Nieuwe Leidse Conraiiit Parijs schuldig aan schending verdrag Ascott op Duindigt Geef leden van raad een speldje Franse socialisten over de E.E.G.: Voorbereiding volgende vergadering begonnen Zeer giftige grondnoten waren enige tijd zoek Gevaarlijk kruispunt eist zware tol Commentaren Directeur: F. DIEMER Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Domlertïag 8 juli 1965, 46ste jahrgang Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Matige tot vrü krach tige wind tussen west en noord-west. Aanhoudend koud weer. (Opgemaakt om v. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Duitsland-Israël; ambassadeurs geaccepteerd BONN/TEL AVIV, De Israëlische re gering heeft dr. Rolf Pauls aanvaard als de eerste Westduitse ambassadeur in Israël. Asher Ben Nathan wordt de eerste vertegenwoordiger van de Joodse staat in de Bondsrepubliek. Toen de benoe ming van Pauls voor het eerst aan de orde was, is er in Isral nogal kritiek op geweest. Pauls was tot voor kort afdelingschef voor de ontwikkelingslanden op het mi nisterie van buitenlandse zaken in Bonn. Als zodanig was hij de chef van Claus von Amsberg, die de ontwikkelingslan den ten zuiden van de Sahara onder zijn hoede had. Naar verluidt, zou de verloof de van prinses Beatrix een hoge post in Israël hebben afgewezen. (Zie ook pagina 5) ciioccladetfaank n verrukkelijke chocolodedronk met chtj 1% vet. Fris en pittig von smook, sti lest de dorst, is lekker luchtig en rbiedigt de slonke lijnl PARIJS/BRUSSEL/DEN HAAG De Franse socialisten zijn van me ning dat Frankrijk zich aan schending van het EEG-verdrag schuldig heeft gemaakt door tot eenzydig optreden over te gaan inplaats van het conflict over de landbouwpolitiek voor het Europese Hof te Luxemburg te brengen. Zy verlangen, dat het Europese parlement te Straatsburg en de Franse na tionale vergadering te Parys bijeenkomen om de houding van Frankrijk te bespreken. Ook de Italiaanse fractie in het Europese parlement heeft om een spoedzitting verzocht. Wat de Franse nationale vergadering be treft, ook andere afgevaardigden wensen een debat over de EEG- crisis. Intussen probeert de EEG-commissie te Brussel nieuwe voorstellen te formu leren, die aan de EEG-ministerraad voor gelegd kunnen worden. Zij heeft geen gemakkelijke taak, omdat de standpun ten van Frankrijk en de andere vijf lijn recht tegenover elkaar staan. Zonder Frankrijk Ondanks het wegblijven van Frank rijk zijn de vijf partnerlanden in de EEG gisteren begonnen met de voor bereiding van de vergadering van de Europese ministerraad van 26 juli. Dit zal de eerste bijeenkomst zyn van de EEG-ministers zonder Frankrijk, als de regering te Parijs in haar verzet blijft volharden. Op de agenda zal ruimte worden opengelaten voor „aan vullende voorstellen" van de Euro pese commissie. Deze zullen nl. niet eerst aan de nationale regeringen, maar rechtstreeks aan de ministerraad van de EEG worden voorgelegd, zo wordt' te Brussel aangenomen. Afwachten Nederland neemt voorlopig een af wachtende houding aan. Minister Luns heeft de vaste begrotingscommissie voor buitenlandse zaken van de Tweede Ka- gisteren ingelicht over de ontwik kelingen in de EEG-ministerraad van vorige week. Hy heeft de Kamer laten Aan grens gesignaleerd (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM Er is gisteren rumoer ontstaan over een grote par tij grondnoten die zich ergens tus sen Rotterdam en de Duitse grens zou bevinden en die door verkeerde behandeling zeer giftig is geworden. Inmiddels zijn de Duitse autori teiten er achter gekomen dat de par tij verscheept in enkele lichters en opgeslagen in enkele pakhuizen aan de grens is. De grondnoten die uit India komen, zijn eerder in Londen geweigerdomdat zij vergiftigd zijn. Hierop zijn zij naar Rotterdam doorgevoerd. De Engelse autoriteiten hadden echter hun Rotter damse collega's tijdig gewaarschuwd. