Zestien uren aan één stuk amusement op televisie „KRO verheugt zich «ver nieuwe programmastijl" Brick Bradford Jubileumweek van de KRO —Toch is het zo! «lesje en «Josje Senmoet 13 VRIJDAG 2 JULI 1965 fTHE*GOlVEN-ETHE*GOMN-ETHERGOlVEN-ETH«GOl.VIN ÏTHfRGOLVEN-ETHtRGOlVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN- F eestprogramma's HILVERSUM De KRO heeft anderhalf miljoen gulden uit zijn (gids-)reserve geput om in de week van 20 tot 27 november a.s. het 40-jarig bestaan luisterrijk te \ieren met tal van speciale pro- /yan onze ratjj0. tv-redactie) competitie voor internaten van alle gramma S waaronder een mara- gezindten rie internationale atletiek- ton-televisieuitzending van een lichte lied zal nu een jubileumsfeer mogen anderhalf krSnwSchinende 71 menten, al dan niet zelf georgani- ml ïApn Irncton seerd, kent de jubilerende KRO prij- 11 ILIGll IvUoLC/ll zen toe: de reeds bekende hengel- sportcompetitie, een jeugdvoetbal- hele dag (van 8 tot 24 uur) amu-:!M1' pro«ramma voor tieners en v»in»ntc(»l.,nr:n u I twens, een voorstelling van een kin- sementstelevisie, het voeren van dercireos, de eerste aflevering van de voor Nederlandse uitzendingen be werkte Duitse quiz „Het gouden schot" (een spel van ZD F, daar gepresenteerd door Lou van Burg, hier door Kees Schilperoort) speciale aflevering van „Roulette" (Jules de Corte), „Jan en Alleman", een jubi leumvoorstelling van Piste, een speel film en een eigen bewerking van de Amerikaanse musical „Oklahoma", welke ook In de V.S. zelf nog nimmer op televisie is geweest, en waarvoor de KRO alleen voor zijn jubileumvie ring de rechten kon krijgen en dan nog voor slechts éénmaal uitzenden. landelijke acties, het schenken van prjjzen, officiële herdenkingen, een receptie en een feestavond voor personeel en genodigden uit le den- en omroepkringen. Omdat natuurlijk zo'n hele dag televisie het meest in het oog springt eerst iets daarover: de minister heeft de KRO aanvullende zendtijd op za terdag 27 november gegeven en de VARA, die deze dag aan de beurt van uitzenden zou zijn, heeft met de KRO geruild, mede ten bate van haar eigen jubileumprogramma's in deze maand. Op deze dag (de juiste indeling van het totaal-programma staat nog niet vast) zal worden begonnen met een non-stop-uitzending van 8 tot 12 uur in het genre van Dj inn: muziek en zang, reportages van hier en daar, korte filmpjes enz. Verder kan men deze dag o.m. verwachten het eerste deel van de show „Een avond met Wim Sonne- veld" (tweede deel later in het sei- Commentaar Kiezen Aangezien er voor gisteravond weer eens slecht gecoördineerd was wat de televisie-programma's betreft, moesten wij evenals vele andere kijkers een keuze maken uit twee documentaire uitzendingen in reportage-vorm, welke vrijwel tegelijk te zien waren: dat van de AVRO naar aanleiding van het be zoek dat de economische missie aan Japan bracht en de KRO-beschouwing over het achtergebleven stuk Neder land" tussen Maas en Waal. Wij meen den goed te doen met voor eigen land te kiezen en hadden daarvan geen spijt want Manus van der Katnp mocht ons dan geen werkelijk nieuws voorzetten in woord en beeld, wij werden niette min op verrassende wijze geconfron teerd met de tragische historie en de moeilijkheden, die dit deel van ons ..dierbaar plekje grond" het hoofd moest en moet bieden. Mooi is het in deze streek en de fruitoogst is er aan lokkelijk (wanneer deze niet verregent, zoals dit jaar ten opzichte van de ker sen het geval is) maar nog altijd is de harde strijd tegen armoede en ongerief niet geheel gestreden. De reportage wilde aantonen hoe het 't water is, dat het land tussen Maas en Waal grondig dwars zit. Boeren en kwekers, die bij de herverkaveling van het werk kunnen blijven en daar voor hoge investeringen moeten doen. zien hun zonen en dochters verdwiji\tn in de fabrieken, naar het industriecen trum. Tiel