VIER ERE PROMOTIES Weekagenda EEN BEZORGER YAN HET DRAAIBOEK- Mej. M. Allaart verlaat Leidse Houtschool MEUWE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 3 JULI I9« Zondag Rijksmuseum voor Volkenkunde, 3 uur: films over Indoneaë. ..Dorp en stad". ..Mens en dier" en ..Vlechtwerk". Toe- lichting door dr. A. C. van der Leeden. Maandag Stadhuis. 2 uur: gemeenteraadsverga dering. Station, 6.20 uur nam.: afd. Leiden Ned. Chr. Reisvereniging, vertrek met 60 naar Noordwijk voor avondwandeling door bossen (7 uur aan Langevelderslag) Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Paul Taylor, dance-company. Dinsdag Station Leiden, 7 uur voonm.: afd. Leiden Ned. Qhr. Reisvereniging, ver trek voor dagtocht naar Teckleraburg in het Teutoburgerwoud (vertrek om 6.30 uur Noordwijk en om 6.45 uur Rijns burg). Chr. lagere technische school Vijf- Meilaan, 2.30 uur: officiële opening door burgemeester mr. G. C. van der Willi gen. Breestraat 19. 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Hortus, 10 uur: sabel-toernooi, t.g.v. lustrum universiteit. Katwijk aan Zee: Nieuwe Kerk Voorstraat, 8 uur: orgelconcert Feike Den Haag: Kon. Sohouwburg, 8.15 uur: Biihnen der stadt Köln, Mutter Courage und iihre Kinder, Brecht Scheveni ngen: Kurzaal, 8.15 uur: harmonie- en fantfareconcert. Woensdag Pieterskerk, 7.30 uur: avondstilte. Rapenburg. 10 uur nam. tot 4 uur 's nachts: slotbal voor reünisten en leden van het L.S.C. (t.g.v. lustrum universi teit). Chr. technische school Vijf-Meilaan, 3 uur en 7.30 uur: gelegenheid tot be zichtiging van de nieuwe school. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Paul Taylor, dans-company. Den Haag: Nieuwe Kerk, 8.15 uur: orgelconcert Heinz Wunderlich uit Ham- D e n Haag: Zuiderpark. 2 uur: „Dik Trom en de ruimtevaart"; 8 uur ballet Joegoslavische dansgroep. Sc heven i ngen: Kunzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest. Donderdag Breestraat 19, 8 uur: spreekbeurt ds. J. A. Smink. Katwijk aan Zee: Triumfatorkerk. 8 uur: orgelconcert Wim van Beek. m.m.v. Jaap Stotijn, hobo. Scheveninigen: Kurzaal, 8.15 uur: Utrechts Stedelijk Orkest. Vrijdag Gehoorzaal. 8 uur: diploma-uitreiking M.S.G. R.K. techn. school Boerhaavelaan 44. 8 uur: diploma-uitreiking leerlingen dag school. Rest. Van der Heyden, Breestraat 85, 4.30 tot 5.30 uur: stichting R K. scholen te Leiden, afscheid van de secretaris- administrateur drs, J. W J. Wiertz (i.v.m. vertrek naar Noordwijkerhout). Pieterskerkplein. 8.30 uur a.m.: Tijl Uilenspiegel, extra voorstelling voor de burgerij. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest. Zaterdag 'N o o J" d w ij k-B innen: Hei-vormde kerk, 8 uur: concert muziekvereniging Crescendo. Pieterskerkplein. 8.30 uur n.m.: Tijl Uilenspiegel, extra voorstelling voor de burgerij. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Théatre de l'Atelder. Paris Sc heveningen: Oude Kerk. 8.15 uur: Ned. muziek uit de Gouden Eeuw, Sonata da Camera. ZONDAG (11 JULI) Pieterskerkplein. 8.30 uur n.m.: Tijl Uilenspiegel, extra voorstelling voor de burgerij. Films Camera (2.30. 7 en 9.15 uur): Anna (14 jaar». Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Het loon van de angst (14 jaar». Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Politiepost Reeperbahn (18 jaar). REX (2.30, 7 en 9.15 uur); Goliath de gemaskerde ridder (14 jaar». Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Kare John (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Laat zi maar schieten (14 jaar). Welke apotheek? Apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807 apotheek Van Breest Smallcnburg Lei derdorp en apotheek Voorschoten. De Oegstgeesterapotheek is zondag 4 juli gesloten van 8 tot 24 uur. LEIDEN Zoals wij gisteren reeds uitvoerig melden heeft de Leidse universiteit vier ere doctoraten uitgereikt. Terwijl de klokken beierden trok een indrukwekkende stoet (foto bo ven) met aan het hoofd de vier Vijf Natuurvrienden hartelijk gehuldigd LEIDEN De leden van de vereni ging De Natuurvriend hebben gister avond in Den Burcht het 35-jarig be staan feestelijk gevierd. Het hoogte punt van deze avond viel tijdens het officiële gedeelte. Het was de huldiging van de heren G. Redel, D. Piket, W v.d. Kraan. J. v. Wezel en Th. Ver biest, die 25 jaar lid waren. Na het welkomstwoord van voorzitter W. Zwart richtte de heer H. J. Verhoef, bestuurslid van de Ned. Bond van Aqua rium, en Terrariumhoudersverenigin- gen „Aqua Terra" het woord tot de ju bilarissen. Hij legde de nadruk op hun verdien sten waardoor mede De Natuurvriend een bloeiende vereniging kon worden. Als blijk van grote waardering speldde hij de heren Van Wezel Redel. Piket en Van der Kraan de heer Verbiest was verhinderd het ere-insigne de bond op. Vervolgens overhandigde de heer Verhoef voorzitter Zwart als jubileumgeschenk een boekwerk de verenigingsbibliotheek. Namens de Delftse zustervereniging „Danio Rerio" overhandigde de heer L. van Doorn eveneens een boekwerk. Namens de jubileumcommissie sprak de heer C. F Hansen. Van hem moch ten de jubilarissen voor hun echtgeno tes een bloemenhulde in ontvangst ne- Sempre Avanti's Jong en Jolig onder leiding van Koos Kukler bezorgde daar na met een muzikale cocktail uit de ju bileumshow ..With a song in my heart" de feestgangers enkele amusante uren De danslustigen kwamen dank zij The Hot Jazz Band volledig aan hun trek- Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden. Telefoon 23405. Tentoonstellingen Hortus Botanicus: tentoonstelling van nedendaagse Ned beeldhouwkunst. Tijds beeld '65, tot 6 sept., 10—21 uur. Rijksmuseum Volkenkunde, Steenstr tentoonstelling Univi&ie 65, t.g.v lustrum Universiteit, oeeld van het dage. lijks werk v«r de Leidse universiteit, tot ongeveer 13 september, 105 u., op zondag van 15 uur. Je uakenhal. tentoonstelling Foto en Urn. resultaten van foto- en tilmwed strijd t.g.v. lustrum Universiteit, tot en met 18 juli. 10—5 uur. De Lakenbal: tentoonstelling Eigen Werk. kunstwerken van de Leidse cives academicae. t.g.v. lustrum Universiteit tot en met 18 juli, 105 uur. Wassenaar: kuostzaaJ Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling van schilderijen van Dirk Breed en kerfamiek van Koen Mertens (van 26 juni 4 uur tot en met 15 juli, dagelijks van 10—5 uur. boven dien op vrijdagavond 810 uur, 's zon dags alleen na afspraak. promovendi met hun promotors van het Academiegebouw aan het Rapenburg via de Kloksteeg naar de Pieterskerk, waar de plechtigheid plaats had. Na af loop van de plechtigheid werd de vier ere-doctores in de Hor tus Botanicus een receptie aan geboden. Foto's N. v. d. Horst De Nieuwe Leidse Courant VRAAGT VOOR VASTE STADSWIJK Ze neemt afscheid met gemengde ge- voelens. Je moet de liefde van je hart neerleggen en dat is nooit prettig" zegt ze. Maar ze troost zichzelf meteen met de opmerking dat het voor de school toch beter is dat er eens een Jongere komt in haar plaats. En bovendien krijgt ze dan meer tijd voor haar liefhebberijen zoals schilderen. Mej. Allaart werd in Harlingen gebo ren. In 1921 behaalde ze haar akte in Sneek waar ze werd benoemd aan de Julianaschool. Daar bleef ze tot 1930. Toen kwam ze naar Leiden waar ze van 1930 tot 1947 les heeft gegeven in de school aan de Hooglandse Kerkgracht. In 1947 volgde haar benoeming aan de Leidse Houtschool. In het schooljaar 1953'54 heeft ze zeven maanden als hoofd gefungeerd van de Hofdijkschool die toen pas was gesticht Bevoorrecht Het was een prettige tijd. Trouwens ook op de andere scholen heeft ze het best naar haar zllv gehad. „Ach weet u, de kinderen houden je jong en ik ben heel erg bevoorrecht geweest dat ik het allemaal in gezondheid