„Hollanderinnen" verkopen Nederland in München DRugabel Debat over omroep gaat als nachtkaars uit Kunt ook niets doen? Was optreden van politie wel juist Jongen onder zand gestikt Holland blikvanger op giganten-expositie DONDERDAG 8 JÜLI 1965 GASCONVECTOR °0/* Nota voor kennisgeving aangenomen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het debat over het omroepbestel-in-overgangstyd is gis teravond als een nachtkaars uitgegaan. Hoewel hy zich niet als een bijster boeiend sprekend bewindsman deed kennen, is minister Vrolyk er in ge slaagd om de regeringsgetrouwe Kamermeerderheid, voor zover die nog kritisch was, tevreden te stellen. Het gevolg was, dat drie moties, die ach ter de hand waren gehouden, achterwege bleven en de enige wél ingedien de motie werd teruggenomen. Deze motie was als eerste ondertekend door de heer Geertsema, de voornaamste tegenspeler van de minister. Hy was een der velen, die de heer Vrolyk gelukwensen, nadat diens nota ten slotte voor kennisgeving was aangenomen. In zijn twee uur durende antwoord- rede bestreed de minister de liberale fractieleider, die de stichting van soort van BBC naast de omroepvereni gingen had bepleit. De BBC werd op gericht in 'n heel andere religieuze en politieke situatie dan hier te lande. Be langrijker is echter de vraag hoevelen in ons land nu eigenlijk zo'n BBC wen sen. De stelling, dat zeer velen iets an ders verlangen is een ongegronde be wering wanneer deze velen niet bereid zijn om zioh daarvoor te organiseren. Beter dan een soort van BBC is het omroepbestel, dat de regering zich voorstelt, aangezien dit beter het Ne derlandse cultuurpatroon weerspiegelt. Men ontmoet elkaar in de top en In het gezamenlijke progTamma zonder dat men het eigene behoeft op te geven. Het gezamenlijk programma is in zo verre aanvullend, dat het mèt de eigen programma's van de zendgemachtigden het nationale beeld moet presenteren. De pers De minister bleek volstrekt afwijzend te staan tegenover de suggestie om de exploitatie van de omroepreclame aan de pers op te dragen, omdat dit zijns inziens tot een monopolie zou kunnen leiden. De voorkeur moet worden gege ven aan een zelfstandige, onafhankelijke en bij de uitkomst niet direct betrokken stichting. Wel was de minister bereid om in het bestuur van deze stichting twee vertegenwoordigers van de pers in plaats van één op te nemen. Voor mevrouw Brautigam (soc.), was deze mededeling aanleiding om de motie, waarin zij deze wens wilde neerleggen, niet in te dienen. Volgens de heer Scha kel zouden deze twee persmensen door 't Blijft koud DE BILT. In de nacht van woens dag op donderdag heeft een kleine storing, die woensdagmiddag in de omgeving van Londen tot ontwikke ling kwam, zich met andere kleine storingen verenigd. Daarna is zij uit diepend juist over Nederland naar noord-Duitsland getrokken. De depres sie veroorzaakte in het midden van het land plaatselijk meer dan 30 mm regenterwijl er ook vrij zwaar on weer werd gemeld. Achter de depres sie stroomt de koude polaire lucht weer binnen. Door drukstijgingen in zuid-Frankrijk zal de stroming van polaire lucht naar richtingen tussen west en noord-west draaien. In de aangevoerde lucht komen tij delijk enkele opklaringen voor, maar we zullen wegens de onstabiele op bouw van de lucht opnieuw rekening moeten houden met het optreden van enkele buien. Het blijft koud weer voor de tijd van het jaar. Strandvenvachting Achter de storing die in de nacht met regen en onweer en plaatselijk meer dan 30 mm neerslag ons land passeerde is de wind weer anar liet noordwesten en het noorden gedraaid. Morgen overwegend droog met opklaringen en een matige wind uit noordelijke richting. Hierdoor nog steeds te koel. Overdag 15 a 16 gra den, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: iets afnemende noor delijke luchtstroom, met opklaringen, maar de temeratuur blijft beneden de 18 