RoyE merson opnieuw tegen Fred Stolle Nieuwe Kinderwetten vandaag in werking Damesdubbel uit strijd Pen eerste bij paardrijden Brazilië won van Zweden Michel Jazy steeds sneller In 1975 straalverbindingsnet telefonie voltooid voor ARREST voor minderjarigen Geen maatregelen tegen „politieke uitzendingen RTV-reclame NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 JULI 1965 Overbekende finale op Wimbledon LONDEN De grootste titel al ler tennistitels zal evenals het vori ge jaar worden betwist door de Australiërs Fred Stolle en Roy Emerson. Roy Emerson, de kam pioen, stond gistermiddag op het overvolle centercourt waar geen kip meer bijkon, maar waar toch plaats werd gevonden voor Bing Crosby en de Britse filmster Trevor Howard, tegenover de Amerikaan Dennis Ralston en won met 61, 62, 79 61. Terwijl Fred Stolle met 63, 64, 75 Cliff Drysdale alle illusies op de eindstrijd ontnam. Hoe normaal de resultaten ook wa ren en hoe fraai de partijen ook bleken te zijn, de echte tennisliefhebbers Wimbledon zijn weinig gelukkig met deze gang van zaken, want de allesbe halve weinig fraaie finale van een jaar geleden ligt nog vers in het ge heugen. Men kan slechts hopen op Australische titel, waarin Emerson in vijf sets van Stolle won en de span ning alles vergoedde. Hoog tempo Emerson zette meteen een zeer hoog tempo in, waar Ralston niet tegen op gewassen was, maar hij hield in de Gezusters Truman in Brits team LONDEN Christine Truman en haar 19-jardge zuster Nell (voor het eerst) zijn dit jaar in het Britse team opgenomen voor het toernooi om de Wightman Cup dat jaarlijks tussen een Amerikaans Brits damesteam wordt gehouden. De Amerikanen legden in 1964 beslag op de beker en het komende duel zal van 7 t.m. 9 augustus in Cleveland (Ohio) worden uitgevochten. De andere drie speelsters zijn de 19- jarige Virginia Wade, Ann Jones, nummer een op de Engelse ranglijst, en Elizabeth Starkie, derde op de Engelse ranglijst- Non-playinig captain is evenals verleden jaar Angela Mortimer. Moderne vijfkamp Frankrijk leidt in Amersfoort AMERSFOORT Na de derde dag van de drielandenwedstrijd moderne vijfkamp heeft Frankrijk de leiding met 7344 punten vóór Nederland en Denemarken. Winnaar van het paardrijden werd de Fransman Robcis, die een foutloos par cours (1170 meter) reed in 172.2 se daarmee 1100 punten vergaarde. De uitslag luidt: 1. Frankrijk 3240 punten; 2. Nederland 3185 pnt. (door Ritmeester met 1075, Stoker met 1070 Spiekerman met 1040); 3. Denemarken 3175 pnt Het persoonlijk klassement ziet e volgt uit: 1. Robcis (Fr) 172.2 se< Jespersen (Den.) 173.4; 3. Hoff (Dene marken) 159 sec. met 30 fouten; 4. Gue- guen (Frankrijk) 175.1 sec.; 5. Noyal (Fr.) 151.4 sec. 30 fouten. Kwartfinales wereldtitel Partijen werden afgebroken BLED Beide partijen uit de derde roinde van de kwartfinales om de wereld titel schaken zijn gisteravond afgebro ken. De Deen Larsen speelde tegen de Hongaar Ivko-v. Deze partij werd bij de 41sbe zet afgebroken met kansen op re mise. De partij tussen Portisch (Honga rije) en Tal (Sowjet-Unde) is ook afge broken (bij de 44ste zet). Portisch staat iets gunstiger. Een twaalftal Nederlandse jeugdrui- ters in de leeftijd van 13 tot en met 17 jaar is vanmorgen onder leiding van ko lonel b.d. K. J. Schummelketel naar Amerika vertrokken, waar zij zullen deelnemen aan enkele z.g. rallies. De af vaardiging bestaat uit Louise Naessens (17), Anne Bijker (17), Yvonne Matt ei (16), Wilma Nijenbranding de Boer (17) Johan van Amerongen (17), Harro Goud. smit (15) Henne Hennis (14), Gerlof de Jonge (13), Erik Schoemaker (15), Jo han Schoemaker (14). Ed