'Woubrugge kan trots zijn Het gaat GOED met de LAURA Boelen en Enters kwamen twee lengten te kort Iefler aandeel Vereenigd Bezit van 1894 geeft U "belang "bij ruim 200 ondernemingen Burgemeester J. C. van Wageningen opende zaterdag sportveldencomplex en clubgebouw >üSr31 s'ÏS W 9 m li ÏMlMh 1 ■lUILllliBiuin 155 pp Pro-nazi- incidenten in W.-Duitsland Week-in-ruimte 17-24 augustus Rijnsburgse voetballers wonnen wisselbeker VUC had genoeg aan 7 innings voor revanche Kinderdijk krijgt weer molendagen Niet met Franse slag NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 5 JULI 1965 Voorzitter C. Muller: gou den speldje voor zijn harde werk Het fraaie clubgebouw van de voetbalvereniging „Wou brugge", dat zaterdag met het sportcomplex officieel in ge bruik is genomen. (Van onze correspondent) WOUBRUGGE Het moderne sportcomplex met clubgebouw van de voetbalvereniging Wou brugge is zaterdagmiddag officieel in gebruik genomen. Daartoe wa ren vele leden, genodigden en be langstellenden bijeen gekomen in het fraaie clublokaal aan de Bate- weg. Voorzitter C. Muller bedankte in zijn openingswoord allen die aan de totstand koming van het sportveld en het clubge bouw hebben meegewerkt. Voor vijf jaar, toen de besprekingen over de plannen begonnen, achtten ve len het fraaie ontwerp van architect J. Kuiper te hoog gegrepen. Doch vooral dank zij de activiteiten van het actieco mité en het dames-comité gelukte het via diverse acties gelden bijeen te bren gen voor een begin van de aanleg door de Heide Mij. Uiteraard is veel te dan ken aan de subsidies en de renteloze le ning, door de gemeente verleend Vervolgens bedankte de voorzitter ver scheidene leden, donateurs en ook niet- leden, onder wie de aannemer J. var MAINZ/BAMBERG BONN In de Bondsrepubliek hebben zich gedurende het afgelopen weekeinde anti-semitische pro-nazi incidenten voorgedaan. Op de Joodse begraafplaats in Eingelheim, na bij Mainz, zijn verscheidene grafstenen met hakenkruisen en de leuze „Heil Hitier" besmeurd. In Bamberg. Beieren, werd opnieuw een gebouw met ha kenkruisen en SS-tekens beklad, terwijl op de muren van een Ameri kaans munitie-depot de volgende ver klaring was te lezen: „Wij zijn de Duitse verzetsbeweging en roepen op: Duits land, word wakker. Na 20 jaar eist ons volk een generale amnestie. Ons vader land heeft de joodse voogdij niet nodig". Dit was het achtste geval in deze stad sinds 13 juni. In Oberdollendorf bij Bonn zijn ver scheidene woningen en een auto met hakenkruisen bekladderd. De daders hadden ook het woord Hitlerjugend op de huizen gekalkt. Man lost schoten op mede-minnaar AMSTERDAM De 37-jarige café houder L. F. van I. is bij een schietpartij in een woning aan de Plantage Kcrklaan in Amsterdam ernstig gewond geraakt Hij kreeg een pistoolschot in de borst, in een bovenbeen en een schampschot over de buik. De man wilde zondagmorgen vroeg een bezoek brengén aan de 46-jarige Jelletje L. met wie hij een verhouding had gehad. De vrouw woonde nu sa men met de 28-jarige wielrenner J. C Zij weigerde open te doen. Toen de man de deur probeerde te forceren, schoot de in bed liggende C. dwars door de deur en raakt de caféhouder in de borst. Hij viel en trapte liggen het onderpaneel uit de deur waarna de wielrenner nog twee schoten op hem loste. Volgens de politie heeft de dader vermoedelijk in paniek gehandeld. Hij zou een dodelijke angst voor de caféhouder hebben, die al enige malen had gedreigd hem van kant te zullen maken. C' CAPE KENNEDY Omdat zowel de astronautenploeg als de technici op de grond in tijdnood zijn