Sn ii k sJt Zaterdag vakantie op met vijf miljoen Kamerleden niet gelukkig met uitlating van Luns Kamer op zomerreces Na promotie WET GEVRAAGD OP VIVISECTIE Nederland weer op een kluitje DRU Opvallend dat klacht bij officier gehoor vindt Minister Den Uyl vraagt advies warenonderzoek Nederlandse kapitein brengt zeilschip weg DONDERDAG 15 JULI 1965 Hitler-regime in Zuid-Vietnam Freule Wttewaall: „Onbegrijpelijk" DEN HAAG Minister Luns heeft gistermiddag in de Tweede Kamer enige opschudding veroor zaakt door zeer ongelukkig te reage ren op een vraag van de communist Marcus Bakker over de geruchtma kende uitlatingen van de tegenwoor dige Zuidvietnamese premier Ngu Yen Cao Ky. Toen hij nog opperbe velhebber van de Zuidvietnamese luchtstrijdkrachten was, heeft ge neraal Ky tegenover een verslagge ver van het Engelse blad Sunday Mirror verklaard, dat hij een vurig bewonderaar van Hitler is. PvdA- fractieleider drs. Nederhorst heeft hierover vorige week schriftelijke vragen gesteld, die nog niet door mr. Luns zijn beantwoord. De bewinds man keerde eerst gisteren uit Parijs terug. In de Kamer werd hij aanstonds ge confronteerd met een interpellatie van de heer Bakker over de kwestie-Viet- nam. Het sprak natuurlijk vanzelf, dat de interpellant de uitlatingen van gene raal Ky niet buiten beschouwing zou laten. „Is," zo wilde hij weten, „de Neder landse regering niet van mening, dat het Zuidvietnamese bewind in de ogen der wereld volkomen gediscrediteerd is, o.m. door de verklaringen van de huidige minister-president, en is de regering be reid de diplomatieke betrekkingen met dit regime te verbreken?" Dit laatste beantwoordde minister Luns ontkennend. Naar zijn mening is het betrokken bewind niet gediscredi teerd. Hij erkende, dat de bewuste uit latingen „wel zeer ongelukkig" moe ten worden geacht. „Maar, zo voegde hij eraan toe, „de regering staat vrij sceptisch tegenover de waarde van de verslaggeving in de Sunday Mirror". „Maar zelfs al zou de verklaring juist zijn weergegeven, dan nog laat ze, ge zien het verband waarin ze werd afge legd. geen conclusies toe omtrent de instelling van het door generaal Ky vertegenwoordigde regime". Boemerang Dat was een mooie diplomtieke vol zin, kenmerkend voor deze uiterst voorzichtige bewindsman, die voor geen geld van de wereld bevriende mogendheden op hun tenen wil gaan staan. Maar de voorzichtigheid werkte ditmaal als een boemerang. Ze bracht de communistische en pacifistische af- gevaardigden in een staat van hevige verontwaardiging, maar deed ook menig gematigder element'in de Ka mer de wenkbrauwen fronsen. Tegen zijn bedoeling in had de minister de indruk gewekt, dat hij de verklaring van de Zuidvietnamese premier min of meer wilde vergoelijkenzich er (Van onze parlementsredactie) PvdA-fractieleider Nederhorst beklom het spreekgestoelte om te verklaren, dat zijn fractie „bepaald afstand wil nemen wat de minister over deze zaak heeft gezegd". Hij vroeg of de minister bereid ,op een meer serieuze wijze op de kwestie in te gaan dan hij vanmiddag heeft gedaan". Er zal volgens de heer Nederhorst een ernstig onderzoek moeten worden ingesteld naar de juistheid van het interview in de Sunday Mirror en naar de vraag of de opvattingen van ge neraal Ky ook het huidige bewind in Zuid-Vietnam kenmerken. