Geef uzelf positief aan de politiek GRAHAM DOORBREEKT APARTHEID SPELDJES! Een woord voor vandaag Dr. Brooks Hays tot baptisten in Miami Geld voor ,DeinienheuP nog niet bijeen Adoptie oorlogsinvaliden werd groot succes Bom Puzzelhoek Ceüw Vacatures zijn zo gemakkelijk te vervullen Uw probleem is het onze Als Saulus Paulus geworden is, begint hij meteen in de syna gogen van Damascus te prediken. We lezen zelfs dat hij de Joden van deze stad in verwarring bracht door te bewijzen dat Deze de Christus is". En de vraag komt op: Kun je dat dan bewijzen? Wordt er niet steeds weer geschreven in de theologische geschriften en verkondigd van de kerkelijke kansels dat er niets te bewijzen is, dat we alleen maar kunnen geloven. Het is waar: tegenover ieder bewijs kan een tegen bewijs geplaatst worden. Ik kan niet naast een atheïst gaan zitten en hem bewijzen dat hij in God moet geloven. Maar hier gaat het niet om atheïsten. Het gaat hier om mensen die de bijbel, althans het Oude Testament, aanvaarden als Gods Woord. Hun laat Paulus zien dat de Christus reeds geprofe teerd werd wat zij wel ivisten en hun laat Paulus zien dat de Christus gekomen is, geleden heeft, gestorven is. op gestaan is en ten hemel is gevaren, zoals het werd geprofe teerd in Gods Woord. Ineens staan zij voor de keus: Buigen voor deze uitleg van de Schrift of deze stem het zwijgen opleggen. Zij kiezen voor het laatste, omdat zij niet in staat zijn Paulus uit de Schrift te bewijzen dat hij ongelijk heeft. Maar tevens leggen ze zo de stem van de Schrift het zwijgen op. We lezen vandaag: Genesis 41 25- (Van een onzer medewerkers) MIAMI. FLORIDA Dr. Brooks Hays, een adviseur opdracht tot het liefhebben loren mensen. mü <k Hij hoe cie verschillende Amerikaanse presidenten Kennedy en Johnson heeft de baptistenkerkgenootschappen wel eenheid; r t» tv- I wensten onder allerlei voorwaarden, op het wereldcongres van de Baptisten Wereldalliantie (B.w.A.) op- maar langs die weg geen resultaat] geroepen politieke verantwoordelijkheid te aanvaarden. Mensen konten bereiken. Hij vroeg de baptis-j c 1 J ten ook hun eigen basis voor het! met een geestelijke achtergrond moeten zich positief aan het poli- zoeken van de christelijke eenheid naj tieke werk geven omdat juist daar de vruchten van verzoenende te êaan en deze vooral te zoeken in 17 de persoon, de kracht gen van Christus. arbeid zijn te oogsten. de bedoelin- AMSTERDAM ar. A. Stolk wee Amazone, waar hij vorig jaar de van een Cfiibcha-nederzetting ontdekte, bestaande uit stukken muur en funda menten. Er werden resten van een tem pel ontdekt en een gedeeltelijk uitgeholde offersteen, die overeenkomst vertoonde met de offerstenen die men op de eilan den in de Stille Oceaan heeft gevonden. In het afgelopen jaar heeft dr. Stolk zijn materiaal verwerkt en enige boeken ge schreven. Kerkdiensten in Bondsdag Ned. Chr. Blindenbond gemeentehuis (Van onze correspondent) ARCEN Met ingang van gisteren heeft het gemeentebestuur van Arcen in Noord-Limburg weer een lokaliteit van het raadhuis ter beschikking ge steld voor het houden van protestantse kerkdiensten. Deze geste is voorname lijk te danken aan het feit, dat vele protestanten, die 's zomers in en rond Arcen hun vakantie doorbrengen, an ders niet dan op grote afstand een kerkdienst bij zouden kunnen wonen. De kerkdiensten worden verzorgd door de hervormde gemeente van Blitters- wijk. Beroepingswerk NED, HERV. KERK Beroepen te Bergum (toez.). J. H. Pol te Longerhouw: te Zutphen (vac. T. W. DekkerJ. Swaak te EHecom GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Delft, ketid. G. J. van de Noort te Capelle aan den IJssel. Aangenomen naar Elburg, M. S. Roos te 's-Gravenzande. ZWOLLE De Nederlandse Chris- telijke Blindenbond heeft zaterdag ^oefte is en blijft aan een terrein, _ii_ -**- waar de blinden zich vrij kunnen voelen en zichzelf kunnen zijn. Hij