aan de overzijde van het water is slechts door een onzeker pont- verkeer bereikbaar en de 140 kilometer naar Rotterdam moeten per bus langs slechte wegen worden afgelegd. Dit remt de harmonische ontsluiting van de streek, die langzamerhand wel moder ne onderwijsvoorzieningen krijgt, maar nog altijd blijft uitzien naar onder meer een cultureel centrum. Een levendige reportage, waarin de vinger wel op de wonde plek werd gelegd. Wat de AVRO overigens beoogde met de uitzending van het langdradige en niets betekenende Duitse televisie snel Sportvriendenweten we niet. Misschien was het een koopjeDe te leurstelling van zulk een gemis op de wekelijkse spel-avond ging ook al niet over bij het vrij saai opgezette amateur liedjesprogramma. dat de reportage Nato-taptoe verving. KLUCHT EN ERNST De KRO zendt in deze week uit op zaterdag 20, woensdag 24, vrijdag 26 en zaterdag 27 november, waarvan vrijdags op het tweede net. Aan televisie-evenementen zijn verder voorbereiding (o.m.): opvoering van het televisiespel „Jeanne van Lotha ringen" van Maxwell Anderson waan in de figuur van Jeanne d'Arc cen traal staat, een klucht en een Duitse produktie van de operette „De zigeu- nerbaron". Bovendien zal er ook een kerkelijke herdenkingsdienst worden uitgezon den via radio en televisie, zullen er andere ernstige programma's zijn en natuurlijk een overzicht van „hoe het vroeger was". Ook de radioprogramma's sullen in deze week een bijzonder karakter dragen. De bekende vrouwen- ziekenprogramma's worden speciaal aangepast. Er tullen voorts klank beelden over religieuse onderwerpen en over de radio als communicatie middel zijn, een „terugblik" op vroe ger tijden, een operetteconcert dat Willy Boskowsky (vooral bekend van zijn Weense Nieuwjaarsconcerten voor Eurovisie) komt dirigeren, caba ret enz. Voor de jeugd worden er wedstrij den gehouden voor schoolorkesten, in voordracht, opstellen en intelligentie, en het jaarlijkse toernooi van het teria in Noord-Brabant en Zeeland, de Limburgse schuttersfeesten en een nationaal concours voor harmonieën en fanfares, zulks om de vrijetijdsbe steding te stimuleren. Ook zal het jubileum worden bege leid door twee acties, waarvan de ene er op is gericht bejaarden van alle gezindten die dat nodig hebben een televisietoestel te bezorgen en de andere de oprichting van een christe lijke radiozender in Liberia „Voice of Africa", beoogt. Op maandag 22 november zullen voorts tijdens een plechtige zitting in Hilversumse theater Gooiland verschillende aspecten van de positie van de KRO in de Nederlandse sa menleving worden belicht, bestuur daar ook recipieert. 20.00 Jourauiil. VARA: 20.23 nieuwe, actualiteitenrubriek. 20.43 Wat doet hij wie Is hij? klankbeeld over handen arbeid ln Frankrijk, 20.50 Hartelijk gefelici teerd. ümusemcntsprograimnie rond Albert de Booy. 21.30 In vertrouwde handen: Blindedarmoperatie. 21.55 Dick Powell Thea- tre: Trip met een luxe motorschip. NTS: 22 45 Toeristische tipa. 22.48 Journaal. 22 33- 23.03 Film verslag van de Tour de France. Joe. TV-film. 20.20 Gevleugelde avonturen (IV). documentaire over de luchtvaarteesohiedenls. 20.50 De gemaskerde kater, TV-thrlller. 21.45 Avond overdenking. 21.83 Attentie, aktualiteltenjv- bliek 22.10 BInde België. Neg. progr. kanaal 2 en 18: 19.30 Teletaalles: EngeUs. 19.55 De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.20 Ronde van Frankrijk. 20 30 Jeugdprogramma. 21.10 Ten hutie van prof. ar. Leon Elaut. geneeeheeruroloog. 22.00 Nieuws. 22.05 Kameraden, film. WATVOC*. MOWÉVJ WERttWl EIGENLIJK IK MET NOfiMflfWJ Wimbledon. KRO: Wie zingt zang festival. NTS: 17.40 Voor de kinderen: 17.45 Reportage Tenntetoumool te Wimble- Nederland II: NTS: 15.00-17.43 Reportage van het Internationaal Tennistoumool Wimbledon, België: Nederlands proi grammofoonplatenprogra Hoogtepunten uit de opera: T Puritani (opn). 21 10 Voordracht. 