MET VAKANTIE NAAR RUSLAND Dagelijks 2 miljoen toeristen in Moskou Sportdag uloleerlingen Rijnsburg een succes NIEUWE LE1DSE COURANT MAANDAG 5 JULI 1965 "y/ORIGE maand bezocht ik als toerist zij het uiteraard als een politiek zeer geïnteres seerd toerist Rusland. Veertien dagen was ik in de Sowjetunie, waar ik achtereen volgens Moskou, De Krim, de Kaukasus en Leningrad bezocht. Ik maakte op deze door Air-Tour-Holland georganiseerde reis deel uit van een gezelschap van negen Neder landers. In ruim drie uur vlogen we met een Toepoelev van de Russische Maatschappij Aeroflot van Amsterdam naar Moskou. Door het tijdsverschil kom je twee uur later aan dan de Nederlandse tijd aangeeft. Je landt op één van de vier vliegvelden, die rond Moskou liggen. Na de debarkatie brengt een bus je in een uur naar het hartje van Moskou. Op deze bustocht werden wij al direct geconfronteerd met de Russische rijstijl: links en rechts passeren is beide toegestaan! De voetganger is vogelvrij en zebra's zijn er niet. Bij aankomst op het vliegveld wer den wij opgewacht door een door het Reisbureau „Intourist" beschikbaar ge stelde vrouwelijJce gids, die de gehele reis by ons bleef. Zij sprak vloeiend Duits en trad op als tolk. Wat zou men zonder gids moeten beginnen? Vrijwel niemand van de volwassenen in Rus land spreekt een moderne taal. Alle opschriften zijn in het Russische alfa bet gesteld. Aanduidingen in andere talen ontbreken. Het regelen van al lerlei zaken zoals vervoer, uitstapjes en bezoeken is daardoor voor iemand die de Russische taal niet machtig is, vrijwel onmogelijk. In Moskou, meer dan 800 Jaar oud en het politiek, industrieel, wetenschappe lijk en cultureel centrum van de U S S R., wonen ruim 6 miljoen mensen. Dagelijks bezoeken nog 1% k 2 miljoen toeristen deze metropool. Wij maakten hier een stadsrit van drie uur over de grote bou levards. soms meer dan 50 meter breed, door het centrum langs musea, regerings gebouwen, standbeelden (o.a. van Lenin. Pushkin en Gorki), het beroemde Mo&- kwa-zwembad, het Gorkipark en de Le nin-bibliotheek (18 miljoen boeken), maar ook door de nieuwe stadswijken. Wat opviel is, dat de Russen enorme flatgebouwen hebben neergezet, veel gro ter dan bij ons in de nieuwe stadswij ken. Per dag komen 350 flatwoningen i gids, dat een pas getrouwd echt paar aan woonruimte toegewezen krijgt 9 m2 per persoon, totaal 18 m2, verdeeld over twee kamers, waarbij de keuken buiten beschouwing blijft. Academici krijgen in verband met de noodzaak van een werkkamer meer m2. Onze gids, ge trouwd met een afdelingschef van „In tourist", had voor haar gezin met een dochtertje van twee jaar de beschikking over 34 m2. Vraagt men naar de huur prijs dan blijkt, dat deze f 1 per m2 per maand bedraagt. Aanvankelijk, vlak na de oorlog, bedroeg de toewijzing voor een echtpaar 5 m2 per persoon. Wij kwamen onder de indruk vjw het enorme universiteitsgebouw. 240 m hoog (32 verdiepingen), waar 30 000 studen ten college lopen bij 3700 professoren. In dezelfde stijl is het Ukrainehotel, dat 29 etages en 1100 kamers telt, gebouwd. Thans is ln aanbouw een hotel dat 6000 kamers zal bevatten. Aan dit object wordt dag en nacht gewerkt omdat het volgend seizoen klaar moet zijn. In Rusland kent men een 40-urige werkweek: van maan dag tot en met vrijdag wordt zeven uur per dag en zaterdags vijf uur gewerkt. RUIMTE Buiten Moskou ligt het Leninstadion dat plaaits heeft voor 103 000 toeschou wers. De oppervlakte van dit stadion be draagt 1.8 km2, terwijl de oppervlakte van het vorstendom Monaco 1,5 km2 is. Het ls een enorme ruimte. De stad heeft meer dan 30 theaters en 60 musea. Het belangrijkste