AVRO verloor 34.000 leden maar won belangstelling Brick Bradford —Toch is het zo!- Radio-magazine voor late luisteraars üosje Senmoet I DE STENEN ZONDE ZATERDAG 3 JULI 1965 ÉTHERGOlVEN-ETHERGOlVIN-ETHERGOLVEN-ETHERGOtVÊN UHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN- „Gouden Roos"-show maandag op tv (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Het hoogst-bekroonde programma dat dit jaar meedeed in het Tv-festival van Montreux, de Finse show „Lumilinna" (The cold old days), wordt maandag 5 juli a.s. in het NTS-programma op Ned. 1 uitge zonden. Het verwierf de Gouden Roos zowel als de Persprijs. Het verhaal in dit (een half uur durend) programma speelt zich af in Olavinlinna, een heel mooi middeleeuws Fins kasteel, dat tot de bezienswaardigheden van het land behoort. Elke zomer komt er een stroom van toeristen op het gebouw af, zodat de nodige reparaties eraan in de winter moeten gebeuren. In oude tijden was dit kasteel van militair strategisch belang en opwin dende verhalen over zijn historie leven nog onder de bevolking. Na tuurlijk lopen die verhalen altijd uit op de verzekering, dat in de hoge gangen en verlaten zalen nog steeds geesten van vroegere bewoners rond waren... en wie op de goede tijd binnen is, kan ze nog zien ook. Een heerlijk onderwerp voor een televisieshow! In een van die fikse Finse winters boft een van de werk lieden die het kasteel restaureren, geweldig... of heeft hij een scherp instinct voor „geesten"? In elk geval ontmoet hij er vele in de brede kasteelgangen en raakt daardoor in dolle situaties verzeild. Maar de „geesten" zijn ook heel welwillend tegenover de televisie ploeg, die daar bij een temperatuur van zo'n 25 graden onder nul stond te werken... zij lieten zich allemaal snappen door de camera's...! Enfin, U zult de grappen wel zien, maandagavond. Intussen kunt U dan de vertoning van het Canadese Zilve ren Roos-programma verwachten op zaterdag 10 juli en het met de Bronzen Roos vereerde Franse op zaterdag 7 augustus a.s. Voorzitter mr. L. H. Slotemaker: (Van onze radio- en tv-redactie) MAASTRICHT De AVRO heeft in 1964 rond 34.000 leden verloren. Aangezien behalve de NCRV (die vooruitging) ook de andere omroeporganisaties leden moesten derven, staat zij in ach teruitgang niet alleen, maar be steedt zij toch grote aandacht aan de ledenbinding. Voorts werken bestuur en direc tie schouder aan schouder aan de taak en opdracht, de AVRO in het komende jaar een grotere plaats in de omroepwereld en daarmee in de Nederlandse samenleving te bezorgen. Zo sprak vanmiddag AVRO's voon- zitter mr. J. H. Slotemaker, aan het begin van de in het Staargebouw gehouden 33ste algemene vergadering van deze omroepvereniging. In 1965, aldus betoogde hij verder, zal hopelijk ook de hand die de AVRO tot samenwerking met andere zendgegadigden uitsteekt, worden ge grepen. Tevreden is de AVRO over het feit, dat het boekjaar 1964 met een voorde lig zij het lager dan gebruikelijk saldo kon worden afgesloten. In het najaar zal er een Adviesraad worden ingesteld en in het kader van de vernieuwingsactiviteiten is er een commissierapport tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement aan het bestuur uitgebracht. Voorstel- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV zal op vrijdag 9 juli a.s. een nieuw radiopro gramma lanceren. Het wordt een veer tiendaags magazine van ontspannende aard, voor „late luisteraars", want wie het wil horen en er zelfs aan mee doen, moet 's avonds tussen 11 en 11.55 uur op de