Stibbe (16) er Betina Assink (17). Boekhandel kent prijzen toe UTRECHT Op de gisteren in Utrecht gehouden bijeenkomst ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de „Ver eniging ter bevordering van de belangen des boekhandels" zijn een uitgever, drie nijverheidskunstenaars en een hoogleraar bibliothecaris onderscheiden. Tevens werd bij acclamatie de 77-jarige heer J. Bommeljé sr. (eigenaar van de boekhandel en uitgeverij erven J. Bijle- veld in Utrecht) benoemd tot erelid. Voorzitter Kok reikte een premie uit het D. A. Thiemefonds, uit aan de uit geverij Paul Brand N.V. in Hilversum, wegens baanbrekend werk met het uit geven van haar religieuze, theologische en algemeen culturele werken. De eerste, tweede en derde prijs zijn gewonnen door mevr. A. Groeneveld-Lukassen, mej. A. E. Holleman en mej. M. Dorant. Prof. mr. H. de la Fontaine Verwey, bibliothecaris van de universiteitsbiblio theek in Amsterdam kreeg de zilveren kandelaber wegens zijn wetenschappelijke benadering van het boek. derde set de zaak toch levendig. In de tiende game van die set gaf Ralston een gelukkig schot af, dat het net raakte en langs Emersons oor vloog. Twee games later serveerde Ralston drie double faults: vier maal was hij op een punt na verslagen. Maar hij wist zich te handhaven en de stand zelfs op 87 te brengen. Hij had geluk, want hij won de game met een back handslag naar de andere kant van het veld, waarvan iedereen, behalve de scheidsrechter, dacht dat hij out was. Dat was echter het einde van Ralstons weerstand. In de vierde game vierde set kostten drie double-faults hem een game, zodat hij zakte tot 13. Daar na won Emerson met gemak de laatste drie games. Ralston hielp hem door in de zesde game nog een keer double-fault te maken. Ralston had goede hoop gehaa de titel te heroveren voor zijn land. Het laatst werd deze door een Amerikaan gewon nen in 1963, toen Chuck Mckinley de Australiër Stolle in de finale versloeg. Stolle heeft het dit keei voor de der de maal tot de finales gebracht. Gemakkelijk Stolle won nog gemakkelijker van Drysdale dan Emerson van Ralston. De lange Australiër was veel te vlug voor Drysdale en de meeste van zijn ballen waren uiterst accuraat. Over zijn eindstrijd tegen Emerson zei Stolle: „Vorig jaar had ik Emersi nooit verslagen, maar dit jaar heb ik twee keer van hem gewonnen in Austra. lië, zodat ik meer vertrouwen heb Dat ik de Franse titel gewonnen heb, heeft mijn moreel veel goed gedaan." Emerson en Stolle delen een flat in Londen. „We drinken elke avond paar biertjes samen", zei Stolle. „Dat doen we vanavond ook, en ook vrijdag, wie er ook mag winnen." Nederland exit Voor het grote toernooi stonden er voor Nederland nog twee damesdubbels een gemengd dubbel op het programma. Els Spruyt bleek met haar partner de Chileen Pinto Bravo kansloos tegen de Australische combinatie Judy Tegart- Tony Roche. De donker- Els, speelde flitsend en onbevangen en maakte ln deze party meestal het spel. Na 46 wonnen Haagse Els en de Chileen Pinto met doorbraak op de service van Judy Tegart met 97 waarin Els Spruyt als heldin te voorschy'n kwam. Tom bij laatste 8 Deze negende Wimbledondag bracht vele Nederlanders op de banen. Tom Okker plaatste zich onder de laatste acht van het troosttoernooi om de Old Eng land Plate door de Zuidafrikaan Maud snel en regelmatig, 64 61, te verslaan. Hij komt in de kwartfinales tegen de Zuidafrikaan Philipps uit. Trudy Groen man bereikte hetzelfde by de dames. Zy won vrö gemakkelijk met sterke service van de Duitse Heidi Schildknecht (62 6—2). Betty Stoeve kwam by de laatste acht doordat haar Australische tegenstandster Gale Sheriff verstek liet gaan. De Ne derlandse junioren Ada Bakker en Ri. cliard Kasten verlorer beiden. Elly Krocké en Betty Stoeve zijn, zoals verwacht mocht worden, in de kwartfinales van het damesdubbelspel door de Braziliaans-Amerikaanse com binatie Maria Esther Bueno en Billie Jean Moffitt (tweede geplaatst) met 61 63 uitgeschakeld. De voornaamste uitslagen van Wimble don luiden: Heren-enkelspel, halve finales: Emer- m (Austr.) versl. Ralston VS) 61, 62 79, 61; Stolle (Austr.) versl. Drysdale (Z.