noemde het voortbestaan van het bl i nd envakantieoord „Dennenheul" te Ermelo daarom van niet te onder schatten betekenis en sprak de hoop uit, dat er in de nabije toekomst met nieuwbouw zal kunnen wonden be gonnen en dat voor de financiële moeilijkheden een oplossing zal kun nen worden gevonden. De penningmeester van de stichting „Dennenheul", mr. J. W. de Jong Schouwenburg, maakte bekend, dat het bestuur reeds aan een architect opdracht had gegeven een ontwerp te maken voor een nieuw vakantiever blijf voor blinden. Op de plaats van het huidige „Dennenheul", twee oude barakken, die in 1948 op het terrein van het blindentehuis „Sonneheerdt" zijn neergezet en die nu vrijwel uitgewoond zijn, zal een groot stenen Binnenkort vertrekt De zeventienduizend gedelegeerden de jungle van de hebben deze woorden niet over zich| heen laten gaan. Wat eerst als een j voorzichtige mogelijkheid werd ge noemd is bewaarheid geworden: de volgende vijf jaren zal de Baptisten Wereldalliantie een neger als presi dent hebben; dr. William R. Tolbert, vice-president van de republiek Li beria, tevens predikant van een bap tisten gemeenteis gekozen. In de benoemingscommissie is een keuze gedaan tussen dr. Tolbert en de uit de ..Southern Baptist" afkomstige dr. H. H. Hobbs. De laatste werd een van de negen nieuwe vice-presidenten. Het congres betuigde eenstemmig dooi applaus zijn instemming met: deze keuze en dr. Williams, ook een neger en eveneens gekozen als nieuwe vice-president, verklaarde, dat deze benoeming wel een bijzonder teken was. De baptisten nemen niet enkele: resoluties aan, waarin men principieel; verklaart, dat alle mensen gelijk voor; God zijn. ongeacht ras of sociale' Hij stelde voorts vast. dat er be- positie maar men maakt dit ook waar. Een echt Amerikaans inci dent deed zich voor op dinsdag avond, toen in de propvolle Miami Beach Convention Hall het oratorium „What is Man?" werd uitgevoerd. Halverwege deze uitvoering moest de voor zitter van de plaatselijke rege lingscommissie de vele bezoe kers vragen het gebouw zo spoedig mogelijk te verheten. Binnen tien minuten was zonder enig incident het gehele gebouw ontruimd. De politie bleek te zijn gewaarschuwd, dat ergens in het gebouw een bom zou zijn geplaatst en durfde het risico van het voortzetten van de ver gadering die avond niet te dra zijn 41ste bondsdag gehouden. In zijn jaarrede stipte voorzitter A. Korving enkele van de vele grote moeilijkhe den aan, waarmee blinden worden geconfronteerd. De ergst gedupeerden zijn zij, die door hun blindheid en een eventuele andere handicap zo worden belemmerd, dat zij met wer ken niet in hun onderhoud kunnen voorzien. Zij worden weliswaar ge holpen, maar het is voor hen bijzon der moeilijk zonder te werken toch het gevoel te hebben dat zij erbij horen. En dat gevoel wordt door de samenleving nauwelijks aangemoe digd, aldus de heer Korving, die de aanwezigen opwekte alle hulpmidde len te bedenken en in te schakelen die mogelijk zijn en die de blinden van nut kunnen zijn. UTRECHT Onze stichting is dank zij de hulp van velen, in staat ge weest een deel in te lossen van de ereschuld aan hen, die voor hun land zo'n zwaar offer hebben gebracht en die dagelijks nog de bittere gevolgen ondervinden van een oorlog, die voor het overgrote deel van ons volk al een vervagende herinnering is ge- Met deze woorden besloot luite nant-kolonel B. D. P. Alons, voor zitter van de stichting „Meer ont spanning voor ernstige oorlogsge wonden" (MOVEO). zijn openings rede op het derde lustrum van de MOVEO. Ongeveer 1500 personen waren in de Margriethal te Utrecht bijeenge komen om dit jubileum te vieren. De heer Alons gaf een kort over zicht van de werkzaamheden die de stichting verricht. MOVEO verzorgt auto- en vakantietochten voor oor logsinvaliden. Men verstrekt hen die aan bed of stoel gebonden zijn. radio- en t.v. toestellen in bruikleen