Nieuwe Leidse Courant over Debat omroep: achterhoede gevecht Positie dagbladpers in het geding Aardappelpaniek was sterk overdreven Ander aanzien aan Noord wijk geven Onze soldaten behoren tot de best betaalden Commentaren Prinses Margriet kreeg jeeplift van politie Directeun F. DIEMER T Dr. E. DIEMER Kantoren Leiden CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvaitigh it ghebleven mijn hert in teghenipoetl" 'juli 1965, 53ste jaargang Nog onvast De Bilt venvacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele lo kale buien. Overwegend matige wind uit westelijke, in het zuiden tijdelijk uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. ƒ-3,55; p.kw. 10,70 Klachténdienst bezorging 18.00—19.00 Nota van Vrolijk maakt goede kans (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Wy kunnen elkaar niet veel nieuws meer vertellen' Deze opmerking maakte de heer Baeten (kath. v.) gistermiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de Omroepnota van minister Vro lijk. Hij gaf de situatie precies weer; de strijd rond het omroepbestel is ge streden tijdens de kabinetsformatie, zodat het debat van gisteren en van daag niet meer is dan een achterhoedegevecht. De scholen, die daarbij van liberale zijde werden afgevuurd, hadden geen andere uitwerking dan losse flodders. Het debat concentreerde zich rond de vraag of het nieuwe omroepbestel open is of niet. De beantwoording daar van was een nietes-welles-spelletje. De heer Geertsema (lib.), die de in blijde verwachting zijnde mevrouw Van So meren-Do wner verving, betoogde dat het plan-Vrolijk aan nieuwe gegadigden geen enkele werkelijke kans biedt en dat de geponeerde openheid dus niet meer dan schijn is. De (gheel uit het hoofd sprekende) heer Schakel (a r.) riep daarentegen uit: „Dit bestel is zo open als het maar zijn kan. Waar vindt men dit in Europa een bestel, dat gebaseerd is op de vrije maatschappelijke krach ten?" De heer Baeten wilde, met de grote meerderheid van zijn fractie, de ze woorden graag tot de zijne maken, evenals tot op zekere hoogte de heer Kikkert De c.h. woordvoerder overi gens één van de drie vond de grond structuur „nog niet zo gek". Hen meen de dat de drempel naar de studio's nog best wat hoger had kunnen zijn. Was de getalseis gesteld op 30.000 in plaats van op 10.000 (radio) en 15.000 (tv), dan zou de waarborg groter zijn ge weest dat de betrokken organisaties tot volwaardige zendgemachtigden (met minimaal 100.000 leden) uitgroeien. Bedje gespreid Wanneer anderssoortige organisaties de aanhang in ons volk hebben die wordt gesuggereerd, moet dat voor een betrekkelijk koud kunstje zijn, al dus de heer Baeten. Zij vinden hun bedje gespreid, terwijl de bestaande omroepverenigingen slechts hun doel konden bereiken door eigen krachtsin spanning en dank zij de grote offer vaardigheid van hun aanhang. Zo was het beslist niet volgens de heer Geertsema. Destijds zijn de roepverenigingen bevoordeeld om hun opkomst mogelijk te maken. Meent men werkelijk, dat de aspirant-zendgemach tigden er met slechits én uur zendtijd in kunnen slagen om hun aanhang in twee jaar tot ÏOO.GIO uit te breiden? Tot nog toe heeft zich geen enkele aan vaardbare zendgemachtigde aangemeld. Dat komt omdat het systeem niet deugt, aldus de liberale fractieleider De nota-Vrolijk geeft een beeld van de toekomst, maar een vrolijk toe komstbeeld is het allerminst. De eis dat de aspirant zendgemach tigden in twee jaar moeten uitgroeien tot 100.000 leden, ging ook de heer Voogd (soc.) wel wat te ver. Maar de eis, dat de aspiranten minstens tien- of vijfduizend leden moeten hebben, be paald niet. Veel vragen open Kon de heer Kikkert de hantering van de getalsnorm geheel accepteren, zijn fractiegenote jkvr. Wttewaal van Stoetwegen dacht er wat anders over. Graag had zij gezien, dat het voorstel- Beernink uit de formatieperiode was opgevolgd. De c.h. fractieleider heeft toen de suggestie gedaan om aan de minister van o.k. en w. de bevoegd heid te geven om van het getalskrite- rium af te wijken indien zou blijken, dat een kandidaat-zendgemachtigde de sympathie geniet van een niet onbe langrijk deel van de kijkers. De