NCRV afstemmen. Het programma krijgt de naam „Studio 2300" en brengt veel afwis seling. Het heeft internationale allu re, want er zal ook nogal eens een kort vraaggesprek, een cabaretliedje of een „bon mot" onvertaald aan te pas komen. Verder wordt er, alles on der leiding van Jan Filius, veel lichte en ook klassieke muziek in verwerkt. Bovendien is aan elke uitzending een prijsvraag verbonden, waaraan de luisteraars kunnen meedoen en waar mee men een boekenbon van 50 kan winnen. Presentatie van het programma is in handen van Ellen Craamer en Dick Bikker. Ellen Craamer zal ook een eigen internationaal cabaretje in elke uitzending hebben. Begonnen wordt steeds met een „cursiefje" van de (uit Prisma wel bekende) BRT-medewerker Jos Ghy- sen en Jan Filius zal altyd een heel snel interviewtje houden met een be kende wereldburger. In de eerste af levering is (naar wij mogen verwach ten) de ondervraagde prof. Toynbee, Brits publicist en historicus, die zyn mening over cultuur en politiek in de wereld zal geven. De gesprekken zul len zo is de opzet zich onder scheiden door heel korte, directe vra gen en antwoorden. Het is de bedoeling er een luchtig, gemakkelijk te beluisteren uitzending van te maken, prettig-afleidend voor het slapen gaan. morger Nederland I. NTS: Eurovisie. 18.30-17.30 amenvattlng van de hedenmiddag gehouden atletiekwedstrijden. CV- RKK: 19.00 Bijbelvertelling voor de kinde- :n. NTS: 19.06 Kentucky Jones: De toe spraak, TV-film. 19.30 Internationaal agra- tisch nieuws. 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. VPRO: 20.30 Patrouillewagen 54. TV- "•n. 20.55 Trots Israël nieuw musem, film. 10 Poppentheater. 21.40 Blind kind: docu- :ntaire rond het Blindeninstituut in Bus- herhaling Hoogmis. 8.30 Hoogmis 9.30 Blokfluit klavecimbel (gr.), klassieke muziek. 9.45 Nieuws. Convent van kerken: 10.00 Christe lijk Gereformeerde kerkdienst. KRO: 11.15 Gevarieerde klassieke grammofoonmuziek 12.10 Boekbespreking 12.20 Licht orkest 12.30 Nieuws. 12.35 Hartenvijf, toespraak 12.40 Buitenlands commentaar. 12 50 Gevari eerd muziekprogramma. 14.00 Holland Festi val 1965: Het Residentie Orkest: Modernt muziek (opn.i. 14.40 Holland Festival 1965 klassieke muziek. 15.00 De hand aan dc ploeg, lezing. 15.05 Marathon, gevarieerd muzikaal programma met sportreportages 16.30 Dansorkest en koorzang. IKOR: 17.0C Kerkdienst in de Parkkerk. 1800 Oecume nisch nieuws. 18.10 Zingt het voorbedachte lied. 18 30 Kerk. veraf en dichtbij: kerkelij- ke kroniek met reportages, commentaren interviews en muziek. 19.00 De Open Deur veert:endaagse ruDriek NCRV: 19.30 Vee gevraagde geestelijke muziek. 20.00 Nieuws. 20.07 Reflex: een wekelijkse bespiegeling over leven en samenleven. KRO: 20.15 Muziek kent geen grenzen: gevarieerd mu: kaal programma (In de pauze 20.50-21. Voordracht) 21.35 Flower Drum Song, musi cal 22.30 Nieuws. 22.50 Het Utrechts Stede lijk Orkest (opn.): moderne muziek. 23.55- 24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8 00 Nieuws, postdulvenberichtcn. sportmededelingen 30 oktober 1964). 22.05 Radio Philharmonisch Sextet: kli moderne muziek. NTS: 22.30 Journaal. 