Margaret Smith heroverde Wimbledon dames-titel Jeugdige Marie Mulder boekte dubbele zege Poolse atlete Irena Kirszenstein in vorm Landstitel zaterdagvoetbal voor 't eerst naar Oost? Vroeger aanvangsuur vond instemming KERSENRONDE VOOR DAAN HOLST Bijna 1.5 miljoen sportbeoefenaren MAANDAG 5 JULI 190" WIMBLEDON Zo eenzijdig en onaantrekkelijk de Wimbledon-titelstrijd tussen Roy Emerson en zijn vriend Fred Stolle vrijdag was geweest, zo levendig en sprankelend was het duel tussen de kampioene Maria Esther Bueno uit Sao Paulo en Margareth Smith uit Melbourne, dat zaterdag werd uitgevochten. De 22- jarige Margaret, de beste atlete die het toptennis ooit heeft gekend, was in haar meest ongenaakbare vorm en Maria Esther Bueno verslagen in aantrekkelijke wedstrijd in 55 minuten van het mooiste en sterkste dames-ten nis dat men zich denken kan, heroverde de kampioene van 1963 haar titel op de donkere drie jaar oudere Bra ziliaanse tennis-ballerina, die in 1959, 1960 en 1964 de hoogste eer had opgeëist. De cijfers waren 6-4, 7-5. Zij wijzen er op, dat Maria het in de tweede set niet ca deau heeft gegeven. Beide speelsters hebben last van ze nuwen gehad, maar hoewel de duibbe- le fouten daaraan niet vreemd zullen zijn geweest, het spel is er niiet door aangetast en de 15.000 toeschouwers, dde het verschijnen van Lady Churchill in de koninklijk loge opvallend hartelij ker hadden begroet dan het binnenko men van eerste minister Wilson, heb ben met volle teugen genoten De vele honderden, die vanaf vrijdag middag de gehele avond en nacht door voor de hekken van Wimbledon hadden gebivakkeerd om een staanplaats te be machtigen, hebben daar geen spijt van gehad. Zij zullen het hoogstens jammer hebben gevonden, dat de partü binnen het uur was afglopen. Veel scorend met haar volmaakte backhandrive - vrijwel een kopie van die van Emerson - doorbrak de breed geschouderde Australische tweemaal de service van ,,La Bueno" nadat zij zelf in de derde game door een paar afge meten lobs was verslagen. Maria Bueno leverde een prachtige tegenstand, goed anticiperend en sterk vollerend in aanvallende positie met een lastig te retourneren service. Maar terwijl Margaret Smith, die in de ser vice overigens geen enkel risico durfde te nemen en daarin ook lang niet haar grootste vaart legde, de groundstrokes zeer diep in het achterveld joeg, kwamen de drives van de Zuidamerikaanse speel ster aan lengte tekort. Sterk tennis Bueno speelde zonder twijfel zeer sterk tennis en met het scherpe plaat sen in de brede spreiding van haar sla gen zou zij alle speelsters ter wereld hebben verslagen. Maar niet Margaret Smith, Haar prachtige lopen, op sterk voetenwerk gebaseerd, was het afdoende antwoord op het plaatsspel vu Bueno, die na 5—3 met een door braak terugkwam tot 5—4, maar toen zelf haar service verloor op het tweede setpunt, dat met een afgemeten back handlob werd benut: 64. Mangaret begon haar service te ver liezen, maar haar rivale miste op eigen opslag twee eenvoudige kansen aan het net, waardoor het evenwicht werd her steld. Toch leek het op drie sets af te zullen gaan toen Margaret Smith in de vjjiflde game haar service verloor en Bu eno via 24 op 35 kwam in een perio_ de van haar beste en meest aanvallende tennis, dat het tijdens re ralliès