DUIZENDEN BELGEN ZEER GOEDKOOP MET VAKANTIE Luxemburg blaast zijn partij heel parmantig Antwerpse in de binnenstad bejaarden mee Drinken en baden in Mondorf-les-Bains ZONDAGSBLAD Nieuwe Lei else Courainit ZATERDAG 3 JULI 1965 De manier waarop Bel gië de afgelopen vijf tot tien jaren het zogeheten sociale toerisme heeft mo gelijk gemaakt en bevor derd dwingt bewondering af en vormt een aanpak waar wij in Nederland nog heel wat van kunnen leren. Niet dat de proce dure van onze zuiderbu ren zonder meer overge nomen zou moeten wor den; een Nederlandse „vertaling" is uiteraard nodig. Waar het hier ech ter om gaat is het prin cipe. Sociaal toerisme zou men kunnen omschrijven als het meer mogelijkheden scheppen voor vakantiehoudende menigten- met-kleine-beurzen. Welnu, daar heeft men in België heel wat aan gedaan. Vijftien ultra moderne vakantiecentra zijn in toeristenoorden langs de kust, in de Ardennen en elders verre zen. Op plaatsen waar eerste klas hotels jaloers van zouden kunnen worden. Men zou deze centra ook rustig als echte hotels kunnen bestempelen. Met dit verschil dat er geen winstoogmerk is, dat luxe is vermeden en dat grote staatssubsidies de stich ting van een en ander hebben mogelijk gemaakt. Het resul taat? Een pracht vakantie voor duizenden. Op een koopje. De procedure is als volgt. Iedere organisatie in België die meent hier een taak te zien kan zich wenden tot de overheid, in casu het ministerie van Verkeer en Toerisme, om medewerking bii het tot stand brengen van zo'n vakantiecentrum, dat ge middeld vijf tot achthonderd gasten kan herbergen. Het zijn in de eerste plaats de vakverenigingen geweest die initiatieven hebben genomen, maar bijvoorbeeld ook een be kende organisatie als de Belgische Bond van Grote Ge zinnen heeft dit gedaan. Wordt men door de overheid waardig bevonden er zijn natuurlijk De Kinkhoorn, het moderne vakantiecentrum van de christelijke vakbe weging in Oostende, met uitzicht op zee. Zoals men ziet is de vergelijking met een hotel bepaald niet overdreven. Bouwkosten ruim vier miljoen gulden. Aan dezelfde boulevard van Oostende, enkele honderden meters verder, staat Zeezicht van de socialistische vakbeweging. Een kijkje in de heldere eetzaal. De inrichting is sober, maar smaakvol. de nodige kriteria om mee in zee te gaan, dan kan men rekenen op een bijdrage-ineens uit de staatskas van 75 procent der stichtings- en inrichtings kosten van zo'n centrum. Eis is dat de aanvrager de bond of organisatie de reste rende 25 procent der bouw- en inrichtingskosten ineens op tafel kan leggen. En het is de over heid die de tarieven in de centra bepaalt. Wij bezochten er twee een vier jaar en de andere nog maar enkele jaren oud-, respectieve lijk van de christelijke en de socialistische bond van vakver enigingen in Oostende, beide op de boulevard, of, zoals de Vla ming heel eenvoudig zegt: den zeedijk met een eminent uit zicht. Men vindt er: een gezellig restaurant, een zaal om rustig te zitten, inclusief bar, een ont spanningszaal, een grote keu ken, een „shop" bij de ingang, kortom een groot modern hotel. Er zijn ongeveer 200 kamers met warm en koud stromend water, geschikt voor één per soon tot vier personen, maar ook een aantal flats, waar ma ximaal zes personen kunnen worden ondergebracht. En nu de prijzen. Omgere kend in Nederlands geld betaalt een gezin van vier personen Nederlandse gedetailleerde plan nen en wettelijke regelingen z\jn de Belgen een gruwel. Zij vinden dat deze met onze calvinistische instelling te maken hebben. „Wij zijn wat pragmatischer", zo hoor den we desgevraagd herhaaldelijk op onze Bellux-reis (door België en Luxemburg), hetgeen 7.0 on geveer wil zeggen: we reglemen teren minder strak en geven het improvisatie-element heel graag een kans. Beide „systemen" hebben hun ons niet kwalijk nemen dat op een dezer dagen door Benelux georganiseerde trip Belgen be zochten tegelijkertijd Nederland vooral een paar voordelen van het Belgische