Brick Bradford Brandpunt: „W ij hebben J niets aangestookt" sigarnderUj'c uitwoed'- —Toch is het zo!- Jesfe en Uosfe Reclamewezen ging niet over de schreef n Senmoet i DE STENEN ZONDE I MAANDAG 5 JULI 1965 ÉTHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVIN ithergolven-ethergolven- •ethergoiven-ethergolven- NTS: 19.00 Nieuw» ln hetk Kort. 19.01 Voor de kleuters. CVK/IKOR/RKK19.06 Kenmerk, de ver- tiendaagse informatierubriek van de kerken. NTS: 19.35 Huckleberry Hound. TV-fllm. I old days, Finse van libellen. 20.30 The TV-fllm. 21.00 Terugkeer onmogelijk (Weg ohne Umkehr), speelfilm (beide keuringen 18 jaar). 22.30 De Eerste Wereldoorlog, docu mentaire (dl. 161. 22.55 Journaal. 23.00-23.1( Fllmverslag Tour de France. parade. 20.30 De j Christendom, documentaire (dl. 6). 21.00 Muziek op kasteel Pommersfelden door de Bamberger Symphonlker en soliste: moderne muziek. 21.35-22.05 Onze man in Londen. België: Nederlands progr. Kan. 2 en 10: 7 30 Richard Leeuwenhart. 7.55 De Weerman. 8.00 Nws. 8.30 Ronde v. Frankrijk. 8.45 kosters, blijspel door Gaston Benjamin Britten van Hans van Mar T. Wolfgang Amadeus Mozart 1. Sympho nic nr. 33 in Bes gr. t. KV 319. Allegro assai. Andante moderato. Minuetto. Finale. Allegro mal. Symphonie Orkest van de Beierse Omroep o.l.v. Eugen Jochum. 2. Concert voor plano en orkest in C gr. t. KV 487. Allegro maestoso. Andante. Allegro vivace assal. Camerata Academica van het Salzbur- ger Mozarteum; Dirigent en Solist: Géza Anda. II. Ludwig van Beethoven. 1. Concert voor plano en orkest in Bes gr. t. op. 19. Allegro con brio. Adagio. Rondo. Molto allegro. Emil Gilels, piano; Orkest van het Parijse Conservatorium o.l.v. André Vander- noot 2. Symphonie nr. 2 in D gr. t. op. 36. Adagio molto. Allegro con brio. Larghetto. Allegro. Trio. Allegro molto. Ko ninklijk Philharmonisch Orkest o.Lv. Sir Thomas Beecham. Alleen maar met camera erbij Hilversum I 402 m. N.C.R.V. 19.00 Nieuws; 19.10 Radiokrant. 19.30 Planoreciatl. roman tische muziek. 19.45 Lichte grammofoonmu- ziek. 21.00 De sleutel van het geluk, hoorspel. 21.50 Klassieke pianomuziek (gr..) 22.20 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Show-schouw. Mu zikaal klankbeeld. 23.40 Het Evangelie in Esperanto. 55-24.00 Nieuws. Hilversum 2 298 m. A.V.R.O. 20.00 Nieuws. Tour de France, nabeschouwing. 20.10 Holland Festival 1965: Nederlands kameror kest en soliste: moderne en klassieke muziek (Stereo) (21.00-21.25 Met een knip- oog naar de Muzen. Licht Instrumentaal t.I koor en zangsoliste. 22.30 Nieuws e lingen en SOS-berichten. 22.40 Stereo tropole orkest. 23.15 Weerklank, mu; vue. 23.55-24.00 Nieuws. Nieuwe rechten voor AVRO-leden (Van onze radio- en tv-redactie) MAASTRICHT Na afloop van de algemene vergadering van de AVRO heeft voorzitter mr. L. H. Slotemaker toegestemd in een korte persconferen tie naar aanleiding van het dalend ledental van zijn omroepvereniging. Hij deelde desgevraagd mede, dat de teruggang van liet aantal zich na 31 december 1964 heeft voortgezet. Thans vermindert het aantal bedank jes en komen er weer nieuwe leden zich aanmelden, maar de AVRO is met dat al onder dc 400.000 aanhan gers gezakt. Het juiste getal op 1 mei was 398.924, waarbij nog 30.711 „luistervinken", d.w.z. donateurs, kunnen worden geteld. Gevraagd naar de steeds in het vooruitzicht gestelde „plannen tot vernieuwing en versterking" van de AVRO, zei mr. Slotemaker, dat hij ook nu nog (na de aankondiging van 2 jaren geleden!) niet veel daarover kan zeggen. Wel, dat statutenwijzigin gen de leden nieuwe rechten zullen geven, t-w. tot het stellen van vragen in de algemene vergaderingen zonder daarvoor eerst toestemming van de ter vergadering genodigde vertegen- (Van onze radio- en tv-redactie) In een reportage heeft een veront waardigde Brandpunt-redactie zich zaterdagavond verdedigd tegen ge ruchtenals zou zij de studentende monstraties in Amsterdam hebben