nota-Vrolijk laat volgens nog veel vragen open. Noch wat be treft de zendtijd, noch wat betreft het derde net, het centraal anten nesysteem of de regionale uitzen dingen opent het stuk een venster op de toekomst. „Een nieuwe structuur zie ik er niet in, want het past zich geheel aan bij de oude structuur. De openheid zie ik als te moeilijk te verwezenlijken en voor de samenwerking houd ik mijn hart vast Het enige hoopge vende is, dat het maar voor twee jaar is", aldus de freule. Scherpe aanval Een scherpe aanval deed de heer Schakel op de liberalen, die het naar hij zei nog nooit kunnen verwerken, dat de liberale volksgroep slechts één ken merk van het Nederlandse geestesle- Rotterdam-Huil v.v. ROTTERDAM Binnenkort zal Noord zee Veerdiensten N.V- een onderne ming gevormd door zes vooraanstaande rederijen, met speciaal ontworpen dub beldeks-schepen een veerdienst on derhouden tussen Rotterdam en Huil. Het tweede schip komt in januari 1966 i weerspiegelt. „Wij kunnen het niet aanvaarden, dat één zender wordt toe gewezen aan de mannen van het rijke, nse leven, die rooie rakkers en de inen-broeders, terwijl dan de ande zender gereserveerd zou moeten voor de blanke engelen der alge meenheid". Vóór het Paasreces van 1966 zag hij graag het ontwerp voor definitieve Omroepwet bij de Ka mer ingediend. De minister, zo voegde de heer Kikkert hieraan toe, heeft gerede kans om een goed stuk wetge ving tot stand te brengen. Algemeen programma De heer Geertsema zei geen ve trouwen te hebben in de opzet vs een algemeen programma In het ve leden zijn soortgelijke plannen steeds gestrand op de onwil van de omroep organisaties om iets van het eigene ten behoeve van het algemene op te offeren. Volgens de heer Kikkert zal voorzichtigheid moeten worden tracht, wil deze zaak tot een goed de worden gebracht. De heer Baeten was „niet zonder hoop", dat dit laat ste het geval zal zijn, al zal het zoe ken en tasten zijn om aan het geza menlijke programma de juiste inhoud te geven. Het algemeen programma zal slechts een aanvullend karakter mogen hebben, onderstreepte hij. -t was een opmerking, die de heer Schakel uit het hart gegrepen moet zijn. De AR. gaan graag akkoord met de instelling van een ontmoetingsvlak, maar „tot meer zijn wij noch gehou den noch geroepen", zei hij „Wanneer ran het algemeen programma een magneetwerking uitgaat op de voor standers van een nationale omroep, dan moeten dezulken nu reeds weten, dat zij ons op hun weg zullen vinden." Zijn benadering was wel een geheel andere dan die van de heer Voogd. Voor de socialistische fractie is het sa menwerkingsorgaan één van de meest essentiële dingen, omdat daarin de verbondenheid van het Nederlandse volk gestalte krijgt, verklaarde hy. De pers In de a.r. woordvoerder vond de Ne derlandse Dagblad Pers een krachtig pleitbezorger. Wat de organisatie van de omroepreclame betreft, vestigt de overheid een monopolie op een terrein, dat door de pers tot ontwikkeling is gebracht. De gehele financiële positie de pers hangt hiermee nauw sa- en terecht neemt zy deze zaak dan ook hoog op. De heer Schakel gaf de regering in overweging om de zaak te regelen in de geest van het voor stel, dat de meerderheid van de paci ficatie-commissie heeft gedaan. „Wij ■illen nog niet met een motie wappe- :n, maar zullen wel met gespitste ren luisteren naar wat de minister op dit punt te zeggen heeft". De heer Baeten vond het niet voor s hand liggend, da<t de reclame in de omroep in handen wordt gegeven van organisatie, die vooral belang heeft bij reclame in een ander medium. Wel hij er van harte voorstander van, dat de pers compensatie krijgt voor eventuele schade, die zij door invoering m omroepreclame ondervindt. De heer Geertsema was er allerminst an overtuigd, dat deze schade zal wor den geleden. In het buitenland opgeda- ervaringen wijzen niet in die rich ting. Mocht er tóch schade aan de pers worden toegebracht, dan kon hij zich met het voorstel tot het geven van compensatie wel verenigen, maar in elk geval was hij er tegen om de pers op het gebied van de omroepreclame monopoliepositie te geven. (Zie voorts pagina 7). Deze foto geeft een goed overzicht van