-Afr.) 6—3. 6—4, 7—5. Heren-dubbelspel, kwartfinales: Flet cher-Hewitt (Austr.) versl. Beust- Co- met (Fr.) 6—2, 64, 6—2. Dames-dubbelspel kwartfinales: Maria Bueno-Billie Jea Moffit Braz.-VS) versl. Elly Krocké-Betty Stuve (Nev\.) 61, 63. Edda Buding-Helga Schultze (W.Dld.) versl. Trudy Groenman-Els Spruyt (Ned.) 62, 8—6, Carole Graeb- ïr-Nancy Richey (VS) versl. Christine 1 Nell Truman <GB) 2—6. 6—3, 6 - Gemengd dubbelspel. tweede ronde: Roche-Tegart (Austr.) versl. Bravo- Spruyt (Chili-Ned.) 64, 79. 119. Ho- we-Baylon (Austr.-Arg.) versl. Baulch- Allen (Austr.. (GB) 64, 63, derde ronde: Scott-Blake (VS) versl. Fröhling -Bricka (VS) 6—3 3—6 9—7, Kelso- F,oberts (Aust.-GB) versl. Howe-Baylon 11—9. 5—7, 6—2, Roche-Tegart versl. Battrick-Shaw (GB) 7—5, 6—3. Kwartfinales: Ralston-Bueno (VS- Braz.) versl. Kelso-Roberts 60, 62. Nationale vijfkamp AMERSFOORT Na drie numme an de moderne vyfkamp in nationaal verband heeft sergeant-majoor W. L. de Wün nog steeds de leiding in het alge- i klassement met totaal 2597 punten Van Tol met 2473 punten. De Haan met 2439 punten, Braaksma 2285 en Van Nimwegen met 2269 punten. Het paardrijden op de derde dag werd gewonnen door W. Pen uit Scheven in- gen met een tijd van 141.4 sec. De uitslag van de derde dag: 1. W- Pen (Scheveningen) 141.4 sec; 2. jhr. Van der Goes (Heerdc) 143.8; 3. A. B. Dijk (Den Helder) 148.6; 4. J- L. Peeks (Den Helder) 150; 5. J. S. R. van Nimwegen 153.4. Leeshonger haast niet te stillen UTRECHT Vorig jaar hebben de 292 openbare bibliotheken in Nederland met hun 301 filialen samen 28 miljoen delen uitgeleend, 21 miljoen meer dan in 1947. Dit heeft prof. dr. L. Brummel, oud-bibliothecaris van de Koninklijke bibliotheek in Den Haag, verteld op de jubileumbijeenkomst van de Vereenigmg ter bevordering van de belangen des boekhandels. Er is een sterke stijging in de belang stelling voor het wetenschappelijke boek waar te nemen. Bij de Koninklijke biblio theek, steeg het aantal aanvragen tus sen 1938 en 1963 van 26.000 tot 166.000. De boekenmarkt geeft een dergelijk beeld te zien. Tegenover een produktie van 6573 titels in 1950 staat 1964 met 10.000. Nóg opvallender noemde prof. Brummel de aantallen in Nederland gekochte boe ken: volgens een raming 17 26 miljoen in 1960 en niet minder dan 50 miljoen (waarvan bijna de helft pockets) in 1964. In dat zelfde jaar werd voor 40 miljoen gulden schoolboeken gekocht. Drs. Theunissen op hoge Europese post DEN HAAG Tot directeur-gene raal krediet en investeringen bij de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is benoemd drs. A. R. A. Theunissen. Hij volgt in deze functie de Duitser H- Skribanowitz op. die de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt. Drs. Theunissen is sinds 1960 directeur van het directoraat krediet van de Hoge Autoriteit. Hij begon zijn loopbaan by de Hoge Autoriteit in 1953. Daarvoor was hij in Nederland hoofd financiële zaken bij het toenmalige ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting. Drs. Theunissen is 51 jaar. Zijn be noeming gaat in op 1 augustus. Voetbal STOCKHOLM Na