„Dominee's liefhebberij en „De grap" toe Indon. hoogleraren zelf aan 't woord Brick Bradford —Toch is het zo!- Purol «Jesje en üosje Senmoet [DE STENEN ZONDE] 11 DONDERDAG 8 JULI 1965 ÊTHERGOlVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN-ETHEftGOlVEN ITHERGOIVEN-ETHÊRGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN- Commentaar Ja en nee Leggen we de kwalitieitsmaatstaf aan betreffende het KRO-televisie- programrma van gisteravonod, dan valt «r Ja" te zeggen over de geestige interpretatie van ,,de society", waar mee Brandpunt begon. Een dergelijk beeld van een al te traditionele ge beurtenis: het tewaterlaten van een schip, mag er best eens tussendoor. .Ja" ook, wat betreft de documen taire van Hans Bik en Lieven Gypen over de Nederlandse en Belgische snel wegen, waarbij in een half uur tijd heel wat uit de doeken werd gedaan. Wat het commentaar af en toe niet helemaal duidelijk maakte, vulden de beelden wel aan en dat beetje van de hak op de tak springen hield de zaak levendig. Opvallend geslaagd was de vondst, het gesprek met de Water staatkundige in de auto rustig te laten doorgaan terwijl er ineens lucht opnamen op het scherm kwamen. Er was trouwens tóch heel mooi camera- ,Jïee" moeten we deze keer zeggeiP over het variété-programma Piste, dat er niet op vooruit gaat sinds het door zes omroepen wordt opgezet. De voor stellingen komen altijd op hetzelfde neer en worden teveel met goedkope nummers opgestopt. Het optreden van de Bizarro Brothers was zelfs ordinair. Dat maakten de chimpansees met een serie overbekende kunstjes ook niet Ook „Villa Sidoniamet de vierde aflevering naar het einde spoedende, boet aan kwaliteit in. Het verhaal wordt te kinderachtig en verliest zich teveel in een verzameling kleine grappigheden. Als de KRO de vijf afleveringen achter elkaar als een avondvullend stuk had uitgezonden, had deze comedie het misschien net gered, nu voldoet zij niet aan de eisen, welke men aan volwassen toneel mag stellen. Een aardschok in de vierde graad is gisteren in het Zuidslavische Skopje gemeten. Het was de 605ste trilling in de omgeving van de Macedonische stad sinds de ramp van twee jaar geleden. Er werd geen schade aangericht. Vanavond twee eenakters (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Het is vanavond weer heel erg „zomer op de tele visie": ook de NCRV heeft geen avondvullend televisiespel te bieden. Blijkbaar kan er van te voren toch niet genoeg worden opgepot om de kijkers ook in de vakantieweken de ontspanning van een lang spel voor te zetten. Wij moeten het nu doen met twee vrij korte eenakters in tv-'bewerkin- gen van Julienne van der Erve naar korte verhalen van resp. de befaamde Noors-Britse auteur Roald Dahl en de schrijver Jos Vandeloo. Het eerste spel „Dominee's liefheb berij" komt niet voor het eerst op de beeldbuis en vraagt slechts 20 minu ten kijk-animo: Guus Oster is de zgn. „dominee" die in werkelijkheid tracht boeren op te lichten voor kostbaar antiek en dat doet onder het mom van een overal welkome en nooit-ver- dachte prediker. Hoe hij de kous op de kop krijgt als hij een bijzonder waardevol kabinet wil veroveren, meldt dit geestige verhaal. Wel nieuw voor de kijkers is „De grap", een merkwaardige geschiedenis van een jongeman die. als hij op een avond een beetje onder invloed van sterke drank naar huis rijdt, op een nogal luguber idee komt. Hij moet benzine laden en terwijl hij door een meisje wordt geholpen, speelt hij „voor de grap" een soort overval. Hij krijgt echter tijd noch gelegenheid om aan te tonen, dat het geen menens was: er komt een hele nare zaak uit voort waarin leugen en waarheid zich in elkaar verwarren. Om het nog wat ingewikkelder te maken laat de schrijver de toeschou wer in het onzekere over de afloop: Theologische Etherleergang (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de zomercursus van NCRV's Theologische Etherleer gang, welke ook druk wordt beluis terd door nlet-theologen en nu gewijd is aan het thema „De weg van het Woord in de wereld van Indonesië, zullen ook enkele Indonesische hoog leraren zelf aan het woord komen. De hervormde zendingspredikanten dr. Kamma en dr. Van Akkeren hebben reeds gesproken over gods dienstige stromingen in Indonesië en op de ochtend van maandag 12 juli a.s. behandelt prof. dr. Mulder de ,,'fc Heb net gezien", zingt Gerard Cox (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Gesteund en gestimu leerd door de Rotterdamse arts/tekst schrijver Marinus van Henegouwen houdt de cabaretier Gerard Cox stug vol in de genoeglijke kelder van de Delftse „Prinsenvloot". Hij zingt er zijn Nederlandse en Vlaamse volks liedjes op tekst van zichzelf of van anderen, en zijn naam wordt steeds meer bekend. Dit laatste ook door zijn regelmatig optreden voor de NCR V-televisie. Vrijdag 16 juli komt hij weer op het scherm: in een programma dat hij ,,'k Heb net gezien" noemde en dat ook de titel van een nieuw liedje is, zingt hij dan allemaal eigen liedjes. Wat zonnigheid, wat melancholie.... en daar tussen in het scherp-getekende ..Rotterdam-Zuid", dat is het, wat dit al op de band gezette programma heeft te bieden. Minister Vrolijk onderzoekt situatie in bioscoopbedrijf DEN HAAG Minister Vrolijk (C.R.M.) hoopt midden augustus het hoofdbestuur van de Nederlandse bioscoopbond te ontvangen voor een bespreking van de economische situa tie in het bioscoopbedriif. Hierbij zal de positie van het Nederlands film journaal ook aan de orde komen. Dit zegt de minister-president, in zijn functie van minister van algemene zaken, naar aanleiding van een vraag in de vaste commissie van financiën van de Tweede Kamer over het instandhouden van het roulement in binnen- en buitenland van het Neder landse filmjournaal. De moeilijkheden rond een sluiten de exploitatie van het filmjournaal houden ten nauwste verband met de economische situatie in het bioscoop bedrijf als geheel. Dit vraagstuk is door een ambtelijke commissie, mede met hulp van de Nederlandse bios coopbond, bestudeerd. Daarbij zijn de aard en omvang van de moeilijkheden in een belangrijk deel van die be drijfstak vastgesteld. Islam. Dr. Mulder is een groot kenner van deze godsdienst, die in het oosten zulk een grote invloed heeft. In de uitzendingen van 19 en 26 juli zullen dr. Van Doorn, prof. dr. Verkuyl en drs. Renes refereren over diverse nieuwe machten in het leven van Indonesië. Daarna is de beurt Cl augustus) de Indonesische predikant ds. S. Ma- rantika, algemeen secretaris van de Raad van Kerken in Indonesië, over de groep christenen in zijn land, welke slechts 5 pet van de bevolking uitmaakt, maar zich volwaardig staatsburger weet en ook deelneemt aan de opbouw van de jonge staat. Op 9 augustus spreekt ds. Sitompul, secretaris van de Raad van Kerken in Indonesië over zijn land als „zen- dingsveld" en op 16 augustus prof. dr. Abineno, voorzitter van de Raad, over de bijdrage welke de Indonesische kerken kunnen geven aan en ontvan gen van de zusterkerken elders i: wereld. Een week later belicht in deze zomercursus ds. Maitimo, predikant van de protestantse gemeente in Bo- gor „De missionaire opdracht der gemeente", op 30 augustus prof. dr. Moelia, voorzitter van het Indonesisch Bijbelgenootschap de taak van deze instelling en op 6 september mejuf frouw mr. Franze, secretaresse van de Raad van Kerken de diaconale arbeid in het land. Tenslotte zullen op 13 steptember nog colleges worden gegeven door prof. O. Notohamidjojo, rector van de christelijke universiteit in Salatiga en gen. Simatupang, secretaris van de commissie Kerk en Samenleving van de Indon. Raad