Nieuwe Leidse Courant Nd.-Italië geteisterd door storm en hagel Matig enthousiasme bij bezoek aan Amsterdam Pauze aanvallen Noord-Vietnam AUTO BIERMAN UI V. n Vele vakantiegangers werden getroffen 'Akenoorlog' Zeventig dupe van autorijders kraaiepoten W ashington is bezorgd Soekarno: ik heb invitatie Kans uittreden van Frankrijk uit Euromarkt Papoea-voetballer wil in ons land blijven CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD •ntvastigh is gheblever 1 hert in teghenspoetl' Maandag 5 juli 1965, 4&ste jaargan. Iets minder koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met aanvankelijk nog enkele lokale buien. Matige tot zwakke noordwestelijke wind later draaiend naar zuidwest. Koude nacht. Morgen overdag iets hogere temperatu ren dan vandaag. Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 .J Reeds elf doden en '200 gewonden Pakje margarine 2 cent duurder DEN HAAG Vandaag is de consu mentenprijs van het pakje margarine var 250 gram met 2 cent verhoogd. Deze prijs, verhoging is tot stand gekomen im over' leg tussen het ministerie van economische zaken en de Bond van Nederlandse garinefabrikanten. Deze bond deelt mede dat de oorzaak is de sterke stijging van de grondstoffen- prijzen. terwijl tevens een aanpassing in de handelsmarge plaatsvond. - Oost en West - duurt voort BONN De „akenoorlog" aan de grens tussen Oost- en Wcst-Duitsland woedt voort. Zeven Oostduitse aken wor den sinds vrijdag tegengehouden bij de sluis van Sülfeld In het Mittellandka- naal en bij Schnackenburg aan de Elbe. Op last van de Westduitse instantie voor de binnenscheepvaart in Hamburg kunnen de schepen West-Duitsland niet binnenvaren omdat de schippers de ver gunningen op grond van de viermogend- heden-overeenkomst voor de scheep vaart tussen West- en Oost-Duitsland niet in ontvangst willen nemen en zich uitsluitend beroepen op de per 1 juli geldende Oostduitse vergunningen, ter wijl Bonn van mening is, dat de oude (geallieerde) regeling nog steeds van kracht ls. Twee van de drie in Sülfeld wachten de aken, de Zwickau en de Riesa van 800 ton. zijn geladen met bouwmaterialen voor Nederland, de derde heeft cement aan boord voor een Westduitse onder neming. Volgens het Westduitse persbureau DPA mogen vier aken. die bij Schnac kenburg tegengehouden waren, de reis naar Hamburg voortzetten, nadat de schippers de van de Westduitse instantie in Hamburg afkomstige vergunning gis teren in ontvangst genomen en onderte kend hadden. Vandaag konden opnieuw drie Oost duitse aken, die op het Mittelland-kaneal in Sülfeld waren tegengehouden, door varen nadat de schippers de gewone geallieerde vergunningen hadden aan genomen en ondertekend. ROME De bevolking van Noord-Italië werd gisteren opgeschrikt door een hevige wervelstorm, die gepaard ging met hagelbuien. Ook de talrijke vakantiegangers die zich reeds in het noorden van Italië bevonden, hadden met moeilijkheden te kampen. Bomen werden ontworteld, auto's onder stehoven geworpen, daken van huizen werden ernstig beschadigd, tele foonverbindingen werden gestoord, wegen door neervallend puin ver sperd. Er zijn meer dan 200 gewonden. Tenminste elf mensen kwamen om het leven. Vooral de streek van Parma en Pia- cenza werd getroffen. Daar loopt de route door, die de toeristen naar het zui. den (of omgekeerd) volgen. Ook Verona en Vicenza, Sissa, Piorenzulolo, Rangole, Ragazzola, Cadeo en Corte Maggiore, als. mede Ferrara, Treviso (in de omgeving van Venetië) behoren tot de plaatsen waarin of in de omgeving waarvan grote schade werd aangericht In het zuiden van Italië houdt intussen de hittegolf aan, die daar al enige tijd de bevolking teistert. In Palermo op Si cilië werd gisteren