Taktiek en doel van min. Spaak Zo werd Johnson vice-president Boycot-actie tegen vliegveld Kairo? Uitlating Schroder wekt verwarring Belgen vragen Nederland om begrip Tijd nog niet rijp voor een confrontatie VS-vloot stort olie: baders zijn woedend Ben Goerion vormt eigen fractie 't is weer tijd voor Onvoldoende veiligheid Krantenstaking in Griekenland Imbert jc.s. pleegden zware misdrijven Zuidafrikaanse Liberale partij contra regering 5 DINSDAG 13 JULI 1965 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het feit, dat men in Nederland opnieuw re denen meent te hebben te twij felen aan de goede bedoelingen van de heer Paul Henri Spaak, de Belgische minister van bui tenlandse zaken, is bij onze Zuiderburen niet in goede aarde gevallen. In welingelich te Belgische kringen vraagt men begrip voor de taktiek van de heer Spaak die naar men zegt hetzelfde doel nastreeft als de vier overige EEG-part- ners, welke Frankrijk tegen over zich vinden. De minister meent, dat de tijd nog niet rijp is voor een confrontatie binnen de FEG en dat de regering te Parijs met het verdrag van Rome in de hand het gelijk aan haar kant heeft als zij beweert, zich terecht te verzetten tegen de jongste voorstellen van de EEG-commissie. Spaak zou er bij wijze van spreken meer voor voelen te wachten tot het begin van het volgende jaar, als besluiten in de EEG- ministerraad bij meerderheid van stemmen genomen kunnen worden. Zou Frankrijk zich daar niet bij willen neerleggen, dan schendt het de bepalingen van het verdrag van Rome. Dan is ook voor zijn partners in de EEG het ogenblik aan gebroken, waarop zjj met een heel sterk argument tot de re gering te Parijs kunnen zeg gen: Tot hiertoe en niet verder. Men vraagt van Belgische zijde be grip voor het standpunt van minister Spaak. Vooral maakt men bezwaar te gen het feit, dat hij de „redder van Europa" wil spelen. Het ligt in de aard van de heer Spaak, zo zegt men, „ergens iets aan te doen". In de hui dige crisis zou zijn voornaamste doel zijn: het nastreven van de verwezen lijking van de EEG en zijn belangrijk ste ambitie daarbij zou zijn: de nauw gezette uitvoering van de verdragen van Rome. Hij is niet tegen het ver lenen van democratische bevoegdheden aan het Europese parlement te Straats burg. Zijn enige bezwaar is. dat deze kwestie thans reeds wordt gekoppeld aan de kwestie van de landbouwhef- fingen en de douanerechten. In Belgi sche kringen constateert men met ge voelens van spijt, dat de taktiek van Nederland en België grote verschil len vertoont. De drie Beneluxpartners hebben wel met elkaar afgesproken, te zullen streven naar coördinering van buitenlands beleid en naar het trekken een lijn. Zy hebben zich echter niet verplicht een lyn te trekken. De jongste ontwikkelingen zouden hebben aangetoond, dat dit laatste ook niet mo gelijk is. Hierbij doelt men op de druk, die het Nederlandse paflement op de regering te Den Haag heeft uitge oefend met betrekking tot de voor stellen van de EEG-commissie. Minister Spaak gaat er thans van uit, dat het geen zin heeft, een span paarden te laten draven, als een van de dieren niet in de pas wil lopen. Het beest zal dan gaan steigeren en de hele zaak in de war sturen. Hij zou van oordeel zijn, dat de EEG-commissie met haar voorstellen op hol geslagen is, omdat zij teveel op het tijdschema van het verdrag van Rome zou willen vooruit lopen. Het zou niet verstandig zij, thans taktische vraagstukken te koppelen aan principiële problemen, temeer omdat volgens het verdrag van Rome voor 1 januari 1970 daartoe geen enkele aanleiding bestaat juridisch gesproken althans. Het