gekomen, heeft het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart besloten de vlucht van de Gemini 5 een week uit tc stellen tot 17 augustus. De vlucht zal acht dagen gaan duren. De bemanning zal bestaan uit de ruimtevaarders Gordon Cooper en Charles Conrad. Reserves zijn Neil Armstrong en Elliot Seez. Laan, die zoveel uren had besteed aan de voltooiing van het clubgebouw. Het fraaie club- en trainingslokaal van 12 x 8 meter is ook berekend op de toekomst, niet alleen voor in- doortraining, maar mogelijk ook voor sport- en gymnastieklessen voor andere verenigingen. Speciale dank bracht spreker over aan het lid van het actiecomité, de heer P. an Luiing, die een groot aandeel had in de totstandkoming van het gehele complex. Hierna werd het gebouw officieel in dienst gesteld, toen burgemeester J. C. Wageningen de groen-witte vereni- gingsvlag hees op het clubgebouw, onder de feestelijke tonen van de harmonie. Hierna bood voorzitter C. Muller de burgemeester een verzilverde fruitschaal waarna deze op zijn beurt de ver eniging een elektrische koffiefilter aan bood. hetgeen zeer gewaardeerd werd Gouden speld De voorzitter van het actie-comité speldde nu de voorzitter een gouden insigne op met de leters WW als dank voor zijn inspanningen. De burgemeester memoreerde al de /erwinnen moeilijkheden bij de vo< bereidingen voor^ de aanleg van unieke sportcomplex. Voorts sprak hij de hoop uit dat de jeugd deze voordelen de welvaartstijd zou waarderen. „Hope lijk zal zij nog vele jaren mogen genieten een prettige vrijetijdsbesteding op dit veld". ging een fraaie elektrische klok aan voor de kantine. Voorzitter C. Muller sprak nog een kort dankwoord. Onder grote belangstelling werd hierna nog een boeiende voetbal wedstrijd gespeeld tussen de eerste elftallen van Katwijk (4e klasse za terdagvoetbal) tegen Alphen (3de klasse zondagvoetbal). De clubs speelden met invallers, doch gaven toch aantrekkelijk voetbal te zien. De eindstand werd 2-1. Alle doel punten werden na de rust gescoord. ..Inhoud'' Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de beide ex-voorzitters, de heren J. Keuken uit Gouda en F. de Jong uit Zoetermeer, die beiden een envelop met „inhoud" aanboden. Ook de vroegere trainer H. Bekkering uit Leiden er schoolhoofd S. Couperus brachten hun gelukwensen over. Namens het dames-comité bood r N. J. van den DoolSchaap de ve De voorzitter van het actie comité speldt Woubrugge- voorzitter C. Muller het gou den verenigingsinsigne op de revers voor zijn grote verdien ste by het werk voor de ac commodatie. Sjoukje blijft bij Holiday on Ice NEW YORK, De bud-Olympische en wereldkampioene kunstrUden, Sjoukje Dijkstra heeft het contract, dat zü met Holiday on Ice had, verlengd. Zij zal op 1 september van dit jaar haar debuut maken in Amerika, waar zij eerst in New York zal optreden. Doden in het verkeer Auto in kanaal door verblinding OIRSCHOT Doordat de 27-jarige L. de Vries uit Tilburg naar zijn zeggen zondagnacht op de weg langs het Wil- helminakanaal door een tegenligger werd verblind, reed hij het kanaal Zijn 24-j. echtgenote J. de Vries-Tak is om het leven gekomen. De man wist zichzelf op het droge in veiligheid te brengen. Mevrouw De V. kon nog uit de auto bevrijd worden, maar het gelukte niet de levensgeesten op te wekken. NIJEVEEN De 30-jarige mevrouw Van Veen-Spin uit Emmen is zaterdag overleden nadat de auto waarin zij zat en kruispunt in botsing kwam met vrachtwagen. Haar man en eer de drie dochtertjes werden ern stig gewond. VUGHT De 31-jarige bromfietser J. M. Voets uit Boxtel