muis stille centrecourt tot ware explosies van enthousiasme bracht. Maar juist in die fase groeide de kracht van de Australische tot een onweerstaanbare. Zij verhoogde haar vaart door de bal len sneller te nemen en met nog scher per passeerschoten werd Maria weer in de verdediging gedrongen. Na een dub bele fout op 4—5 verloor deze haar ser vice en toen was de tegenstand ineens voorgoed gebroken Miss Smith was ntiet meer te stuiten als wilde zij het onder geen beding op een zenuwslopende der de set laten aankomen. Maria Bueno kwam na 65 voor Smith op eigen ser vice snel op 03 en maakte toen een voetfout, die alle veerkracht brak. Met Margaret Smith buiten de lijnen geran geerd sloeg zij een simpele smashkans in het net en dat was het onverwacht snelle einde. Veertiende zege In de 18e partij, die belde rivalen (en allesbehalve vriendinnen) tegen elkaar speelden, had Margaret Smith de 14e zege behaald, de vierde achtereenvol gende van dit paar. Gemakkelijker dan verwacht zege vierden John Newcombe en Tony Roche in de compleet Australische he- rendubbeleindstrijd met 75, 63, 64 over Ken Fletcher en Bob Hewitt. Maria Bueno, nog wat aangeslagen door het verlies van haar titel en Bil- lie Jean Moffitt waren natuurlijk te sterk voor de Frangaises Frangoise Durr en Janine Lieffrig: 62, 75. Dat het Franse paar, de eerste Euro pese finalisten sedert lange tijd, nog een lange set wisten te forceren, was een verrassing voor iedereen. Wimbledon sluitstuk was een attractie ve eindstrijd tusen Ken Fletcher met Margaret Smith tegen Tony Roche met Judy Tegart. Fletcher/Smith wonnen met 1210, 63, zodat dit jaar geen en kele finale meer dan de „straight sets" heeft Okker slordig Tom Oker heeft voor nog enkele honderden toeschouwers, die met een plaats op baan 1 genoegen moesten ne men, meegeholpen aan het vervolmaken van de Australische tenishegemonie. In de finale om de ali-England-Plate had bU na 6—3 voor 21-jarige Owen In Duitsland 1140 nieuwe zwembaden BONN Als gevolg van een plan va het Duitse Olympische Comité zijn in West Duitsland tussen 1960 en 1964 in totaal 1140 nieuwe zwembaden gebouwd. Van deze 1)40 baden zijn er 110 over dekt, 550 openluchtbaden en 480 instruc- tiebaden. Ingewijden verwachten dat de resuita- Davidson, nr 6 van de Australische rang. HJst, de tweede set als het ware voor het grijpen. Maar na setpoint op 52 keerden voor Okker de kansen in een reaks van slordigheden en werd het 86 voor Dividson. Ondanks dit teleurstellende slot mag de Nederlandse conclusie uit Wimbledon 1965 luiden, dat ons land voor het eerst een speler van groot formaat heeft. Het is nog te vroeg om bespiegelingen om trent de toekomst te houden. Veel zal af hangen van de mogelijkheden, die de jonge Haarlemmer krijgt, hoe het zal gaan met de militaire dienst, hoeveel geld er voor zijn verdere opleiding beschik baar zal komen - vooral - welke coach hem eens stevig onder handen zal nemen. Zeker is (helaas mag men zeggen), dat Okker absoluut de enige is met werke lijk talent Bij de dames, die zoveel leken te be loven, is de vooruitkang stil komen te slaan. Zowel bU Betty Stoeve, Trudy Groenman, Ellk Krocke en Els Sprayt ontbreken de atletische kwaliteiten en allen een harde conditietraining en een goede, even harde coaching zullen ver