aangestookt", een kwestie, waarnaar de hoofdcommissaris van de Amstel- stad een onderzoek heeft ingesteld. De redactie liet via een van haar medewerkers weten, dat zij het „een grove belediging" acht, dat aan derge lijke geruchten het oor is geleend door de politie. Wel was een filmteam aanwezig bij het inmiddels verboden bloemen leggen bij het monument op de Dammaar ja wat wil men? Dat was nieuws voor de actualiteitenru briek. Het regende verwijten aan het adres van de Amsterdamse politie, die „in paniek" zou zijn geraakt en „zuIke overdreven maatregelen heeft genomen om de orde in de hoofdstad te bewaren bij de rondvaart van het verloofde paar, dat prinses Beatrix moest vragen aan de agenten, onze cineast nu eens gelegenheid te geven om te filmen", aldus het Brandpunt- commentaar, dat verder nog inhield: „Niet de heer Claus von Amsberg, maar de Amsterdamse politie heeft ons het meest aan de bezetting her- Men kon in deze reportage zien, hoe tijdens het verhinderde bloemen- leggen de Brandpunt-camera snorde, totdat de politie er een eind aan maakte en het tv-team ook meenam naar het politiebureau (waarvan uiteraard geen beelden!). Weer vrij gekomen, had redacteur Van Wester- loo een camera-praatje met de stu dent Regtien, die min of meer de leiding heeft gehad in de acties en nu de vraag moest beantwoorden „of hij het allemaal niet wat naïef vond". Ten slotte vond Brandpunt nu ook de officiële weg naar het politiebureau, waar de heer Van der Molen zei, dat Amsterdam één grote feestvreugde was, dat er zaterdag geen incidenten voorvielen en dat hij wél door het op de been brengen van een vergrote politiemacht de nodige maatregelen', had getroffen. Brandpunt liet alzo niets na om zichzelf van geruchten en beschuldi-\ gingen vrij te pleiten, maar de kijker kon toch niet ontkomen aan het feit,\ dat er gedurende de gehele uitzending I druk werd uitgeoefend in de richting! van de Amsterdamse tegenstreving". I Het woord „republikeins" kwam in te veel zinnen voor, zodat, er van. eghte objectiviteit niet kon worden gespro ken wel veeleer van een lichte sug-1 Ook besteedde Brandpunt aandacht aan het schrijven van de Ned. Dag bladpers aan minister Vrolijk inzake exploitatie van televisie- en radiore clame. Daarbij kreeg de secretaris van de NDP de vraag voorgelegd of deze kritiek op het ministeriële voor stel niet de liberale tegenstanders in de kaart speelt: „Dat ligt dan niet aan ons maar aan de minister die de pers niet voldoende tegemoet komt", luid de het antwoord, „wij willen niemand in de kaart spelen, alleen onze belan gen verdedigen". Een interessant interview met de schrijver Jan de Hartog, die in zijn nieuwste boek toestanden in een Amerikaans negerziekenhuis aan de kaak stelt, besloot deze Brandpunt uitzending. De KRO vulde de kijkavond verder met een Duitse produktie van de operette ..Die lustige Witwe" met Johan Heesters in een van de hoofd rollen. Een heel aantrekkelijke er, vooral dure opvoering in de ouder wetse stijl. Minder fraai was het geluid: er was té goed te horen, dat moeilijke soli en duetten alsmede de koorzang op de band stond bij de opname. Ook al zongen de meespelen den zelf, toch was het play-back- systeem gevolgd en het klankonder- scheid viel sterk op. De AVRO had niets dan buiten landse series op het tweede net, afgewisseld met een tienerprogram maatje over The Beatles en een lange saaie reportage van de 's middags gehouden algemene vergadering van deze omroepvereniging. De zondagavond ging heen met filmpjes, filmseries en herhaling van een documentaire. Afwisseling brach ten bij de VPRO het frappante Russi sche poppentheater Obrazov zoals het deelnam aan het Holland Festival ei optreden van het Radio Filharmo nisch Sextet in lichtvoetige composi ties. Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Het Woord, meditatie. ".05 Ouverture: reportages en commentaren, wegeninformatii Nieuws. 