is zaterdag bij het oversteken door twee wagens aan gereden en gedood. UTRECHT De 27-jarige veemar beider L Milderd is zaterdag met r-Un bromfiets tegen de laadbak van een stilstaande vrachtauto opgereden en ge- WASSENAAR De jeugd-onder-de-een-en-twintig van Rijnsburgse Boys heeft beslag weten te leggen op de wisselbeker, de prijs van de ne derlaagwedstrijden van het Wassenaarse Blauw-Zwart. Enkele weken terug won het sterke Rijnsburgse elftal met 1-5 van Blauw-Zwart, maar eenzelfde prestatie leverde Wassenaar. De beslissingswedstrijd tussen Was senaar en Rijnsburgse Boys werd zaterdagmiddag onder grote belangstel ling van vooral Rijnsburgse zijde gespeeld op het terrein van Blauw-Zwart. In de eerste helft legden beide ploe- ;n een goed partijtje voetbal op de fraaie grasmat Rijnsburger Boys kwam a 8 minuten aan een voorsprong, doordat Bert Pauw een flitsende combi natie tussen rechtsbuiten Henk de Mooy, en midvoor Jac. de Heyer doeltreffend bekroonde '01). De Rijnsburgse voorhoede speelde trou wens intelligent voetbal, zodat de Was senaar-defensie slechts moeilijk overeind bleef in de eerste helft. (Na de thee lukte dart niet meer,) Jammer genoeg moest oer Peter Pauw zich al kort na het begin laten vervangen. Dick Heems kerk die al enkele goede wedstrijden in het eerste heeft gespeeld verhuisde naar de spilplaats: de blonde Rijnsbur ger bleek daar een zeer. moeilijk te om zeilen klip. Na rust Meteen na rust kwam Wassenaar op gelijke hoogte door een fraaie ineens-op- de-slof schot van de beste speler van Wassenaar, midvoor Haaring. Nog geen minuut daarna was echter een schot rechtsbuiten Star doelman Klumper te machtig (1—2). Daarna ging het nu de Boy» vaij een leien dakje- Spil Heemskerk mocht in de 9e minuut een penalty nemen. De bal werd aanvankelijk door Klumper gestopt, doch moest worden overgenomen En dat bete kende 1—3. Linksbuiten Piet de Mooy sprintte ln de 24e minuut goed op een dieprtepaas 1 stelde de zege veilig (14). In de laatste fase kwam Wassenaar jg aan een gdoe doelpunt van rechts buiten Stok (24). Na afloop van de wedstrijd reikte de voorzitter van de supportersvereniging van Blauw-Zwart de beker ui/t Voor iedere speler was ©r bovendien een vaan tje. Eén ding moet ons nog van het hart: et name in de tweede helft werd de wedstrijd ontsierd door ruw spel. Dat ls natuurlijk nooit goed te praten, maar wel te begrijpen als hert gebeurt in jeugdig enthousiasme. In voetbal niet alleen bedoeld om spieren maar ook om de geest te stalen is het verderfelijk zich de revancheren- Hert bestuur van Rijns burgse Boys zou er goed aan doen dit een enkele speler duidelijk te maken. Hans Weenink kreeg zijn zin ("Van onze sportredacteur) DEN HAAG Op het prachtige honkbaJpark Escamp III heeft VUC met een 17-5 ©verwinning op SVL revanche genomen voor de enkele we ken terug in Leiden geleden 11-9 nederlaag. Werper Hans Weenink, die be vrijd van examenzorgen in de tweede inning op de heuvel kwam gaf de Leidenaars die hoopvol waren begonnen geen schijn van kans meer. Aan gezien het Leidse veld nu niet bepaald gesloten was gelijk de bekende bus en enkele arbitrale fouten het moreel der Leidenaars nog verder onder mijnden, liep de score aan de Haagse kant nogal op. En dat kon eens te meer omdat werper Andre Koppert beslist niet die vorm hal als tegen koploper Wassenaar. Wellicht is hier het verschil in speelveld verantwoor delijk voor. Een reden temeer om te hopen dat ook Leiden spoedig over een echt honkbal-véld zal kunnen beschikken. VUC had als eerste werper De Hoogh op de heuvel gezet en daarvoor