21.30 Hol- land Festival 1965: Residentie-Orkest er solist: klassieke muziek. 22.20 Nabeschouwing Tour de France/Tour ce l'Avemr. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte gramme- foonmuziek. 23.10 Radio Phllbarmorusch Or- Hilversum II, 298 m. VPRO: 18.00 Nieuws 16 15 Van de week: informatie en commenU- nen uit binnen- en buitenland. 19.00 Voor de jeugd. 19 30 Moderne kamermuziek (gr.) 20.00 Nieuws. 20.05 De oude Kun6t- en Antiekbeurs in Delft, lezing. ■■■■■P- 15 irnellea. 20.45 Johannes Hue, :raat, lezing. VARA: 21.00 Me- films en musdoala (gr.). 21.30 cties. muzikale discussie. 22.00 lichte muziek. 24.30 Nieuws. 22.40 Instrumentaal kwintet (opn,): moderne muziek. 23.10 Lichte grammo9oonmualeJc. 23.45 Socialistisch nieuws ln Esperanto. 23.33- 24.00 NleUWS. protesteerd tegen twee luchtaanval door Egyptische vliegtuigen op dorper het Britse protectoraat Aden. Hierbij werden twee vrouwen gedood. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 8.50 uur Albert de Booy biedt in een muzikale show „cadeautjes uit de jaren '30 aan". 9.55 uur een Dick Powell-film, die niet voor jeugdige kijkers is be doeld: op een luxe motorschip komen drie passagiers onder de druk van hun verleden. Ned. 2 NCRV 8.01 uur treintje rijden in „Station Petticoat". Het hotel wordt inge richt op wittebroodsweken. 8.25 uur meer „gevleugelde avonturen" uit het verleden en 8.50 uur de Franse televisiethriller „De gemaskerde kater", waarin een oude erftante het leven moet laten VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.20 uur fragmenten uit de opera I Puritani van Bellini (op de plaat). 9.10 uur leest Elisabeth Andersen een verhaal uit de wereldliteratuur voor en t 9.30 uur speelt het Residentie-orkest onder leiding van de 80-jarige Carl Schuricht werken van Mozart (Holland Festival). Hilversum II VPRO en VARA 8.15 uur zingen Janine en Nico Knapper chansons en refreinen. 9.00 uur muziek uit films en musicals. 10.40 uur speelt het Danzi Kwintet en 11.10 uur begint een programma van vrolijke plaatjes. Mr. H. W. van Doorn verklaart: Opinie-onderzoek telt zeker mee (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „De KRO is ver heugd over de nieuwe stijl, die zich naar de inzichten van de nota- Vrolijk in de radio- en televisiepro gramma's gaat ontwikkelen. Wij zijn het eens met het vormen van pro grammaraden, waarin ook personen van buitenaf kunnen meespreken en bovendien blijven de resultaten van de regelmatige opiniepeilingen onder het kijkend en luisterend publiek een aanwijzende factor bij de program mavoering." Dit heeft mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de KRO, gistermiddag in de persconferentie, gehouden in verband met de komende jubileumviering, drukkelljk verklaard. Mr. Van D ontkent niet de waarden van de voorbij gegane tijd op omroepgebled, maar er kent dat thans nieuwe wegen moeten worden ingeslagen. 't Mooiste bruin en beschermt tegen zonnebrand Pigmaderm. Tube f 2,95 Ivanhoe komt 13 maal terug (Van 0 e radio- en tv-redactie) BUS SUM Wat een vreugde voor de bewonderaars van de onoverwin lijke Ivanhoe. de man die nog grotere populariteit verwierf dan Barend de Beer en die wij nu alleen nog maar kunnen zien ais de Saint... waar kinderen geen plezier aan beleven. Hij komt terug, niet weer 39, 11 13 maal. Dat wil zeggen dat de KRO de beste afleveringen voor herhaling uitzoekt. Op zaterdag 20 november a.s., om 9.06 uur Ned. 1, zal hij weer stoer over het scherm galopperen. Een week later is hij er alweer, maar verder komt hij dan eenmaal per 4 weken, als de KRO uitzendt. Hilversum I. 483 m. KRO: 7.00 Httt levende Woord, meditatie: 7.05 Klassiek* frwnmo- focximualek: 7,30 Nieuws: 7.40 GeertelliSce liederen: 7.55 De kerk lijt gij. lezing: 8.00 DJlnn: gevarieerd programma: (8.30-8.4C Nieuws: 9.35 W«*er«t*nden): 12.00 Angelus: 12.03 Liclite muziek (opn.); 12.23 