Nieuwe Leidse Courant Luns: weinig anders doen dan af wachten Geheim overleg Vietnam Iele visie beklimt de Matterhorn Crisis in EEC niet verscherpt Houding West-Duitsland en Italië nog onbekend Borghouts (Peter Zuid) Staatssecretaris Vissterfte bij Noord wijk door koperzouten Dank aan Nederlandse volk via radio en tv Utrechtse boekhouder van f 33.500 beroofd Commentaren Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „St*ntv«stigh ii ghebleven mijn hert m teghenspoetl" Dinrfap 13 JtiK 1965, 46str jaargang Vrij warm De Bilt verwacht tot woensdagavond: Vry warm weer met veranderlijke be wolking. Later plaatselijk enkele buien en daling van temperatuur. Zwakke tot matige wind óverwegend tussen zuid en west. (Opgemaakt te 11.15 uur). J 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Amerikaans vliegtuig O O in zee: 9 doden FALMOUTH (VS) Negen militairen van de Amerikaanse luchtmacht zijn om het leven gekomen, toen de viermo torige Super-Constellation waarin zij za ten een noodlanding op de Atlantische Oceaan moest maken. In het toestel zaten negentien mili tairen. Drie zijn gered, nadat zij uren in het water hadden gelegen. Zeven anderen worden nog vermist. Elf sche pen, waaronder drie Westduitse torpe- dobootjagers en twintig hefschroef- vliegtuigen van het Amerikaanse vlieg- dekschip Wasp zoeken naar de ver misten. PARIJS „Ik heb de indruk, dat de crisis in de EEG sedert de vorige week niet is verscherpt, maar dat wij voor het ogenblik weinig anders kunnen doen dan afwachten". Dat verklaarde minister J. M. A. H. Luns gisteren in de Franse hoofdstad na een gesprek van vyf kwartier met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville. Minister Luns verwachtte geen nieu we ontwikkelingen in de EEG-crisis de komende weken. Evenmin acht te hij het waarschijnlijk dat Frankrijk de boycot van de ministerraad van de Voor Koninklijke luchtmacht DEN HAAG Tot staatssecreta ris van defensie voor de Koninklijke luchtmacht is benoemd de oud-ver zetsman kolonel J. J. F. Borghouts, thans hoofd van de sectie personeels zorg van de luchtmachtstaf en rid der in de militaire Willemsorde. De heer Borghouts is op 5 december 1910 in. Bei-gen op Zoom geboren. Hij was voor de oorlog werkzaam bij de gemeentelijke sociale dienst van MOSKOU Van goed ingelichte zjjde in dc Russische hoofdstad is vernomen dat er iets op handen is inzake Viet nam. Van Aziatische woordvoerders, die in contact staan met de hoogste Russi sche leiders, is vernomen, dat er in he geheim diplomatiek overleg gevoerd schijnt te worden. In verband hiermee is het interessant te vermelden, dat de Amerikaanse di plomaat Averell Hamman namens pre sident Johnson in Moskou vijf dagen lang besprekingen zal voeren met de hoogste Russische leiders Harriman was tijdens de tweede wereldoorlog ambas sadeur in Moskou. Hij leerde toen Kosy- gin en Mikoyan kennen. Tijdens een perslunch in Londen, zei de Britse premier Wilson te geloven, dat de reis van Harold Davies naar Hanoi gerechtvaardigd zal zijn, zelfs als de onderhandelingen over vrede in Viet nam er slechts een dag eerder door kun nen beginnen. VERVUILING ZAAN B. en W. Zaandam sluiten bedrijf ZAANDAM Het gemeentebestuur heeft besloten het overslagbedrijf van Hoogovenafval van de firma C. Hen nes jr. te sluiten. Tegen de vestiging van dit bedrijf zijn indertijd vele be swaren gerezen, daar gevreesd werd dat door het overslaan van het Hoog ovenafval het zogenaamde „vliegas" het reeds zo sterk verontreinigde Zaanwater nog sterker zou vervuilen. B. en W. van Zaandam lieten in de vergunning diverse bepalingen opne men, waaraan naar thans blijkt niet de hand is gehouden. gen op Zoom en later van Hillegersberg. Na terugkeer uit krijgsgevangenschap waarin hij mei 1940 als reserve eerste luitenant was geraakt, ging hij voort met zijn sociale werkzaamheden. Mid den 1942 dook hij onder. Tot 1944 werd hij belast met het commando van de sabotage-organisatie in de drie zuidelij ke provincies. In die tijd stond hij be kend als „Peter Zuid". Parachutist Na de bevrijding van Brabant nam hij deel aan het organiseren van de stoot troepen. In