op Soemba Onveranderlijkheidsclausule is niet meer te handhaven DE DOKTER aan 't woord Uitstel van doop in Frankrijk Puzzelhoek Drs. Buitkamp is nu toch gepromoveerd bijbels verboden? Britse methodisten voor Chefarine 4 ZEESWBZ R.K. Kerk en LWF benoemen samen studiecommissie Aangeboren afwijkingen rY\vr?Voa„Ueelncmcn'is K()ME.N BIJEEN Twee lectoren aan de VU DINSDAG 6 JULI 1963 Een woord voor vandaag Als Paulus uit Antiochie moet vluchten, gaat hij naar de moeder-gemeente in Jeruzalem. Eerst is men huiverig voor hem, maar Barnabas gelooft zijn verhaal en hij brengt de ver zoening tot stand. Ook in de stad waar hij gestudeerd heeft begint hij te getuigen. En nu wordt hij zelf het doelwit van de aanvallen van de Griekse Joden, die eens Stefanus hebben aangeklaagd. Op verzoek vaan de apostelen vertrekt Paulus naar zijn geboorteland Tarsus. Dan horen we enkele jaren niets van hem. Daar is weer zo'n vreemd moment. Hier is een man met een geweldig getuigenis en toch haalt God hem in de stilte. En ineens zien we dat juist die stilte voor een dienst knecht van God een noodzakelijkheid is. Er moet voorbereiding zijn, zelfs voor een academicus als Paulus, die gegrepen is door Gods Geest. Mozes moest achter de schapen, Paulus moet naar Tarsus. Pas vanuit de stilte kan het grote werk van God ge schieden. Beseffen wij dat eigenlijk wel voldoende? Ook als wij door God gebruikt willen wordenmoeten die momenten van stilte voor Gods aangezicht er zijn. Slechts wie eerst bij God geweest is kan tot de mensen gaan. We lezen vandaag: Genesis 41 4657 Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Gemert (toez.). vie. D. van Loo te Scheveningen: te Harkema- Opeinde. A. Griffoen te Oudega (H.O. te Sexbierum (toez.). T. Tijsma te Twij- zelerheide. die bedankt voor Sebalde- buren: te Zetten (toez.». J. Smit te Werkendam; te Zoelen. J. L. Maris te Zuidland. Aangenomen naar Oosterhesselen. J. M. Willemsen te Wirdum (Fr. i; naar Schiedam (vac. dr. L. J. Cazemieri. J. W. Zimmerman te Uskwert Bedankt voor Oudesehoot-Oranjewoud (2e pred. pl. G. P. Kramer te Zwart sluis; voor 's-Gravenhage ivoor diaco- nessenhuis Bronovoi. W. van Wijngen te Naar andere formulering VU-grondslag Een helangryke wijziging van de statuten zal woensdag op de Vrije Universiteitsdag te Eind hoven in de algemene vergade ring van de Vereniging voor ho ger onderwijs op gereformeerde wyien ar. xi. j. weste- j j j d. Berg te Ermelo; te grondslag aan de orde worden gesteld. Het geldt hier met name de grondslag van de VU, zoals die neergelegd is in het huidige artikel 2, een artikel dat blijkens artikel 12 van dezelfde statuten onveranderlijk is. Het voorstel is |nu dit artikel 12 niet meer te handhaven. Wellington (Nieuw-Zeeland GEREF. KERKEN Beroepen te Berkel. A. J. van Sluijs te Enschede; te Drachten '6e perd.pl.» en te Leiden (vac. wijlen dr. H. J. Weste rink). drs. J. v. d. Berg te Erm Nieuw-Loosdrecht. G. Lievaart. heen vrijgem. geref. predikant te On- nen (Gr.), te Rheden. Tj. Doesburg te Tienhoven (Utr.); Ie Surhuisterveen (2e pred. pl.t. H. Wijmans te Sint Jacobi- parochie. Aangenomen naar Terneuzen (2e pred. pl.), L. Berger te Halfweg. GEREF. KERKEN Beroepen te Bunschoten-Spakenburg 2e missionaire predikant). <2e missio naire predikant). D. J. van Selten te Wat houden de Gereformeerde beginselen' in? (Van een onzer redacteuren) Proefschrift van P. van Berkel Beloning sluit niet bij de arbeidsmarkt aan GRONINGEN Het door de overheid en de bedrijven gevoerde beloningsbeleid heeft onvoldoen de aansluiting gevonden op de