m ZORG VAN VELEN EENS? Kamerplanten in de vakantie? Voor vrije dagen Uw ervaringen met hulpvaardigheid ZATERDAG 3 JULI 1965 Achter de schermen van het ziekenhuisbed "^"ROEG of laat komt ieder met een ziekenhuis in aanra- i king. Misschien werd uw baby er geboren, het schele oogje van de kleuter recht gezet, werd u er van uw blinde darm verlost of was u op bezoek bij een zieke. Wat patiënt en familie op zaal zien, is de zuster en de dokter. Soms lopen er nog anderen rond in allerlei jassen en schorten. Misschien zag u wel eens een werkster bezig op de gangen of ving een glimp op van de huisknecht die met zak ken linnen sjouwde. Maar hebt u een flauw idee wat er we zenlijk komt kijken voor het welzijn van de patiënt, voor wie ogenschijnlijk alles op rolletjes loopt? De verbandwagen, de powagen, de etenswagen, de boeken wagen, ja het hele inten sieve „bedrijf" dat zieken- Vet is een bijzonder grote de Maandelijkse Mededelin- calorieën-leverancier. Het is gen van de Ned. Huish. Raad. dus zaak het vetgebruik zo veel mogelijk te beperken! Voor onze kook- en baklus- tigen daarom dit goede Deze pannen kunnen een silico nen- of teflonlaag hebben. Bij de siliconenpannen is het aluminium aan de binnenzijde afgewerkt met laag siliconen, bij de teflon- Dannen waarin Pehakken &enaamd polytetrafluorethyleen. pannen waarin geoaKKen Er zijn twee punten die de kan worden zonder vet. Het huisvrouw bij aankoop gemakke- huis heet, loopt op rolletje dank zij de zorg van velen. Welke takken van dienst ko men er aan te pas, om het ge heel goed te laten functione ren? „Zonder die hele achtergrond souden de zusters het bijzonder hard in het leven hebben!" meent dr. C. J. Dekker, geneesheer-direc teur van het ziekenhuis „Eudokia" in Rotterdam dat zijn 75-jarig jubi leum tegemoet gaat. ..Zonder die achtergrond zouden zij hun werk niet kunnen doen", beklemtoont de directrice, zuster G. C. Passchier. Met de zuster heb je het meest te maken. Er is een voortdurende zorg om de opleiding die zij krijgt. Deze wordt gevormd door een theoretisch gedeelte op de ver- pleegstersschool en een praktische opleiding op de vele afdelingen. Huisvesting en verzorging alsmede begeleiding van de zusters vindt plaats in het internaat. Een men- trix zwaait daar de sceper. Haar vrij nieuwe beroep komt ongeveer overeen met dat van chatelaine. Zusters en patiënten ontvangen iedere dag op tijd hun eten. hebt u zich al eens verwonderd, dat dat iedere dag maar weer voor elkaar komt op tijd, ook als de groenten duur of de aardappels schaars Keuken De keuken is een belangrijk centrum in een ziekenhuis, plus minus zevenhonderd warme maal tijden worden dagelijks in „Eudo kia" bereid. Dat is dan voor de inwonendeu, de „mee-eters" die patiënten heeft c extern zjjn en natuurlijk de pa- Slechts één derde eet normaal wat het aantal de pot schaft. Natuurlijk zijn er i hele batterij potten en paw waakzame ogen en rappe handen zorgen dagelijks i oor plus us 700 warme maaltijden. Het grootste deel vormt de dieet voeding! woordelijkheid draagt het zieken- K— tegenover oud-patiënten! or is weer een archief. dienst staat klaar. Schilders electriciens, loodgieters, timmer- wool lieden behoren bij het personeel huis van een ziekenhuis. Zij staan Daarv waar nodig 's nachts klaar, óók nodig. al voor het welzijn van de V°° potiënt, al ziet u de goede f°rgf.7, lieden nimmer. Onmisbaar zijn len' Natuurl"k -»"1* de para-medische beroepen. De ze hulpkrachten in de strijd om de genezing hebben vaak een moeilijke leerschool doorlopen zijn aluminium pannen die van binnen bekleed zijn met een niet-aanzettende laag. Deze laag is smaak, en geur loos en zorgt ervoor dat alles wat men zonder vet bakt, niet aan de pan gaat vastkle ven, zo lazen we voor u in mer. Doch.gelooft u maar gerust dat er een heel team bezig is om iedere operatie zo goed mogelijk te doen verlopen. Op de kraamafde- ling behalen verpleegsters hun kraamaantekening. Dat vereist dus weer theoreti sche uzelf I I moeder en kind belangrijker. r het hoofd kan z a. de pannen moeten op een speciale manier worden ge bruikt en onderhouden. Door de zachtheid van de bekle dingsmaterialen ontstaan ge makkelijk krassen; men mag daarom nooit roeren met een metalen lepel, terwijl de bin nenzijde nooit mag worden geschuurd; b. de levensduur van de binnen laat is korter dan van het materiaal waarvan de pan ver vaardigd is. ook wanneer men het materiaal voorzichtig be handelt. De ervaring met de siliconen- pannen, die al enige tijd in Neder- •raktische scholing. Voor land worden verkocht, heeft ge- echter de zorg voor leerd dat de siliconenlaag soms al ■taf-"|na een jaar is afgesleten, soms na enkele jaren. Een teflonlaag is meer slijtvast, mits het materiaal goed verwerkt is. Het laten Kwetsbare baby's worden dig in een speciale ruimte of zelfs verpleegd. Bij dit alles komt de gastvrij- aanbrengen heid. Bezoek bin- kostbaar en wordt bijna ja j 1 elefon is- een bemoedigend telefoontje naai bewaak,. Wis, da?E^dokfa' S^a^rouw^' '.teiTÉ SS.T'ÜSS'tóife J°or ieder. i„ blijde e„ zorgelijke dagen. Houten lepe time in dienst heeft? Zij werkt het team dat omscholing van e... patiënt bevordert of heeft bemoei- oemoei- laboranten, analisten, operatie- "18en.met huisvesting van bejaar- oGHeZing assistenten, masseuses werken In f1,1 zlekenhuis zijn ook - jyee predikanten voor de geesle- Na deze opsomminr pirSSltta? dienst«" ™e one niet De full timer geeft cursus aan de vleien volledig te zijn geweest. geruisloos op de achtergrond. Zo hoeft de röntgenoloog Wat gebruik en onderhoud be treft zij vermeld dat bij het roeren altijd een houten lepel of spatel moet worden gebruikt, terwijl schuurpoeder en pannespons uit knop- zusters die ook catechisatie bij zal het u misschien nóg verba- hem kunnen ontvangen. De predi- - ------ -------- "till izuniicu umvoiigcil. UV pi beett in het laboratorium kanten bezoeken de patiënten sis^mat^1 bf: ge^tig. En iedere maandag is chemie behandeling van een "ziekte grote rol. Daarnaast is er bacteriologie- en pathologische het eerste' dat er in een ziekenhuis de"\ kan me" er dus echt wel personeel. De polikliniek zorgt soms v< contact meit patiënten itale afdeling. Ook nabe- meer medewerkers dan patiën- ten zijn. Ook landelijk liggen de verhoudingen zo. Desondanks is de prijs per ziekenhuisbed per dag eerste klas niet hoger dan beleven. Sinds kort de grote warenhuizen pannen verkrijgbaar, gemaakt van porcelein (genaamd Corda- lite), waarin eveneens zonder Voor deze dienst staat streeklaboratorium ter beschik king. Hiltonhotel. En iedere mede- -tche werker van hoog tot laag ziet zetters kunnen worden gebruikt, behandeling (nietwaar, alheb^je zjCh tot taak: zo mogelijk de zÜn hierbij apart verkrijgbaar. W/AT kunnen we uit de vorige Open Brief con cluderen? Ik richt me nog