streven van de Belgische minister van buitenlandse zaken zou er thans op gericht zijn, de werkelijke Franse bedoelingen af te tasten. Na het gesprek, dat hij vandaag zou hebben met zijn Franse collega Couve de Murville zal Spaak pas zijn definitieve houding kunnen bepalen. Hierbij zal vooropstaan, dat formeel Een foto van de ministers Spaak en Luns uit dagen, toen zij vrijwel altijd een lijn trokken. Wanneer zal dat opnieuw het geval zijn? NEW YORK „Dat zou niet gebeurd zgn wanneer wjj gister avond niet zo moe waren ge weest". Met deze woorden rea geerde Robert Kennedy op de aanwijzing van Lyndon Johnson als kandidaat voor het vice-presi- dentschap in 1960, zo staat in het boek „De duizend dagen" van Ar thur Schlesinger, voormalig advi seur van president John Kennedy. Het Amerikaanse weekblad „Life" is begonnen met de publikatie in afle veringen van dit boek, waarin de re- gerings-periode van Kennedy wordt beschreven. Volgens Schlesinger be sloot John Kennedy op de avond dat hijzelf tot kandidaat voor het presi dentschap werd gekozen Johnson de functie van vice-president aan te bie den, er bijna zeker van zijnde dat deze zou weigeren. Het was Robert Kenne dy die het aanbod van zyn broer aan Johnson overbracht. Johnson, die toen Texas in de Senaat vertegenwoordigde en leider van de democratische fractie was, ging tegen de raad van zijn vrouw en zijn vrienden op het aanbod in. Hij wist, aldus Schlesinger. dat de functie van Democratisch fractieleider aan in vloed zou inboeten wie er ook presi dent zou worden en daarnaast wilde hij een nationale figuur worden die ii staat zou zijn het zuiden uit zijn iso lement te verlossen en voor de Demo cratische partij te winnen. moet worden vastgehouden aan wat het verdrag voorschrijft. Want wat dit laatste betreft, staan de Fransen sterk. Zij heb ben zich totdusver in kritieke si tuaties niet aan de geest, maar aan de letter van dit verdrag ge houden. In Belgische regerings kringen is men van mening, dat men met deze Franse taktiek ter dege rekening dient te houden. Vooral omdat met ingang van 1 januari a.s., als het vetorecht in de EEG-ministerraad ophoudt te bestaan, Frankrijk kleur moet be kennen. CANNES De Amerikaanse zesde vloot heeft duizenden badgasten in Cannes tegen zich in het harnas gejaagd. Het vliegdekschip Shangri- La heeft even buiten de haven van Cannes 12.000 liter olie in zee gestort. Enkele uren later moesten de baders en baadsters bij duizenden het strand verlaten. Burgemeester Cornut-Gentille zond een politie-ambtenaar per boot naar het vliegdekschip om te protesteren. De Amerikaanse commandant bood zijn verontschuldigingen aan. Tiental len Amerikaanse matrozen kwamen later aan land en begonnen een diepe greppel te graven om de olie op te vangen en weg te voeren. Een hef- schroefvliegtuig verstoof een speciaal middel om de olie op te lossen. De strandexploitanten zijn van plan bij de VS een eis tot schadevergoe ding in te dienen. Britse radiopiraten stellen zich veilig LONDEN Twee van de radio piraten, die nog altijd voor de Britse kust opereren, laten toch merken dat de grond (of moet men nu zeggen: het water??) hen te heet onder de voeten wordt nu er sprake van is dat ook Engeland de piratenwet zal para feren en toepassen. Radio Caroline (die in Nederland ook wordt gehoord) schijnt voorne mens te zijn zich met kantoor en al in New York te vestigen. Dan zou de Britse politie daar alvast geen inval kunnen doen. Het overvliegen van klaargemaakte geluidsbanden blijkt niet zo'n bezwaar te zijn: hiervoor ontbreekt het Caroline niet aan uit reclame verworven gelden. Radio