heb mogen doen en dat ik nog gezond ben. Boven dien heb ik altijd veel medewerking van de ouders gehad. Maar mej. Allaart geniet ook op an der gebied bekendheid. Ze is presidente van de zendingscommissie van de geref. kerk. In die funktie heeft ze in de Oegst- geester kerkgemeente een oud-papier- aktie op touw gezet voor kinderbijbels. Die aktie loopt al ongeveer acht jaar en niet zonder trots vertelde ze dat men bin nenkort de vierduizendste kinderbijbel hoopt uit te reiken Ze trad ook altijd op als leidster wandelmarsen. Trouwens ze* heeft zelf ook heel wat marsen voor de school uit gestippeld. Het zijn allemaal dierbare herinneringen, die haar echt opgewekt hebben gehouden. Vandaar ook die ongekende stralende blijdschap die er van haar uitgaat Receptie LISSE Van vier kanten werd ik deze week benaderd: je moet eens met Cees Plug in Lisse gaan praten; zó'n venteen pracht kerel, die als bollenmanden- sjouwer is begonnen bij de Ho- baho-veiling en nu directeur is en die dinsdag 6 juli zijn veertig jarig jubileum gaat vieren. Is ook op kerkelijk gebied zeer gezien, schreef een ander me weer. Maar 't zou moeilijk zijn de man zelf aan het praten te krijgen en dus kon ik bij die spontane schrijvers en opbellers terecht. Maar dat was gelukkig niet nodig. Nog maar net terug van een vakantiereis naar Italië heeft de heer C. P. Plug (58) me met zijn vrouw ontvangen in hun bij zonder riante bungalow aan de Zwanendreef. Ze waren bijtijds de warmte van Milaan ontvlucht. De heer Plug, een bonk harte lijkheid. zei me dit over zijn aan staand jubileum: „Als je het te gen zou kunnen houden, zou ik het zó voorbij laten gaan. Maar de golven komen over je heen en je hebit er niet veel in te vertel len. Dinsdagmiddag bieden ze me in Treslong een receptie aan. Nou, wat moet je dan zeggen? Ik kom niet!? IA, wat moet ik nou eigenlijk J over mezelf vertellen. Op m'n twaalfde jaar kwam ik van school af. We woonden toen nog in Noordwijk, waar mijn vader een gemengd bedrijfje had: koeien en bloembollen. Daar heb ik wel de onderdelen van het vak geleerd. Voordat ik veertig jaar geleden bij de Hobaho kwam, werkte ik ook nog bij andere kwe kers. Op zekere dag zegt m'n broer Jan (die was iets ouder dan ik en werkte al een jaar bij de Ho baho): joh, kom hier ook op de De heer C. Plug te Lisse viert dinsdag in Treslong te Hillegom zijn veertigjarig jubileum by de veiling Hobaho te Lisse. Hij be gon hier als bollenmandensjouwer. Vorig jaar werd hy tot di recteur benoemd Ik sprak en fotografeerde deze sympathieke man in zijn nieuwe bungalow aan de Zwanendreef. veiling. Prettig werken hier. Nou. ik maakte een praatje met direc teur Zwetsloot en zo begon ik. M'n broer en ik gingen natuurlijk op de fiets heen en weer elke dag. 't Was om zes uur 's mor gens beginnen en vaak gingen we pas om elf, twaalf uur 's avonds naar huis. Toen heb ik daar, zoals dat vroeger ging, „onder de man den" lopen sjouwen. Eigenlijk was het alleen voor 't seizoen be doeld maar ze kochten een vracht wagen om manden en zo bij de kwekers op te halen. Ik dacht, Cees, je moet op die vrachtwagen zien te komen. En ja hoor, dat lukte. In een mum van tijd had ik m'n rijbewijs gehaald. ZO kwam van het een het an der. Ik bleef niet op die vrachtwagen en moest vaak weer onder de manden". Maar de ko pers, die bollen wilden kopen op de veilingmoesten wel eens weg en dan vroegen ze of ik voor ze kopen wilde. Zo kocht ik voor di verse exporteurs bollen en daar door kwam ik in de veilinghal. De directeur liet mij ten slotte ook voor hem keuren. Dat heb ik gedaan tot 1931. In 1932 ben ik op 't podium gehaald om te vei len. Toen ben ik veilingmeester gewordenzogezegd en sindsdien heb ik al voor miljoenen guldens geveild. Och, ik had daar zo'n plezier in. En nóg heb ik dat. Er zijn wel eens spannende momenten maar ik heb