Nieuwe Leidlse Courant VERWARRING IN ATHENE MARSFOTO: nogal vaag Koning Constantijn ontslaat eerste minister Ex-premier geeft zich niet gewonnen ZON op de eerste dag KERMIS Commentaar DDR bestelt schepen bij Nederlandse werven Eindelijk maakt KLM weer winst (7 min) Duitse boeren bouwen muur aan de grens Staatslening negentig maal overtekend CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh rs gheblavan mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 16 jiiTS 1965, 46ste jaargang Aanvankelijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met aanvankelijk op de meeste plaatsen nog enige regen of mot regen. Matige tot vrU krachtige noord oostelijke wind. In het oosten van het Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 ATHENE In Griekenland is gisteravond een ernstige constitutionele crisis ontstaan, nadat koning Constantijn de 77-jarige George Papandreoe had ontslagen als premier. Na een stormachtig onderhoud met de jonge vorst had Papandroc gedreigd, te zullen aftreden als de minister van de fensie niet zou worden verwijderd. Nog geen half uur na het vertrek van de woedende regeringsleider beëdigde de koning een nieuwe premier, te weten George Athanassiades-Novas, voorzitter van het Griekse parlement. Papandreoe, die dit nieuws vernam toen hü weer in zijn huis was gearri veerd, was met stomheid geslagen. Woedend schreeuwde hij, dat hij nog niet was afgetreden. Hij had vandaag officieel zijn ontslag willen indienen. De stap van dc koning noemde hij een „belachelijke staatsgreep". In Athene heerste gisteravond om zeven uur tijdens het onderhoud in het paleis van de koning reeds een enorme verwarring. Speciale politie- eenheden bewaakten het paleis. De veiligheidsmaatregelen werden later op de avond, toen de onrust onder het volk toenam, vergroot. Tijdens het onderhoud demonstreerden dui zenden studenten voor de hekken van het paleis ten gunste van Pa pandreoe. Ontslag Het geschil is niet alleen een persoon, lijke tegenstelling tussen de jonge ko ning en de bejaarde premier. De aanlei ding is de weigering van de minister 1 defensie in het kabinet-Papandreoe een aantal fascistische officieren die de politiek een rol speelden, te 'ont slaan. De koning, opperbevelhebber de Griekse strijdkrachten en bevreesd voor het doordringen van communisti sche opvattingen in het leger, koos de De eerste foto die de Mariner van de omgeving van Mars (17.000 km) naar de aarde sein de. Boven de donkere ruimte. Hier en daar is de opname wat nevelachtig. De geleerden vra gen zich af welk deel van de •- rode planeet nu eigenlijk gefotografeerd werd. Vakantietop begonnen DE BILT Dé vakantie-uittocht van het jaar is aan de gang. Leek het vandaag maar een druilerig begin met helaas kans op slipgladde wegen de weersverwachtingen zijn gunstig. Een hogedrukgebied breidt zich meer en meer over Scandinavië uit. Noord oostelijke winden zullen geleidelijk drogere lucht naar Nederland voeren. Morgen, de eerste vakantiedag op de meeste lagere scholen en voor hon derdduizenden werknemers, worden dan ook weer opklaringen verwacht én enige stijging van de temperatuur. Amsterdammers wilden wraak op Joop Captein AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft in het Olympisch Stadion de 37-jarige caféhouder J. W. F. L. en de 46-jarige havenarbeider J. W. F. van I. gearresteerd op verdenking van poging tot zware mishandeling van de 28-jarige wielrenner Joop Captein. De wielrenner bevond zich gisteravond als toeschouwer bij de populaire wieler wedstrijden op de stadionbaan en werd tijdens de wedstrijd acher grote motoren via de balustrade bij de Marathonpoort dobr beide verdachten de baan opgeduwd. Captein rende daarna naar de overzijde, waarbij hij net een motor wist te ontwij ken. Hij kwam met de schrik vrij. De politie vermoedt, dat