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw zei ons vanmorgen, dat dit een vreemde zaak is. De inklaring in Duitsland is een zaak van de verschei dene „laender" en omdat de partij waar schijnlijk in vele stukken is gehakt, kan het totaal opsporen wel enige tijd in be- Geen ongerustheid Hij zei verder dat er in feite geen on gerustheid behoeft te zijn omdat er niet kan gebeuren. Ruim tachtig procent van de grondnoten wordt in ons land en in Duitsland gebruik voor veevoeder. Voor gebruik worden de noten geperst. Het gi fblijft achter in de koeken die dus wel giftig zijn. De verwerking in vee voeder is echter aan strenge voorschrif ten gebonden. Hierdoor wordt het gifge halte dermate laag, dat er geen gevaar behoeft te bestaan dat het gif via melk of boter de mens kan bereiken. Ook in Duitsland gelden deze voor schriften. De mogelijkheid zou bestaan dat de partij illegaal in de handel komt. Dan nog zouden de noten het publiek niet kunnen bereiken. Voor consumptie mogen slechts bepaalde soorten en hoe veelheden, die bovendien als zodanig kenbaar zijn, worden gebruikt. Deze par tij beslist niet. De Duitse autoriteiten kunnen nu drie dingen doen. De hele partij terugzenden aan de afzender of, als deze niets van zich laat horen, de noten vernietigen. De derde mogelijkheid is dat met mede werking van de Duitse veevoederfabrie ken (die reeds over het bestaan van de omstreden partij noten zijn ingelicht) de partij wordt verwerkt tot onschade lijk "veevoer. weten, in de huidige omstandigheden niet in een openbare zitting te kunnen ver schijnen om inlichtingen te verschaffen. Wel zal hij zonodig de Kamer schriftelijk op de hoogte houden. Inmiddels heeft Frankrijk de graan prijzen verhoogd om te voorkomen, dat de Franse boeren de dupe worden van de crisis in de EEG. Gezeten tussen de bomen op het gras: kalkoen eten tussen de paar denrennen door. Hoeden, hoeden, hoeden, de ho ge grijze van de heren studenten en de creaties in allerlei vorm van de dames: de lustrumvierders by de ingang van Duindigt. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven verschenen korte tijd op Duindigt maar namen niet aan de barbecue deel. Dl ie leden van gezin omgekomen BEILEN Op de kruising van de provinciale weg Assen-Hoogeveen in Spier (gemeente Beilen) gebeur de gisteravond een verkeersongeluk, dat drie leden van één gezin het le ven kostte. Een personenauto, die de weg overstak, werd in volle vaart aangereden door een vrachtauto, die uit de richting Hoogeveen kwam. De bestuurder van de personenauto, de heer P. Mencke (51) uit Valther- mond, zyn even oude echtgenote en hun 15-jarige dochter kwamen om het leven. Ernstig gewond is de 26- jarige dochter en minder ernstig haar 10-jarig broertje. Het kruispunt bij Spier is vooral in deze vakantietyd zeer druk. De weg HoogeveenAssen leidt door dit vakan tiecentrum, zonder dat een snelheidsbe perking van kracht is. Bovendien wordt od het kruispunt van de weg naar Dwin- gelo het uitzicht op de weg belemmerd door de vele verkeersborden. Dinsdag Eerder deze week. dinsdagmorgen, is een 69-jarige vrouw op dit kruispunt om het leven gekomen. De familie Mencke kwam van een camping