BINNEN VIER UUR SPUITEN WE DE UTRECHTSE DOM VOL Kruiden verfijnen menu van 't Oude Jachthuis ZONDAGSBLAD Nieuwe LeicLst Korps Mobiele Colonnes l beschikt over 22.000 man Uniek restaurant in Eursinge ZATERDAG 17 JULI 1965 Dt reddert leren mei snijbrander» te werken. (Van onze speciale verslaggever) CRAILO Ergens op de hei tussen Hilversum en Bussum ligt een geteis terd dorp. De huizen staan er bij alsof ze door een afschuwelijke bommen regen getroffen zijn. Overal puin en afgebrokkelde muren, overal verwron gen stukken hout en metaal, nergens ook maar één hele ruit. Het dorp, dat onderdeel is van de legerplaats Crailo, is een spookdorp met niets anders dan ruïnes. Officieel heet het oefenrampenterrein een naam, die op zichzelf weinig uitleg be hoeft. Men oefent er voor het geval van een ramp. Met steen en beton zijn de verschrikkingen ingebeitst, die we uit de oorlog maar al te goed kennen, en die bij het onverhoopt uitbreken van een nieuwe oorlog wederom ons deel zullen zijn. Crailo, voor 't overige liefelijk en pit toresk door de natuur omgeven, is het depot van het Korps Mobiele Colon nes. Wie bij het lezen van deze naam aan een burger-organisatie denkt, is er eigenlijk niet eens zo ver naast. Onder de aanduiding Rijks Mobiele Colonnes is het korps aanvankelijk door de rege ring opgezet om met behulp van vrij willigers de Nederlandse burger bij een calamiteit te helpen en te beschermen. Het principe van vrijwilligheid deed het echter niet. Slechts weinigen wens ten in geval van een oorlogsramp bui ten de eigen woonplaats te worden ingezet om een andermans have en goed te beschermen. In 1955 werd het hulpapparaat dan ook op militaire leest geschoeid. Het Korps ressorteert thans onder de Be velhebber der Landstrijdkrachten na tot de opheffing van het bureau van de Nederlandse Territoriale Bevelheb ber door de laatste te zijn gedirigeerd. Duidelijk is dat het KMC niet de plaatselijke korpsen van de Bescherming Burgerbevolking vervangt. Zijn colonnes dienen ter aanvulling in regionaal verband. De mobilisatiebestemmingen van het personeel liggen dan ook over het hele land verspreid. Het hulpmateriëel is al in de be treffende depots opgeslagen. Wie wordt bij het Korps Mobiele Colonnes in gedeeld? „Behalve met een kleine, vaste staf", zegt de potcommandant kolonel J. O. van de Graaf, „werken we voornamelijk met reservepersoneel van de marine, de landmacht en de luchtmacht. Elk jaar oefenen we 4.000 herhalers af. Als de mannen bij ons komen, moeten ze van de grond af geschoold worden. Na 18 dagen gaan ze naar huis, de meesten met het gevoel dat ze zich in hun herhalingstijd bruikbaar hebben gemaakt. De aantrekking van reserve-officieren geschiedt op basis van vrijwilligheid. Ze moeten natuurlyk wel ter beschikking worden ge steld door de betrokken Wapen of Dienstvak Inspecteur". oog op de leeftijdsopbouw wor- OnleidinQ den er elk ^aar bataljons ver- ■luDHmini M i vangen, waardoor de sterkte ge handhaafd blijft. Op 't ogenblik telt het KMC De colonnes hebben niet alle 22 bataljons of colonnes. Teza- een zelfde doel of taak. Er zijn men zijn dit 22.000 man. Met het brandweercolonnes (11), red dingscolonnes (6) en genees kundige colonnes (5). De oplei ding, waarvan de praktijk op het oefenrampenterrein speelt, is geheel aan deze specialisatie aan gepast. In burgerverband oefenen er ook andere eenheden in het ruï nedorp. Dikwijls verleent Crailo gastvrijheid aan bedrijf sbrand- weerploegen en aan politiehon den-begeleiders. De zogenaamde harde bijstand is tevens een be kend project. In de straten van het spookdorp leren speciale politie-pelotons hoe tegen plun deraars en deserteurs moet wor den opgetredea, hoe samen scholingen moeten worden aan gepakt en hoe woningen gezui verd moeten worden. Een brandweercolonne heeft de beschikking over 48 brand spuiten, die elk 6 slangen kun nen uitbrengen. Hiermee kan een vuurfront met een lengte van 2400 meter bestreken wor den, waarbij 120.000 liter water per minuut kan worden gege ven. Moet er in waterarme ge bieden worden geopereerd, dan worden er speciale compagnieën ingeschakeld, die