van Kerken. Hun onderwerp is deelneming aan maatschappelijke aspecten van de op bouw van staat en maatschappij. M* PC.FASTlANt» fW m FOTO'5 0rSTUoe«ZEN Pg.KHAggEVÜ men moet maar eigen conclusies trek ken. Jules Hamel zal dit stuk spelen, schaduw-medewerkers zijn o.a. Ma- rielle Fiolet, Eric Plooyer en Lou Steenbergen. Om het programma op te vullen zendt de NTS tussen deze eenakters in een gefilmd balletprogramma uit, waarin beroemde dansers bekende duetten (pas de deux) uitvoeren. U ziet sterren van het Bolsjoi Ballet uit Moskou en van het New York City Ballet, zodat u weer eens een heel andere vergelijking kunt trekken tus sen de grote landen van oost en west. Hans Tiemeyer leest nu het boek Ruth (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV heeft veel succes met het korte televisie programma waarin Hans Tiemeyer uit de Bijbel voorleest. Naar zijn le zingen uit het boek Prediker is veel geluisterd: tal van brieven melden, dat juist in gezinnen belangstelling voor dit initiatief bestaat, omdat het Bijbellezen aan tafel er dikwijls bij inschiet. Hans Tiemeyer is daarom uitgeno digd, zijn voordrachten voort te zet ten met stukken uit het boek Ruth. Deze lezingen zyn te verwachten op de avonden van 14, 22 en 26 juli op Nederland 2. KRO mot BRT naar Spitsbergen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM/BRUSSEL Over enkele weken zal de KRO in samen werking met de Vlaamse televisie (BRT) een filmploeg zenden naar Spitsbergen de eilandengroep die op 1000 km van de Noordpool is gelegen, en sinds 1920 onder Noorse souverei- niteit staat. In het noordwesten ligt het Amster dameiland, waar in de 17e eeuw honderden Zuid- en Noordnederland- walvisvaarders opereerden. Des tijds bestond daar het zeer drukke dorp Smeerenburg: de ploeg gaat nu proberen de resten daarvan te filmen. Hoe bekend Spitsbergen is van allerlei Noordpooltochten en welke sporen daarvan zijn overgebleven in de status van de eilanden op de dag van heden, willen de omroepen in gezamenlijke documentaires laten zien. Maar dat zal wel een eindje in september worden. Politie A'dam: Brandpunt deed niet mee aan anti-Clausrel HILVERSUM De persdienst van de KRO heeft gisteravond meegedeeld uit Amsterdam een telefoontje te hebben ontvangen van de politie, waarin de beschuldigingen aan de redacteuren van de actualiteitenru briek Brandpunt worden ingetrokken. Zoals bekend, had hoofdinspecteur N. H. de Leeuw van het bureau War- raoesstraat gezegd, ervan overtuigd te zijn, dat Brandpunt aan de organisa tie van het neerleggen van margrieten bij het monument op de Dam had deelgenomen. De persdienst van de KRO ver klaart nu, dat „uit een onderzoek van de Amsterdamse politie niet is geble ken, dat deze rel door de reportage- ploeg van Brandpunt is georgani seerd" De Amsterdamse politie treurt, aldus de verklaring var KRO, dat de indruk is gewekt, dat Brandpunt wel de hand in deze rel heeft gehad. De Amsterdamse politie zou aan de KRO een schriftelijke bevestiging van het onderzoek toe zenden. telijke liederen. 19.45 Klassieke grammofoon - muziek. 20.00 Zomermozaïek gevariëerd muzikaal programma. 22.00 Internationaal orgelirrvprovisatie cpncours. 12.00 Nieuv SOS berichten. 22.40 Avor.doverdenking, Boekbespreking. 23.05 Radiofilharmonisoh orkest en solisten: klassieke i II, 298 m. AVRO: 20.00 Nieuws. ;angsolistc: Operaconcert. In de i Nederland I. 21.45-22 10 Achtei 21.15 Dominees d. jeu?d. 20.0 ONws. 20A0 Ronde Frankrijk.^20.40 De _JTlintstones. 21.05 -. Puccini. 23.00 Nws morgan Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Dagope ning. 7.10 Klassieke grammofonmuzlek. 7A0 Nieuws. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte gram mofoonmuziek 8.15 Gewijde muziök (gr.). 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 940 Klassieke grammofoonmuziek. 