Aruba wordt een toeristeneiland Impasse in EEG komt niet zomaar uit de lucht vallen nieuws Minder werk in olie Weer fraude bij examens in Frankrijk Nederland, Italië en Duitsland schuldig Herhaling van drama van Dien Bien Phoe? Oostduitse schepen aan zonegrens aangehouden J*i e&fi feoafce hij Vlieger van Soekarno en Tsjoe gaat niet op Artsen adviseren: geef „pil" alleen op recept ZATERDAG 3 JULI 1965 1 Vrij Europa 15 jaar in de lucht MÜNCHEN Radio Vrij Europa, dat nieuws over oost en west naar de Oost-Europeanen achter het ijzeren gordijn zendt, viert zondag zyn 15de verjaardag. De eerste uitzending van deze organisatie, die als doel heeft „de waarheid" te brengen, ging in 1950 de lucht in. Het begin was bescheiden. Met een 7500 watt zender, die ten zuiden van Frankfort stond, werd tien uur per week naar Tsjeohoslowakije, Hongarije, Polen, Bulgarije en Roe menië gezonden. Thans wordt 515 uur per week gezonden door een batterij van 31 zen ders met een energieverbruik van 2.260.000 watt. Thans brengen ongeveer 32.000 Het hoofdkwartier van rad.o Vrij Amerikaanse ,oerislen jaar ecn Europa bcv it zich te Munchen bezoek aan het ei|and PD Jaanzwel- De programma s worden door Oost-lcnd vakantie-gangers begon europeanen voor him eigen volk in hun 6 5. eigen taal geschreven en uitgezonden. Per dag gaan een miljoen woorden raar gene zijde van het ijzeren gordijn. De nadruk wordt in sterke mate gelegd op de binnenlandse aangelegen heden van de verschillende communis tische landen. Verder worden gebeur tenissen in andere oostblokstaten aan de orde gesteld. Tenslotte krijgen de luisteraars nieuws over het westen. Er zijn speciale programma's voor mannen, vrouwen, jonge mensen, over, sport, landbouw, godsdienst en tal van andere onderwerpen, die voor de Oost- europese luisteraar van belang geacht worden. Er zijn zelfs zeer zorgvuldig voor bereide speciale programma's voor communistische partijleden. Radio Vrij Europa raamt dat meer dan 20 miljoen mensen regelmatig naai de uitzendingen luisteren. ROOMS-RODE COALITIE IN BELGIË? BRUSSEL Bijna zeven weken na haar zware verkiezingsnederlaag begin nen vandaag in Brussel de besprekingen over een voortzetting van de rooms-rode regeringscoalitie in België. Kabinetsfor mateur prof. P. Harmei zal na het mislukken van de poging om-te komen tot een ..kabinet van nationale unie" trachten een nieuw kabinet van katholie ken en socialisten samen te stellen. De brede basis van de drie nationale Belgi sche partijen mislukte door de lifcrrale weigering tot de regering toe te treden. De christelijke volkspartij heeft don derdagavond zijn steun toegezegd aan prof Harmei. DEN HAAG Het olie-eiland Aru ba wordt steeds meer een toeristen eiland, zo bleek gistermiddag tijdens een persconferentie van de gezagheb ber O. S. Henriquez. De olie-industrie blijft weliswaar op peil, maar de snel voortschrijdende automatisering deed het aantal werknemers in een klein aantal jaren terug lopen van 9.000 tot 2.500 en daarmee is deze ontwikkeling nog niet ten einde. bean-hotel. Binnenkort zal de schrijving wwrden geopend voor de bouw van het Sheraton-hotel, ongeveer 200 kamers zal tellen en een investering van rond twintig miljoen Nederlandse guldens met zich brengt. toerisme, dat met betrekkelijk lage investeringen het werkloosheidspro bleem op het eiland tot een oplossing kan brengen. De werkloosheid omvat thans 2.000 mannen op een totale bevolking van 60.000. Een aantal, dat nog groter zou zijn, wanneer niet verscheidene projecten in uitvoering waren, zoals de uitbreiding van de zoetwaterinstallatie. De