de 3—0 over winning op Algerië en de 00 tegen Portugal zegevierde Brazilië gisteravond het Olympisch stadion met 21 over Zweden. Onder zeer slechte weersomstandig heden de regen viel in stromen er van normaal voetbal geen sprake kwamen de Brazilianen niet in hun spel. Het waren dan ook de Zweden n de dertigste minuut door Harry Bild de leiding namen, maar toen tien minuten later ."izwarte parel" Pele door de Zweedse defensie raasde, was de ba lans weer in evenwicht (11). De Zweden, speelden vooral na de rust uitstekend. De Braziliaanse defensie kwam meerdere malen in moeiiykheden et was eigenlijk tegen de verhou ding in dat Gerson in de 85e minuut Brazilië de overwinning schonk. Nu 5.000 m in 13 min. 27,6 sec. HELSINKI De Fransman Michel Jazy zorgde gisteravond voor zyn vüfde record in een maand tyd door in Hel sinki zyn eigen Europese record over 5000 meter scherper te stellen. De 29- jarige Fransman sloeg in de laatste ron de scherpe aanvallen van de Australische recordloper Ron Clarke af en finishte in 13 min 27.6 sec. Een verrassing was hat zonder twijfel, dat op de laatste 100 meter Kipchonge Keyno uit Kenia met een formidabele spurt ook de Australiër versloeg en als tweede eindigde in 13 min 28.2 sec. Ron Clarke werd derde in 13.29.4. De overige lopers brachten allen zeer snelle tijden op hun naam. Michel Jazy, Frankryks „onoverwinne lijke" atleet, verbeterde het Europese re cord voor de derde maal, dat sinds 1957 op naam stond van de Rus Vladimir Kuts (13.35.-). Het oude record stond op zijn naam met 13 min 344 sec Het we reldrecord is nog steeds in handen van Ron Clarke met 13 min 25.8 sec. In het zuiden van Honduras zyn dins dagavond 32 mensen omgekomen en twin tig gewond bij een busongeluk. De auto bus viel in een ravijn door heit weige ren van de remmen. Het merendeel van de 54 reizigers maakte deel uit van de balletgroep van Costa Rica, die op weg was naar Tegucigalpa om daar een serie voorstellingen te geven. Alpheuse toren nu in gebruik ALPHEN In de byna 80 meter boven de begane grond gelegen per- soneelskamer van de grote straalverbindingstoren heeft ir. C. Wit van de P.T.T. ons iets verteld over doel en nut van het straalverbindingsnet, dat de P.T.T. bezig is in ons land op te bouwen. Ir. Wit deed dit naar aanlei ding van het feit, dat vorige week de telefonie-straalverbinding 's-Gra- venhage-Utrecht via de toren in Alphen aan den Rijn tot stand is geko men en sindsdien op volle toeren werkt. Reeds nu, aLdus ir. Wit, „wapperen" duizenden telefoongesprekken tussen de districten Den Haag en Utrecht om de spits van de machtige toren. Met enkele miniatuurtorens demonstreerde hij hoe een verbinding draadloos tot stand kan komen en verbroken kan worden. Omdat men daarbij te maken heeft met nagenoeg rechtlijnige ver bindingen, is het nodig, dat op tal van plaatsen in ons land hoge en zeer hoge torens worden gebouwd, die veel al ongeveer 40 km uit elkaar zullen staan. Omdat de aarde nu eenmaal rond is en er bovendien overal obsta kels zijn en worden gebouwd is het no dig, dat torens worden gebouwd, waar van de hoogte varieert tussen de 85 en 125 meter. Daarmee kan men boven elke bebouwing uitkomen. Minder storingskans Er zijn in ons land1 21 districten, waarvoor een straalverbinding is ont worpen en waarvan er reeds enkele in gebruik zijn, zij het alleen voor dis- trict9verkeer. Zo is vorige week de straalverbinding tussen Den Haag en Utrecht via de toren in Alpdien tot stand gekomen en in september zal Rotterdam met Den Haag en Utrecht via Alphen door de lucht gaan telefo neren, terwijl Amsterdam volgend jaar aan dit