IGNIS Geref. Kerken dicht bij afgrond gekomen TWEE HANDEN VAN ZWART Appèl van dr. Arntzen: Z.-Amerikaanse protestanten veroordelen VS-politiek Tijdens vakantie binnen E.E.G. ziekteverzekering Mieren vraten bijbel Paus naar VN „voorbarig" 1 Economische groei was in 1970 waarschijnlijk Einde van Ned. bestuur is onderbreking Anglicaanse waarnemers Luci Johnson gedoopt in r.k.-kerk ZATERDAG 3 JULI 1965 Een woord voor vandaag De meest merkwaardige zin uit de bekeringsgeschiedenis van Paulus is wel het woord van God tot Annanias: „Want Ik zal hem tonen, hoeveel hij lijden moet ter wille van Mijn naam." Wij identificeren geloven vaak met gelukkig zijn". Natuurlijk is dat waar. maar het is slechts een halve waarheid. „Gelukkig zijn", betekent niet dat er geen moeilijkheden meer op onze weg komen. „Gelukkig zijn", betekent dat ons gelukt, wat ons door God is opgedragen. Maar in het werk dat ons door God wordt opgedragen, ervaren we dat we nochtans leven onder de vloek, gegeven in het paradijs. Ook in het werk van God worden „zweet en tranen" niet uitgewist. En wie zich schaart aan de kant van Christus, ervaart ook het verzet tegen Christus. Wie kan zeggen: „Hij heeft mijn zonden op Zich genomen en voor mij geleden", ervaart dat er ook voor hem een lijden is weggelegd. Juist in onze tijd is het moeilijk daar oog voor te hebben. Wij leven immers in een welvaartsstaat. Wij willen ons immers zoveel mogelijk verzekeren tegen alle vormen van onheil. Wij willen immers het lijden uitbannen, althans verzachten. Wij zoeken de rozen zonder doornen. En nu komt God en zegt: Geloven betekent lijden om mijn naam. We lezen vandaag: Genesis 40 1-23. We lezen morgen: Genesis 41 1-24. Nieuwe lessen van Teleac (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Teleac heeft voor het najaar vier nieuwe cursussen op sta pel staan. Deze zullen alle vóór de Kerstvakantie worden beëindigd. In samenwerking met der Ver. tot Be vordering van Elektrotechnische Vak onderwijs en de KEMA wordt op donderdagavonden (te beginnen 30 september) een reeks lessen over elementaire elektrotechniek gegeven. Deze beoogt gebruikers (sters) van elektriciteit in de huishouding ver trouwd te maken met apparaten daar voor. De cursusleider is de heer W. van der Klooster. Er zijn 12 lessen, die op zaterdagmorgen tu 12 uur worden herhaald. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Er schijnt vooral tie laatste jaren in de Gere- die op zaterdagmorgen tussen 1130 en formeerde Kerken een systematische ondermijning aan de gang van belangrijke waarheden. Het gaat stap voor stap. Maar we zijn nu Een zaterdagochtend gevaarlijk dicht hij de afgrond genaderd. Onze kerkelijke vergade- gegeven (start 9 oktober. 11 lessen, ringen moeten waakzaam zijn. Als aan de bestrijding van het sehrift- weïneS^dTmetaSÏtrie.Vr ï"'1" r^ag tan ,1e belijdenis niet spoedig en duidelijk een geen basisopleiding krijgen. halt wordt toegeroepen, zouden onze kerken te gronde gaan. kiezing. De Dordtse Leerregels zeggen, dat God een aantal mensen tot het eeuwige leven heeft bestemd en anderen in die verkiezing is voorbij gegaan. Tegenwoordig wordt in de gerefor meerde prediking in reactie op de klassieke gereformeerde verkiezingsleer zeer eenzijdig het algemeen welmenend aanbod van genade beklemtoond (dat dr. Arntzen overigens op zichzelf niet be strijden wil). Zo komt er een prediking van algeme ne verzoening op en hoort men zelfs reeds, dat de erfzonde geloochend wordt. Voor de huisvrouwen