Marktbe richten; 12.27 MededelhWen t.b.v. land. en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12 40 Religieus nieuws; 12.45 O vernc ids voorlichtingGeven en nemen. De familie Van Buuren praat weer over het verkeer; 12.55 Licht Instru mental ensemble en lichte Orkestm< met zangsolisten (opn.); 13.16 Voor de j' 14.10 Musicerende dilettanten: Koor: 143.0 Voor de kleuters; 14.40 Metro;. orkest en koorzang (opn.): 15.30 Signaal 15.30 Lichte grammofoonmuziek: 16.00 Wie zingt er mee?: Ftnale zangfestival voor eaholen: 17.30 Sport periscoop; 17.40 Dansmu ziek: 18.00 Muzikaal toer tone en toeristische tips; 18.50 Lichtbaken, lezing. Hilversum II. 298 n». VARA: 7.00 Nieuw», ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied: 7.20 Liohte graminofoorunuziek; 7.23 Van de voorpagina: 7.30 Lichte grammofoonnuiziek (vervolg); 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte grammo- foonmuzietk; 8.20 Wegwijzer: tlpa voor va kantie- en snipperdagen; 8 30 Lichte gram- mofoonmuzlek9.10 Klassieke grammofoon- muziek. VPRO: 9.40 Het is meer dan het lijkt, gesprekken over gelijkenissen (I): 9.63 Wonen en laten wonen, lezing (III). VARA: en tuinbouw: 12.30 Actueel sportnieuws: 13 00 11.00 Nleuwü); 12.27 Mededeling t.b.v. land en tuinbouw: 12.30 Actueel sportnieuws; 13.00 Nieuws: 13.15 VARA-Varia: 13.20 Stereo: Licht ensemble (vocaal), licht orkest en zangsoliste: 13.4 Voor de twinttge»; 14.15 Radio Jazzclub; 14.45 Van Hanenboek tot Mammoetwet, vraaggesprek; 15.00 Operette- klanken (gr.): 13.40 Boekenwijsheid: 16.00 Nieuws: 16 02 Licht ensemble: 16.25 Swing en Sweet; 1700 Reportage Tour de l'avenlr: 17.10 Stereo: Orgelkwartet: lichte muziek; 17.30 Actualiteiten. „Het is niet meer zo, dat de program maleiding helemaal op zichzelf kan uit maken wat men kijken en luisteraars nu eens zal voorzetten. Er moet 1 openheid komen, ook hierin. Aanwijzin gen en wensen van buitenaf moeten kunnen gelden. Niet dat resultaten van Lnle-onderzoek een bepalende factor het programmabeleid zullen worden, n zou men afglijding naar leeg amuse ment riskeren, aangezien de culturele wensen in de minderheid zijn Maar men dient zich toch te storen aan de grootste wensen," aldus de KRO-voorzltter. Hij gaf toe, dat over het geheel de toon van de programma'! bij belde media geleidelijk lichter en aoepeier aal wor den. De wens bijv. waaraan een groot deel van het volk uiting heeft gegeven, nl. dat er op een van de straks drie radiozenders altijd lichte muziek moet kunnen worden gevonden, aclit hij billijk en inwilliging daarvan dus juist. Voorts zal terdege moeten worden bestudeerd, Op welke tijdstippen men in serieuze programma's, welke de cultuur dienen, de daarvoor geïnteresseerde groeperingen het beste kan bereiken. De KRO ls blij, dat minister Vrolijk door de voorwaarden voor het toelaten van nieu we zendgemachtigden te noemen, heeft getoond zeker de culturele taak van de omroep te willen stimuleren. Want dat radio en televisie behalve ontspannlnr Mr. Van Doorn merkte verder nog 01 dat men de „hele dag en avond televisie ter gelegenheid van het jubileum niet alleen als een stunt moet zien. maar ook als een experiment om eens te beproe ven. hoe men dat sou kunnen doen wanneer Nederland ooit eens zoveel televisiezendtijd zou krijgen als men ook aan radiozendtijd heeft. 