straalverbindingsnet wordt toegevoegd. Dan zullen- via vier bun dels en een reservebundel duizenden gesprekken tegelijk via de Alphense toren tussen deze plaatsen worden ge voerd zonder dat er ook maar één abonnee iets van merkt of door het gesprek van een ander wordt gestoord. Momenteel kunnen er nog „maar" 300 gesprekken per bundel worden ge houden, volgend jaar zijn dat er 900. Op de vraag waarom de PTT straal verbindingen gaat opbouwen in plaats van de kabelverbindingen uit te brei den wees ir. Wit op de storingsgeva ren bij kabels, vooral veroorzaakt door graafmachines, die herhaaldelijk ka bels kunnen beschadigen of, zoals on langs in Bilthoven, geheel stuk trek ken, waardoor in één klap zo'n slordige 2000 telefoongesprekken worden ver broken. Gelijke kosten De technische betrouwbaarheid van straalverbindingen is zeker zo groot als die van kabels, terwijl de kosten van beide systemen vrijwel gelijk zijn. De investering van kabels is wat ho ger; by straalverbindingstorens, zijn de afschrijvingskosten weer iets hoger. DEN HAAG Vanaf vandaag kan de rechter aan minderjarigen als ernstige waarschuwing nieuw soort straf opleggen, namelijk arrest, dat tenminste vier uur en ten hoogste veertien dagen kan du ren. Het vonnis kan eventueel gedeelten, bijvoorbeeld tijdens week ends, ten uitvoer worden gelegd, zo wel in rijksinrichtingen als in par ticuliere instellingen. Vraag naar brommers houdt aan AMSTERDAM De belangstelling voor de bromfiets houdt aan. Ondanks het weinig gunstige voorjaarsweer is de totale aflevering van bromfietsen aan de handel de eerste vijf maanden van 1965 weer met enkele percenten gestegen t.o.v. het vorig jaar, meldit de R-A.I. Ook drievoudige kinderbijslag (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Door met 56 tegen 52 stemmen een amendement-Scholten (c.h.) te aanvaarden heeft de Tweede Kamer gisteren bepaald, dat voor studerende kinderen boven de 16 jaar niet alleen een drievoudige kinderaftrek voor de inkomstenbelasting, maar ook een drie voudige kinderbijslag zal worden gege- Het amendement werd ingediend bij de behandeling van een wetsvoorstel ter aanpassing van een aantal sociale ver zekeringswetten aan de nieuwe belasting wetten. Tegen het amendement-Scholten stemden de PvdA, PSP, CPN en de VVD-ers Oldenbanning en Corver. Mi nister Veldkamp (sociale zaken) becijfer de de kosten van het amendement op f 13 miljoen. Dit bedrag zal uit het kinderbijslagfonds moeten komen. Hooioogst was net binnen BEEMSTER Gisteravond is de ka pitale boerderij van G. Tuijp aan de Middenweg te Beemster tot de grond toe afgebrand. Toen de brand werd ontdekt, waren de ouders even afwezig De kin deren, die bij de televisie zaten te kijken, konden ternauwernood gered worden. De volledige voorraad hooi, die juist binnen was, werd een prooi der vlammen. (Van een onzer redacteuren) Deze mogelijkheid is geopend door de inwerkingtreding per 1 juli de wetten tot herziening van het kinderstraf (proces) recht en de be ginselenwet voor de kinderbescher ming. Hiermee begint, aldus minis ter Samkalden gistermiddag in een bijeenkomst in de Haagse Rolzaal, voor de kinderrechtspraak en daar mee voor de kinderbescherming een nieuw tijdperk. Nieuwigheden Enkele nieuwigheden ln de wetgeving Kinderen beneden twaalf jaar kun nen niet strafrechtelijk worden Op delinquenten tussen 18 en 21 Jaar kan bij uitzondering vanwege hun geestelijke ontwikkeling het kinder strafrecht van toepassing worden ver klaard. Daarentegen blijft de mogelijk heid bestaan om het gewone strafrecht toe te passen op 16—18 jarigen. Minderjarige delinquenten, die door gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing van de geestvermogens zeer moeilijk opvoedbaar zUn, kunnen voor onbepaalde duur in een inrichting voor buitengewone behandeling worden ge plaatst De maximum-geldboete is verhoogd van f 90— tot f 150,—. Oplegging van een vervangende tuchtschoolstraf ia niet meer mogelyk. Het maximum van de tuchtschool- straf (voor minderjarigen die geen her opvoeding behoeven) is teruggebracht tot zes maanden. Het minimum blijft één maand. O De ondertoezichtstelling (van met ze delijke of lichamelijke ondergang be dreigden) is niet langer een bijkomende maatregel, opgelegd bij misdrijven en bepaalde overtredingen, maar een zelf standige maatregel. De rechter, die de maatregel van ter beschikkingstelling heeft opgelegd, moet elke twee jaar onderzoeken of de ter beschikkingstelling nog door het belang van de minderjarige wordt gevorderd. Voorwaardelijke invrijheidstelling is te allen tijde mogelijk. Bevoegd is de rechter, die de straf heeft opgelegd. De beginselenwet regelt in hoofdzaak de verhouding tussen overheid en par ticulier initiatief. Bijeenkomst de straf, de verpleging, de behandeling van de jonge delinquent in het opvoe dingsproces geïntegreerd moeten zijn.. De nieuwe wetten zijn een tussen-sta- tion> zij het een belangrijk. Inmiddels is al weer een nieuwe commissie tot herziening van het kinderrecht vooral van het civiele recht, ingesteld. Prof. Samkalden herinnerde er aan. dat by de invoering van de strafrechte- lyke kinderwet uit 1901 de leeftydsgrens (van tien jaar) is afgeschaft, ondanks een amendement-Troelstra om die grens op twaalf jaar te bepalen. De heer D. Q. R. Mulock Houwer, secretaris-generaal van de Interna tionale unie tot bescherming van het kind, sprak de wens uit, dat het par ticuliere initiatief alsnog en op korte termijn actief zal meewerken aan het scheppen van mogelijkheden tot ten uitvoerlegging van de nieuwe arrest- straf. Hetzelfde deed mr. G. Ph. Helders, voorzitter van het college van advies van de kinderbescherming, al wa: zich bewust welke de moeilijkheden voor de algemene inrichtingen zijn. De gewone gang van zaken daar mag im mers niet worden verstoord. ,,Zie ik het goedi dan zal de straf van arrest voors hands in het algemeen slechts in op vangtehuizen kunnen worden geëxecu teerd. Misschien zijn er enkele andere mogelykheden in een politiebureau by- voorbeeld". Op een persconferentie had minister Samkalden 's morgens al gezegd, dat er onvoldoende mogelykheden zijn en dat er nog weerstanden moeten worden overwonnen. Hoezeer de staat op sa menwerking met het particulier initia- is aangewezen, moge blijken uit het feit, dat er slechts negen rijksin stellingen (zes voor Jongens en drie voor meisjes) zijn met ruimte voor on geveer 400 jeugdigen tegen niet minder dan 260 particuliere inrichtingen met 16000 plaatsen. Alphen aan den, Rijn fungeert in' het onderlinge verkeer tussern de vier grote steden in het westen van ons lar.d als centraal (relais)station. Dat ■nodig omdat in het verkeer tussen deze vier plaatsen grotere afstanden dan 40 kan moeten worden overbrugd. Het is de bedoeling, dat het straal verbindingsnet voor ons land in 1975 geheel klaar is. De kabel verbindingen blijven bestaan en worden zelfs in be langrijke mate uitgebreid en, zoals men dit bij de PTT noemt, in een nieuw jasje worden gestoken. Men is namelijk bezig de gesprekken per ka bel uit te breiden van 24 x 40 naar 24 x 120 gesprekken. Afluisteringsmogelijk- heid bij straalverbindingen is vrijwel uitgesloten. Immers daarvoor zou men als particulier een even dure en kost bare apparatuur moeten opbouwen