over een af stand van 36 kilometer water in 6 slangen kunnen aanvoeren. Vier uur „We hebben schitterend ma teriaal", verklaart kolonel Van de Graaf. Onze 6 duims lan gen zijn het neusje van de zalm. Als 't moet, dan spuit één brandweercolonne de Utrechtse Dom binnen vier uur vol. Om orecies te zijn: ze heeft er 3Vz •tur voor nodig om een kolom ■cater zo hoog en zo dik als de irootste kerktoren van Neder- 'and neer te zetten". Een reddingscolonne heeft tot taak het opsporen en bevrijden van slachtoffers, waarbij de in gedeelde pionierscompagnie met mechanische uitrusting de nodige steun kan verlenen. Qua sterkte en transport is zij een zeer grote eenheid, die over pneumatisch gereedschap, over head loaders en kipwagens be- „In het ruïnedorp", aldus ka pitein L. P. J. M. Welters, instructeur van de reddings dienst, „worden de moeilijkste omstandigheden nagebootst, die bij een calamiteit kunnen optre den. Op bovenverdiepingen wer ken we met brancards, ladders en takels; in kelderruimten moeten de redders door het dichtste puin kunnen heendrin gen. Ze leren be ton vloeren open te snijden en gasleidingen te onderbreken. Ze moeten door muren heen kunnen breken en door daken, kortom: elk obsta kel moeten ze kunnen nemen". Spoedcursus Een geneeskundige colonne heeft tot doel de eerste hulp te verlenen aan slachtoffers, nadat zij eventueel bevrijd zijn door een reddingscolonne. Zij maakt hen gereed voor afvoer uit het rampgebied voor verdere be handeling in het achterland Eén colonne kan 10 gewonden verzamelplaatsen inrichten, di< elk een capaciteit hebben vai ongeveer 100 personen per uui „Als de mensen, die bij eei geneeskundige colonne zijn in gedeeld", merkt kolonel Van dt Graaf op, „voor 't eerst bij on: komen, bezitten ze vaak noj niet eens een E.H.B.O.-diploma De spoedcursus, die ze krijgen wordt over 't algemeen met dt beste resultaten gevolgd. He zijn per slot van rekening a wat oudere mensen, die wetei in het burgerleven nut van hui ipleiding te kunnen hebben". Het KMC telt ten slotte not een watervoorzieningscompag nie, waarvan de 6 pelotons zelf standig kunnen worden ingezet Elk peloton heeft de beschik king over 3 waterzuiveringsin stallaties, welke 10 14 kubieke meter kunnen voortbrengen. Op het gebied van de nooddrinkwa- tervoorziening gaat Crailo in de toekomst mischien meer taken vervullen. Snel present Het Korps Mobiele Colonnes, dat uitsluitend voor calamitei ten is opgezet, heeft in de (Van een medewerker) Zodra men 't Oude Jachthuis in Eursinge binnenstapt, voelt men zich thuis in dit unieke restaurant. De 32-jarige eige naar A. H. van Doesburg (een donkere man met een Engels- aandoende krulsnor) verwel komt zijn gast op een gastvrije, hoffelijke manier. Het blijkt in zijn eetgelegenheid gekruid toe te gaan. En dat is het bijzondere er van. Want achter het bedrijf, heeft de heer Van Doesburg een tuin, waarin hij zo'n kleine vijftig soorten kruiden kweekt. En die worden bij de samenstelling van de verfijnde spijzen uit het restaurant met kundigheid ge- Even tussen haakjes: Wie op de kaart van de provincie Drenthe naar Eursinge zoekt, zal vier dorp jes van die naam tegenkomen. Er is een Eursinge bij Havelte. een Eursinge bij Beilen en een bij Westerbork. Het Eursinge van 't Oude Jachthuis echter vindt men bij Pesse in de gemeente Ruinen. BOERDERIJ Terzijde van de autoweg Hooge- veen—Meppel zal men het vinden. De heer Van Doesburg heeft van een oude boerderij (die hij geheel in stijl hield) zijn restaurant ge maakt. Waar vroeger de koeienstal was, vindt men nu een sfeervolle bar. met op de vloer bruine echte antieke tegels. Voorheen had de boerderij reeds een ruimte, die werd gebruikt als café, zoals dat wel meer in platte landsgemeenten voorkomt. De ge lagkamer is nu restaurant gewor den. riant plaats biedend aan onge veer vijfentwintig mensen, die wel eens iets anders willen dan het haastig verorberen van een uit- smijtertje. Die zal men hier overigens moeilijk kunnen krijgen. want in 't Oude Jachthuis houdt men zich uitsluitend bezig met ver fijnde gerechten. APART „Dank zij het juiste gebruik van