ls uiteraard het Bolshoi-theater Wij waren in de gelegenheid een opvoering door het Bol- shoi-ballet bij te wonen van „Het Zwa- nenmeer" Dit gebeurde in het Kremlin- congrespaleis. waar 6000 bezoekers kun nen zitten. Het werd in één jaar ge bouwd en geopend in het najaar van 1962 ter gelegenheid van het 21ste con gres van de Communistische Partij. De vergaderzaal met twee balkons wordt tevens als concertzaal gebruikt- Het po dium heeft een breedte van maar liefst 40 k 50 meter. Elke zitplaats is voor zien van een uitschuifbaar tafeltje voor het maken van notities en een micro foon, terwijl de vertaalinetaUatie in de armleuning is weggewerkt De garderobe is een enorme hal. waar de bezoekers na afloop binnen een kwar tier worden geholpen. Het probleem dat wij hier kennen, een veel te nauwe ruim te. bertaat daar niet. In de pauze brengen zes roltrappen de bezoekers in snel tem- ONZE medewer ker, de heer Wm C. de Kruyf, maakte begin van deze maand een reis naar de Sov- jet-XJnie. Op ons verzoek geeft hy ln bijgaand arti kel zijn indrukken weer, vergezeld van enkele door hem zelf geno men foto's. Wat dit laatste betreft, hij kon geheel vrij fotograferen, met uitzondering van vliegvelden en de haven van Sebas- topol. De heer De Kruyf, die werkzaam is bij de Verzekeringsbank De Nieu- we Eerste Nederlandsche als plu. chef van de afdeling organisatie- Buitendienst, is by velen bekend door zijn voorzitterschap van de Kamer kring 's-Gravenhage der Christelijk- Historische Unie. bar, voor zover het op deze naam aan spraak kan maken, is gevestigd in het hotel Nationaal, maar men dient zijn consumptie hier uitsluitend met harde valuta te betalen. Deze bar is tot 2 uur Binnen de muren van het Kremlin brachten wij nog een bezoek aan het Oruzjejnaja- Palata (museum van Heral diek) met zijn onschatbare verzameling van Russische en buitenlandse kunst, NAAR JALTA Na een verblijf van drie dagen vlo gen wij 's avonds van Moskou naar De Krim, waar wij arriveerden op het vlieg veld van Simferopol. Van hieruit leidt een grote autoweg naar het 70 km ver der geleg'.*n Jalta, waar wij na een bus tocht van 2% uur midden in de nacht naar de hoogste verdieping, waar verschillende buffetten koffie, fris dranken. pasteitjes, chocolade, fruit enz. worden verkocht. Zo is het mogelijk bin nen een half uur iedere bezoeker van een verversing te voorzien. Na afloop van de pauze bewegen de roltrappen zich in omgekeerde richting. Tot onze verba zing volgde nog een tweede pauze, maar dit keer zonder consumptie. De metro werd hier in 1935 gebouwd. Vergeleken met de metro's van Parijs en Londen ls deze bijzonder mooi. Marme- hallen, met mozaïeken en fresco's. Niet zonder trots vertelde de gids, dat de metro met 76 km per uur de snelste ter wereld is. De rails liggen 10 tot 90 meter onder de begane grond en men vervoert per dag drie miljoen reizigers. Het grappige ls dat men geen kaartje behoeft te kopen. Bij het tourniquet werpt men een 5 Kopeke geldstuk ln i gleuf (f0,20) waarna op een licht gevende schijf een woord verschijnt, dat betekent dat men mag doorlopen. Voor dit bedrag kan men bö wijze van spre ken de gehele dag ondergronds reizen. Verlaat men het metrostation, dan moet voor een volgende rit opnieuw be talen. Merkwaardig is dat niemand, on danks het feit dat er geen kaartjes zijn, probeert zonder betaling gebruik te ma- van dit vervoermiddel. De controle bij de tourniquetten is zeer oppervlak kig Opvallend is dat men im Moskou het zelfde ziet als in Engeland bij bushal tes. Men staat rustig in een lange rij achter elkaar en van dringen is geen sprake. Dit geldt ook voor de taxi-stand