a Sunkist Kamer wil invloed op uitvoering Mijnwet NU LUXE AMERIKAANS WITBROOD Nasser laat zich niet bepraten Troepen terug uit de „Rann" van Koetsj VVD tegen ontwerp Tito onthield zich van kritiek VS in Moskou Italiaan hoort twintig jaar Soebandrio de boer op etsen Algerije heeft geen adviezen nodig hi een. kaftte Kij Waarschuwing op pakjes sigaretten Geen kabinet op brede basis in België V.S. gestrand 5 DONDERDAG 1 JULI 1965 KARATSJI/NEW DELHI India en Pakistan rijn gisteren overeenge komen hun troepen terug te trekken uit het omstreden gebied de „Rann" van Koetsj, waar in de laatste maan den herhaaldelijk zware gevechten rijn geleverd. Het verdrag is vandaag van kracht geworden. Tevens is over eengekomen het grensgeschil over het oliehoudende moerasgebied door be middeling op te lossen. Een Pakistaanse woordvoerder noemde dit verdrag een mijlpaal in de geschiedenis van de beide landen. Wellicht zullen meer geschillen op deze wijze geregeld worden, zo zei hij. India en Pakistan hebben beslo ten hun troepen uit het gehele grens gebied over enige afstand terug te trekken, zodat de huidige „confronta tie", resulterende in talrijke grensin cidenten, tot het verleden zal beho ren. Indische kringen noemden deze laatste overeenkomst „misschien nog wel belangrijker" dan het akkoord ©ver d« „Rann" van Koetsj. (Van parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer, die gisteren een begin maak te met de behandeling van het ont werp Mijnwet Continentaal Plat, wenst de medezeggenschap van het parlement bij de uitvoering van deze wet te vergroten. Ze wil dat de algemene maatregelen van be stuur. waarbij de Kroon de voor waarden vaststelt voor het verle nen van vergunningen voor de op sporing en wining van olie en gas' in het Nederlandse deel van de Noordzeebodem, aan de goedkeu ring van de Staten-Generaal wor den onderworpen. Deze machtiging bij de wet zou, volgens de Kamer- Proef het beste brood ter wereld! UW CO-OP BAKKER BAKT U kunt nu brood eten, zó mals, zó gezond, zó lekker als nooit te voren. Gebakken van 'swerelds beste tarwekorrel, geoogst op de gigantische velden van „The Great Plains" in de V.S. Geniet nu van het beste brood. Met toewijding voor u gebakken door de CO-OP bakker. Vraag hem naar het nieuwe, luxe Amerikaanse witbrood. meerderheid, vooral betrekking i laat de mogelijkheid open, dat de moeten hebben op de maatregelen, staat behalve aan de exploitatie ook r j aan de exploiratie of opsporing van op grond waarvan de staat direkt j delfstoffen deel zou kunnen nemen aan het winningsproces zou willen i Dr. Geelkerken achtte dat niet heie gaan deelnemen. maal in overeenstemming met het bij jde kabinetsformatie uitgedokterde In het ontwerp van de natte Mijnwet" is de mogelijkheid geopend, dat de staat niet alleen in de winning van aardgas, maar ook in die van olie en andere delfstoffen gaat deelnemen. Voor wat betreft het aardgas bleek niemand in de Kamer tegen deze figuur bezwaar te hebben. De (door het nieuwe kabinet geïntroduceerde) mogelijkheid van staatsdeelneming in de oliewinning is echter voor de VVD- fractie volstrekt onverteerbaar. De liberale woordvoerder mr. Portheine maakte daar gisteren geen geheim van. Ook de christelijk-historische heer Van der Peijl meende deze vorm van staatsdeelneming ernstig te moe ten ontraden. De heren Blaisse (kath. v.), Oele (soc.) en Geelkerken (a.r.) konden er zich wel meer verenigen, al was het enthousiasme van de socialist vanzelfsprekend groter dan dat van zijn confessionele coalitiegenoten. De VVD-fractie zal tegen het wets ontwerp stemmen als de Kamer het amendement van de heer Portheine de staatsdeelneming in de olie winning te schrappen, verwerpt. Die verwerping staat al bij voorbaat vast, j gezien de houding van de Kamer-1 meerderheid. Mr. Portheine vreesde :met de „oliewereld", dat de nieuwe