ZON EN MAAN Vrijdag 9 juli: Zon op 4.31, onder 20.5! naan op 17.26, onder 1.29. Dinsdag 13 juli: volle maan. HET WEER IN EURUFA Rapporten hedenmorgen zeven uur de pers zelf voorgedragen moeten wor den. Het was duidelijk, dat de a.r woordvoerder er moeite mee had om zich bij de gang van zaken neer te leggen. In eerste instantie had hij zich aangesloten bij het advies van de meerderheid van de pacificatie-com missie om aan de pers te verzoeken een exploitatie-n-v. op te richten. Bij de kabinetsformatie is overeengeko men om het anders te doen. „Wij houden ons aan de formatie-afspra ken". Wel wilde de heer Schakel nog opmerken, dat hij het eens was met de christelijk-historischen, die altijd Minister Vrolijk bleek niet geporteerd te zijn voor de uitgave van een „ether- spoorboekje", dat niet meer dan de programma's zou bevatten. Hij vond het billijker dat de programmagegevens worden "gepubliceerd in de bladen van de organisaties, die zelf de programma's maken. De bladen vormen een zekere bron van inkomsten, die weer aan de programma's ten goede komen. Behalve de heer Geertsema had ook de heer Jongeling hiervoor gepleit. De GPV-vertegenwoordiger zei van de noodzaak van omroepreclame niet over tuigd te zijn. Hij noemde het een „nieuw luchtwapen". De strijd om de ether vond hij lang niet zo belangrijk als die des tijds om de christelijke school. In de zelfde geest sprak ook ds Abma (SGP). „Bij ons bestaat nauwelijks belangstel ling voor een regeling van het omroep bestel in finesses". Wel juichte hij het toe, dat er op zondag geen reclame zal worden uitgezonden. Deze lijn zou ver der moeten worden doorgetrokken. De minister noemde het geen wet van Me den en Perzen, dat de reclame-bood schappen rond de nieuwsuitzendingen moeten worden geconcentreerd. tegen het maken van gedetailleerde afspraken bij een formatie gekant zijn geweest. Een motie-Schakel kwam derhalve ook niet over voetlicht. „Wij willen niet de eerste de beste gelegenheid aangrijpen om springstof onder het kabinet te leg gen". Wanneer de pers schade kan aantonen die geleden is door de invoering van de omroepreclame is maximaal veertig procent yan dé reclame-opbrengst voor vergoeding beschikbaar. Zestig procent moet aan de programma's ten goede komen. De kerken Ook de heer Kikkert liet de indiening van een motie achterwege. De minister had zich namelijk bereid verklaard om met de kerken te spreken over verte genwoordiging in de samenwerkingsor ganen, waarop de c.h. afgevaardigde had aangedrongen. Overigens kon de be windsman zich moeilijk voorstellen, dat de kerken prijs stellen op mede-beslis- singsbevóegdheid op bestuurlijk niveau. De wens om mee te spreken in de pro grammatische sfeer ligt volgens hem meer voor de hand. t De heer Voogd (soc.) kreeg genoegdoening met de mededeling, dat ook met genoot schappen op geestelijke grondslag over deze zaak zal worden gesproken. Behalve door de heer Kikkert werd ook door de c.h. afgevaardigden freule Wttewaal van Stoetwegen en de heer Scholten aan het overleg deelgenomen. Aan de discussiebijdrage van laatstge noemde bleek de bewindsman zich te hebben gestoten, omdat deze in zijn oren ietwat laatdunkend had geklonken. De heer Scholten zei het niet kwaad te hebben bedoeld, waarop de vrede werd getekend. Recht van antwoord De enige motie, die werd ingediend, drong aan op de invoering van het recht van antwoord. Zij werd door de heer Geertsema c.s. ingetrokken, nadat de minister de toezegging had gedaan, dat hij met een voorstel daartoe zo spoedig mogelijk zal komen. Hij vond het een gelukkige ontwikkeling, dat radio en televisie meer gelegenheid geven om van repliek te dienen. Dit past in het streven naar openheid. Voor de liberale fractieleider was deze opmerking aanleiding om te zinspelen op het veto^ dat de KRO- tclevisie had getroffen toen deze een forum over geboorteregeling wilde uitzenden. Van openheid