betering kunnen brengen. Invallers ook in Engeland toegestaan FOLKESTONE Op de jaar lijkse algemene vergadering van de Engelse Football Association is zaterdag met 43 tegen 19 stemmen besloten voor een jaar, bij wijze van proef, toe te staan dat in de competitie-wedstrijden gedurende de gehele speeltijd één geblesseer de speler van beide ploegen mag worden vervangen. De football lea- que had deze voor Engeland stellig revolutionaire wijziging voorge steld De suggestie behoeft echter nog de goedkeuring van de Foot ball Association. Ned. volleyballers tegen W.-Duitsland DEN HAAG De heren-volleybal wedstrijd NederlandWest-Duitsland, die geld als een return voor de vorig jaar in Kettwig gespeelde interland, is vastgesteld op 20 november. De plaats, waar gespeeld wordt is nog niet be- Margaret Smith won zaterdag in Wimbledon de titel in het dames, enkelspel door in de finale Ma ria Esther Bueno te verslaan. Na de wedstrijd poseerde zij met de grote trofee voor de fotografen. Nieuw Ned. record op de 400 meter BERN De Groningse student Frcd van Herpen heeft zaterdag in Bern voor de tweede maal in één week tijds het Nederlands record op de 400 meter ver beterd. Van Herpen liep zaterdag over deze afstand 46.9 sec. nadat hij precies een week tevoren in Enschede nog 47 sec. nodig had gehad. Atletiekkampioenschap V.S. COLUMBUS Marie Mulder, een 15- jarige Amerikaanse atlete van Ned. af komst, heeft zaterdag in Columbus op de laatste dag van de Amerikaanse dames- atletiekkampioenscliappen een dubbele overwinning behaald. Zij won de yards in 2 min. 11.1 sec. terwijl zjj e eens zegevierde op de 1500 m., een i LONDEN De 19-jarige Poolse atlete Irene Kirszenstein heeft zaterdagmiddag in het Londense White Ctity Stadion tijdens de internationale Engelse dames kampioenschappen het Europees record op de 100 yard geëvenaard met een tijd van 10.6 sec. Vier Engelse atletes Heather In Zweden 100 kunstijsbanen STOCKHOLM In Zweden zijn in het afgelopen jaar vijftien nieuwe ijs hockey l>anen In gebruik genomen, waar door het totale aantal banen In dit land met zes miljoen inwoners op honderd is gekomen. Katrineholm heeft een baan gekregen met een oppervlakte van 10.250 m2, waar van de kosten f840 000 hebben bedragen In Vanersborg is een nieuwe baan van 10 000 m2 geopend, die f682.500 heeft ge- Stockholm alleen al heeft elf könst- ijsbanen, verdeeld over de diverse wij ken van de stad- Hiervan is de Johannes- hov-baan overdekt, hetgeen ook het ge val is met de baan te örebrö. NED. SPORTLIEDEN NAAR ISRAËL DEN HAAG Een groot aantal Ned. sportlieden zal van 23 tot en met 31 augustus in Tel Aviv deelnemen aan de Maccabiah. De eerste Ned. kandidaten zijn thans voor deze Joodse spelen aan gewezen. Het zijn: Atletiek: dames: Selma Heystek (Hor den) en Cary Piller (Speerwerpen). Tur nen: Joost Blits. Boksen: Gans. Judo: Gerrie Blits. Tennis: dames: Ineke van Wezen en Marina wachtal, heren Okker, Ehnlich en De Jong. Wielrennen: Rede- ker. Schieten: Katsq. Schermen: dames: Mary Mayer-Van der Sluis en Mary Kats Dwinger, heren: Max Dwinger en Van Gelder. Young (1958), Mary Rand, Dorothy Hy- man en Daphne Arden (allen in 1964) hebben al eerder 10,6 sec. gelopen. Irena Kirszenstein, die in Tokio twee zilveren medailles veroverde op het ver springen en de 