was de Leidse ploeg aan slag beslist niet be nauwd. Eenmaal vier-wijd en drie gave honkslagen zorgden er onder andere voor dat SVL al meteen een 41 sprong kon nemen, omdat VUC i gelijkmakende slagbeurt slechts tot één run kwam. In de derde inning brak echter hert Haagse slaggeweld los. zodat de stand 64 werd. KINDERDIJK Alle zater dagmiddagen van juli en augus tus rullen de molens van Kin derdijk in werking zijn. Op deze zogenaamde molendagen, geor ganiseerd door de provinciale VVV Zuid-Holland, zullen de Molenkaden van Over- en Ne der waard. die anders niet toe gankelijk zijn. worden openge steld. De zestien molens, die an ders alleen in tijden van nood draaien, en de wipioatermolen van Blokweer zullen in werking zijn, terwijl een van de molens tussen de hoge en de lage boe zem van de Nederwaard bezich tigd kan worden. Het molenge- bied van Kinderdijk is bereik baar met autobusdiensten en per fiets of auto vanaf de zelfwer kende sluizen in de zuidelijke lekdijk tussen Kinderdijk en Nieuw Lekkerland. SVL kwam wel tot slaan, maar meestal resulteerden de klappen in fraaie vangballen van het Haagse veld. Zelfs de uitgekookte Jan Sint, die zichzelf in de zesde inning als pinch- hitter (uit taktische overwegingen in gezette slagman) in de zesde inning presenteerde, moest ervaren hoe de Haagse midvelder nog juist voor het hekwerk zijn ferme tik in de hand schoen kreeg. Gerammel Ook in de vierde inning ging VUC door. Foutieve aangooien, ongedekte honken, twee honkslagen en enkele doorgeschoten ballen van de in allerijl voor Koppert ingezette cn nog niet helemaal voor zijn taak berekende wer per B. Grin (ook al last van de onbeken de heuvel?) zorgden ervoor dat VUC op 124 kwam. Even veerde SVL op en werd de stand tot 12—5 terugge- Weenink was even van slag af, maar enkele fouten van de veld- scheidsrechter gaven hem moed en lieten bij SVL de hoofden hangen Fout. want VUC ging cn terecht door- De Hagenaars buitten de situa tie van de hangende hoofden hele maal uit en voerden in de zesde in ning de stand op tot 17—5. In de vol gende inning hield Weenink met steun van.zijn veld de Leidenaars in bedwang, zodat het duel slechts ze ven innings duurde. SVL heeft uit deze ontmoeting kun nen leren dat het aangooien nog niet zuiver is. dat men nog teveel staat te kijken, in plaats van de verlaten honken tc dekken en wat wellioht belangrijker is dat het houden van goede moed een v; de eerste vereisten i> om tot betere resultaten te komen. Werpresultaten: De Hoogh (VUCt 1 inning) 013; Weenink (6 inn.) 7—1—1Grin (SVL 2x1* inn.) 0-3-4; Koppert (3Vi en 2 inn.) 5—4—5. SVL 4000100- 5 VUC 105632X-Ï7 Henley Royal Regatta HENLEY-ON-THAMES Herman Boelen cn Jim Enters zijn er zaterdag niet in geslaagd (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN Het gaat uitstekend met de Laura. Geruchten als zou er enige teruggang in de activiteit zijn (waaraan wij vo rige week helaas enige aan dacht hebben besteedblijken uit de lucht gegrepen. 0?n het secretaris Piet Koren te laten zeggen: „Hoe komen ze erbij. Dat bestuur van ons werkt juist zo lekker samen. Als wij mor gen voor de achttiende maal vertrekken, valt er een hele boel nieuws te zien. Wij hebben op de officiële auto's nieuwe borden, de controleurs hebben nieuwe banden, de vlaggen zijn vernieuwd, enz. Dank zij de sa menwerking!" Dweilen Zaterdag zagen wij het met eigen ogen dat het wel goed zit met dat Laura-bestuur. In het voor malige tehuis voor Ouden van Dagen aan de Oudshoornseweq. dat over enige tijd zusterhuis voor het toekomstige zieken huis wordt, waren