plaatsen. Taxi's zijn goedkoop. De prijs 10 Kopeke (10,40) per kilometer. MAUSOLEUM Tenslotte het Rode Plein. Aan beide lange zijden gemarkeerd door het Krem lin, schitterend monument van Russi sche historie, architectuur en kunst en het Warenhuis Gum, aan de korte zijden door de St. Basilius kathedraal, ook wel genaamd de kerk van Iwan de Ver schrikkelijke en het Historisch Museum. Het Kremlin is geheel omgeven door _jn muur met 20 torens. Op het Rode Plein staat het mausoleum van Lenin, jaar in jaar uit, zomer en winter door, van 11 uur tot 2 uur wordt gede fileerd- Men stelt zich hiertoe op in de tuin van het Kremlin en wacht rustig zijn beurt af. Duizenden maken hier da gelijks gebruik van. Als buitenlanders werden wij op het Plein zelf in de rij geloodst en even later betraden wij het mausoleum, waar Lenin ligt opgebaard .en glazen koepel. Na afloop wordt men geleid achter het mausoleum langs de muur van het Kremlin, waar de gro ten der Sowjetunie (veldheren en staats, lieden) liggen begraven. Als laatste was daar ook het graf van Stalin, bedekt een marmeren zerk, echter zonder borstbeeld Het Kremlin is 's nachts met schijn werpers verlicht. De toegangspoort wordt permanent bewaakt. Rode stop lichten geven aan. dat men hier niet door mag rijden of lopen. Verlaat een vooraanstaand persoon het Kremlin of wordt zijn komst van te voren tele fonisch aangekondigd, dan springen de lichten op groen, 's Avonds laat, zo omstreeks kwart over twaalf, verschij nen twee grote tankwagens, die het Rode Plein schoon spuiten voor het défilé van de volgende dag. Overigens zijn alle straten opvallend schoon. Naast de georganiseerde uitstapjes had den wij ook gelegenheid om geheel zelf standig. hetzij 's middags, hetzij des avonds. Moskou te bezichtigen. Er is geen sprake van. dat men hierin wordt belemmerd of wordt gevolgd Schouw burgen en theaters beginnen reeds des avonds om 7 uur en eidigen om 10.00 uur- De restaurants sluiten om 11.00 uur Men kent hier geen nachtleven, er zijn ook geen bars en nachtclubs. De enige Het Rode Plein met rechts het Mausoleum van Lenin en op de achter grond de St. Basilius Kerk. Hfl eigen praktijk, maar in staatsdienst, zoals iedereen. De winkelier, de ft schoenmaker en de kioskhouder maar enkele voorbeelden te noemen zijn allen in staatsdienstMen kent geen eigen zaak, zoals wij hier. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat 80 pet. van de vrouwen meewerkt om het gezinsbudget wat te verster kenLevensmiddelen, kleding en schoeisel zijn erg duur. En de kinderen dan? Deze worden zodra dit mogelijk is bij de grootouders gebracht en daar opgevoed. Op hun derde jaar gaan ze naar een crèche, een zgn. kindergar ten", tot zij op hun zevende jaar naar school gaan. Opvallend is dat veel vrouwen hier zwaar werk doen. Zo zijn er vrouwen straatveger en wegwerker. Ook zijn ze bestuurder van trams en autobussen- Weer terugkerend tot Sotschi mag ik niet vergeten te vertellen, dat in de luxueuze toeristenhotels souvenirshops zijn, waar men door Frans, Duits of En gels sprekende Russinnen te woord wordt gestaan. Men dient echter te betalen met harde valuta, bij voorkeur dollars, maar ook Hollandse guldens worden Geaccep teerd, echter onder geen enkci Deding roebels. Wat mij opviel is de lage prijs van grammofoonplaten. Ik kocht het vioolconcert van Tsaikowsky, uitgevoerd door David Oistrach, voor slechts f 5,20! De sigaretten, ook in deze shop ver krijgbaar, zijn gesausd, maar over het al gemeen wel te roken. Anders is dit met de sigaren. Duur en van geen beste kwa liteit Ik heb mr. H. K. J. Beernink, voorzitter van de CH-Tweede Kamer fractie, die momenteel