Spectaculaire taptoe besluit Sleuteldagen Weekagenda De Natuurvriend Leiden: al 35 jaar „achter glas" Braderie trekt veel mensen „Leidse school" begrip bij alle aquarium- en terrariumhouders Weer 9 gediplomeerde be j aardenhelpsters Drie prachtige osen muz -NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DONDERDAG 1 JIXI 1965 Donderdag Zaal Koningskerk, 7.30 uur: opening mertentoonstelling ruilclub Koningskerk door ds. L. Kievit Doezastraat en Vijf-meiplein: braderie (t.g.v. lustrum universiteit* Gehoorzaal. 8 uur: concert Jeugd-ka- merorkest oi.v. Henk Briër. t.g.v. lustrum universiteit. Pieterskerkplein, 9 uur namofficiële opvoering Tijl Uilenspiegel, t.g.v. lustrum universiteit. Feestterrein Oud-Hortuszicht Witte Singel: van 5 uur af geopend (t.g.v. lus trum universiteit) Garenmarkt, 8.30 uur voorm.: vertrek K. en O.-excursie naar Zuiderzeewerken Doelenkazerne, 4 tot 6 uur: receptie t.g.v. derde lustrum van de militaire koksschooL Leiderdorp: oude Marijkeschool. Hoofd straat, 7.30 uur: stichting Muziekschool Leiderdorp, uitreiking einddiploma's. Noordwyk-Binnen: Herv. kerk. 8 uur: uitvoering Halleluja Katwijk aan Zee en Cantate Domine Noordwijk. o.l.v Johan Admiraal, orgelbespeling door Piet van Egmond. Den Haag: Kon. Schouwburg 8.15 uur: Residentie-Orkest en Ned. Kamerkoor uitvoering van Don Giovanni van Mozart. Vrijdag Pieterskerk. 1.45 uur: rectorale rede verlening van vier ere-doctoraten ope ning van universitaire lustrum 1965. Doezastraat en Vljf-meiplein: braderie (t.g.v. lustrum universiteit). Den Burcht. 8 uur* feestavond De Na tuurvriend t.g.v. zevende lustrum Scheveningen: KurzaaL 8.15 uur; operaconcert, met Omroeporkest. Zaterdag Technische school Haagweg, 9 en 10.30 uur: diploma-uitreiking. Oude Vest 13, 8 uur: CJ.V. De Valk. slotfestijn. Gehoorzaal. 11 uur: studium generale voor reünisten en civis. prof dr B W Schaper over „De revolutie van het Westen". Zuiderkerk, 8 uur: concert Lyra Aca demica. Pieterskerkhof, 8.30 uur nam.: opvoe ring Tijl Uilenspiegel voor reünisten en Katwijk aan Zee: Boulevard. 1.30 uur: nat. mars- en drumbaadconcours Bond Chr. Muziekverenigingen in Ned., 8 uur parade en défilé. 10 uur vuurwerk op Zuid-Boulevard. Den Haag: Zuiderpark, 8.15 uur: Hon gaarse volksdansen. Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Ned. Kamerorkest. Films Films van donderdag af Camera (2.30. 7 en 9.15 uur): Anna (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Het loon van de angst (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Politiepost Reeperbahn (18 jaar). REX (2.30, 7 en 9.15 uur): Goliath en de gemaskerde ridder (14 jaar). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Kare John (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Laat ze maar schieten (14 jaar). Welke apotheek? Doeza-apotheek, Doezastraat 31. tel 21313, en Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085. De dienst van apotheek Van Breest Smallenburg Leiderdorp wordt waarge nomen door de Haven-apotheek De dienst van de apotheek Voorschoten wordt zondag 27 juni van 8 tot 22 uur waargenomen door de Doeza-apotheek De Oegstgeester apotheek is geopend. Tentoonstellingen Zaal Koningskerk, einde Koningstraat: tentoonstelling ruilclub Koningskerk. op 2 juli van 210 uur en 3 juli van 10—9 Hortus Botanicus: tentoonstelling van hedendaagse Ned beeldhouwkunst, Tijds beeld '65, tot 6 sept., 1021 uur. itijksmuseuLO Volkenkunde. Steenstr tentoonstelling Univisie 65, t.g.v lustrum Universiteit, oeeld van het dage. lyks werk v«.r de Leidse universiteit tot ongeveer 13 september, 105 u„ op zondag van 15 uur. De