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) vond de ministeriële verklaring „onbe grijpelijk". Hopelijk berust ze op een vergissing. „Op deze wijze kan men zich niet over deze dingen uitlaten". PSP- fractieleider Lankhorst vond het verhaal van de minister „meer dan teleurstel lend" en interpellant Bakker concludeer de. dat de regering het Zuidvietnamese „Hitlerregime" niet alleen niet discredi teert, maar haar steun aan generaal Ky c.s. nog gaat opvoeren. De minister had namelijk meegedeeld, dat de regering besloten heeft de ontwikkelingshulp aan Zuid-Oost-Azië (incl. Zuid-Vietnam) in 1966 te vergroten. Niet goedgekeurd Mr. Luns toonde zich een beetje be duusd over al die reacties. „Ik heb", zo repliceerde hij, „op geen enkele wijze de uitlatingen van de Zuidvietnamese pre- goedgekeurd. Ik heb zelfs over 1 ongelukkige uitlating gesproken ,vas een understatement. Ik heb al leen willen zeggen, dat er geen bewijzen >m het bewind aldaar te vergelijken met het Hitler-regime". De minister wilde wel graag toezeggen, dat ook door de Nederlandse regering onderzoek naar deze zaak zal worden ingesteld. Met deze „toelichting" kon de bewindsman zijn tactische blunder in eerste termijn echter niet goedmaken, althans niet in de ogen van vele Kamer leden, die in de wandelgangen nog druk napraatten over deze „faux pas" van de (al te?) geroutineerde diplomaat. Het ministeriële antwoord op de ove rige vragen van interpellant Bakker over het Nederlandse standpunt in de kwestie- Vietnam leverde geen nieuwe gezichts punten meer op. Mr. Luns herhaalde, dat ook de regering zeer bezorgd is over de situatie in Z.O. Azië en over de dreigende verscherping van het Vietna mese conflict Die verscherping wordt echter niet door de Verenigde Staten veroorzaakt, maar door de agressie Noord-Vietnam en Communistisch China, die tot dusver alle pogingen tot overleg hebben afgewezen en zelfs met hoon hebben ontvangen. De door deze landen gestelde voorwaarden (terugtrekken van alle Amerikaanse troepen) zijn onaan vaardbaar, omdat ze de overgave van Zuid-Vietnam zouden betekenen. De Ne derlandse regering zal echter geen ge legenheid voorbij laten gaan om, waar mogelijk, een positieve bijdrage tot op lossing van het conflict te leveren. Terloops vermeldde de minister, dat (naar hem uit een gesprek met minister Rusk was gebleken) in Amerika veel waardering bestaat voor het standpunt, dat de Tweede Kamer op 18 mei j.l. ten aanzien van de kwestie-Vietnam heeft ingenomen. Zoals bekend, nam de Ka mer toen een motie aan, waarin o.m. op spoedig overleg werd aangedrongen. Binnenland koeler DE BILT. Tussen IJsland en Schotland ligt het centrum van een gebied met hoge barometerstanden, dat zich tot over de Britse eilanden en het zeegebied ten westen ervan uit strekt. Samenhangeld hiermee is op de Noordzee de wind naar het noor den gedraaid en stroomt nu koelere lucht in de richting van ons land. De stroming is zwak, zodat het geruime tijd zal duren eer de koele lucht Zuid-Limburg heeft bereikt. Aanvan kelijk drijven wolkenvelden mee later kunnen echter weer perioden met zonneschijn worden verwacht, maar de temperatuur blijft vooral in het binnenland lager dan vandaag. De kans op regen is uitermate klem. Hoogwater Scheveningen 16 juli: 4.43 v.m.; 17.08 n.m. Zon en maan Vrijdag 16 juli: zon op 4.39, onder 20.53; maan op 22.44, onder 7.01. Woensdag 21 juli: laatste kwartier. S trail cl verwachting Morgen rustig en droog strandweer. In de morgen enkele mistbanken of be wolking, daarna zonnig. Een zwakke meer noordelijke wind. Overdag onge veer 18 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Een hogedrukgebied dat zich bij Schotland ontwikkelt, ver sterkt zich naar de Noordzee met op nieuw stabiel en zonnig strandweer. Binnenkort besluit over steun aan Rotterdam (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zal ze< binnenkort een beslissing nemen ovi het verzoek van de gemeente Rotterdam om extra financiële middelen tot een be drag van f 50 miljoen. Dit heeft minis ter Vondeling (financiën) gistermiddag meegedeeld in de Tweede Kamer, waar gesproken werd over een besluit inzake de kapitaalsuitgaven van de publiek rechtelijke lichamen. Herindeling