als lid van een parlementaire missie in Moskou vertoeft kort voor zijn vertrek nog geadviseerd straf sigarenroker als hij is zelf een kistje Willem II of Elisabeth Bas mee te nemen. Onze laatste tocht ging naar Leningrad, gelegen op vier uur vliegen van Sotschi. Deze stad, die in de laatste wereldoorlog aankwamen. Jalta wordt niet ten on rechte genoemd „De parel van De Krim". In deze badplaats kan men zich ook wa nen aan de Franse of Italiaanse Rivièr3. De temperatuur is overdag meer dan 30° en de zon staat vrijwel loodrecht aan de nemel- De gehele dag wordt hier aan het strand meer gezond dan gebaad. Tot 's avonds laat wordt er druk over de ge zellige boulevard geflaneerd. Op een bevolking van 1,3 miljoen wordt De Kirm jaarlijks bezocht door 600.000 vakantie gangers. Niet onvermeld mag blijven dat men i Jalta langs de boulevard verschillen de tankwagens ziet, waar men voor slechts enkele Kopeken een glas bier of limonade kan kopen Het koffie drin ken 's morgens om 11 uur op een terras je kent men hier niet. Wij maakten in Jalta een bustocht lar het in 1911 in Italiaanse renaissance stijl gebouwde Liwadija paleis, waar in februari 1945 de beroemde conferentie plaats vond tussen de thans overleden staatslieden Churchill, Roosevelt en Sta lin. Het paleis is thans in gebruik als sanatorium van de Boerenbond- Op een half uur afstand bevindt zich het Alup- ka-paleis van de voormalige vorsten van Voror.tsov, gebouwd omstreeks 1850, waar destijds de Engelse delegatie logeerde. Nu is het een museum. Bijzonder indrukwekkend is de ingang van dit paleis, waarvan de trap wordt gemarkeerd door zestig marmeren leeu wen. Het verhaal gaat, dat Churchill destijds tegen elke prijs deze leeuwen wilde kopen en meenemen naar Enge- Het Liwadija-paleis is nu, zo als gezegd, in gebruik als sana torium. Met sanatorium wordt hier bedoeld een rust- en vakantie-oord voor leoen van ie verschillende vakbonden. Men vindt zt op De Krim en vooral in de Kaukasus in een grote rij tegen de berghellingen liggen. Hier brengen de arbeiders met hun gezinnen i een vakantie door van vier weken, waar voor zij inclusief de vliegtocht, 30°/o van de kosten betalen, terwijl het resterende bedrag wordt betaald door de vakbond Ruim honderd sanatoria werden in de laatste oorlog door de Duitsers vernie tigd, maar zyn thans weer opgebouwd. DE KRIM Ook maakten wij een bustocht naar het 85 km verder gelegen Sebastopol, hoog over het Krimgebergte heen. Dit werd een tocht, die voor een groot deel tangs ongebaande wegen. In Sebastopol, het steunpunt van de Zwarte Zeevloot, oezochten wij in één der bastions het panorama, dat eeu kleurrijk en bloedig Deeld geeft van de Krimoorlog uit de jaren 1853—1856, toen Engelsen. Fransen en Turken 349 dagen lang Sebastopol be' .egerden. Ook in de jongste oorlog heeft Sebastopol, toen De Krim door de Duit iers was bezet, het zwaar te verduren gehad. Tweehonderdvijftig dagen lang verdedigde het zich manhaftig tegen de soldaten van Hitier. waarna het zich gewonnen moest geven. De stad was toen grotendeels een ruïne, Het diorama op de Sapun-Berg herin nert aan de herovering door de Russen in mei 1944- Voordat ons vierdaags verblijf op De Het Liwadija-paleis, waarin febru- i 1945 de conferentie van Jalta werd gehouden. Krim afgelopen was, werden wij in hotel Oreanda in Jalta tot onze verbazing ge- initerviewd door Radio Moskou, dit in verband met het feit, dat wy daar de eerste Nederlandse toeristen waren. Er werd gevraagd naar onzt indruk van Moskou en De Krim. Hierna vlogen wij 's avonds weer door naar de badplaats Sotschi, prachtig ge legen tussen zware bossen met de hoge bergen van de