TUSSEN SCHOOLPOORT EN HUISDEUR SPELLINGSREVOLUTIE BIJ BIJBELSE NAMEN Kritiek op Duitse zending Een woord voor vandaag Brochure dr. Arntzen niet verantwoord Nieuwe studierichting: bedrijfskundig ingenieur Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom zou dan gaan experimenteren met allerlei andere middelen. ASPIRIN0BAYER Dr. De Wilde niet enthousiast over: Prawda heeft kritiek op „christelijk" toneelstuk Ouders in 't geding Puzzelboek r DINSDAG 13 JULI 1965 Een verwoest land. door vreemdelingen leeggeroofde akkers: het is het beelddat de profeet Jesaja aan het begin van zijn f boek schetst. Het is een gezicht, zo staat er, maar het volk Israël weet uit ervaring, dat het zich op elk punt kan verdra gen met de werkelijkheid. Men vraagt zich af: wat is van deze situatie dan toch de oorzaak? Jesaja geeft zelf de verklaring: „Een rund kent zijn eigenaar en een ezel de krib van zijn meester, maar Israël heeft geen begrip, mijn volk geen in zicht." Het zijn verdorven kinderen". Jesaja's oordeel is fel, vernietigend. Zijn requisitoir laat geen enkele mogelijkheid tot ontsnappen over. Verzachtende omstandigheden zijn er niet. Een vergissing kan niet in het spel zijn: het ontbreekt aan begrip, aan inzicht. Mahr waarin dan toch?, zo zal ieder zich afvragen. Even verder in zijn boek zal Jesaja feiten noemen. Die feiten hebben alle dit tot achtergrond: het volk Israël heeft zich omgekeerd, God de rug toegedraaid en is naar eigen op vattingen en inzichten gaan leven. Dat proces is inmiddels zó ver voortgeschreden, dat Jesaja kan zeggen: het is met u erger gesteld dan met een koe en een ezel. Die kennen tenminste nog hun baas en hun plaats, al zijn het dan „stomme" dieren. Maar bent al zo ver, dat zelfs dat ontbreekt. Overdreven taal, toch vooral aan te horen in de wetenschap, dat men in Jesaja'8 tijd wel wat feller woorden gebruikte dan wij tegen woordig gewoon zijn? Wie de zaak op deze manier zou willen afdoen, probeert simpelweg te ontkomen aan de eis, die geldt voor alle tijden. Luisteren naar Jesaja's woorden is nu niet minder dringend dan toen! Wij lezen vanavond: Genesis 45 vers 1 tot en met 15. Dr. F. L. BOS VINDT: (Van onze kerkrédactie) VLAARDINGEN In de Ge reformeerde Kerkbode van Vlaar- dingen heeft de plaatselijke predi kant dr. F. L. Bos zich gekeerd tegen de onlangs verschenen bro chure van zijn collega van 's-Gra- vendeel, dr. M. J. Arntzen „De Crisis in de Gereformeerde Ker ken". Hij noemt deze „brochure schrijverij" in hoge mate onverant woord. Als dr. Arntzen zo verontrust is. zo betoogt dr. Bos. had hij voor het minst een aanklacht bij de synode in moeten dienen. Nu zaait hij alleen maar onrust, waarmee de kerken niet zijn gediend. Volgens dr. Bos is er niemand onder de gereformeerde theologen, die zoals dr. Arntzen beweert het schriftgezag aantast. Wel is er een discussie gaan de over de aard en de functionering van het schriftgezag. Ook is er volgens hem geen sprake van afwijking van de inhoud van de belijdenis, hoezeer meer dan vroeger door een aantal gereformeerde theo logen wordt onderkend, dat deze belijdenisinhoud hier en daar in een wat scholastisch kader is gezet. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Biggekerke (toez.), kand. C. van Tuyl van Serooskerke te Maarssen; te Mijnsheerenland (toez.), A. S. Klu- sener te Nieuw veen: te Paesens (toez.), kand. H. P. Bo6, huippred. te Bierum; te Poortvliet (toez.) en te Wouterswoude. kand. P. Koema nte Huizen (NH); te Santpoort (wijkgem. Zuid; toez.). W. I. Doude van Troostwijk te Doorwerth. Aangenomen het beroep van de gene rale synode tot pred. voor buitengew. werkz. (hoofd afd. cursuswerk en confe rentie werk. kerk en wereld te Drieber gen), G. H. ter Schegget, tijdelijk pred. te Ispra (Italië). Bedankt voor Harskamp. J. de Lange, pred. voor buitengew. werkz. (director Geref. Zendingsbond) te Zeist; voor Wou denberg (2e pred. pl.: toez C. den Boer te Sliedrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Landsmeer. J. ter Horst te Tav ij zei; te Stedum. M. Berg te Giessen- Rijswijk. Aangenomen naar Winterswijk (evan- gelisatiearbeid), A. Wiersinga te Win schoten. Bedankt voor Amsterdam (wijkigem. 10), J. Hen geveld te Gouda; voor Hallum, J. Boer jr. te Wetsinge-Sauwerd; voor Slikkerveer. G. van Andel te Rotterdam- Charlois. Beroepbaar J. J. van der Hoek, voor heen vrijgem. geref. pred., Marleseweg 17» Den Ham föv.) cn (m.i v. 20 juli) kand. G. Glerum. Van Westhreenenlaan 10, Arnhem. GEREF. KERKEN (vrUf.) Beroepen te Nijega-Opeinde (bij accl.), A. Geelhoed te Zwagerveen; te Vollen - hove-Cadcelen, S. Gnossen te Siegers- woude. Bedankt voor Waardhuizen. J. Slotman te Pernis. CHR. GEREF. KERKEN' Beroepen te Boskoop. Maarssen. Mid delburg en te Ouderkerk aan de Amstel. kand. J. van Amstel te Mijdrecht; te Werkendam en te Zutphcn, kand. C. Bos te Nunspeet. Tweetal te Driebergen. J. Keuning te Veenendaal (Pniëlkerk) en H. Leeuwen te Rotterdam-West; te Naarden en te Werkendam, kand. J. van Amstel te Mijdrecht en kand. C. Bos te Nunspeet te Schiedam, kand. C. Bos te Nunspeet en G. J. Buys te Murmerwoude. Indonesië krijgt bijbels uit Japan DJAKARTA De eerste vijftig duizend bijbels in de Indonesische taal uit Japan zijn in Indonesië aan gekomen. In het totaal zullen twee honderdduizend bijbels naar Indone sië worden verscheept in het kader van de Japanse herstelbetalingen. Tijdens ccn wijdingsceremonie ir Japan kreeg de Indonesische ambas sadeur Harsono plechtig een bijbel aangeboden in het bijzijn van de heer Sigar van het Indonesisch bijbelge nootschap en ds. Miyauchi van he' Japanse bijbelgenootschap. Aan Eindhovense TH i Dit is juist de winst van vandaag, aldus dr. Bos, dat grote gereformeerde theologen als prof. G. C. Berkouwer in hartelijke gemeenschap met de belij denis der vaderen en in zeer nauwe aansluiting bij de Heilige Schrift de eeuwige heilswaarheid nieuw weten te zeggen voor mensen van deze tijd. „Niemand dwingt dr. Arntzen zijn traditionele stellingen te verlaten. Maar voordat hij zijn broeders be schuldigde. met hun visies de kerken aan de rand van de afgrond te brengen, had hij eerst wel eens beter mogen luisteren en mogen trachten hen te begrijpen. Ook had hij dan wel mogen proberen duidelijk te maken. hoe hij zélf klaar komt met de vragen, die in deze tijd op ons alleen afkomen," aldus het verwijt van dr. j Tegen kapelaan klacht ingediend wegens fraude AMSTERDAM De oud-voorzitter ui de r.k. Amsterdamse vakantieschool1 Lich en Lucht en huIpko6ter van de I Christus Koning parochie in Amsterdam- ooost. de 68-jarige heer J. H. Bok, heeft I bij de officier van justitüe te Amster- l dam een aanklacht wegens verduistering 1 van ca. 3000 gulden ingediend tegen de geestelijk adviseur van de vereniging, de 39-jarige kapelaan W. C. F. Volgens de klacht zou de kapelaan in de boeken van de vereniging gefingeer de uitgaven hebben opgenomen en de ontvangsten hebben gedirukit. De indie ner van de klacht heeft gelijktijdig een open brief aan de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J.A. E. van Dodewaard-, ge zonden onder de titel „Zo niet. mon seigneur". In de brief wordt gesproken over ..de onverkwikkelijke gebeurtenis- EINDHOVEN Curatoren van de Technische Hogeschool