heer Henriquez noemde de situatie op de Antillen gevaarlijker dan in Afrika, want op de Antillen heeft men jaren van welvaart gekend. De teruggang is voor vele voormalige PARIJS. De 52-jarige Armand Vitellio, lid van de examenraad in Orleans, is gisteren gearresteerd op beschuldiging van het in onbevoegde handen spelen van aan hem toever trouwde examenopgaven. Het Franse weekblad Minute heeft vorige maand de opgaven voor wiskunde van het examen gepubliceerd. Het had erbij gzegd, de opgaven van een anonieme afzender te hebben ontvangen. Armand Vitellio wordt ervan be schuldigd de opgaven aan zijn vriend Sauveur Vitellio geen familie te hebben verstrekt. De achttienjarige zoon van de laatste, Christian, be haalde bij het examen zeer goede wiskundecijfers, hoewel hij op school slechts middelmatig in wiskunde was. Ook Sauveur en zijn zoon zijn aange houden. Franse woordvoerder: PARIJS/BRUSSEL Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren op een persconferen tie indirect te kennen gegeven, dat De Gaulle onder meer Nederland als verantwoordelijk beschouwt voor de mislukking van de onder handelingen over het landbouwbe leid van de zes. Hij zei namelijk, dat „Frankrijk, noch België, noch Luxemburg verantwoordelijk is voor de crisis, die is ontstaan" j De woordvoerder verklaarde te vens. dat het „ondenkbaar" is, dat een Franse minister onder de huidige omstandigheden deelneemt aan een conferentie van EEG-ministers. Dit in' antwoord op geruenten volgens welke de minister van buitenlandse zaken, Couve de Murvulle, toch aan een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de EEG-lan- den op 26 juli in Brussel zou deelne men. In Europese kringen in Brussel was namelijk het vermoeden uitgesproken, dat Frankrijk niet zou deelnemen aan de conferentie van 12 en 13 juli, maar DEMOCRATIE In een vraaggesprek in de tv-ru- briek Achter het Nieuws heeft dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de EEG-commissie, verklaard, dat de Franse regering niet heeft nagelaten de indruk te wekken, alsof de onder handelingen zijn vastgelopen op fi nanciële zaken. In feite is echter de Europese democratie in het geding, zo zei hij. Hij betreurde het, dat België niet duidelijk de zijde van Nederland, Duitsland en Italië had gekozen. Dr. Mansholt waarschuwde voor oplossin gen, die zouden leiden tot prijsgeven van grotere bevoegdheden van het Europese parlement. Overstromingen toeristencentra in Oostenrijk INNSBRUCK Oostenrijk heeft voor de zoveelste maal in enkele weken tijds weer eens te lijden van overstromingen. Nu is de toeristische dat ten aanzien van de 26ste en de provincie Tirol aan de beurt. De Inn, 27ste juli nor reen sedragsliji, was|?ie n3 "eken regen en door de snel uitgestippeld. In deze kringen blijft Britse kerkleiders over immigranten LONDEN De drie meest voor aanstaande protestantse kerkelijke leiders van Groot-Britannië hebben zich genoodzaakt gezien een ingezon den stuk in de Times te sohrijven. Het zijn dr. Michael Ramsey, aartsbis schop van Canterbury en hoofd van de Anglicaanse Kerk, dr. Archibald Watt, synodepraeses van de Kerk van Schot land en rev. Peter McCall, voorzitter van de Federale Raad van vrije kerken in Groot-Britannië. Hun brief bevat een openbaar appèl aan alle mensen van goede wille en speciaal aan de christenen, om de pro blemen betreffende de immigranten „waardig" tegen te gaan. Meer en meer wordt men zich bewust, dat het probleem van de immi gratie een oplossing moet vinden. Dat kan echter alleen door praktische actie, die van verbeeldingskracht getuigt, niet, als