Londen, een andere piraat, meent dat Spanje de wet niet zal on dertekenen noch toepassen en kijkt om naar huisvesting in dit land. De ondernemer gelooft verder dat het heel wel mogelijk zal zijn het zend- schip voor de Britse kust via schepen uit Spanje te bevoorraden met pro gramma's, proviand voor de mede werkers en brandstof. Wordt de wet van kracht in Enge land, dan riskeren beide exploitanten slechts het verlies van hun zendschip Er zijn 750 miljoen analfabeten op de wereld. Van de 965 miljoen leer plichtige kinderen ter wereld gaat s'echts 44 procent naar school. Dit heeft de Unesco bekend gemaakt. De Italiaans-Franse beheerscom missie van de Mont Blanc-tunnel, die komende vrijdag wort geopend, heeft de toltarieven bekendgemaakt Auto mobilisten zullen twaalf of achttien gulden moeten betalen om door de tunnel te mogen rijden. TEL AVIV Oud-premier Ben- Gocrion en zes andere rebellerende leden van de Israëlische socialistische Mapai-partij hebben de voorzitter van de Knesseth (het Israëlische parle ment) verzocht, hen als afzonderlijke, van de Mapai staande fractie te erkennen. De Mapai beschikt in het parlement over 42 van de 120 zetels. Zoals gemeld werd Ben-Goerion zondagnacht door het centrale comité van zijn party te ver staan gegeven dat hij zich als uitgestoten kon beschouwen wanneer hij zijn plan bij de algemene verkiezingen van november met een aparte kandidatenlijst uit te komen doorzette. De zeven „rebel- tot wie onder meer nog de voor malige minister van huisvesting en ont wikkeling Almogi en de voormalige on derminister van defensie Sjimon Peres behoren, die beiden in mei jl. ontslag namen uit het kabinet-Esjkol. willen hun partij „de Israëlische arbeidersfractie" Juist in de drukke tijd op de Autobahn heeft maandag een grote kipwagen een viaduct van deze belangrijke verkeersader (bij Aken) geramd. De botsing was zo hevig, dat men voor in storting van het viaduct vreesde. Het verkeer over de Autobahn kon niet meer van het er boven gelegen gedeelte gebruik maken. Alles moest nu over één baan rijden. Wat natuurlijk de nodige vertraging gaf. Luister naar M't I» wear tijd voor North Stata", mat da Dutch Swing Collaga Band o.t.v. Petar Schllparoort vla Radio Varonlca -xa. 11.15 an 18.45 u to. 10.30 an 18.45 u. SCHIPHOL De Internationale Bond van Vliegers Verenigingen (IFALPA) overweegt de 26.000 vliegers (waaronder KLM-piloten), die by de bond zgn aangesloten, op te roepen tot een boycot tegen het vliegveld van Kaïro. Dit omdat de luchthaven van de Egyptische hoofdstad in een zeer slechte staat verkeert en herhaalde verzoeken tot verbetering geen merkbaar ge volg hebben gehad. Wilson waarschuwt: LONDEN Premier Wilson heeft tijdens een persbijeenkomst gezegd dat nieuwe landen met atoomwapens binnen de NAVO grote spanningen kunnen oproe pen. Sommige landen zouden zich in dat geval misschien genood zaakt zien hun lidmaatschap op nieuw te bezien. Wilson antwoord, de hiermee indirect op een uitla ting van minister Schroder, die volgens persberichten zou hebben gezegd, dat de bondsrepubliek ge noodzaakt zou zijn eigen atoomwa pens aan te schaffen als de NAVO geen doeltreffend middel vindt te gen de 700 Russische raketten die Europa bedreigen. West-Duitsland vraagt niet om kern wapens, maar het ziet geen reden om officieel af te zien van zijn recht om dergelijke wapens te verkrijgen. Dit zei de woordvoerder van de bondsregering, Von Hase. in antwoord op vragen over de uitlating van dr. Schroder. Volgens Von Hase streeft de bondsre gering er niet naar, zelf het beheer over kernwapens te krijgen. De Westduitse regering achtte het