wet de slechtste petroleumwet ter wereld zal worden. Hij verweet mi nister Den Uyl met zijn wijziging inzake de staatsdeelneming in de oliewinning een doctrinair-socialis- tisch stempel op het ontwerp te hebben gedrukt. Het particulier ini tiatief wordt zonder noodzaak ver- drongen. De staat wil het risico van de opsporing van delfstoffen aan de oliemaatschappijen overlaten, maar wel aan de lucratieve winning deelne- |men. Daarmee geeft de staat blijk van een profiteurshouding. Mr. Port heine wees ook op de concurrentie van de ons omringende landen, die geen mogelijkheid van staatsdeelne ming in hun wetgeving hebben opgeno- men. maar wel gunstige financiële voorwaarden vaststelden en ruime aanmoedigingspremies verstrekken. Zuidslavische president in Rusland MOSKOU De Zuidslavische president Tito, die op het ogen blik een bezoek brengt aan Mos kou, heeft gisteren het idee om een organisatie in het leven te roepen als rivale van de Verenigde Na ties bestempeld als 'schadelijk'. Hiermee veroordeelde hij het plan van de Indonesische president Soekarno. Tit© heeft interessante verklaringen! afgelegd, waarin duidelijk de neutrale positie, enerzijds de verhouding tus sen de V.S. en Rusland en anderzijds de betrekkingen tussen Peking en Moskou, naar voren komt. Terwijl zijn gastheer, president Mi- kojan de Amerikaanse politiek in Viet-1 waarvan de bouw na 1 juli -nuu nam en de Dominicaanse republiek begint, zal uitgerust moeten worden scherp afkeurde onthield de Zuidslavi-'met een kelder die dienst kan doen schfrrpues,dfnt 2,cH van enige kritiekals schuilkelder bij luchtaanvallen. De op Washington. !Westduitse Bondsdag heeft een desbe- Stap terug De heer Van der Peijl (c.h.), die het betreurde dat zijn geestverwant I oud-minister Andriesscn de natte mijnwet niet op het droge heeft I kunnen krijgen, vond de invoering van een eventuele staatsdeelneming in de oliewinning een „stap terug". Er is een scala van andere mogelijkhe den om de staat aan z'n trekken te doen komen. De overheid moet zich niet op het terrein van de direkte deelneming begeven, gezien de grote financiële risico's. Met de heer Port heine vreesde de c.h. spreker, dat de staatsdeelneming de aantrekkelijk heid van het Nederlandse deel van het continentale plat kan verkleinen. De heren Blaisse (kath.v.) en Geel kerken (a.r.) stelden zich, zoals ge zégd, positief op ten aanzien van de staatsdeelneming. Maar, zo voegden zij eraan toe, het nemen van risico's moet voor de oliemaatschappijen aan trekkelijk blijven. Er moet sprake zijn van een evenwicht tussen parti culier initiatief en staatsbemoeienis. Met de heer Van der Peijl wensten zij de Kroon geen vrij mandaat te geven voor de vaststelling van de vergun ningsvoorwaarden en voor beslissin gen over het al of niet deelnemen van de staat. Daarom stelde de heer Blaisse bij woningen amendement voor alle desbetreffende (algemene maatregelen van bestuur BONN. Elk huis en elk kantoor aan beide Kamers van de Staten compromis, dat alleen spreekt. een onderzoek naar de mogelijkheid j van staatsdeelneming aan de explora tie. Ook de heer Oele (soc.) kwam met amendementen. In één daarvan stelt hij voor via vergunningsvoorwaarden staatscontrole op het overgaan van aandelen in vreemde handen mogelijk te maken. Een tweede amendement- Oele beoogt het verlenen van een winningsvergunning afhankelijk te maken van een daaraan voorafgaande verlening van een opsporingsvergun ning. Vermeld zij nog. dat de GPV-er Jongeling aan het oorspronkelijke wetsontwerp-Andriessen de voorkeur gaf boven de gewijzigde versie (Den Uyl). Hij meende, dat de huidige bewindsman van economische zaken bezig is de kip met de gouden eieren te verscheuren voordat het beestje ook maar één ei heeft gelegd. Het debat zou vandaag worden voort- Eerste gesprek via Early Bird vanuit Rotterdam ROTTERDAM