de mannen wraak wilden nemen op de wielrenner. Deze had op 4 juli in een woning in de Plantage-Kerklaan uit angst geschoten op de broer van de aangehouden haven arbeider, de 37-jarige L. F. van I., die daarbij ernstig werd gewond en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Captein werd toen aangehouden, maar is later op vrije voeten gestéld. VLAKKE PLANEET OF BERGEN? WASHINGTON Sinds gisteren beschikt de wereld over een foto van de oppervlakte van de planeet Mars, die van een hoogte van 17.000 km is genomen en het is een verbluffend staaltje van de moderne techniek dat deze foto vandaag in heel de wereldpers kan worden gepubliceerd. Het merkwaardige van deze foto van de Mariner 4 is, dat ze niets laat zien van de „kanalen", waarover de laatste tientallen jaren zoveel is ge fantaseerd en waarop de astronomen evenlang hebben gestudeerd. Verder toont deze foto geen enkel teken van leven. Reeds berichtten wij gisteren andere belangrijke ontdekking van de Mariner, nl. dat de rode planeet in te genstelling tot de aarde haast geen magnetisch veld heeft. Men zou hier uit de conclusie kunnen trekken, dat de kern van Mars geheel anders is dan die van de aarde. De eerste foto van Mars toont vermoe delijk het woestijngebied Elysium", dat V.V.V. WARMOND KAAGWEEK 1965 WARMOND Attractieve kermis op de gemeentehaven in Warmond van vrijdag 16 juli t.m. woensdag 21 juli a.s. Cs zondags gesloten). WARMONDSE STRATENLOOP atletiekwedstrijden op zaterdag 17 juli a.s. te 19.30 uur. ten noorden van de evenaar ligt. Op deze plaat van de blinkende woestijn zijn slechts enkele lichte oneffenheden zien. De oppervlakte van de planeet helder verlicht tegen de achtergrond v de donkere hemel. De deskundigen in Pasadena (Califor- nië), die het overseinen van de foto in grote spanning hebben gevolgd, moesten vanmorgen toegeven, dat deze eerste foto eigenlijk is tegengevallen. Volger de beter Een ramp is dat niet. Want de foto is op grote hoogte en onder een ongunstige hoek genomen. De volgende foto's, die nu van de beeldband worden overge seind, zullen stellig beter zijn. De eerste was de slechtste. Op de eerste foto komen ook nevels voor. De vraag is nu of Mars inderdaad mist kent óf dat zich een soort nevel in amera heeft voorgedaan. Valt de kwaliteit tegen, niettemin zijn de geleer den overgelukkig, dat ze dit exemplaar in hun bezit hebben. Is de eerste op- ne weinig genuanceerd, wel valt er uit op te maken, dat de rand van Mars zeer scherp is. Dit kan erop wijzen, dat er toch grote bergketens in het „Elysium" voorkomen. Een grote drie-dimensionale kaart van de planeet Mars en een model van de Mariner IV vormen de blikvangers in deze kamer van het technische labo ratorium in Pasadena in Cali- fornië, waar men met ongeduld wachtte op de foto-resultaten van de negen maanden lange vlucht van de Mariner IV. Dr. William Pickering, die de leiding heeft van het project, bracht een voorlo pig enthousiast rapport aan president Johnson uit. Zelfs in Rusland vol bewondering over het eerste resultaat veel miljoenen kilometer bevindt is inte- De wetenschappelijke commentator van het persagentschap Tass noemde de reis van de Mariner „belangwekkend". Het feit alleen, aldus de Rus, dat een goede verbinding mogelijk is met een ruimte voertuig dat zich op een afstand van zo veel miljoenen kilometer bevindt, is in teressant. Mysterie Intussen is in Canberra in Australië enige ongerustheid ontstaan over een mysterieus voorwerp, dat boven het vliegveld van de stad zweefde, terwijl de Amerikaanse ruimtesonde de eerste foto- seinen van de Mariner ontving. Het voor werp straalde licht uit. Het heeft onge veer veertig min op een hoogte van an derhalve km in de lucht gehangen. Toen de zon erop scheen, werd het voorwerp duidelijk zichtbaar. Vliegtuigen van de