te Eind hoven hebben de ministeriële goed- kering aangevraagd voor een nieu we studieriching, te weten die van bedrijfskundig ingenieur, zo heeft de rector-magnificus, prof. dr. K. Posthumus, op een gisteren gehou den persconferentie medegedeeld. Prof. Posthumus deelde verder me de, dat de Eindhovense Technische Hogeschool momenteel ook bezig is met de voorbereiding van een studie richting voor bouwkundig ingenieur. Een voorstel dienaangaande is echter nog niet bij de minister ingediend. De voorbereiding voor deze studierichting stelt veel hogere eisen dan die voor bedrijfskundig ingenieur. Niettemin hoopt men, zo niet in 1966, dan toch 1967 hiermee te kunnen beginnen. De overweging dat Delft met be trekking tot bouwkunde zwaar over belast is en dat de behoefte aan bouw kundige ingenieurs in Nederland nog heel erg groot is, heeft bij de aanpak Deze nieuwe studierichting is een novum voor Nederland. Men hoopt het volgende jaar met deze studierichting te kunnen aanvangen. De meeste do centen er voor, alsmede de ruimte zijn op de Technische Hogeschool aanwe- ff zig. Bovendien zal, voor zover moge- betekenisvolle rol gespeeld, lijk, voor het geven der colleges wor- den samengewerkt met andere instan ties van hoger onderwijs. De nieuwe studierichting staat open voor wie het propaedeutisch examen in de werktuigbouwkunde behaalt, Tot en met het kandidaatsexamen blijft grote gelijkenis met het pro gram der werktuigbouwkunde be staan, zij het dat gaandeweg meer aan dacht aan bedrijfskundige wetenschap pen wordt besteed. Het laatste deel van de opleiding en ook het afstu deerwerk liggen vrijwel geheel op be drijfskundig terrein. De leer van ef ficiency en organisatie, de bedrijfs economie, operations-research, socio logie, psychologie en arbeidsrecht ne men naast wiskundige en technische vakken een belangrijke plaats in. De nieuwe opleiding beoogt niet be drijfsleiders of directeuren af te le veren. Zij heeft tot doel voor te berei den op vele functies op niet-construc- tief gebied, die door ingenieurs wor den vervuld zoals in planning, kwa liteitsbeheersing en werkstructurering. Het is fijn weer te leven zonder pijn! Verkouden Hoofdpijn Spierpijn 7 Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op DAAR STAAT ^5^ ACHTER 20°/o voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van tOO tabletten. i Medische faculteit in Tilburg TILBURG Bii e«n bezoek van minis- ter Veldkamp (sociale zaken en volks gezondheid) aan Tilburg is gisteren tweemaal de mogelijke stichting van een medische faculteit aan de katho lieke hogeschool ter sprake gebracht. Tijdens een ontvaogst op het stadhuis, waarbij de minister met burgemeester C. J. G. Beeht onder meer sprak over de streekfunotie van Tilburg, betrok de heer Becht dit op de medische sector. Hij vroeg de minister, of Tilburg thans nog niet rijp is voor de toevoeging aan de katholieke hogeschool van een medi sche faculteit. Deze suggestie, waarop de minister geen antwoord heeft gegeven, werd later herhaald door prof. dr. J. B. Stolde, directeur van de stichting „het rooms-katholiek gasthuis", toen minister Veldkamp een ziekenhuis bezocht. sen. die zich bij het quasi onderzoek naar de malversaties door enkele gees telijken en door hem ingeschakelde advi- ire. rijks accountants enz. hebben >rgedaan en die er te leiden dat on- schulddgen voor de schuldigen worden aangezien". Volgens de heer Bok heeft hij de klacht ingediend om zich te kunnen rehabili teren tegenover de parochianen, die niet óe kapelaan maar hem als de fraudeur zouden beschouwen. „Dit praatje ont stond toen ik onvrijwillig mijn