Kaukasus op de achter grond. De gemeente Sotschi. die zich in een 145 km lamge smalle strook langs de kust uitstrekt, bestaat uit kleine dorpjes afgewisseld door hotels en sanatoria en is één vakantie- en kuuroord, het laatste door de vele geneeskrachtige bronnen die er voorkomen. In een subtropische omge ving maken cypressen en palmen, alsmede bouwwerken in Griekse en Romeinse stijl dit oord tot een lust voor het oog. Een belevenis was de bustocht naar het Ritzameer, hoog in het Kaukasusgebergte, waarvan de toppen met sneeuw zijn be dekt. Dit meer is drie km lang, 1 km breed en 950 m diep Boven de water oppervlakte zijn de bergen hier nog 2000 m hoog. De tocht, die bijna drie duurde, liet ons een pracht stuk flora zien Men vindt daar 150 plantensoorten en wat de fauna betreft 200 vogelsoor ten en 50 diersoorten- Het blijkt ook uitermate gezonde streek te zijn, want wij passeerden een dorpje, waar al weer op gezag van onze gids 200 men sen leven, die meer dan een eeuw oud zijn. Het beroep van geitenfokker blijkt dus wel gezond te zijn! SALARISSEN Over het algemeen liggen de salaris sen in Rusland laag, van 60 tot 120 bel per maand. Men mag daarbij ofot uitgaan van de zgn. ciearing-koers van f 14,voor -welk bedrag de toerist zijn roebels koopt. De werkelijke waarde ligt veel lager, volgens één der laatste t.v.- documentaires zou de waarde f 2,70 zijn. Een tandarts in ons gezelschap vroeg naar het honorarium van zijn collegae: 150 roebel per maand'. Men heeft geen dagen lang door de Duitsers werd belegerd en door zware beschietingen voor een zeer groot deel werd verwoest, is vrijwel geheel opnieuw opgebouwd. REMBRANDT Hetzelfde beeld als in Moskou: brede boulevards, pleinen en grote gebouwen. De admiraliteit met zijn slank hoog op gaande torenspits is een van de mooiste gebouwen. De toren van de Peter Paul vesting aan de oevers van de Newa is met zijn 122,5 meter het hoogste bouw werk. De stad, oorspronkelijk bestaande uit 101 eilandjes, die thans drie miljoen inwoners telt, heette vroeger Petersburg en werd in 1712 door TsaaT Peter I tot hoofdstad geproclameerd. Het standbeeld van Peter de Grote op het Dekabristen- plein „De Bronzen Ruiter" is een der mooiste voorbeelden van monumentale beeldhouwkunst ter wereld. Leningrad ij echter ook de wieg van de Grote Socia listische oktober Revolutie. De kruiser Aurora gaf op bevel van Lendm in de nacht van 25 oktober 1917,. toen zij met haar kanonnen het Winter paleis beschoot, het sein voor de revo lutie en de val van de regering Kerenski, waarna de eerste Sowet-regering werd gevormd. De Aurora ligt thans als seum verankerd in de Newa. Wij brachten ook een bezoek aan de 1050 zalen tellende Hermitage, voor groot gedeelte ondergebracht in het in Barokstijl opgetrokken winterpaleis, waarbij vooral de verzameling van Rem brandt, Rubens en nog enkele Hollandse meesters de aandacht trok. Evenals el ders in Rusland zijn ook in Leningrad de kerken vrijwel allemaal als museum ingericht. Beroemd is de St Isaac Kathe draal. Op de laatste avond van ons verblijf ln het Astoriahotel in Leningrad boden wij onze gids voor al haar goede zorgen een boeket bloemen aan- Ook gaven wij een cadeau onder couvert, voorzien van onze handtekeningen dat wij echter de volgende dag terugkregen. Zij kon mocht dit niet aanvaarden, zo zei ze. Met de thuisvlucht van Moskou r Amsterdam maakten wij de 11.000 km vol en kwam het einde van een bijzonder interessante reis, waarbij wij een onge kende hoeveelheid indrukken opdeden. RIJNSBURG Ongeveer 150 leerlin gen van de chr. Ulo-school uit Rijnsburg namen vorige week vrijdag deel aan de 2e sportdag, die deze