december 1944 werd hij in gedeeld bjj de staf van prins Bcrnhard in Breda. Als parachutist werd hij in maart 1945 in het nog bezette deel van Nederland boven de rivieren afgewor pen, om zich daar te belasten met de verdere organisatie van het verzet. In 1946 werd hij benoemd tot ridder der vierde klasse der Militaire Willems orde. In de jaren 1946 tot 1950 vervulde de heer Borghouts, die na de oorlog in militaire dienst was gebleven, versche: dene functies in Nederlands Indië. In 1951 ging hij van de Koninklijke Land macht over naar de Koninklijke Lucht- maoht. waar hij op 1 mei 1961. n beroepsdienst te zijn overgegaan, werd bevorderd tot kolonel. Zijn laatste func tie bij de luchtmacht was die van hoofd van de afdeling personeelszorg vai luchtmachtstaf. Sport Op het gebied van de sport heeft de heer Borghouts zich vele jaren intensief bewogen. Zo is hij thans nog voorzitter van de sportcommissie van de Konink lijke Luchtmacht, voorzitter van d< commissie internationale militaire sport- wedstrijden en vice-president van de „Conseil international du sport militair". De heer Borghouts is rooms-katholiek en de beginselen van de Katholieke Volksportij toegedaan. Hij woont in Hillegersberg. is getrouwd en heeft drie kinderen. De Koningin heeft de heer Borghouts vanochtend op paleis Soestdijk als staatssecretaris beëdigd. Invalide licht gewond Aanklacht tegen agent voor mishandeling AMSTERDAM De 34-jarige inva lide kleermaker A. F. van Kinsber- gen wil bij de politie een aanklacht indienen wegens mishandeling door de Amsterdamse hoofdagent D. Vol gens zijn eigen verklaring is hij door de agent, toen hij in de Kuipersstraat naar een uitslaande brand stond te kijken, met de gummistok in het ge zicht geslagen. Daarbij liep hij een lichte hersenschudding en een gebro ken neusbeentje op. Zijn bril werd kapotgeslagen. Na in het ziekenhuis te zijn behandeld kon hij naar huis gaan. De hoogdagent verklaarde, dat hij de heer Van Kinsbergen. die met zijn twaalfjarig zoontje Peter stond te kijken, had gesommeerd door te lopen. Toen hij dit niet deed, trad de agent op. De hoofd agent zelf verklaarde eerst de indruk te hebben gehad, dat de heer Van Kinsber gen wilde gaan vechten, omdat hij zijn bril afzette. De heer Van Kinsbergen ontkent dit échter. ,Ik ben bijzonder slecht ter been. Denkt u dan, dat ik een robbertje met de politie ga vechten? Toen ik die klap pen kreeg, had ik mijn bril nog op". Na de klappen ging de heer Van Kins bergen op eigen gelegenheid naar het bureau Pieter Aertszstraat. vanwaar hij een politieauto naar het ziekenhuis werd vervoerd. De politie zal een derzoek instellen. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg hebben gisteravond incognito de Utrechtse Stadsschouwburg een voorstelling van het Franse ..Théatre de l'Atelier" in het kader van het Holland Festival bijgewoond. EEG zal opgeven om op 26 juli in Brussel tegenwoordig te zijn bij de volgende conferentie van de zes mi nisters. Minister Luns had de indruk, dat Frankrijk zich voor het ogenblik een grote mate van bewegingsvrijheid voorbehoudt. Gistermiddag heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken ge luncht met de secretaris-generaal van de NAVO, Mario Broso, zijn Belgische col lega Spaak en de Nederlandse perma nente vertegenwoordiger bij de NAVO. de heer Boon. Daarna had hij een ge sprek met de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken, de heer Ball. De Amerikaan beperkte zich logi scherwijze tot het aanhoren van het Ne derlandse standpunt. In Parijs gelooft men. dat de regerin gen van Bonn en Rome voorlopig wil len afwachten, wat het diplomatiek over leg van deze week in de Franse hoofd stad zal opleveren. Vandaag zal de Bel gische minister Spaak met Couve de Murville spreken. Ter gelegenheid van de opening van de tunnel onder de Mont Blanc zullen De Gaulle en Saragat, bei den vergezeld van hun ministers van buitenlandse zaken met elkaar spreken. Naar verluidt, zou de Italiaanse rege ring in de huidige crisis vaster voet bij stuk willen houden dan Bonn. De Itali anen gaan ervan uit. dat in de EEG ook zoveel Franse