luchtmacht stegen op om een onderzoek stellen. Toen verdween het schijnsel. In Canberra is men voorlopig nog niet uitgepraat over het vreemde „vliegtuig". Terwijl het namelijk werd gesignaleerd, kwamen er verminkingen voor in de ooodschappen van Mars. Andere koers Op een vergroting van de eerste foto van Mars was het verschil tussen don kere en lichte vlekken in de woestijn bodem beter te zien. Het terrein moet dus niet effen zijn. Na bestudering van deze foto vroegen de deskundigen zich af, of de Mariner misschien in plaats van het Elysium de Phlegrawoestijn heeft genomen. De Mariner is boven Mars namelijk iets in koers afgeweken waardoor de camera meer naar rechts was gericht. zijde van de minister van defensi weigerde het ontslag van de ministi tekenen. Naar verluidtzou het onderhoud tus sen de koning en Papandreoe gister avond om zeven uur als volgt zijn ver- Papandreoe (vrij bruusk): „Wilt u het besluit ondertekenen, dat de minister ontheft van zijn functie als minister en mij de landsverdediging erbij laten be hartigen?" Constantijn: „Neen". Papandreoe: „Ik vraag u nogmaals, uit overwegingen van democratie, of het besluit wilt ondertekenen". De koning weigerde opnieuw, waarop Papandreoe op geëmotioneerde toon meedeelde, dat hij zou aftreden. Het on derhoud, dat vrij kort duurde, werd door hofkringen als „zeer stormachtig" omschreven. De nieuwe eerste minister, 72 jaar oud, heeft zijn benoeming tot voorzit ter van het parlement te danken aan Papandreoe. Hij is na de oorlog her haaldelijk minister geweest, onder meer van binnenlandse zaken onder generaal Piastiras in 1945, toen Grie kenland in een burgeroorlog tussen communisten en westers-gezinden was gewikkeld. Hij heeft in een radiotoe spraak verklaard, dat „de regering vastbesloten is aan niemand toe te staan de vrijheden en de rust van het Griekse volk in gevaar te brengen". Sympathie Zeventig leden van het Griekse parle ment hebben inmiddels reeds hun sym pathie met Papandreoe betuigd. Drie ministrs uit het voormalige kabinet- Papandreoe hebben geweigerd aan de ve regering deel te nemen. Koning Constantijn heeft tegelijk met de be ëdiging van Athanassiades-Novas twee andere ministers beëdigd. Onder hen is merkwaardig genoeg een nieuwe minis- r van defensie. In tussen lijkt het zeer twijfelachtig, of het nieuwe kabinet in het parlement een meerderheid zal krijgen. De Centrumu nie van Papandreoe beschikt over 171 van de 300 zetels. De nieuwe leiders, le den van de rechtervleugel van de partij, moeten 44 van deze zetels achter zich krijgen om met steun van de radicale Na tionale Unie en de (rechtse) progressieve partij (die resp. 99 en 8 zetels hebben) te kunnen regeren. Oproep Dit is George Athanassiades- Novas, de nieuwe Griekse pre mier, gisteravond na zijn beëdiging gefotografeerd. betogingen tegen het verraad op touw te zetten". Hij is dus niet van plan zich bij de gang van zaken neer te leggen. Dit zal ertoe lelden, dat er een bittere strijd komt tussen hem (met aan zÜn züde de groeperingen van centrum en links) en de koning, die zich gesteund weet door het leger en de rechtse groeperingen. De koning Koning Constantijn heeft drie brieven laten publiceren, die hij kortgeleden aan Papandreoe zond. Zij vormen een aan klacht tegen de ex-premier. Deze wordt er door de koning van beschuldigd, de kwestie van de geheime militaire organi satie Aspida in de doofpot te hebben wil len stoppen. Met behulp van deze orga nisatie zouden de leiders van Papan- dreoe's centrumunie hebben getracht het leger in hun macht te krijgen, de toe stand in Griekenland was abnormaal ge worden nadat de rechtstreeks onder Pa pandreoe ressorterende geheime dienst binnen de strijdkrachten een geheime re volutionaire organisatie had gevormd. Het doel daarvan was de grondwet uit te schakelen en