Flakkee in Kamer aanvaard (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De beslissing over de gemeentelijke herindeling van het eiland Goeree-Overflakkee is nagenoeg geval len. De Tweede Kamer heeft gistermid dag namelijk haar goedkeuring gehecht het desbetreffende wetsontwerp, waartegen alleen de fracties van SGP Boerenpartij overwegende bezwaren bleken te hebben. Als in het najaar ook de Eerste Kamer het ontwerp aanvaardt, zullen de dertien gemeenten die het eiland nu rijk is, weldra worden terug gebracht tot vier, waarvan de namer zullen zijn: Goedereede (het westelijk deel), Oostflakkee (oostelijk deel), Mid- delharnis (het stedelijk gebied) en Dirks- land (het agrarische deel). De gemeentelijke herindeling van Goeree-Overflakkee, waarvan de voor bereidingen bijna zestien jaar in beslag hebben genomen, werd gistermiddag in de Tweede Kamer verdedigd door minis ter Smallenbroek. Het wetsontwerp is echter ingediend door zijn voorganger op „binnenlandse zaken", mr. Toxo- peus. Minister Smallenbroek deelde de Kamer mee, dat grenswijzigingen voort aan in de regel door zijn staatssecretaris drs. Westerhout (vorige week benoemd) zullen worden verdedigd. De gemeente lijke herindeling van Walcheren zal de minister echter zelf voor zijn rekening nemen, want daarbij is de heer Wester hout in zijn vorige functie van wethou der van Middelburg te nauw betrokken geweest. Vandaag besluit over ministerraad van EEG? BRUSSEL Het comité van perma nente vertegenwoordigers van de EE1"-- landen zou vandaag de kwestie van de volgende ministerraad van de EEG be spreken Duitsland, Italië en Nederland zijn voorstander van het doorgaan van de bijeenkomst op 26 juli, ook in afwezig heid van Frankrijk. België en Luxem burg hebben zich nog niet bij dit stand punt aangesloten om de kloof met Frank rijk niet nog groter te maken. Europese juristen zijn het er niet over eens. of een EEG-ministerraad in afwezigheid van één der Kd-sbaten legale besluiten kan (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren op reces gegaan. Ze komt pas weer op Prinsjesdag (21 september) bü- Voorzitber Van Thiel wenste de leden een „zonovergoten vakantie" toe. .Opnieuw tot ons zelf gekomen, zullen wij dan in september aan de tijdrit kunnen beginnen die, als de begrotings etappe vóór 1 januari wordt gehaald, is de gele trui zal doen verwerven". Omdat het nieuwe Reglement van Or de nog niet in kannen en kruiken is. zal de Kamer in het seizoen 1965'66 de rijksbegroting nog op dezelfde wijze moeten behandelen als dit jaar. d.w.z. deels volgens de oude methode met schrfitelijke voorbereiding, deels met de voorbereiding in openbare commis sievergadering. Mr. Van Thiel deed (geen overbodig) beroep op de leden om aan een zo vlot bevredigend mogelijke afwerking van de begrotingen mee te werken. Hij deel de voorts mee, dat in september een stuk vernieuwing en uitbreiding van het Kamergebouw zal zijn voltooid. Een nieuwe grote fractiekamer en het nieu- restaurant waarin ook gasten kunnen worden geïntroduceerd zullen "an in gebruik worden genomen. Tijdens haar laatste vergadering van het seizoen heeft de Kamer nog haar goedkeuring gehecht aan het wetsont werp tot grenswijziging van Dokkum en enkele naburige gemeenten, en ver volgens enige tijd gediscussieerd over uitgaven en inkomsten van de gemeen ten. Minister Vondeling (financiën) zei, de financiële moeilijkheden die de gemeenten ondervinden bij het over schakelen 'op aardgas, apart zullen wor den bekeken. Minister Smallenbroek (binnenlandse zaken) deelde mee, dat binnenkort| interdepartementaal overleg zal worden gevoerd over een definitieve regeling voor het eigen gemeentelijk be lastinggebied. Heerlijke, sappige Sunkist sinaasappelen - geniet ervan I