200 m„ moest ook nu bij het verspringen weer haar meerdere er kennen in de Engelse Olympische kam pioene Mary Rand-Bignal. De Engelse zegevierde met 6.40 m. waarmee zij haar reeks overwinningen in drie jaar verloor Mary geen enkele maal op dit nummer voortzette. Irena Kirszen stein bleef met 6.38 m. slechts 2 cm ach- De Engelse Joy Grievesen was de snel ste op de 440 yards. De Britse atlete zege vierde in 55.1 sec. Historische mijl-race Het hoogtepunt van de kampioen schappen was een invitatiewedstrijd over een mijl. In deze race, die in 3.56.8 een zege opleverde voor de Tsjech Odlozil, kwamen voor de tweede maal in de ge schiedenis acht lopers onder de 4 min. Peter Sncll, de Nieuwzeelandse Olym pische kampioen op de 800 en 1500 m. leed zijn vijfde achtereenvolgende ne derlaag. tijdens zijn Europese toernee. Snell eindigde in 3.59.7 als zevende. De uitslag van deze historische mijl race luidt: 1. Odlozil (Tsjjl.) 3.56.8, 2. Davies (NZ) 3.56.9, 3. Whetton (GB.) 3.57 7, 4. Green (GB) 3 57.8. 5. Harris (GB) 3.59 0, 6. Boulter (GB) 3 59.5. 7. Snell (NZ) 3.59,7 en 8. McKim (GB) 3.59.9. mer dat voor de eerste maal op het pro gramma stond. Op de 1500 m. noteerde Marie Mulder 4.36.5 waarmee zjj haar even oude tegenstandster Sandra Knott evenals op de 880 yards juist voorbleef. Amerika beschikt kennelijk over vol doende talent op de langere loopnum mers, anders laaft men toch geen twee meisjes van 15 jaar voor wie de 880 yards eigenlijk al te zwaar is. opdezelfde dag nog niet eens een 1500 m. lopen. In het land van de onbegrensde mogelijkheden heeft men kennelijk nog nooit gehoord van het plegen van roofbouw. Een andere jeugdige atlete, de 17-jari- ge Lynn Graham. werd kampioene op kogel en discus mèt resp. 14.50 en 48.08 m. Op de sprintnummers hadden de twee Olympische kampioenen Wyomia Tyus en Edith McGuire geen moeite. Tyus won de 100 yards in 10.5 sec., terwijl Edith McGuire op de 220 yards 23,6 sec. liet af drukken. Na de kampioenschappen werd de Amerikaanse damesploeg, die deze maand in Kief tegen Rusland uitkomt, als volgt samengesteld: 100, 200 en 4x100 m.: Wyomia Tyus, Edith McGuire, Diana Wilson en Debbie Thompson. 400 m.: Jannel Smith, Norma Harris en Madeleine Manning. 800 m.: Marie Mulder en Sandra Knott. 80 m. hor den: Mamie Rallins, Denise Pschal, Cher- rie Sherrard en Rosie Bonds. Kogel en discus: Lynn Graham, Cynthia Wyatt en Carol Moseke. Speer: Renee Baer en Lur- line Hamilton. Verspringen: Willy White, Sonia Guss en Cynthia Rollings. Hoog springen: Eleanor Montgomery en Estei- le Baskerville. Hoe Keulen sport bevordert KEULEN De sportverenigingen van Keulen behoeven dit jaar voor het eerst geen huur meer te betalen voor de ge meentelijke sportcomplexen, noch voor de gymnastieklokalen en zalen Verenigingen, die de beschikking over een eigen sportcomplex hebben, alsmede de zwemverenigingen profite ren niet van deze gunstige regeling. Het heeft er alle schijn van dat de kampioenscompe titie zaterdagvoedbal in een beslissend stadium is ge komen. De oorzaak hiervan is gelegen In het feit dat Excelsior '31 er zaterdagavond in Spakenburg in slaagde IJsselmeervogels met de oneven goal te klop pen. Slechts een punt scheidt de Rjjssense ploeg nog van het kampioenschap van Nederland en met de wed strijd van