8.40 Lichte grammofoonmuzlek i toeristische tips en informatie voor de vro (9.00 Weeroverzicht). 9.35 Waterstanden. Sextuool, gevarieerd muziekprogram tieners. 14.00 Vooi eens en chansons (opi nofoonmuziek voor de plattelandsvrouw Lichtbak) (Tussen 15.30 en onderbroken wor Musiësta, gevai >or de zieken. 16.40 Onderweg, ee ma voor de oudere luisteraars. 17.00 jeugd. 17.50 Overheidsvoorlichting, uit de Nederlandse Antillen. Spre- ïk Dennert. 18.00 Lichte orkestmu- zangsollsten. 18.20 Grammofoonmu- iek. 18.30 Radio Volks Universiteit: Bejaar- progra Voor i Nieuw, ker: Hei nofoonmuziek. VPRO VVRO8.00 Nieuws. 8.10 Lichte 8.25 De groenteman). 8.45 -.55 Klassieke grammofoon muzlek. 9.00 Voor de zieken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte (Om 11.00 Nieuws. 11.02-11.32 R.V.U.: Om behoud van een Illusie. Het NaUonale Hoge Veluwe, door de heer J. M. zangsolis- te. 12.Z/ Mededelingen t.b.v. f tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorllchi zending voor de landbouw. 12.40 Lii en zangsolist. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualitei ten en grammofoonmuziek. 13.25 Beursbi richten. 13.30 't Muzikantenuur: klassieke muziek (opn.). 14.30 Kindermuziek (gr.). <inn t «-»- i- 1^ 40 Lichte grammo- (Om 16.00 Nieuw 16.30 Vooi de jeugd. 17.30 Lichte grammofooni de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualitei- 18.25 Licht orkest. 19.00 Paris vous parle. gesproken brief uit Parijs. 19.05 Koorzang: Joegoslavische liederen. 19.30 Gamelan: Indonesisch programm; België: Nederland Plm. 2 30—3.35 1858) We moeten de bouwers van de Egyptische piramiden niet alleen zien als knappe technici, maar vooral als geweldige organisatoren. Hebben we de vorige maal aannemelijk ge maakt, dat aan de bonw van de piramide van Cheops ongeveer 30.000 man werkten om het materiaal te brengen op de plaats, waar het volgens de bouwtekening behoorde te graniet komen, we dienen vooral niet te voor h< Piramide van Cheops juiste afmetingen uit de rotsen te voer worden gehakt. Niet minder dan zeker 2.300.000 blokken kalksteen dit bouwwerk nodig! En juist lijk aantal mensen in één groot organisatorisch verband aan het werk te hebben. In Egypte was de zaak bovendien nog wat gecompliceerder, doordat niet alle arbeiders die aan de piramide werkten, tot de slavenstand behoorden. Voor het merendeel werd dit leger arbeiders gevormd door ambachtslieden en boeren, die op stukken steen deze wijze in het seizoen van de i de piramide overstromingen (als er toch weinig of niets te doen viel) hun belasting betaalden. De bouw duurde, zoals Herodotus bericht, met 100.00 arbeiefïrs 20 dit materiaal zorgde, zal jaren. Ook deze tijdsduur zal in grote talrijk zijn geweest als het trekken wel juist zijn, want voor de aantal arbeiders dat daadwerkelijk bouw van een piramide met behulp hier vinden de bouw van de piramide werkte. staaltje van het organisatietalent de Egyptenaren. Want blokken werd aangetekend, voorbeeldig Alles bij elkaar hebben 60.000 i die bereiden zij onderdak in de piramide op de juiste plaats arbeiders is sleephelling hebben moderne dus al technici een tijd van 26 tot 30 jaren het berekend. En aangezien de Egyptena- oor ren daarna van hefwerktuigen ge- dit leger bruik hebben gemaakt, mogen we minstens 30.000 zeker aannemen, dat de bouwtijd geweest, zodat het daardoor aanzienlijk kon worden be- n voedsel, de zorg huisvesting 100.000 arbeiders, door kort. arbeidersploeg die dit werkje moest Herodotus genoemd, in grote trekken volbrengen, benevens de datum waar- wel met latere berekeningen overeen- op de steenlegging zich moest vol- komt. Zelfs thans, nu zoveel machine- trekken! rieën en krachtbronnen op allerlei was? Behalve de kalksteen werden nog gebied ter beschikking staan, is het aanzienlijk méér blokken en platen werkelijk geen kleinigheid een derge- Nadruk verboden. Maar nu wat anders. Wist u dat de guillotine ongeveer 500 jaar vóór de