en voorts worden bezoeken aan schouw burg, bioscpop of sportwedstrijden georganiseerd. Dc stichting krijgt zijn inkomsten uit giften en donaties. De laatste tijd heeft men, naar de heer Alons mee deelde, met veel succes een adoplie- aktie gevoerd. Verschillende ver- Zelfs in een streek, waar de „Southern Baptists" de grote meer derheid vormen, kan deze beslissing met hun instemming worden geno- BESTUUR Een verandering in de organisatie van het Bestuur van de BWA is aanvaard: voortaan zullen alle deel nemende landen een vertegenwoordi ger in het hoofdbestuur benoemen (voor Nederland ds. F. E. Huizinga, Hengelo (O.), terwijl door het congres de president en negen vice-presiden ten worden gekozen. Men heeft de aftredende vice-presidenten niet her kozen met uitzondering van dr. Tol bert, die dus president werd. Dr. Tolbert, geboren in 1913, is al sinds 1951 vice-president van zijn land en heeft vele onderscheidingen, o.a. ook van Nederland. Dr. Tolbert is een duidelijk voor-, IHL mÊH__:Z christen, die zich! doorbrengen. Met deze nieuwbouw is j politiek aan zijn land weet te geven, een bedrag van tenminste f 350.000 Maandag- en dinsdagmorgen hebben gemoeid. jtwee Amerikaanse politici het congres Het geld'moét hog-bij elkaar wor- aangemoedigd ook,op dit terrein-acti- den gebracht. I viteit te ontplooien. Dr. Brooks Hays, sprekend over ..Vrijheid en verant- ZENDINGSDRANG De baptisten hebben de uitdaging aanvaard, die hun vorige president dr. Soren in zijn grote openingsrede ^ad genoemd. Ze hebben zich voorge nomen via een aangenomen resolutie, om in de komende jaren het christe lijk getuigenis te versterken door evangelisatie en dienstverlening over de gehele wereld. Aan de nationale organisaties wordt uiteraard overgela ten, om daarvoor geëigende plannen te maken en te laten uitvoeren. Het aantal ingeschreven gedele geerden bleek ten slotte ruim 17.000 te zijn uit 77 landen. Daar mee is de verwachting nog overtroffen, of schoon dit congres inderdaad voorlo pig het grootste zal zijn, dat onder auspiciën van de BWA is gehouden. Het volgende congres zal nl. in 1970 in Hong Kong zijn en ofschoon ook daar vele baptisten wonen, is toch ni^t te verwachten, dat het aantal bezoekers dat van Miami zal kunnen overtreffen. DISCUSSIES Een belangrijke rede hield ook dr. Harold E. Stassen, vroeger lid van de: ,D= middagvergaderingen droegen Eisenhower-kabinétten, die zeer con- slerk Jet karakter van discussiegroe- crete voorstellen had, om de verhou- Pen' ofschoon er M grote aantallen ding tussen Amerika en Rusland te bezoekers waren. De terreinen van de verbeteren: Hij wilde een ruimteschip - laten bemannen door Amerikanen, Russen en personeel van de VN. Ook wilde hij een gedeeltelijke ontwape ning van een klein gebied proberen, te controleren door beide landen. Daaraan voorafgaande diverse commissies werden via geza^ menlijke rapporten in de plenaire zittingen ter sprake gebracht. Hier over vielen geen beslissingen, maar de conclusies werden meer ter verde re overdenking aan de duizenden gedelegeerden meegegeven. door het congres een resolutie aange- Nog maandenlang zal in de baptis- nomen, waarin de landen werden Ilenbladen overjin de wereld de opgeroepen de strijd met wapenen te [naklank van dit congres te vinden staken, de voorraden atoomwapenengj* JLiïfn 'risf"a f al v^fr te vernietigen en liever aan de confe- JSJJP n if Ln rentie-tafejs of via de Verenigde Na- j ties de problemen op te lossen. Kruiswoord-puzzel zonder zwart enigingen, bedrijven en krijgsmacht Voorts werd medegedeeld, dat de onderdelen hebben een aantal oor logsslachtoffers geadopteerd. De heer Alons dankte het reisbu reau Buhoma dat reeds jarenlang voor een groot aantal MOVEO-leden een week gratis vakantie in het buiten land verzorgt en de vereniging Von deloord, die jaarlijks een week lang gratis haar zomerhuisjes in Wijk aan Zee ter