ontwikkeling van de arbeids markt. De indruk bestaat, dat aan de sociaal-psychologische componenten die extra com pensaties voor uitzonderlijke werkzaamheden en werktijden nodig kunnen maken te weinig gewicht is toegekend. Het is niet uitgesloten, dat men in de toe komst deze componenten in een andere orde van grootte zal moe ten belonen dan men tot nu toe gewend is geweest. Dit constateert de heer P. van Berkel te Waalre in xljn proefschrift ..Spannin gen op de arbeidsmarkt", waarop hij maandagmiddag aan de rijksuniversiteit te Groningen promoveerde tot doctc de sociale wetenschappen. Als pron trad op prof. dr. P. J. Bouman. arbeidsvoorziening wordt bedreigd. Zon der meer kan men stellen, dat daartoe ook investeringen in andere richtingen dan de loonsom (technische verbeterin gen, organisatorische aanpassing, optrek ken van secundaire arbeidsvoorwaarden en beroepsprestige) noodzakelijk zullen blijken. Deze conclusies zijn getrokken uit een onderzoek in een specifiek gebied; de werkgelegenheid en de be roepsbevolking in en om Rotterdam. Maar de heer Van Berkel neemt aan dat de verschillen tussen uitvoerende werk nemers in gebieden met een ongeveer gelijke graad van urbanisering gelijk zijn, zodat de bijeengebrachte resultaten hun geldigheid ook voor andere verstede lijkte gebieden zullen behouden Dit proefschrift is een van de eerste sociologische studies van de arbeids markt. In deze studie wordt gestreefd een interpretatie, die zowel de veranderende sociale positie van de werknemers als de ontwikkelingen in de werkgelegenheid tot hun recht doet komen. Uit het onderzoek is duidelijk geble ken, dat monotone en geïsoleerde arbeid alle werknemers onaanvaardbaar is. In het bijzonder voor ongeschoolden, dus voor de categorie die bij de fabrieksma tige arbeid het meest in mechanisch gereguleerde produktieprocessen is inge zet. Niet alleen het werk zelf, maar ook het tijdstip waarop dit verricht moet worden, kan een remmende invloed zijn op het arbeidsaanbod. Een onregelmatig urenpatroon grijpt immers in in verhou dingen die buiten het werk liggen: het gezin en de besteding van de vrije tijd. LE HAVRE Rooms-katholieke auto riteiten hebben met instemming van de kardinaal van Rouen besloten de doop van jonggeborenen niet binnen twee weken na de geboorte te bedienen, uitgezonderd gevallen, waarin het kind in levensgevaar verkeert. Op deze wijze wil men ae ouders de gelegenheid geven, met de priester na te denken over de betekenis van de doop en de konsekwen- tie* daarvan voor de ouders. Invulpuzzel CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Ermelo. Mussel en te Vlissingen, kand. J. van Amstel te Mij drecht; te Zuidland-Spijkemsse. kand. C. Bos te Nunspeet; te Steenwijk. kand. E. van Dalen te Assen. Bedankt voor Amsterdam-West. C Langbroek te Veenendaal. Tweetal te Middelburg, kand. J. van Amstel te Mijdrecht en kand. C. Bos te Nunspeet GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoofddorp. Leiden. Tho- len en te Werkendam, kand. A. Hooger- 1 land te Werkendam; te Nieuwdorp en te Zaandam, kand. Chr. van der Poel te Rotterdam. Aangenomen naar Capelle aan den IJssel. kand. G. J. van de Noort aldaar, die bedankt voor Delft, "s-Gravenzande- Naaldwijk, Lethbridge (Alb.), Poede- royen en voor Veenendaal. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Leeuwarden (vac. Th. van Veen). E. Borren te Joure. Aangenomen naar Arnhem (vac. mej. van Sluijs te Het grondslagartikel dat tot op heden door deze onveranderlijkheids clausule werd gedekt, luidt woorde lijk: „De Vereniging voor hoger on derwijs op geref. grondslag staat voor alle onderwijs dat in haar scholen len" tot beraad, zonder dat te dezen een afdoende oplossing werd bereikt. Het schijnt daarom wenselijk om, indien een nieuwe formulering zou kunnen worden verkregen die de bedoelingen welke bij de oprichting van de universiteit hebben voorgeze ten formuleert op een manier, meer aangepast aan de tegenwoordige uit drukkingswijzen, daarvoor niet de gegeven wordt geheel en uitsluitend, mogelijkheid af te snijden, op de grondslag der gereformeerde beginselen en erkent mitsdien alsl grondslag voor het onderwijs in dej godgeleerdheid de drie Formulieren, van Enigheid, gelijk die in het jaar 1619 door de Nationale Synode van Dordrecht voor de Nederlandse Gere formeerde Kerken zijn vastgesteld; een zodanig gezag daaraan hechtende, als genoemde Synode, blijkens haar eigen handelswijze en haar acten, ONBESCHEIDEN Trouwens we citeren hier nog steeds, red. in het algemeen geven onveranderlijkheidsclausules als in art. 12 neergelegd blijk van een overschatting van het vermogen om tot afdoende formuleringen te komen. Zij gaan, door het leggen van claims NACHTWERK De felle afweer tegen nachtwerk en tegen werken in ploegverband vindt zijn grond in de verstoring van een normaal gezinsleven. De aanvaardbaarheid zal volgens de heer Van Berkel worden bevorderd door zeer hoge financiële compensaties en/of verdere verkorting van de werkweek, maar deze mogelijk heden zijn slechts beperkt, zowel door het sociaal-economisch beleid als door het maatschappelijk gefixeerd zijn van de bcloningsverhoudingen. Gebleken is verder onder meer nog dat met de leeftijd de bezwaren tegen uitzonderlijke arbeidstijden toenemen, terwijl de an het werk zelf te stellen eisen juist bij de Jongere, opgeleide werknemers domine- M. C. Schepman), Barsingerhorn c a oZCp KURT SCHARF, praeses van de raad van de Duitse Evangelische Kerk, is door het Amerikaanse Bijbelgenoot schap tot erelid voor het leven benoemd wegens zijn verdiensten voor „de samenwerking van de christenen over de wereld en de bijbelverspreiding". OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek, uw vakantieadres vio de uit de krant geknipte bon, die wij regelmatig op de advertentie pagina plaatsen. MINSTENS EEN WEEK VAN TEVOREN op te geven. Indien deze schriftelijke opgave niet tijdig in ons bezit is. kan de toezending ernstig worden vertraagd. DE DIRECTIE MANGILI (Soemba) Blijkens een medede ling in het Zendingsblad van de Gereformeerde Kerken heeft een van de twee plaatselijke vrijge maakte kerken een scheuring voor. zo dat er nu naast de Chris telijke Soembanese Ker ken twee vrijgemaakte groepen staan. De ene groep, die in de wandeling de „groep- Goossens" genoemd wordt naar ds. S. J. P. Goossens, die er Mangili op Soemba zich langrijke rol in speelde, herenigd met de Christe- tel, elt kerken met vijf lijke Soembanese Ker- - De Christelijke Soem banese Kerken zijn ont staan als gevolg van de zending van de Gerefor meerde Kerken. De kerkscheuring, die deze kerkformatie in de veer tiger jaren trof. werkte ook door op het Soem banese zendingsveld. In de zending van de Gere formeerde Kerken (vrij gemaakt) deed zich in 1952/'53 bovendien nog Soembanese predikan ten. Deze groep, waar mee de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) officieel contact onder houden, heeft dezer da gen ds. P. P. Goossens te Schouwerzijl beroepen voor de opleiding van goeroes-indjil. iontmoeting plaats heb- De andere groep (de ben. Het is dan ook te „groep-Zwolle") heeft