gesproken- Prompt kwam KRO-voorzitter Van Doorn naar voren om te betogen, dat hij de vrijheid van meningsuiting juist had gediend door zijn veto om een volstrekt eenzijdig programma uit te zenden. Hij wilde de tekst er van wel aan de heer Geertsema toe zenden. Aangezien het niet aanbevelenswaar dig is gebleken om zich op omroepge- bied aan termijnen te binden, durfde de minister niet aan de heer Schakel toe te zeggen, dat hij nog vóór het Paas- reces met een ontwerp voor een (de finitieve) Omroepwet zal komen. Hy zal de indiening echter zo spoedig mo gelijk doen geschieden. Dan zal ook be keken moeten worden of aan organi saties met meer dan 400-000 leden (de KRO red.) meer zendtyd moet wor den gegeven. Het is nog steeds de bedoeling, dat het overgangsbestel omstreeks oktober van kracht wordt. Er moet rekening mee worden gehouden, dat de middelen, vooral voor de radio, aan de krappe kant zyn. De minister heeft machtiging gege ven om te beginnen met het maken van programma's voor het derde FM-net. In de materie van de regionale uitzendin gen en van het centraal antennesysteem moet de minister zich nog verder ver diepen. De voorzitters van de NCRV en de KRO, resp. mr. A. B. Roosjen (links) en mr. W. van Doorn (rechts) volgden gisteren met in teresse de debatten in de Tweede Kamer over het omroepbestel. Kamerlid Nederhorst: DEN HAAG Kan de wijze waar op vóór en tijdens het vorstelijk be zoek aan Amsterdam van zaterdag jl. aan uitingen van wat er in bepaalde kringen van het volk leeft beperkingen zijn opgelegd nog wel „optreden tegen verstoorders van de openbare orde" worden genoemd. Vindt u niet dat deze manier van optreden het wekken van meer begrip in deze moeilijke kwestie zeker niet heeft bevorderd?" Dit heeft het Tweede Kamerlid Neder horst (PvdA) aan minister-president Cals en minister Smallenbroek (binnenlandse zaken) gevraagd. De heer Nederhorst vraagt de ministère verder, of zij de gemeentelijke autoritei ten bij komende bezoeken van prinses Beatrix en haar verloofde erop willen wyzen, dat grof optreden tegen op zien- zelf onschuldige en niet als ordeversto ring bedoelde uitingen de situatie alleen maar ingewikkelder maakt en een ave rechtse uitwerking heeft. Door stroom meegesleurd Jongen (12) bij Grevelingendam verdronken BRUINISSE De 12-jarige Job van Dongen is gisteren bij het zwemmen op de Krammerplaat langs de Grevelingen dam door de stroom meegesleurd en ver dronken. Vlank langs de plaat staat bij laag water een sterke stroom. De jongen heeft daar niet genoeg op gelet en ver dronk voor de ogen van zijn vriendjes. ROOSENDAAL Gistermiddag is de 11-jarige Willy van Oorschot om het le ven gekomen, toen hij bedolven raakte onder het zand van een gang, die hy met een aantal kinderen gegraven had in een hoge zandkant langs de Rucphense vaart. De jongen was met een vriendje in de gang gekropen, toen deze plotseling in zakte. Het vriendje kon door de andere kinderen snel worden bevrijd, maar duurde geruime tyd, voordat men slaagde een boomstronk, die met het zand naar beneden was gekomen, te verwij deren. Toen pas kon Willy van Oorschot worden uitgegraven. De jongen was reeds gestikt. 't Gebeurt op de grote weg tussen Driebergen en Veenendaal. Een auto rijdt klem bij het passeren van enkele andere wagens. Botsingen volgen. Ravage. Wirwar van auto's, gewonden. Enkele automobilisten met tegenwoordigheid van geest weten het achterop komende verkeer stil te leggen. Anderen buigen zich over de slachtoffers, van wie er enkelen uit hun wa gen werden geslingerd en die er heel naar aan toe zijn. Wat met die gewonden te doen? Niemand weet het. Medische hulp zal worden gewaarschuwd, maar is nog ver. Ook een wegenwachter die eerste hulp kan ver lenen is er (nog) niet. Een inderhaast georganiseerde speurtocht langs de wachtende auto's levert geen dok ter op. Een van de verongelukten ademt niet meer. Is hij dood? Moet