Nieuwe Leidse Courant Pier in de breedte in Scheveningen Partners in E.E.G. laten zich niet intimideren Nederlaagje voor Den Uyl Deel van boulevard wordt promenade Zanger-invaller met politie naar opera Geen feest bij bezoek van Beatrix Commentaar Officieren alleen liften bij officieren? Vrijdag 2 juli 1965, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert In teghempoetl" Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Koel weer met wisselende bewolking en hier en daar een buL Aanvankelijk matige tot krachtige, later overwegend matige noordwestelijke wind. (Opge maakt om 11.15 uur.) Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Op de foto van de maquette rechts bovenaan de Palacestraat in Scheveningen met enkele vlaggemasten. Links de prome nadewinkeltjes, waar misschien terrasjes bij komen. Rechts afgangen naar het strand en de Pier. Voorts een serie bloembakken (waar slechts duindoorns en distels in zullen kunnen groeien vanwege de zee wind) expositiehokjes, muziek tent, podium voor uitvoeringen, vissersbom, broék-reddingsinstal- latie voor kinderen, negen bad koetsjes en geheel links onder aan de standplaatsen voor auto bussen. Aan de achterzijde bij de Palace-bar en het Gramdhotel nog plaats voor andere bussen. Bombardement op Dien Bien Phoe SAIGON Vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht hebben vandaag een aanval ondernomen op een kazerne en vliegbasis te Dien Dien Phoe, heit Noord- Vietnamese gebied, waar de Fransen in 1954 de beslissende slag in de oorlog in Indo-Cihina verloren. Russische raket BOCHUM Het Westduitse observa torium meldt dat het sedert 09.15 uur (Ned. tijd) radiosignalen opvangt van een nieuw Russisch ruimte-experiment. Het is mogelijk dat het een bemande ruimtevlucht betreft. Later meldde het observatorium dat het vermoedelijk „een groot Russisch ex periment" betreft. Vermoedelijk zijn er zelfs twee ruim tevaartuigen of satellieten vlak bij elkaar in een baan om de aarde. In Moskou zegt men van niets te we- Maximum beurs DEN HAAG Wegens de stijging van kosten en levensonderhoud is besloten tot verhoging van het maximale bedrag van de rijk6studietoelage van f 3400 tot f 3850, ingaande de cursus 1965/1966. Dat houdt niet in, dat op grond hiervan de voor 1964/1965 toegekende bedragen zouden kunnen worden verhoogd. Rustpunt voor toerist en geldbesinking ("Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De Scheveningse strandweg zal voortaan geen boulevard meer genoemd mogen worden, maar promenade, althans wat betreft het voor het verkeer afgesloten deel. Gistermiddag om vier uur zijn de machtigingen voor de Dienst van openbare werken uitgegaan. In de nog resterende drie weken voor de bouwvakvakanties wil men de naam „promenade" waar maken. Provisorisch zal uitvoering worden gegeven aan een plan, dat naar men hoopt een betere „bezinking" van de toeristi sche geldstroom waarborgt. Met enerzyds het komende congresgebouw dat het toeristenseizoen sterk zal verlengen en aan de andere kant een badplaats die steeds minder biedt op uitgaansgebied, heeft men de nood zaak ingezien een gelegenheid te scheppen waar winter en zomer door „iets te doen of te zien zal zyn". Het wordt een pier in de breedte. Als dit niet gelukt, zal er een oude net- tenwagen worden neergezet, waarmee men vroeger de netten aavoerde. De Scheveningse klederdrachten zul len tot hun recht kunnen komen bij de haringtentjes die men een plaatsje wil geven. Tenslotet zal men als afsluiting de promenade negen oude badkoets jes neerzetten met de letters van woord erop. Hier vlakbij komen nog kele kinderattracties, zoals een Peter Pan-spoorbaantje en een ..reddingsbroek" :en stukje boven het strand zal lo pen. (Voor vervolg zie pag. 11) Uit de Maas te Stevensweert is gis termiddag het stoffelijk overschot opge haald van de 23-jarige L. Damen uit Ohé-Laak (Limburg). Het is een omvangrijk plan geworden, waarvan slechts de eerste stappen uit de gewone middelen kunnen worden gefi nancierd. In het najaar zal de Haagse gemeenteraad zich dan kunnen bezinnen op de totale realisering en zich laten leiden door de deze zomer verkregen re sultaten. De mens van vandaag zoekt een ze kere beslotenheid. Ook wil hij Iets kunnen zien. Met dit voor ogen heeft men de promenade zo vrolijk