steeds tot de brief schrijfster van de vorige keer. Dit, meen ik: dat door de zeer ver doorgevoerde organisatie van ons christelijk leven dit leven een doel werd inplaats van een uitgangspunt, een start plaats. De opvoeding leidde veelal tot een kennen van de belijdenis en dan tot het komen tot een belijdenis. Was dit ge beurd, dan was vaak naar veler besef het doel bereikt. „Houden Zo" zou je hebben kunnen roe pen. Zo was het fijn. ER was geen toerusting tot strijd. Niet uit laksheid, o nee, maar heel gewoon omdat men de strijd, het strijdtoneel, niet zag. De „wereld", daar ging je niet mee om. Van mijn leeftijdgenoten hoor ik niet meer wat ik van een tien jaar oudere vriendin hoorde, die, pas getrouwd, naast een allerleukste kolonelsvrouw woonde en dus aan haar moeder schreef dat ze bij deze buurvrouw zo gezellig koffie dronk: waarop moeder per keren de post antwoordde dat ze er snel mee moest ophouden „met een officierskliek aan te pappen, niks dan bridgen en overspel.." Maar is een dergelijk soort instelling niet nog maar kort voorbij? En waar zitten we nu? Wie vinden we nu al voldoende toege rust? Pasgehuwden, ja toch? Jon gelui boven de twintig? Hoe zit het met onze jongens en meisjes uit het middelbaar onderwijs? Is er nog een grens, zeggen we nog: maar Jan is een kind. die kan nog niet weten waar hij staat? genezing, in ieder geval het wel- tiënten. Tweederde Economie Dit hele apparaat kan niet draaien zonder de nodige pen ningen. Daar is dan de admini stratie om orde op zaken te stellen. In ons land zijn de schoold personeel, weet ook het meeste ziekenhuizen particulier. bril of steunzolen nodig VIHoewSevclcntScr geweest zijn. bevinden van de patiënt. die in kunnen ze er niets van navertel- het middelpunt staat. Daarvoor len We bedoelen de operatieka- wordt een ziekenhuis gebouwd. dieetvoeding, ook standaarddiëten, zoals zout arm. vetarm. Maar de diëtiste, bijgestaan door deskundig i T/OOR vele huisvrouwen Ze zijn dan verzadigd en kun- v blijkt de verzorging van nen dan pen stootie verdragen hun kamerplanten tijdens de nafcantie ten probleem te zijn |'t™ waar ze moeilijk een oplossing heen. bind slappe stengels ste- stootje verdragen. Azalea's sproeien wc nog eens de bladerkroon, 'at slakkendood Heel gezellig krijgt ieder eigen bediening, het wordt i keuken per patiënt klaar gemaakt Om half zeven 's morgen" de keukendeur al open melk en de leveranciers te ontvan gen, want de enorme magazijnen moeten bijgevuld worden op tijd. Bij eten horen borden, pannen, schotels, bestek, en dat komt niet zó maar schoon. Elke afdeling heeft een kleine keuken, in de grote afwaskeuken van dit middel grote ziekenhuis worden, met de broodmaaltijden, de koffie- en theeuurtjes meegerekend een paar duizend borden, kopjes, bekers, en borduurt uzelf maar verder afgewassen en opgeborgen. In de keuken zijn de hele dag rappe handen bezig. Hun status is een charitatieve instelling, die geen winst be oogt. Verliezen kunnen ze niet incasseren. Een zwaar wegend ding is dus de economie, waar morgens zwaait bij de geneesheer-directeur en de directrice een oogje in het zeil houden of er niet beknib beld wordt op de belangen van de patiënt. maal troosteloos behoeft deze 5^ periode toch ook weer niet te melp vochtige turfmolm zijn. gravi Het beste is natuurlijk als de planten op hun plaats kun nen blijven staan en een lief hebbende buurvrouw ze dage- lijks