echter niet noodzake lijk thans officieel afstand te doen van het recht om kernwapens te verkrijgen, „zonder dat daar een voordeel als com pensatie tegenover staat", aldus de rege ringswoordvoerder. Garoef alias zal uit partij worden gezet ATHENE Een woordvoerder van de Griekse regering heeft gisteren meegedeeld, dat minister Garoefalias van defensie zal worden ontslagen als hij, na zijn royement uit de Verenigde Centrum partij dat vandaag wordt verwacht, niet eigener beweging af treedt. Dit besluit is gisteren genomen op een kabinetsvergadering die Garoefa lias zelf niet bijwoonde. Het is niet de eerste maal dat de 64-jarige Garoefa lias kritiek te verduren krijgt. Als onderminister voor pers en voorlich ting in 1944 werd hij door linksgezin- den aangevallen wegens zijn anti communistische activiteiten tijdens de communistische opstanden. Later werd hij ervan beschuldigd door het koninklijk paleis in de regering ge werkt te zijn. Nu zal hij waarschijnlijk zijn porte feuille verliezen en bijna zeker uit de partij worden gestoten wegens zijn verzet tegen de voorgenomen zuive ring onder de officieren die tegen de regering zouden zijn. ATHENE De journalisten, drukkers en krantcnverrters in Athene zijn gister avond voor 24 uut in staking gegaan om kracht bU te zetten aan hun eisen voor hogere salarissen en betere secun daire arbeidsvoorwaarden. De staking treft belangrijke bladen. De oublikatie van de ochtend- en avond bladen van hedien is er onmogelijk door geworden. Het was de tweede kranten staking in Athene in de afgelopen drie maanden. Het asfaltdek van de hoofdlan dingsbaan is zo slecht, dat het gevaar opvliegend gesteente niet denk beeldig wordt geacht. De tweede landingsbaan is op dit ogenblik we gens herstelwerkzaamheden buiten gebruik. De landingsbakens zijn te zwak voor een duidelijke waarneming bij nacht en bij slecht weer. Er zijn geen zichtbare aanwijzingen voor het juiste „aanvliegen" van de landings baan. De richtlijnen, zoals die door Egyp- tenaren in de verkeerstoren worden gegeven, zijn niet altijd even be trouwbaar. Volgens de IFALPA zijn de veiligheidsbepalingen, zoals door de Internationale Bond voor de Burgerluchtvaart zijn opgesteld, over schreden en voldoen de navigatie hulpmiddelen niet meer aan de ge stelde normen. ONGELUKKEN In het verlengde van de hoofdlan dingsbaan van de luchthaven ligt een heuvel. Het is in de geschiedenis reeds herhaaldelijk voorgekomen, dat een vliegtuig tegen die heuvel opgevlogen. Zo raakte bijvoorbeeld in 1958 een DC-6 van de KLM de top de heuvel. Alles liep nog vrij gunstig af, hoewel er één dode te betreuren viel. Op 12 Juni 1961 ver ongelukte een Electra van de KLM op dezelfde plaats: negentien doden. Tijdens de conferentie van de In ternationale Bond voor de Burger luchtvaart, vorig jaar november Rome, is aan de Egyptische autoritei ten nogmaals het verzoek gericht verbetering in het verlichtingssysteem aan te brengen. Wanneer aan dit verzoek niet binnenkort wordt vol daan, zal worden overgegaan tot een boycot. Harmsen: hulpfonds Z.-Afrika heeft andere bedoeling DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Harmsen (Boerenpartij) heeft mi nister Luns gevraagd, of het hem bekend is, dat de voorzitter van het Defence and Aid Fund, kanunnik Collins, op 7 juni in een verklaring voor de Verenigde Naties heeft ge zegd, dat het onjuist zou zijn te veronderstellen, dat de arbeid van het fonds slechts van humanitaire aard zou zijn. Volgens de verklaring van kanunnik Collins is het van groot belang, dat de bijdragen het moreel versterken van het binnenlands verzet en zullen druk van