gaat op don- Dit betoogt dr. M. J. Arntzen in zijn [de vrijzinnigheid op de duur niet i ^an de andere kant wordt aan de dagmiddag om 2 uur lopen een zojuist verschenen brochure ..De crisis buiten de deur houden, als op deze j grote erns.t- sPre.ken reeks van 12 half-uurslessen over m de Gereformeerde Kerken". Met wijze over de Bijbel gesproken wordt textiel, zulks ook in overleg met'dit boekje schaart hij zich in de rij! verschillende instellingen op dit ge- van hen, die de laatste maanden een Aan de professoren, die met de bied met medewerking van diverse ;0ort balans opgemaakt hebben van schriftkritiek meegaan (dr. Arntzen deskundigen. Begin: 30 september, ,;ie situatie in de Gereformeerde Ker noemt Berkouwer en Koole) zal de herhalingen op zaterdagmorgen van ken: ds. E. G. van Teylingen. prof. dr vraag gesteld moeten worden, of zij 11-11.30 uur. s. U. Zuidema en prof. dr. K. Dijk. nog wel hoogleraar aan een gerefor- De 52-jarige predikant van 's-Gra- meerde hogeschool, een gereformeerde ..samen leven vendeel beperkt zich tot bepaalde'universiteit kunnen zijn. co*T"",- - t(wij willen zeker geen scheuring. Verklaring over Santo Domingo (Van onze kerkredactie) MONTEVIDEO Een viertal vooraanstaande vertegenwoordi gers van het Zuid-Amerikaanse protestantisme heeft in een lange verklaring het optreden van de Verenigde Staten in de Domini- gen in te grijpen in de loop der gebeurtf n ssfn en de binnenlandse poli tiek van de Latijns-Amerikaanse landen. Zij halen een uitspraak Simon Bolivar uit 1829: De Verenigde Staten schijnen door de Voorzienig heid voorbestemd te zijn, om in naam caanse Republiek veroordeeld als van de vrijheid Latijns-Amerika in een schending van de overeen- dc e,Iende te storten, komst inzake non-interventie en De vier ondertekenaars van de verkla- zelfbeschikking van de Organisa- rin* zVn; Luis, E-T 9dell\ secretaris- n, generaal van de Latijns-Amerikaanse tie van Amerikaanse Staten. commissie voor Kerk en Samenleving. ds. Oscar Bolioli. uitvoerend secretaris De Amerikaanse invasie in de Do- van dc Latijns-Amerikaanse Unie ninicaanse Republiek zal verwoesten- protestantse jeugdgroepen, Leonardo de gevolgen hebben voor de betrek- Franco, secretaris voor Latijns-Amerika - "°*i de Wereldfederatie van Chnstenstu- haar geheel is afgedrukt in het Ame-! rikaanse tijdschrift The Christian! Century onder de titel „Hoe Latijns- Amerika het ziet". Meer en meer schijnen de mogelijk heden voor begrip, communicatie en vruchtbaar gesprek uitgesloten. Meer en meer ontvlammen de haat en wrok van de Latijns-Amerikaanse massa's jegens hun noordelijke buren. Meer en meer lijkt de mogelijkheid van een vreedzame en werkelijke oplossing van de grote problemen betreffende de sociale ontwikkelin Amerika te verdwijnen. In deze situatie kan Latijns-Ameri ka in zijn streven naar vernieuwing en vooruitgang alleen maar vertrou wen op zijn eigen kracht, zo schrij ven de protestanten. Zij stellen vast, dat in alle Latijns-Amerikaanse lan den krises zijn en dat in letterlijk alle gevallen de Verenigde Staten moreel en materieel die krachten steunen, die zich tegen vooruitgang verzetten en hardnekkig een historisch onhoudbare status quo proberen te handhaven. De opstellers van de verklaring zeggen, dat dit al 140 jaar lang de Amerikaanse politiek is, of het nu gedaan werd in j naam van de Monroc-leer (verdediging van Amerika tegen Europese machten de bescherming van Amerikaanse eigen dommen (de dollar-diplomatie). anticom- munisme, pan-amerikanisme