moge lijk aangekleed' en voorzien van een Uitvoering door pech achtervolgd DEN HAAG Hoewel herhaalde lijk door pech achtervolgd, kon ten slotte gisteravond, slechts een kwartier over tyd, de .uitvoering van Mozarts Don Giovanni in de Koninklijke schouwburg door gaan. De laatste stunt om de zaak rond te krijgen was het van Zes tienhoven onder politie-escorte in race-tempo aanvoeren van de Spaanse operazanger Juan Oncln. In één oogopslag Zuidamerikaanse pro testanten contra VS pag. 2 Leiden viert feest pag. Aardgas brengt miljard extra pag. 5 Natte mijnwet in de praktijk pag. 5 Tito en de Russen pag. 9 die spoorslags uit Engeland was gekomen om zijn zieke collega en vriend Luigi Alva te vervangen. 's Morgens was gemeld, dat deze Alva een griep had gekregen. Ook een an dere zanger, de Italiaan Paolo Montar- solo lag ziek te bea. Laatstgenoemde kon na enkele ijlge- sprekken spoedig vervangen woraen: gistermiddag reeds was de Engelse ba riton Geraint Evans op Schiphol aan gekomen. Zwaailichten etc. Moeilijker ging het met Oncina, die pas om kwart over zeven op het vliegveld Zestienhoven landde. Met veel politio- neelvertoon: zwaailichten en drietonlge hoorns incluis, ging het over de rijks weg schouwburgwaarts, waar het kostuum in juiste maatverhoudingen al op de operazanger lag te wachten. Het kon toen een onvergetelijke uitvoering worden. Eerder is de uitvoering van deze opera in het kader van het Holland Festi val al bemoeilijkt door een arbeids conflict, waardoor regisseur en decorontwerper tijdelijk verstek lie ten gaan. Vervolgens werd de diri- gent, Giulini, ziek. hele serie attracties en gezellige zitjes. „Het wordt een Pier in de lengte", zo omschreef wethouder mr. A. J. Dan- kelman het plan gistermiddag, „met dit verschil dat wij er geen guldentjes voor vangen". Wij exploiteren niet wij krijgen uitsluitend onze precario rechten. Alleen wat ODenbare straat is. wordt door ons uitgegeven" BREEDTE-PIER Een Pier dus, in de breedte Tien tallen vlaggen zullen wapperen. De verlichting zal zo afgesteld worden dat de dames er door geflatterd wor den. Op de open plaatsen zal men zitjes inrichtingen, waar men langs kan flaneren of naar de wandelaars zitten kijken. Er komt een fontein. Drie bebakeningensboeien met knip perende lichten zullen het levendige effect verhogen. De plastic ballen, zo als die met Koninginnedag op de Lange Vijverberg liggen, zullen ook hier aangebracht worden, echter dusdanig versterkt dat ze de jeugd kunnen trotseren. Langs de kant zal een gordel van licht komen. Licht reclames zijn welkom. Veel banken zullen er staan. Kunstenaars zullen In kleine hokjes kunnen werken en exposeren, een ge legenheid waar vermoedelijk lange wachtlijsten voor zullen komen, aange zien de eigensteedse kunstenaars deze gelegenheid graag zullen aangrijpen. In het midden hoopt men een depen dance van het reeds bestaande zee aquarium te krijgen, dat dan een aan trekkelijk excursiepunt zal zijn. Even als een maquette waar de werking van de kolken en stromingen bij de piereü aangetoond zal worden Strandtenten zullen op de promenade een kleine dependance kunnen openen. Over het algemeen ligt het in de bedoeling de bestaande zaken geen concurrentie aan te PODIUM Vlakbij de Pier wil men een groot podium aabrengen waar uitvoeringen gegeven kunnen worden. Men zal er stoelen omheen kannen zetten. Er wordt hier speciaal gedacht aan volks dansgroepen en muziekverenigingen. Amateurs dus. Een filharmonisch or kest zal men er niet kunnen verwach ten. Een klimobject voor de jeugd zal getwijfeld zijn een oude vissersbom die de plannenmakers willen bemachtigen. Franse dreigementen helpen niet „Situatie niet dramatiseren" BRUSSEL/PARIJS/BONN/DEN HAAG De partners van Frank rijk in de EEG (Europese Economi sche Gemeenschap) laten zich niet intimideren door de dreigementen, die van Franse zijde zijn geuit. Na het mislukken van de landbouwbe- sprekingen te Brussel. Kanselier Er- hard verklaarde in Bonn. dat de ernst van de mislukking niet moet worden overschat. De voorzitter van de EEG-commissie, Hallstein. ver klaarde te Brussel, „niet van grote woorden te houden". De Belgische ministers weigerden het vastlopen van de besprekingen te dramatise ren. En in Den Haag wordt het over schrijden van de datum, die