buitenaf en drei ging van binnenlandse revolutie het verlangde resultaat verschaffen. De heer Harmsen wil weten, of minister Luns bij de beantwoording van de vragen van het Tweede-Kamerlid Moorman bekend was met deze ver klaring van de voorzitter van het fonds, die, zoals de heer Harmsen opmerkt, geheel anders luidt dan het antwoord van de minister. Was de minister met deze uitspraak bekend, dan wil de heer Harmsen vernemen, waarom de minister dit niet heeft vermeld. Hij vraagt voorts, of de minister na deze verklaring nog niet van mening is, dat de toezegging van 100.000 een grote vergissing is geweest en een bemoeiing met binnenlandse aangele genheden van Zuid-Afrika en of de minister bereid is naar aanleiding van de uitspraak van kanunnik Collins de toezending ongedaan te maken. In de nacht van zondag op maan dag Is in uitgestrekte gebieden van Zuid-Noorwegen een pak sneeuw ge vallen. De temperatuur daalde tot vier graden onder het vriespunt. In Djakarta zijn veertien mensen aangehouden, verdacht van zwendel in textiel. De textielindustrie in West- Java heeft volgens het persbureau Antara miljarden roepia's schade ge leden en is vrijwel tot stilstand Tijdens opstand in Dom. Republiek Conclusie van criminologen WASHINGTON Tijdens de militaire opstand in de Domini caanse republiek zijn door de aan hangers van generaal Imbert gru welijke misdrijven gepleegd. Tot deze conclusie kwam een commissie van criminologen van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) die een onderzoek heeft ingesteld naar de wreedheden die tussen eind april en begin juni in de Dominicaanse republiek zijn ge pleegd. De commissie heeft een 52 pagina's tellend rapport gepubli ceerd, waarin een gedetailleerde beschrijving wordt gegeven van de misdrijven. De wreedheden hebben zich als volgt toegedragen: de burgers werden na arrestatie door de politie of solda ten des nachts ln militaire voertuigen weggevoerd, waarna zij werden neer- gesohoten. De lijken liet men liggen „om een voorbeeld te stellen" en deze werden later door de plaatselijke bevolking begraven. Er zijn in die periode 17 burgers door de aanhangers van generaal Imbert op staande voet terechtgesteld Tot dusver zijn van deze slachtoffers negen geïdentificeerd. De commissie, geleid door de Chileen dr. Daniel Schweizer, sluit de mogelijkheid niet uit dat nog meer personen zijn ge dood. Het rapport zegt voorts, dat een door de Ibertisten toegezegd onder zoek niet is ingesteld, dat de Imber- tistische minister voor de strijdkrach ten een onderhoud met de criminolo gen van de OAS systematisch uit de weg is gegaan en dat de soldaten die op de executieplaatsen aanwezig wa ren valse verklaringen hebben afge legd. Onder de geïdentificeerde slachtoffers bevindt zich, als enige buitenlander, een Canadese priester, die gedood is door een vuurwapen en „een dodelijke slag die door de sche del is gedrongen". PIETERMARITZBURG De Zuidafri kaanse Liberale partij, waarvan zowel blanken als niet-blaniken deel uitmaken, heeft op haar congres in Pietermaritz- burg een resolutie aangenomen waarin de maatregelen van de regering „om alle oppositie neer te slaan of ten min ste tot zwijgen te brengen" fel worden veroordeeld. Hieruit blijkt hoezeer de regering die oppositie vreest, aldus de resolutie. De Liberale partij is aiet in het parlement vertegenwoordigd, maar het congres bepaalde dat de mogelijk heid om voor de volgende algemene ver kiezingen minstens een kandidaat te stellen moet worden nagegaan. De schrijver Alan Paton werd herkozen als partijvoorzitter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5