook af: waar ver kondigen wij nog. Waar is het nog duidelijk dat wij christenen zijn. Want dat móet toch. TK moet bekennen dat ik dit pro bleem steeds heb onderschat. Daar het voor een groot deel een persoonlijk probleem is. immers, de één „durft" altijd meer dan de ander kan het niet anders of vechten. Wat we echter samen hebben is dit: we moeten Jezus van harte liefhebben. Dan wordt het vanzelf duidelijk dat wij christenen zijn. Voor de één ver loopt het leven dan misschien heel anders dan voor de ander, maar er is nergens gezegd dat wij alle maal als druppels water op elkaar moeten lijken. Het was natuurlijk wel gemakkelijk, vroeger, dat het leven zulke duidelijke, op elkaar gelijkende vormen had; dat de men sen eender ingetogen gekleed waren: dat overal in de huizon vaders het te zeggen hadden; dat vrouwen meestal dom. in ieder geval dom gehóuden waren; dat cr voor grote groepen, ook in de kerk. een be paald gevoel van minder-zijn be stond ten aanzien van andere groepen een gevoel dat men maar gelaten droeg. TTKT is dus ook begrijpelijk dat veel mensen, die niet hebben leren durven doordenken, het nü niet meer weten, nu zoveel ouds en vertrouwds is weggevallen. Maar echt. elke dag mogen ze zelf aan het denken en beslissen gaan, enkel puttend uit de liefde Gods. Ze zullen gaan genieten als zij mer ken hoe vrij en blij een mens is die als enige kommer die liefde heeft. Dan is verkondiging niet pas het wóórd, maar ook het luisteren, ook het mee-lcven, ook het dispo- nibel-zijn: kortom, dan is verkon diging: zijn Een soms bevend altijd strijdend en hopend, maar nooit minder dan een verrukkend, heerlijk leven. Een leven van her kenning: het is de Heer! En, als het mag. ook een leven van her kend worden: „die mensen hébben iets, ze zijn christelijk"...

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15