en temperatuur ge meten van 45 graden celsius (115 graden Fahrenheit). De enorme kracht van de wervelwind veroorzaakte een schade die vele miljoe nen guldens beloopt. De grote hagelste nen maakten alles nog erger. Over het algemeen waren ze zo groot als kersen, maar er waren gebieden waar z grootte van tennisballen hadden aange nomen. Zelfs wordt er melding gemaakt van hagelstenen van tien cm doorsnee. De stad Busseto nabij Parma, de ge boorteplaats van Giuseppe Verdi, werd vrijwel geheel verwoest. Ook wijngaar den werden door de kracht van de wer velwind en de hagelstenen vernield. Auto's werden als speelgoed opgenomen en tegen muren of bomen geworpen. Van vele huizen werden de daken afge rukt of zwaar beschadigd. In Milaan kwamen vele huizen onder water te staan. Het spoorwegverkeer tussen Milaan en Bologna was enkele gestremd: ook op andere lijnen dat het geval. Men weet nog steeds niet, hoe groot de schade in totaal is. Tot dus. is men al over de acht miljoen gul. den gekomen. Hoe groot de schade is die buitenlandse toeristen hebben opgelopen niet bekend. Oostduitse kiezer krijgt „keus" OOST-BERLIJN De Oostduitse staatsraad heeft nieuwe maatregelen goedgekeurd die de kiezers voor het eerst keus bieden uit een aantal kan didaten. Voorheen gaf het „Nationale Front" op verkiezingsdag één lijst uit, waarop het aantal kandidaten even groot was als het aantal zetels. De kandidaten zullen in het vervolg tij dens voorverkiezingen worden aange- n maar nog wel door het „Natio nale Front". SCHIPHOL Na een verblijf van ?n week in Nederland zijn prinses Irene en haar echtgenoot zaterdagavond een KLM-lijntoestel van Schiphol Madrid teruggekeerd. Duizenden Amsterdammers togen zaterdagmiddag naar de grachten waar doorheen prinses Beatrix en de heer von Amsberg met burgemeester Van Hall een rondvaart maakten. Wïldemansrit van smokkelaars AMSTERDAM De hoofdstad heeft zaterdag over het algemeen een matig enthousiasme aan de dag gelegd tijdens het bezoek, dat prin ses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg aan de stad brachten. De belangstelling was 's middags tijdens de rondvaart door de grach ten nog wel vrij groot. Langs de ge hele route hadden waar dat mogelijk was op de bruggen toeschouwers plaatsgenomen, 's Ochtends, tijdens de rondrit door Amsterdam, viel slechts zeer weinig gejuich te no- Rondvaart maakte nog veel goed morgen goedmaakte, stonden bij de steiger van het Havengebouw enige dui zenden mensen, van wie velen het „Lang zullen zij leven" meezongen, dat werd gespeeld door het harmoniekorps „Tuin- ten dele ook door de snel- dorp". Achtervolging over 150 km Er werd steeds sneller gereden, maar de douaniers slaagden er niet in de vrachtwagen in te halen. In ongetemde vaart ging het naar Hechtel en van daar via Houthallen en Zonhove naar Has selt. Tientallen andere automobilisten werden op deze wegen de dupe van de onverlaten. (Van onze speciale verslaggever) HASSELT Zeventig automobi listen, onder wie enkele Nederlan ders, zijn in de nacht van zaterdag op zondag het slachtoffer geworden van kraaiepoten die uit een vracht auto met smokkelboter gestrooid werden. Een douane-auto, die de smokkehvagen achtervolgde, slaagde er na 150 kilometer in de laatste tot stilstand te brengen en 2600 kilo bo ter in beslag te nemen. De smokke laars ontkwamen. Het was een ware wildwest-jacht op de donkere wegen ten zuiden van Val- kenswaard. Op de Luikerweg bij Lom mei stootte een Belgische douane-pa trouille op een vrachtwagen die uit- Ne derland gekomen was en om verschil lende redenen achterdocht wekte. Om dat de wagen in het drukke verkeer in file reed. werd niet onmiddellijk tot aanhouding overgegaan. De auto van