1S53) Wanneer het licht van veraf gelegen sterrenstelsels door de spec- troscoop wordt opgevangen en ont leed, heeft het een kleinere frekwentle daarmee Melkwegstelsels die dicht bij ons in de buurt liggen (maar dat ls altijd nog verachikkelljk verl) hebben een vlucbtanelheid van een paar miljoen overeenkomende kilometers per uur, maar de verst lichtbron op aarde. We zouden ook verwijderde stelsels die momenteel sterrenstelsels zou de telescoop nooit kunnen zeggen, dat de lichtsoorten nog juist met de grootste telescoop bereiken. Het heelal heeft dus van die onbereikbare melkwegstelsels kunnen worden waargenomen bebben dan 300 nooit of te nimmer kunnen waarne men. al hadden we telescopen die honderd- of duizendvoudig keer zo groot waren als die van Mount Palomar. Want het licht méér naar het rood nelgen dan een snelheid van deselfde lichtbronnen op aarde. Dit op het eerste gezicht nogal raadselachtige verschijnsel is maar voor één uitlegrlng vatbaar, want men weet uit ervaring dat het roder worden van het licht steeds optreedt als de lichtbron zich van ons af beweegt. De melkwegstelsels die ver van ons verwijderd zijn, vluchten dus miljoen kilometers per van ons vandaan. En hoe verder de stelsels die tweemaal z< sterrenstelsels van ons verwijderd zijn, des te méér neigt hun licht naar het rood, dus des te groter is de „horizon", een gebied overheen kunnen zien. Om een voorstelling te kunnen krijgen van de sterrenstelsels die allen van ons wegvluchten, sou u een aantal stippen op een stuk binnenband kunnen tekeen. Als de binnenband vervolgens sterk wordt uitgerekt, zul le alle stippen, welke u ook uitkiest, zich van elkaar verwijderen. Iets dergelijks zou zich dus ook ln het heelal voltrekken: de afstanden tussen liggen als het verste dat met de grote de verschillende sterrenstelsels wor- telescoop van Mount Palomar kan den groter en groter, niet doordat die worden waargenomen, zouden ten stelsels zich bewegen in de gebrulke- Horizon van het heelal snelheid waarmee zij wegvliegen! Die opzichte van ons een snelheid hebben Ujke betekenis van het woord. N'daruk verboden. aan stoelen kunnen Berend en ik makkelijk komen", verzekerde Barend. „Wel een paar honderd, als het moet. En wij zullen een paar mooie nummers instuderen, hè. Berend?" vervolgde hij. „De mensen zullen waar voor hun geld krijf.n," „Als er nu maar genoeg mensen komen", zei Josje. .Misschien kun je nog een bord maken en dat op de deur van het pakhuis ophangen. Barend." „Natuurlijk," knikte hun vriend. „Laat dat maar aan ons over. En er zullen toch zeker wel een boel kinderen uit jullie klas komen?" „Dat denk ik vast wel", knikte Jesje. „Prachtig", zei Berend. „En moeten Jullie nu eens niet naar huis, jongens? Het zal toch wel zo'n beetje bedtijd voor jullie zijn?" ,Ja, we mochten maar een half uurtje wegblijven," knikte Jesje. „Kom Jos, we gaan. Bedankt vast, Barend. Bedankt vast, Berend. Morgen komen we wel terug om allerlei dingen nog nader at te spreken." Jesie en Josje stapten druk babbelend naar huis terug. „En, is het gelukt?" informeerde vader ppers. „Ja hcoi," knikte Jesje verheugd. „Het veldlge middag, woensdag, c ook moeten komen tante. 1, U hebt natuurlijk allebei vrij toegang, omdat we uw poppenkast hebben mogen lenen. O, die ligt nog ln de auto!" kreet ze verachrikt. „En de poppen ook! Laten we die niet vergeten!" „Nee, kom, dan halen we de boel er eei- uit en kunnen jullie naar bed", sprak oom Derk. Ze liepen naar buiten, oom Derk maakte de bagageruimte open en de kinderen droegen de poppen en de kast voorzichtig naar binnen. „Kunnen jullie de spullen niet beter meteen -naar Barend en Berend brengen?" informeerde vader Joppers. „Nee, natuurlijk niet, vader!" riep Josle uit. „Wij moeten hier toch eerst studeren en repeteren!" „Dat ls waar," lachte zijn vader. „Maar nu gaan Jullie eerst een beetje in bed studerenl welterusten, Jesje en Jos je!" 50 Twintig jaar is het geleden. In het veen had hij niet kunnen blijven. Iedereen zag in hem de moordenaar, ofschoon het nooit hardop gezegd werd. Men was beng geweest voor de veenboer. maar men veraohtte degene die hem verslagen had. Ze hadden toen recht om me te verachten. Eerst nadat ik weg was. begreep ik wat ik gedaan had. Dat kwam, geloof ik, omdat de veenboer met me meeging. Twintig Jaar lang is hij al bij me. Hij komt tegenover me aan de tafel zitten. Als het stormt, kijkt hij voor het raam en in zomernachten heb ik hem