komende zaterdag in eigen omgeving tegen Zwart-Wit voor de boeg mag met recht van zeer gun stige perspectieven worden gesproken. Het zou overi gens het eerste oostelijke team worden dat het kam pioenschap van Nederland in de wacht gaat slepen. Terwijl IJsselmeervogels nu definitief is uitgeschakeld kan voorts alleen aan Zw. Wit nog 'n kansje worden toegekend. Willen de Rotterdammers de titel beha len. dan zou achtereenvolgens van Excel sior, van IJsselmeervogels en nogmaals in een extra wedstrijd van Excelsior moe ten worden gewonnen. Dat lijkt vc hands een te zware opgave voor Zwart Wit. De stand in de kampioenscompetitie luidt momenteel: Excelsior '31 3 2 1 0 5 5—2 IJsselmeervogels 3 0 2 1 2 12 Zwart-Wit 2 0 111 1—3 Hazerswoudse Boys poulewinnaar van veteranentoernooi DE LIER De Lier startte zaterdag zijn veteranentoernooi dat op twee zater dagen wordt gespeeld en waaraan tien verenigingen deelnemen De elftallen zijn verdeeld in twee poules, waarvan de winnaars elkaar later zullen ontmoeten- In de eerste poule bleven Hazerswoud- 9e Boys en Loosduinen ongeslagen. Zij speelden tegen elkaar met 0—0 gelijk en wonnen alle andere wedstrijden. Na straf schoppen werd, Hazerswoudse Boys win- De uitslagen waren: 's-Graver.zande Loosduinen 12. HonselersdijkMaas land 00. Hazersw. BoysLoosduinen 0 0. Maasland"s-Gravenzande 11. Hon selersdijkHazersw. Boys 01 Loosdui nenMaasland 10. 's-Gravenzande Honselersdijk 11, Hazersw. BoysMaas land 30. LoosduinenHonselersdijk 1 0. Hazersw. Boys—'s-Gravenzande 2—1. Hazersw- Boys 4 3 1 0 7 61 Loosduftien 4 3 1 0 7 41 •Gravenzande 4 0 2 2 2 46 Honselersdijk 4 0 2 2 2 13 Maasland 4 0 2 2 2 15 Hazerswoudse Boys komt uit tegen de innaar van de poule van komende za terdag. waarin uitkomen: 's-Gravenzande S.V.. Naaldwijk. De Lier. Moester en Maasdijk. WIELRENNEN Lambrechts winnaar in Kruidingen KRUININGEN De Belg Emiel Lam brechts heeft zaterdag in het Zeeuwse Kruiningen een internationale wegwed strijd voor profs gewonnen. De Belg ver sloeg In de eindsprint van de 120 km lange rit een groepje van ze» renners, dat vijftien km voor de finish was ontsnapt. Aanvankelijk had ook de actieve Jos van der Vleuten deel uitgemaakt van de kopgroep, maar de Brabander kreeg in de laatste kilometers twee maal een lekke band. De uitslag luidt: 1 Lambrechts (Belg) 3.05.-; 2. V. d. Klundert (Hoogerheide); 3. Zoet (Sassenheim); 4. Knops (Spekhol- zerheide); 5. Schroeder (Koningsbosch); fi Snepvangers (Breda): 7. Mesters (Den Haag) allen de zelfde tijd: 8. Tummers (Geulle) op 55 sec.; 9. De Jongh (Am sterdam); 10. Verschueren (Belg) allen de zelfde tijd als Tummers. Gelukkige zege van Excelsior IJSSELMEERVOGELS—EXCELSIOR 0 1. Excelsior mocht zich gelukkig prij zen dat de score bij rust nog dubbelblank was. De Spakenburgers waren de gehele eerste helft ver in de meerderheid, maar goed verdedigen van de Rijssenaren en slechte afwerking van de thuisclub-aan vallen waren er oorzaak ven, dat de stel lig verdiende voorsprong voor Koelewijn c.s. niet op het scorebord kwam Tien n na rust liet keeper Hemen een door Vondel ingeschoten bal los en dat gaf middenvoor Wold de gelegenheid 0—1 te laten aantekenen. Nadien heeft IJssel meervogels nog volop geprobeerd de ach terstand weg te werken, zij het wat min der overtuigend