10AO Morgen dienst. 11.00 Klassieke muziek (gr.). Hl.15 Voor de oudere luisteraars. 12 00 Lichte grammof onmuziek. 12.27Mededelingen tuinbouw. 12A0 Nieuw; Grammofoonmuziek eventueel actualiteiten. 12.50 Populaire orgelmuziek. 13.10 Klassieki lof onmuziek. 13.45' Accordeonapel 7.20 Lichte grammof onmuziek. 7.25 Van de voorpagina. 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Lidhte gramofoonmuzlek. ||a|f| - te water: een informatief I P weg- en waterweggebrui kers. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. U.J02 Voor de kleuters. 11.15 Vrij entree, cabaret. 14.40 Stereo: Lichte grammo- foonmuzike. 12.00 Licht orgelspel. 1227 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12A0 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Stereo: Lichte muziek (gr.). AViRO: 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten en grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13A0 Neênlands muziektuinmanifestaties ln vakanitieplaatsenPianorecital, klassieke or kestmuziek, oarillonbespeling en koorzang. 14.30 Bariton en plano: klassieke liederen. 15.00 Lichte grammofonmuziek. (Tussen 1SA0 en 17 00 uur Reportage Tour de France.) VPRO: 16.00 Nieuws. Aansluitend: Damesbladen zijn ouder dan u denkt, lezing. •16.15 Gobelin: aspecten van het Franse lied. 16 45 Nieuwsdienst voor nieuwsgierige kinde- ren. 16.49 Voor de jeugd. 17.30 Jazz-rondo. 17.a0 Kiosk: artikelen uit de weekbladen besproken. 18.00 Nieuws. 18.f5 Van de week: informatie buitenland. 10.00 Voor de jeugd. 10 30 Lezen Televisie morgen i. 15.30-16.35 Ronde VANAVOND TE ZIEN Nederland l NCRV 8.45 uur Lawrence Winter zingt aria's uit musicals en opera's. 9.25 uur eenakter „Dominees liefhebberij", 9.45 uur (NTS) filmopnamen van beroemde dansers in driemaal pas de deux. 10.10 uur eenakter „De grap", gespeeld door Julius Hamel. Nederland 2 VARA 8.01 uur het Carl Schultze Kwartet speelt in het jazzprogramma Improvisatie. 8.25 uur Commissaris Burke moet „De zaak Harris Crown" oplossen en 9.15 uur filmrubriek. VANAVOND TE HOREN Hilversum l NCRV 8.00 uur het Friese kampeercentrum Eernewoude doet mee in het twee uren durende amusementsprogramma „Zomermozaïek" 10.00 uur eerste uitzending, gewijd aan de Haarlemse Orgelmaand: een gedeelte van de improvisatiewedstrijd. 10.40 uur avondsluiting uit Eernewoude. Hilversum II AVRO 8.15 uur tot 10.30 uur Operaconcert van het Holland Festival, recht streekse uitzending uit Scheveningen. Fulvio Vernizzi diri geert het Utrechts Stedelijk orkest en soliste is de sopraan Mirella Freni. 11.05 uur nieuws uit de wereld van de lichte muziek. dient heel de huid 1859) Op school zat ik in de klas met een jongen die naar ieders mening de domst mogelijke antwoor den gaf en daardoor waarschijnlijk méér wijsheden verkondigde dan wij allen bij elkaar konden krijgen. Op een vraag van de onderwijzer, hoe Johan van Oldenbarnevelt in 1619 ter dood was gebracht, antwoordde hij aarzelend „misschien wel met de guillotine", een vondst die door ons met uitbundig gelach werd begroet, want hoe luidruchtiger onze vrolijk heid, des te vaster moest de onder wijzer er van overtuigd zijn, dat wij ons weetje wei wisten. N'u is het inderdaad waar, dat van Oldenbarnevelt door het zwaard werd onthoofd en dat de guillotine pas 2'/j eeuw later voor het forum der ge schiedenis zou treden. Maar afgezien van de regie van het geval, was het toch werkelijk niet zo dom te veron derstellen, dat de raadpensionnarls door middel van de valbijl om het leven was gebracht. Dit instrument is zeker 500 jaar ouder dan de uitvin ding van dokter Guillotin zou doen vermoeden, want reeds in de 13e eeuw maken keuren melding van het afslaan van het hoofd door middel van een soort valbijl. In de Costuy- men vari Brussel en van Dendermon- de is o.a. sprake