begrijpen, dat men enig vier zelfstandige kerken.geduld van beide zijden waarvan twee een eigen zeer op prijs gesteld zou predikant hebben. Van hebben deze vier heeft zich een, die geleid werd door twee goeroes-indjil, herenigd met de Christe lijke Soembanese Ker- Die herenigingen heeft echter aan beide zijden betuigingen van spijt ten gevolge gehad. De Chris telijke Soembanese Ker ken zijn namelijk sinds vorig jaar met de groep- Zwollein bespreking om in hun geheel tot hereniging te komen. Van beide kanten was men zeer tevreden over de sfeer van de ontmoe ting en over de reeds bereikte resultaten. Bin nenkort zou een tweede GRONINGEN Drs. J. Buitkamp uit Groningen is gistermiddag gepro moveerd tot doctor in de Ietteren. Drs. Buitkamp kwam enkele maanden geleden in het nieuws door moeilijk heden rondom zijn proefschrift. Aan vankelijk zou de promotie het vorige jaar maart plaats hebben. Het proef schrift werd gedrukt, nadat het door de promotor prof. dr. J. Hospes, hoogleraar in de Semitische taal- en letterkunde, was goedgekeurd. Vlak voor de promotie ontstonden er bij enkele senaatsleden ernstige bezwa ren tegen het proefschrift, vooral vanwege de vele taalkundige onjuist heden in het Duits waarin het proef schrift is geschreven. De promotie werd uitgesteld en naderhand trok drs. Buitkamp zich terug. Allerlei misverstanden hebben bijgedragen tot rumoer rond deze promotie, aldus de president-curator mr. N. J. Polak na een onderzoek. Toen de misverstanden waren opge helderd werd besloten de promotie alsnog te laten doorgaan. De promotie geschiedde op de oor spronkelijke tekst, zij het wat hél Duits betreft gecorrigeerd door mede werkers van prof. dr. J. Elema, hoog leraar in de Duitse letterkunde en het proefschrift werd van universiteits- wege vermenigvuldigd. De studie van dr. Buitkamp is gebaseerd op oude handschriften die in 1947 in grotten aan de oever van de Dode Zee zijn gevonden en die beschouwd worden als een van de grootste wetenschappelijke ontdekkingen van deze eeuw. Bij het proefschrift zijn acht stel lingen gevoegd. Een van deze stellin gen luidt: men dient aandacht te besteden aan de uitbouw van de studie van het Russisch aan de uni versiteiten en ook aan de mogelijk heid van facultatief onderwijs in het Russisch aan de scholen voor v.h.m.o. Een andere stelling, waarover nog enige tijd is gediscussieerd na beden kingen van prof. dr. P. J. Bouman, luidt: het zionistisch belang is niet (alleen) te verklaren uit het negatie ve motief der jodenvervolgingen. Wijziging TVICT voorstel is daarom artikel 12 iMt 1 niet meer te handhaven. Als gevolg hiervan zal het wenselijk zijn de dit artikel kan der-1 procedure van statutenwijziging te halve niet worden voorgesteld. Intus- sen is zo kan men lezen in de toelichting op de voorgestelde wijzi gingen in de statuten de vraag gerezen of de onveranderlijkheids clausule-zelve (art. 12 dus), die niet onveranderlijk is verklaard, moet verscherpen in die zin, dat o.m. geen gewone maar een tweederde meerder heid m de Algemene Vergadering zal worden geëist. Ook zal een vooraf gaand advies van een te creëren Raad van Bijstand verplicht worden ge steld. worden gehandhaafd. Het antwoord! Aldus de toelichting op het voorstel hierop moet ontkennend luiden. i tot statutenwijziging. I Dit „neen" wordt gegrond op de| volgende overwegingen. We citeren j weer de toelichting op de voorgestel de wijzigingen: „De formulering van de grondslag zoals die in artikel 2 is gegeven, heeft in de loop der jaren telkens aanleiding gegeven met name; wat