ontslag als voorzitter van de school kreeg om dat ik tegen de zin van de kerkelijke autoriteiten op overplaatsing van de ka pelaan naar een andere parochie bleef aandringen. De kerkelijke autoriteiten hebben de zaak echter trachten te sus- Op zichzelf is deze overeenstem- heel erg groot is. heeft bij de aanpak) y—, T ~~Z ming natuurlijk alleen maar toe tei der voorbereiding in Eindhoven een I I y-* /-] rk-ripci Cf» hp i juichen, evenzeer als het feit, dat j betekenisvolle rol gespeeld. v,v-'-u J.HUUULÖ13H1C men het eens geworden is over een 1 xrri Onze Vader. Er waren tot nog toe «StllflPTltPn naai* zulke grote verschillen in sommige 0LUUC11LC11 IIclclI T O) namen, dat ze nauwelijks als. gelijk herkenbaar waren. Ik noem alleen (Van onze kerkredactie) ASSEN De hervormde predi kant dr. A. de Wilde van Zaandijk is maar matig tevreden over de overeenstemming, die het Neder lands Bijbelgenootschap en de Ka tholieke Bijbelstichting kort ge leden hebben gevonden over de spelling van eigennamen in de Bijbel. Adaam en Chawwa? Zullen wij op de zondagsschool vertellen van Qajin en Habel? En moeten we de aartsvaders in de toekomst aanduiden als Abra- haam, Jitschaaq en Ja'aqoob? Het zal alles wel schilderachtig oosters klin ken; de couleur locale van de verha len zal er bij winnen, maar de arme leidsters en de arme kindertjes! En wat zullen die arme aartsvaders ge radbraakt worden! En hoe zullen we in onze preken, op onze catechisaties en in onze bijbelkringen over de profeten moe- Zoals men het eens is geworden ite" spreken? „We lezen bij Jesjang- over een gemeenschappelijke tekst 13 no '7e'a van het Onze Vader, wil men nu ook de verschillen in schrijfwijze van bijbelse namen tussen rooms-katho- lieken en protestanten wegnemen door de namen te gaan spellen in nauwe aansluiting bij de Hebreeuwse spelling. Jeremia (Jeremias) wordt Jirmejahoe, Job (Hiob) heet voort aan Ijjob. .Dit kan dr. De Wilde niet bekoren. Hij schrijft in Kerk en Wereld, het weekblad voor vrijzinnig protestantisme; tegen de Sadduceeën: „God zeide: Ik ben de God van Abraham, Izak en Jakob". Willen de genootschappen daar nu om de gelijkvormigheid met het Oude Testa ment te bewaren gaan lezen: „Ik ben de God van Abrahaam. Jitschaaq en Ja'aqoob?" Of in hoofdstuk 23: „De Farizeeën hebben zich gezet op de stoel van Mosjé"? En in Romeinen 10: „Jes- jangjahoe waagt het te zeggen enz."? Of in Romeinen 9:10: „Daar is ook Ribqa"? Ik vraag mij werkelijk af of de genootschappen hierbij wel stilgestaan hebben. Immers het héle Nieuwe Testa ment zit vol met oudtestamentische na men. En men kan toch niet een spelling zus in het O.T. geven en een heel andere voor dezelfde naam in het N.T. Sekte In Zeeland is in de zeventiende eeuw een sekte geweest, die meende dat men de Bijbel alléén in de met Jeroesjalaim? En wat met de j grondtalen mocht lezen, de sekte der Jisraelieten? En met Chabaqqoeq zg. Hebreeuwen. Boertjes en boerin- I netjes leerden ijverig Hebreeuws. Ze wisten niet, dat ze op dit punt een zelfde standpunt huldigden als de moslims: de Koran mag alleen in de heilige taal, het Arabisch, gereciteerd worden. jahoe..."; „Jirmejahoe zegt..."; In Je- chesqel ((Ezechiël) zoveel staat..."; Ik hóór de jongelui al goochelen met die namen; en daar denk ik er ineens aan. dat je ze een schriftelijk proef werk zou opgeven. Velen hebben nu al moeite met de spelling van „Jeru zalem", maar wat moet het worden Het aantal afgestudeerden aan de Technische Hogeschool te Eindhoven overschrijdt thans het aantal aan de maatschappij „onttrokken academici", zo deelde prof. Posthumus mede. Be gin dezer maand