22.35- 22.45 Filmverslag Tour de F: Nederland II. NTS: 19.30 TV-feullleton voor de Jeug 20.05 Margie: Boezem vriendint nfilm. klokken luiden, een filmpje o\ Christel Adelaar in show Sextet BUSSUM „Sextet" is de titel van een serie van zes amusementspro gramma's, welke door de televisie-or ganisaties van de Scandinavische lan den, België en Nederland (NTS) wor den geproduceerd op basis van onder linge uitwisseling. Elk land ontvangt in zijn program ma naast medewerkenden uit eigen land ook artisten uit de vijf andere. Zo zal in het Zweedse programma Christel Adelaar als vertegenwoor digster van Nederland optreden. Het Zweedse programma wordt bij ons het eerst uitgezonden en wel op dinsdag 6 juli a.s. tussen 8.45 en 9.30 uur op Ned. 1. len in verband hiermee kunnen echter Wat de „openheid" betreft meent ook pas in het najaar worden ver-1 de AVRO daaraan tegemoet gekomen wacht. j te zijn door radio- zendtijd beschik- Mr. Slotemaker sprak opnieuw uit- |jaar .stell'n/a.n !Pdlac.he,.,lSS'ÏJj voerig over plannen, welke de AVRO heeft, zonder hierover feitelijkheden te noemen. Hij constateerde wel, dat de AVRO in het afgelopen jaar ..kans heeft gezien ondanks alle moeilijkhe den die haar bedreigen, bij het Ne derlandse volk weer belangstelling voor zich, haar doel en haar daden te wekken: zij vormt weer onderwerp van gesprek, hetzij door positieve waardering, hetzij door kritiek". Protest Bij de bespreking van de huidige omroeppolitiek herhaalde mr. Slotema ker zijn al eerder voor de camera's en in de AVRO-bode geuite opinie aan gaande de nota-Vrolijk. Bepaalde pun ten: de komende wettelijke regeling, het uitgaan van de culturele taak van de omroep bij bepalingen, de invoering van reclame in de ether, het aanvaar- van nieuwe zendgemachtigden, verheugen hem, maar andere lokken de AVRO uit tót afkeuring en afwij zing. Zo tekent het is ook al geen euws meer de AVRO protest aan tegen invoering j-esp. handhaving van NRU- en NTS-programma's van alge mene aard: indien er algemene pro gramma's moeten worden gemaakt is dat de taak van de AVRO. „Irreëel en onjuist" waren de woorden, welke de heer Slotemaker gebruikte om de AVRO-verontwaardiging tegen het vormen van programmastaven van NRU en NTS kracht bij te zetten. „Maar niettemin zal de AVRO zich van binnenuit sterk en krachtig ma ken om ook in het nieuwe bestel haar vooraanstaande plaats in te nemen en te doen uitgroeien", aldus de voorzit ter, „zulks in het belang van de Nederlandse kijker en luisteraar". De AVRO erkent de waarheid van het gezegde „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" en blijft daarom hopen op het vormen van jeugdker- nen, waartoe zij acties ondernam. ders. Zij wil dat van de winter ook doen voor studenten. Bovendien, zo zei mr. Slotemaker, heeft zij zich „open" getoond door de programma' van Radio Veronica in haar gids te publiceren en door enkele filmseries in de verdwijnende REM over te En over de studiobouw: een vereen voudigd plan tot vernieuwing en uit breiding van studio 1 is klaar en mogelijk zal binnen niet al te lange tijd met de werkzaamheden kunnen worden begonnen. Spoedig zullen de „als nieuw herboren studio's 8 en 9" officieel in gebruik worden genomen, waarmee weer een herbouwfase is afgesloten. Tv-gesprekken over doping BUSSUM De VARA-televisie zal op dinsdag 6 juli a.s. haar sportpro gramma op Ned. 1 wijden aan de kwestie van het gebruik van doping tot grotere prestaties te komen. Bob Spaak zal vraaggesprekken hou den met mensen uit en buiten de sportwereld, o.a. met de artsen dr. O. M. de Vaal en dr. J. Rolink, de atleet Eef Kamerbeek en de wielrenner Peter Post. Uitzending tussen 9.30 en 10.15 uur. solist Elck wa 21.30 gedroomde en werkeJlj' Lichte grammofoonmuziek: 22.20 Aktualitei. ten of grammofoonmuziek: 22.25 Boekbe spreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Tussen licht er donker, overweging: 22.55 