belangen op het spel staan, dat president De Gaulle binnen afzien bare tijd een minder onverzoenlijke hou ding zal moeten aannemen. DEN HAAG Een hoeveelheid ko perzouten, die door nog onopgehel derde oorzaak in zee terecht zijn ge komen, veroorzaakten in maart van dit jaar massale vissterfte in de Noord zee nabij Noordwijk. Aldus het antwoord van minister Suur- hoff mede namens zijn ambtgenoot Bies heuvel op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Vermooten (soc). Het rijksinstituut voor visserij te IJmuiderl verwacht, dat na de vergifti ging bij Noordwijk geen verdere nadelige gevolgen zijn te verwachten. Een onder zoek bij mosselen uit de Waddenzee wees uit. dat daaronder geen sterfte door ver giftiging is opgetreden. Tegen het op stranden deponeren van giftige stoffen kan opgetreden worden. Zo kunnen, hangende de totstandkoming van de wet verontreiniging oppervlakte wateren, eventueel politieverordeningen worden gehanteerd. Ook zou in dit ge val sprake kunnen zijn van overtreding de bestrijdingsmiddelenwet. Dit bleef er over van de Star- fighter-straaljagers die gisteren bij Hoogwoud tegen elkaar botsten en neerstortten. De foto's tonen de brandende ivrakstukken van het ene toestel, waarvan de piloot zich kon redden dank zij de hierbij eveneens getoonde schietstoel, en de grote krater die het andere vliegtuig in de drassige weide grond sloeg en waarin het zich boorde. De vlieger van dit toestel, de 26-jarige 2e luitenant P. O. de Raadt uit Enschedekwam om het leven. sét Morgen historische uitzending ZERMATT Morgen hopen vier goed getrainde cameramannen de 4.478 meter hoge top van de Matter horn te beklimmen. Hun bedoeling is rechtstreeks van de top beelden uit te zenden, die door miljoenen kij kers in Europa, de Verenigde Staten en Canada „live" zijn te zien. Dit unieke televisieprogramma wordt uitgezonden precies een eeuw nadat de Matterhorn voor de eerste keer door de Engelsman Edward Whym- per werd bedwongen. De cameramannen, ook Britten, hopen dezelfde route als Whymper te gaan. Onderweg zullen zij ook uitzenden. vier Britten krijgen het heel wat moeilijker dan hun landgenoot een eeuw geleden. Want zij moeten ook hun tech nische apparatuur meenemen. Weliswaar bedienen zij zich van lichte Japanse en Franse camera's, die slechts zes kg we gen. Maar tijdens zo'n bovenmenselijke klim weegt elk pondje extra. Een groot deel van de prestatie i middels al geleverd. De afgelopen tien dagen zijn twintig Engelse en Zwitserse technici in de Hoernlihut, die op eer hoogte van 3.260 meter ligt, bezig ge weest met het inslallaren van de uitzend- DEN HAAG. Dc Koninklijke groot aantal gelukwensen ontvan- familie heeft gisteravond voor gen. televisie en radio bedankt voor de felicitaties, die werden ontvangen ter gelegenheid van de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. De prinses ..Het is nu twee weken geleden dat onze verloving officieel be kend werd gemaakt. In deze tijd hebben wij zoveel blijken van sympathie en hartelijkheid ontvan gen. dat het ons helaas onmogelijk is allen persoonlijk te bedanken, hoe graag wij dit ook zouden doen. De hartverwarmende brieven, waarin wij veel oprechtheid, be grip en medeleven voelden, de mooie tekeningen, gedichten, kaar. ten en bloemen hebben dezer dagen ons geluk verbreed en ver diept. Heel in het bijzonder danken wij ook de bevolking en autoriteiten van dc sleden, die ons met zoveel hartelijkheid ontvangen hebben. De heer von Amsberg zet ver volgens zich gaarne aan te sluiten bij deze woorden. KONINGIN De Koningin sprak o.m.: „Ook mijn man en ik hebben gezamenlijk of afzonderlijk een overweldigend Graag wil ik van ganser harte dank zeggen aan allen die ons lieten blijken door geestdrift, woord of ook gebaar of blik te delen in het geluk, dat ook het onze is. Eens te meer zijn wij diep getroffen door het grote en warme medeleven van tallozen met al ivat ons en onze kinderen betreft". EN PRINS En de Prins: „Wat mij betreft, ik ben niet alleen dankbaar voor de vele gelukwensen die ik heb ont vangen met de verloving van onze dochter Beatrix, maar ook heel erg voor die met