school op het sport veld aan de Noordwijkerweg hield. Het waren de klassen 1, 2 en 3, die eerst de strijd met elkaar aanbonden op de onder delen: balwerpen, kogelstoten, 80 en 60 of 100 meter hardlopen, verspringen, korf bal, doelen en doelschieten of werpen. De laatste twee onderdelen telden niet den erin het hoogst te behalen diploma, H, in de wacht te slepen. t waren bij de meisjes Joke van der Mey, Tineke de Mooy, Lenie Ravens- bergen en Petra van Nieuwkoop. Bij de jongens Hans Blase, Hans Goudriaan Jan Ravensbergen, Wim van der Haak i Jacob de Jong. Toch waren dit niet de allerbesten. Al- leen Wim van der Haak wist, door goede resultaten op de beide andere onderdelen ook nog hoogspringen en 1500 m. met 53 punten beslag te leggen op de 2e plaats. Dick van der Linde won echter op indrukwekkende wijze de 1500 m. en met Wim van Haak het hoogspringen. Hij kwam zo op 54 punten, de le prijs. Bij de meisjes won Corrie Vianen het hoogspringen en met haar 4e plaats op de 40 m., was dit juist genoeg om met 61 punten de le prijs en de wisselbeker te winnen vóór de winnares bij de meis jes van vorig jaar Gerda van Delft, die 60 punten behaalden. Klas 3A kwam op al deze nummers als beste uit de bus, Juist vóór IA. De slagbalprijs ging naar de meisjes van klas 3 en de softbalprijs bij de jongens Bijzondere openbare school in Voorschoten VOORSCHOTEN In de vergadering van 26 maart besloot de gemeenteraad een huurovereenkomst aan te gaan voor een noodvoorziening ten behoeve van het daarvoor ln aanmerking komende openbaar of bijzonder lager- en kleuter onderwijs. Met ingang van het nieuwe schooljaar zullen de volgende klassen in de te stichten 9-klassige noodvoorziening aan de Molenlaan worden ondergebracht: een kleuterklas van de proL-chr. kleu terschool „De Springplank", een kleuter klas van de openbare kleuterschool „De Speeldoos", vier klassen van de r.k. la gere Paus-Johannes school en drie klas sen van de prot.-chr. lagere school „Vliet- wijk". B. en W. stellen de raad voor een kre diet van f 13.251,35 beschikbaar te stel len voor verschillende voorzieningen, Zo zal Voorschoten dus spoedig een zeer bij zondere-openba re school bezitten 1 Paardenmarkt in gehele Voorstraat VOORSCHOTEN B. en W. geven de raad in overweging met betrekking tot de op woensdag 28 juli te houden paar denmarkt. als terrein aan te wijzen de gehele Voorstraat. De kermisattracties zullen evenals in 1964 op het terrein van het voormalige M.O.C. worden opge steld. Schoolhoofd Neefj es hartelijk gehuldigd NOORDWIJK De heer S. W. Neefjes hoofd van de rk ulo-school St. Willibrord is zaterdag hartelijk gehuldigd in ver band met zijn veertigjarig jubileum als onderwijzer. Op school werd een dave rend feest op touw gezet. Het jubileum geschenk van de leerlingen was een film- projector. Op de receptie 's middags in Het hof van Holland waren onder anderen ook aanwezig loco-burgemeester G. Vogelaar en de wethouders M. C. Sedelaar en P. den Otter. Tal van sprekers staken de loftrompet over de jubilaris en er wer den vele geschenken aangeboden, onder meer een reflector voor het filmen in de huiskamer, een projectiescherm er bon voor een filmhandboek. Wethouder Den Otter prees het in de heer Neefjes, dat hij altijd heeft getracht zijn leerlingen meer mee te geven dan schoolse kennis alleen. Zo besteedde de heer Neefjes bij voorbeeld veel aandacht aan muziek en andere culturele zaken. In zijn dankwoord zei de heer Neefjes dat zijn gedachten uitgaan naar een meei open school. Zijn school wordt ook be zocht door niet-rooms-katholieken en daar is hij erg blij mee. klas 1. Na de bekendmaking van de uitslagen door de heer R. Basschier, die de leiding van deze goed geslaagde sport dag had, volgde nog een extra softbal- wedstrijd tussen winnaar k 1 e onderwijzers van de Ulo-ser. >1. Met 14 7 wist de jeugd het van de „ouderdom" te winnen. Een voetbalwedstrijd tot slot tussen klas 1 en 2/3 werd na het nemen strafschoppen gewonnen door klas 2/3. Verloren en gevonden in Rijnsburg RXJSBURG VERLOREN: sokken, grijze; loonzakje f 75.