kan verzorgen. Die zorg komende geval van het moet zich dan niet alleen bepa- breken len tot watergeven als de aar- en een de licht is en droeg aanvoelt, dan on maar bij droge warmte ook met halen de bloemenspuit over de blade ren gaan en bij bloeiende plan ten in de lucht er boven tt spuiten. Verder moeten we niet vergeten dat frisse lucht on ontbeerlijk is. zodat elke dag een poos de ramen opengezet moeten worden. Zijn er glas- Koele kamer Dan is er nog het meest v m het riendenhand tuin. De planten blijven verzorgd binnen en we i ze uit de vensterbank onze koelste kamer. Hoe lichter en hoe zonniger name- te lijk de plaats, hoe eerder het -j vocht verdampt. I In onze koele kamer zetten we de planten rondom een emmer of teil vol water, van waaruit we draden van wol, nacht geopend kan bltj- vissersgaren lei- s te beter. En dan is er den «P ,lt' aarde van de potten. Door de draden voor af in water te dopen wordt zonwering gesloten houden weer een ander uiterste, waar door de planten kunnen kwij nen door lichtgebrek. Uit dit alles blijkt wel dat het geen sinecure is voor een buur- r om onze planten werke- iijk zo goed mogelijk door onze vakantieweken heen te loodsen. Voor grote planten gebruiken we twee of drie draden en dit systeem bevredigt over het algemeen goed. Wie weinig planten heeft kan ze ook stuk voor stuk in plastic hullen. Voor grote planten niums) en Begonia rex (blad- in heeft kan de begonia) is het beter alleen de pot in plastic te pakken en de zak om de stengel vast te bin- 'aardoor de aarde niet i Linnenkamer De linnenkamer is nog zo'n onmisbare tak van het ziekenhuis- bedrijf. Een gevoel van welbeha gen doorstroomt je als je fris gewassen tussen de schone lakens ligt. Dat die lakens er zijn. schoon en wel, hebt u daar wel eens om gedacht? Nee. als patiënt laat je je de verzorging maar heerlijk aan leunen. Feit is. dat het hoofd van de linnenkamer zorgt voor aan- en afvoer van linnengoed zodat zus ters en patiënten dagelijks van schone spullen kunnen worden voorzien. Sommige tehuizen heb ben zélf een wasserij. Eudokia besteedt dat uit Per dag gaan er zo'n vier- a vijfhonderd lakens, zeshonderd luiers, vijftienhonderd baddoeken, vierhonderd slopen, vijf en zeventig a honderd spreien de was in! Een hele uitzoekerij: liet linnengoed van het hele huis (reken daar ook de schermen, gordijnen etc. bij) wordf hier versteld, en de zusterwasjes uitge zocht. Vier, vijf dagen na inleve ring vindt de verpleegster haar was schoon terug in haar eigen vakje waarvan ze de sleutel heeft. Om maar bij het huishoudelijke te blijven: de huishoudelijke dienst heeft een hele schare meisjes en werksters die zorgen voor de pijnlijk schone indruk die zalen, gangen, kantoren, kamers, medi sche vertrekken etc. geven. Ook de medische administratie is een hele papierwinkel. Wist u dat iedere huisarts bericht krijgt van opname en vertrek, en een rapport over zijn patiënt? Nog zo'n medi sche service is het verstrekken van verlangde gegevens aan artsen van oud-patienten. Zoekt de arts naar een behandelingswijze of diagnose van een nieuw ziektegeval, dan kan hij het ziekenhuis vragen over het hoe en wat van de ziekenhuis behandeling die destijds geschied de. Een brok medische verant- Hanen in de kloostertuin Hanen in de kloostertuin, door Kees Holierhoek. Uitgave ABC- boeken, Amsterdam. De jonge Holierhoek heeft zijn met deReina Prinsen Geerlingsprijs