in Dwingelo, waar zij een be zoek hadden gebracht. De ravage op de plaats van het onge luk was groot. De personenauto was veranderd in een hoop verwrongen staal. De papierrollen van de vrachtwagen la gen overal verspreid. VEENENDAAL De Koninklijke marechausse te Ede doet nasporin gen naar twee automobilisten die in de nacht van dinsdag op woensdag op rijksweg 12, ter hoogte van Vee- nendaal, een op de weg liggende gewond militair hebben overreden, en vermoedelijk onbewust daarvan, zyn doorgereden. Het slachtoffer, de 20-jarige J. Dam mers uit Driebergen, is in het ziekenhuis ovenleden. Door onbekende oorzaak was hij met zijn auto in de middenberm te rechtgekomen, waarop de wagen over de kop sloeg. De heer. Dammers werd uit zijn wagen geslingerd en kwam terecht op de linkerrijbaan in de richting UtrechtArnhem. Hoewel een andere automobilist, die het ongeluk had gezien en onmiddellijk stopte, nog probeerde het verkeer op deze rijbaan stop te zetten, mocht hij daarin niet slagen. Tot twee maal toe werd het slachtoffer overreden. NLJKERK Bij een verkeersongeluk op rijksweg 28 onder Nijkerk is vanmor gen een persoon gedood en een tweede ernstig gewond. Toen in een bocht in de weg de bestuurder van een trailer met aardappelen moest afremmen, waarbij de combinatie dwars op de weg kwam te staan, botste een vrachtauto tegen de op legger. De 18-jarige J. Wervers uit Stad aan 't Haringvliet werd op slag gedood zijn 61-jarige vader liep ernstige ver wondingen op. Het verkeer moest en- I kele uren worden omgelegd. O pi ichters praktijken Eén volkswagen uit 2 oude Ws 1500 EINDHOVEN Een restaurateur uit Oss is slachtoffer geworden van de oplichtcrspraktijkcn van een han delaar in tweedehands auto's te Eind hoven. De Ossenaar heeft van deze handelaar eer Volkswagen-1500 ge kocht, maar die naar later bleek samengesteld uit twee oude VW's 1500. De Eindihovense recherche heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het bedrog. Het is niet uitgesloten, dat zij hierbij op het spoor komt van een reeks knoeierijen met auto's. De oplichting bleek, toen de restau rateur met autopech naar een garage ging. Uit de papieren bleek dat de ene helft va do wagen uit Duitsland af komstig is. Eerst f 20.000 Werkmeester krijgt nu helemaal niets UTRECHT. De werkmeester L. uit Koudum, die door de Werkge meenschap Zuidwest-Friesland wa: ontslagen, krijgt nu helemaal niets meer. Het ambtenarengerecht in Gro ningen had de voormalige werkmees ter van een werkplaats voor minder- validen een schadevergoeding van 20.000 gulden toegekend. Hij v echter 50.000 gulden hebben en ging in hoger beroep. De werkgemeenschap Zuidwest- Friesland tekende eveneens beroep aan. Zy heeft nu van de Centrale Raad van Beroep in Utrecht gelijk gekregen. Prinses Margriet op Duindigt: licht groen complet met groene hoed en groene schoenen. DJAKARTA Een woordvoerder van Stanvac heeft aan Antara meegedeeld, dat Stanvac een overeenkomst getekend heeft waarbij de verkoop van benzine overgedragen aan de Indonesische staatsoliemaatschappij Pertamin. Thans rto verkoop in bijna het hele land handen van Indonesië. Technici van Pi tamin zijn naar Sumatra vertrokken toe te zien op de navolging der overe WASSENAAR Geheel in „Ascot- stijl" zijn gisteren op Duindigt cour ses gehouden voor de Leidse studen ten, die het 78ste lustrum van de uni versiteit vierden: tweeduizend studen ten in jacquet en met hoge grijze hoed, en hun dames, die in lange ja ponnen en vooral met opvallende, vaak enorme en fraaie hoeden ver schenen. Urenlang duurde het paardenfestyn, dat werd opgeluisterd door demon straties van de Belgische rijkswacht. Tussendoor was er een grootse bar becue met kalkoen. De militaire koks- school in Leiden had voor de koks gezorgd. Tegen de avond pas kwamen voor korte tijd prinses Margriet en haar verloofde Pieter van Vollenhoven. Schoenf abrieken gaan werknemers opleiden (Van onze soc.