beschikking stelt. Veel lof zwaaide hij toe aan de auto mobilisten die altijd klaar staan de oorlogsinvaliden bij excursies, theater bezoek e.d. te vervoeren. Aan 17 leden van het automobilistencorps die 50 maal of meer aan MOVEO hun dien- sten hadden bewezen, reikte de heer I Alons een gouden speld uit. Aan het slot van de middag traden j een aantal bekende artiesten zoals Mieke Telkamp en Marie Cecile Moer dijk in de Margriethal op. Zaterdag werd de vliegbasis Soesterberg bezocht j en de feestelijkheden werden besloten met een groot diner, dat verzorgd werd do directeur-psycholoog van de stichting, algemene en individuele blinden be langen (AIB) te Amsterdam, drs. A. Keizer, de dienst zal gaan verlaten. De vergadering werd bijgewoond door ongeveer 300 van de circa 900 leden van de bond. Zij kwamen met hun plus minus 200 begeleiders uit alle delen van het land. Onrustige Zenuwen? I Mijnhordt's ZanuwtobleMen Drs. P. E. Kraemer naar Chicago Zilveren plaat gouden feest zang van het Bartimeuskoor uit Zeist, die werd vervaardigd ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Zeister blindeninstituut Bartimeus, zijn in een jaar tijd bijna 30.000 exemplaren ver kocht. De nieuwe voorzitter van Barti meus. notaris mr. H. B, van Rhijn uit woordelijkheid" achtt- het van grote betekenis, dat mensen met een geeste- 'ijke achtergrond zich positief aan het politieke werk gaven, omdat juist daar de vruchten van verzoenende arbeid zijn te oogsten. CONFERENTIES Dr. Brooks Hays, adviseur van de presidenten Kennedy en Johnson, ge- tuigde, dat hij bij zijn bezoeken aan; Moskou de Russische baptisten als oprechte gelovigen had leren kennen.! Duidelijk richtte deze staatsman zich daarmee tegen de actie van Mclntire, EENHEID Tolbert deelde desgevraagd mee, dat -hij wel mogelijkheden zag voor samenwerking met alle christe nen, maar dat daarbij de baptisten- overtuigingen niet Via een compromis zouden mogen verdwijnen. In de slot zitting verklaarde de oud-president dr. C. O. Johnson uit Californie, dat de verenigende kracht voor christe nen is gelegen in Christus en in Zijn brengen. De verzorging van de pers dienst van het congres was zo goed. dat ze er geen moeite mee behoeven te hebben, terwijl in de loop van dit jaar het congresboek zal verschijnen, waarin de toespraken en discussies nauwkeurig worden afgedrukt. Vele congresgangers van de andere zijde van de oceanen gingen na het congres nog elders in Amerika ge meenten en baptisten instituten be zoeken voor het vervullen van spreekbeurten of voor het volgen van cursussen. Zeist, die prof. Horiiontaal: 1. zuivelprodukt - plaatsir. deze functie opvolgde, mocht n Gelderland. 2. concertzaal - gekheid. 3.dag tijdens de jaarlijkse algemene verga-j ertelling - zijtak Rhóne. 4 amaril -| dering die in het Zeister instituut werd j het sociologisch instituut van de Neder landse Hervormde Kerk, is met ingang van 1 september benoemd tot director 1 of research van het Urban training: centre for christian mission in Chicago.! Dit centrum dat is opgericht doorj zestien verschillende kerken in Ame- j rika, houdt zich experimenteel-peda- gogisch bezig met de training van1 predikanten en anderen op het gebied m-r«fe» "Sfi van dc vra8cn van dc grote stad. Het me can a ar imans «or n «ie <o centrum is erop gericht nieuwe vormen van getuigenis en dienst te zoeken, die in de grootstedelijke samenleving: van Amerika kunnen functioneren. Het instituut is bedoeld als een nationaal experimenteel-veld, dat ook op regio- I. A. Diepenhorst! na£j niveau reeds navolging vindt o.m.; la rnnrh. Lqj. en New York. bijw rangtelwoord boom. tf. gehouden uit handen van een vertegen rivier in Duitsland - voorvoegsel -' maatschappij uit Amsterdam een zilveren Een Australische patrouille heeft in atmosfeer (afk.i 8. Rom. keizer - assis-zrammofoonplaat in ontvangst nemen, het oostelijk deel van Nieuw-Guinea een! tant engineer afk.