dan voor rast. maar de hechte achterhoede van Excelsior met de uitmuntende keeper Leyendekker aan het hoofd gaf geen krimp. SCHERMEN De 28-jarige Moskouse Galina Gorotsjova heeft in Parijs het wereldkampioenschap floret behaald. Zij verwees in de finale de Roemeense oud wereldkampioene Olga Szabo naar de tweede plaats. Heetgebakerde Spakenburgers gingen slaan SPAKENBURG. Henk Nijland. de rechtsachter van Excelsior is za terdagavond stellig met hoofdpijn thuisgekomen. Hij was tijdens de nist zo onverstandig een geweld dadige handeling te plegen tegen over een zoontje van de heer Koe- lewijn, de voorzitter van IJssel meervogels. Dat zette kwaad bloed bij verscheide ne supporters van IJsselmeervogels en hoewel het bestuur van de Spa kenburgers na afloop, toen de Ex- celsior-spelers naar de bus liepen, zich alle moeite getroostte de zaken in goede banen te leiden, zagen een paar heethoofden toch kans Nijland enkele flinke klappen op het hoofd te geven. Het gevolg was dat hij min of meer groggy in de bus belandde. Slechts het plexiglas redde de autobus van een kapotte voorruit, waarop enkele lege flesjes in scherven bra ken. Bij het wegrijden gingen drie fietsen onder de zware banden van de bus in een verkeerde vouw. Met twee processen-verbaal, één voor het geval tijdens de rust en een voor het geven van een klap aan Vedder tijdens de wedstrijd werd Nijlands houding overigens reeds voldoende duidelijk afgetekend. De wedstrijd op zich was overigens beslist minder hard dan die tegen Zwart-Wit van een week eerder. Slechts direct na afloop uildcn en kele heetgebakerde Spakenburgse supporters zich aan Nijland vergrij pen, hetgeen dank zij het kordate optreden van voorzitter Koelewijn in de kiem werd gesmoord. I ergadering zaterdagvoetballers die zaterdagmiddag in hotel Terminus werd gehouden, heeft weinig schokkende punten naar voren gebracht. Eerst bfj de behandeling van de rondvraag, werd door de heer J. Baardman, secretaris van Ca- pelle, het aanvangsuur voor het nieuwe seizoen ter sprake gebracht. HU infor meerde in dc eerste plaats of dit reeds officieel op half drie was vastgesteld en ten tweede, of er voor de veren'/lngen nog tjjd overblijft zich hierover te be- De moeiiykheid was, dat cr op dat mo ment nog niets officieels bekend is en dal de kans groot is, dat eerst kort voor het begin van het nieuwe seizoen bekend wordt gemaakt of het inderdaad op 2.30 uur gesteld wordt. Het voor en tegen hiervan werd door diverse afgevaardig den onder de loupe genomen. De heer Baardman was van mening, dat de junio ren daardoor later (te laat) thuis zouden komen, omdat hun wedstrijden naar een later tijdstip verschoven moeten worden. Anderen vonden de vroegere gang van zaken (wekelijkse opschuivingen van het aanvangsuur) bepaald hinderlijk en oor zaak van veel moeilijkheden. Over het algemeen kon men bet wel eens zUn met de tUd van half drie ei ziet er dan ook naar uit, dat in het ko mende seizoen hiermede een proef zal worden genomen, zoals we destijds reeds berichtten. MIERLOHOUT De Amsterdam- er Daan Holst heeft zaterdag in het Brabantse Mierlohout de tiende Kersen- ronde gewonnen. Holst had aan het einde in de 150 km lange rit een voorsprong in 27 seconden op een groepje van vUf nners, van wie De Wilde de spurt won. Deze