Lakenhal, tentoonstelling Foto en tlm, resultaten vaD foto- en tilmwed- strijd t.g.v. lustrum Universiteit, tot en met 18 juli, 10—5 uur. juni af, 10 tot o uur De Lakenhal: tentoonstelling Eigen Werk. kunstwerken van de Leidse cives academicae t.g.v lustrum Universiteit en met 18 juli, 105 uur. asscnaar: kunstzaal Heuff. Hoflaan 7: tentoonstelling van schilderijen van Dirk Breed en fcerfamlek van Koen Mertens (van 26 juni 4 uur tot en met 15 juli, dagelijks van 10—5 uur, boven op vrijdagavond 810 uur, 's zon dags alleen na afspraak. Postchiivennieuws Leiden LEIDEN Wedvlucht van Chateaureux a -v d Ussei. 4. L v d Nleuwendijk 5. ce. 6. H van Riet, 7. J Schouten. 8. 3 icnburg. 9. J van Alphen s r d Hoogt. 11. L t Dijk-v d Hoogt. 17. P van Egmond. 1 v d IJssel. 19. J van Alphen sr. 20. J Alphen sr. 21 J Schouten, 22. J Schou 23. E J v d Loo, 24. J van Alphen sr. LEIDEN Op 13 juli zal het 35 jaar geleden zijn, dat tien Leidse bezitters van aquaria en terraria ten huize van de heer W. Zwart be sloten tot de oprichting van een aquarium- en terrariumhovudersver- eniging, die zij de toepasselijke naam van „De Natuurvriend" gaven. Het eerste bestuur, gevormd door de heer W. Zwart (voorz.), mevrouw W. Arends (secr.) en de heer J. Lan- gezaal (penm), was van meet af aan zeer actief. De vereniging zag haar ledental gestadig groeien. Men sloot zich aan bij de Ned. bond „Aqua Terra". Tot de activiteiten behoort de uitwis seling van de ervaringen bij het kweken van bijzonder plantenma-teriaal. waardoor de kwaliteit hiervan op een steeds ho ger peil werd gebracht. Hierop aanslui tend gingen de leden aandacht schen ken aan het inrichten en beplanten aquaria. TROTS Men ontwikkelde samen en in ver eniging een bepaalde architectuur et techniek, die in de nationale aquarium houderskringen nu algemeen bekend is als „de Leidse School". Daarop is „De Natuurvriend" uiteraard bijzonder trots. Vrij spoedig na de oprichting werd ook aan propaganda aandacht besteed. Eerst door het plaatsen van aquaria in etal daarna door het organiseren van enige Leiden unieke tentoonstellingen de kassen van de Hortus Botanicus. Door deze steeds fraaier ingerichte ten toonstellingen kreeg ..De Natuurvriend" ook internationale bekendheid en bevon den zich onder de bezoekers steeds weer vele „aquarianen" uit enkele Europese landen zelfs uit de Verenigde Staten. Tot de hoogtepunten in het verenigngs- beetaan behoorden in 1957 de organisatie van zowel de bondsdag van ..Aqua Ter- i" als het internationaal congres aquariumhoudersverenugingen die beide iucces werden. RECORD Ter gelegenheid van genoemd congTfs organiseerde „De Natuurvriend" in menwerking met de vereniging „De Leidse Aquariumvrienden" een groot se tentoonstelling in Hortus, die het record aantal van ruim 33000 bezoe- De voorbeeldige wijze waarop ..De Na tuurvriend" kennis overdroeg, vond zijn erkenning bij het zilveren jubileum in juli 1955 in de vorm van een koninklijke onderscheiding en het erelidmaatschap „Aqua Terra" voor voorzitter W Zwart. PRESTATIES Individueel kwamen verscheidene leden tot bijzondere prestaties. Zo verwierf b.v. de heer A. v. Gijzenij in '52 met zijn aqua- het kamp.schap van Ned. en zagen de heren J. van Welzen, D. Piket en J. Visser resp. in 1949, 1953 en 1959 hun aqurium tot de mooiste van het jaar aangewezen. Laatstgenoemde met het tot heden nog niet gebroken record an 182 punten- De vereniging kenmerkt zich even eens door een grote kern van trouwe leden, waarvan velen reeds meer dan 25 jaar lid zijn. Thans zijn er 160. Men heeft als erelid te boek staan ex-burge meester jhr mr F. H. van