in de financieringsverordening is over zien, ook niet dramatisch opgevat. In Den Haag werd voorts opgemerkt, dat ook in het verleden de ministerraad de EEG door de omstandigheden data heeft overschreden zonder dat de EEG hieronder heeft geleden. In dit verband herinnerde de heer Hallstein er dat Frankrijk in januari 1962 ver zicht, „de klok steil te zetten voor een periode van veertien dagen" om tot overeenstemming te kunnen komen over enkelvoudige landbouwpolitiek. In de nacht van woensdag op donderdag weigerde hetzelfde Frankrijk aan een soortgelijk verzoek van zijn partners te oldoen. Blijven ze weg De commissie van Hallstein zal nu onderzoeken of eerder gedane voorstel len gewijzigd kunnen worden. De voor zitter van de EEG-commissie zei te hopen, dat de nieuwe voorstellen tegen juli door de ministerraad bespro ken kunnen worden. Deze datum was al voor het mislukken van de bespre kingen vastgesteld voor een volgende bijeenkomst van de ministers. Dan zal blijken of de Fransen vasthouden aan hun voornemen, geen nieuwe verga deringen van de EEG bij te wonen. De ministers Luns en Biesheuvel zou den vandaag in het kabinet verslag uit brengen over hun Brusselse ervaringen. Volgende week zullen zij de Tweede Kamer inlichten. In Den Haag hoopt men. dat er een oplossing voor de moeilijkheden gevonden kan worden, terwijl het normale raadswerk in Brus sel voortgang vindt. CELLE Kroonprinses Beatrix en Claus von Amsberg zijn op het vlieg veld van Celle geland voor een parti culier bezoek aan Beneden-Sakseni de geboortestreek van Claus. Van het militaire vliegveld van Celle begaf het jonge paar zich naar Uelsen voor een bezoek aan mevrouw Gosta von Amsberg, die wegens verwondingen, onlangs veroorzaakt toen zij door een auto werd aangereden, in het ziekenhuis wordt verpleegd. Beatrix en Claus werden op het vlieg veld ontvangen door de Nederlandse consul-generaal in Hamburg en een van Claus, Julius Freiherr von dem Bussche. In een particuliere auto werd de reis naar Uelsen voortgezet. De vliegtocht werd gemaakt in een tweemotorig Fok ker-toestel. (Voor vervolg zie pag. 5) Prinses Beatrix en liaar verloofde Claus von Amsberg brachten van daag in het ziekenhuis van Uelsen in Duitsland een bezoek aan de moeder van de heer von Amsberg, die daar verpleegd wordt. Gister middag ontving mevrouw Gosta von Amsberg bloemen van H. Af. de Koningin. j~)E Tweede Kamer heeft zich dus verenigd met het ontwerp van wat al bekendheid heeft gekregen als ,.De natte mijnwet": de winning van olie uit het dusgenaamde Continen tale Plat. Het ging by de discussie, zoals te verwachten was. met name over de verhouding waarin particulier initia tief en staatsdeelneming tot elkaar dienen te staan. Het particulier initiatief behoort te worden geprikkeld: daarnaast is het redelijk, dat ook de staat dat zijn wij dus allen - rechtstreeks aan zijn trekken komt. Merkwaardig overigens, dat in het Kamerdebat het parlement zich mee zijn taak zag, staatsdeelneming bin nen de perken te houden. Een opper vlakkige beschouwer zou misschien het tegendeel hebben verwacht. Maar zo was het goed. Het parlement toch moet toezien, dat de staat als zodanig aan zijn trekken komt Maar behoort tegelijk de staatsgrenzen in achte te nemen. En bij zon onder werp komen de verschillen - des noods hier en daar nuanceverschil len - wel aan de dag. Op zijn beurt begreep het parlement, dat hei eigen positie ook weer niet te breed moest maken. Straks zal de staat moeten onderhandelen met gegadigden. Welnu, wie in een onder handelingspositie verkeert- behoeft een zekere vrijheid van beweging. Hij moet - om het goed Hollands te zeggen - niet gedwongen zijn dadelijk het achterste van zijn tong te laten zien. Dus niet dadelijk alle kaarten op tafel.