van een, dergelijk toestel. Zo'n apparaat bestond uit twee, door een dwarsbalk verbonden, staande balken, waartussen zich in gleuven een zware plank bevond. Die plank was aangescherpt en wanneer Valbijl ouder dan Guillotin zij van boven werd losgelaten zal zij zeker met kracht op de nek van de veroordeelde zijn neergekomen. Maar een afdoende oplossing was dit toch niet, want op den duur werd de plank vervangen door een scherp mes. Vooral in Italië schijnt de valbijl in de middeleeuwen te hebben dienstge- daan, waar dit instrument bekend stond onder de naam „Mannaia". Zo werd de laatste der Hohenstaufen, Konradin, de hertog van Zwaben, me zijn vriend Frledrlch vou Baden in 1268 in Napels met een dergelijk instrument terechtgesteld. Ook in Duitsland was de valbijl bekend, zoals uit verschillende afbeeldingen blijkt. Een houtsnede uit het jaar 1501 geeft ons echter de overtuiging dat in deze streken het instrument nog slechts in het begin van zijn ontwikkeling ver keerde. De bijl vlei nl. niet naar beneden, maar werd op de nek van beul met hamerslagen moest aanvul len wat aan valsnelheid had ontbro ken. Een wrede en weerzinwekkende methode! Enige tientallen jaren later werd. blijkens de afbeeldingen, echter de werkelijke valbijl ingevoerd, die door middel van een trektouw werd opgetrokken. Ook in Engeland kende men dit apparaat, waar het bekend stond ais „Scottish maiden", evenals in Frankrijk, waar het de naam „Doloire" droeg. Het toestel werd tenslotte verbeterd door Guillotin, die het rechte mes verving door een mes met een convexe snede, waarna het in 1792 officieel in Frankrijk werd inge- Nadruk verboden. H. Pétillon 52 Piet, die het nu best naar zijn zin scheen te hebben boven op de stang van het gewicht, zwaaide vrolijk naar de lachende en klappende mensen, eer Be rend hem weer op de grond zette. „Ga maar weer naar je plaats terug, Piet," zei Berend. „En mag ik thans Barnardo inviteren, op dit gewicht plaats te nemen?" vervolgde hij, zich tot arend richtend. Er ging een verwonderd gemurmel door de zaal. Moest dat kleine mannetje dat gewicht, met die grote, zware kerel erop, gaan opteillen? Barend ging zitten, Berend spande zijn spieren en tilde gewicht èn Barend dan boven zijn hoofd. ,.En thans, dames en heren, jongens en meisjes," kondigde Berend aan. nadat hij Barend weer op de grond had gedepo neerd, „vraag ik uw aandacht voor een poppenkastspel, uit te voeren door Jesje en Josje!" De gewichten werden van het toneel gesleept en de poppenkast werd opgesteld. Jesje en Josje stonden er zenuwachtig bij. Nu het ogenblik, waar op ze moesten optreden, was aangebro ken, voelden ze zich wel erg onzeker. „Ik weet geloof ik helemaal niet meer, wat we zouden doen!" fluisterde Josje verschrikt. „Hoe beginnen we ook al weer, Jes?" „Kalm aan maar. Jos!" stelde Berend hem gerust „Als je eenmaal aan het spelen bent, gaat het prima, dat zul je zien. Jullie hebben toch vaak genoeg gerepeteerd?" De kinderen kropen achter de kast en pakten allebei een pop; Josje, Jan Klaassen en Jesje Katrijn. Berend trok het gordijntje open en Barend gaf een klap met een pollepel op een pannedek sel, ten teken dat de voorstelling kon beginnen. „D-dag Katrijn," begon Josje, met een hoge, verdraaide stem. „Heb jij Jan 55 Halverwege de zandweg ziet ze de onderste helling. Daarvan maakt het zich los, een vormloze gestalte, die langzaam nadert. Rena loopt met gébogen hoofd tot ze opkijkt en het ziet op geen honderd pas afstand. Een gestalte die draagt aan een last welke hem bij iedere stap dieper naar beneden lijkt te drukken.De ochtend is nog te grauw om goed te kunnen onderscheiden. Een sluipende hond gaat ernaast en achteraan dokkert iets wat opspringt en weer neerzakt op de ongelijke bodem. Rena grijpt zich vast aan een overhangende tak. Ze