als de PTT reeds heeft. Storingskansen evenmin groot. Wasmachine, wasserette, wasserij DEN HAAG, Wat is voordeliger de wasmachine, de wasserette of de wasse rij? Op deze vraag probeert de consumen tengids van deze week een antwoord te geven. Dit luidt in het kort: is er niet dan zestien kg wasgoed per week te verwerken, dan is het vaak goedkoper geen wasmachine te kopen en naar de wasserette te gaan. Voor nog kleinere hoeveelheden zal zelfs de wasserij al gauw voordeliger zyn dan het zelf wassen i de wasautomaat. Een vergelijkend onderzoek van was machines in dit blad levert het resultaat op dat het weinig uitmaakt op welke de goedkopere machines men zijn keuze bepaalt Wenst men echter een machine in de „betere" klasse 1300, tot ƒ2000.—) dan vormt één bepaalde machine volgens de consumentengids de betere keus. Minister Vrolijk kondigt aan: DEN HAAG Minister Vrolijk zegt niet te kunnen inzien op grond van welke democratische overwe gingen hij maatregelen zou moeten nemen welke ertoe leiden, dat de omroepverenigingen zich onthou den van „politieke" uitzendingen. De omroepverenigingen zijn voor een deel voortgekomen uit stromingen, die hun staatkundig streven hebben geconcretiseerd in politieke par tijen. Minister Vrolijk acht het niet reëel deze stromingen en de door hen gestichte omroepverenigingen te verhinderen zichzelf te zijn. De regering is van mening, dat de uitzendingen vam de CPN de democratie niet zozeer in gevaar kunnen brengen, dat dc uitzonderingsmaatregel, dait deze partij geen zendtijd krijgt, niet zou kun nen vervallen. Hij zegt de stellige indruk te hebben, dat de democratie in ons volk sterk genoeg is, om een verantwoord oordeel over de politieke partyen, ook radio- en tv-uitzendingen te kunnen ver wachten. (Vervolg van pagina 1) Bestrijding Minister Vrolijk bestrijdt de opvat ting dat het juister zou zijn een N.V. op te richten voor de verkoop van re clamezendtijd, in welke N.V. dc pers kan participeren. Allereerst voert hij aan dat de programma's in hoofdzaak in de toekomst dienen te worden be kostigd uit de luister- en kijkgelden, teneinde de invloed van reclame op de programma's blijvend te weren. Wanneer programma verzorgende in stanties. ook niet commerciële, voor de bekostiging van haar programma's te zeer afhankelijk zouden zyn van inkoms ten uit reclame, bestaat er gevaar van indirecte invloed van de adverteerder op het programma. Bovendien is het in geval van een N.V. te fourneren kapi taal en de hoeveelheid arbeid (beide ge ring) in geen verhouding tot de te ver wachten reclameopbrengst zodat niet meer gesproken kan worden van een re delijke ondernemerswinst of van een re delijke beloning van de door de pers ver richte diensten, hetgeen vermoedelyk grote politiek-psychologische bezwaren zou opleveren. Dan zou inderdaad de fi guur geschapen zyn dat de pers geen uit kering ontvangt waardoor de zelfstandig heid van de pers in het gedrang zou kun nen komen. Radio D- NRU en de omroeporganisaties zijn gemachtigd voorbereidingen te treffen voor uitzending van een derde radio-pro gramma over het in het najaar gereed gekomen fm-net. De programma-opbouw voor drie radio-netten zal zodanig zijn dat voortdurend een programma van lichte ontspanningsmuziek kan worden beluisterd. GRONINGEN Aan de rijksuniversiteit slaagden voor leand ex rechtsgeleerdheid: de heren F K Horck (Kerkrade). L J D Smits (Grouw). C B Heeres (Hoogezand) G J Haack (Haren Gr.), S J T M van Gend (Voorburg). J J C Kabel (Hoorn) A van Laar Winterswijk). H W Speelman (Vledder), A J Hokwcrda (Noordhorn).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9