Kinschot, zelf ook een terzake kundig „aqua- Het huidige bestuur wordt gevormd door de heren W. Zwart (voorz.). A. de Jong (seor P. Geertsma (penn A. Abcouwer (vicevoorz.), Th. de Groot (2e secr.), A. van Gijzen (2e pern, iJ. Vis ser (comm. mater.) en G. Vermey (biblio thecaris). Daar het bestuur en de leden de herdenking van het zevende lus trum niet ongemerkt voorbij wilde laten gaan, kreeg een jubileumcom missie (C. F. Hansen, W. F. Blom en A. Gijzenijtot taak een en an der voor te bereiden. Als gevolg hiervan zal het 35-jarig bestaan morgenavond in de grote zaal van De Burcht op luisterrijke wijze wor den gevierd. Onder meer werken mee Sempre Avanti's Jong en Jolig en The Hot Jazz Band. EEN voorbeeld van de „Leid se school", zoals dat vo rige week zaterdag op een na tionale tentoonstelling in Haar lem te zien was in het aqua rium van een Natuurvriend- Prot. opleiding Bejaardenzorg Nu al 22 dames in tweede klas LEIDEN Onder grote belang stelling heeft de regionale commis- der Stichting Protestantse Op leiding Bejaardenzorg gisteravond in de aula van de chr. nijverheids school „Boshuizen" aan een negen tal dames, dat de tweejarige cursus voor bejaardenhelpster met een suc cesvol examen had bekroond, het diploma uitgereikt. In zijn welkomswoord richtte secreta ris H. Schoonderwoerd - voorzitter W. G. Aldershof was verhinderd - zich in het bijzonder tot de directies van de prot. chr. bejaardentehuizen uit Leiden e.o., mej. E. Koning, afgevaardigde van de Stichting Ned. Federatie voor Bejaar denzorg, mej. M. C. Visser, directrice Grote show op LFC-terrein LEIDEN De Leidse Sleutel- dagen zijn gisteravond met een feestelijke taptoe op het LFC-ter rein afgesloten. Het weer was goed, een beetje fris wel. maar heel geschikt voor een dergelijk openluchigebeuren. Hoewel Lei den niet in drommen was uitge lopen, stonden er toch heel wat belangstellenden achter de hek ken. Natuurlijk liepen en zaten (op de tribune) er ook veel stu denten. K,en G. Drie korpsen hebben deze taptoe verzorgd. ..Kunst en Genoegen", het wijd en zijd bekende Leidse gezelschap dat het kijkspel opende, liep weer allerlei marsfiguren: gewone, versnel- en vertraagde tempo's, waarbij de stipte gelijkheid van bewegingen als uiting van niet falende discipline op viel, en vaak een bewonderend applaus uitlokte. De muziek van pijpers, noor- nisten en tamboers, keurig verzorgd, was met al die bewegingen «nauwkeu rig gesynchroniseerd. Engelsen gepluimde helmen, rode jacks breed- esde zwarte broeken. Het was de Royal Deagoon Guards-band van het Britse Rijnleger, die op één dag de reis heen en weer maakte en in de nacht eer naar Munster zou terugkeren. De kleurige militante guards be speelden uiteraard echte Engelse brass. instrumenten. Verder waren er een paar trommen en nog wat ander slag werk bij. Van de stipt uitgevoerde figuren vormde vooral de draaiende ster een boeiend schouwspel. De mu ziek klonk uitstekend en het lichte geestige genre ontbrak daarbij niet. Mariniers Tot slot marcheerde de Mariniers kapel in witte broeken net terrein op. Daar de lichten tijdelijk waren gedoofd, maakten de laaiende, ro kende fakkels een fantastische in- Het vermaarde ensemble toonde me nig staal van knap vakwerk en, stil staand of in beweging, speelden de tamboers en pijpers, of de harmonie kapel allerlei marsen en bekende lie deren, vanzelfsprekend ook het „Io De afgelopen sleuteldagen hebben wel duidelijk de veranderde, gemo derniseerde verhoudingen tassen de universitaire gemeenschap en de stad Leiden geaccentueerd. Deze grote, spectaculaire taptoe was wer kelijk een hoogtepunt. Joh. van