betreft de draagkracht van de'; uitdrukking „gereformeerde beginse- Sowjetunie Invoer van (Van onze kerkredactie) HAMBURG De bijbels, die zij als cadeaus meegenomen hadden naar de Sowjetunie, hebben Duitse CJV-ers allemaal weer teruggebracht. De Russi sche douane had bezwaar. Deze bijbels in de Russische taal, waren „niet gewenst" en hun invoer zou worden gezien als „verboden propaganda". De Duitse jongeren hebben toen de bijbels maar weer in hun koffers gestopt. De leider van dit reisgezel- schap, de secretaris van de Hamburg- se CJV, Gerhard Weber, zei na terug keer uit Moskou, dat hem van offi ciële Russische zijde was verzekerd, dat er voldoende bijbels in Rusland te koop waren. Maar hoe de Hamburgse jongeren ook gezocht hebben, nergens konden zij er een kopen. Deze secretaris meent dat het voor de onderlinge verhoudingen goed is als Duitse jongeren in aanraking ko men met Russische. Er vindt een uitwisseling plaats van driehonderd jonge mensen tussen West-Duitsland en Rusland. Een dergelijk programma bestaat er ook tussen Oost-Duitsland en Rusland, maar daar gaat het jaarlijks om 4500 jonge mensen van ieder land. In Hamburg wordt in augustus een groep van 26 Russische jongeren ver- Successie moeilijk punt 4 beroemde middelen doen unie met anglicanen wonderen! o De promotor prof. dr. J. J. Hospes wees er onder meer op dat literatuur is gebruikt van voor 1962 en hij vond het jammer dat het proefschrift al weer verouderd is, „ook al ligt het in de tweede editie voor ons". De heer Buitkamp bestreed dit. Hij zei dat er sindsdien op dit terrein zo goed als niets meer is verschenen. De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. (Van onze kerkredactie) PLYMOUTH - De Britse me thodisten hebben gisteren met een overweldigende meerderheid van stemmen besloten, om te streven naar nauwere betrekkingen met de Anglicaanse Kerk (de Kerk van Engeland), die zij twee eeu wen geleden onder leiding van Wesley en Whitefield hebben ver laten. De afgevaardigden op de jaarlijkse methodistenconferentie hechtten met"" tegen 14 stemmen liun goedkeuring i een resolutie, ingediend door dr. Harold Roberts, rector van het Richmondoolle- ge, waarin de kerk wordt aangespoord, te sterven naar nauwere betrekkingen met de Anglicaanse Kerk. ROME/GENÈVE Zowel het Vaticaans secretariaat voor de een heid van de christenen als de pers dienst van de Lutherse Wereldfe deratie hebben verklaard dat een d Luthers-roomse werk groep gevormd zal worden. Deze studiecommissie zal tot taak krij gen na te gaan in hoeverre contac ten en samenwerking bij bepaal- RANGOEN - Na de zendingsscholen de studieprojecten mogelijk zijn. heeft de Birmese regering nu ook vier I De Commissie zal b(» aan Uit ze- Veh~rt%M7SniksneeTde'I"" luthersC en ZeVen r0OmS- deze zendingsziekenhuizen, in Namcham, katholieken. werd gesticht door dr. Gordon Scagravc. een beroemd Amerikaans zendingsarts, Het ligt niet in de bedoeling dat de- die in maart overleed. Een ander genaastze studiecommissie in de openbaar- ziekenhuis was van de adventisten. I heid zal treden. De plaats en de tijd Horizontaal: Woorden invullen die be tekenen: 1 medeklinker. 2. Zoon van Jacob. 3. deel van een huis. 4. vlaskam. 5. op geen plaats, 6. punthoed. 7. drukte.) 8 puntig voorwerp, 9. medeklinker. Bij de juiste oplossing leest men verticaal j een zegswijze. Oplossing vorige pn77.pl Horizontaal: 1 melk - Elden. 2. odeon - oele. 3. sage - Isère. 4. smergel - er. 5. eerste - esp. 6 liter - maté 7. Eger - ant- at. 8. Nero - A.E. - one. 9. snel - ns - Ens. '2. Edam - ...JW koers - er - o.l. 7 los - Eemnes. 