zakt op haar knieën, klappertandend van angst. Er is geen ander geluid dan het doffe dokkeren. De gestalte lijkt voorbij te zweven met de grillige last, die zich uitrekt en beweegt tegen het grijs van de lucht. Tabe, de smid, die vroeg op is om zijn vuur aan te steken, ziet het langs komen. Tussen de huizen tekent het zich duidelijker af. Eén van Bernt Vasse's jonge reeën, deerlijk verminkt op de rug van een man, die de oude wolfsklem achter zich sleept. Tabe ziet de manke hond die meehobbelt en de gebroken poten van de ree, die bewegen als een hand die wuift, bij iedere stap. Siewert, de zwarte mulder, draagt Bernt Vasses dode ree naar de brink. Daar laat hij het verbloede dier met de opengescheurde buik van zijn schouder glijden. De hond snuffelt eraan en huilt. Als het helemaal licht is, zien ze het liggen. Ze komen er omheen staan. Een jongen bukt zich om de kop met de opengesperde bek beter te kunnen zien. Hij schrikt van de blauwige ingewanden die naar buiten puilen en schreeuwt het uit. Tabe, met bibberende kaken, doet zijn verhaal t Was een dode mulder, houdt hij vol als de l door DIGNATE ROBBERTZ moedigsten hem uitlachen. Siewert van de Hidder is als dode voorbijgekomen. Kom, roept iemand, we gaan kijken of hij dood is. Maar er is niemand die lust heeft om nu naar de Hidder te gaan 't Is één van Bernt Vasses reeën die op hun brink ligt Daarvoor zal vergoeding gegeven moeten worden en er zal straf volgen. En die klem? Is dat de klem die uit de hut van Pee Ros gestolen werd. Deed Dries Borne het dan wel? Of heeft de zwarte mulder de klem gestolen om zich op de Horsten te wreken? Wat hebben ze hem dan gedaan. Ze zwijgen als de landschut komt. Hij morrelt aan de klem en lacht op een onaangename manier om Tabe. Heb je wel goed geslapen vannacht of sta je hier hardop te dromen? Ga naar je smidse en sla op je aanbeeld, dan zal geen dode het wagen om voorbij te komen. 't Was de levende mulder, landschut, roept dezelfde stem. Het is een sterke jonge vent, van wie gezegd wordt dat hij niet veel beter is dan Dries Borne. Wat zullen we met hem doen? Moet hij ook de kolk in? Hou jullie handen van de mulder af, zegt Joryt Volmar. Er is een kwaad licht in zijn ogen als hij om zich heen kijkt. En jullie naar huis, beveelt hij een paar opgeschoten jongens, die met ongewassen gezichten al gereedstaan met stokken. Ze druipen mopperend af, met hun stokken tegen de bomen slaande. Ook de ouderen moppe ren. Waarom neemt de landsohut het altijd op voor Siewert? Ze hebben er nooit iets van willen denken als hij zo vaak in het molenhuis zat De Hidder, de beek en al wat daar om en bij is hoort tot zijn domein, hebben ze tegen elkander gezegd. Dit blijft hier liggen, wijst Volmar op de dode ree. Wie eraan durft komen, moet dat zelf weten. Ik heb het gezegd. Hij gaat niet eerder weg voor ze allemaal naar hun huis of werk zijn. En dan blijft het liggen, midden op de es, de bek open in de gesmoorde doodsschreeuw. Sinds de morgen is Ante Borne bij de houthak kers in het dichtst van het loofbos, waar gedund moet worden. Als de landschut daar komt, ziet hi]i aan diens houding dat er iets gebeurd is. De arbeiders zien het ook en houden op met kappen. De landschut is niet gemakkelijk als zijn geduld op is. De maat is nu vol. Ante, zegt hij. Al zou Bernt Vasse niets om zijn reeën geven dan geef ik erom. Bovendien leven we niet meer in de tijd' van de mandenvlechters. Voor wie de klem was opgesteld, weet ik niet, maar de maat is nu vol. Hij spreekt half binnensmonds met zijn rug naar de anderen. Die zullen als ze thuis komen, wel horen wat er op de brink werd gebracht. Ante staat naar het hakmes le kijken dat hij in zijn hand houdt. Je moet doen wat recht is, Joryt. Het klinkt treurig. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11