bekroonde bundel Slow-quick- quick-slow, uitgebreid met enkele verhalen, den volke aangeboden. Niet ten onrechte; hij kan snel en trefzeker schrijven en beheerst meer dan een genre, tot het visionaire toekomstverhaal toe. De oorlog speelt een grote rol in zijn vertellingen en hoe weinig hij die verschrikkingen heeft verwerkt, blijkt uit de soms kunstmatig ingevoegde gruwelen. Een bijzon der rijp verhaal is Divina praesen- tia. waarin een jongen zich via een zuiver beschreven liefde ontwor stelt aan de benauwende sfeer van een enge gemeenschap, waar alles •cliché is geworden. Eén bezwaar zouden wij willen noemen, de meeste verhalen konden wat ver der worden uitgewerkt. (125 blz„ 5.50) Techniek iiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiii) te houden, een andere keer zijn verrot. Dat hangt van de blijft het over houden van onze kamerplan- ten altijd een experiment. Laat het ons vakantieplezier niet be- derven! A. C. MULLER-IDZERDA Wie nog met vakantie gaat, doet er goed aan, ijlings de twee nieuwe uitgaven van het K. en O. Voorl. Centrum 's- Gravendijkwa] 60 in Rotterdam te bestellen. „Met kinderen onderweg" leert u het afwegen van wensen tussen groot en klein, geeft een schat aan praktische wenken en spelletjes voor onderweg, alles het uwe voor 0.40. „Samen spelletjes doen", even eens bij bovenstaand adres a 0.35, geen geld voor al het plezier dat je er mee kunt heb ben. Vandaag beginnen wij met de brief van mevr. G. T. de D., die ons wel geen schokkend nieuws brengt, maar een kijkje geeft in een van die da gelijkse dingen, die het leven plotseling rijk kun nen maken. Wij lezen: „Ondanks het feit dat ik zeer binnenkort een baby verwacht, had ik me na veel ja's en nee's over laten halen de verjaardag van mijn moeder (die drie uur reizen bij ons vandaan woont) mee te komen vieren. Na een prettige, maar ook vermoeiende dag, zat ik 's avonds weer in de trein die gelukkig vrij leeg was, zodat ik een coupé voor mijzelf had. Ik rustte heer lijk uit in de trein, doordat ik mijn voeten op de bank tegenover mij gelegd had. U kunt zich echter mijn schrik voorstellen toen plotseling de conducteur binnenstapte. Vóór ik mijn voeten had waar ze hoorden stond hij naast mij, en ik voelde me diep schuldig, vanwege het stof aan mijn schoenen. Maar inplaats van een (verdiend!) standje te horen, zag ik de conducteur een krant uit het bagagenet pakken, die hij zonder één woord onder mijn schoenen schoof. Voor ik hem kon bedanken, was hij al doorgelopen. Misschien dat ik hem op deze manier kan laten weten, hoe ik dit „be grijpende gebaar" waardeer de." Zielig vrouwtje Mevr. E. T. te R. schrijft ons haar „hulp"-ervaring uit haar vakantie. „Op een wan deling in het mooie Grau- bunden in Zwitserland liep op een landweggetje een klein zielig vrouwtje, sjou wend met een zwaar uitzien de tas, vergezeld van een gezellig soort straathondje. Mijn medelijden ging uit naar het sjouwende mensje en ik groette haar vriendelijk. De vriendelijkheid van mijn man ging evenwel nog ver der, doordat hij aanbood haar kennelijk zware vracht te dragen. Dit aanbod werd dankbaar aanvaard en met veel hoofdknikjes en onver staanbaar gemompel wist ze ons duidelijk te maken dat we de tas inhoudende aard appelen en witte kolen al moesten geven bij haar zus ter in het volgende dorp ongeveer drie kwartier ver der. Wij liepen dus verder met de zware tas, maar wie