W. van de chr. nijverheidsschool, cursus leidster zr. A. I. Ph. Jager en docenten. Alvorens tot de diploma-uitreiking over te gaan, maakte mej. Viser gewag van haar respect voor de geslaagden, die na hun normale dagtaak twee jaar lang éénmaal per week vier uur achtereen de lessen volgden. Zij wees er nog op, dat door het nog steeds toenemende aantal bejaarden en bejaardentehuizen er steeds groot gebrek is aan vakkundige bejaardenhelpsters. Zij sprak de hoop uit. dat de 22 dames, die naar het twee de cursusjaar zijn overgegaan, volgend jaar allen voor het examen zullen slagen. Nadat zij de diploma's aan de negen geslaagden had uitgereikt, spelde zuster Jager hen het bijbehorende insigne op. en mochten genoemde 22 dames hun overgangslijst in ontvangst nemen. JOOP WESTBROEK: SPDRT „Validen vinden hun gezondheid gewoon (Van onze sportredacteur) LEIDEN „De valide sportlieden accepteren hun gezondheid als iets vanzelfsprekends. Ze doen alles, ze kunnen alles bewegen en ze kankeren. Als je ze een groot aantal keren op de training het zelfde laat doen, worden ze narrig, lopen weg, komen niet meer terug of gaan via hun gemopper de zaak ondermijnen. Ze denken ook vaak alles beter te weten. Bij de invaliden kom je dat niet tegen. Die kan je van alles opdragen en ze doen het, ook al kost het vaak erg veel moeite. Ze nemen iedere moeilijkheid met een glimlach. Je krijgt ze gewoon niet aan het mopperen. Ze aanvaarden hun handicap, ze dwingen zichzelf ermee te leven en te doen en het uitvoeren van een opdracht betekent voor hen een overwinning. Trouwens het feit dat ze aan sport doen, is al een overwinning op zich". Met deze woorden tekent Joop Westbroek, sportinstructeur van het Leidse politiekorps en trainer/coach van de Nederlandse Invaliden Sportbond, het ver schil tussen valide en invalide sportbeoefenaren. Wat boeit deze sportman in hart en grote stoot gegeven aan de invaliden een wedervraag van dezelfde strek- reeds met kracht had ingezet. Hij werd king. De invaliden geven zich vol- helemaal ingeschakeld, ledig. In tegenstelling met de valide sportmensen stoppen ze niet gauw. Ze Omschakelen gaan door tot het uiterste en dat is voor een trainer vaak de moeilijkheid. Het probleem van Westbroek was invaliden om op sportgebied, maar h|j meeste weet het juiste antwoord op die Iaat- pakte ik ste vraag nog steeds niet. Zuivere sport „Je moet niet vergeten dat ze al een grote zelfoverwinning hebben geboekt. Daarom is het ook logisch dat ze zich volledig geven. Ze komen trouwens tot het sporten om zich helemaal uit te leven. De meesten hebben namelijk een zittend beroep. Ze kunnen niet an ders. Als hen dan geleerd is. dat ze ondanks die handicap toch aan sport kunnen doen, zijn ze vaak niet meer af te remmen. En weet je wat zo mooi is: zij bedrijven pure sport De nadruk ligt er bovenop en dat blijkt ook wel uit de blijheid waarmee ze aan sport Joop Westbroek betreurt het en hij is waarlijk niet de enige dat zo weinigen belang stellen in de sport van. voor en door invaliden. „Het merendeel der mensen ls te bang om te komen kijken. Maar dat moet niet. Het is heus niet aanstoot gevend. En als ze eenmaal de blij heid en de vrijheid van deze mensen hebben ervaren, zullen ze wel anders gaan piekeren". Hemzelf is het ook zo vergaan toen hij ongeveer acht jaar geleden plotse ling in de invalidensport verzeild raakte. Dat was toen de invaliden- sportclub De Sleutels een coach nodig had voor het volleybalteam ter ge legenheid van een groot zitvolleybal- toernooi in Leiden. Dat heeft toen de isen denken. „In het begin allemaal te zacht aan. Mis. schien