een hekel aan ruzie. Met een kwinkslag en het juiste woord op het juiste moment blijkt de boel bijna altijd wel in 't gareel te blijven. Alle kwekers ken ik. Ik heb nooit onderscheid gemaakt tussen de kleine en de grote. Als er een goede afrekening naar de principiaal gaat, ben ik daar zelf altijd ook blij om". We pauzeren voor een kopje thee met een bonbonnetje ca deautje van de kinderen toen we thuiskwamen van vakantie, ver telde mevrouw Plug. Alle drie de zoons zitten ook in het vak en zijn ook alle drie getrouwd. Zoon Jan Willem zit zelfs naast zijn vader op het podium in de vei lingzaal. „Mijn vrouw is altijd mijn naaste viedewerkster geweest", zo liet directeur Plug zijn echt genote in de eer delen. „Want we hebben dertig jaar naast de vei ling gewoond en dan weet je wel hoe het gaat als er telefoontjes en zo binnenkomen". Als ik de kerkelijke functies van de heer Plug nog even aan roer eerst diaken en later steeds weer ouderling van de Geref. Kerk geeft hij een ty perend antwoord: „Ik zeg altijd, God heeft ons een heerlijke ge zondheid gegeven en dan is er ook nog wel ander werk te doen". „Geliefd en bekend", schreef een van mijn „informateurs" over directeur Plug en daar kan ik heel goed inkomen. -TUSSEN DE BIADZI1DEN welijk dat zij op het punt staat te sluiten, dwarsboomt. Later als novice in een ziekenhuis werkend, ontmoet zij de man van wie zij hield opnieuw en dan ontstaat een heftige innerlijke tweestrijd: haar roe ping als religieuze volgen of trouwen met de man van haar hart. De roe ping wint het. Alle succes ten spijt kan men toch tot geen andere conclusie komen, dat dat dit een draak van film is, psycho logisch volkomen ernaast en vol van huilerige melodramtiek, (Melo-dramatiek) Politiepost Reeperbahn LUXOR „Politiepost Reeperbahn" geeft een indruk van de moeilijkheden waarmee de politieambtenaren kam pen. die in de Hamburgse pretwijk hun dag- en nachttaak verrichten. De pret blijkt alleen aan de buitenkant te zit ten. Wie daar wat verder kijkt dan zijn neus lang is. ontdekt een gore boel. waarin de drank tot een afgod en de vrouwen tot object zijn gewor den. Het is om misselijk van te wor den en medelijden mee te krijgen. De film is zogenaamd een waarschu wing, maar het komt ons voor, dat meer het kasregister van de produ cent in de gaten is gehouden. Alles wat maar even naar sensatie riekt, is in het beeld getrokken en zo komt ook deze rolprent niet uit boven wat in dit genre helaas gangbaar is. (Wat het daglicht niet kan velen Goliath en de gemaskerde ridder REX „Goliath en de gemasker de ridder" is een in het Spanje van de zeventiende eeuw spelend rumoerig verhaal, waarin twee krachtige man nen een brutale en misdadige hertog na vele verwikkelingen in het zand doen bijten. Het ene gevecht volgt na het andere en mooie vrouwen moedi gen de vechtersbazen aan. (Vechtjasserij in oude styl) Prolongatie STUDIO „Kare John", een film die boeit door zijn eenvoud en pure men selijkheid. Een eerlijke liefde is knap in beelden gevangen. Studenten krijgen radiojournaal LEIDEN Het in Leiden geves tigde Algemeen Studenten Persbu reau (ASP) zal met ingang van ok tober voor de AVRO-microfoon een veertiendaags studeniten-jour- naal gaan verzorgen, aldus een be richt in het jongste nummer van het nationaal studenten-nieuwsblad „Stu- De uitzendingen zullen waarschijn lijk op maandagavonden tussen kwart over elf en half twaalf de lucht ingaan. De redactie van het journaal komit dn handen van de af deling auditieve en visuele media van het ASP. Het ASP heeft alle studenten die belangstelling hebben voor de functies van redacteur, om roeper, verslaggever en technicus verzocht, zich te wenden tot. het se cretariaat, Boommarkt 4A. Extra voorstellingen Tijl Uilenspiegel LEIDEN Voor de burgerij wordt op 9, 10 en 11 juli een extra voorstel ling gegeven