Stereo: Nieuwe klassieke grammofoonplaten: 23.55-24.00 II. 298 m. VARA: 18.00 Nieuw) nar op het nieuws; 1820 Lichte grammofoonmuziek voor teenagers; 19.20 Voor de kinderen; 19.30 Stereo: Tango- rumbaorkest en zangsollste: 20.00 Nieuws: 20.05 De slangebeet, hoorspel (herhaling van 20 Sport van zaterdag: 7.30 Nieui Vandaag, radiokrant; 7.55 Lichte grammo foonmuziek; 8.15 Gewijde muziek (gr.); 8.30 muziek; 10.30 Zomercurs ergang; 11.05 Licht 12.00 Touring-club berichten voor buitenlandse gasten; 12.22 Voor boer en tuinder, land- en tulnbouwkro- 12.27 Mededelingen t.b.v. land- tuinbouw; 12.30 Nieuï i Grammofoon- eventueel actualiteiten; 12.50 Licht orkest met zangsolist; 13.10 Klassieke piano muziek (gr.); 13.35 Lichte koorzang met orkest begeleiding (opn.); 14.05 Schoolradio; 14.30 Transistor, een programma voor vakan- angers, automobilisten en thuisblijvers: Gitaar en zang: oude en moderne :iek; 16.00 Bijbeloverdenking: 16.30 Dub- belkwartet met orgelbegeleiding; 17.00 Voor de kleuters: 17 15 Voor de jeugd; 17.30 Lichte rersum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws, ndgymnastiek en socialistisch strijdlied; 7.20 Lichte grammofoonmuziek; 7.25 Van de •oorpagina, praatje: 7.30 Lichte grai :ing (IV-slot). VARA: 10.00 Voor de 1.00 Nieuws: 11.02 Trammelant in Loeren an de Hor, gevarieerd programma, (herha- Ing van zaterdagavond 16 januari Jl.): 12.00 tereo: Licht instrumentaal septet; 12.f" rf.vi~i.»ilngen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.: t platteland: 12.35 JLidht^orgelspeJ^« "Op een vergeten post, hoorspel; 15.00 Sociëteit Zestig minuten zestig, r (Het program:^ -oo de" jëügd17.15 Friese streekuitzendin g Jazz Band: 17.50 Actualiteiten: 18.00 Nie 13.15 Stereo: Van harte; 19.30 Voor de zicht, België: Nederlands progi pim -Mkrnm - kan onderbroken worden voor reportagi Tour de France); 16.00 Nieu- "J' liedjes; 16.15 Lichte Krammoft_--^_ Parlementair socialistisch strijdlied 8.1f land. 8.30 Weer of geen 9.45 Geestelijk 1 het platte- Lichte grammofoonmuziek. AVRO: 12.00 Mu zikaal onthaal: bont muzikaal programma. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand tn de wereld, lezing. 13.20 Carrousel, een progrt alle kanten opgaat. 15.30 Stereo Festival 1965: Omroeporkest raconcert. 16.C0 Sportre- Discobal: lichte gi VARA: 17.00 jziek voor de de jeugd. 17.50 Nieuws en sportuitslagen 18.05 Marathon (tweede afle- Delrecital: muziek. 19 00 Van (II). lezing. i lev) Hervormde wijdtngsdienst. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Licht muzikaal programma t.g.v 15-jarlg bestaan Stichting Meer Ont- epanning voor Ernstige Oorlogsgewond en MOVEO. 21.00 Gevaarlijke thee. hoorspel (dl 5). 2135 Stereo: Metropole orkest: amusementsmuziek. 22.10 20 Minuten delen met Jo Vischer Jr.. cabaretprogra. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.0 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 8.50 uur extra NTS-journaal: reportage van het bezoek van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg aan Amsterdam. 9.00 uur Duitse tv-operette „Die lustige Witwe" met Johan Heesters. Ned. 2 AVRO 8.25 uur Tieneridolen-serie met ditmaal The Beatles. 8.55 uur een aflevering van „De schone heks" die zich weer handig uit netelige situaties redt en 9.20 uur een nieuw avontuur van de Saint met moord en juwelen- diefstal. 10.20 uur (NTS, Eurovisie) samenvatting van de atletiekwedstrijden 's middags in Bern gehouden. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 KRO 8.30 uur het amusementsprogramma „Drie van elck wat wils". 