-: kinderjack, blauw: dames plastic regenjas en étui; transistor grijs met schaalverdeling: kentekent TV 50-38 en belastlngkaart: damesbrlL don kerbruin: driewieler, groen-wit; damesrij- 222; psalmboek, nie jrloge, 4 kant; driew dameshorloge, merk „Indes"- goud; keentekenbe-vijs TS 15-51gouden kettinkje met kruisj.e. GEVONDEN: laarzen, bruine: regenman tel. dameshorloge truitje, lerenlaars; pad- vindersrlem. Ds. J. C. van Egmond deed intrede RIJNSBURG Na zondag ln de mor gendienst in dc Zuiderkerk in 's-Graven- zande door ds. J. van der Klaauw te zijn bevestigd, deed ds. J. C. van Egmond uit Tholen-Poortvliet zondagmiddag zijn intrede bij de Gereformeerde Kerk van Gravenzande. Ds. Van Egmond sprak iar aanleiding van Galaten 111, „Ik maak U bekend broeders, dat het evan gelie, hetwelk door mij verkondigd is, niet is naar de mens". Ds. J. Lankhuizen van Naaldwijk sprak enkele woorden namens de classis. Tot slot sprak ds. J. van der Klaauw, gere formeerd predikant van 's-Gravenzande. Uitstapje christelijke school Voorhout VOORHOUT De leerlingen van de christelijke school hebben een prettig uitstapje gemaakt. Het was lekker weer. In Santpoort bezocht men de bijenstad, in IJmuiden de sluizen en in Bergen het zee-aquarium. Op de terugreis werd bij het Velserend naar hartelust gezwom men. Broeder Gabriël, de zwemleraar van de bisschoppelijke nijverheidsschool, was meegegaan om bij het zwemmen een oogje in het zeil te houden. Markt- en visserijberichten Markten RARNEVELD. 5 juli yette kali arkt. handel redelijk, kw 3,10—3,30; Prijzen: topkw. BP— 2e kw 2 85—3.00: 3e kw 2,70—2.8u KATWUK AAN DEN RIJN. 3 juli - Groenteveiling: w aap een AI 12.9013 80, Al 9.70—220. bloemkool Al 68—93, A2 4653: prei 3404. sla 517. Aanvoeren waspeen 10.000 kg. sla 6000 stuks. ROTTERDAM 5 juli Veemarkt; Aan voer: totaal 1886 dieren, waarvan 1254 slacht- runderen 832 varkens. Prijzen per kg in sn mmmm 3 25—3.45; varkens extra kw 1.95^-1.98; kw 1.94—1.95 2e kW 1.83—1.91. 3e kw 1.84- 1,87. -Stieren 3,95—4 40: worstkoelen 3.35— S.K: slachtzeugen 1.551.60 Overzicht: slachtrunderen: aanvoer groter handel kalm, gedrukte prijzen. Varkens: aanf iets meer. handel aanvankelijk goed. afloop kalm prijzen even hoger. TER AAR 2 juli Groenteveiling: kas- snijbonen 115—150 stek 4095. peulen 150— 225. dik 35—120, 6tamprinscssenbonen 195— 205. doperwten 6075. capdoppere 55—70. blauwschokkers 95—105. witte capucijnen 7580. tuinbonen 2030 andijvie 51. r -irbér 19—20. ni> crid 19. postelein 30. spitskool 4957. waspeen 3841 alles per kg. Tomaten binnenland A 280—540 B 210-830. C 240—460 bonken 270 alles pei 6 kg; sla A 20—23. B 14—18, C 4—10; komk. 11—24. bloemkool A 80—98. B 50—72. C 25—48. stek 15—22 alles per 6tuk Sjalotten A 3538 C 27 D 14 per stuk: krom 33 per kg Augurken: A 82. B 65, C 43, Da 30. D 19, Od 16. E 38 alles per kg. SCHt, VEN1NGEN5 juli Visserijbe- rlcJhten. Vangstberiohten uit volle zee in kantjes: SCH 2—weinig. SCH 15-15, SCH 19—17. SCH 101—17, SCH 236—33, SCH 297- 5, De overige schepen geen ontvangst 49—4820: WR 51—3480; WR 57—3870; WR 33 —4125: WR 434600; WR 25—6150: WR 5S— 5600; WR 62—3280; KW 21 1650; KW 170- 3900; KW 2004700: KW 187—3860

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4