op het grote rad zien zitten. Maar nooit komt hij als ik niet alleen ben. Er is een sluier over de sterren getrokken, het erf is kil geworden. Joryt voelt de kou in zijn hals en hij huivert van nog een andere koude. De haat van Siewert zit tussen hen in; die raakt aan ziin eigen vrees toen Martine anders wilde dan at andere meisjes van 't Horst. In de nacht krijgt alles een eigen gestalte, anders dan overdag. Martine heeft niets te maken met wat de mulder vertelde en toch zit daarin zijn genegenheid voor Siewert. Het dringt moeizaam door tot Joryt dat hij het nu weet wat hem aantrok in de mulder. De mensen wisten niets van Andres en toch spraken ze over hem, ze weten nog minder van Siewert. De landschut is ontevreden met zijn ge dachten. God legde de eeuwigheid in het hart der mensen, maar de eeuwigheid is te groot, daarom houden ze zich voortdurend bezig met het vergankelijke. Daarmee kwellen ze elkander, terwiji ze de grote dingen die verwant ziin aan het eeuwige en daaruit gekomen zijn, voorbijzien en zelfs durven schenden. Je hebt het nu gezegd, Siewert. nu moet je het loslaten. Dat kan niet. Alleen als ik op de berg ben. blijft het achter me. Hier ln het dal ben ik erdoor bezeten. Daarom haat ik de mensen, omdat ik ze vrees, 'k Ben te lang alleen geweest, Volmar. Een verschoppeling, die nergens bij hoort. Heb je de doodsstrijd gezien van een konijn in een strik? Ik zag het als de ogen uitpuilen en het leven giert en kermt. Zo wilden ze mij strikken, omdat ik ln 't wild geboren ben. Zo noemden ze in het veen een bastaard, 'k Heb mijn moeder één keer horen tegenspreken toen ze beschimpt werd: Wie uwer zonder zonden is, werpe op mij de steen. Later heb ik begrepen wat ze daarmee bedoelde. De stenen kwamen van alle kanten, nu nog. Dries Borne gooit ze en de anderen helpen hem, zoals kinderen het mooi vinden om stenen te gooien naar een kraai op een tak. Het doet er niet meer toe. want zolang de veenboer bij me blijft, kan het niet beter worden. De toppen van de linden staan al afgetekend tegen het zilverroze van de lucht als de landschut weggaat. Over het land hangt een violet schijnsel, achter de hagen loeit het vee om gemolken te worden. Joryt voelt de eerste regendroppels, die aarzelend vallen. De oogst is nog niet binnen, maar op iedere afgesneden stoppel valt de regen mild en troostend. Halverwege de holle weg vindt hij en gedeuk te emmer, die hij aan een stok hangt en over lijn schouder meeneemt. Is die emmer van jou, Sax? vraagt hij aan de vrachtrijder, die zijn paard aanspant om naar Hinberghe te rijden. Nee, zegt Sax en blijft staan om hem na te kijken. Er zijn nog niet veel mensen op de been. Een vrouw die naar een hoeve gaat om te werken, een paar arbeiders, een paar jongens met slaperi ge gezichten. Aan iedereen vraagt hij hetzelfde: is die emmer van jou? Hij weet zelf niet waarom hij dat doet. Wie uwer zonder zonden is... Dat kan hij niet kwijt. Het zoemt door zijn hoofd als een bijenzwerm en het maakt hem kregel. Als iedereen zijn steen op de emmer gooide, zou heel 't Horst het kunnen horen. En misschien gingen ze dan beschaamd naar huis. Joryt wrijft in zijn ogen en langs zijn voorhoofd, 't Komt zeker omdat hij niet geslapen heeft dat hij zo denkt. De gedeukte emmer zet hij in de schuur naast de val van Dries. Die zal niet komen om zijn eigendom te halen, er zal ook niemand om de emmer komen. Maar ze zullen over hem praten, einde van het korensnljden gevierd werd. Niet omdat ze zo kwaad zijn, maar omdat de eeuwig heid zo groot is voor een mensenhart en dat hart toch ook niet leeg kan blijven. Op de Schemheuvel staat het huis met de witte muren en het roodpannen dak. Het is van verre te zien en wie ernaar toe gaat langs het slingerpad tussen wilde heesters en struikhout door, wordt ook gezien. Alleen wie langs de beek Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13