9.30 uur van allerlei in Reisoogst. 9.50 uur vrolijke platen en 10.55 uur nieuwe klassieke platen. Hilversum 11 VARA 8.05 uur het hoorspel „De slangenbeet", een geschiedenis van afgunst en persoonsverwisseling. 9.05 uur opnamen van een Holland Festival-concert; het Residentie orkest speelt werken van Beethoven o.l.v. de 80-jarige diri gent Carl Schüricht. 10.50 uur een reportage over „strandexploitatie" en 11.15 uur nieuwe vakantie-avonturen van Mies Bouwman. (Van c b radio- en tv-redactie) Hilversum I. 402 m. KRO: 19.00 Nieu\ (.10 Actualiteiten: 19.30 Concertgebouw- klassieke muziek; 2030 wils: gevarieerd muziek - >gst: zwerftocht door Ifce g^ÉMÜ nabeschou wing over de rustdag in Tour de France; 22.50 Zand als geld als water, reportage de Nederlandse kust en zijn bezoekers; Zij die van de zon leven, licht prograr 23.45 Lichte grammofoonmuzSék; 23.66 Nieuws. HOT..," Afrika, documentaire film; 19: Sir Lancelot, TV-feuilleton. NTS: 20.00 rette NTS: 22 46-22.50 Journaal. Nederland II. NTS: 20.00-20.01 Nieuws lr het kort. AVRO: 20 01 Top Cat, tekenfilm 20 25 Tieneridolen muzikaal programma 0.56 De schone 1855) Nu het bekend is dat altijd nog honderden miljoenen die steeds opnieuw weer in het heelal wordt gebracht. Ziedaar grof ge- schet:t uiteraard het eindeloze grotere ger bekende sterrenstelsels zich achter heelal, dat door deze conceptie wordt aanne- de horizon bevinden. Door de theorie ordt uitgegaan Ontstaan van materie die sterrenstelsels zich op afstand bevinden, moeten men dat die snelheid op een gegeven moment zó groot wordt, dat de bij snelheid van het licht daardoor wordt vai overtroffen. Wat de bewoners van de kubieke meter per jaar, aarde betreft, heeft het heelal dus een kritische grens, gevormd door een bol met een straal van ongeveer 2000.000.000 lichtjaren. Alle sterren stelsels die zich op een grotere afstand van ons bevinden, blijven voor ons onzichtbaar omdat zij zich zó snel van ons verwijderen, dat hun licht ons niet bereikt. Zij liggen dus als het ware achter onze „horizon". Wanneer we nu acht slaan op de '.errenstelsels, die we wèl kunnen waarnemen, dan moeten we dus kon stateren dat al die sterrenstelsels van ons weg vluchten, dus op den duur ontstar.n alle achter de horizon zullen verdwij nen. Zeker, dat zou een verschrikke lijk nge tijd duren, maar na zo'n 10 miljard jaren heelal, waarin zich onze Melkweg bevindt, zijn leeggeveegd. Behalve de geboren. Sterren kunnen exploderen, Hoyle, waar- planeten kunnen vergaan, materie kan het ontstaan in straling worden omgezet, maar het enkel atoom per duizend heelal gaat door, altijd oneindig en •aardoor tijdeloos. Zeker, de theorie van Hoyle wordt slechts in kleine kring aanvaard en vindt veel bestrijding. Maar dat kan van alle andere kosmologische theo rieën eveneens worden gezegd. Zodat dit op zichzelf niet tegen de theorie pleit. Zij is het echter waard om ernstig overdacht te worden, temeer ton materie omdat haar onjuistheid niet bewezen kan worden. Het tegenovergestelde, t.w. het bewijs dat de theorie klopt, is evenmin geleverd, maar aan de wiskundige grondslagen daarvan wordt gewerkt. Zodat we na voltooi- gaarne de konklusies en. Al zal het wachten daarop nog héél veel tijd in beslag nemen. 