of de zoge naamde verdediging van de demokratie. Steeds meenden dc VS het recht te hebben, om overeenkomstig eigen belan- Ten slotte een nu pn morgen te Seven in samen-dogmatische veranderingen, dié zich werking met de Werkgroep 2000, de laatste jaren de Gereformeerde gesticht door de Horst in DriebergenKerken voordoen. Volgens dr. Arnt- en de Horstink in Amersfoort, waarin zen WOrden thans de meest centralp onderwerpen op economisch gebied ,vaarheden van hel gereformeerd be aan de orde. komen Deze reeks'ujden aanwtast en dat niet door begint op dinsdag 5 oktober en wordt enkele onbekenden, maar door „zeer uitgezonden tussen 10.45 en 11.15 uur. bekwame en geliefde leidende ligu- herhalingen op zaterdagmorgen van ren". 10.30 tot 11 uur. Hij heeft daarbij vooral het oog op Alle cursussen gaan vergezeld van prof. dr. G. C. Berkouwer. die aan de schriftelijke begeleiding. Vrije Universiteit dogmatiek doceert. maar hij richt zich ook tegen dien? Kamper collega's prof. dr. J. L. Koole T 9/T^7l 1 1* en Pr°f- dr. A. D. R. Polman en tegen in O/ herdenkingg*?1» als ,dr H OlKuitert, dr. G. P. Hartevelt en ds. L- kerkhervorming BERLIJN Reeds nu is men in Duitsland begonnen met de voorberei ding van de viering van de 450e verjaar dag van de Kerkhervorming in 1967. Er is een comité gevormd, dat dezer dagen voor het eerst vergaderde. Voorzitter van dit comité is de evangelische bisschop Janicke van Maagdenburg. Bisschop Janicke is gekozen, omdat 'alle „Luthersteden" (plaatsen, waar Luther heeft gewoond) in zijn diocees liggen. Al deze „Luthersteden" liggen in Oost- Duitsland. Met het oog op de internationale betekenis van het jubileum wil het comité een aantal verschillende evene menten organiseren van breed oecume nisch karakter in de periode van 28 oktober tot 3 november 1967. Op 31 oktober 1517 publiceerde Luther immers zijn befaamde 95 stellingen in Witten- Schriftkritiek In de eerste plaats wijst dr. Arntzen er op, dat de schriftkritiek steeds duidelijker de kop opsteekt in dp Gereformeerde Kerken, en dat niet alleen inzake de eerste hoofdstukken van Genesis. Er wordt door velen een verkeerd onderscheid gemaakt tussen informatie en verkondiging in de Bijbel. Dr. Arntzen geeft vele voor beelden en zegt onder meer, dat dr Kuitert een zeer gevaarlijke schrift, beschouwing huldigt, waarvoor men zeer op zijn hoede moet zijn. Men kan Beroepingsiverk Nederland zijn dit België, Luxem burg. West-Duitsland, Frankrijk en Italië) kunnen zij die als loon- of pensioentrekker verzekerd zijn. aan spraak maken op uitkeringen en ver strekkingen van de ziekteverzekering als hun gezondheidstoestand onmid dellijke geneeskundige verzorging noodzakelijk maakt. Krachtens de EEG-verordening op de sociale zekerheid voor migrerende arbei ders geldt deze regeling ook voor hun gezinsleden, dit deelt de EEG-commissie in een publiekatie mee. Om voor een uitkering tijdens de vakantie in aanmerking te komen, moet men voor het vertrek naar het buitenland, bij het ziekenfonds het formulier E.6 aanvragen, waaruit het recht op uitkering en verstrekkingen blijkt Bij ziekte of ongeval moet dit formu'ier worden ingeleverd bij het dichtstbijzijnde plaatselijke orgaan voor ziekteverzekering. Oranje-kerk): W. I. Doude van Troost wijk te Doorwerth-Heelsum Benoemd tot directeur van de Ned. Herv. Ver. ..Kmderzorg" in Noordhol land: ds. S. Ttomstra te Slootdorp, die dit beroep ook Reeft aangenomen. CHRIST. *EREF. KERKEN Aangenomen ^ar