bedroeg namelijk het aantal afgestudeerden 322 en het aan tal op de Technische Hogeschool werk zame academici 304. Bestuur van IHCA in Hamburg bijeen LONDEN Het uitvoerend comité van de Internationale Vereniging van Joodse christenen (IHCA) houdt van 18 tot 22 juli in Hamhurg haar jaarvergadering. In deze vereniging hebben zich christelijke Joden van allerlei kerkelijke richting aaneenge sloten, om te getuigen van hun geloof in Christus en tegelijk van hun trouw jegens Israël. De IHCA ontstond honderd jaar geleden als een Engelse groep. Sinds 1925 heeft zij haar huidige internatio nale opzet. Er behoren leden toe in Europa en Noord-Amerika, maar ook in Israël. Iran, Argentinië en Austra lië. Het hoofdkwartier is nog steeds in Londen gevestigd. Woensdag 21 juli zal een openbaar forumgesprek worden gehouden over het thema „Christenen, Joden, Israël en de oecumene". De Nederlandse vereniging van Joodse christenen zal vertegenwoordigd zijn door mevr. M. W. Eberlé-Gotlib uit Rotterdam en ds. M. Enker uit Middelburg. DEN HAAG Tot lid van de Tweede Kamer in de vakature van de heer Th. J. Westerhout. die met ingang van 12 juli 1965 zijn ontslag heeft genomen, is benoemd de heer J. G. Leibbrandt te Den Haag. De heer Leibbrandt, die voor de P.v.d.A. zitting zal hebben in de Tweede Kamer, werd vandaag beë digd. DJAKARTA De Indonesische re gering is gezwicht voor druk van links en heeft het voornemen om studenten en afgestudeerden naar Amerika te zenden om zich verder te bekwamen, lafen varen. Tien dagen geleden zei de minister van hoger onderwijs nog, dat het plan niet afweek van de richtlijnen voor de buitenlandse politiek. Er zouden 31 personen worden uitgezonden. OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek, uw vakantieadres via de uit de krant geknipte bon, die wij regelmatig op de advertentie pagina plaatsen. minstens een week van tevoren op te geven. Indien deze schriftelij ke opgave niet tijdig in ons bezit is, kan de toezending ernstig worden vertraagd. DE DIRECTIE. maar Osee (Hosea), Sophonias (Ze- fanja->;1 AggaeUs" PHa'ggkry, "Mala-' chias (Maleachi), dié alleen voor ingewijden duidelijk zijn; Isaias, Noe, Nabuchodonosor zijn misschien iets makkelijker thuis le brengen; maar al met al blijft het een vervelen iets in een gemeenschap pelijke bijbel zo verschillende naamsvo men aan te treffen. Nu begi ik mij echter af te vragen of het middel niet haast erger is dan de kwaal. Tn de eerste plaats is er de moei- "beid. dat vele eigennamen in hun .lerlands gewaad zó vertrouwd zijn en ook als eigennaam zoveel Neder landers sieren, dat men de hebraïse-; ring maar heel moeilijk zal slikken. Ik weet niet hoe vèr de genootschap pen van plan zijn te gaan, maar het lijkt mij konsekwent om niet terug te deinzen voor de bekènde namen, als men eenmaal met Jirmejahoe en Ijjob aan de gang gaat. Zullen wij voortaan niet meer spre ken van Adam en Eva, maar over Jesjangjahoe en Tsidqijaboe woonden in Jeroesjalaim (Habakuk)? De bijbelboeken op een rijtje opzeggen wordt straks een lin guïstische goocheltoer. En wat moeten we met koning Dawid, Sjelomo, Tsid- qijahoe? Nu, ik moet zeggen: wat er van de plannen van de beide bijbelgenootschap pen uitlekt, doet vrezen dat ze een vinger gaan geven aan de moslims en de Hebreeën. Ik vrees ook, dat noch de roóms-katholieken, die nét het Latijn aan het afschaffen zijn als kerktaal, noch de protestanten, er voor zullen voelen orrv. nu fe - gaan hebraïseren. De laatsten zouden dan subiet wéér een nieuwe psalmberijming op de helling moeten zetten, waarbij het de dichter niet mee zou vallen, om