Prinses Beatrix deed haar bijnaam eer aan Unieke ruilvoorwerpenexpositie in zalen Leidse Koningskerk Visitekaartje van railclnb .Koningskerk NIEUWE LEIDSE COURANT 3 VRIJDAG 2 JULI I" LEIDEN - Tienduizenden Leidenaars hebben gisteravond met een ongekende uitbundigheid de hele koninklijke familie toegejuicht. Tot grote verrassing van de enthousiaste menigte, die zich ondanks alle geheimzinnigheid rond het ko ninklijk bezoek reeds om half zes voor de sociëteit in de Breestraat had verzameld, arriveerden daar om kwart voor zes niet alleen koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, maar ook prinses Irene met haar echtgenoot prins Hugo, prinses Margriet en de heer Pieter van Vollenhoven en prinses Christina. Het enthousiasme van de menigte kende geen grenzen toen prinses Beatrix en haar. verloofde uit de derde van een lange rij hof auto's stapten. Eenzelfde ovatie viel de heer Van Vollenhoven ten deel. doch ditmaal kwam het gejoel van het overbevolkte balkon van het sociëteitsgebouw. De foto's van het koninklijk bezoek werden alle gemaakt door jV. v. d. Horst. Na de begroeting door de burgemees ter van Leiden. mr. G. C. van der Wil ligen, de commissaris van de koningin, mr. J. Klaasesz en de president-curator, dr. E. H. Reerink, ging de koninklijke familie via een erewacht van de studen- tenweerbaarheid Pro Patria naar binnen. Met veel moeite konden de politie agenten de menigte achter de afzettings hekken in bedwang houden. Het ging ze echter goed af. Maar de menigte wil de haar aanhankelijkheid betuigen. Prinses Beatrix nimmer was haar bijnaam „Prinses Glimlach" zo van toe passing begreep het. Ze nam er als het ware de tijd voor om haar verloof de den volke te vertonen Ongedwongen De ontvangst binnen verliep al even spontaan en ongedwongen. Het Wilhel mus werd gezongen en het aantal hoe raatjes dat erop volgde was echt meer dan drie. Na de onthulling van een pla quette boven de open haard ,ip de con versatiezaal, gebruikte de Jconanklijke familie het noenmaal in de sfeervolle collegiumskamer. Omstreeks kwart over acht het tijd schema was toen al overschreden, ver trok 'de stoet naar het Academiegebouw aan het Rapenburg. Daar bood de twaalf jarige Jeannette Cambier koningin Ju liana bloemen aan. De andere zijde van het Rapenburg zag zwart van de men sen. Handige Leidenaars waren met een bootje naar het Academiegebouw geva ren en zaten zodoende eerste rang. groette hij de koninklijke gasten die een gala-voorstelling van het lustrumstuk Tijl Uilenspiegel van Hugo Claus kwa men bijwonen. Prof. Berkhof zei dat hij altijd wel had geweten, dat prinses Beatrix, die tijdens de voettocht haar verloofde uit voerig had ingelicht over haar Alma Mater, de festiviteiten zou bijwonen met een „lustrumvriend". De voorzitter van Pro Civitate vond ht prettig dat de heer Claus von Amsberg op deze wijze nu reeds kennis kon maken met de Ne derlandse geest en de Nederlandse ge dachte. Hij kon nu prachtig te weten komen wat er in het Nederlandse volk leeft. In de pauze van het spel, dat met het middeleeuwse Gravensteen als decor werd opgevoerd werden de hoofdrol' spelers van hetLeids Universitair To> neel Akkoord en regisseuse Anne Marie Prins aan de koninklijke gasten voorge steld. Even na twaalven vertrok het ge zelschap weer naar Soestdijk en zelfs op dat late tijdstip waren nog talrijke Leidenaars op straat om een glimp het vorstenhuis op te vangen. Vriendelijk lachend bleven prin ses Beatrix en de heer Clans von Amsberg nog even voor de so ciëteit Minerva staan. Uiteraard tot groot genoegen van de