de grenswachten hield zich gedekt en bleef de smokkelaars op een afstand volgen. De laatsten bleken de douaniers reeds lang in de gaten te hebben. Toen er ruimte kwam om te passeren en de af stand tussen de smokkelauto en de douanewagen steeds kleiner werd. be gonnen de smokkelaars met kraaiepoten te strooien. De ijzeren punten, die op de weg terecht kwamen, bezorgden enkele achter hen rijdende auto's meteen een klapband. De grenswachten zetten de achtervol ging in, maar uit de smokkelauto bleef het kraaiepoten regenen. Later kwamen hier nog bakstenen en zelfs rookpotten bij. Dodenrit Dank zij handig het bezit van speciale „gepantserde" banden konden de douaniers de ach tervolging voortzetten. In de smalle straten van het stadje Hasselt kon op 't laatst van een dodenrit worden ge sproken. Omdat de smokkelaars er geen been in zagen dwars door de op rood staande stoplichten heen te rijden, waren de grenswachten ge noodzaakt van hun wapens gebruik te maken. Hun kogels sorteerden echter geen enkel effect. Buiten Hasselt ging het weer via Be ringen en Zolder op de grens aan. Steeds als de douaniers wilden passeren, ging de bestuurder van de smokkelwagen aan de linkerkant van de weg rijden. Het wapenarsenaal bleek onuitputtelijk te zijn. Kraaiepoten. bakstenen en rook potten bleven op het wegdek kletteren. In de bossen van Beverloo draaiden de smokkelaars plotseling een zijweg in. Ze stopten hier, sprongen uit de auto en ontkwamen. Niet minder dan 1600 kilo bo' n- kon worden buitgemaakt. Op de 150 kilometer langs de route stonden inmiddels meer dan zeventig automobilisten langs de kant. Enkele van hen hadden niet minder dan vier lek'»1 banden. Doordat de gedupeerden de kraaiepoten van de weg raapten en andere automobilisten voor het gevaar van klapband waarschuwden, kon er ger worden voorkomen. Verschillende garages in de grens streek zijn als gevolg van de wildemans- rit de hele nacht open gebleven. Pas toen de morgen aanbrak, waren alle lekke banden hersteld o." door andere vervan- Dat kw heid waarmee de stoet door de straten reed. De weinige toeschouwers konden slechts een glimp van het verloofde paar opvangen. Om precies kwart voor elf passeerden de vier hofauto's in de eerste de hoodfeommissaris van politie, in de tweede de burgemeester en in de derde en vierde respectievelijk het ko ninklijk paar en de verloofden de grens van de gemeenten Diemen en Am sterdam. Op de Gooiseweg stonden enkele duizenden Amsterdammers. Langs de verdere route was de belangstelling in het algemeen niet bijzonder groot, hoewel zich langs enkele gedeelten toch een dubbele rij van toeschouwers had opgesteld. Bruggen dicht De Amsterdamse politie had om de rondvaart door de grachten zonder in cidenten te laten verlopen, bijna alle bruggen 's middags voor het publiek afgesloten. Op vele bruggen hadden agenten postgevat. In enkele gevallen lukte het de politie niet het publiek van een brug vandaan te krijgen. De politie-agenten konden evenmin verhinderen, dat van een brug op de Herengracht pamfletten naar beneden werden geworpen door aanhangers van de Provogroep. Dit is een anarchistische beweging, die onlangs van zich deed spreken, toen een van haar aanhangers op Schiphol een aantal tegen Claus von Amsberg gerichte pamfletten in kranten Op de zaterdag naar beneden gewor pen pamfletten, waarvan er vijf in de rondvaartboot terechtkwamen, stond on der meer: „Wie is de grootste democraat. Carlos, Claus of Bernhard?" en „Claus, 'raus". Aangezien de politie alle span doeken, met wat voor opschriften dan ook, had verboden, kwam het verloofde paar slechts één spandoek tegenen met het opschrift „Leue de republiek Ver. Staten overwegen WASHINGTON