- telwoord 'Eng.' 9 'Het gouden jubileumfeest van Bartimeusgroep van meer dan 1000 mensen aange- vlug - staatsbedrijf (afk-i - gravure- j wordt donderdag 21 oktober in dej troffen, die nog slagtanden van varkens Kxpohal in Hilversum op grootse wijzei door de neus dragen cn beenderen van I gevierd. 1 voorouders om hun hals. Ja, speldjes-regen bij 5 CELWA produkten CELWA tisjoe - uniek zacht toiletpapier: 0,65 CELWA damesverband - sneeuwwit wegwerpverband0,85 CELWA kant-en-klaar luiers - sterk absorberend1,75 CELWA keukenrol - gemak - kelijk èn sterk: 2 stuks 0,90 CELWA kwartet - 4 rollen toiletpapier in een pak: 1,00 kenmerk voor kwaliteit (Van onze kerkredactie) MEPPEL Ds. IJ. K. Vellenga heeft in zijn „Gereformeerd Kerk blad voor Drente en Overijsel" een aantal voorstellen gelanceerd om het grote aantal vacatures in de Gereformeerde Kerken sneller te vervullen. Dat men in zal gaan op zijn suggesties lijkt hem zelf niet waarschijnlijk. Hij schrijft tenmin ste: „Vele mogelijkheden dus, al vrees ik dat deze weloverwogen voorslagen voorshands niet veel bijval zullen vinden." Er ware te overwegen de toegang tot de theologische studie, verleden jaar reeds verruimd, nog wat verder te verruimen en open te stellen voor vroeg-wijzen, die zonder ongemak de j lagere school hebben doorlopen, en als dat niet helpt, het te doen voor de meest gewiekste abituriënten van de kleuterschool. Ieder weet hoe origi- I neel kleuters kunnen zijn, wat beslist MAANDAG 5 JULI 1965 Brieven, die niet rijn voorzien van naam en adres, kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen. die niet onderling met elkaar ten. Vraag: Behalve A.O.W.. geniet ik uitkering invaliditeitswet, een kloin- pensioen. salaris, enz. Nu is de vraag, wat ik voor belasting mag aftrekken. Ik kreeg in 1962 wegens invaliditeit 624 vermindering en voor buitenge wone lasten 450. Maar nu alles veel- duurder is. wil ik graag van U weten hoeveel de aftrek nu mag zijn. Ik moet wegens mijn suikerziekte veel groente, eieren en biefstuk gebruiken en tevens medicijnen. Vorig jaar moest ik een nieuwe bril kopen, waarvan het ziekenfonds een deel betaalde, evenals een hoorapparaat. Hoeveel verwervingskosten mag ik aftrekken? Antwoord: U mag uw inkomen, nog verminderen met 100 verwervings kosten. De bejaardenaftrek is thans 702, deze mag u niet zelf aftrekken daar deze verdisconteerd wordt in het De dieetkosten worden als norm gesteld op 420 per jaar tenzij u kan bewijzen dat het meer moet zijn. Daarnaast komen dan de kosten van de medicijnen, de bril en het gehoor apparaat, alsmede alle overige ziekte kosten en de ziekenfondspremie (ook het werkgeversaandeel) e.d. Voor het totaal van de buitenbewone lasten kan u in een bijlage aftrek vragen. Vraag: Een huurder heeft de helft van zijn huis onderverhuurd. Nu is die huur. die de onderhuurder op brengt. een inkomen. Maar kan men nu van het bedrag dat de onderver huurder betaalt, ook het voor deze ruimte verschuldigde bedrag aftrek ken. behalve gas en licht, om het zuiver inkomen te bepalen? de Huur der betaalt bijvoorbeeld 60 huishuur per maand, maar hij bewoont slechts de helft en de ander helft heeft hij onderverhuurd. In de ruimte die hij zelf bewoont, heeft hij nog het gereedschap, dat hem een middel van bestaan verschaft. Verhuurt hij die andere helft voor 50, dan is zijn zuiver inkomen doch eigenlijk 50 minus water, minus gas en minus 30? Kan je bij de onkosten ook de betaalde belasting aftrekken? Antwoord: Inderdaad mag de on derverhuurder een deel van de.ont vangen onderhuur als verwervings kosten van de opbrengst aftrekken. Voorts gas, licht, water en een zeker bedrag voor slijtage van gang- en trappen, enz., voorts de personele belasting welke een onderverhuurder voor zijn onderhuurder moet betalen, doch zijn eigen personele belasting niet. Inkomsten- en vermogensbelas ting