vcvw&UtifiU. puUt uit falifvutié' volg i De N.C.B.O. wijst er op, dat het lange wachten kennelijk mede veroorzaakt wordt door de noodzaak van inter departementaal overleg, want voor een verbeteringsmaatregel is een gemeen schappelijke beschikking van d" minis ters van defensie en binnenlandse zaken vereist. „Juist in gevallen als deze, waar de ambtenaren elke dag vragen om de oplossing van het pro bleem, mag het voorbereidende werk van een gemeenschappelijke beschik king geen jaar vergen. Door het lang durige interdepartementale beraad is het schier onmogelijk om te blijven zwijgen", zo schrijft het hoofdbestuur, daarbij constaterende, dat interpla netairverkeer sneller kan zijn dan interdepartementaal overleg BONN In alle stilte is prinses Bea trix gisteren naar Bonn gegaan waar haar verloofde Claus von Amsberg de laatste voorbereidingen treft om te kun nen beginnen aan zijn nieuwe taak in Nederland Tot gisteravond was overigens op het ministerie van buitenlandse zaken nog geen ontslagaanvrage van de heer Von Amsberg binnengekomen. Naar ver luidt zal Claus von Amsberg twee da gen in Bonn blijven om orde op zaken te stellen. Zoals bekend hebben de Prin ses en hij enkele familieleden en vrien den in Duitsland bezocht. Proeven op miljoen dieren per jaar DEN HAAG In een petitie, waarin zij zeggen ernstig verontrust te zijn door het feit dat in ons land meer dan 1,1 miljoen warmbloedige dieren per jaar het leven laten door dierproeven, hebben 150 Nederlan ders zich gewend tot de regering en de Staten-Generaal. Zij dringen aan op een wettelijke regeling van de vivisectie. Nu een controlerende instantie ont breekt, achten zij excessen, zowel bij de behandeling als bij de verzorging van de dieren niet uitgesloten. Zo ziet er op het ogenblik niemand op toe, of de dieren niet onnodig onverdoofd aan pijn lijke proeven worden onderworpen. Ook bestaat niet de zekerheid, of er wel met voortvarendheid naar andere me thoden van onderzoek wordt gezocht. De aanbieders van de petitie wensen dat aan een comité van deskundigen het toezicht en de controle op de dier proeven wordt opgedragen. Morgenmiddag begint de grote drukte Juni-slagzin (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor het geval u komende zaterdag met vakantie mocht gaan, houdt u dan maar vast: mét u zullen ruim vijf miljoen anderen kan toorstoel, fabriekshal of de bouwsteigers verlaten om hun twee of drie weken vrijaf te gaan vieren. Nederland gaat en-masse op stap, samen met de' bouwvakkers. En dat betekent: overvolle wegen, kampeerterreinen 'stranden en hotels. Evenals vorige jaren zal Nederland weer op een kluitje zijn vakantie doorbrengen. Van vakantiespreiding is ook ditmaal weinig terecht gekomen. Maar troost u bij al deze sombere voorspellingen met de wetenschap, dat de bouwvakkers traditiegetrouw best weer treffen. Van die vijf miljoen vakantiegan gers, zo voorspelt de Stichting Recrea tie, zal de helft thuis blijven. Van de rest zoekt de helft het in het buiten land. De A.N.W.B. houdt zijn cijfers wat meer aan de voorzichtige kant. Zij beperkt zich tot de uittocht van de gezinnen en laat de individuele vakan- tievierders buiten beschouwing. Dit voorspelt dan de bond: Voor 700.000 Nederlandse gezinnen zal zaterdag de vakantie beginnen. Daarvan gaan er 340.000 met de auto op uit, waarvan 140.000 over de grenzen. De grote drukte begint vermoedelijk morgen middag om vier uur, duurt de hele gems1 GASCONVECTOR Directie van Televizier: Politie-oiif I erzoek HET WEER EN EUROPA Rapportan hedenmorgen zeven uur 4* ji •l«L -is Sï a S.a as Is zé Ypenburg z-.v t Vlissingen gh t Eelde 1. t De Bill 1. t Twente i 'indstil 24 13 1 13 12 0 1 windstil 27 14 windstil 30 18 1 was niet juist LEIDEN De directie van NV Televizier