een dictatuur in te stellen. I kunnen dienen. WAT nationaal mogelijk is, is in- ternationaal nog lang niet van zelfsprekend. De afgelopen dagen hebben we dit gemerkt op het acht ste wereldcongres in Amsterdam van het Internationaal verbond van vrijvakverenigingen. Bestaat er in ons land een goede verhouding, zelfs een samenwerking, tussen de verschillende werknemers vakcentrales. die goede contact blijkt op internationaal niveau geheel te ontbreken tussen het IVVV en het Internationaal christelijk vakver- hond. Althans, een vertegenwoordi ger of waarnemer van het ICV was in Amsterdam niet aanwezig. Het is een teleurstellende zaak. dat twee belangrijke wereldorganisaties, die op eenzelfde terrein opereren en voor een belangrijk deel, niet alleen dezelfde materiële, maar ook dezelf de culturele en geestelijke „-oederen verdedigen, geheel gescheiden van elkaar optrekken. Wat de internationale vakbeweging in Afrika. Azië en Latijns-Amerika bereikt of niet bereikt in de strijd tegen het communisme en voor maatschappelijke rechtvaardigheid is grotendeels beslissend voor de geestelijke en culturele ontwikkeling van de werelddelen en hun politieke toekomst. Ook voor Europa lijkt een samen werking tussen ICV en IVVV wen selijk. met name als het gaat om de positie van de werknemer in een economisch samenwerkend Europa van morgen. Wij bepleiten geen samenwerking met 'erdoezeling van beginselen maar te bepleiten ware een elkaar respecteren en constructief helpen op de vele terreinen waar dit moge lijk is- Wellicht heeft het congres te Am sterdam het IVVV geleerd, dat het de problemen in de wereld nog niet allemaal de baas is, zeker niet in Afrika, en dat het in samenwerking met anderen het belang van dc naaste, waarom het immers in de vakbeweging gaat, nog beter zou Order van bijna f 60 miljoen Papandreoe heeft een beroep op het volk gedaan, hem te steunen in zijn strijd ,,de Griekse democratie", die hij gaat voeren. HU verklaarde „weer aan de macht te zullen komen". De ex-premier riep de bevolking op, „dc groep verra- ders aan de kaak te stellen en vreedzame drag gemoeid van 43,5 miljoen gulden. AMSTERDAM Tussen de Deut sche Seereederei Rostock en de Stich ting Nederlandse Scheepsbouw Ex port-Centrale is gisterein de Oost- duitse havenstad Rostock een contract getekend, dat voorziet in de bouw van drie vrachtschepen, twee baggermo lens en een hopperzuiger door Neder landse werven. Met de totale order is een bedrag gemoeid van maar liefst 57,4 miljoen gulden. De Nederlandse scheepsbouwers zien grote mogelijkheden in de contacten met de zogeheten Duitse Democratische Repu. bliek (DDR) en de andere landen van het oostblok. In november 1964 zoals gemeld, door de DDR bij w Groningen een order geplaatst twaalf kustvaarders tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer twintig miljoen gulden. Begin van dit jaar kocht de DDR voor vijf miljoen gulden het Nederlandse schip Prins Willem van Oranje, dat thans door de Deutsche Seereederei wordt ge bruikt op de lijn Cuba—Mexico. De drie vrachtschepen van elk 500 brt een over-all-lengte van 136 meter zul len worden gebouwd door De Merwede Hardinxveld, De Biesbosch in Dor drecht en De Hoop in Lobith. De leve ringstermijn is begin 1967. Met de bouw de drie schepen is in totaal Hierbij inbegrepen dan de motoren van acht tot tien miljoen gulden, die door Stork in Hengelo worden gebouwd. De schepen zullen ook in de tropen ge bruikt kunnen worden. De twee baggermolens zullen worden gebouwd bü Hofmann Machinefabriek in Gorkum en de hopperzuiger bij de Sleep- helling Maatschappij Scheveningen. Over. eengekomen is, dat ze alle drie zullen worden geleverd in de loop van 1966. Herstel zal zich voortzetten Reconstructie was onnodig DEN HAAG Voor het eerst sinds 1960 heeft de KLM over 12-maands