Het eerste parti culiere telefoongesprek via de Ameri kaanse satelliet Early Bird is vanuit Nederland gevoerd en wel door de president-directeur van het Neder landse bedrijf van Mobiloil te Rotter dam, de heer D. J. Freeken. Hij sprak gedurende twintig minuten met een van de directeuren van de raffinade rij in Ferndale (Washington). De Westduitse Bondsdag heeft zijn goedkeuring gehecht aan het akkoord van de landen der Europese gemeenschap tot fusie van de ministerraden en execu tieven van de EEG. Euratom en EGKS. Een afgevaardigde stemde tegen. Prins Bernhard is gisteren van Soes- terberg opgestegen voor een rondvlucht van vijftig minuten in een Jet Falcon, een tweemotorig straalvliegtuig, gebouwd door de Franse fabriek Dassault, die ook het militaire straalvliegtuig Mystère heeft gebouwd. Tegenvaller voor Tsjoe en Soekarno Wegens moord op kostbaas naarde agressie in Noord-Vietnam, aldus president Mikojan. Ook West- Duitsland kreeg van hem een veeg uit de pan. Volgens Mikojan is de vor ming van een multilaterale kernmacht of een Atlantische kernmacht bedoeld om West-Duitsland van atoomwapens te voorzien en om de vestiging van normale diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland te belemmeren. Schuilkelders onder alle Westduitse In het ideologische conflict tussen de Russen en Chinezen neemt de president een neutrale positie in door als zijn mening te kennen te geven, dat een internationale communistische conferentie, onmogelijk is zolang er geen basis van overeenstemming is gevonden. Zo'n conferentie, die door de Sowjetunie wordt voorgestaan, is bedoeld het ideologische geschil voor te leggen aan alle communistische landen. Het grootste deel van Tito's toe spraak. die o.a. aanhoord werd door partijleider Brezjnef, premier Kosygin, partijsecretaris Soeslof en door ande- re leden van het partijpersidium. was gewijd aan de huidige crisis in dej V.N.. „die verlamd is op een ogenblik i dat zij onontbeerlijk is". Voor Tito had Mikojan het woord gevoerd. Hij hekelde vooral de Ame-j rikaanse politiek in Vietnam. „Dej V.S. gedragen zich als een internatio-j naai politieagent en plegen ongeëve- Sow jetkomplot in Irak verijdeld? BAGDAD Dagbladen in Bagdad j hebben gemeld, dat de veiligheids dienst van Irak. een buurland vanl Perzië, Turkije, Saoedi-Arabië en Sy rië. een communistisch spionagekom- plot heeft opgerold. Het centrum van dit komplot zou de stad Mosoel in Noord-Irak zijn geweest. De gearres teerde communisten zouden bekente-! nissen hebben afgelegd, dat ..dej Iraakse communistische nartij een ge heim plan had opgesteld om de ont wikkeling van Noord-Irak te beiem-j meren." De communisten waren tevens van! plan „gezagsgetrouwe burgers in Noord-Irak te terroriseren en wel met name hen die zich hebben gekant tegen de op afscheiding van de Iraakse staat gerichte beweging van Moella Moestafa Barzani (de leider deri Koerden)". I treffend wetsontwerp goedgekeurd. De regering betaalt een kwart van de kosten, die op 360 mark per inwoner voor de huizen en op 100 mark per arbeidskracht voor de zakengebouwen geschat worden. Voorts wordt elke Duitser verplicht eerste hulpmateriaal, verduisterings materiaal, zandzakken, gasmaskers en noodrantsoenen in huis te hebben. Vanaf 1 januari krijgt de bevolking vier jaar de tijd om deze dingen aan te schaffen. Generaal voor te leggen, 'binnen der tig dagen zouden de Kamer, of ten minste een vijfde deel van de leden, om parlementaire, dus wettelijke be krachtiging van de betrokken maatre gel kunnen vragen. Gebeurt dat niet, dan treedt de maatregel na die dertig dagen automatisch in werking. Het amendement-Blaisse was medeonder- tekend door de heren Gele (soc.) en Geelkerken (a.r.) De heer Geelkerken voegde er nog een eigen amendement aan toe. Daar in wordt gesteld, dat voor elk opspo ringsonderzoek waartoe de