voorzitter P Groenhart en echtgenote, secre taris P. Koren met zijn vrouw, en de goedlachse commissaris H. Dirkzwager (onder anderen) druk bezig met emmers, be zems en dweilen. Nog maar net was de toestemming binnen om het gebouw, dat al een jaar leeg staat sinds de Laura het heeft gebruikt, weer in te richten om er diverse po litiekorpsen in te slapen te leg gen. Toen moest er poot-aan worden gewerkt. Met enkele in allerijl opgetrommelde mensen en het bestuur is het oude ge bouw met bezemen gekeerd. De dames die even hard hebben geploeterd, zagen er daarna op toe. dat de politiemensen er van vanavond af van de grond kun nen eten. Aanmelding Ook met de aanmelding valt het alles mee. Wellicht wordt dit jaar geen nieuw record geves tigd zoals vorig jaar (432). Maar er zijn toch alweer een dikke 300 inschrijvingen bin nen. Vanmiddag om twee uur gaat de inschrijving in het Nuts- gebouw weer beginneEn dat kan toch nog wel een honderd man opleveren. En dan nog. Zelfs al haalt men dit jaar de 400 niet. Men bedenke dan dat de Laura geen massaal fietsfeest mag worden. En niet alleen omdat de spreekwoorde lijke gezelligheid zou kunnen verdwijnen, maar ook uit tech nische overwegingen cn van wege politiële verordeningen. Weer mee Voor pessimisme is geen plaats in de Laura. En daarom gaan wij morgen ook weer mee met de honderden fietsers. Al zit er voor ons nogal wat werk aan. het is toch een vakantieweek. Van een dergelijk gezond, spor tief en oer-gezelUg evenement willen wij onze lezers dagelijks uitvoerig op de hoogte houden. Na de opening vanavond, bij het gemeentehuis, gaat de Laura karavaan zich over Alphen ver spreiden. Als vorige jaren zoe ken de oude bekenden elkaar weer op. Men bespreekt van alles, ook het weerbericht Maar de meesten zullen wel bij tijds in bed liggen. „Dat gaat wel over", zeggen de oude rot ten in het Laura-vak. „De sfeer houdt ze 's avonds wakker en overdag fit". De route Voor morgen is de route, behou dens op het laatst binnengeko men wijzigingenals volgt: Alphen, Hazerswoude, Rijndijk, Zoeterwoude Rijndijk, Zoeter- woude Dorp, Stompwijk, Leid- schendbam, Voorburg, Den Haag, Wassenaar, Katwijk aan Zee, Noordwijk aan Zee, N oordwij- kerhout, De Zilk, Lisse, Haar lemmermeer, Leimuiden, Rijn- saterwoude, Woubrugge, Al phen. De rijders van groep A rijden van Leidschendam af via de volgende plaatsen naar Was senaar: Nootdorp, Delft, Wate ringen, Loosdutnen, Den Haag en Scheveningen. Henley Royal Regatta. Het Amsterdamse tweetal moest ln de eindstrijd om de Sil ver Goblets de zege aan de Oost-Duitsers Gunter Bergau en Pieter Gorny laten, die vorig jaar op de Amsterdamse Bosbaan Europees kampioen twee zonder stuur- Het was de eerste zege van een Oost- duitse roeiploeg op Henley. De Europese kampioenen hebben hun tegenstanders geen kans gegeven. Direct al namen Ber gau en Gorny de leiding. Na 600 m. lag Je Oostduitse boot twee volle lengten voor op de Willem 3'ers. Halverwege de baan was het verschil zelfs 2Vz lengte. In de laatste fase van de strijd ging het tempo van Boelen cn Enters omhoog. Zij kon den de Oostduitsers echter in het geheel niet bedreigen en werden met twee leng ten verslagen. Bergau en Gorny hadden voor de 2112 m 7 mm( 42 sec- nodig. Revanche voor Ratseburg De grootste triomf van het roeifcest op de Teems kwam ongetwijfeld op naam van de „wonder-acht" van Ratzeburg, die tot voor een jaar onverslaanbaar werd geacht. De Westduitser*, wier slagtempo niet beneden de 40 zakte, namen na felle strijd revanche voor de nederlaag die zy vorig jaar op de Todabaan van