is zeer verontwaardigd dat de politie en justitie is ingegaan op de strafklacht van de omroepvereni gingen AVRO. KRO. NCRV en VARA. Zij baseert zich op het feit, dat. ter wijl al jaren een civiele zaak loopt met de omroepverenigingen er nu op eens een strafrechtelijke procedure doorheen gemengd wordt. De directie acht het onderzoek, dat de politie gisteren in haar panden Leiden heeft, gedaan voorts onjuist op de volgende punten 1. Op auteursrechtelijk gebied is een strafrechtelijk onderzoek een grote uit zondering. Auteursrechtelijke geschillen plegen voor de civiele rechter te worden uitgevochten. 2. Televizier publiceert de radio, televisieprogramma's al jaren. Men kan niet volhouden dat het algemeen belang plotseling een strafrechtelijk onderzoek rechtvaardigt. In het licht van bovenstaande is het opvallend, dat het de omroepverenigin gen gelukt is met een strafklacht tegen Televizier gehoor te vinden bij de of ficier van justitie. Zoals bekend heeft de politie na onderzoek van een uur in de panden Televizier een mapje gegevens meege- n, tezamen met de kopy van pro grammagegevens, die al in het blad wa- afgedrukt. De „inval" door de poli tie werd gedaan in verband met een ern stig vermoeden van een bij herhaling gepleegde schending van de auto rechten in de programmabladen. Lange hoofden, UTRECHT Langlioofdigen stammen uit grote gezinnen. Dat is gebleken uit een onderzoek door het Instituut voor antropo- biologie van de rijksuniversiteit in Utrecht. Tot deze conclusie kwam het instituut na hoofd metingen bij 2300 recruten. Vroeger dacht men. dat juist rondhoofdigen uit grote gezin nen kwamen. Meer aandacht voor bestedingen DEN HAAG Minister Den Uyl heeft de onlangs ingestelde commissie voor consumentenaangelegenheden van de Sociaal-economische raad vandaag advies gevraagd over de mogelijke verdere ontwikkeling van het waren onderzoek in ons land. De minister stipte in een rede enkele moeilijkheden in de detailhandel aan. De bewindsman herinnerde eraan, dat in de detailhandel structurele verschuivingen aan de gang zijn, niet alleen door mo derne verkoopmethoden maar ook door het gebrek aan goede geschoolde krach ten. Ook op andere terreinen dan de de tailhandel doen zich soortgelijke proble men voor, zoals bij het dienstverlenend ambacht en in de horeca- en verv Minister Den Uyl zei, dat men deze moeilijkheden niet te licht moet ne Als de wasmachine van een groot ge zin defect is en er zyn geen goede parateurs. betekent dat voor dat gezin Minister Den Uyl vroeg in dit verband om gedeeltelijke uniformiteit van appa raten e.d. De bewindsman was wel d« mening toegedaan dat onze samenleving bepaald niet volledig gediend is met een vormige, ideale apparaten. Toch zou gens hem een gezamenlijk doordenken van de reële consumentenbehoeften kun nen leiden tot meer uniformiteit op be paalde onderdelen van goederen. nacht door en bereikt zaterdagmorgen een piek. Zaterdagmiddag na 2 uur wordt het rustiger. De Rijkspolitie zal op de belangrijkste wegen weer extra surveillance-wagens inzetten, terwijl tevens het patrouille vliegtuig in actie zal komen. Het toestel zal voornamelijk rondvliegen boven het knooppunt Oudenrijn en de rijkswegen AmsterdamUtrecht en Den Haag- Utrecht. De op hoogtijdagen geldende maximum-snelheden op de grote rijks wegen zullen weer van kracht zijn. De A.N.W.B. zal veertig extra wegen wachtpatrouilles inzetten op de wegen, laar de grenzen leiden; de weg Den Haag (Amsterdam)—Zevenaar, de weg België via Eindhoven en Den Bosch ie naar Wernhout (Antwerpen). Oorzaken Evenals vorige jaren zal de bouwvak- kersvakantie samenvallen met de vakan- n het Roergebied, wat betekent dat de verkeersstromen in beide richtingen zullen gaan. De oorzaak van de vakantie-explosie