was dat wel een soort mede lijden. Maar daar vragen ze toevallig helemaal niet om, want ze weten maar al te goed dat ze een handicap hebben. Het is voor hen juist de zaak hoe ermee door het (sport) leven te komen. Ze komen zich uitleven en gaan er dan ook tijdens de training al heel keihard tegenaan. Ze hebben mij ge woon in de harde richting geduwd. Het is nu zelfs een kwestie, dat ik me ten opzichte van de valide sport lieden moet omschakelen als ik er mee bezig ben". Joop Westbroek heeft dan ook ge probeerd de indoor Training opgang te laten krijgen in de invalidensport. Het werd een succes. Ze krijgen nu voor de grote wedstrijden ook een soort warming-upgelijk de validen. Toen hij in de invalidensport kwam was er maar één groep. Nu zijn er vier districten, die elke gelegenheid een toernooi te houden, aangrijpen. In Leiden is eens in de twee jaar het 3-oktoberfeest zo'n aan gelegenheid. Den Haag doet het om de twee jaar ter gelegenheid van Prinsjesdag, Dit jaar is Leiden weer aan de beurt Alles doen Bij de training laat hij ze alles doen. zoals sprinten (in de rolstoelen of zit tend op de vloer), wenden, buikspier oefeningen (heel noodzakelijk in ver band met de zittende beroepen) en techniek bijbrengen. Dat geldt vooral bij volleybal en tafeltennis, twee spor ten waarin Westbroek zelf ook triom fen heeft gevierd. Er is dan ook geen grotere genoeg doening voor hem denkbaar dan een overwinning van zijn tafeltennispupil (Cor Prins) of van zijn zitvolleybal- team. Dat laatste is menig valide team te sterk af. Deze valide volleyballers moeten dan op de grond gaan zitten en zich bij hun tegenstanders aanpassen. „Het leuke is dat zü zich niet snel kunnen verplaatsen. Als dat wel gaat z(jn ze vaak met hun handen te laat in de lucht om de bal weer te onder scheppen. want de reacties van de In validen zijn veel sneller. Ze zijn er trouwens helemaal op ingesteld. De sterkste teams van WS en Kangeroes zijn tot nu toe de enige geweest, die met veel moeite van de invalide vol leyballers hebben kunnen winnen. Het leuke is dat die ploegen met erg veel plezier als sparring-partner optreden". Actief Als men met Westbroek eenmaal over de invalidensport begint, is hij moeilijk te stuiten. Hij zegt niet zo veel. is erg bescheiden, maar als men hem eenmaal op dit punt aan het pra ten heeft, is hij van enthousiasme niet meer te hpuden. Het is ook een soort streven van hem de invaliden actief in de sport te houden en de validen er actief voor te interesseren. „Ze moeten er gewoon met hun neu» bovenop worden gedrukt". Dienend In zijn felicitatietoespraakje legde de heer Schoonderwoerd vooral het accen op de dienende taak. indachtig het voor beeld van de Heiland. Namens de Federatie voor Bejaarden zorg sprak mej. Koning haar vreugde uit over het feit, dat dit jaar weer 200 prot. chr. bejaardenhelpsters het diploma slaagden en dat er daarnaast ruim 1000 tweede-jaarscursisten zijn. Het diploma werd behaald door de dames B. N. Brans, W. T. Buys (met lof), M. P. Engelen, F. M. M. van Eijk, J. van der Horst, C. Noort, M. van Rijssel, G, Verkerk en H. Voor hout. LEIDEN De chr. technische school aan de Vijf-Meilaan is volgende week oensdag. 