schetst onze verbazing toen we na ongeveer vijfentwintig minuten lopen een auto voorbij zagen gaan waarin onze opdrachtgeefster prinsheerlijk zat. Zij reed ons voorbij zonder op of om te kijken. Mijn man en ik keken elkaar eerst verwon derd aan en zijn toen in lachen uitgebarsten. Mijn man liep zich naar te sjou wen en onze boerin zat ko ninklijk in de limousine!" der werk; we zaten elke dag met z'n negenen aan tafel, dus u kunt begrijpen dat Schraalhans keukenmeester was. Tijdens ziekte van een vaji ons kwam de huisdokter zijn visite maken, juist toen mijn moeder het warme eter opschepte. De volgende dag kwam de dokter (onge vraagd) weer op dezelfde tijd. Een dag daarna werd een grote mand met levens middelen bezorgd, waaronder een enorme ham, en uit eigen tuin appelen en peren." Mevr. L. merkt nog op: „U moet niet denken, het zal wel een christelijke dokter geweest zijn. dat was hij juist helemaal niet. We kun nen er dit uit opmaken, dat de Heere het hart van de mensen kan neigen tot al wat Hij wil." Onderbreking 1 ziekenhuis lag, heeft deze famlie voor haar man het zoutloos warm eten klaarge maakt. „Wat er ook is, zij staan altijd voor ons klaar, zelfs midden in de nacht" schrijft een dankbare mevr. Het volgende is van mej. H. te R. die dit vijftig jaar geleden meemaakte. „Ik was assistente op een zondags school. Nu was het mij al eens opgevallen dat uit een bepaald gezin met veel kroost, er steeds maar een of twee kinderen kwamen. Toen hoorde ik dat hun moeder, die weduwe was, niet voor alle kinderen geschikte kle ren had, dus daarom kwa men ze om de beurt. Hoewel ik zelf nog jong was. en weinig zakgeld kreeg, werd mii ingegeven: „maak een jurk voor dat meisje". Ik kon het niet laten, heb een jurkje van katoen genaaid en laten bezorgen. Zondags kwam een zusje met het jurkje aan op zondagsschool. Daar zou het verhaal mee af zijn, maar de blijdschap dat mijn handen door Gods handen bestuurd waren, kwam jaren later. Kennissen van mij hadden een dienstmeisje, dat bleek een kind uit dat gezin te zijn. Dat dienstmeisje had aan haar mevrouw eens ver teld, dat haar moeder zo bedroefd was, toen ze nog klein waren, omdat ze één van de kinderen, die zo heel graag naar zondagsschool ging. thuis moest houden omdat ze geen jurk meer voor haar had. Ze had samen met1 het kind gebeden. Daar na was er gebeld en werd het pakje bezorgd." Crisistijd Mevr. M. B. te R. is reuma- patiënte, en ondervindt veel hulp van haar medemensen. Of het nu ramen zemen is of wat soppen, er is altijd wel een familielid of buur die het opknapt voor haar. Zelfs komt er een juffrouw van vierentachtig jaar regelmatig het koper poetsen! Nu een jeugdherinnering van mevr. L. te d. H. „Het was in de crisistijd en mijn vader was al heel lang zon- bed houden. Zij was dan helemaal alleen overdag, want manlief was naar kan toor en de kinderen naar school. Een buurvrouw kwam toen spontaan iedere morgen, zes weken lang. me haar eigen koffie en kopjes naar haar toe. zodat mevr. T een aardige onderbreking had in de dagelijkse sleur. Logees an Veel naastenliefde haar overburen beleefde me vr. I. te R. Toen zij nl. Wij begrijpen volkomen dat het voor mej. H. een heerlijke ervaring was na zoveel jaar te horen, hoe haar aardige geste werd ge waardeerd! Hiermee sluiten we „hulpvaardigheid" cn zien uit naar uw ervaringen met logees, in de ruimste zin van het woord. De eerste brieven