Ja'aqoob, Jitschaaq, Jo- seef, Mosjé. Pienchaas (bijv. in Psalm 105) behoorlijk in de maat te laten lopen. Men zal heus moeten zoeken naar een voor alle Nederlanders aanvaardbaar compromis tussen de Hebreeuwse naam en de Hollandse tongval, zo meent dr. A. de Wilde. Ik geloof dat men op dit punt het i wat kalm aan moet doen. Wij i Nederlanders hebben nu eenmaal een groot aantal eigennamen uit i andere talen in onze eigen tongval) overgebracht: denkt u maar aanj Berlijn enz. U zegt toch niet: „Ik ga j naar Parie... naar Roma... naar Lis- boa". Ieder zou u enigszins onthutst aankijken. Jèsous In de tweede plaats geldt hier toch, dacht ik, het woord: Gelijke monniken, gelijke kappen. Wat voor het Oude Testament geldt, zal toch ook voor het Nieuwe moeten gelden. We zullen dus naar het oorspronkelijke Grieks van het N.T. terug moeten, en voortaan spreken van Jèsous. van Petros, van Paulos. Loukas en Joannes enz. Als men zegt: Honderdste kerk Herv. Wereldbond WUPPEBTAL Het Duitse aandeel in de zending is ontoereikend. Ditljjj," vp overeenstemming gev *VU»1US «s UIIIUCICIKCIIU. LM betoogt dr. Hans F. de Kleine, de zendingsdirector van het Rijns Zendings-j genootschap, in een rapport, dat zojuist is gepubliceerd. Hii heeft uiteere-w P r> f j He,Hd'datHer dC pr0tPtantSe zendin« over d* «ehele wereld ongeveer veer- j lijk de 5£r Is zo feVd?n°!£k nfit iiïf i£T utT* ^m ZUn ?n uat hlervan maar twaalfhonderd Duit- mogelijk voor het Oude Testament, sers zgn. Dat betekent 3,3 procent. Het Duitse aandeel in het wereldpro testantisme is echter omstreeks 25 procent. i gebruiken gezamenlijk gszins verhollandste vor Ook wanneer men er rekening mee houdt, dat er minder mensen uitge zonden worden, omdat er in Afrika en Azië jonge kerken ontstaan, die zelf de zendingsmensen willen leveren, dan moet men nog bedenken, dat het aan deel, dat de Duitse kerken hebben in de financiële steun aan de zending, ver ligt beneden dat van de kerken in de rest van Europa en in Amerika, zo meent deze Duitser. de Hebreeuwse uitspraak veel groter moeilijkheden plaatst, dan de Griekse van het Nieuwe zou doen. In de derde plaats en hier lijkt mij een onoverkomelijke moeilijkheid te lig gen wat wil men met de in het Nieuwe Testament geciteerde namen? In het Grieks zijn ze daar vergriekst; wil men daar dan de Hebreeuwse vorm inbrengen? In Mattheus 22 zegt Jezus BAGUIO (Philippijnen) Met de toelating van drie Oostaziatische ker ken is het aantal leden van de Hervormde Wereldbond (waarvan in ons land de Nederlandse Hervormde Kerk lid is) precies op honderd gekomen. Het uitvoerend comité, dat in Baguio vergaderde, keurde de aan vraag van het lidmaatschap goed van de Protestantse Kerk van Indonesië, de Christelijke Kerk van Oost-Ja va en de Maleisische Synode van de Chinese Christelijke Kerk. De Protes tantse Kerk van Indonesië is met anderhalf miljoen leden de grootste protestantse kerk van Azië. Het was voor het eerst, dat het uitvoerend comité van de Hervormde Wereldbond in Oost-Azië vergaderde. Dit was ter gelegenheid van het eeuwfeest van de zending op Formo sa. Het Hohgaarse lid van het uitvoe rend comité, bisschop Tibor Bartha kon niet aan de besprekingen deel nemen, omdat hij geen visum ver kreeg. MOSKOU Het com- De commissaris draagt munistischr partijblad Prawda heeft een nieuw toneelstuk scherp aange- vallen, omdat het chris telijke naastenliefde en geneesmiddelen bij zich voor zijn hart. Hij voelt zich eenzaam. De fout van de com missaris („ik") verfevfnc iou prediken gen! de Prawdai dal hij voor rplUbor.teors uit|dc verreder niet aan- da Tweede Hereldt>orlor.jgtt(t Ik- schuwt dc