pragmatisme heb ben willen zien. Als daar zijn: bij bejaarden zorg en sociaal toerisme „groot" kunnen denken. Enfin, leest u er maar verder over in bijgaande voor een kamer inclusief eten en drinken rond 250 per week. Eenzelfde gezin dat een flatje wenst met een woon- en een slaapkamer plus douche- en toi letgelegenheid betaalt 275 tot 300 per week. Voor lakens wordt gezorgd: slechts handdoe ken, zeep enz. dienen te worden meegebracht. Geen wonder dat deze vakan tiecentra in België grote popu lariteit genieten en in het sei zoen volledig bezet zijn. Voor waarden voor verblijf zijn het lidmaatschap van de exploite rende organisatie, en het ver plicht verzekerd zijn wij zouden zeggen: je moet geen inkomen beneden de loongrens hebben. In de aanvang konden ook bui tenlanders vrij veel Neder landers hebben daarvan gepro fiteerd van al deze vakantie faciliteiten genieten. De grote vraag heeft echter tot de restrictie geleid dat buitenlan ders alleen op uitwisselingsbasis kunnen komen, dus tegen elk Nederlands gezin in een Belgisch vakantiecentrum zou een Bel gisch gezin in een Nederlands vakantiecentrum moeten staan. Aangezien dit niet te verwe zenlijken is in ons land kan er ook in België niets meer van komen. Overigens wel terecht, want het zou al te vrijgevig van onze zuiderburen zijn indien België ook vakanties van Ne derlandse gezinnen ging subsi diëren. wel aan de boulexard d'n zeedijk, zegt de Vlaming) vaji Oostende met lelgië ten deel kan vallen. Inderdaad, alles inbegrepen. Al wordt dat 1 deze tafel in een tvel zeer ver vooruitgeschoven positie. We voelen er ons geborgen kleurstelling der zalen; dat blijkt ook uit de aanwezigheid van spe ciaal ontworpen standaardmeubel tjes. waarop de verpleegden aller lei hun dierbare dingen, zoals een oud heiligenbeeldje, een foto, een schaaltje kunnen zetten. Alle bejaarden worden in de letterlijke zin van het woord me disch begeleid en ook minder- validen voelen zich blijkens hun uitlatingen geborgen. Geen won der, dat elders, onder meer in Brussel, het ,,svsteem-DE KO- NINCK" zal worden nagevolgd. Want nogmaals het gaat hier niet alleen om een voordelige, maar ook een in alle opzichten u verrassend goede woongelegen- haar projecten m het hartje van Ook m de verpleegafdeling. die heid: om honderd procent zorg t j 1 j 1 ?e stad °P een ,terr«in dat vrij- de achterzijde van het complex voor oude mensen met een smalle In Nederland stuit men nog kwam na afbraak van een groot uitmaakt geeft men de „privacy" beurs we} eens op de mening dat herenhui, «n «nchool. S&SFiiSTK'lte SSnSndS Wie iets van de liefde heeft L66fb33l" hier zaaltjes moeten zijn met ceu- doorgrond waarmee de (Van een onzer redacteuren) gië bij ons vergeleken in vele opzichten toch wel heel wat ten achter zou zijn. Onze sociale voorzieningen bijvoor- traal toezicht, omdat* de veelal werpse organisatoren dagelijks redeneerde aldus Voor bedroevende lichamelijke en/of bezig zijn het bejaardenpro- alles willen wij de oude dag van geestelijke omstandigheden waarin bleem in hun contreien op te - - onze mensen zo leefbaar moge- ve^l^gden^rgaa^v|erke- Iossen zal ten volle onderschrij- beeld, wel, daar zouden onze lijk maken. We gaan daarom maakt eenmaal noodzakelijk ven wat cen geestdriftige bui- zuiderburen eenvoudiq niet hun zelfstandigheidmet een tenstaander over hun activitei- - modewoord gezegd: hun „priva- Leefmilieu HijTi De jeugd moge dan cy verdedigen tot het uiterste. zei- ..ue jeuga moge aan Daaraan maken we alles, zo In leefmilieu heeft men getracht de toekomst hebben, wie zo "odip de achterstand in bejaar- elke gedachte denzorg, ondergeschikt. f° aan kunnen tippen. Wie zich j e cu veraeuiutu 10 van de feiten gaat overtuigen Daaraan uiaken zal deze mening onmiddellijk herzien. Luxemburg heeft als (ge makkelijk te kaatsen) speelbal heel wat over zich heen moeten laten gaan in de loop der jaren. Een paar van die tikken, waarvoor we even in de historie duiken. In 1815 door het Wener