moet worden gezocht in de nog steeds niet opgeloste problemen van de vakan ties der collectief sluitende bedrijven, die zich nog altyd aansluitr bij de bouwvakanties. Daardoor geven niet al leen de bouwbedrijven en alle toeleve ringsbedrijven vrijaf, maar ook grote be drijfstakken als de textielindustrie. Dit geldt dan met name voor de be drijven benoorden de grote rivieren. De fabrieken in Brabant en Limburg rich ten zich met het vaststellen van hur (collectieve) vakanties nog wel eens op de kermissen, wat betekent, dat ven- scheidene bedrijven hun poorten later sluiten. Spreiding Waarom dan niet méér spreiding? Vol gens de Stichting Recreatie: de bedrijven worden welhaast gedwongen tegelijk vakantie te geven: het personeel wil vrij in een periode, dat ook hun vakantie partners vrij zijn. S.E.R. stelde voor de vakanties bedrijfs. taksgewijs te differentiëren. De overheid heeft het advies nog steeds in studie Wat dit jaar wél (zU het in geringe mate) effect heeft, is het ministerieel verzoek aan de lagere scholen dit jaar een week vroeger vrijaf te geven dan ge woonlijk. Daar dit verzoek vrij laat werd gedaan, hebben nog niet alle scholen gehoor aan kunnen geven. Volgend jaar Overleden na 5 jaar bewusteloosheid AMSTERDAM De oud-verzetsstrij. der J. A. Poortman uit Amsterdam is gisteren na een bewusteloosheid van bij na vijf jaar in het noodziekenhuis Zee burg in Amsterdam op 42-jarige leeftijd overleden. De heer Poortman, die geboren werd in Meppel, overleed aan de gevolgen een verkeersongeluk, dat hem in augus tus 1960 overkwam. Hij was toen publi- citeitschef bij Visser's machinefabrieken in Nieuw-Vennep en perschef van de Fi- rato in Amsterdam. Hen, die niet gebonden zijn aan collec tief sluitende bedrijven of aan de vak an- van de lagere scholen, adviseert de Stichting Recreatie al 16 jaar lang vakan. tie op te nemen in juni. Men propageert dit met een slagzin, waarin de grote voordelen van deze zomermaand worden opgesomd Onder meer: minder regen, meer zon, langere dagen, gezel liger en goedkoper. Maar, zegt men bij de stichting, dit jaar moeten we wel be schaamd toegeven, dat deze slagzin niet altijd juist is Toch: de statistieken wijzen uit dat zij over het algemeen opgaat Bevreemdend Is het daarom, dat zo weinigen er naar luisteren en nog steeds de traditionele vakantiemaand half juli tot half augus tus kiezen. Dat leidt alleer maar tot ex plosies, die wij in ons kleine land niet kunnen hebben. Zaterdag komt de eerste. En vrijdag avond al zal zü zich aankondigen als de vroege rijders op pad gaan. Wéér za voor het grootste deel van Nederland vakantie op een kluitje worden Mevr. Brautigam is bezorgd DEN HAAG Het socialistische Tweede Kamerlid mevrouw G. Brau tigam toont zich in schriftelijke vragen jzorgd voor het lot van kampeerders i vakantiegangers. Zij vraagt of de staatssecretaris van economische zaken het ook niet belang rijk vindt dat kampwinkels 's avonds open kunnen zijn (het hoofdbedrijfschap detailhandel weigert daartoe stappen te ondernemen). Aan minister Suurhoff vraagt zij of er wel de nodige maatregelen zijn geno men om de drukte van komende zater dag op te vangen. Tot de ondertekenaars aan de petitie behoren predikanten, pastoors, acteurs, beeldende kunstenaars, notarissen, pro fessoren enz. (geen hoogleraren van een medische faculteit). Ongeveer een derde van hen is arts. Men heeft niet de be stuursleden van de anti-vivisectie-orga nisaties uitgenodigd: wél zijn de voor zitter, de vice-voorzitter en de secreta resse van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren onder de aanbieders van de In het comité voor voorbereiding hadden zitting: ds. E. Frater Smid, voorganger van de vrije gemeente te Amsterdam, prof. mr. A. Pitlo, hoog