staat of een staatsinstelling het intiaitief neemt, een voorafgaande machtiging bij de wet vereist is. Het wetsontwerp Vriendelijk gebaar King gebruiken is: u zelf een dienst en een genoegen doen. King presenteren is een vrien delijk gebaar waarmee u an deren deelgenoot maakt van uw ervaring: dat natuurzuivere King 't beste dagelijkse middel is ter opwekking en verkwikking. CAIRO Premier Tsjoe En-Lai van communistisch China, president Soekarno van Indonesië, president Ajoeb Khan van Pakistan en presi dent Nasser van Egypte hebben giste ren in een communiqué verklaard dat het uitstel van de Afro-Aziatische conferentie in Algiers „geen neder laag" is en zij hebben er bij de Aziatische en Afrikaanse landen op aangedrongen hun volledige steun te geven aan een conferentie in novem ber. De strekking van het communiqué wijst echter uit, dat Nasser geweigerd heeft zich bij Tsjoe of Soekarno aan te sluiten in hun houding ten op zichte vam resp. de VS en Maleisië. De Egyptische president onthield zich van kritiek jegens de Amerikanen en hij gaf Soekarno evenmin zijn steun in diens strijd tegen de Maleisische federatie. Premier Tsjoe is intussen naar Pe king teruggekeerd. Op het vliegveld van Cairo zei Tsjoe tegen verslagge vers: „Ik ben blij en zeer mee ingenomen dat ik gedurende mijn verblijf in de Egyptische hoofdstad in de gelegenheid ben geweest vriend schappelijke besprekingen te voeren GRONINGEN Met ontzetting met de presidenten Nasser, Soekarno en Ajoeb Khan over de tweede Azia tische-Af rikaanse conferentie en an- jdere zaken van gemeenschappelijk De Indonesische minister van bui- heeft"de'*33 "jarige Italiaan "v'ito" P* tenlandse zaken dr. Soebandrio heeft afkomstig uit Ruoti en in Groningen in een vraaggesprek met een vertegen-werkzaam als machine-bankwerker, woordiger van het Persbureau voor I gisteren kennisgenomen van een eis het Midden-oosten verklaard dat hij tegen hem van twintig jaar gevange van de „kleine topconferentie" in nisstraf. Hij wordt ervan verdacht op Cairo opdracht heeft gekregen een reis| io februari zijn kostbaas, de 71-jarige te maken naar de hoofdsteden van p. van Dijk. in diens woning te diverse Arabische en Afrikaanse lan- hebben vermoord, den om daar de doelstellingen van de „Sterke manBoumedienne ALGIERS In de eerste redevoe ring die kolonel Boumedienne, minis ter van defensie en de „sterke man" van het nieuwe bewind, heeft gehou den, heeft hij gereageerd op de buitenlandse kritiek op zijn politieke opvattingen. „In Algerije is geen sprake van militarisme, fascisme of reactie", zo zei hij. „Wij hebben uit het buitenland geen adviezen nodig over de opbouw van het socialisme." Hij sprak met verachting over de Franse, Chinese en Egyptische 'advi seurs, die Ben Bella omringden en naar zijn mening in de meeste geval len zeer sterk links waren georiën- <?°Q 0 iT 0 0 Sunkist citroenen zijn thans volop verkrijgbaar I vevtu44efyfruit uit tcfrruié' l President Josef Kasa- voeboe van Kongo heeft in Leopoldstad een grote parade afgenomen, ter herdenking van het feit, dat Kongo vijf jaar gele den onafhankelijkheid verkreeg. Hij was ge kleed in een nieuw blauw generaalsuniform met ge le strepen en een rode sjerp. Een van de drie langs marcherende or kesten speelde de „Onaf hankelijkheids - cha - cha cha", gecomponeerd in 1960. Er deden zich geen incidenten voor. I De Britse contraspio nage heeft een poging van een Canadese televi siemaatschappij ontmas kerd om buitenlandse di plomaten in de maling te nemen door hen zoge naamd geheime docu menten te koop aan te bieden. Leden van het tv- station belden ambassa des in Londen op. maak ten een afspraak en stonden met verborgen camera's op de afgespro ken plaats te wachten. Men wilde aantonen, dat het nog steeds mogelijk is, in geheime documen ten te handelen. Iedereen zet zijn auto in Rome neer