deze problemen een speelbal van politieke partijen worden, zo schrijven de drie geestelijken. Zij wijzen inzonderheid op het leren van de Engelse taal door immigranten, die deze niet beheersen, en de vestiginj van immigranten in plaatsdn, waar zi. gemakkelijk werk en huizen kunnen vinden. Christelijke immigranten moeten warm welkom geheten worden in de christelijke gemeenten, aldus de brief ir de Times. Rome sluit met Neder-Saksen concordaat HANNOVER Het Nedersaksische parlement heeft gisteren het concor daat met het Vaticaan met grote meerderheid van stemmen aangeno men. Van de 123 aanwezige leden stemden er 96 voor. Onder de 25 te genstemmers waren veertien liberale j oppositieleden. Twee afgevaardigden onthielden zich van stemming Buiten het parlementsgebouw de monstreerden een paar honderd scho lieren met spreekkoren en „zitten" op de trappen van het gebouw tegen het concordaat, naar aanleiding waarvan enige tijd geleden een kabinetscrisis ontstond met betrekking tot de kwes tie van het bijzonder onderwijs. De politieke strijd was ontstaan rond de voorgestelde wijziging van de onderwijswet. Deze wijziging had vol gens de tegenstanders in het overwe gend protestantse Neder-Saksen tot doel de rooms-katholieke scholen op onrechtvaardige wijze te bevoordelen. Met de aanvaarding van het concor daat is het geschil nog niet beëindigd. Enkele uren voor de stemming in het, parlement hadden de tegenstanders met aan het hoofd de gemeenschap van Nedersaksische leraren aange kondigd. dat zij zich tegen dit ver drag zullen blijven verzetten. De impasse, waarin de EEG (Europese economische gemeen schap van de Zes) deze week is geraakt, is bepaald geen schokken de ervaring geweest. Al maanden geleden mocht als zeker worden aangenomen, dat er op 30 juni 1965 om 24.00 uur geen overeenstem ming zou zijn bereikt over de landbouwfinanciering in al zijn consequenties. De meningen hier over stonden lijnrecht tegenover elkaar. En aangenomen mocht worden, dat Frankrijk evenals bij vorige gelegenheden het tot een ernstige crisis zou laten komen om de zwakkere broeders onder zijn EEG-partners onder druk te kunnen zetten. Het heeft tot dusverr niet veel geholpen. Alleen de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, heeft de zijde van Parijs gekozen. De oorzaak van deze verrassende concessie van Brussel moet waarschijnlijk wor den gezocht in de klaarblijkelijke behoefte van Spaak, van tijd tot President Soekarno tijdens zijn ver blijf in Cairo, waar hij nog iets pro beerde te redden van cle failliete Afrikaans-Aziatische solidariteits- boedel. Hij wordt geflankeerd door zijn politieke vrienden Tsjoe En-lai van communistisch China (links) en Nasser van Egypte (rechts). hiertoe in de gelegenheid gesteld door het feit. dat het kabinet, hij deel uitmaakt, demis- tijd overstag te gaan. Hij werd worden deze bevoegdheden als - - 'J voorwaarde gesteld voor een rege ling van de kwestie der landbouw- ...dHl., heffingen en het geven van eigen is en dus liever aanvecht- middelen aan de EEG. Met name van Nederlandse zijde is dit als conditio sine qua non gesteld. Maar ook West-Duitsland, Italië en Lu xemburg wensen geen genoegen te bare beslissingen wil vermijden. Spaak kon overigens zonder ge vaar tegenover Parijs een tege moetkomende houding aannemen, tevoren vast stond, dat nemen met een beleid, dat niet alleen Frankrijk sterk bevoordeelt (omdat het het meeste geld uit de pot ontvangt en de geringste in breng heeft), maar ook elke con trole op de bestemming van de heffingen uitsluit. Frankrijk wil slechts onderhan delen