Hillegom: W. van Dijk, kand. te Deventer. ziekengeld krijgt uitbetaald als ziekte ot GEREF. GEMEENTEN ongeval tot arbeidsongeschiktheid leidt. Beroepen te Amsterdam-Centrum, te De betrokkene komt dan onder toezicht Oostkapelle, te Scherpenisse, te Terneu- -Axel. te Uddel, te Vlissingen, te tot 1 II De ziektek' Woord en wereld nieuwe gedaante OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS HILVERSUM Het blad Woord en Wereld is zijn tweede jaargang in een vernieuwde opzet ingegaan. Het blad. dat eerst om de veertien dagen ver scheen, is nu een maandblad gewor den. Tevens is het formaat zo veran derd. dat het prettiger is geworden om te leien. In een woord ten geleide schrijft de voorzitter van de redactie, ir. H. ven Harten, dat Woord en Wereld samenwer kend wil werken binnen de gereformeer de gezindte. Ten behoeve van het hei stel van de eensgezindheid en de kerkelijke eenheid. Ten dienste van de doorwerking van het Evangelie in de wereld. Dit blijk: onder meer m de samenstelling van de redactie. Elders in het blad wordt meege deeld. dat het in de bedoeling ligt, van tijd tot tijd een nummer te doen verschijnen, dat bijna of bijna geheel aan één bepaald thema is gewijd Hc: eerstvolgende nummer zal zo gewijd ziin aan het onderwerp: De heroriëntatie ir. de Gereformeerde Kerken. Over deze heroriëntatie zullen artike len verschijnen van de gereformeerde CASABLANCA Koning Hassan predikanten dr. M. J. Arntzen en dr D van Marokko heeft donderdagavond de van Swigchem. maar ook van dr. C. nationalisatie bekenagemaakt van bedrij- Graafland en ds. H. G. Groencwoud ven. die de export verzorgen van fruit ibeiden hervormd), ds J. H. Velema groenten, vis-in-blik en op ambachtelijke (chrlstelijk-gereformeerdi en ds. B. J. F. wijze voortgebrachte artikelen. De ex Schoep (vrijgem.-gereformeerd). port zal worden overgenomen door een Als uitgever treedt nu niet meer op de staatsbedrijf. De winsten zullen ten goe- uitgeverij Guido de Bres te 's-Gravenha- de komen aan de verdere ontwikkeling ge. maar uitgeverij v.d. Wey te Hilver van de desbetreffende takken van nijver- sum. heid. IN HET MUSEUM HET PRINSENHOF - DELFT 24 juni t/m 14 juli 1965 Zon4i|«n het uitvoeringsorgaan blijf plaats. Dit orgaan zal over uitbetaling dan in contact treden met de verzekeringsmaat schappij van de betrokkene. Zomerconferentie CSFR 13-17 juli AMSTERDAM De zomerconferentie van de studentenvereniging Civitas Stu- diosorum in Fundamento Reformato «CSFR) zal van 13 tot 17 juli worden gehouden in het traditionele conferentie oord De Witte Hei te Huis ter Heide. Deze vereniging, die haar leden in hoofdzaak heeft in de Gereformeerde- Bondskringen in de Nederlandse Her vormde Kerk en in de Gereformeerde Gemeenten (de reünisten geven het i bekende blad Wapenveld uit), koos dit jaar als conferentiethema ..Want wij wonen in tenten". Met deze formulering wil men de spanning weergeven tussen het leven op aarde als een pelgrimage en s een gesetteld zijn. Als sprekers zullen optreden prof. dr H. Berkhof (Wij wonen in tenten), prof dr. C. A. van Peursen (Maar wij huizen in steden), C. Rijnsdorp (Het huis. dat ik U bouwen zal) en ds. J. J Poort (Wij j verwachten de toekomende stad). Ds. J. Wit zal een causerie houden, terwijl drs. J. A. B. Jongeneel als conferentiepraeses fungeert. Men kan zich voor deze conferentie opgeven bij mej. J K. Dubbeldam. Cornelia Trooststraat 25 IV te Amster- Wolphaartsdijk en te Zoeter meer: Chr. v. d. Poel. kand. te Rotterdam; te Vee- nendaal: G. J. v. d. Noort, kand. te Capelle a. d. IJsscl; te Kootwijkerbroek, te Kortgene, te Waarde, te Waarden burg, en te Hendrik Ido Ambacht: A. Hoogerland, kand. te Werkendam; te Lisse: Chr. v. d. Poel, kand. te Rotter- EVANG.LUTHERSE KERK Beroepen te Leiden- J. Happee te Utrecht. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Enschede: J. Ketelaar te Drachten. maar ook niet een bij elkaar blijven tot elke prijs. Zij, die het schriftgezag aantasten op een veel ingrijpender wijs. dan Geelkerken ooit gedaan heeft, maken daarmee onze Gerefor meerde Kerken kapot." de verwerping geen recht gedaan ordt er steeds minder gesproken liet eeuwige oordeel. Vermanen Belijdenis Bij hun ambtsaanvaarding is het ge woonte, dat gereformeerde predikanten een formulier ondertekenen, waarin zij onder meer beloven, dat als zij tegen een deel van de belijdenis bezwaar krijgen, zij daarover een bezwaarschrift op de kerkelijke vergaderingen zullen indienen en er voordien niet over zullen spreken of sehrijven. Dr. Arntzen constateert thans echter duidelijke afwijkingen van de belijdenis, die gepropageerd worden, zonder dat men een gravamen indient. Men wil van die strenge binding aan de belijdenis af acht er zich eigenlijk al van ontsla gen. De 's-Gravendeelse pastor richt zich daarbij speciaal tegen prof. Berkouwer, die in plaats van een letterlijke binding aan de Dordtse Leerregels slechts wil weten van een binding aan de diepste intentie, de grondmotieven van het belij den. Over het kader mag men dan denken, zoals men wil. Zou deze mening aanvaard worden, aldus dr. Arntzen, dan is er feitelijk van binding aan de belijdenis geen sprake meer. Uitverkiezing een uitvoerig hoofdstuk zet dr. Arntzen zijn bezwaren uiteen tegen prof. Berkouwers opvattingen over de uitver- De conclusie van dr. Arnlzens bro chure. waarvan wij slechts een klein gedeelte konden citeren, is: „De toestand is ernstig genoeg. En het mag, om Christus' wil, zo niet blijven. Is het geoorloofd, dat zij, die in onze kerken predikant zijn of hoogleraar in de theologie, dat zij, die in onze kerkelijke pers de gemeente voorlichten of in we tenschappelijke tijdschriften onze intellectuelen beïnvloeden, het schriftgezag aantasten op een wijze, die veel radicaler is dan in de tijd van dr. Geelkerken? Mag men de schriftuurlijke, gereformeerde leer van de uitverkiezing, zoals uitge drukt in ons belijden, tegenspreken, terwijl men plechtig beloofd heeft, hartelijk daarmee in te stemmen? Begrijpen deze ambtsdragers en leden enzer kerken niet, dat zij zich daarmede onmogelijk maken? Dat zij zo niet langer hun ambt mogen bekleden? Hier moeten de kerkelij ke vergaderingen handelen. Zij mo gen niet aarzelen, degenen die de belijdenis weerspreken, vriendelijk maar beslist te vermanen. En wan neer deze vermaning niet helpt, zal men verder moeten gaan. Om Chris tus' wil. Om het belijdend karakter van de kerk. Om de eer van onze God en Zijn heilig Woord (66 pag., 3,-.). (Van onze kerkredactie) HENGELO. OV. Onver wacht heeft ds. F. E. Huizinga, de baptistenpredikant een be lofte, gedaan tijdens een trouw- preek in 1960, moeten inlossen. Toen hij in 1960 een jong paar de huwelijksbübel overhandigde zei hij: „En mocht dit boek ooit door de witte mieren worden opgevreten, dan zullen wij voor een nieuwe zorgen." Het jonge paar. Jan ter Braak en Jopie Hondelink vertrok enige tijd later naar Kongo om daar zendingswerk te gaan ver richten. Een tijd lang moest hun huisraad worden