waar hij wil. De plaatselijke poli tie is in staking gegaan. Van de gebruikelijke scherpe controle op het parkeren in de Italiaanse hoofdstad was gisteren en vandaag geen spra ke. De vuilnismannen zijn ook in staking. De gemeente heeft een be roep gedaan op de Ro meinen hun vuil stevig in te pakken als ze het buiten de deur zetten. Het vuil zal met vracht en politieauto's worden opgehaald. Dc vuilnis mannen eisen onder an dere, dat de emmers voortaan buiten zullen worden gezet, zodat ze niet meer de woningen binnen hoeven. I Een portret van de hertog van Olivares, ge schilderd door de be roemde Spanjaard Velas quez. bracht gisteren in Londen een half miljoen gulden op. Voor een uit 1616 daterend schilderij van Rubens, dat een vrouw en een jongen bij kaarslicht voorstelt, werd 160.000 gulden betaald. komende Afrikaans-Aziatische confe rentie van Algiers uiteen te zetten, Over de verhouding tussen de Afri kaanse en Aziatische landen merkte hij op dat er bepaalde Afrikaanse leiders zijn. die denken het zonder Azië te kunnen stellen. Maar dit was een onjuiste opvatting. De volkeren van beide werelddelen moesten ge zamenlijk streden wilden zij niet be zwijken onder het juk van het kolo nialisme. Soebandrio zei voorts dat de bescher ming van de Sowjet-unie geen vol doende waarborg meer vormt in de strijd tegen het kolonialisme. Tien jaar geleden bood het feit dat de Sowjetunie aan de kant van de onder drukte Afrikaanse en Aziatische lan den stond, alleen al bescherming tegen het kolonialisme. Maar dit was nu geen voldoende garantie meer. ALBANY (VS) Met ingang van i juni van het volgend jaar zal elk pakje sigaretten, dat in de staat New teerd. Zij verlieten het land na de York wordt verkocht, staatsgreep of zijn ondergedoken. „Drie jaar lang", aldus Boumedienne, „was het land vol met avonturiers, die zich adviseurs noemden, die el ders van de revolutie een chaos hadden gemaakt en die probeerden Algerije te gebruiken als proefterrein voor hun experimenten." Het nieuwe bewind, zo menen waarnemers, heeft in de binnenlandse politiek een beslist anti-communisti sche weg ingeslagen, terwijl het op buitenlands gebied de links-georiën teerde politiek van oud-president Ben Bella voortzet. Fidel Castro heeft hetj nieuwe regime een „fascistische en reactionaire militaire dictatuur" ge noemd. President Anastas Mikojan van del Sowjetunie heeft commentaar gege-1 ven op de staatsgreep van de negen tiende juni in Algerije. Hij zei, dat het Algerijnse volk, dat een socialisti sche weg naar ontwikkeling heeft gekozen, langs deze weg zal voort-, __TTf,_„T gaan. BRUSSEL Twee van de drie grote politieke partijen in België btaking op schepen (hebben het voorstel van kabinets- -p^ I formateur prof. P. Harmei voor r O IPTQ 111 'een ..^gering van nationale unie" A aööaglGl O 111 van de hand gewezen. De socialis tische partij deelde de formateur |mede, dat zijn ontwerpprogram ma voor een dergelijk kabinet op brede basis, bestaande uit rooms- katholieken, socialisten en libera len, te vaag is wat betreft de socia le, economische en financiële po litiek. De liberale partij deelde mede niet aan een dergelijk kabinet te willen deelnemen omdat dit „ongewenste compromissen" met zich zou mee brengen. De voorzitter van de liberale partij voor vrijheid en vooruitgang. O. Vanaudenhove, verklaarde wel te wil len deelnemen aan een regering met De verdachte werd bijgestaan, behalve door de verdediger, door de Groninger ijsfabrikant A, I. Talamini. Deze zette de uitvoerige verhoren van de veertien getuigen over in voor de verdachte begrijpelijke (Italiaanse) taal. De voor geschiedenis kwam tijdens de rechtzitting als volgt naar voren: De Italiaan had een huwelijksadverten tie geplaatst, waarop onder andere een 23- jarige Groningse kassière was ingegaan. Bij de kennismaking had verdachte aan vankelijk