Het stuk. dat getiteld burgernormen. die Sow- is ..Waar is uw broeder jetmensen in zulke ge- Abel?" werd afgedrukt vallen leiden. „Ik" eigent in de jongste uitgave van izich de bevoegdheden Teatr. De schrijver is de toe van rechter, getuige, nog jonge Voer! Edlis. j aanklager en verdediger Het stuk bestaat uit i en het recht om te ver een dialoog tussen twee figuren, die als „ik" en ..hij" morden aangeduid. ..Ik" is een gewezen po litieke commissaris van het Rode Leger, die krijgsgevangen werd ge maakt. „Hij" is een Rus. die tijdens de oorlog geven, zo schrijft partijblad verontwaar digd. Oog om oog De schrijver beroept o,e .waan, oa por.tw de. 8l="" katJUaa leper ftt„ I gin gediend. Vele jaren na de oor log ontmoeten de beide mannen elkaar in een badplaats. De verrader gaat het goed. Hij is vrolijk en gezond, heeft ten vrouw en drie zoons. hij gebruikt het verhaal van Kaïn en Abel. Maar, aldus de Prawda. de eis van het „Oog om oog. tand om tand" (Oude Testament) heeft hij vervangen door de chris telijke moraal van „Va der. vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen". De communist dwingt de verrader zich symbo lisch te zuiveren. Hij moet een brief aan zijn oudste zoon schrijven, waarin hij zijn misdaden bekent. De brief blijft echter bij de commissa ris en de mannen gaan huns weegs. Overweldigt door de emoties sterft de commissaris dan aan een hartaanval. „Zo is het einde van een stuk. waarin de stel- lingname ten opzichte van een scherp en sociaal en politiek thema is ver vangen door het binnen treden in het rijk van de abstracte moraliteit", zo meent de Prawda. Het stuk zou dit sei zoen gespeeld worden j door een theater in Mos-1 kou. dat bekend staat om de keuze van ..ge-( durfde" stukken, maar men heeft dit toch niet) aangedurfd. Vandaar, dat! Voeri Edlis het stuk in^ een tijdschrift heeft ge-j publiceerd. Nee, ik kan niet zeggen dat je het tegenwoor dig als vader en moeder zo gemakkelijk hebt. Er was laatst iemand die iets in die trant beweerde: Kinderen voeden zichzélf op, zei hij, ze zijn met hun tiende jaar al zelfstandig, dan hoeven zs van ons niets meer te leren. Laat ze maar lopen. Mijn man en ik waren zo vrij daar een groot vraagteken bij te zetten. Niets meer te leren? Nou. wij zijn geen van beiden met louter tienen op ons eindrapport van school gekomen, we hoorden allebei tot hex grote bataljon van de middelmatigen, dus de parade schoolkennis van onze kinderen heeft van pa en moe geen aanvulling te verwachten. Maar er is leren en leren. Ik heb zo tussen de bedrijven door aan ons tweetal, een jongen van veertien en een meisje van elf, al ïenig ogenblikje gespendeerd om eens even te praten over het een of ander dat hun of mij nogal hoog zat en dat ik met pa in de veiligheid van onze slaapkamer te voren had besproken. Nu moet ik er wel bij zeggen dat we ons misschien in een soort uitzonderingspositie bevin den: we vormen een normaal, rustig koppel dat met z'n tijd weet mee te gaan en om de buitenissighe den van de jeugd niet gauw uit z'n slof schiet. Echt, we kunnen de zon in het water zien schijnen, wat de kinderen heel goed door hebben, geloof ik. Desalniettemin kom je bij tijd en wijle voor allesbehalve plezierige dingen te rtaan en ik vraag me af of degene die het zo nonchalant en optimistisch had over de zelfopvoeding van hum mels en tieners wel wist waar hij het over had, of hij getrouwd was en nog jeugdige kinderen thuis had? Boy. onze jongen, is zo langzamerhand aan de beroepskeuze toe. Volgens zijn onderwijzers zou hij op de H B S. of desnoods de Mulo. geen slecht figuur slaan. Dat is alvast een geruststelling. We hebben geregeld wat opzij gelegd, de zaken gaan goed en ik weet dat het pa's ideaal is later aan de jongen een degelijk onderlegde hulp en eventuele opvolger te hebben. Op een regenachtige zondag middag heeft hij hem apart genomen, vast over tuigd dat de status van H.B.S.