periode positief resultaat geboekt met de exploitatie; in de pe riode 1 april 1964 tot en met 31 maart 1965 werd een winst gemaakt van 7 miljoen gulden! Dat er toch nog een verlies van 8,4 miljoen gulden werd genoteerd, komt door de kosten, ver bonden aan dc afvloeiing van perso neel (f 15,4 miljoen). Omdat deze kos ten in de naaste toekomst echter sterk zullen dalen, kan wél aangenomen worden, dat de KLM nu over haar moeilijke periode heen is en hard bezig is naar winst toe te werken. De cijfers geven aanzienlijk betere sultaten te zien dan die in de 12 ma: den voorafgaand aan deze periode. Toen werden op de exploitatie nog liezen geleden: f 40,8 miljoen. Het totale verlies (inclusief overige kosten) bedroeg zelfs f 49,6 miljoen. Een en ander staat te lezen in een persbericht van de KLM ter aankondi ging van het in augustus te publiceren jaarverslag over het boekjaar 1964/65. Het Z3l de eerste maal zijn, dat het jaar verslag zo laat worjit vrijgegeven. De de resultaten niet meer zal uitgaan van een kalenderjaar (van januari tot ja nuari), maar van een boekjaar dat in april begint. Dit omdat men in deze pe riode een beter beeld krijgt van de fi nanciële gang van zaken. T erugverdienen Op grond van recente studies en daar op gebaseerde schattingen van de be- drijfsuitkomstcn over de eerstkomende jaren, neemt de directie aan, dat het her stel zich zal voortzetten en dat ,iet ge" accumuleerdc verlies (per 31 maart 1965 bedragende f 152 min) in de komende jaren geleidelijk zal kunnen worden te rugverdiend. Hierbij dient echter wel te worden bedacht, aldus de directie, dat de KLM als luchtvaartmaatschappij zeer ge voelig is voor ongunstige economische en politieke ontwikkelingen. Gezien de gunstige resultaten van de laatste maanden heeft de directie afge zien van maatregelen, die in het j; verslag over het kalenderjaar 1964 v den gesuggereerd «een financiële recon structie van het bedrijf). Uitkering van dividend zal echter ook ditmaal niet mo gelijk zijn. Over de vlootuitbreiding. deelt de KLM mee, dat zes DC-9-vliegtuigen en DC-8F-toestei in bestelling zijn. Om dat de liquiditeit zich gunstig ontwik kelt, wordt verwacht, dat voor de beta ling van deze vliegtuigen geen nieuwe middelen zullen behoeven te worden aangetrokken. Gevochten Ingenieur M. H. Damme, directeur van de Verenigde Machine Fabrieken Stork-Werkspoor, waartoe ook Stork Hengelo behoort, noemde het krijgen van deze order een „compliment voor de Nederlandse scheepsbouw". Er is om deze order werkelijk hard gevochten, zo zei hij. Ir. Damme was verheugd over de samenwerking tussen V.M.F. en de scheepswerven. 99ll' werkt op onze grond99 A EMMEN „Nederlandse boeren, u werkt nog steeds op Duits privébezit". Dat staat te lezen op een 25 meter lange 2 meter hoge muur, die Duitse boe- in het grensdorp Schwartsenberg aan de grens hebben opgericht. De tekst staat aan de Nederlandse kant van de muur. De Duitse boeren willen hiermee op- ieuw aandringen op schadevergoeding jor hun landbouwgronden, die op ge bied liggen, dat door het beheersinsti tuut na de oorlog aan Nederlandse boe- is verkocht. De Duitse boeren ziin mening, dat de regering hun privé bezit in Nederland niet had mogen af nemen als schadeloosstelling voor de herstelbetaling. Zij beroepen zich in dit verband op n tractaat uit 1824. waarin werd be paald. dat door grenswijzigingen zowel de Nederlandse als de Duitse boeren hun rechten op hun gronden zouden behouden tot in lengte van dagen. DEN HAAG Het ministerie van financiën meldt dat de 5->t* staatsle ning nader is vastgesteld op f 300 liljoen en dat slechts 1,105 procent m de inschrijvingen is toegewezen Dit betekent dus dat er voor f 27.140 miljoen is ingeschreven cn dat de le ning negentig maal overtekend is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1