mijn eigen verjaardag. Die dag scheen door de vooraf gaande belangrijke gebeurtenis wel ergens in de verdrukking g*ko- men, maar ik kreeg ter gelegen heid daarvan juist zoveel post van vrienden en kennissen, van hogere en lagere autoriteiten wereldlijk of kerkelijk, civiel of militair van verenigingen en bedrijven, van allerlei scholen en van ontzaglijk vele mij onbekende families of eenlingen, dat het voor mij helaas absoluut onmogelijk is hiervoor op een behoorlijke en snelle wijze schriftelijk te bedanken.'' De Matterhorn. van Zermatt uit apparatuur. In het station van de kabel baan op een hoogte van 2400 meter is het tijdelijke Eurovisiecentrum gevestigd. De opnamen van de klimmende came- AOW voor emigranten DEN HAAG Nederlanders die zich tussen 1 januari 1957 en 12 maart 1961 in het buitenland hebben gevestigd alsnog voor- a.o.w. in aanmerking willen komen kunnen zich voor de vrijwillige premiebetaling alsnog tot 12 maart 1966 aanmelden bij de sociale verzekerings bank te Amsterdam. Aanvankelijk sloot anmeldingstermijn 12 maart 1963. een binnenkort te verwachten Ko ninklijk Besluit is deze termijn verlengd. ramannen gaan naar dit centrum. Van daar worden zij doorgezonden naar de 3000 meter hoge Gornergraet. Dan is de moeilijkste weg afgelegd. Over de Alpen heen wordt de uitzending gerelayeerd naar Turijn, waar men zorgt voor de doorzending naar het Eurovisienet en het Intervisienet. Dan is er nog de Early Bird, die zorgt voor het rechtstreeks con tact met' de Verenigde Staten en Canada. De televisiemensen verlaten morgen ochtend om 5 uur de Hoernlihut De eer ste televisiebeelden worden omstreeks acht uur verwacht. Men denkt omstreeks twee uur 's middags op de top te zijn. dan ook de vier Zwitserse Alpinis ten, die de moeilijke noordwand beklim- en, hopen aan te komen. De NTS zal van half twee tot twee uur morgenmiddag een samenvatting uitzen den van de ochtendreportage van de vier klimmende cameramensen. Van twee uur tot half drie volgt een rechtstreekse portage van de top van de Matterhorn. Wanneer het weer de beklimming de Matterhorn morgen onmogelijk maakt, wordt donderdag een nieuwe poging ge daan. De NTS heeft de uitzending dan op hetzelfde tijdstip bepaald. In donkere straat aangevallen UTRECHT De 60-jarlge Utrechtse boekhouder M. P. J. Tliijssen is gister avond omstreeks 10 uur in de omgeving ran de donkere Groentenmarkt neerge- Jagen en beroofd van f 33.500. Het geld zat in twee safe-cassettes, die de boek houder naar dc bank wilde brengen. De recherche, die meteen met alle be- iliikoare surveillance-auto's een speur- tocK begon, heeft geen spoor van de 'aller kunnen vinden. Dc boekhou der ,i-p verwondingen op aan zijn hoofd en een hand en vrordt nu verpleegd in het ziekenhuis. De boekhouder, die in dienst is van de fruitgrossier J. A. van der Wurff en Zoon. was tegen tien uur klaar gekomen met de boekhouding en had tevens de kas opgemaakt. Hij deed dat op het kantoor van de grossier, dat gevestigd is aan de achterkant van de Croeselaan 207, grenzend aan de Grocnteramarkt. In deze donkere buurt zijn veel fruitgros- siers gevestigd. Dc heer Thijssen had de twee met f 33.500 gevulde cassettes in een leren tas gedaan, het kantoor afgesloten en was op weg naar zijn auto, toen hij van achte ren door een onbekende man werd aan gevallen Hij werd met ren hard voor werp op het hoofd geslagen. Dc aangevallene begon te gillen, waar op de aanvaller nóg harder toesloeg. Hij griste hem de tas uit de hand en liep in het donker weg. De heer Thijssen zag kans zelf near het kantoor te lopen, waar hij zijn werk gever telefonisch inlichtte, die vervol gens de politie waarschuwde. lijkt in toenemende mate melding te moeten maken van aanrandingen of pogingen daartoe- Een tramwegmaat schappij moet besluiten voortaan een laatste rit te laten vervallen vanwe- kwaad moet uiteraard een vraagte ken worden gezet. Wordt hierbij niet toegegeven aan het kwaad Nodig zijn juist voorzieningen, die evenre dig zijn aan de euvelen die worden gepleegd. Een stevige aanpak dus. Terwille van onze menselijke samenleving, ter wille van de daders zelf