7 juli, om 3 uur en half 8 voor een ieder te bezichtigen. Obrechtstraatschool won tekenprijs LEIDEN De opening van de braderie op de Doezastraat. het Vyf-Mei plein en het Bevrijdingsplein mocht dan gistermiddag niet zoveel om he Iyf hebben gehad er reden wat studenten langs in het Glippertje de gezelligheid was er niet minder om. In de Doezastraat, waar de ruimte nu eenmaal veel beperkter is dan op de pleinen in Zuidwest, werd het zelfs zo druk. dat deze straat gisteravond voor het verkeer werd afgesloten ten einde kooplustigen rustig dc gelegenheid te geven de braderiekramen te bezoeken. Op de Doezastraat vrolijkte een bandje de boel nog eens extra op en op de pleinen kreeg een bandje ver- sterfung van een draaiorgel. Verschei dene middenstanders, die wij gister avond spraken, waren niet ontevreden over de belangstelling voor hun kra men. Zoals bekend, duurt de braderie >ori tot morgenavond 9 uur. Na sluiting zal Jong K. en G. mor genavond van 9 tot 10 uur op het Bevrijdingsplein een muzikale show Straattekenen De gezelligheid op Bevrijdingsplein Vyf-Meiplein in Zuidwest werd gistermiddag verhoogd doordat hier een straattekenwectetrijd werd gehouden, waaraan in totaal 60 scho lieren van tien scholen deelnamen. Ze waren onderverdeeld in groepen: tot groep I behoorden leerlingen van de eerste en tweede klassen van elke school 2; groep II omvatte leer lingen van de derde en vierde klassen en tot groep III behoorden leerlingen van de klassen vijf en zes. De chr. nationale school aan Obrechtstraat won met een totaal van 134 punten de schoolprijs: de Telders- kade-school werd tweede en de St. Antoniusschool derde. Individuele uitslagen: groep I: 1. Rita Werfkind, 2. Freddy Bos. 3. Leon van Duin: groep II: 1. Henik van Vliet. 2. Anja van der Zwart. 3. Jan de Meij; groep III: 1 Jan Stuifzand, 2. Fran cesco Hendriks, 3 Annemieke de J. F. de Boer verliet Ambachtsschool LEIDEN De heer J. F. de Boe., leraar algemene metaalbewerking en leraar van de machinisten-avondschool der Ambachtsschool aan de Haagweg, nam gistermiddag afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ir. I. Ruempoll, voorzitter van het bestuur, schetste de loopbaan van de heer De Boer. De scheidende leraar begon in 1917 als leerling-instrument maker. Daarna werkte hij by het Gas- meterbedrijf en vervolgens voer hy als machinist bij de koopvaardij. Ten slot te werd hij in 1943 leraar aan de Am bachtsschool. De voorzitter noemde de heer De Boer een bekwaam leraar met uitzonderlijke pedagogische kwalitei ten. Ook directeur D. Hartog wees op laatstgenoemde hoedanigheden. De heer De Boer kreeg zodoende alle moeilijke leerlingen op zijn dak ge schoven. Namens de collega's sprak de heer J. Fehse en ten slotte voerde nog iemand het woord namens St. Bernar- dus. waarvan de heer De Boer ver scheidene jaren voorzitter is geweest. De heer De Boer mocht van meer dan één spreker een geschenk in ontvangst Prof. Kuenen schoot niet gek bij opening „Crazy Owl Saloon" LEIDEN In de reeks van evene menten rond de viering van het 78e lustrum van de Rijksuniversiteit heeft de rector magnificus, prof. dr. D. J. Kuenen gistermiddag het instuifpunt „Crazy Owl Saloon' op het binnenplein van het Rijksmuseum van Oudheden officieel geopend. Hij deed dit op spectaculaire wijze. Na met een ruim honderd jaar oude postkoets van Van Gcnd en Loos te zijn gearriveerd, trok hij namelijk als een volleerd cowboy-scherpschutter een door de technici van liet Leger museum „gerestaureerde" originele colt om vervolgens met drie Iuidknal- lende en welgemikte schoten de ont hulling van het uithangbord met het opschrift „Crazy °wl Saloon" tot stand te brengen. Na de officiële opening, waarvoor het publiek eveneens veel belangstelling toonde, mocht deze „Far-West"-uitspan ning zich reeds direct in een zeer druk bezoek verheugen. De danstent bood nauwelijks plaats ge noeg om de danslustigen aan hun trekken te laten komen. Zij dansten op de muziek de „Nijenrode Castle Combo

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3