opgeslagen, omdat zij na vier jaar zendings werk met verlof gingen. Ook de bijbel werd in de kisten met meubels achtergelaten, omdat hij te zwaar was om tijdens de verlofperiode mee te nemen. Toen het verlof voorbij was en de kisten met huisraad zou den worden opgehaald bleek dat de mieren zich door de dikke planken hadden heengegeten en de inhoud van de kisten geheel en al hadden geconsumeerd. Ook de bijbel werd een prooi van de vraatgrage dieren. Zendeling Ter Braak herin- nere zich de belofte uit de huwelijksdienst en stuurde ds. Huizinga als bewijs de resten van de huweljjksbijbel. „Net hout waar de worm in zit", schrijft deze predikant, „alleen zijn de gaatjes wat groter. Soms hele gangen, zoals in een appel. Maar 't geheel bandeloos. De mieren hebben kennelijk de buitenkant voortreffelijk gevon den. Verderop werd het wel licht te zwaar. Het zou wel aardig zijn de 66 (baptisten)ge meenten (van ons land) alle maal een deel van de 66 boeken van deze bijbel te zenden Ds. Huizinga heeft nog geen beslissing genomen. Voorlopig houdt hij de resten van deze bijbel zelf. Hij heeft inmiddels een nieuwe bijbel gestuurd en op de eerste pagina nog eens opnieuw de trouwtekst geschre ven: „Maar God zij dank, die ons de overwinning geeft door onze Here Jezus Christus." VATICAANSTAD Het is voorbarig te zeggen dat en wanneer de paus eer bezoek zal brengen aan het hoofdkwar tier van de Verenigde Naties, zo is gisteren door de persdienst van het Vaticaan meegedeeld naar aanleiding var de verklaring van de permanente afge vaardigde van het Vaticaan bij de V.N., mgr Alberto Giovanetti. Deze had ge zegd te verwachten, dat de paus eer bezoek aan de volgende algemene verga dering overwoog en dat het hem (Giova netti) zou verbazen wanneer dit niet doorging. De perschef van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels meegedeeld dat de Amerikaan se regering gaarne zou zien dat de paus een bezoek brengt aan de V.S. Hij kon echter niet beveitigen of de Amerikaanse •egering een uitnodiging aan de paus had VEEL GROENTEN EN TOGAL TABLETTEN bij verkoudheid. Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruit en neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. gezonden - J 1 Ignis koelkasten zijn er in vele maten en prijzen. Er is er al een van 130 liter voor f298,- (zie afbeelding) de ideale koelkast met het 2 sterren koelsysteem Nu kunt U zelfs diepvriesprodukten wekenlang bewaren! Proefschrift over Nieuw-Guinea o .erantwoording van het gevoerde ontwikkelingsbeleid, de UNTEA-perio- de wordt er niet in behandeld. Nederland heeft tussen 1950 en september 1962 meer dan 700 miljoen gulden besteed aan de ontwikkeling an Nederlands Nieuw-Guinea of wel circa 1000 per hoofd van de totale bevolking van dit gebiedsdeel. Het zwaartepunt van het economische ontwikkelingswerk lag op de voorbe reiding en uitvoering van agrarische streekprojekten. ONDERBROKEN Bij het einde van het Nederland se bewind liet het zich aanzien, dat met name de agrarische ontwikke ling zodanig perspektieven bood, dat waarschijnlijk omstreeks 1970 een periode aan bescheiden doch ge stadige economische groei zou zijn aangebroken. De abrupte be ëindiging van het Nederlandse be- (D UTRECHT De heer J. C. M. Bakker uit Waalwijk te gisteren aan de Rijksuniversiteit in Utrecht gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen op het proefschrift: „Strategie van het economische ontwikkelingswerk in het voormalige Nederlands Nieuw. Guinea". De dissertatie