leraar in de rechtsgeleerdheid aan de universiteit van Amsterdam, prof. dr. P. Sorgdrager, hoogleraar in de praktische farmacie te Utrecht en dr. A. J. Wester man Holstijn, zenuwarts te Amsterdam. Commentaar Wat het toezicht op de dierproeven en de zorg voor de proefdieren betreft vernemen \vü van universitaire zijde, dat er bij de universiteiten van Utrecht, Leiden, Amsterdam, Groningen en Nij megen dierenartsen zijn aangesteld, die hiermee zijn belast. Er bestaat een landelijke werkgroep laboratoriumdieren, die vertegenwoordi gers van de universiteiten en de far maceutische industrie omvat. Deze werk groep houdt zich bezig met de proble men van voeding en huisvesting en andere omstandigheden die het rende ment van de proefdieren zo groot moge lijk maken.' Een goede verzorging van de proefdieren is niet alleen een eis van menselijkheid ïraar ook op wetenschap pelijk niveau een eis van de eerste orde. Een niet goed verzorgd proefdier of een een niet goed opgezette dierproef ver mindert sterk de resultaten. Een comité van deskundigen, die met toezicht en controle zou moeten worden belast, zou, zo merkt men verder op, het gehele wetenschappelijk onderzoek moeten controleren, daar alleen de on derzoekers zelf kunnen bepalen, of de dierproeven al dan niet nodig zijn. ZERMATT. Vier groepen berg beklimmers, onder wie de 27-ja rige mevrouw Yvette Vaucher, hebben gisteren de Matterhorn beklommen ter gelegenheid van het feit dat honderd jaar geleden deze 4,482 m hoge berg voor het eerst werd bedwongen. De verrich tingen van de klimmers zijn door televisie-camera's opgenomen en door miljoenen Europese kijkers gevolgd. Yvette Vaucher is de vrouw van een der beroemdste berggidsen van Zwitserland en de eerste vrouw die de Matterhorn via de steile noordwand bereikte. Deen wilde er niet mee varen ZAANDAM De schoener met vier masten Sonja, afkomstig uit Denemarken en vorige week verla ten door zijn Deense kapitein wegens „niet-zeevaardigbeid" is gisteren ten slotte naar Amerika vertrokken met aan boord de Hollandse gezagvoer der H. Heida. Bij het vertrek van verleden wedt kreeg het sohip even buiten de pieren van IJmuiden motorstoring. De Deense kapitein liet het vaartuig terugstopen en wilde er niet mee varen. Een kort bericht in de krant attendeerde kapitein Heida op dit geval. Liefhebber van zeilschepen als hij is ging hij onmiddellijk naar Zaandam, w-a- het schip inmiddels was heen ge bracht. Zijn oordeel luidde: wel bejaard, maar een zee*- gaaf schip en hij bood de eigenaar, een hotelier in Denemarken aan het schip naar Amerika te brengen, een aanbod dat grif werd geaccepteerd. Kapitein Heida begon vervolgens zijn oorbereidingen. Hij monsterde negen koppen onder vie zijn twee zoons en gisteren zette het schip definitief koers naar de Verenigde Staten. De route is via de Azoren naar Ame rika. Het lag gisteren in de bedoeling eerst nog naar Rotterdam te komen. Sohipper Heida heeft veel op zeil schepen gevaren, het laatst op een twee mast-clipper in de omgeving van de Waddeneilanden. Zonder pech kan de oversteek binnen een maand volbracht zijn. Voor kapitein Heida betekent deze reis het slot van zijn zeemanscarriére en de vervulling van een lang gekoes- DJAKARTA Het Indonesische mi nisterie van landbouw heeft gisteren de Indiase regering ervan beschuldigd de verscheping van jutezakken ter waarde van zes miljoen gulden te vertragen on der het voorwendsel, dat de prijzen zijn gestegen. Volgens contract hadden de zakken, besteld door de Indonesische staatssui- kermaatschappij, vijf maanden geleden moeten worden afgeleverd. De Indone sische regering zal een eis tot schade vergoeding indienen, als India de zak ken niet spoedig aflevert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9