kersenronde is een ware slijtage slag geworden. Aan de kop van het pelo ton viel gedurende de 150 km lange rit bijzonder weinig te beleven. Aan de staart echter des te meer. Ttientallen ren- moesten afhaken, moegebeukt door ware wind, waartegen slechts af en toe in de bossen beschutting kon worden gezocht. Het gevolg was dat van de ruim 150 deelnemers slechts een goede 30 de eindstreep in het kersendorp Mierio haalden. Eef Dolman, de nationale kampioen leek de meeste kans op de zege te heb ben. De Roterdammer werd echter scherp in het oog gehouden en kreeg van de overige kopstukken niet veel ruimte. Een slecht stuk weg even voorbij Sterkscl (52 km.) gaf Kettenis, Wagt- mans, Kloosterman en Van Piere de ge legenheid om weg te springen, maar Dol man en Van Middelkoop brachten het peloton weer bij. Daarna bleef het ge ruime tijd rustig maar bij de tweede om loop onder Lierop (103 km) sprongen Deenen, Kettenis, Van Katwijk en De Wilde weg. Even later voegden zich nog Van Piere en Holst bij de vluchters. On danks alle pogingen van het peloton slaagde de groep er niet meer in de vluchtelingen tot de orde te roepen. Zes kilometer voor de finish demarreerde Daan Holst, die door zijn ploeggenoten De Wilde en Van Piere knap werd gesteund. De Amsterdammer bouwde een ruime voorsprong op en zegevierde onbedreigd. De sprint van het peloton werd gewon nen door Dolman, die daarmee elfde Van Piere (Uithoorn) z.t., 4. Van Katwijk (Oploo) z.t., 5 Kettenis (Den Haag) z.t., 6. Deenen (Vlijmen) z.t„ 7. Motke (Roer mond) 3.27.57, 8. Van Seggelen (Budel- schoot) z.t., 9. Hcesen (Geleen) z.t., 10. Van Rooy (Zeelst) z.t. De meeste andere agendapunten gingen zonder meer onder de hamer door. Dé heren J. F. Gundelach en W.A de Klerk werden herkozen als leden van het Sectie- Bestuur Zaterdagvoetbal. De contributie van de VZC werd verhoogd van f 10.- tot f 15.-. Ook de VZC-juniortoernooien kwamen op deze matig bezochte jaarvergadering naar voren. Strijdpunt was weer dc leef tijdsgrenzen, die in sommige afdelingen anders liggen dan bü de KNVB is voor geschreven. Indien hierin geen wijziging komt, aldus Capelle-secretaris J. Baard man. zal Capeile zich van deze toer nooien distanciëren. Hoewel dc heer Mo- lamaker de wens uits-prak, dat het Capcl- le-bestuur zich eerst nog zou beraden over een dergelijke stap, was de heer Baardman toch resoluut in zijn bewering. Zaalvoetbal De heer J. v. Beem (KMVZ) vroeg, of de VZC mogelUk zaalvoetbal kan organi seren of propageren, want KMVZ wilt niet, waar het hiervoor terecht kon. Voor al het zaalprobleem (veillnghal desnoods) gold hier. Een lichtpuntje op deze vergadering was verder nog, dat de heer Molemaker in zijn openingswoord gewag kon maken van minder strafgevallen in het vorige seizoen en als de voortekenen niet be driegen, dan zal dat ook over dit seizoen het geval zijn. Krachtig optreden van de besturen achtte hij een dringende eis. Hij vond het ook van belang, dat protesten waren afgestraft en wes de verenigingen op de stelregel, dat „de scheidsrechter al tijd gelijk heeft, ook al heeft hij onge lijk". Ch. H. Geudeker, ridder orde Oranje Nassau AMSTERDAM - De sportjournalist Ch. H. (Kick) Geudeker ls benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De benoeming werd zaterdag bekend gemaakt