enthousiaste menigte. Op de voorgrond prinses Christine, die bijna voor de lens van de foto graaf onzichtbaar werd door de grote pluim op het hoofddeksel van een der leden van Pro Patria. Vrolijk lachend gaven de negen leden van de koninklijke familie de fotografen op het Pieters kerkplein volop de gelegenheid een leuk fa/milieplaatje te maken. Na afloop van het lustrumspel heeft burgemeester Van der Willigen souper aangeboden in de Burgerzaal het stadhuis. Dit werd onder anderen bijgewoond door Baron van der Straten-Waillet, ambassadeur van België,; jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht; D. de Loor. burgemeester van Delft; mr. M. de Niet Gzn., burgemees ter van Wageningen; dr. E. H. Reerink, president curator universiteit Leiden; N. F. Hofstede, secretaris universiteit Leiden: prof. dr. D. J. Kuenen, rector magnificus universiteit Leiden; prof. dr. J. Dankmeyer, secretaris senaat univer siteit Leiden: mr. P. Heering, reünisten- praeses; mr. J. W. Gratama. voorzitter universiteitsraad; mej. mr. M. E. Blok. secretaris universiteitsraad; drs. H. Kort. hals; kolonel P. W. van Schendel; mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt; prof. dr. M. Hijmans van de Berg, rector magni ficus universiteit Utrecht; prof. dr. R. Schippers rector magnificus universiteit Amsterdam (VU); prof. dr. F. H. L. Os, rector magnificus universiteit Gro ningen; prof. H. J. Kuhlmeyer, rector magnificus Rotterdam (EHS); jhr. mr. F. !H. van Kinschot. Voettocht In de senaatskamer werden de univer sitaire autoriteiten, alsmede de ambas sadeur van België, mr. F. X. Baron van der Straten WaiÜet, de minister van Binnenlandse Zaken. mr. J. Smallen- broek en de leden van de universitaire lustrumcommissie voorgesteld aan de vorstelijke personen. Na het gébruik van een kopje koffie begaf het gezelschap zich te voet en cortège via de Kloksteeg naar het Pieterskerkplein. De klok van het Academiegebouw beierde vrolijk. Alleen prinses Margriet maakte de reis naar het plein met haar verloofde per auto, omdat de heer Van Vollenhoven nog steeds slecht ter been is. Kennismaking Op het Pieterskerkplein sprak de voorzitter van de stichting Pro Civitate. prof. dr. H. Berkhof een kort openings woord. Op bijzonder geestige wijze be- Burgemeester Van der Willigen en mr. J. Klaasesz begroetten koningin Juliana en prins Bernhard bij hun aankomst bij de sociëteit Minerva. Pro Patria presenteerde het geweer. Erg prettig (Van een onzer verslag - LEIDEN Het koninklijk bezoek aan Leiden is bijzon der prettig en voortreffelijk verlopen. Uitgerekend in het spitsuur kwam de lange stoet hof auto's in de toch al niet op het- drukke verkeer berekende binnenstad aan. Natuurlijk was er sprake van enige ver traging, doch met inzet van alle krachten heeft de Leidse politie al te grote opstoppin gen kunnen voorkomen. Het moeilijkste punt was ook nu weer het kruispunt bij de De Gijselaarsbank, doch ook daar zag men kans de zaak in ge- rede(n) banen te leiden. De afzettingshekken hebben bij dit bezoek hun diensten wel bewezen. Het publiek kon goed in bedwang worden ae- houden en nadat de konink lijke familie sociëteit Minerva had betreden, waren diezelfde hekken van groot belang nu om meteen het verkeer weer doorgang te verlenen. Ook de schrijvende en foto graferende pers kwam dank zij de politie volledig aan haar trekken. Op diverse punten waren vakken vrijgehouden, opdat de mensen van de pu bliciteitsmedia hun werk kon den verrichten. Een en ander bleek ook tot grote genoeg doening van de koninklijke familie tijdens de voettocht door de