7. deel toe, 8. el - restant. 9. neer - pet - Verticaal: 1 Mossel eigen. 3. leger - VragM of ■editeli gebied teadea aaa 4e redactie rmm Mad aei liakabove* ap de eavelap: „Medlaehe rabriek**. Aahtterd ep vragea vaa algeaaeea belaag word» ia deae rabrlek gegeven, vragea waarvam de beaatwaardlag alec laags deze «reg geweest Is. geschiedt per brief. door de Geneeskun dige Hoofdinspectie in Den Haag, een bulletin uitgegeven met de gegevens van een uitgebreide enquête over 1963 onder de huisartsen en vroed vrouwen. Het doel was na te gaan of er conclusies te trekken zijn uit verschillende gegevens bij ba- bv's met aangeboren afwijkingen. 'literaard heeft het zogenaamde ..softenondrama' aeanleiding gegeven tot deze enquête. Toen dit drama in 1962 manifest werd, is er alom zowel in de medische wereld alsook daar buiten een siddering gegaan waarbij wederom duidelijk werd. dat onschuldig lijkende medicamenten enorme scha de kunnen veroorzaken. Er zijn echter nog andere redenen waarom men tot een enquête heeft besloten. De sterfte vóór de Seboorte en de zuigelingensterfte is de laatste ecenniën aanzienlijk gedaald, mede dankzij de ve. beterde verloskundige hulp en bestrijdingsmo gelijkheden van ziekten bij jonge kinderen. De aangeboren afwijking als oorzaak Nu heeft men de laatste tijd wel enig inzicht gekregen in de geheimzinnigheid van de aangebo ren afwijkingen door de onderzoekingen op het gebied van de genetica en van de aangeboren stofwisselingsziekten, terwijl we door het softenon drama nog eens werden geconfronteerd met een uitwendige oorzaak voor aangeboren afwijkingen. Doch met dit alles zijn we er nog niet. en zullen we voorshands nog met de problematiek van df aangeboren afwijkingen moeten blijven zitten. Aan genoemd bulletin willen wij enige aandacht schenken, opdat een ieder weet, dat in medische kringen steeds hard wordt gewerkt om herhaling van de gebeurtenissen van 1962 voorkomen. In de enquête werd aan de huisartsen vroedvrouwen gevraagd de hun bekend zijnde Meer dan de helft kinderen met aangeboren afwijkingen, geboren in bleken kinderen 1963. te willen opgeven. Er werden ruim 5000 huisartsen en vroedvrouwen ingeschakeld, waarvan zeker 90 pet. de formulieren terugzonden. Hierui' blijkt wel welke waarde de medische stand aar iergelijkc onderzoekingen hecht. Er werd informa tie gekregen van 2270 kinderen met aangeborer afwijkingen, waarbij uiteraard verschillende kinde ren waren die meerdere afwijkingen bezaten. Da: en aangeboren afwijking gelukkig geen regelmatif erugkerende gebeurtenis voor een huisarts is. blijk' uit de berekening dat elke huisarts ongeveer 1 maal oer twee jaar met een aangeboren afwijking wordi geconfronteerd. Wat de verdeling per provincie betreft, wordt .ermeld dat in de noordelijke provincies meer aangeboren afwijkingen voorkomen dan in de rest ten, gevolgd door nog enige zeldzame afwijkingen van Nederland. Alleen Zeeland maakt hierop een uitzondering. Wel moet vermeld worden, dat plaatselijke omstandigheden, wat betreft het onder zoek, invloed kan hebben uitgeoefend op de cijfers. de aangeboren afw:;k:ngen het mannelijke geslacht te zijn. Bij de geboorte blijken bij 70 tot 75 pet. van Ie aangeboren afwijkingen reeds door de arts of vroedvrouw te worden herkend, terwijl nog eens 10 oct. in de eerste week na de geboorte. Zoals al bekend was. speelt in vele gevallen ook de leeftijd van de moeder een rol. Bij de zeer jonge moeders beneden 20 jaar en de moeders boven de dertig jaar komen verhoudingsgewijs meer