mond-op-mond-beademing worden toege past? Hoe doe je dat? Een ondraaglijke situatie. Want hier is acute hulp noodzakelijk. Dienstbetoon, hulp aan de naaste, herinnert u zich die pagina nog? Geen acute hulp dus. Maar die was er wèl geweést indien één of meer van de vele automobilisten die nu slaan te wachten tot de weg vrijkomt (ze kunnen toch niets doen) in h'et bezit van het EHBO-diploma waren geweest. Er zijn veel te weinig EHBO-ers op de grote wegen. Zulks ten koste van mensenlevens. Conclusie? De klemmende vraag aan iedere auto mobilist met een behoorlijk jaargemiddelde aan kilometers kan niet anders luiden dan: Zoudt u de komende winter niet moeten gebruiken om dat diploma te behalen? -ïj (Van een onzer verslaggevers) MUNCHEN De parkeerwachter aan de Heimeranstrasse kent de vijf „Hollanderinnen" al by naam. Iedere avond komen ze, als de tentoonstelling haar deuren heeft gesloten, vermoeid maar altyd goedlachs bij hem om hun Dafje te halen: „Bea, Marietta, Karin en Fenna, die samen met hun „chief-hostess" mevrouw T. K. Velds Holland presenteren op de wereld tentoonstelling voor het verkeer in de Beierse hoofdstad. En eigenlijk kent iedereen hen, hier op het immense terrein aan de Theresien-Höhe. De Hollanderinnen, dat zijn de geelgejurkte meisjes van de Hollandse stand, die tussen de 32 expositiehallen de blikken van iedere bezoeker vangen. Want tic Hollanders zijn er best voor de dag gekomen in München. Karin (links) en Marietta (rechts): gastvrouwen in de Hollandse stand, klaar voor de bezoekersstroom (München re kent op vier miljoen!) men er veel toeristen, die allemaal vragen stollen. Van „waar zijn de tulpen nu" tot vragen over de Deltawerken toe. Maar waar de meisjes vooral voor staan, dat is de bezoeker duidelijk te maken, dat Holland een transportland is. Dat transport al sinds 500 jaar een Hol landse specialiteit is. zoals de wijn in Frankrijk en het bier in München. De cijfers, die dat illustreren, kennen zij uit het hoofd: de Hollanders lopen met 174 lyndiensten 450 havens in de wereld aan, het Nederlandse vrachtwa- wagenpark telt 198.689 vrachtwagens en aanhangers, met zes miljoen ton staat Nederland op de eerste plaats in het internationale wegtransport, de Neder landse spoorwegen, die het aantal spe ciale goederenwagons in de afgelopen tien jaar verdrievoudigden, rijden met het modernste materiaal (68 procent van locs en wagons zijn jonger dan vyftien jaar), de Nederlandse vloot van binnenschepen telt 20.084 vaar tuigen, die over een capaciteit van 6,5 miljoen ton beschikken, de Hol landers vliegen regelmatig naar 96 bestemmingen in 66 landen in alle vijf werelddelen. Het zijn gegevens, die ook in de door Cinecentrum vervaardigde film worden verstrekt. Een film, die knap in elkaar zit en die vooral de aandacht van de buitenlandse bezoekers trekt. Over de hele breedte van de zaal '22 meter) is het doek gespannen, terwijl aan de zijkanten nog eens twee cirkelvormige doeken zyn aangebracht. Zittend op de muurtjes om de twee door enorme spiegels omlyste vyvers kunnen de bezoekers het hele verhaal zien en horen. SUBSIDIES „Die Hollander", staat er op de wanden van de Nederlandse ex positiehal. Binnen kan men uit voerig zien en horen wat die Hol landers op transportgebied alle maal presteren. Duizenden bezochten al de hal met de vijvers onder de 190 vierkante me ter filmdoek, waarop in fraaie kleuren en beelden Holland wordt aangepre zen als transportland bij uitstek. En de viermeisjes staan erbij om de toe schouwer, die er meer iver wil weten te informeren. Mevrouw Velds van de Centrale Kamer voor Handelsbevorde ring heeft ze zelf uitgekozen en opge leid. Twaalf in totaal, van wie er nu vier aan de bali staan om straks na een week of zes door de volgende groep te worden afgelost. Dit zyn ze: 24-jarige Bea Vorstelman uit Huizen, die samen met haar vriendin freule Karin Wittert van Hoogland (21) uit Zeist zojuist met succes haar examen tolk-vertaalster Italiaans aflegde. 