100.000.000 quadriljo) per seconde in het zichtbare heelal ontstaat, is van een leeg heelal om ons heen geen sprake. Want de ontstane materie verdicht zich, er ntstar.n nevels die in draaiende be- ..eging raken, in die nevels verdicht daarvai de materie zich tot sterren, waardoor zullen^ sterrenstelsels ontstaan, en deze ster- het hele zichtbare renstelsels zullen zich weliswaar wee van -s verwijderen, maar zij worden rpnieuw weer aangevuld door materie Nadruk verboden. H. Pétillon Het was nog maar een paar dagen eer iet woensdagmiddag zou worden en Jesje en Josje hadden het dan ook ontzettend druk met de voorbereidingen voor hun poppenkastopvoering. Op school hadden ze het aan de andere kinderen verteld en er waren er heel wat die dolgraag wilden komen. Wat het bezoek betrof waren ze dus nogal optimistisch gestemd, maar hun hart bonsde toch wel een beetje toen ze die woensdagmiddag al heel vroeg naar het pakhuis van Barend en Berend liepen. Maar daar wachtte hun een grote verrassing. Het pakhuis was prachtig versierd met slin gers en kleine vlaggetjes en er stonden wel meer dan honderd stoelen. „O, wat prachtig, Barend!" riep Jesje uit. „Wat geweldig!" „Wat hebben jullie dat mooi gedaan!" riep Josje. „Schitterend gewoon!" Ze keken hun ogen uit, terwijl ze naar de open ruimte achterin het pakhuis liepen, die als toneel moest worden gebruikt. „Kijk, door dat deurtje daarachter kunnen wij opkomen," wees Barend. „Daar liggen ook de gewichten voor ons nummer. Als nu de bezoekers maar willen komen, hè, jongens?" „We kunnen haast wel een dubbeltje meer vragen, zo fantastisch ziet het er hier uit!" riep Josje. Maar daar wilden de anderen natuur lijk niets van weten. „Nee, Jos, de prijzen zijn vastgesteld,' lachte Berend. „Anders denken de men sen dat ze beetgenomen worden." „Maar waoht eens," riep Jesje. „Wie moet er nu eigenlijk de kaartjes verko- P „Ik!" klonk een bekende stem adhter hen, en daar stond Peter de Eter. „Peter natuurlijk", grinnikte Berend. „Kijk. we zetten hier bij de deur een tafeltje met een stoel neer En daar gaat Peter zitten en hij zorgt voor de toegangsbewijzen. „Als jij me even helpt, Peter." Enkele minuten later stonden stoel en tafeltje op hun plaats en zat Peter, die een plechtig gezicht trok, bij de ingang, klaar om de bezoekers van hun kaartje te voorzien. 21.20 The Saint. TV-film. NTS: 22.10-23. Athletiek, samenvatting van de wedstrijden te Bern gehouden. België. Nederlands progr. Kan. 2 en 10. 19.30 n.m. Tieneridanken. 20.00 Nws: 2030 Ronde van Frankrijk; 20.40 De wijkagenten: 21.05 Cocktail, am us. progr: 21.55 Suspens: De sleutel, politiefilm; 22.55 Nws. 51 Alleen wie langs de beek komt en dan de heuvel opgaat, kan dat doen zonder dat iemand het weet. Bernt Vasse neemt die weg, niet omdat hij ongezien wil zijn, maar omdat de weg langs de beek hem bevalt. Het is daar ruig en hij loopt soms even in het molenhuis naar binnen. Dat is een gewoonte van de laatste tijd sinds hij Andres over de mulder heeft horen praten. Een kind hoeft maar te zien dat hij naar de molen gaat en het dan thuis te vertellen. De ene moeder zal er geen acht op slaan, de andere blijft erover denken en praat het verder. De landschut loopt ook langs de beek en soms helemaal achter om de heuvel. Als die wil, kan hij dwars over de akkers naar „De Rodde" gaan, daarvoor is hij landschut om op alles te letten. De enige die altijd langs het slingerpad naar boven gaat, is Lenter Borne. Zijn moeder kan daarom stilletjes zitten huilen of zich zo boos maken dat ze een hele dag overstuur is en zelfs het eten laat staan. Alle Bornes, zolang ze m 't Horst wonen, zijn bosarbeiders geweest of ze werkten op het land, zoals alle Stuves in de timmerwinkel bleven, de zoon na de vader. Dat Lenter het in zijn hoofd