de uitgestrekte strook grond die Zwolsman met de aankoop van hotel Huis ter Duin in zijn bezit heeft gekregen. Het zit er nu in, dat het vermaarde hotel gedoemd is te verdwijnen om plaats te ma ken voor torenhoge flatgebouwen. Prins tankte als eerste bij Wiin Beltman DEVENTER Prins Bernhard was gistermiddag aanwezig bij de opening van het nieuwe benzinestation van de heer Wim Beltman, oud-scheidsrechter en oud-manager van de voetbalclub Go De heer Beltman was tijdens de oor log commandant van een ondergrond se groep in Deventer en diende tot voor enkele jaren als officier bij de landmacht. De Prins kent Beltman uit diens 'militaire tijd. De auto van prins Bernhard was de eerste die bij het benzinestation aan de Brinkgererweg ii Deventer tankte. Te veel in plaats van te weinig.... (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De „paniekstem ming", die omstreeks half mei op de Nederlandse aardappelmarkt ont stond, is (achteraf bezien) op zijn minst sterk overdreven geweest. In plaats van het gevreesde tekort is Plannen van Zwolsman: (Van één onzer redacteuren) NOORD WIJK AAN ZEE De EMS van Zwolsman heeft het Noord wijkse gemeentebestuur benaderd met bouwplannen, die bij verwezen lijking Noordwyk voor een deel een heel ander aanzien zullen geven. De eerste fase van dit plan omvat de bouw van een vyftigmeter hoog en vijftig meter breed flatgebouw langs de Grent op de plaats waar nu de midget- en tennisbanen van het hotel Huis ter Duin liggen. Onder dit zestien verdie pingen tellende flatgebouw wil Zwolsman luxe winkels inrichten met er omheen een groot parkeerterrein. Een deel van de flats zou voor verhuur bestemd zyn, een ander deel voor de verkoop. Als verkoopprijs is een be drag van 3% ton per flat genoemd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat voor flats in deze superdure klasse een markt bestaat. Torenflats en nieuw Huis ter Duin De tweede fase van het Zwolsman- plan houdt in de afbraak van hotel Huis ter Duin en de bouw op de vrij komende grond van een nieuw ho- n moderne zig-zag-stijl, 25 me ter hoog. De onderste verdieping zou als Kurort kunnen worden ingericht en verder ligt het in de bedoeling een goede accommodatie te schep pen voor het houden van congressen. Als het aan Zwolsman ligt, wordt althans de eerste fase van het plan binnen zèer afzienbare tijd uitgevoerd. Of dat zal gelukken, is evenwel de vraag. Als men bedenkt dat het tegen woordige Huis ter Duin met zijn twin tig meter hoogte door zijn gepronon ceerde ligging tot heel ver in de om trek is te zien, wordt duidelijk, dat de bouw van een vijftig meter hoge flat gebouw daar in de buurt niet te onder schatten stedebouwkundige consequen ties met zich brengt. In een besloten gemeenteraadszitting zijn de plannen van de EMS ontvouwd, waarbij de stedebouwkundige van de gemeente Noordwijk als adviseur aanwezig was. Bij de voorbereidende besprekingen die namens de gemeente Noordwijk met de EMS zijn gevoerd, schijnt de exploitatiemaatschappij in ieder geval te verstaan te zijn gegeven, dat de plannen in de huidige vorm, vastgelegd in maquetiten en tekeningen, niet zul len kunnen worden uitgevoerd. Het gemeentebestuur van Noordwijk staat niet afwijzend tegenover veranderin gen, maar stelt daarbij de absolute eis, dat het karakter van de badplaats wordt gehandhaafd. Pretcemtra als bij voorbeeld in Scheveningen zullen hier niet worden toegelaten. De heer Zwolsman heeft zich reeds gehaast te verklaren, dat het zeker niet in zijn bedoeling ligt het rus tige karakter van Noordwijk aan te tasten. Deze uitspraak kan worden beschouwd als een toenadering tot de zienswijze van het Noord wij kse gemeentebestuur. Het ziet er op dit ogenblik dan ook naar uit, dat ten slotte een heel wat gematigder plan zal worden uitgevoerd dan de EMS in eerste instantie heeft ingediend. Meer voor slacht, minder voor leg DEN HAAG. Er liepen blijkens de landbouwtelling in mei jl. in Nederland 3.7 miljoen runderen (4Vi pet. meer dan een jaar tevoren). 3,7 min, varkens (14 pet meer), 122.000 landbouwpaarden (10.5 pet. minder). 444.000 schapen (8.6 pet. meer), 15,8 miljoen slachtkippen (24 pet. meer). 