over de landbouwheffingen. De kwestie van de eigen middelen en de onvermijdelijk geworden controle van het Europese parle ment op deze gelden willen de Fransen nog vijf jaar laten rusten. De andere EEG-landen met uitzondering dus van België willen niet langer dan twee jaar- wachten omdat dan (op 1 juli 1967) de voltooiing van het ge- passe zouden eindigen als gevolg meenschappelijke landbouwbeleid van de onverzoenlijkheid tussen de binnen de EEG een feit moet zijn. verschillende standpunten. Terecht stellen zij, dat van voltooi- het Europese parlement te Straatsburg, dat de verantwoorde lijkheden van de nationale parle- menten in dit opzicht zou moeten DienJ)ienphoe^^ Me^^dan^eïj jaar overnemen. Het zal als Frankrijk hoog spel blijft spelen niet eenvoudig zijn, een oplossing te vinden. Ten zij men tenslotte terwille van de lieve vrede de zaak op de lange baan schuift. Vooalsnog ziet het daar niet naar uit. geleden als een begrip, een sym bool voor de nederlaag van de Fransen in Indochina. Dezer dagen werd het door Amerikaanse vlieg tuigen gebombardeerd. Op de foto ziet men hoe de Fransen in 1954 door de lucht versterkingen aan voerden om te trachten, een drei gende nederlaag teontgaan. Waterloo heeft minder beroering gewekt dan de val van Dien Bien Phoe. De hele wereld was met ontzetting geslagen. Het was een van de grootste nederlagen van het westen de voorbode van de ineenstorting van de koloniale rij- van de val van i Russische econoom ivas in Rotterdam ROTTERDAM De Russische hoogle- lar in de economie, lid van de Russi sche Academie voor Wetenschappen, prof. Leontjew, die als gast het Euro- Economie-Congres te Tilburg bezocht, heeft vrijdagmorgen in het kantoor de Contactgroep van Werkgevers ii Metaalnijverheid in Rotterdam een sprek gehad met enige hoogleraren, leiders van ondernemingen, bankiers en erheidsfunctionarissen. Het gesprek stond onder leiding van drs. D. Bos. •oorzitter van het aanbevelingscomité •an het congres te Tilburg. Onderwerp vas ..De winst als meter voor het maatschappelijk-economisch resultaat". ook na de Franse ontkenning, bij deze mening. Men acht het waar schijnlijk, dat op de conferentie van de 26ste de hete hangijzers de eigen financiële middelen van de Veerboot voor Hull-Rotterdam te water gelaten BREMERHAVEN Het eerste van twee veerboten voor personen- en autovervoer op de lijn Hull-Rotter dam is gisteren op een werf in Bremerhaven te water gelaten. De echtgenote van de North Sea Ferries Ltd (Londen), mevrouw D. L. J. Mortelman, doopte dit zgn. roll-on- srhip Northwave. De twee veerboten zijn besteld door de nieuw opgerichte maatschappijen North Sea Ferries Ltd te Londen en Noordzee Veerdiensten N.V. ie Rotterdam. In deze nieuwe maatschappijen zijn deelgenoten de maatschappijen PHS van Ommeren N.V. te Rotterdam, de Hollandsche Stoomboot Mij. te Amsterdam, de Gene ral Steam Navigation Co. Ltd te Londen, de Tyne Tees Steam Shipping Co. Ltd te Newcastle en de Duitse rederijen A. Kirsten te Hamburg en de Argo Recderei Richard Adler und Söhne te Bremen. De schepen kunnen 235 passagiers en 200 auto's of 60 aanhangers en 65 auto's ervoeren. De aflevering van de eerste veerboot, die ongeveer 3600 brt meet. moet eind dit jaar geschieden. Het tweede exemplaar zal in 1966 in gebruik gekomen worden. De thuishaven van de Northwave is Huil. Het schip voert de Britse vlag. De aandrijving bestaat uit twee dieselmoto ren van ieder 2600 pk. die het schip een inelheid van 16 knopen moeten geveu. gesmolten sneeuw van de Alpen, ge weldig was gezwollen, trad ver buiten zijn oevers