Con gres aan onze koning Willem 1 als groothertogdom toegewezen. In 1831 zo ongeveer doormid den gehakt, waarbij het groot ste deel als provincie Luxem burg bij België werd gevoegd. De rest (het huidige groother togdom) bleef in personele unie met Nederland verbonden. Echter al weer niet langer dan 1890 toen koning Willem III stierf zonder mannelijke opvol gers na te laten. Intussen was er ook nog even onderhandeld over verkoop van het gebied aan Frankrijk (geld nood onzerzijds), maar dat ge heime plannetje is door allerlei omstandigheden toch niet gerea liseerd. Kijk. wie deze feiten even gauw voor zichzelf de revue laat passe ren, kan erin komen dat de Luxemburgers, na zelfstandig te zijn geworden en een halve eeuw lang door hun groothertogin Charlotte te zijn geleid, het van daag de dag nog steeds niet kun nen laten ondanks haar abdicatie (en ondanks dus groothertog Jan) over „nótre grande duchesse". on ze groothertogin, te blijven spre- Het was immers de grootherto gin onder wier regering de rust, de continuïteit van een waarlijk nationale samenleving kon worden bewerkstelligd. Daar deden twee (Duitse) bezettingen gedurende de beide wereldoorlogen niets aan af of toe. En zo existeert het groother togdom Luxemburg thans voortref felijk: het vive la grande duchesse la 1965 is daar een markant, een spontaan uitdrukkingsmiddel voor. Een gevolg hiervan is het zelf bewustzijn dat het land manifes teert. Parmantig blaast Luxemburg zijn partij mee in het Benelux- en het EEG-koor. in generlei opzicht er onder gebukt gaande dat het ..slechts" een slordige 320.000 Europeanen vertegenwoordigt Overigens heeft het land er beslist niet minder „kleinlandige" consequenties om, waarvan er één is dat de ook hier aanwezige grote vraag naar arbeiders heeft geleid tot het aantrekken misschien kan men nog beter zeggen: tot het aankomen, want echte propaganda heeft de Luxemburgse overheid er nimmer voor gemaakt van bui tenlandse arbeidskrachten Dit aantal is namelijk niet gering, te weten 10 procent van de totale bevolking, dus 32.000, hetgeen maar liefst de helft van het aantal handarbeiders in Luxemburg betekent. Men stelle zich dit eens even in ónze verhoudingen voor: een aantal buitenlandse arbeids krachten van ver over het mil joen in Nederland. Meer buiten landse werkers dus dan het inwonertal van de provincies Men mene niet dat Luxemburg deze ontwikkeling met vrees ver vult. Integendeel, in dit land(jc) leeft het bewustzijn dat grote kwanta buitenlandse arbeiders niet alleen noodzakelijk zijn voor ver dere economische expansie, doch ook en vooral als een normaal aspect van Europa's sociale inte gratie dienen te worden be schouwd. Er is derhalve een vrij verkeer van deze arbeidskrachten in Luxemburg mogelijk. Sterker nog ook de gezinnen dezer werkers zijn in het land welkom. Facilitei ten voor woningvoorziening, oplei ding. aanpassing en ontspanning worden ongeacht datgene wat de werkgever doet, door de overheid verleend. Moderne arbeidershuiz. Want ook al kan de zorg voor de mens niet in alle opzichten vanwege verschillende ont- Zo ontstond in Antwerpen het bejaardencomplex DE KONINCK. Aan de voorzijde treft men een afdeling zonder hulp t wikkelingen exact in het ene de uit flats: galerij woningen met met het andere land worden vergeleken, toch kan men glo baal gerust zeggen dat er in beide landen evenveel sociale zekerheid bestaat. flinke woonkamer, een dito slaapkamer en een badkamer: 20 voor echtparen en 34 voor alleen staanden. Aan de achterzijde vindt men de afdeling, waar hulpbehoe vende bejaarden met de nodige zorg worden omringd. De praktische Belgen bereikten ermee dat er aan de voorzijde hulp verleend kan worden indien aannr.