26,1 min. bijkippen (20,5 pet. min der), 843.000 eenden (11,5 pet. minder). Over heel de linie daalde het aantal be drijven, behalve bij de schapenhouderij. er een overschot aan consumptie aardappelen ontstaan, dat ook thans nog niet geruimd is Zoals bekend, .groeide in de eerste helft van mei bij de harndel de veronder stelling dat in Eurona, evenals in 1962 het geval was, een schreeuwend tekort zou ontstaan, temeer, omdat de oogst van nieuwe aardappelen door het natte voorjaar aanmerkelijk zou worden ver traagd. Al gevolg daarvan vlógen de prijzen omhoog. Het ministerie van land. bouw. schortte de invoerrechten op oude aardappelen op en het produktschap voor aardappelen verzachtte de kwaliteitseisen- Vrij spoedig daarna bleek echter, dat er helemaal geen sprake was van eer te grote vraag uit het buitenland, inte gendeel, de export van consumptie-aard appelen bleef, zowel in mei als in juni, ver beneden verwachting. Mede als ge volg daarvan werd de export door de invoer overtroffen. De invoer van nieuwe aardappelen nam zelfs in omvang zoals niet eerder is voorgekomen (in mei en juni samen meer dan 20 mil joen kg). De binnenlandse markt kon deze grote hoeveelheden niet verwerken. Bij dit alles kwam nog, dat de binnen landse aanvoer van nieuwe aardappelen niet zo lang op zich liet wachten dan verondersteld werd. In de vanda-ag gehouden bestuurs vergadering van hot produktschap vooi aardappelen is meegedeeld, dat de com missie marktregeling zich zeifis nog ern stig heeft beraden over mogelijkheden om de markt steun te verlenen, i hiervan werd afgezien, omdat dit neerkomen op een restanten-opruim in gs- regeling Het produktschap erkent overigens, dat het aardappèlseizoen 1964/65 record opbrengsten heeft gehad, een prima kwaliteit opleverde en een exportcijfer bereikte, dat bijna het dubbele was het veeljarig gemiddelde. Hoewel het seizoen dus zeer gunstige pieken telde voor de ondernemers is alleen de afloop slecht geweest. Het produktschap vindt het onjuist te stellen dat de verliezen het gevolg ren van een ongezonde speculatie, al thans in de meeste gevallen. De bond van kleermakerspatroons ir Nederland, de bond van maatkledingbe- drijven in Nederland, de christelijke bond kleermakerspatroons, de r.k. bond modestylisten „St. Martinus" en d< vereniging van grootwinkelbedrijven ir textiel, afd. maatkleding, tesamen vor mende het overlegorgaan van de werk- geversorgarvisaitie in het maatkledingbe- drijf, adviseren hun leden dringend de toegestane bijzondere uitkering r al hun werknemers gebruik te maken. Minister De Jong: DEN HAAG Minister De Jong van defensie hoopt met ingang 1 januari 1967 over te gaan tot een nieuwe regeling met betrekking tot de geldelijke honorering van dienst plichtigen. Een verhoging van het soldij, zoals voorgesteld in het NKV- rapport, wees hij af, omdat de be windsman van mening is, dat de Ne derlandse soldaat behoort tot de hoogstbetaalde in de wereld. De minister deelde dit gisteren in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet, volgens hetwelk vrijstel ling van dienstplicht zal worden verleend de derde zoon uit een gezin. Dit wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Voorts zal de minister nagaan, of er behoefte bestaat aan een nieuwe vorm vrijstelling. Dit zou uit de binnen-, gekomen verzoekschriften moeten blij ken, aldus de bewindsman. van de internationale vakbeweging, niet te verwarren met de internatio nale christelijke vakbeweging. Over deze laatste pleegt de lezer in onze krant meer te lezen. Maar dat wil bepaald niet zeggen, dat daarom de andere internationale vakbewe ging mag worden vergeten. Het tegendeel is het geval Een be schouwing van onze sociaal-econo mische redactie in de krant van vandaag buVt informatie omtrent de problematiek waarvoor de vak beweging vandaag in de wereld staat. Want hier wordt werkelijk in wereldverbanden gehandeld. Dat ook de betrekkingen met de inter nationale christelijke vakbeweging aan de orde zullen komen, lijkt waarschijnlijk en maakt de belang stelling te nuttiger. Er zal, nemen wij aan, in de komen de dagen over de besprekingen meer te melden zijn. Voor vandaag be velen wij reeds de beschouwing