Amerika over weegt een tweede pauze in de bom bardementen op Noord-Vietnam, die langer zal duren dan de eerste (van vyf dagen). Dit is niet zomaar gebaar. Aldus minister Rusk tijdens een tv-interview. Overigens ver wacht Amerika niet, dat die pauze de zaak in Vietnam zal veranderen. Rusk vreest, dat spannende weken en maanden voor de deur staan. De minister vertelde, dat van Noord- vtietna mese zijde op ruwe wijze is ge reageerd op voorstellen om tot onder handelingen te komen.Hij zei, dat d< Verenigde Staten er geen bezwaar tegen hebben als Hanoi vertegenwoordigers van de Vietcong in zijn delegatie zou opnemen. Volgens Rusk is het aantal uit Zuid-Vietnam afkomstige rebellen s Den Haag ontkent PARIJS/DEN HAAG President Soekarno heeft dit weekeinde na onderhoud van drie kwartier met het Franse staatshoofd, generaal de Gaulle, gezegd: „Onze betrekkingen met Neder land gaan vooruit. Ik heb een uitnodiging «aar Nederland tc komen, maa heb het In Indonesië erg druk". Een 'oordvorder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag heeft het ontkend. De woordvoerder zei, dat er zich sinds het bezoek aan Indonsië van minister Luns eind juli van het vorig jaar. geen veranderingen hebben voorgedaan. Mi nister Luns verklaarde bij zijn terug keer destijds alleen maar „dat ook de mo gelijkheid van een bezoek van het Indo nesische staatshoofd aan Nederland was besproken". zeer klein m verhouding tot de bevol king. Rusk gaf toe. dat de betrekkingen tus. sen Oost en West verslechteren als ge volg van de kwestie-Vietnam. „Als wij hun in de weg staan, vinden de anderen dat niet leuk en dan worden de verhou dingen koel en moeilijk en zelfs gevaar lijk". aldus de minister. Op een receptie te Moskou ter gelegenheid van de Ame rikaanse onafhankelijkheidsdag versche nen zaterdag dan ook geen Russische leiders. Die dag had minister Rusk een gesprek met de Russische ambassadeur in Washington, Dobrynin. Raketten Intussen maakt men zich ln Washing ton zorgen over een grote concentratie van oorlogsmaterieel in het gebied van Hanoi en Ilaiphong, de grootste steden van Noord-Vietnam. Dit land zou nu ook over ballistische raketten beschikken met een bereik van 1600 km. Hiermede zou ook de Amerikaanse Zevende Vlooi, die voor de kust van Noord-Vietnam opereert, bestookt kunnen worden. In de buurt van deze vloot vaart al enige t(jd een Russische spionagetreiler rond. De Prinses en haar verloofde in gesprek met majoor Bosshardt van het Leger des Heils tijdens de receptie in het Havengebouw te Amsterdam. Hoewel het heel druk was vond de Prinses ertra tijd om de recente tocht met de majoor door donker Amsterdam" op te De Zuidvietnamese premier, lucht- maarschalk Ky. heeft in een vraagge sprek met de Daily Mirror Adolf Hitler zijn enige voorbeeld genoemd. Vietnam zou vijf Hitiers nodig hebben om uit de moeilijkheden te geraken. B-52 bommenwerpers van de Ameri kaanse luchtmacht, die van het eiland Goeam kwamen, hebben vandaag bom bardementen uitgevoerd in een gebied van ongeveer 60 km ten noordoosten Saigon, waar zich ongeveer 8000 rebel len ophouden. De Vietcong deed vandaag een aan val op een stelling die de plaats Ba Gia verdedigt. Later ontruimden de rebellen de post weer. Ba Gia ligt slechts 65 kilo. meter van de ludhtbasis Da Nang, waar de Amerikaanse vliegtuigen opstijgen, die Noord-Vietnam bombarderen. In Tokio verklaarde de premier van Nieuw-Zeeland. Holyoake, dat de com munisten in Vietnam door een gewapend conflict tot onderhandelingen gedwon gen moeten worden. MONT DE MARSAN (FR.) Het Is met uitgesloten dat Frankrijk uit de Europese Economische Gemeenschap uit treedt. Dit zei zaterdag de Franse minis ter van industrie, Bokaniwski. „De