„A TT-. - deze noodzakelijk mocht blijken. die hulp immers permanem nu bijvoorbeeld Bij ons is er de ,une,ione.r. In België lijkt het dat van het prille begin af naar het best denkbare wordt gestreefd. Zo in de stad Antwerpen waar men te maken heeft met een behoorlijk vergrijsde bevolking, die bijna 15 procent van de plaatselijke burge rij uitmaakt, zodat het ouderlin genprobleem de Vlaming spreekt niet van ouden van dagen maar van ouderlingen, analoog aan ons en ook hun woord: jongelingen er nijpend genoeg is. Toch men meteen heel gul En misschien ook wel heel eigenwijs. Want al zei de research bouw bejaardencomplexen zo mo gelijk in rustige omgeving, waar men natuurschoon aantreft, dus bij voorkeur buiten de steden, bouwde dc Antwerpse „commissie van Oj»enbare onderstand" een van te blijven. Ze kunnen 1 delen langs de havenkant van Antwerpen en zijn ook meteen in het hartje van de stad waar ze winkels kunnen kijken en binnen- Smalle beurs Blijkens hun uitlatingen ge voelen de bejaarden zich in deze „fondatie" bijzonder ge lukkig. De roep is al na enkele jaren groot: er is een indruk- het"werk wekkende wachtlijst ontstaan voor de serviceflats, waaraan men de komende zeven tot acht jaar niemand behoeft toe te voegen. Let wel, het gaat hier doorgaans om bewoners en ad- ipirant-bewoners met een smal- hoe treffend is het in het kleurige prospectus beschreven, waar men on der meer kan lezen: „Wie ver van de huiselijke zorgen en het lawaai van elke dag herstel behoeft, de over spannen zenuwen tot rust wil laten komen en het lichaam van opeenge hoopte afvulsloflen wil bevrijden, die kan zich geen beter plekje op de aarde wensen dan.inderdaad red.) Mondorf-les-Bains." Ja, die bevrijding van afvalstoffen. Daarvoor (onder meerbetreedt men het badgebouw, een complex met lan ge gangen, die merkwaardig genoeg op de onbevooroordeelde bezoeker herinneringen aan de ondergrondse in Moskou kunnen oproepen. Men kun er in de letterlijke zin geklassi- ficeerd gaan baden. De eerste klasse badkamers hebben wel zeer mooie kleuren en een relaxkamer onmid- delijk aangrenzend. De tweede klus sers dienen om te kunnen relaxen de gang over te steken, dc nóg weer lagere klussers staan er op z'n aller- Ie beurs, die voor deze flats badkamer. Rechts de w primair in aanmerking komen. omdat de bewoners hun vertrouwde oude meubeltjes slaapkamer met nog nel te zie aar in de praktijk meestal oude 1 ogen meebrengen. krachtig water met de bekende brak ke smaak kan worden gedronken en naar in (ueer andergeneeskrachtig hater kan u orden gebaad. Dit kuuroord, staatseigendom, is gelegen in het lieflijke Mondorj-les Bains, 18 km zuidoostelijk van de hoofdstad, aan de Franse grens. De gebouwen waar men zijn glaasjes ge zondheid uit handen van een lieve pleegzuster (bloedwijn?) in ont- tornaatkleurig badwater kan uorden ondergedompeld liggen in een prach tig aangelegd park, 36 hectaren groot en begin twintigste eeuws van allure. Het lijkt of de tijd er zestig jaren heeft stilgestaan. Dobberend in een gehuurd roeibootje kan men luierend luisteren naar de walsjes die een or kest met nadrukkelijke bosgeluiden lieel hoog op het grote terras over het heuvelachtige droomlandschap strooit: over de orangerie, de hon derden rozenvariëteilen, de zeldzame boomsoorten, de vijvers, de ge schuierde gazons en de talloos ge makkelijk zittende bankjes. Het is allemaal erg rustgevend. Ja, In elk geval: voor ritueel van het ba, oord weggelegd; 01 tiënten, die in toen, de hele uilrusting alles zou er op kul dut de bclungstellin in dit kuur- nor fondspa- nde mate van Zeker kundig 1 dat •eds „E tablis- trden gegroe- sen,ent" Thermal"1 peerd. Men kan er - het prospectus alt 1 everaandoen i n genm oeilij k lieden met de galblaas, slofu isselingspro- blemen, reumatische en nog andere aandoeningen. Het in de nabijheid gelegen (vroe gere) Casino heeft men benut voor het onderbrengen van al deze thera peutische mogelijkheden. Waarvoor men in alle gevallen dus bepaald niet naar Mondorf behoeft te gaan, omdat ze ook in ziekenhuizen en an dere inrichtingen worden toegepast. De „badteclmischr" belangstelling van Nederlanders voor dit „Etablissement Thermal" te Mon-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15