el ders in ons blad ter lezing aan. ^OALS nu wel duidelijk en be- kend, is de impasse te Brussel over het nieuwe Europa vrijwel compleet. Het is ditmaal nog meer dan in vroegere gevallen hard tegen hard gegaan. De Franse generaal De Gaulle, met eigen conceptie van Europa in het hoofd was sinds lang een onverzet telijke. Nu de andere regeringen op haar beurt een gelijke mate van on verzettelijkheid aan de dag hebben gelegd, lag de breuk over welker omvang de politici overigens nog filosoferen véor de hand. Terwijl we dit schrijven verkeert men nog in het stadium van de uit leg die aan de Franse gedragingen gegeven moet worden- Is alles, zij het in elk geval voorlopig, beslist? Of bedoelt de generaal alsnog de an deren tot buigen te brengen? Met misschien een klein kansje op in schikkelijkheid van zijn kant inge val hij daarin niet slaagt? Zeker is. dat ook in Frankrijk zelf onbehagen aanwezig is. Daarvoor heeft men zelf reeds te zeer gepro fiteerd van het Europa zoals het dan tot nu toe reeds was gegroeid. Het is een tragiek van de Ameri kanen, dat zij in hun buitenlandse politiek zo gemakkelijk'verwikkeld raken in situaties die op zichzelf al zoveel aanleiding geven tot kritiek, met name wanneer zij vereenzel vigd dreigen te worden met politici die in de wereld reden geven tot argwaan en waarlijk niet brand schoon mogen heten. Na al de regeringswisselingen die zich reeds hebben voorgedaan is nu in Zuid-Vietnam weer een man aan het bewind, over wiens persoonlijke leven wij in een betrouwbaar be richt wonderlijke zaken vernamen en die nu weer schijnt te hebben ge zegd. dat zijn land behoefte heeft aan enkele Hitiers. Men kan veronderstellen dat de man niet weet wat hij zegt. Maar dan reikt zijn onkunde toch wel ver. En de Amerikanen, in Zuid-Vietnam toch reeds in een netelige positie, zitten er maar mee Hoe zullen zij, terwijl zij met hun vijanden al zo veel te stellen hebben, zich in een geval als dit welen te bewaren voor wie als hun vriend wordt aange merkt? Hogere vergoeding voor rijlessen (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Ambtenaren van het ministerie van landbouw en visserij, voor de uitoefening van hun dienst 1 rijbewijs nodig hebben, ontvangen het vervolg een hogere tegemoetko ming in de kosten van eventueel nog men rijlessen. Voor de lagere amb tenaren is de vergoeding gebracht van f250 op f400 voor autorijlessen en van f 100 op f 150 voor het leren berijden een motorrijwiel of scooter. De ho gere ambtenaren krijgen in het ver volg een vergoeding van resp. f300 en f 112.50 (was f 187.50 en 175). Het ministerie van landbouw en vis serij is een der weinige overheidsdien sten, die een rijlessen-vergoedingsrege ling hebben. Samen met Pieter in NOORDWIJK (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK AAN ZEE Samen met haar verloofde Pieter van Vollenhoven heeft prinses Margriet gistermiddag de internationale zeilwagenwedstrijden op het Noordwijkse strand bijgewoond. Daar toe moesten zij de hulp van de plaatselijke politie inroepenomdat Pieter, wiens voet nog steeds in het gips zit, de lange afstand over het strand naar het wedstrijdterrein niet kon lopen en de chauffeur van hun personenauto het niet aandurfde het mulle zand in te rijden. Inspecteur P- Verhoef en brigadier Vink stelden direct voor de tocht in de jeep van de Noordwijkse strand- politie te maken. De sportief geklede prinses en Pieter stapten in en in inelle vaart ging het naar het enkele kilometers ten noorden van de vuur toren gelegen wedstrijd-terrein. Het verloofde paar onderhield zich heel genoeglijk met de beide politie mannen. Omdat het beter was dat er geen zand tussen het verband van Pieters been kwam. werd tegen het duin opgereden en trok men met de jeep van de ene tent naar de andere. De Leidse studenten hadden namelijk tegen de duinen aan 'n compleet pret park ingericht, onder meer met hoofd van Jut. een bar, een trampoline, een haringstalletje en danstenten. De wedstrijden en de feestelijk heden maakten deel uit van de stranddag ter gelegenheid van de viering van het 78ste lustrum der Leidse universiteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1