zijn niet aftrekbaar. Alle ge noemde verwervingskosten zijn af trekbaar in het jaar van betaling, behalve wanneer er over meer jaren wordt afgeschreven (bij lopere en meubilair). In dat geval geldt voer ieder jaar de jaarlijkse afschrijving. Vraag: Kan een kookproces worden onderbroken? Kan men bijvoorbeeld stoofperen de ene dag gaar en de ,-olgende dag rood stoven? Of kan n~ sudderen zétten? Antwoord: U kunt zonder bezwaar het kookproces een dag onderbreken. Als u de stoofpeertjes de ené dag gaar kookt, kan u ze de volgende dag rustig rood stoven. Als het vlees de ene dag niet helemaal gaar blijkt te zijn. kan het de volgende dag nog een uurtje laten sudderen. Als u daar tegen geen bezwaar heeft, kunt u er een klein scheutje brandewijn aan toevoegen. Dat helpt wel. Vraag: Bestaat er in Australië N.S.W. een radiovereniging op chris telijke ^grondslag zoals bijvoorbeeld de Antwoord: In Australië is geen radiovereniging op christelijke grond slag. Vra te kt.r „Johannes Ulrich Fichtl In Mitten- wald am 1763. Is er iets bekend over deze bouwer? Zou deze viool een goede zijn? Antwoord: De door u genoemde bouwer is niet te achterhalen. Het jaartal wijst wel op een periode, waarin de vioolbouw op zeer hoog peil stond. Wendt u eens tot de directeur van een onzer conservatoria of tot de conservator van het Haagse gemeentemuseum of een andere des kundige. niet van alle academisch gevormde theologen gezegd kan worden. Ook zou men zich kunnen bezinnen op bekorting van de theologische leerstof. Waarom van dominees bij voorbeeld nog een vrij uitgebreide kennis van Griek? en Hebreeuws te vorderen, nu alles zeer keurig in vertaling en verklaring verkrijgbaar is. Het staat zeker goed als men zich terloops weet te laten ontvallen wat een woord in de grondtekst eigenlijk beduidt, maar dat kan men ook wel zeggen zonder die grondtekst gezien te hebben, want ook dat staal ge woonlijk wel in een verklaring. Aan de andere kant zou men het - vacaturenaantal kunnen verminderen de, Br,'^e, regering in verlegenheid door van alle dominees te vorderen, et °Ptreden van prins dat ze des zondags tenminste viermaal f,P.P' .J*e echtgenoot van Koningin preken Dat was tegenwoordig nog! E,!*abet" van. England, die in een maar nier uren staan per zondag.I vrijdagavond >n Edinburgh gehouden Kappers en tandartsen staan elke dag rede aangedrongen heeft op gereser- veel langer. Ze zouden dan Prins Philip brengt regering in verlegenheid LONDEN Volgens waarnemers is Vertikaal: 1. schaaldier - zijtak Donau. 2. plaat* in N.H. - vertrouwelijk. 3. krijgsmacht - zwakke. 4. geldprijs van munten - bijwoord - aardrijkskundige aanduiding (afk.) 5 onbep. voornaamw.- oogvocht 6 niet vast - plaats in Utrecht 7. part - bekende afkorting - gesloten. 8. oude lengtemaat - overschot 9. water in Limburg - hoofddeksel - Oplossing vorige puzzel (Van onze kerkredactie) MONTGOMERY, ALABAMA - De Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham heeft geantwoord op de beschuldiging, dat hij niet voldoende doet om de muur tussen de rassen in Amerika te doorbreken. Zijn antwoord was een geïntegreerde evangelisa tiecampagne van een week in een stad die de laatste maanden geteisterd is door ras senconflicten: Montgomery in de staat van gouverneur George Wallace, Alabama. Montgomery is de stad waar de strijd voor de burgerrechten van de negers in 1955 begon met een boycot van de stadsbussen. Nog altijd wordt Montgomery gezien als de stad die zich blijft verzetten tegen integratie van negers en blan ken. Het besluit om in deze stad een kruistocht te organiseren werd pas in het vroege voorjaar genomen, nadat in de „oecumenische" pers aanvallen waren gelanceerd op Billy Graham, omdat hij zich niet voldoende zou inzetten voor de strijd tegen de apartheid. Er restte toen nog slechts zes weken van voorbereiding. Het weer werd een grotere moeilijkheid dan de