kwamen al binnen, er is nog plaats op dit plekje van Blad-Zij, maar wacht niet te lang! TK ken iemand die haar kin- 1 deren nog wel naar het chr. lager onderwijs stuurt maar bij het voorberei dend hoger niet meer zo zwaar tilt aan drie lettertjes. Zij zei mij: ach, dan hebben de kinderen al een idee van omgang, een zekere stijl. Het gekke is dat haar kinde ren dat ook inderdaad hebben. Als je hen op een club ontmoet, of het nu op het tennisveld is of op een feestje, je weet direct dat zij „anders" zijn. Anders in de zin van, ja. stijlvoller, aandachtiger, oprechter, beleefder. Vrolijk mee doend maar nooit zichzelf verla tend in iets'onpersoonlijks. Je zou kunnen zeggen dat zij, door nooit onderscheid te hebben hoeven ma ken tussen christelijk en onchriste lijk, zo van: niet meedoen, pas op, een gemakkelijkheid in de omgang hebben gekregen. Die soepelheid schrikt de niet-kerkelijke mens die zij ontmoeten niet af; daardoor hebben dan weer die kinderen een veel opener entree bij elke ont moeting, kunnen daardoor wat zij bezitten in dat „anders" zijn veel vrijer overdragen. Er is iets onbekommerds in hen, iets angstloos. Is dat het nu? denk je dan. Hebben we het altijd verkeerd gedaan, jarenlang? Is dat midden in de wereld staan, zout der aarde zijn? Maar, en nu mijn brief schrijfster, zitten er dan ook niet akelig veel gevarenkanten aan? Het is goed dat wij ons deze vragen stellen. Als omgang een continuïteit van dagelijks leven is (door God gehei ligd leven), is dan het zijn in deze wereld als taak er al niet voor ons kind vanaf dat hij er is? Moeten we niet van het idee af dat er een soort examentijd is voor gelovig-zijn? Kan een kind dat argeloos zijn leventje mag leven in onze hoede, al niet door de harmonie die het uitstraalt „boodschap", evangelie Kan een blijde jonge vrouw niet het leven van haar buurvrouw doorbreken, heel gewoon door koffie te drinken en er te zijn, juist door niet te discrimineren? Werkt innerlijke vreugde niet aan stekelijk? Zou buurvrouw, als zij volkomen wordt aanvaard door haar vriendin over de heg, niet in het hokje onchristelijk geduwd wordt, niet nog eens over andere zaken haar gedachten kunnen laten gaan dan over de vei onderstelde bridge en toebehoren? Wij moeten die gedachten niet afweren. We zijn er voor om dit door te denken. ALS we niet doordenken, staan we straks versteld over wat onze kinderen met wie veel te weinig oprecht is gepraat, zich permitte ren. Want die kinderen gooien met handenvol overboord als zij ons zonder omgang, zonder contact, zonder erkenning van strijd en doordenken een ietsje hier en een beetje daar overboord hebben zien gooien. Ze gillen dan: ver ouderd, waar wij essentie zochten. En dan gaan ze inderdaad als wilden leven als zij verloofd zijn, stijlvol kamperen als teenager, dan gaan zij onverantwoordelijk om met anderen, vaak vreemden, juist vreemden, dan doen zij als student alsof zij alle duivels de baas zijn en blunderen maar voort Het is één van tweeën: doorden ken. met elkaar spreken, elkaar troosten en instrueren waartoe is anders de gemeente óf zuchten slaken. Het is oefening in de omgang óf bang leven. Rust óf >nzekerheid Vertrouwen óf wan trouwen. Het is liefhebben en putten uit de liefde Gods óf niets. Altijd, maar zeker in deze tijd, d« tijd waarin wij leven, geldt dat d* liefde alle vrees buitensluit

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 17