ook, die an ders van kwaad tot erger vervallen. In de bijbel wordt van dc overheid verlangd, dat wij een stil en gerust leven kunnen leiden. Men kan ver schillend beoordelen de mate waarin dit tegenwoordig wordt bereikt. Men zou kunnen klagen over het kwaad, dat wordt aangericht, men zou er zich over kunnen verbazen dat het niet nog veel erger is. In elk geval blijft actieve waakzaamheid gebo- '"TERECHT is in ons land pijnlijke verwondering gewekt door de onderscheiding die de regering van de Duitse Bondrepubliek had toege dacht aan het lid van de bondsdag Conring. De man heeft veel boter op het hoofd. Wat ons nu bij figuren als deze al tijd verbaast, is, dat ze toch altijd weer een rolletje willen spelen. De man is afgevaardigde voor de CDU, de unie van christen-democraten. Welnü, bij zo een had. dunkt ons, voor dc hand gelegen, dat hij na zulk een belast verleden er de voorkeur aan had gegeven om voortaan zich uit het actieve leven terug te trek ken^dit ook als een vorm van Daarvan is niets gebleken en dit nu achten wij ontmoedigend. Ontmoedi gend in het algemeen reeds en in het bijzonder wanneer het gaat om een christenmens. De man heeft er bitter weinig van begrepen en heeft ook nu nog niet de wijsheid kunnen opbren gen, die een aanwijzing zou kunnen zijn, dat hij tenminste zelf was ver anderd. Zodat wij moeten vrezen, dat hij in feite niet veranderd is. J^UIDELIJK is wel, dat althans voor het ogenblik ten aanzien van de EEG, de Europese Economi sche Gemeenschap, die immers in een crisis is geraakt, afwachten de boodschap is. De partijen verkeren nog in wat het informatieve stadium heet. Dat wil zeggen: ze volstaan met elkaar te informeren omtrent het standpunt dat men inneemt. Geen tekenen van overeenstemming vooralsnog, tenzij de nadere informatie zou kunnen dienen tot het wegnemen van moge lijk misverstand, dat aan de toenade ring in de weg zou kunnen staan. Dit laatste laat zich overigens niet vermoeden. Of er dan verder niets gebeurt, het lijkt niet waarschijnlijk. In Frankrijk hoopt men stellig op onenigheid bij de anderen. Vandaar de afzonderlijke ontvangsten voor de heren Luns en Spaak. Vandaar wel licht ook de plotselinge grotere vriendelijkheid van Frankrijk jegens Engeland, die stellig ook bedoeld is om de verwarring groter te maken. Omgekeerd de pogingen van Frank- rijks tegenstanders om bij elkaar te blijven, in welk verband het als ge heim bedoelde bezoek van de heer Luns aan zijn Duitse collega de aan dacht trekt. Kortom, afwachten is geboden. Het Franse staatshoofd is de thans tot concessies aangewezene XJET is wel een blamage voor de Egyptische regering, dat de in ternationale organisatie van vliegers een boycot van het vliegveld bij Kairo moet overwegen. De voorzie ningen zijn er van dien aard, dat het gebruik van deze luchthaven niet voldoende verantwoord lijkt. Reeds onderscheidene rampen van ontstel lende omvang hebben er zich vol trokken. Het is wel een figuur, dat Egypte hiermee slaat. Temeer waar aan de objectiviteit van deze vliegersorga nisatie niet behoeft te worden getwij feld. Maar deze vliegers weten van de situatie, ze beseffen bovendien welk een enorme verantwoordelijk heid ze dragen, doordat ze zovele kostbare mensenlevens aan zich toe vertrouwd weten. Het heeft bij bepaalde gelegenheden de Egyptische regering niet aan grootspraak ontbroken. Zij zou dit en zij zou dat Als het erop aan kwam, waren de resultaten veelal van bescheiden aard. In meer dan een geval was dat niet erg, kon men het zelfs verheugend noemen Maar al tijd is die voldoening echt niet mo gelijk. Busie tegen boom. twee doden DEURNE Vanmorgen zijn twee personen omgekomen, toen nabij Liessel autobusje met zeven arbeiders te- een vrachtauto aanreed en vervol gens tegen een boom. Het zijn de 21- jarige A. N. Claassen uit Milheeze. en de 25-jarige H. van den Einden uit Deur- ne. Drie personen werden ernstig, twee licht gewond. Aangenomen wordt, dat de bestuurder niet heeft gemerkt, dat de voor hem rijdende 'Tachtautobestuur- der tc kennen had gegeven naar links te willen afslaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1