apartheid. Over het algemeen schikten de blanken zich in de eis dat de bijeenkomsten toegankelijk waren voor negers en blanken. Op de eerste avond viel de regen urenlang in stromen neer. Honderden verlieten het open stadion en slechts 8000 mensen wachtten nat maar blijmoedig op het begin," dat werd uitgesteld tot het droog werd. Ook later bleef 'iet voor de tijd van het jaar vrij koud. De eerste apartheidscrisis openbaarde zich. toen op de vooravond van de campagne enige tientallen koren samen zouden repeteren. Haast als vanzelfsprekend gingen de blanken aan de ene en de negers aan de andere kant zitten in plaats van in vier vakken voor sopranen, alten, tenoren en bassen. Pianist Tedd Smith doorbrak de scheiding door tussen de negers in te gaan zitten en een gesprek met hen te beginnen. Eerst aarzelend, maar toen al sneller mengden de beide rassen zich tot één koor. Op de eerste avond bestond het koor voor twee-derde uit negers en voor een-derde uit blanken. Later in de campagne overwonnen de blanken kennelijk hun afkeer van geïntegreer de bijeenkomsten. Toen werd de verhouding in het koor twee blanken tegen een neger; globaal de verhouding in deze stad met 150.000 inwoners, inwoners. Alleen de publiciteitsmedia hadden hun aar zeling niet overwonnen. Zij schonken nauwe- lijks of geen aandacht aan de bijeenkomsten, die begonnen met 8000 mensen in de regen, groeiden tot 15.000 twee dagen later en eindig den met een vq! stadion (24.000 bezoekers). gemeenten tegelijk kunnen dienen. Het verdere werk zou met enig over leg wel te klaren zijn. Bovendien kon dan één van beide gemeenten de pastorie verhuren aan een woningzoe kend paar en zo een passende bijdra ge leveren voor de bestrijding var volksvijand nummer één. In wezen is het artikeltje een reactie op het voorstel dat bij de synode is ingediend om alle predikan ten in het vervolg op 65-jarige leef tijd met emeritaat te laten gaan. Daar is ds. Vellenga geen voorstander van. Hij schrijft tenminste: Ik gun graag alle dominees, dat ze op de leeftijd gekomen, waarop ieder „met pesjoen" mag gaan, hun nooit lichte taak mogen afleggen. Maar alsjeblieft, alsjeblieft, laten ze zich niet allen over de onwijze kam der gelijkheid laten scheren. Er zullen er zijn, die het metterdaad te zwaar wordt. Er zullen er ook zijn, die het niet zo merken en aan wie het ook niet te merken is. Laten ze blijven, niet tot die befaamde verjaardag, maar totdat ze gaan voelen: nu moet het ophouden. Fijn, dat het dan zonder zorgen kan. Maar liever niet eerder. De toeloop naaf de ouden-van- dagen-tochten zal meteen wat afge remd worden. En wie weet of de gemeente, na de candidaten van de vakantietijd beluisterd te hebben, niet vergenoegd zal zeggen wat de drinker zegt aan het slot van Luc. 5:39. De Prins zei voor een gehoor van studenten dat het beter zou zijn met geduld aan de oplossing van deze kwestie onafhankelijkheid voor een Afrikaans land met een blanke minderheidsregering te werken. Met wat geluk zou men dan tot een vreedzame overeenstemming kunnen komen inplaats van door forceren een bloedbad en vele andere onvoorzien bare gevolgen te riskeren, aldus prins Philip, die daarmee vrijwel hetzelfde standpunt vertolkte als dat van de huidige labour-regering van Wilson Maar de uitwerking van zijn opmer kingen op bepaalde Afrikaanse landen leden van het Gemenebest zou de Britse regering in verlegenheid kunnen brengen, meent men. De „Daily Mirror" tekende aan dat het nog nooit eerder was voorgekomen dat een lid van de koninklijke familie zich recht streeks met een eigen mening in een politiek uiterst omstreden kwestie mengde. aldus staat te lezen in een rapport \a„ het bestuur in West-Irian. Het aantal ongeletterden in de leeftijd tussen 13 en 45 jaar wordt geschat op 150.000 perso- fififi of twintig procent van de gehele bevolking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2