kinderen met aangeboren afwijkingen voor. Deze tendens komt het sterkst naar voren bij moeders boven de veertig jaar. Uiteraard komt een kind met een aangeboren afwijking vaker voor in grote kinder rijke gezinnen, doch het blijkt dat hier de leeftijd an de moeder een veel belangrijker rol speelt dan ie rangorde der zwangerschap. Bij ruim 18 pet. van de kinderen was de moeder in de zwangerschap ziek geweest of had zij medicamenten gebruikt, dan wel was bij haar eer. röntgenonderzoek verricht. Hoewel er door het ..softenondrama" mogelijk 'en te grote bezorgdheid is ontstaan over nadelige •evolgen van medicamentengebruik in het begin an de zwangerschap, wijst dit rapport toch op de venselijkheid van een voorzichtigheid bij overma- fig gebruik van medicamenten speciaal in het begin an een zwangerschap. De afwijkingen die het meest worden gerappor- eerd waren de hartafwijkingen 18,5 pet i. daarna olgen monzolisme. hazelip. open rug en klompvM van het komende driedaagse overleg worden geheimgehouden, „opdat er een minimum aan publiciteit zal zijn". Een vertegenwoordiger van de LWF wilde alleen meedelen dat de com missie binnenkort ergens in West- Europa bijeen komt. De drie voornaamste programma punten zijn: Een studie van de omvang, de aard en de begrenzing van een ver der mogelijk samengaan bij Studie en actie tussen de Lutherse Wereld federatie en de Rooms Katholieke Kerk. Een studie van de theologische kern- en knelpunten voor de toe komstige dialoog tussen de twee lichamen. De commissie zal een rapport op moeten stellen over de onder werpen die besproken zijn en con crete aanbevelingen moeten opstel len. In een verklaring heeft de afge- treden secretaris-generaal van de j LWF, dr. Schmidt-Clausen uitgespro- J ken, dat „slechts wanneer het duide- lijk wordt dat wij ons niet overijld begeven in een soort pseudo-oecume- nisch of geforceerd eenheidsstreven aanbevelingen gedaan kunnen wor den." „Maar dan moet worden ge streefd naar een ontmoeting onder het Woord van God." Van rooms-katholieke zyde zijn twee Nederlanders benoemd in de ge- sprekscommissie. Het zyn dr. Jan Willebrands, de secretaris van het Secretariaat voor de eenheid van de christenen en prof. dr. Johannes Wit- !heolo\ie0,ïaarnde 1 LUTHER-K ENNFRS versiteit te Rome. Een andere be-1,,,J "UniHjUJ kende rooms-katholieke theoloog, die' raTH-ii-nar De Lutherse groep zal geleid wor den door de Duitse bisschop var München, Herman Dietzfelbinger. Te vens zal de lutherse waarnemer bij het concilie, dr. K. E. Skydsgaard en de directeur van het Luthers Insti tuut voor Oecumenische Studiën dr. Vilmos Vajta tot de Dr. Roberts merkte echter op, dat de term „nauwere betrekkingen" ruim genoeg was om duidelijk te maken, dat aanvaarding van de resoluLe geen instemming met het rapport beteken de. Hij doelde daarbij op het rapport, dat na zeven jaar commissoriaal over leg tussen Anglicanen en methodis ten werd opgesteld. Dit rapport kwam met uitgewerkte voorstellen over de wijze, waarop de vereniging van beide kerken zich zou moeten voltrekken. Als streefjaar werd 1970 genoemd. Van verschillende kan ten is dit rapport echter sterk aange vallen. Het moeiiyke punt by een eventuele vereniging is de kwestie van de aposto- liscle successie. De Anglicaanse Kerk (en vooral daarin de .hoogkerkelijke", min of meer kathollirtrênde vleugel In die kerk) staat sterk op haar katholieke traditie, die vooral uitkomt in de pries terwijding. Als een soort compromis werd in het rapport dan ook voorgesteld, dat er in het kader van de verenigingen een ..dienst der verzoening" zou plaatsvin den- waarin door een enkele handeling al de methodistische predikanten een „episcopale wijding" zouden ontvangen. Tegen dit voorstel is in methodistische kringen verzet gerezen. Een groep pre dikanten kondigde enkele dagen gele- K?n,,-r?ed£ aan< dat ZÜ ecn nieuwe me thodistische kerk zouden vormen, als de methodistenconferentie op deze voor waarden met de Anglicaanse Kerk in w.n"Z(iü §aan*' vele ••iaagkerkelij- ,m. de Anglicaanse Kerk betreur den het voorstel van de „dienst der verzoening Tli i?ex Anglicaanse Kerk is het rap- u üde de relaties met de Me thodistische Kerk met de daarin aange geven weg naar vereniging door de hoogste instanties in mei jl. wel aan vaard en zelfs met algemene stemmen. Dit ondanks het feit. dat enkele extre me „hoogkerkelijken" (anglo-kathoiie- ken) overwegen liever rooms-katholiek te worden, dan op deze voorwaarden met de methodisten te verenigen. Amendement De methodistenconferentie nam haar besluit, nadat eerst een belangrijk amen- i rev. Roland Lamb verwor- Dit amendement wilde het «...oei. uMtr nauwere betrekkingen bin den aan de voorwaarde, dat in elk daar toe strekkend specifiek voorstel drie grondbeginselen, die de grondslag vor men van beide kerken, ondubbelzinnig zouden moeten worden bekrachtigd. Als deze drie beginselen werden genoemd: het opperste gezag van de Schrift, recht vaardiging uit genade door het geloof allen het priesterschap allergelovigen De plaats van de leek is ook een omstreden punt bij de besprekigen, daar by de methodisten de lekenpre dikers een belangrijke plaats innemen (driekwart van de kerkdiensten wordt door lekenpredikers geleid) Er zal nu een gemeenschappelijke ang licaans-methodistische commissie wor- r®,u!noernd- die de verschillende moei- L1J.x _eden nader zal bezien op basis van dement het rapport. Later werd namelijk nog bekend, dat ae methodistenconferentie gisteravond een tweede resolutie goedkeurde met 488 tegen 1„/ stemmen- Hierin werden de voornaamste voorstellen uit het rapport goedgekeurd, op voorwaarde, dat eerst opheldering verkregen moet zijn over een aantal punten en dat de ingediende amendementen bekeken moeten worden. AMSTERDAM Opnieuw zijn twee lectoren benoemd aan de Vrije Univer siteit. Dr. Marinus Adrianus Kaashoek werd gewoon lector in de wiskunde, met name ook voor de verzorging van de werkgroepen in de voortgezette analyse. Dr. M. A. Maurice werd be noemd tot gewoon lector in de wis kunde, met name voor de verzorging van de werkgroepen in de topologie. T wi.j.n gcnuuuen i, .i-£u.th«r:kenners. Ditmaal komen de in l&iifS!3cL-?n thfol°gen in Jarvanpaa m Finland bijeen Men hoopt dat onge- er,d kerkhistorici. dogmatici en andere theologen aan de uitnodiging van de Lutherse Wereldfederatie gehoor zul len geven. De conferentie wordt gehou den van 11 tot 18 augustus 1966. T^elJde Geologische afdeling j dl* congres orgs~; ïdoeling dat de congrei forum zullen worden, uitwisseling van nieuwe inzichten' kan Komen. Ook met-lutheranen zullen voor dit congres worden uitgenodigd. In het verleden zijn reeds twee van dergelijke congressen gehouden. Zij wer den vanuit Nederland bijgewoond door bfk"lde. emeritus-hoogleraar, prof dr. J. Kooiman. Dit congres zal in het bijzonder aandacht schenken aan de rol «SïLiul1 mysticisme in de theologische ontwikkeling van Luther. Twee andere onderwerpen hebben betrekking op de vraag naar de plaats van de kerk in het denken van Luther en het probleem van de natuurwet bij Luther.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2