-econ. redactie) WAALWIJK Een studiecom missie. die is ingesteld door de Stich ting vakopleiding voor de schoenin dustrie, is tot de conclusie gekomen dat het gewenst is in de schoenfa brieken over te gaan tot scholing van werknemers in bedrijfsverband. De gedachten van de commissie gaan daarbij uit naar een gerichte scholing, die kennis en inzicht paart aan de nodige handvaardigeid en wel op zodanige wijze, dat de deelnemers al producerende leren volgens de methode van de zgn. taakpro- In de schoenindustrie bestaat thans grote behoefte aan een gerichte bedrijfsoplei ding, omdat deze bedrijfstak steeds min der een ambachtelijk en steeds meer een industrieel karakter heeft gekregen. Als gevolg van de toegenomen mechanisatie is bij de produktie een veelheid van functies en richtingen ontstaan, die alle bepaalde specialiteiten Liberaal in Ede stelt voor: EDE Het liberale gemeente raadslid M. van Gestel heeft het col lege van B. en W. voorgesteld, leden van de raad een insigne te geven. Voor het publiek zijn zij dan gemak kelijk herkenbaar. De suggestie veroorzaakte nogal wat hilariteit. Aanvankelijk werd zelfs ver ondersteld dat de liberaal de bedoeling had een grapje te maken. De heer Van Gestel ontkende dat echter met klem. Het was hem bittere ernst. Hij had zelfs voorstel van de kleuren van de signes voor de diverse fracties. Witgeel moet het insigne voor KVP-ers zijn, rood voor dat van de cialisten en zwart voor de leden van SGP. Voor zijn partijgenoten had hij gedacht aan een rose insigne: „omdat wij gematigd progressief zijn TJET debat over de omroepnota heeft geen verrassingen opge leverd. De mogelijkheid daartoe be stond ook nauwelijks of zelfs in het geheel niet. Tijdens de kabinetsfor matie zijn vele spannende bespre kingen aan het televisiebeleid ge wijd, die hebben geresulteerd in een opzet, waarvoor de heren Geertse- ma en Beernink geen mede-verant woordelijkheid wilden dragen- Toen de liberalen en de christelijk-histo- rischen niet meer aan het overleg deelnamen, was de zaak spoedig in kannen en kruiken. Voor de nieuwe minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk bleef er niets anders over dan in het plan-Cals dat weinig meer was dan het plan-Bot uit het vorige kabinet de puntjes op de i te zetten. Gezien de aard van de for matie was zijn succes in het parle ment bij voorbaat verzekerd. Aan onderdelen kon nog wat worden ge morreld, maar de constructie in zijn geheel was onaantastbaar. Deze gang van zaken wekt gemeng de gevoelens. Enerzijds is weer eens bewezen, dat waterdichte afspraken bij een kabinetsformatie noodzake lijk zijn, wil men in de Kamer snel tot zaken-doen komen. Anderzijds is echter ook weer eens gebleken, dat het gemeen overleg tussen rege ring en volksvertegenwoordiging dan sterk aan betekenis inboet. Met name de a.r. fractie heeft dit als pijnlijk ervaren- Graag had de heer Schakel een wijziging gebracht in de voorgestelde regeling, waar het ging om de plaats van de pers in de organisatie van de omroep- reclame. Met hem hadden ook wij graag gezien, dat het advies ten deze van de meerderheid van de pacificatie-commissie