Kloksteeg. Toen het gezelschap het legertje fotografen op het Pie terskerkplein ontdekte was het prinses Beatrix die haar vooruitgelopen moeder terug riep met de woorden: „Mam ma wacht even, de fotografen willen een leuk familieplaat je maken". De heren kregen volop de gelegenheid de ne gen leden van het. gezin, die de volle breedte van de Klok steeg benutten, op de gevoe lige plaat vast te leggen. Bromfiets in brand gestoken te Leiden LEIDEN Gisteravond tegen ne genen hebben drie onbekend geble ven jongens op een schoolplein aan de Suimatrastraat een waarschijnlijk van diefstal afkomstige bromfiets in brand gestoken. Toen de brandweer arriveerde, hadden omwonenden het vuur al gedoofd. De bromfiets is ern stig beschadigd. Receptie in Koksschool LEIDEN Ter gelegenheid van het derde lust Aim van de Koksschool werd gistermiddag in de Doelenkazerne een bijzonder drukke receptie gehouden. Kolonel Wessels kreeg hier vele handen te drukken, onder anderen van burge meester Van der Willigen, de wethou ders Piena, Menken en Harmsen, ge meentesecretaris Van de Poel, tal van legerautoriteiten en vertegenwoordigers van organisaties en instellingen. De Ko ninklijke Militaire Kapel zorgde op het kazerneplein voor populaire müziek. NLC-BEKER VOOR JOH AN SCHOON DERWOERD Wapent; ingeleverd bij Leidse politie LEIDEN Bij de Leidse politie zijn (tegen betaling) reelds ingele verd: 7 stiletto's, 2 valmessen. 3 boks beugels en 2 ploertendoders. LEIDEN Ln tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden en be langstellenden, onder wie ds A. J. Lamping, Herv. jeugdpredikant, de heer D. Warring, afgevaardigde van de kerkeraad, en de besturen van „De Leidse Postzegelvereniging" en „Phila- telica", heeft ds L. Kievit gisteravond de tweedaagse tentoonstelling van de ruilclub „Koningskerk" in de bijzalen de gelijknamige kerk (einde Ko ningsstraat) officieel geopend. Namens de clubleiding, gevormd door de heren E. Eradus, J. F. Kloeg en C. M. F. Pleyte, sprak eerstgenoemde een har telijk welkomstwoord. Na er op te heb ben gewezen, dat de jeugdige leden van de club in gezonde rivaliteit hun uiterste best hebben gedaan om de expositie r een zo fraai en effectvol mogelijk ;ien te geven, dankte spreker de staf met het jeugdwerk sympathiserende ouderen, die vele avonden in touw zlln geweest met de opbouw en het inrichten deze voor Leiden unieke tentoon stelling van de meest uiteenlopende ruil objecten. Ds. Kievit was verheugd de bijzondere expositie te mogen opennen. Mede omdat de ruilclub zoveel bij draagt tot de maatschappelijke vorming haar jeugdige leden, verleende de kerkeraad. aldus spreker, van harte on derdak voor ruilavonden cn expositie. Tot slot sprak de predikant de hoop uit. dat alle moeite en zorg aan deze fraaie expositie besteed, zal worden gehono reerd met een ware stroom van bezoe kers. Hierna verklaarde hij de expositie Dor geopend. Cadeau Do heer Kloeg gaf een korte uiteen zetting over de indeling der zich over drie zalen uitstrekkende en 12 grote vi trines en een twintigtal kaders omvat tende expositie. Toen bood de heer Pley te uit dank voor de prettige samenwer king met de kerkeraad ds. Kievit een bedrag onder couvert aan als bijdrage in de kosten van het nieuwe meubilair voor de consistoriekamer. Hierna maakte het gezelschap een rondgang door de expositiezalen, waar bij zich, hoewel de opening voor het pu bliek pas vandaag plaats had, reeds vele verzamelaars en andere belangstellenden aansloten. Morgen is de expositie nog te bezichtigen van 10 tot 21 Uitslagen Voor de zowel mooiste als best ver zorgde