geboorte van Guillotin al bekend Weinig ernstige klachten O *7 [wordt door de gedragsregelen en *-,OWlG06VtlG Sflj i hooguit aanleiding ^zou kunnen zijn- J O voor een schadevergoedingsactie te- aad schadevergoedingsactie gen het stadion of de verhuurder van de plaatsruimte voor de reclame. woordigers van de gewestelijke bestu ren te verkrijgen en tot het doen van voorstellen. Voorts zal in het najaar een plan worden ingediend voor het samenstel len van een adviesraad inzake het bestuursbeleid, waarin men vertegen woordigers van allerlei bevolkings groepen wil doen plaatsnemen; er zal met deze raad die geen zeggenschap krijgt over de programma's, viermaal per jaar worden vergaderd. De raad zal 10 tot 15 leden tellen. Ter vergadering bleek niets van ontevredenheid van leden, er meldden zich in deze althans geen woordvoer ders, zodat de huishoudelijke agenda spoedig werd afgewerkt. Het afgetre den bestuurslid de heer De Jong werd via een oorkonde benoemd tot erelid van de vereniging. VANAVOND TE ZIEN Nederland I NTS uitzending van het Gouden Roos-programma van Montreux. de Finse show „The cold old days". speelfilm: kijkers boven 18 jaar kunnen zich verdiepen in het probleem van een Russische officier, die zeven jaar na de oorlog terugkeert in Berlijn en daar alles veranderd vindt. Titel van de film daarom: Terugkeer onmogelijk, voortzetting van de filmserie over de eerste wereldoorlog met de periode augustus 1914april 1917. AMSTERDAM Een klacht CONTROLE betrof een huis-aan-huis verspreide folder, waarin Swiebertje op z'n swieber- tjes" de jeugd aanraadde aan vader en aan moeder een bepaald artikel cadeau te geven. De code commissie kon geen overtreding constateren van een der gedrags regelen, maar was overigens wel van mening, dat Swiebertjes taal gebruik in die folder niet wel samenging met de reclame-ethiek: sinterklaastijd Drie ingecjiende bezwaren werden, voordal de codecommissie aan een behandeling kon beginnen, door de indieners ingetrokken omdat in onder ling overleg al een oplossing was gevonden. Als voorbeeld wordt ge noemd het gebruik van het woord „weggooifles", waarten allerwegen ernstige bezwaren naar voren werden gebracht. Voordat de commissie een mening had kunnen geven, werd de naam uit de roulatie genomen. Elf gevallen zijn momenteel nog in behandeling. Aldus een voorbeeld uit vele, die de codecommissie, die belast is met de handhaving van de Nederlandse code voor het reclamewezen in haar jaar verslag 1964 aanhaalt als gevallen waarvoor haar bemoeienis werd inge roepen. 27 bezwaren werden bij haar ingediend. Elf daarvan werden niet in strijd geacht met de in de code in 1963 geformuleerde gedragsregelen. „Een andere klacht betrof een ad vertentie voor een geweer met een telescoop met afbeelding ervan ge plaatst vlak nadat de moord op president Kennedy was gepleegd en in alle kranten foto's van het moordge weer waren verschenen. Ook dit vond de codecommissie etisch niet ver antwoord, zonder dat een der ge dragsregelen was overschreden". Ook de andere aangehaalde geval len zijn leerzaam vanwege de over wegingen, die daaruit spreken. Zo bijvoorbeeld zag de commissie ook geen overtreding van de gedrags regels in het feit dat het verhaal en de illustraties in twee boeken niet in j overeenstemming zouden zijn met de door de titels der boeken gesugge reerde inhoud. half drie gesteld, maar al om kwart twee kwamen de eerste kinderen aanzet ten. Sommigen waren alleen, anderen hadden hun moeder bij zidh. Kijk eens, het begint al te lopen!" fluisterde Josje opgewonden. „Ik denk dat. we dadelijk mog plaatsen te kort komen, Jes!" ..Dan zet ik .er nog wel wat stoelen bi]", lachte' Berend. ..Maar het wordt wel drukker dan ik gedacht had. Jullie hebben goed reclame gemaakt op sohool, jongens!" Peter had het bij de deur druk met het verkopen van de kaartjes. Zelfs een enkele vader had klaarblijkelijk een vrije middag genomen om met zijn