-er bij z'n stamhouder zou aanslaan. Nou. zei mijn man na afloop van het gesprek tegen mij, vergeet het maar. hij moet er niets van hebben. Was hij obstinaat? vroeg ik. Och, obstinaat is het woord niet. hij zat - heel kalm bij. een vriendelijk lachje af en toe. maar als ik hem aan het woord liet komen, was er geen speld tussen te krijgen. De bierkaai, je weet wel. Alleen hoefde ik niet bepaald te vechten. Nee. zei ik, dat ligt jou noch mij. maar hoe kwam hij nu opeens zo in de contramine En met zoveel overtuiging! En toen kreeg ik het verslag. Mijn man kan erg goed zo iets weergeven: 't Is toch maar fijn dat ze je met een gerust hart naar het M O durven te laten gaan. En wat antwoordt de jongeman pal er bovenop" Ja pa. machtig fijn. En ik zou het er ook wel bolwerken. Maar. eh. doe ze de complimenten en dat ik daar nou toevallig 's net geen zin in heb. Geen zin! En snap je dan niet hoe waardevol zo'n einddiploma voor je verdere leven is, wat het bijvoorbeeld betekent voor iemand aan het hoofd van een zaak als de onze, later, als ik op mijn lauweren ga rusten.,, Toen ging de jongen er recht voor zitten en pa zag opeens iets in die ogen dat hij er nog nooit in had opgemerkt. Ik weet 't allang pa. Het spijt me voor u, maar ik wil in de kunst, dat is reuze, je bent helemaal vrij en als je wat bereikt, heb je nog kans om veel van de wereld te zien ook. Pa werd er even stil van. De l unst, dat is nou precies iets waar je hem mee op de kast kunt krijgen, hij heeft er de balen van. zegt hij. Ik suste hem nog een beetje Maar voor tekenen heeft hij altijd mooie cijfers, daardoor is hij misschien op het idee gekomen. Nee, dat heeft er. voor zover ik het kan beoordelen, niets mee te maken, trouwens om meneer Appel en consorten na te apen. daar hoef je geen matador in tekenen voor te zijn. Ik zal je wat anders vertellen, er zit een jongen bij hem in de klas, die heeft hem opgewarmd, die gaat een paar maal in de week naar A., naar een artiest die daar in een keldertje meesterwerken in mekaar zit te flansen. Het moet een erg toffe man zijn, paps, toe gun me nou die kans. Hij hield maar vol. Het probleem was geboren. Enfin we hebben hem voorlopig niet uitgelachen en beloofd degelijke informaties te gaan inwinnen. Ik wist wel dat ik een stel fijne ouders had, zei hij opgelucht en hij gaf me bij voorbaat een pakkerd. Ja maar. wacht even. ik zal zelf naar A. gaan, die toffe kunstenaar wil ik wel eens leren kennen zei z'n vader met een knipoogje naar mij. En wat die kennismaking heeft opgeleverd. vertel ik u in een volgend praatje. Haya S-Iva Invul-puzzel Horizontaai woorden invullen die be tekenen: l. schuier. 2. doen of iemand er niet is, 3. ondergeschikte. 4. fel plagend, 5. plaats in N.H. die herinnert aan tsaar Peter van Rusland. 6. liniaal (ZN). 7. beneden in iets. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes de naam van een plaats in Limburg. 2 3 4 S S 7 Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. komeet - pon, 2. ares - -_ore 3. madera - oog. 4. ea - eis - Lr- de, 5. ehs - Tiber, 6. les - edelen 7. pee - no - nte. 8. An - ronde - ee. 9. Uden - sok -rr. Verticaal: 1. kameel - Pau. 2. oraal - eend. 3. mede - Isèret 4. es - eisen - on, dons. 6. tra - Lier - do. 7. poor- eter, 9. neger -

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2