behandelt de econo-! mische beleidsvoering van het voor- malige Gouvernement van Nederlands: stuuilgezag op 1 oktober 1962 heeft Nieuw-Guinea. Het centrale thema dit ontwikkelingsproces volgens dr. van het proefschrift is de geleidelijke Bakker echter onderbroken, totstandkoming van een meer pro grammatische aanpak van de econo- De heer Bakker studeerde indologie mische ontwikkelingsproblematiek in!aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. In dit vroegere Nederlandse rijksdeel, decembei 1949 legde hij het doctoraal De studie is in de eerste plaats:exa")en indologie, economische studie- bedoeld als een intern-Nederlandse «EL™» LONDEN De »arts Jordanië, de Libanon en Dav. oecumenisch functio- blsschop van Canterbury Syrië; prof. Eugene R naris van de Protestantse dr. Michael Ramsey, beefi Falrweather van Trinity Episcopale Kerk in de vandaar waumemrr: be- College te Toronto er ka V.S. en kanunnik John R noemd om de AncükaaiiM nunnik Clement W. Welsh. Sattenwaithe. secretaris Kerk te vertegenwoordl studieleider aan het predi- generaal van de Kerk var gen op dc vierde ilttiiu kcrscollcgc van de kathe- Engeland voor betrekkin-1 van het Vaticaans concilie, draal van Washington. gen met het buitenland Bovendien zijn plaats- Kanunnik John Findlow De benoemde vertegen- vervangend waarnemers de persoonlijke vertegen woordigers zijn: John K aangewezen voor korte pe- woordiger van dt aarts H. Mooram. bisschop van rioden gedurende afwe- bisschop te Rome. zal i- Ripon (Kerk van Enge- zigheid van dc officiële durende de gehele zitting land'; Najib a Cubalin. waarnemers uit Rome. eveneens aldaar aanwezig Arl ki os bi-, chop in Deze zijn: dr. Peter F. zijn. Men moet erkennen dat de jonge auteurs een bondige en rake verteltrant hebben ont wikkeld. Uit de novellenbundel „Twee handen van zwart", geschreven door de in 1942 geboren Eduard Visser (toneel criticus en student in de rech ten) citeer ik het begin van het korte verhaal „Ook zonder stier": „San Antonio de Behar. Een grote, hete stad, niet ver van de Mexicaanse grens. Te groot, te heet, te dicht bij de Mexi caanse grens. Er wonen veel mensen, maar er is zon genoeg voor allen. Voor een aantal van hen is er echter alleen maar die zon om van te leven, dat zijn meest Mexicanen. Mexicanen lachen, schreeuwen en drinken veel, werken minder en verdie nen het minst. Zo zit dat." Een leraar zou hieraan in een stijlles kunnen demonstreren, dat bondigheid van stijl niet hetzelfde is als telegramstijl. De zin „te groot, te heet" enz. zou achterwege kun nen blijven, evenals de toevoeging nen blij\ aan het slot „zo zit dal". Inderdaad, als het om kortheid alleen ging. Maar het aardige van die zin en die toevoeging is. dat er een subjectie ve. bijna emotionele factor in het geding komt. die kleur geeft aan de kroniekachtigheid van de andere zinnen. Het begin van de novelle blijft er even bondig door, want die gevoelsfactor is er irfgebracht met een minimum aan taalmiddelen: reeds bekend materiaal in die zin „te groot, te heet" enz., en de ge- noegelijke, meer schertsende dan zelfbewuste toevoeging: „zo zit dat." Zo'n inzet alleen al bepaalt het niveau van dit werk, dat in vak kringen reeds de aandacht heeft getrokken. Ter illustratie nog een zinnetje dat men aantreft op blz 68: „De directrice was zeer lang en mager, zei dat zij miss Reu- nold heette en overhandigde ieder van hen een bosje vin gers." Het boekje bevat negen stukjes, met elkaar 107 kleine bladzijden druks: het is een uitgave van J. M. Meulenhoff te Amsterdam. Wat mij als oudere voorts opvalt is, dat ve len van de jongere generatie het reizen, zelfs in verre streken, als iets normaals beschouwen en geen behoefte meer voelen om op de omslag te laten drukken, dat zij die en die landen bereisd hebben of ge woon maar dat zij veel hebben ge reisd. Het kan natuurlijk ook een maniertje zijn. om te imponeren, maar die indruk heb ik hier toch Hel zijn, zoals de ondertitel zegt. „Verhalen uit Texas", maar dan is »r weer iets opvallends, namelijk het element van fantasie, dat zich door de werkelijkheid heen mengt Vroeger handhaafden de auteurs een scherpe scheiding tussen rea lisme en fantasie. Nu wordt het fantastische op dezelfde manier weergegeven als de werkelijkheid; even bondig, laconiek en zonder omhaal. Geen spoor meer van de vroegere houding van „hou me vast, nu ga ik fantaseren"; de dag droom schuift zich bijna nuchter tussen de dingen van de werkelijk heid in. Ten slotte zijn onze dag dromen óók werkelijkheid! Knap is de persiflage op de mo derne bedrijfstechniek in de novelle „Houd het geheim". Maar niets is stompzinniger dan het navertellen van korte verhalen waarbij het toch niet in de eerste plaats om de gebeurtenissen gaat. Laat ik dit tenslotte illustreren met iets uit de novelle „Hij was meer dan dood": „Negen bladzijden druks, verdeeld in zeven hoofdstukjes. In het zesde legt een jongen aan een meisje uit, hoe hij in het leven staat. Een psy chologische verhandeling zou hier voor een aantal bladzijden nodig hebben, met op elke bladzijde toch zeker vijf. misschien wel tien, vak termen. Eduard Visser doet het in enkele dialoogzinnetjes. Het meisje voelt: hier is een mens in nood. Maar zie hier nu hoe realisme en fantasie volkomen geïntegreerd ..Zij begreep het niet hele maal, maar zij hoorde wel, dat dat een drenkeling wanhopig om hulp lag te schreeuwen. Zij keek. Èr lag niemand in het water. Er was trouwens geen water" (blz. 54) Vroeger zou men schrijven: Het was haar, alsof zij achter de woor den van de jongen een kreet hoor de. een »rr>rt»'iifpjde schreeuw, als van iemand die op het nunt staat te verdrinken enz. enz. Maar kan het bondiger en raker dan in het citaat? C. RIJNSDORP oktobe- 1962 was hij als gouvernements ambtenaar werkzaam in Nederlands Nieuw-Guinea en vervulde verschillende functies bij de dienst van economische zaken te Hollandia. In 1963 aanvaardde hij eer functie bij de Stichting voor internationale samenwerking der Neder landse universiteiten en hogescholen in Den Haag en heeft daarbij onder meer bemoeienis met projekten voor inter universitaire samenwerking met ontwik kelingslanden. Promotor was prof. dr. J. J. Hanrath. WASHINGTON Luci Baines Johnson, dochter van de Amerikaanse president, is gisteren op haar acht- tiende verjaardag in de rooms-katho- lieke kerk gedoopt. De plechtigheid had plaats in St. Matthews Cathedral op korte afstand van het Witte Huis. Oiuler de aanwezigen waren de presi dent, haar moeder en haar zusje Lynda i Bird. Luci, die evenals haar moeder en zuster episcopaals was. krijgt sinds sep tember vorig jaar rooms-katholiek gods- i dienstondervijs. L)e president behoort, 1 zoals bekend to! de Christian Church. Het Vatikaan wilde geen commentaar I geven op de doop van de presidentsdoch- i ter. Komend najaar zal Luci aan d* I universiteit van Georgetown, een r.k. I instituut, gaan studeren voor verpleeg ster.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2