de grote voorstelling te helemaal voorin, op de rij die gereser veerd was voor de artiesten en hun familieleden. „We moeten gaan beginnen. komen kijken. Toen het nog een paar minuten voor half drie was zat het hele pakhuis al bijna vol. En nog bleven er kinderen komen. Wacht maar!" zei Berend. Hij verdween in een aangrenzend kamertje en kwam naar buiten met een stapel stoelen op zijn rug, die hij nog een plaatsje wist te geven. Maar nu kan er edht niemand meer bij, Peter", zei hij. „Als alles vol zit, moet je maar geen kaartjes meer verko- Maar de drukte was nu wel voorbij en er bleef precies één stoel onbezet. De jongens hadden ook plaats genomen. jongens!", fluisterde Berend. „Wacht hier Hij verdween achter de toneelruimte. Even later weerklonken daar een paar schelle trompètklanken èn dan stapte een fraai uitgedoste Barend, die zelfs een hoge hoed had opgezet, het toneel op. „Geachte dames en heren, jongens en meisjes, boeren, burgers en buitenlui", sprak hij op deftige toon, „het is mij een groot genoegen u welkom te mogen heten bij deze gevarieerde voorstelling. U zult allereerst kunnen kijken naar Bernardo en Barnardo, de befaamde krachtmensen en gewichtheffers." De commissie acht het aantal klach ten in 1964, gezien tegen de achter grond van het totale advertentie volume, zeer gering, zulks vooral gelet op de omstandigheid dat de consumentenorganisaties een kritisch oog op de reclame in Nederland hebben. AANBEVELING 52 Nederland 2 KRO 8.01 uur is Imca Marina gaste in de gedanste hitparade „Waauw". 8.30 uur een aflevering van de serie „De eerste eeuwen van h christendom", gewijd aan de klooster-stichtingen en 9.00 uur een Duits programma waarin de Bamberger Symphoniker 7 werken van Richard Strauss en Couperin spelen. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 7.45 uur begint een populair platenprogramma van 5 kwartier. 9.00 uur herhaling van het hoorspel „De sleutel van het geluk", een modern sprookje. 9.50 uur pianomuziek van Grieg en 10.55 uur Show-schouw. Hilversum II VARA 8.10 uur concert van het Holland Festival (stereofonisch): in het Concertgebouw te Amsterdam speelt het Ned. Kamerorkest. 'O.m. hoort u het pianoconcert in d van Mozart, soliste Annie Fischer. 9.00 uur van allerlei in het spotprogramma „Met een knipoog naar de muzen". 9.25 uur voortzetting van het concert uit Amsterdam en 10.40 uur weer stereofonisch te beluisteren lichte muziek uit Israël, gespeeld door het Metropole-orkest. haardroogkap sprak de commissie als haar mening uit dat de daarin ver melde beweringen „voor ieder wel denkend mens een duidelijk overdre- aanbeveling betekenen, zodat daardoor geen „misleiding" te vrezen is". ij een klacht over de naam „le- dervinyl" oordeelde de codecommissie dat de toevoeging vinyl aan het woord leder juist aangeeft, dat het geen leder is, en dat dit gebruikelijk is b.v. bij leer en bont. Een klager maakte bezwaar, dat hij een reclame in een stadion had ge plaatst gedurende een manifestatie aldaar, nadat hem was voorgespiegeld dat de betreffende manifestatie via televisie zou worden uitgezonden. Dit laatste bleek niet het geval te zijn. De codecommissie meende, dat dit soort wanprestatie niet bestreken Op een zolderkamertje in Zürich heeft men het stoffelijk overschot ge vonden van een 72-jarige vrouw, die daar ruim acht maknden geleden moet zijn overleden. Men had de bejaarde vrouw het laatst gezien op 9 oktober 1964. Zelfs Jent je vergat soms een ogenblik dat haar oudste somber en verlaten in de hoek zat. Ante is de enige die nooit een kwaad woord zegt. Hij verdraagt de onenigheid van de jongens, zoals hij de schrammen en steken van het doornhout verdraagt dat hij in de wintertijd moet snoeien. Als Jentje hem verwijt dat hij geen goed vader is, omdat hij geen gezag heeft over zijn kinderen, antwoordt hij op zijn zachte wijze. Jentje heeft zijn gezag over Dries ondermijnd door alles wat de wilde