21 jari ge Marietta Steenstra Toussaint uit Was senaar. die kunstgeschiedenis studeert en Fenna Vogels uit Den Haag. die al op enkele tentoonstellingen international) ervaringen en talenkennis opdeed. Talenkennis, het is een van de eerste vereisten voor de bali, zegt mevrouw Velds. Je krijgt bezoekers uit alle delen van Europa en zelfs van ver daarbuiten Maar daarnaast hebben de meisjes ook een dergeiyke opleiding gekregen om hui kennis van de materie bij te brengen. Zc moeten alles weten van de mogelykhe- den. die Nederland als transportland biedt CIJFERS Bea Vorstelman: Het Is geweldig. Je hebt met een hoop mensen coiuac. Dik- wyls zijn het zakenmensen, maar ook ko- gedragen, zegt mevrouw Velds. Het Rijk stak er een miljoen in en ook het bedrijfsleven bleef niet achter. Dat financierde voor een belangrijk Natuurlijk, de KLM is er ook bij. Evenals de Spoorwegen. Daarnaast ook de DAF, Van Gend en Loos, de KNSM, Tomsens Verenigde Bedrijven, Phs. Van Ommeren, de Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij, Duwvaart Bicsbosch, Gebrs. Broere Tankvaart en het NIWO (Nederlandse Internationale Wegvervoers Organisatie). Nu al is het resultaat van deze publi citeit te merken. Het aantal vragen over het Dafje bijvoorbeeld is zeer groot, zegt mevrouw Velds. Dat misschien wel door de reclame die de dames er zélf voor maken. Van de DAF-fabrieken kre gen zij namelijk een autootje ten ge schenke, waarmee zy elke dag van het hotel naar de tentoonstelling rijden. PARADEPAARTJES Een groot deel van hun vrije tijd heb ben de meisjes tot nu toe doorgebracht op de tentoonstelling zelf. Er is enorm veel te zien, hebben ook zy ondervon den. Al is het dan in de eerste plaats een vaktentoonstelling, ook voor de ge wone toerist zijn er de attracties. Al was het alleen maar het zitten op de terras jes met door in Dirndl-kleid geklede dienstertjes geserveerde appeltaart. Wat ze zeker allemaal nog eens gaan doen-' rijden in Europa's snelste trein, een speciale nieuwe trein, die van het expositieterrein, voortgejaagd door 8750 paardekrachten. met een snelheid van 200 km per uur naar Augsburg en terug rijdt. Het is het paradepaardje van de Deutsche Bun- desbahn. die op de tentoonstelling zelf trouwens ook trekpleister Is. Ruim de helft van de totale ruimte heeft zy voor haar rekening genomen, waarop historie wordt getoond pia<r waar ook het modernste materiaal een plaats heeft gekregen. Daar kan men ook horen over toekomstplannen. Plan nen. die nog sneller treinvervoer be- Overigens is het niet alleen de Deut sche Bundesbahn, die deze plannen heeft. Spoorwegdeskundigen kunnen vertel len hoe men in Amerika voor het tra ject Boston-New York-Washington al plannen heeft voor een trein, die 300 km per uur loopt. En in Japan rydt er tussen Tokio en Osaka (de Tokaido-lyn) al een. die een snelheid van 200 km per uur maakt. Het is vrijwel zeker, dat dergelijke supertreinen in de toekomst oök in Europa gaan ryden als snelle verbindin gen tussen grote bevolkingscentra. In Duitsland is men althans van plan meer van deze snelle locomotieven te bouwen voor de grote nationale trajecten. VOORPROEFJE De bezoeker van de tentoonstelling kan van deze toekomstplannen alvast een voorproefje krijgen: bij wijze van stunt laten de gezamenlijke spoorwe gen overal uit Europese hoofdsteden luxueuze TEE-trelnen naar München rijden. Eén uit Amsterdam-Hoek van Holland (Rheingold-Rheinpfeil), één uit Rome (Alpen-express), één uit Genève (Rhóne-Isar), één uit Parijs i Mozart-express)één uit Kopenha gen (Blauer Enzian) en één uit Wenen (Orient-express). Men komt ?rmee tot vlak bij de tentoonstelling èu bij Bea. Karin, Marietta en Fenna. Hen hoeft slechts te vragen naar de Hollanderinnen" en elke portier zal de weg wijzen

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7