collecties stelde de clubleiding deels door schenkingen hiertoe in staat gesteld een aantal fraaie prijzen be schikbaar De jury, bestaande uit mej. P. Lager werf (lid van de ruilclub) en de heren A. Ouwehand. B. P. Esderts en R. Regeer kwamen tot de volgende uitslagen: Gr0.?p (j,e?ftjid 8 tot en met 11 Jaar): ireprijs (NlX^-beker) Johan Schoonderwoerd (postzegels); hoofdprijs (rolschaatsen) Jo han Heet winkel (sigarenbandjes); eerst t-'m tiende prijs: Hans Haarlem (speldjes' Joke Chrispijn (id- Ds. Kievit en voorzitter Eradus bekijken een fraaie collectie sigarenbandjes op de expositie van ruïlvoorwerpen in de Koningskerk. (Foto N. v. d. Horst MIDZA Tredford tapijt, 120 breed 27,50 p.m. Lana tapijt, .100 breed 26,50 p.m. Tapison tapijt, 200 breed 65,— p.m. Flexorol 200 breed 20,90 p.m. Deze sterke vloerbedekking kunnen wij uit voorraad leveren en wordt door ons 'akkundig gelegd. INTERIEURVERZORGING W. J. ZIRKZEE van 'I Hoffstraat 5-7 LEIDEN TELEFOON 24610 Sabeltoernooi in Hortus LEIDEN De universitaire scherm- vereniging houdt in het kader van de lustrumviering op dinsdag 6 juli in de Hortus Botanicus een sabeltoernooi Leidse Schermverenigingen. Hier aan,, wordt deelgenomen door equipes van Arena Studiosorum, de Leidse Uni versitaire Sportvereniging, de Politie Schermvereniging, A.E.W. en U.S.V. De wedstrijden vangen aan om ±10 en zijn voor een ieder gratis toe gankelijk. cifersmerken); Groep 4 (boven 2\ jaar) ereprijs (LC-bu- reau-notltleblok) Jan van der Ende (luci fersin ertcen): hoofdprijs (reifrwekker) Jan Bevelander (postzegels); tweede t/rn achtste rijs; Sjouk Hoeikstra (postzegels) Arte (postzegels), Henk v d Goot (Idem), Ruud Neutetoooim (speldjes), Frans Schiereck (postzegels). Waar niet vermeld bestonden de prijzen uit gebruiksvoorwerpen. De prijsuitreiking heeft donderdagavond 8 juli as. om 3 uur ln de bijzaal- van de Koningskerk plaats. Promoties in Leiden LEIDEN. 30 juni Promoties aan dt Leidse universiteit; De heer W J M Levelt. geboren te Amsterdam cn thans wonende te Woudenberg is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der sociale wetenschappen op proefschrift getiteld ..On binocular ri valry". De promotor was prof dr P. J van de Geer. De promotie geschiedde cum drecht; B J C J Terstegge, R'dam; F G I Walenkamp, Warmond; R M Wiersma Den Haag; w A Winter Heemstede; B Wiwuw Den Haag: J Zwartendijk Alphen Rijn; kand. ex. Ned. recht: de heer B J van der Net, G B Nijhuis. Leiden; L A Oggel. Axel; mej I A van Oosterom, R'dam: mej F C Oostwald, Den Haag; mej T Th v Duivennieuws Leiden LEIDEN De P.V. Het Oosten hield een wedvlucht met oude duiven van Chateauroux af. Afstand: 623 km. In concours 104 duiven. De uitslag: P. Uljee 1; A. ter Haar 2-30-34; J. Galjaard 3-4; P. Noppe 5-26- 6; A van der Reijden 6-25-27; H. Scheurwater 7; Ch. de Wit 8; C. Ves- seur 9-14-33; J. Marüt 10; L. van Es 11; D. Koet 12; S. Schoeman 13-22; J. Smits 15-21-24-29; W. de Wit jr. 16; W. de Haas sr. 17-28; J. Paauw 18; C de Mooij 19; H. Sterk 20-23; H. Kniest 31: J. Rutbroek 32. Tevens werd deelgenomen aan een wedvlucht met oude duiven van Noyon af. Afstand 306 km. In concours 141 dui- De uitslag: B. Singeling 1; L. van Es 2-9; C. Vesseur 3-24-30-31-34; J. Smits 4-8-17; A. ter Haar 5-28: R. van den Broek 6; H. Sterk 7; K. Dokkum 10-18- 20; P. Noppe 11-15; W. van der Klink 12; G. de Jong 13-21; F. Bouwman 14- ,5urJ.gers 10; A' van der Reijden 23-33; W. de Haas sr. 25; D. Koet 26; J. Marijt 27; J. Paauw 29; W. de Wit jr. 32. Morgen Draaiboek

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3