waardoor snelweg num mer 1 ten oosten van Innsbruck onder water kwam te staan. Duizenden auto's met toeristen werden tussen Innsbruck en Kufstein, de belang rijkste grensplaats aan de Oostenrijks- Duitse grens, omgeleid. De vertragin gen vielen nogal mee. maar wel moet er rekening mee worden gehouden, dat er lange wachttijden komen, wan neer de grote stroom vakantiegangers naar Italië dezer dagen losbreekt. De Westduitse en Oostenrijkse politie heeft de toeristen verzocht de lagere Inn-vallei te vermijden en in plaats daarvan Oostenrijk binnen te komen via Garmisch-Partenkirchen en See- feld. Men verwacht de obstakels bij Solbadhall en bij Wattens in de loop van de volgende week te kunnen opruimen. Schippers wilden niet tekenen BONN Westduitse autoritei ten hebben gisteren op twee plaat sen aan de zonegrens Oostduitse aken aangehouden omdat de kapi teins hun-handtekening weigerden te zetten op de papieren, die ver eist zijn om Westduitse wateren binnen te varen. Bij Schnacken- berg, aan de vaarweg van Berlijn naar Hamburg, werden twee en bij Buchhorst, waar de hoofdvaar weg naar het Ruhr-gebied de grens kruist, zeven aken vastge houden. Het incident gebeurde een dag na dat Oost-Duitsland de oude vier-mo- gendheden-documenten voor het bin- nenvaart-verkeer op eigen houtje had afgeschaft en eigen papieren had in gevoerd. De Westduitse en bezettings- autoriteiten zijn hiermee niet akkoord gegaan. Vermoed wordt, dat de Oostduitse regering de voorwaarden, waaronder het akenverkeer tussen de twee Duits- landen doorgang kan vinden, aan een proef wil onderwerpen. In Bonn sluit men de mogelijkheid niet uit, dat het nieuwe incident gevaar zal opleveren voor het scheepvaartverkeer met West-Berlijn. 35 procent van de aan voer naar West-Berlijn geschiedt over water. West-Duitsland heeft koningin Elisa beth van Engeland een kopie geschonken van de kleurenfilm, die tijdens haar jongste bezoek aan de bondsrepubliek gemaakt. De Afrikaans-Aziatische confe- entie, die in de afgelopen week karno. had moeten beginnen, heeft geen internationale doorgang gevonden. Het ligt de niet-communistische landen. Objectief is dit boek niei, omdat de schrijver zijn gegevens uit de mond van anderen heeft opgete kend. Ook de rangschikking van de feiten heeft er toe bijgedragen, dat de objectiviteit geweld werd aan gedaan. Dit neemt echter niet weg, dat het boek een bijzonder goed beeld geeft van de omstandigheden, waarin het drama Dien Bien Phoe zich heeft voltrokken, van de men sen die in beslissende ogenblikken een belangrijke rol hebben gespeeld en daarbij al dan niet hebben ge faald of moesten falen. Ook laat het zien, met welke tegenstander de Fransen te 'maken hadden. Het is dezelfde „vijand", waar de Ameri kanen en de Zuidvietnamezen op het ogenblik een strijd op leven en dood tegen leveren. Het is niet zonder reden, dat het boek van Jules Roy (nu ook in een Nederlandse vertaling bij J. A. Boom en Zoon te Meppel, 344 bladz. 14.90), is verschenen, nu de strijd in Vietnam een dramatisch hoogtepunt nadert. Toen het in Frankrijk gepubliceerd werd kon den de tekenen van het naderende onheil al duidelijk worden waar- ting, dat Tsjoe, gesteund door Soe- genomen. Nu kan men reeds de bliek, nl. de Vierde Franse repu bliek. Nog heden lijdt de wereld onder de nasleep van deze gebeur tenis. Aldus concludeert de bekende Franse schrijver Jules Roy in zijn jongste boek Dien Bien Phoe keer punt in Azië. Dit werk is meer dan een objectief relaas van feiten het is een aanklacht tegen hen, die verantwoordelijk waren voor de nutteloze strijd om deze