tijdens een receptie, die werd gehouden ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de NV Uitgeversmaat schappij Sportweekbladen, waarvan de heer Geudeker directeur-hoofdredacteur, is. Het meest bekende blad, dat onder zijn leiding staat, is „Sport- en Sportwe reld". Kick Geudeker, die 64 jaar oud is, geldt ook als deskundige en bekwaam- auteur op het gebied van de hengelsport. Ook in Duitsland Leerstoel sportgeneeskunde GIESSEN De minister voor Cultu rele Zaken van dc Westduitse deelstaat Hessen heeft prof. dr. Harald Mellero- wlcr. benoemd tot hoogleraar ln de sport geneeskunde aan de medische faculteit van de universiteit van Giesscn. De leerstoel in de sportgeneeskunde aam deze universiteit is de eerste op dit DEN HAAG Uit een on langs door de Ned. Sportfede ratie gepubliceerde enquête blijkt, dat het aantal sportbe oefenaren in Nederland in tien jaar met 414.000 is gestegen nam in hetzelfde t\jdvak toe echter bonden van groeide deze bond met jaar terugliepen zijn squash (25 HJk geringe omvang. Zo leidde 150.000 leden. De geboortegolf procent), boksen (23), hand- i ledenwerfactie ning dat de leden-aantallen mintonbond i ln 1954 sportorganisaties nog scherper opgaande zouden hebben vertoond, 194719 had hierin een boogschieten (22), golf (12) i 50 procent geducht aandeel, vooral toen kaatsen (5). r aangesloten leden in 1958 het bestuur van de bond In datzelfde jaar traden ka- nieuwe categorie van pupillen tholieke clubs en ook clubs uit (9 tot 11 jarigen) Instelde bU de dlver- dien er geen tekort zou hebben het bedrijfsleven toe tot het Niet alle bonden boekten le- Enkele bonden, die ln 1954 nog minder dan duizend leden telden, boekten een hoog per centage aan ledenwinst: de se sportorganisaties 1.012.300 bestaan aan gymnastiekzalen. Ned. handbalverbond, hetgeen denwinst. De Ned. Bond van badmlntonbond (425 procent). sportbeoefenaren ingeschreven, zwembaden, eind 1963 waren dit er 1.426.300. sporthallen. De stjjging in deze periode be droeg 44 procent. De bevol- BU sommige bonden werd in De grootste winst in leden- ledenaantal met de helft ver- ties NJJB en Naja hadden gro- klngsgroep waarop de enquête 1 - - neerkwam op een leden-aanwas Handboogschutterijen verloor de watersklbond (300) 10.000 peronen. zUn verenigingen ln Midden en rugbybond (275). Zuid Limburg, waardoor het ------ Ook de belde Judo-organisa- Jaar winst geboekt aantal boekte de Kon. Ned. minderde betrekking bad (649 Jaar) van 50 procent. Het betrof hier Voetbalbond. In de Jaren 57— Takken van sport die In tien procent. te groeipercentages: 327 en 260 gebied jn West Duitsland. Prof. Mcllero- wicz, aie spnntkamp; en van Du Lland is geweest, is mom. nt iel voorzitter van dc commissie voor de topsport van de Duitse atletiekbond. Men kcrot in Europa reeds leerstoelen voor sportgeneeskunde in parijs, Oslo. Leningrad, Praag en Moskou. SCHAKEN NEDERLAND WON VAN TUNESIË AMSTERDAM Het Schaakolym- plsch team van Tnnesië, aangevuld met Jeugd en studentenspelers heeft in Am sterdam een voorlopige 41 nederlaag geleden. De uitslagen: F. Kuypens (Ned)—R. Deicadi (Tun) 0—1; Bouwmeester— Kchouk 1—0; Van Scheltinga—DJait af- gebr; CortleverDen Cheikh 1—0; Har- toch—Bouaziz 1—0; Enklaar—Rehouma 1—0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7