jongen deed, te bewonderen en zelfs aan te moedigen Nu bewondert hij de durf van Lenter, een heel andere dan die van Dries, maar toch ook durf. De Horsten zijn langzaam en zeer bedachtzaam, ze overwegen lang en ze nemen zelden het nieuwe of ongewone zo maar aan. Lenter durft dat en Ante kan er geen kwaad in Jentje staat met open mond naar hem te kijken. Hoe die sul tot zulke gedachten komt! Dat hoor je zeker als je bij Volmar zit, hoont ze. Foei, Ante, bij een man die je eigen vrouw de deur uitzette. Je doet mee aan de tweedracht die ze in ons huis gebracht hebben. Martine en haar vader. Foei, Ante! Ante verbijt het antwoord dat hij zou willen geven Misschien heeft ze gelijk en moest hij nooit meer naar Joryt gaan. Jentje heeft haar mond te wijd opengedaan. Dat is haar gebrek om alles er maar uit te flappen, ook als het over dingen gaat waarvan ze niets weet of begrijpt. Joryt zou naar de diele kunnen komen, zoals hij dat vroeger deed om een kopje koffie met haar te drinken. Er hoeft dan verder niets gezegd te i door DIGNATE ROBBERTZ worden. Maar dat doet Joryt niet. Hij vraagt nooit naar haar. Ante gelooft dat hij Jentjes bestaan bijna vergeten is. Het gebeurt op avonden als Lenter niet thuis is dat Libbe Vennink op diens stoel bij het vuur zit. Stilletjes komt hij binnen, de kleintjes zijn dan al naar bed. Ante knikt hem toe en Jentje zegt zachtjes: Dag Libbe! Zelfs als ze een boze bui heeft, spreekt ze tegen hem zacht. Ze is de stille jongen gaan waarderen. Zonder drukte neemt hij de kleine werkjes uit hun handen. Een kinder- klompje waar een blikje over moet, een bak aardappels die geschild moeten worden, een stukje gebroken speelgoed. Of hij legt takken op het vuur en keert de grote blokken als ze beginnen te smeulen tot ze weer vlam vatten. Over Lenter wordt nooit iets gezegd en toch denkt Libbe veel aan hem. Hij begrijpt niet waarom zijn vriend liever naar Hinberghe gaat dan in het dal te werken. Voor Libbe is de aarde het grote wonder, waarin hij plant en zaait en oogst. Hij houdt van de lucht der dieren en van hun zuchten. Hun roep in het voorjaar ontroert hem en als de tijd voldragen is, tasten zijn handen voorzichtig zowel langs de vochtige huid van het kalf als over het dons van het kuiken. Dat alles heeft de melkmuil in zich en hij was ervan overtuigd dat Lenter het ook had. Daarom is hij nu geneigd te geloven wat Dries zegt: dat het de schuld is van de rodden. Die hebben Lenters hoofd op hol gemaakt. Het heeft zelfs wat toenadering tussen hen gebracht. Dries noemt Libbe niet meer zo dik wijls een melkmuil en hij houdt hem niet meer voor de gek. Na nieuwjaar valt de vorst zo hevig in dat alle werk stil blijft liggen. De boerenknechten hebben alleen wat op te ruimen in de schuren. Lenter kan thuis blijven tot zijn baas bericht stuurt en Dries laat zich liever niet te veel op de Oeler zien. Volmar is daar en Mensink scharrelt er weer rond nu Bernt Vasse voor zijn jaarlijkse winterreis vertrokken is. De aarde is steenhard: iedere voetstap is op verre afstand te horen en iedere twijg kraakt bij de minste beweging. De koude knistert in de stammen en struiken. Wat schrale sneeuw, hier en daar achter gebleven na de zware val rondom de jaarwisseling, maakt de grauwe grijsheid wat lichter. De jongens lopen elkaar niet te veel voor de voeten. Lenter gaat ook overdag naar „De Rodde" Als Libbe op het erf van 't Grobbenuus staat, kan hij hem de heuvel ziën opgaan. Libbe heeft scherpe ogen; vaak tuurt hij die kant uit en langzaam wordt zijn verdriet groter. Oók om wat hij hoort onder de knechten. Joryt Volmar en de jachtopziener zijn samen bij Bernt Vasse geweest om over de val te praten die de landschut meenam van de brink. Hoe het precies gegaan is weet niemand, maar het is zeker dat de landschut in het gelijk gesteld werd. De jachtopziener heeft in 't Horst niets te maken. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 6