afgelegen vesting, die zulke ernstige gevolgen zou hebben voor de veiligheid van vangen. Officieel heet het, dat dit uitstel een gevolg was van dt verwarring, ontstaan na de verwij dering van Ben Bella als president onderonsje metpresident Nasser meer te verscherpen, mede door te lange tijd zal herhalen. Een andere vraag is evenwel, of Toen deze opzet in Algiers mis- £en de d}e. J* de de lukt was, hebben Tsjoe en Soekar- Dien ?l.fn Phoe leidde, nogxoelkan van Algerije. In werkelijkheid de conferentie al mislukt, voordat Ben Bella ten val werd gebracht. Het uitstel van de conferentie is vooral voor de communistisch Chi nese premier Tsjoe En-Lai en df Indonesische president Soekarno een grote teleurstelling. Zij hadden haar willen gebruiken om hun eigen belangen te verdedigen, mei name met betrekking tot de ge- van'Egypte nog iets uit de failliete boedel te redden. Maar de Egypti sche president had er niet de lat de Indonesische minister van mond en laat er geen twijfel over Duitenlandse zaken, Soebandrio, de bestaan, dat voortaan een duidelij ker op wordt gestuurd om in di ke anti-communistische politiek zal verse Arabische en Afrikaanse lan- worden gevolgd voor wat de bin- ien de doelstellingen van de Aa- nenlandse aangelegenheden be- -■ -- o conferentie uiteen te zetten, is er treft. Voor Chinese, Russische en beurtenissen in Vietnam en de slechts om te onderstrepen, hoe andere „adviseurs" zal het in Alae- controverse tussen Indonesië en groot de onenigheid in de Afri- rije niet eenvoudiger worden, hun Maleisie. Ook bestond de verwach- kaans-Aziatische gelederen is. werk te doen. gezinsplanning, ook al ontkennen zij niet, dat dit juist in individuele gevallen een zeer moeilijke opdracht kan zijn. MINDERHEID Andere leden van het hoofdbestuur zijn van mening, dat weliswaar aan UTRECHT Het hoofdbestuur ongewenste bijwerkingen zijn, ook al?e ™ed.ische aspekten een reële bete van de Koninklijke Nederland- P,e**n deze bijwerkingen in de regel1 "S" °Iet ka" ™>rden ontzegd en dat sche Maatschappij tot Bevordering h?' g">ruik .C?n!role "iden' h" i-s i j in het verdere verloop daarvan weer van de Geneeskunde heeft met te verdwijnen. Bovendien, meer nog de kleinst mogelijke meerderheid dan bij enig ander middel, stelt men zich hier de vraag of ook blijvende schade wordt toegebracht. Het leven van de 3'/z jaar oude Achim Jacobsen uit Duisburg, die met zijn ouders op Terschelling kampeert, is door een snelle actie van de Ko ninklijke Luchtmacht ge red. Hij werd 's avonds ziek en de arts consta teerde een keelontsteking Toen de toestand gister morgen verslechterde, riep de dienstdoende arts de hulp van de vliegbasis Leeuwarden in. Per hef- schroefvliegtuig werd de jongen in 25 minuten naar een ziekenhuis in de Frie se hoofdstad gebracht, waar de jongen onmiddel lijk werd geopereerd. De doktoren verklaarden, dat het niet langer had moe ten duren, of de jongen was gestikt. De operatie is geslaagd en het levens gevaar is geweken. 1 Een Russische pilote. Li- dia Zaitseva, heeft in een constante vlucht zonder lading een nieuw wereld record hoogtevliegen ge vestigd. Zij vloog op een hoogte van 18.800 meter gedurende 90 seconden in een oefentoestel van het type E-33 met straalmo toren bijna tweemaal de snelheid van het geluid. Op de boerderij van de heer H. J. Klein Linden schot in Ruurlo is een stier geboren zonder ach terpoten. Het dier ver keert in een goede condi tie. Hoewel dit een zeld zaamheid is, is de heer Lindenschot er niet blij mee. Waarschijnlijk zal het dier volgende week worden afgemaakt. I De sjah van