gezegd, dat hij Zuid-Ameri kaan was en ir- Groningen wilde stude ren. De eerste kennismaking vond plaats in het huis van de kostbaas. De volgende dag had de heer Van Dijk het meisje gewaarschuwd voor de buitenlander, die hij gevaarlijk noemde. Het meisje had het toen weer uitgemaakt. EIGEN MES Verdachte ging, nadat hij een (blauwtje had gelopen, naar zijn kost baas toe en riep hem ter verantwoor ding. Volgens verdachte zou de heer Van Dijk aan tafel hebben gezeten en een mes hebben gegrepen. Bij de worsteling die volgde, zou Van Dijk door zijn eigen mes zijn getroffen. De Italiaan heeft deze lezing de gehele tijd volgehouden. Diverse getuigen verklaarden echter, dat de Italiaan een stiletto had gehad, ermee had geschermd en naar huis was gegaan met de bedoeling wraak te nemen. De officier geloofde hen meer dan de verdachte. De verdediger vroeg vrijspraak. LUXEMBURG Jean Fohrmann, socialistisch lid van het Luxemburgse parlement, is woensdag gekozen tot negende lid van het Hoge gezagsorgaan de Europese gemeenschap voor kolen staal. Hij is de opvolger van de onlangs overleden Belg Paul Finet. Fohrmann is vice-voorzitter van het Europese parlement en burgemeester van Dudelange. ten zijn van een etiket met de tekst: „WAARSCHUWING. Buitenspo rig gebruik is gevaarlijk voor de ge zondheid". Dit voorschrift staat in een wet, die j gisteren werd ondertekend door gou- verneur Nelson Rockefeller. Indien een sigarettenfabriek een dergelijk etiket niet op de pakjes bevestigt, kan Een 30-jarige Westduitser heeft be de fabrikant veroordeeld worden tot|.kend. °P,,2? bl^ het sedenkte- maximaal één jaar celstraf. Het Ame-fe ^eisMnthurm een aantalroa».te i hebben vernield. De man zei geen anti- rikaanse Congies overweegt een semietische motieven te hebben, maar P soortgelijke wet voor geheel de Vere- alleen de aandacht op zich te hebben nigde Staten in het leven te roepen. 'willen vestigen. driepartijen-regering de liberalen voor een groot deel het reeds eerder gesloten akkoord tussen de rooms- katholieke en socialistische partij over de grondwetsherziening ter vast legging van de taalgrens in België zou den moeten overnemen. Deze taalgrens verdeelt het land in een Nederlands en Franstalig gedeelte met afzonder lijke regelingen voor een tweetalig re°ime in Brussel. Voorzitter L. Collard van de Belgi sche socialistische partij zei in ant woord od vragen dat de BSP bereid is een andere regeringsformule te on derzoeken. echter op basis van het grondwetsakkoord. Beide partijen zijn dus bereid een coalitie aan te gaan met de ehrist?liike volkspartij. De CVP. waartoe formateur Harmei behoort, is de enige geweest die onvoorwaardelijke steun aan hem heeft toegezegd. Nu echter een kabi net op brede basis definitief van de baan is zijn de kansen voor een voortzetting van de huidige rooms- rode coalitie groter dan ooit. De Belgische kabinetscrisis, ontstaan na de zware nederlaag bij de verkiezin gen van 23 mei van de regeringspar tijen duurt al vijf en halve week. NEW YORK Negen scheepvaart maatschappijen zijn ernstig getroffen door een staking van het machineka- merpersoneel, die eisen betreffende hofl|re pensioenen eerst ingewilligd wililn zien voordat zij weer gaan varen. In totaal liggen 112 schepen in Amerikaanse havens die niet kunnen vertrekken. Zeventienhonderd passa giers die met de United States naar Europa zouden reisen kregen te horen dat het vertrek is uitgesteld tot zaterdag. Ook de Argentina, die met 500 passagiers een reis naar Zuid- Amerika zou maken, kan niet ver trekken. Volgens bemiddelaars zal de een programma „waarin de° grondwet staking niet lang duren omdat eenlelijke vrijheden worden gewaar- akkoord over het geschil mogelijk borgd" Hij doelde hiermede op het lijkt. 'feit, dat bij de toetreding tot een

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5