Tokio le den tegen de Vesper Boatclub van Phi ladelphia, waardoor zij de Olympische titel aan de Amerikanen moesten laten. De ploeg van „roelprofessor" Karl Adam versloeg de Vesper Boatclub in een enerverende race met een halve lengte en zorgde in het duel om de Grand Chal lenge Cup, het hoofdnummer van de Hen ley Regatta, voor een nieuwe recordtijd. Ratzeburg triomfeerde in 6 min. 16 sec. Twee dagen tevoren had de Vesper Boat club in de halve finale tegen de acht van de Harvard universiteit het record op 6 min. 18 sec. gebracht. Challenge Cup De Challenge Cup voor dubbel tweeën was voor Martin Studach en Melchior Burgin. 't duo dat donderdag in de 1ste ronde van de double sculls dc combina tie Boelen-Enters uitschakelde. De Zwit sers, die in Tokio vierde werden, leidden tegen de Oostduitsers Manfred Haake en Joachim Bruckhandler van start tot fi nish. Zij brachten het baanrecord, dat al in hun bezit was, op 7 min. 1 sec. Het verschil tussen beide ploegen bedroeg bij de finish twee lengten. De Amerikaanse krachtroeier Don Spero eiste de Diamond Sculls voor Skiffeurs voor zich op. Ook Spero. die de Engelsman met de Ned. aan doende naam Warrell Verburgh met drie kwart lengte versloeg, zorgde voor een nieuw record. Hy zegevier de in 7 min. 42 sec. De finale van de Stewards Cup voor on- {lestuurde vieren was een Britse aange- egenheid. De ploeg van Quintin klopte de vier van Nautilus in 6 min. 55 sec. zon der moeite. Ned. jeugdroeiploeg tegen Engeland O c> AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse Roeibond heeft in samen werking met de Jeugdcommissie de Ne derlandse jeugdploeg samengesteld, die op 6 augustus in een jeugdwedstryd te gen Engeland in Henley cal uitkomen. De vier met stuurman van Naarden (Mullers, Bosch, Van Loenen, Van der Meer en Tummers). Dc twee zonder stuurman van Willem 3 (Meier en De Jong). Dc skiffcur van R1C (Klaasse). Dc twee met stuurman van Willem 3 (Riedel, Peetere en Overbeekc). De vier zonder stuurman van Willem 3 (Meier, Durrer, Foppcma en De Jong). Dc dubbel twee van Cornelis Tromp (Constandse. Borkentl). Dc acht van Amstel (Amesz, Engelse. Schoft. Schabbing. Schaap. Wolff. Van Uncn. Van der Hilst, Heringa». ROEIEN De Amstcl-skiffeur Jan Wienese heeft zaterdag tgdens internatio nale wedstrijden op de Baldeny-See bg Essen een zege geboekt op de Duitser He.dorn. Dc Amsterdammer, die sterk roeide, had voor de 2000 m 8 min 20.5 nodig. De Duitser maakte een tgd PARIJS In de periode 1061—1965 heeft de Fran se regering door middel van een wet voorzienin gen getroffen, waarbg in totaal 645 miljoen Franse francs beschikbaar kwa- ten behoeve van sport en recreatie. Nu is door de Assem- blée een tweede wet aan genomen. die is bestemd voor de periode 19661970 en düe een begroting aan- wgst van 1050 miljoen Tezamen met de bedra gen die beschikbaar wor den gesteld door gemeen telijke overhedén en par ticuliere instanties komt ongeveer een bedrag van 3,7 miljard francs vrij voor sport en recreatie. Van dit zeer grote be drag is men onder meer van plan 1250 9tadions te bouwen (tegen 1150 in de eerste periode). 580 scho len voor lichamelijke op voeding op te riohten en zwembaden aan te leggen. Bovendien zullen in die periode 750 jeugd huizen. 300 jeugdherber gen, 1050 vakantiekolonies en 2050 recreatiecentra verryzen. En. alsof het allemaal nog niet genoeg is. rullen 600 scholen voor lichame- Ujke opvoeding uitslui tend bestemd voor stu denten, als mede 70 zwem baden. uitsluitend voor schoolgebruik, worden ge bouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9