haalde om een vak te willen leren, om anders te willen dan de gewoonte was, heeft Martine Volmar hem ingestoken. Op de diele toen ze nog kinderen waren, is dat al begonnen. Martine met haar verbeeldingen. Lenter met zijn vrolijkheid en zijn snelle antwoorden op alles wat zijn moeder te berde bracht, ging als leerjongen bij Gerben Stuve werken. Om na enkele maanden weer weg te gaan. Gerben is een knoeier, beweerde hij. Daar zal ik nooit leren hoe een huis gebouwd moet worden. door DIGNATE ROBBEKTZ En dan bedoelde hij een huis als „De Rodde". Jentje zou het willen wegkijken als ze dat maar kon, mèt het volk dat erin woont. Lenter liep daar al in en uit voor het helemaal gebouwd was. Het had woorden gegeven met Dries, die in een sombere bui zijn broer verweet dat hij achter Martines rokken aanzat. Lenter had hem daarvoor een harde stomp gegeven en Dries zou die terugbetaald hebben als Jentje nie» tussenbeide gekomen was. Ze waren even koppig, Dries volhardend in zijn verzet tegen verordeningen die er vroeger niet geweest waren en Lenter vasthoudend aan zijn verlangen om verder te komen dan het vellen van een boom of het rooien van aardappels. Vanaf zijn schooljaren tekende hij al. Martine wist dat en ze had het gedaan gekregen dat hij zijn krabbels aan Andres liet zien. Lenter had nooit gedacht dat het iets betekende, maar toen de schilder zei dat hij hem les wilde geven, ontwaakte er een nieuw verlangen in hem. Alles waarover hij tot nu toe gedroomd had, een vorm geven. De bomen en bloemen, de wolken en de mensen, zoals ze werkelijk zijn. Het kon Lenter niet meer schelen of Dries schimpte of lachte. Hij ging twee avonden per week naar „De Rodde" om te tekenen en te praten, ook vaak om alleen maar te kijken en te luisteren naar wat Andres deed en zei. De schilder zorgde er ook voor dat hij in de leer kwam bij de aannemer die „De Rodde" gebouwd had. Een groot tijmerbedrijf in Hinber- ghe, waar in de winter cursus gegeven werd in verscheidene ambachten. Eigenlijk moest jij een school hebben, meende schilder, maar dat is te verweg voor je. Doe zo goed als je xunt wat je doen moet en hou je uiteindelijk doel voor ogen. De eerste weken reed Lenter op de fiets van Andres naar Hinberghe heen en weer. Daarna op een tweedehands, die de schilder voor hem kocht en die hij kon afbetalen als hij begon te verdienen. Jentje huilde ook daarom stilletjes als ze alleen op de diele was. Er gebeurde iets met de jongen, al kon ze niet zeggen wat er dan anders werd. Hij bleef even vriendelijk en vrolijk, speelde met de kleine zusjes en kwam zingend thuis, al was het bijna middernacht op de avonden als hij laat in Hinberghe bleef voor de timmercursus. Maar als hij tegelijk met Dries op de diele was, zwegen ze tegen elkander. En dat was zwaar te verdra gen. Het leek dan of een zwaar onweer over het huis hing, waaruit ieder ogenblik een bliksem kon schieten die alles in lichterlaaie zette. Vooral na de avond toen de jonge Horsten, aangevuurd door de wildeman, ketelmuziek maakten bij de zwarte mulder. Lenter had zich daarbij openlijk tegen zijn broer gekeerd. Die had zich in een klem gevoeld, de landschut voor en Lenter achter zich. Het was erger geweest dan het dichtslaan van een voetangel om je hand. Daarvan droeg hij nog de littekens. Dit bleef schrijnen, iedere keer als hij Lenter zag. Dries kon niet met de zusjes spelen en gewoon doen alsof hij alleen thuis was. Lenter kon dat wel, daarom had hij de overhand. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13