was gevolgd. Dan zou aan de pers de organisatie zijn overgelaten van een naamloze vennootschap voor de exploitatie van de reclame. De pers, die met re clame meer ervaring heeft dan wie ook, zou in de gelegenheid zijn ge weest eigen verdienste te stellen te genover de gunst van schadevergoe ding, wanneer door de invoering van de omroepreclame de inkom stenstijging duidelijk vermindert Dit zal nu niet het geval kunnen zijn; de pers moet tevreden zijn met twee vertegenwoordigers in het bestuur van de stichting, die voor dit doel wordt gevormd. Het is een gevolg van bij de formatie gemaakte af spraken. Na alles wat hierover gezegd en ge schreven is, zullen we er thans bet zwijgen toe doen. Overheersend is de voldoening, dat thans een (over- gangs) regeling voor het omroepbe stel tot stand is gekomen, waarin we ons wat de hoofdlijnen betreft kunnen vinden. De rust op het „etherfront" kan weerkeren nu de basis is gelegd voor een definitieve wetgeving, die ruimte laat voor nieuwe uit het volksleven voortge komen initiatieven zonder dat aan verkregen rechten van de typisch Nederlandse omroepverenigingen geweld wordt aangedaan. Zo denkt ook de heer Kikkert er over. Overigens werd niet duidelijk namens hoeveel leden van de c.h. fractie hij sprak. Hoe de kaarten in deze fractie liggen, zal pas duidelijk worden wanneer het ontwerp-om- roepbestel op tafel ligt. Het is zeer te hopen dat dit niet lang meer zal "Y4TNISTER Vrolijk heeft het niet al te moeilijk gehad met de li berale kritiek op zijn nota. Welis waar stak WD-fractieleider mr Geertsema zijn principiële afkeer van de overgangsregeling niet onder stoelen of banken, maar zijn betoog was overwegend zakelijk en gema tigd en lokte deswege van onver dachte zijde complimentjes uit. De wetenschap dat hij voor een verlo ren zaak streed, zal wel niet vreemd geweest zijn aan de wijze zelfbe perking die mr Geertsema in acht nam. Dit in aanmerking genomen, blijft het niettemin een opmerkelijk feit. dat de WD nu als oppositiepartij veel minder lawaai maakte over het door de Kamermeerderheid voorge stane omroepbeleid dan destijds in haar status van regeringspartij. Men krygt min of meer de indruk dat de liberalen bezig zijn hun draai te nemen. Niet dat ze straks voor de definitieve omroepwet zullen stem men. Daarvan kan geen sprake zijn. maar wel vormt de gematigdheid van mr Geertsema misschien een aanwijzing, dat de VVD in de ko mende twee jaar alle mogelijke moeite zal doen om de weg terug naar het regeringskasteel niet te blokkeren Vooral bij monde van de nogal agressieve mevrouw van So- meren-Downer (die niet aan het ka merdebat kon deelnemen omdat ze een baby verwacht) hebben de libe ralen zichzelf in hun kritiek op het omroepbestel overschreeuwd, met geen ander resultaat dan dat ze op een electoraal ongunstig tijdstip buiten het kabinet kwamen te staan en bovendien nog een niet-onbete- kenend verlies bij de Rijnmond-ver kiezingen moesten incasseren. Men heeft kennelijk niet helemaal goed gegokt en de klok moet nu (uiter aard met behoud van principiële uitgangspunten ten aanzien van het omroenhrteid) voorzichtig worden teruggedraaid- Of dat zonder ge zichtsverlies zal lukken, hangt voor al af van de tactische capaciteiten van mr Toxopeus, die straks het fractieleiderschap van mr Geertse ma zal overnemen. Benoemd tot officier in de orde van oranje-nassau bij bevordering, mej. dr. A J. Portengen, lerares en oud-conrec- trix van het Maerlant lyceum in Den

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1