-Maar is deze beperking van de openheid nog wel mogelijk, wan neer het parlement vooraf in ales moet gekend? Hier bleek enig misverstand bij de minister, die inderdaad moeilijkhe den zag. De Kamer echter stelde hem op dit punt gerust: zij wenst alleen zeggenschap over de algemene voor waarden, om vervolgens de regering de vrij hand te laten. De vraag, of tussen particulier initia tief en staatsdeelneming de juiste verhouding thans is bereikt, laat zich verschillend beantwoorden. De tegen stemmers waren gevarieerd, de voor stemmers trouwens ook. Natte mijnwet aanvaard (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteravond het ontwerp Mijn wet Continentaal Plat z.h.s. aan vaard. Tegen verklaarden zich de VVD, PSP, CPN, SGP, Boerenpartij, de GPV-er Jongeling en de christe- lijk-historischen Van der Peijl, Mei- lema, Tilanus en Van der Mei. Hun motieven liepen nogal uiteen. De pacifisten en communisten vonden, dat de oliemaatschappijen te veel macht krijgen ten koste van de staatsinvloed. Daarentegen hadden de overige tegenstemmers juist over wegende bezwaren tegen het feit. dat het wetsontwerp voorziet in de mogelijkheid van staatsdeelneming aan de winning van olie. De Kamer heeft overigens met wis selend succes getracht deze eventuele staatsdeelneming te beperken, resp. onder controle van het parlement te brengen. Enkele pogingen hadden resultaat. Zo aanvaardde de Kamer z.h.s. (met alleen de communisten tegen) het amendement-Blaisse (kath.v.), dat voorstelde om de alge mene maatregelen van bestuur, w bij de Kroon de voorwaarden voor het verlenen van vergunningen vaststelt, aan de Staten-Generaal voor te leg- Deze maatregelen treden pas auto matisch in werking als de Kamers, of althans een vijfde deel van de leden, niet binnen een termijn van 30 dagen de wens te kennen geven, dat bekrachtiging bij de wet zal moeten plaatsvinden. Door het amendement-Blaisse is de parlementaire medezeggenschap bij de uitvoering de „natte Mijnwet" verzekerd en is ook een waarborg geschapen dat de overheid niet zomaar op eigen houtje tot staatsdeelneming in de oliewinning besluit. Verzet Minister Den Uyl (economische zaken) verzette zich aanvankelijk met alle kracht tegen het voorstel-Blaisse. dat mede- ondertekend was door 's ministers partij- In Vollenhoven is gisteravond een boerderij van de Nederlands hervormde kerk aldaar, bewoond door de landbou wer T Ziel, tot de grond toe afgebrand. Ook het hooi en de landbouwinventaris gingen verloren. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Wieldraaijer (soc.) heeft de mi nister van defensie schriftelijk gevraagd of en waarom aan het meereizen in particuliere auto's van militairen de voorwaarde verbonden is, dat een officier alleen met een officier, een onderofficier alleen met een onder officier, en militairen beneden de rang van sergeant alleen met soortge lijke militairen mogen meereizen. genoot dr. Oele (soc.). De bewindsman had wel begrip voor de noodzaak van meer parlementaire invloed op de besluit vorming, maar hij achtte het amendement niet in overeenstemming met het streven van regering én volksvertegenwoordiging om bij de opsporing en winning van delf stoffen een optimaal resultaat voor de gemeenschap in de wacht te slepen. De algemene maatregelen van bestuur geven exact de financiële voorwaarden aan (nl. de hoogte van de belastingheffing, van de royalties, bonussen e.d.) waaraan de ver gunninghouders zullen moeten voldoen. Dat is een zuiver commerciële zaak, waarover regering en parlement niet in het openbaar moeten praten, want dit zou bijzonder schadelijk kunnen zijn voor het streven van de overheid om als hoed ster van het algemeen belang de best mogelijke prijs te bedingen bij de tegen partij, in casu de oliemaatschappijen. Als goed koopman gaat men toch niet open en bloot over de te volgen handels politiek en -tactiek discussiëren met de tegenpartij op de tribune? Dat zou volgens de minister „ongehoord" zijn. De ministeriële uitlatingen lokten tal van interrupties uit De heren Blaisse (kath.v.) en Oele (soc.) verzekerden de bewindsman, dat de Kamer geen discussie en goedkeuring van het individuele ver- gunningsbeleid verlangt maar alleen medezeggenschap over de algemene voor waarden en over de hoofdpunten van de mijnbouwpolitiek. Zij wenst bepaald geen openbare bespreking over de hoogte van prijzen en bonussen (Voor vervolg zie pag. 5) DEN HAAG Kleine tomaten In de kwaliteitsklasse II mogen met ingang van maandag tot een nader te bepalen datum met meer worden geveild. Indien er op de veilingen aanvoer komt, worden ze udt de markt genomen; de teler krijgt dan een vergoeding van achttien cent per kilogram De aanvoer van tomaten ls wat afge nomen. Er is een grote vraag voor ex- (rita)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1