onenigheid in Brussel toont aan. it na drie en een half jaar van pogin- ;n om een landbouwbeleid in de EEG op té bouwen, dit een illussie is geweest omdat alleen Frankrijk er belangstelling voor heeft". Bokaniswki weet het misluk ken van de besprekingen in Brussel aan de „Nederlandse eis" dat de middelen van het landbouwfonds van de EEG door het Europese parlement gecontroleerd zouden moeten worden. Een lichaam, zei hij. waarvan Italië en Duitsland de lasten niet willen helpen dragen. De Westduitse minister van defensie ontbood de Franse ambassadeur in Bonn. Seydoex. Schroder verzocht hem zijn regering te vragen haar voornemens ten aanzien van de crisis in de EEG te ver duidelijken. BRUSSEL. De Belgische vice-minis- t van buitenlandse zaken, H. Fayat. heeft vandaag verklaard het mogelijk te achten, dat de crisis in de EEG. wordt opgelost door een bemiddelingspoging. Hij zei niet, van wie. Confetti Omdat de boten wegens de hoge terstand niet onder de brug bij de Munt doorkonden, kwamen het Singel ei Beulingsloot als onderdeel van de route te vervallen. Van diverse plaatsen op de kaden werd confetti naar het verloofde paar geworpen. De Prinses en haar ver loofde, die de armen om elkaar geslagen hadden, wuifden vriendelijk naar de mensen aan de kant. Burgemeester Van Hall en de Prins onderhielden zich ge ruime tijd met elkaar op het dek van de boot, waarbij de Prins goedmoedig zijn pijp rookte. Aan het einde van de tocht, die toch een beetje de koele ontvangst van de Norse Brezjnef waarschuwt MOSKOU De Russische partij lei der Breznjef heeft zaterdag het wes ten gewaarschuwd dat de Sowjetunie voldoende intercontinentale ruimteraketten beschikt om welke valler ook te verslaan. Hij zei dit in een toespraak tijdens een receptie. Volgens Breznjef zijn de laatste tijd belangrijke maatregelen ge- >n om de doelmatigheid van dc Russische rakettenmacht te verhogen. De toespraak werd op bijzonder norse toon uitgesproken. Tijdens de rondvaart was er een klein incident, toen vanaf de brug bij het Thorbeckeplein anarchis tische pamfletten in de rondvaart boot werden geworpen. LEIDEN KATWIJK tel: 01710-40447 tel: 01718 - 4299 onze huurwagens zijn steeds in top-eonditie. diverse merken tel40447 Ook politiek in het spel iVan een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dominggus, de op vallende Papoea-rechtsbuiten van het Indonesische voetbalelftal, die uitblonk in de wedstrijd tegen Feijenoord, is, toen zijn ploeg half juni Nederland verliet, niet meegegaan. Dominggus. die enkele jaren lang de H.B.S. heeft bezocht, heeft zich gemeld bij de Rot terdamse politie, met de mededeling dat hij in Nederland graag zijn studie willen afmaken. Politiek asiel heeft hij niet gevraagd. De politie heeft Dominggus gastvrijheid verleend in het aan het hoofdbureau ver bonden vreemde! ingenverblijf. Verder heeft zij een rapport over Dominggus op gemaakt. dat is doorgezonden naar minis ter Samkalden. De minister zal de beslis sing moeten nemen over het al of niet in Nederland toelaten van Dominggus. Hoe deze beslissing zal uitvallen is. volgens het ministerie van justitie niét te voorspellen, want ieder geval wordt op zichzelf beoordeeld. Tot die beslissing is gevallen, moet de Rotterdamse politie Dominggus, die overigens in het Vreem- delingenverblijf heel goed wordt ver zorgd. beschouwen als vreemdeling zon der middelen van bestaan. Dominggus heeft in Nederland geen familie. Hoewel hij geen asiel heeft ge vraagd. schijnen cr toch ook politieke overwegingen in het spel te zijn, die voor hem een verblijf in Neddrland aantrekke lijker maken dan een terugkeer naar In donesië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1