kruiden, krijgt ieder gerecht een apart cachet. Wij houden het ver der bij de toebereiding van onze schotels uitsluitend bij roomboter", zegt de heer Van Doesburg, „je kunt het werken met kruiden niet op een kokschool of een hotelvak school leren, maar gelukkig bestaat er veel lectuur over dit onder werp en daarin heb ik me gespe cialiseerd." En vanwege die unieke speciali satie heeft hij in zijn kruidentuin dan een aanplant van vijftig krui densoorten. Daarvan worden er twaalf regelmatig gebruikt; de andere wat minder. Heel veel wordt in de keuken van 't Oude Jachthuis gedaan met kervel, basi licum, marjolein, lavas of maggi- plant, thijm, citroenkruid, rozema rijn, karwijzaad, kummel, salie en bieslook. BEATLE „We hebben nog veel meer burgerkarweitjes in ons bestaan opgeknapt", gaat kolonel Van de Graaf voort. „Eens hebben we Marken, dat met veel water overlast te kampen had, droog gehouden. In Broek in Water land hebben we de vuilnisbelt, die aan een enorme rookont wikkeling leed. genezen, en in Kockengen hebben we onder gronds brandend veenopslag ge blust. Bij de geweldige brand in de papierfabriek van Van Meurs hier vlak bij de leger plaats hebben we ook ons man netje gestaan. In Weesp ten Het takelen van een geuonde uit slotte hebben we als een soort oefenproject diverse huizen ge- De Amsterdamse recher cheurs, die zich met brandkast- kraken bezig houden, hebben overigens ook wel eens met Crailo te doen gehad. Op toeval lige wijze kwam men er name lijk achter dat de doorboring van een muur bij een kluis volgens het systeem gebeurd was, dat bij het KMC in zwang was. De brandkastkraker kon wor- een raam van een bovenverdieping. den ontmaskerd; hij bleek een reserve-dienstplichtige van een reddingscolonne te zijn. Nóg een keer heeft de recher che aan de poort van de leger plaats geklopt. In de gescha duwde auto van een inbrekers- trio werd zwaar breekmateriaal aangetroffen, dat uit het depot gestolen was. De dadei was een KMC-er, een man, die precies wist uit welke opslagplaats hij zijn werktuigen moest halen. lllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllillllllllllllUIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllll Er groeit in de tuin ook een bij zonder kruid. De restaurateur heeft er de naam Ringo Starr aan ge geven. omdat het uit de grond komt als het haar van deze Beatle. Het wordt voor geen enkel gerecht ge bruikt en de heer Van Doesburg laat het groeien, omdat zijn be zoekers er altijd belangstellend -- -HK"Vier 'aar Beleden is dit bedrijf in Eursinge opgezet. De eigenaar had ■- f*de bedoeling er iets bijzonders van .Hflk p maken. De inrichting werd artistiek en de gerechten kregen I, i Zr L'£ een unieke smaak en zeer velen 7---- hebben intussen de weg naar dit lul l®~ i achterafdorpje al gevonden om hun gehemelte eens op een aparte Leegpompen van de zogenaamde Kolk in Broekerhaven, 16 miljoen kubieke meter water binnen ijjf uur.;i, manier te laten strelen. afgelopen jaren meerdere malen van zich doen spreken. Toen er jaren geleden een Amerikaans toestel op de Palmkazerne in Bussum viel, was het KMC onmiddellijk present, en hot zelfde gebeurde bij de grote brand, die het bekende restau rant De Gooise Boer in de as Van zeer recente datum is Operatie Delft". Toen de wa tervoorziening daar in de knoei dreigde te raken, greep het KMC op verzoek van burge meester De Loor met zijn zware materieel in. Wekenlang hebben langs rijksweg 13 de groene, 6 duims slangen gelegen, kilome ters en nog eens kilometers In het Noordhollandse Broe kerhaven werd eens de zoge naamde Kolk leeggepompt, waarbij 300 man en 48 pompen betrokken waren. Er was daar een kind verdronken en de burgerij vilde zekerheid heb ben. Binnen 5 uur werd 16 miljoen kubieke meter water verplaatst, maar het kind werd niet gevonden. Later werd het lichaampje in een sloot ontdekt. Droog gehouden Terreinsergeant J. Boonstra uit Kortenhoef it burgemeestervan hel ruïnedorp. De ambtsketen kreeg hij van een bedrijfsbrandtveerploeg aangeboden, die in en om de geteisterde huizen geoefend had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13