van het universitaire lustrumstuk Tijl Uilenspiegel op het Pieterskerkplein; aanvang half 9. PERS OOK LUKE LENINGEN Bedraden van 1 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week. maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTELIJKE Dl EI SI VOOR USDEUEI El KREDIETWEZEN SKIHUIS, IflOti, fisieus HO, IfL J0?8 (Advertentie) Dr. C. A. Crommelin overleden LEIDEN Op 86-jarige leeftijd is in het Diaconessenhuis overleden dr. C. A. Crommelin oprichter en oud-di recteur van het Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen en oud-adjunct-directeur van het Ka- merlingh Onneslaboratorium. Dr. Crommelin werd op 22 december 1878 in Nieuwer Amstel geboren. Na zijn gymnasiale opleiding in Amsterdam studeerde hy wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit. In 1910 promo veerde hU in Leiden bjj wjjlen prof. Kamerlingh Onnes. De overledene was tal van jaren di recteur van de Leidse Iristrumentma- kersschooL In 1932 richtte hij met en kele anderen het Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen op, waarvan hij als directeur optrad Deze functie bekleedde hij tot 1949. Di Crommelin was officier in de Orde van Oranje-Nassau en drager van de zilveren museum-medaille. De crema tie van het stoffelijk overschot zal maandagmorgen tien uur plaats heb ben op Nieuw Eijkenduijnen in Den Haag. Het loon van de angst LIDO „Het loon van de angst" is een oude bekende van Henri Clouzot. die bewondering afdwingt door zijn knappe vormgeving. Daartegenover staat, dat soms van gebrek aan goede smaak sprake is. Het verhaal vertelt van vier chauf feurs. die twee vrachtwagens met ni troglycerine vijfhonderd kilometer over een slecht onderhouden weg moeten rijden. Elke onoplettendheid kan de dood betekenen. Het loon van de angst is achtduizend gulden per man. (Angstige spanning in perfecte film vorm.) Laat ze maar schieten TRIANON In .Xaat ze maar schie ten" hangt Eddie Constantine weer de vuistman uit. die mannen neerslaat en vrouwen aanhaalt. Eddie is een Lefheb ber van hachelijke situaties. Dat is geen wonder, want hy weet van tevoren, dat hij ongeschonden uit de strijd tevoor schijn komt. Deze keer gaat hij in op dracht van de Amerikaanse geheime dienst achter 'n gesloten geheim appa- (Overtrokken manhaftigheid) Anna CAMERA De film „Anna", die ja ren geleden over heel de wereld triom fen vierde, is nog eens van stal ge haald. Wie wat ouder is, herinnert zich nog het melodietje en het ver haal, dat tot onderwerp heeft het nacht clubdanseresje. dat de wereld ontvlucht, wanneer de louche barkeeper met wie zij een verhouding heeft gehad het hu- Lesgeven was haar grote liefde O o Zaterdag Oude Vest 13. 8 uur: C.J.V De Valk slotfestijn. Zuiderkerk. 8 uur: concert Lyra Aca- demica. Pieterskerkhof, 8.30 uur nam.: opvoe ring Tijl Uilenspiegel voor reünisten en cives. Katwyk aan Zee: Boulevard. 1.30 uur nat. mars- en drumbandconcours Bond Chr. Muziekverenigingen in Ned. 8 uur parade en défilé. 10 uur vuurwerk op Zuid-Boulevard. Den Haag: Zuiderpark. 8.15 uur: Hon gaarse volksdansen. Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Ned. Kamerorkest LEIDEN Mejuffrouw M. Allaart gaat de Leidse Houtschool verlaten. Haar leerlingen vinden dait echt niet prettig, zij zelf nog minder. „Het is zo'n lieve juf", zeggen de kinderen en wie met de scheidende onderwij zeres een praatje maakt zal onmiddellijk moeten beamen dat dit geen geveinsdheid is. Honderden kleine Leidenaars hebben bij haar de eerste moeilijke stappen gezet op de ladder die maatschappij heet. En het is moei lijk voorstelbaar dat daarbij haar blijde lach ook maar één moment van het gezicht is geweest. Die lach is er ook verantwoordelijk voor dat haar het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd nog lang niet is aan te zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3