Iran heef' een aanklacht ingediend wegens belediging teger de Kölner Stadtanzeiger omdat dit blad een plaat heeft gepubliceerd van de sjah en koning Ibn Sa- oed van Saoedie-Arabië. waarop Ibn Saoed een bundel bankbiljetten in de hand houdt. Het on derschrift luidt: „Goed, geef mij die 3.000 dollar, dan mag jij keizerin Fa- rah Dibah hebben". In Perzië heerst hierover grote verontwaardiging. Het blad heeft een ver ontschuldiging gepubli ceerd en de uitgever heeft aangeboden persoonlijk naar Perzië te komen om dit nog eens mondeling te doen en tevens 20.000 gul den te geven voor Per zische liefdadige doelein den De sjah wenst echter een proces. besloten aan de minister overweging te geven de anticon ceptiepil in dit stadium te plaatsen op de lijst van geneesmiddelen die uitsluitend op recept kunnen wor- den verkregen. Dit deelde de voor zitter, dr. P. J. Kaiser, mee op een vandaag in Utrecht gehouden werkvergadering van de maat schappij. De beslissing is genomen nadat de commissie medische ethiek advies had uitgebracht aan het hoofdbestuur. De heer Kaiser las de brief voor die men naar aanleiding van deze zaak aan de minister heeft gezonden. Van de aan vang af heeft bij het beraad vastge staan dat een geheel vrije verkrijg baarstelling van ovulatie-remmende stoffen niet verantwoord kan worden geacht, aldus het hoofdbestuur in zijn brief aan de minister. Het bestuur, zo gaat de brief verder, heeft trouwens ook elders geen pleidooi ontmoet Voor een vrije verkrijgbaarstelling. Aan de talrijke publikaties over de gevolgen van het gebruik van de anti conceptiepil kan in elk geval de konklusie worden ontleend, dat er INGELICHT Deze overwegingen vereisen op zijn minst dat. degenen, die de anti-con ceptiemiddelen willen gaan gebrui ken, hieromtrent worden -ingelicht, hetgeen bij een vrije verkrijgbaarstel ling in geen enkel opzicht lijkt gega randeerd. Omtrent de vraa g hoe zwaar de medische aspecten wegen, blijkt in het hoofdbestuur der maat schappij, geen eenstemmigheid te be staan. Sommige leden aldus de brief zijn van oordeel, dat nog zoveel onzekerheden van medische aard aan et gebruik van de anti-conceptiepil zijn verbonden, dat controle van me dische zijde onontbeerlijk moet wor den geacht. Een effectieve controle kan naar hun mening slechts worden bereikt, als men zich ter verkrijging van een recept tot een medicus moet wenden Deze leden bepleiten dat wordt bepaald dat de anti-conceptiepil uit sluitend op recept kan worden ver kregen. Zij achten het de taak van de van groot belang moet worden geacht, maar dat dit er niet toe hoeft te leiden dat de vrouw, die veelal om geheel andere redenen dan medische tot het gebruik van de anti-concep tiepil heeft besloten, zich tot de medicus zal moeten wenden ter ver krijging van een recept. Deze leden vinden, dat kan'worden volstaan met een verkrijgbaarstelling uitsluitend via de apotheker, gecom bineerd met herhaalde publikaties dat het aanbeveling verdient gebruik van de pil te doen geschieden onder medische controle. Naar hun oordeel zal de verkrijging uitsluitend op re cept, leiden tot clandestiene import en zwarte handel. Bromfiets tegen auto: dode en gewonde NULAND De negentienjarige H. van 9effen u't Oss kwam donderdag met zyn bromfiets in botsing met een personenauto. Hij was op slag dood. Een duo-passagiere werd met ern stige verwondingen opgenomen. GRONINGEN De 76-jarige D. Appelhof is gistermiddag vlak voor zyn woning bij het oversteken door arts van advies te dienen bij de I een auto aangereden en gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5