Nieuwe Leidse Goarant Kalm aan met de RTV-reclame TOSTI Geen beslissing inzake financiering landbouw HOFNAR Uitbetaling 1 pet vanaf vandaag Boelgarije trekt ook toeristen aan MINISTER VROLIJK: NOOIT OP ZONDAG Commentaar Snel fiat van Stichting Voorlopig nog geen 24 minuten per dag Regering lokte betoging in Pretoria uit Dorp wordt geleidelijk uitgeroeid Spaak staat achter de Gaulle Donderdag 1 juli 1965.46s.tc jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Koel weer De Bilt verwacht tot morgenavond. Half tot zwaar bewolkt met later plaat selijk enige regen. Vannacht zwakke tot matige, morgen matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen west en noordwest. Koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur) 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu Radioactiviteit is er oorzaak van: DEN HAAG In mei zijn 9100 nieuwe woningen gereedgekomen (In mei 1964 7381). In de eerste vijf maanden van 1965 kwamen, 41.800 huizen klaar tegen 33.600 in de eerste vijf maanden van 1964. <JEEF MIJ MAAR cJtocoladedwm/c Een verrukkelijke chocolodedronk met slechts 1% vet Fris en pittig vpn smook. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slonke lijn! (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Zo lang als eersi het overleg in de Stichting van de Arbeid heeft geduurd over de uit kering-ineens van twee procent, zo snel was men gisteren klaar met het advies over de beslissing die minis ter Veldkamp ten slotte heeft te ne men. Alle groeperingen binnen de Stichting van de Arbeid gingen ad hoe akkoord met de uitbetaling van 1 procent op dit moment en 1 pro cent na 1 december van dit jaar. Het advies aan het coliege van rijksbemiddelaars was hiermee una niem. gunstig. Ook ivat betreft de landbouw- en middenstandsvertegen woordigers en de groot-werkgevers in het CSWV, het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond, die zich tot het laatst verzet hadden tegen een uitkering. DEN HAAG Minister Vrolijk wil reclame in radio en televisie zo ge leidelijk mogelijk invoeren om een schokeffect te vermijden. Daarom zal men vooralsnog niet toekomen aan de voorgestelde 24 minuten reclame per dag. Hij zegt dit in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer ovcor de nota omroepbestel. Uiteraard zal de rege ring bevorderen dat in ieder geval op zondagen en andere christelijke feestdagen geen reclame zal worden uitgezonden. Minister Vrolijk schrijft dat er geen wijziging is gekomen in het voor nemen van de regering het over- gangsbestel omstreeks oktober in werking te doen treden. De minister vindt het nog wat vroeg om te gaan schatten welke bedragen ge moeid zijn bij de maximale bezetting van de zendtijd, aangezien nog geen vol doende inzicht is gekregen in de op brengst der reclame. De schattingen hier over lopen tezeer uiteen en het buiten land kan ook moeilijk als voorbeeld die- Wat de vergoeding aan de pers be treft kan minister Vrolijk meedelen dat het hem redelijk lijkt dat de zend gemachtigde 60 procent van de netto inkomsten uit de reclame ontvangt, wat inhoudt dat het percentage voor de peis zeker minder dan veertig zal bedragen. De regering, aldus de memorie van antwoord heeft meerma len gesteld dat zij oog heeft voor het grote belang dat uit hoofde van informatie en opinievorming - begrip pen die overigens een belangrijke rol spelen bij de beantwoording van de vraag wat onder pers moet worden verstaan - in een democratische maat schappij met de onafhankelijkheid en verscheidenheid van de pers is ver bonden. De verwachting bestaat voorts, dat de bedrijfstakken nu overal snel het overleg op gang zai komen en dat vr ij wel in elke bedrijfssector de 1 procent nog zoveel mogelijk voor de vakanties zal worden betaald. In een enkele be drijfstak, zoals de metaalindustrie, hebben werkgevers zich reeds met de uitbetaling van de 1 procent akkoord verklaard, zodat daar de uitbetaling op dit moment reeds kan plaatsvinden. Drs. D. Roemers treedt al in oktober af AMSTERDAM Het NVV heeft bekendgemaakt, dat zijn voorzitter drs. D. Roemers, te kennen heelt ge geven zijn functie reeds in oktober a.s. te willen neerleggen. Een jaar eerder, dan hij aanvankelijk van plan was. De heer Roemers heeft dit besluit geno men omdat reeds thans een geschikte kandidaat voor zijn opvolging naar voren is gekomen. Het is de 44-jarige heer H. Berends, thans secretaris van het NW. Hij zal door het verbondsbestuur worden voor gedragen aan een in oktober te houden buitengewoon congres. De aangesloten organisaties hebben tot 15 september de gelegenheid tegenkandidaten te stellen. Zoals bekend, treedt drs. Roemers af om gezondheidsredenen. Overleg Maatregelen Zij is evenwel van mening, dat eerder tot andere maatregelen dient te worden overgegaan om het economische klimaat voor de pers zo nodig te verbeteren als b.v. de afschaffing van de omzetbelasting dan de meerbedoelde compensatie. In dit verband wijst de minister er op dat ver lies van zelfstandigheid veelal aan ande re oorzaken moet worden toegeschreven dan aan de gevolgen van invoering van tvij reclame. Minister Vrolijk verwacht zelfs een structurele vergroting van de adverten tie-omzet. Vele leden van de commissie hadden gesuggereerd mencen van NDP en NOTU aan te trekken voor de ver zorging van de reclame in de ether De bewindsman is daar echter tegen omdat de te leveren arbeidsprestatie in geen verhouding staat tot de ver richte diensten. (Het is tenslotte zo dat de stichting minuten zendtijd ver koopt. terwijl de reclameboodschap door anderen vervaardigd wordt). Hij acht het verder niet wenselijk meer dan één deskundige uit perskringen in het bestuur van de reclamestich ting op te nemen. (Voor vervolg zie vag. 9) Voor ogen van haar man verdronken AVER HET algemeen mag worden gezegd, dat ons omroepbestel, ook voor zover het op bepaalde pun ten herziening behoeft, bij dit kabi net in goede handen is. Men weet trouwens, dat het vorige juist op dit gebied is gestruikeld. Het juiste inzicht komt ook uit in de matiging die bij de invoering van reclame betracht gaat worden. Er is beduchtheid geweest bij het kennis nemen van aantallen minuten. De betrokken bewindsman heeft te dezen aanzien duidelijk geruststellende woorden laten horen. Ook de uitslui ting van de zondag voor reclame zal goed vallen. Dat de minister echter afkerig blijft van het opdragen van de exploitatie der reclame aan de pers blijven wij betreuren. Ook daar om omdat de verlening van compen satie aan de pers, zoals de bewinds man nog altijd voor ogen blijkt te staan, hoezeer misschien zij de pers noodzakelijk welkom zal zijn, toch juist ook voor de pers altijd iets van een bijsmaak behoudt. Waaraan ons land behoefte heeft is aan een bestel voor radio en televisie als met aard en karakter van ons volk in overeenstemming. De erken ning daarvan vinden we in de voor nemens der regering terug. Daar naast is niet minder van belang een geestelijk gevarieerde dagbladpers, die wij gelukkig nog bezitten, maar het is geen onbedreigd bezit. De sug gestie, uit de perswereld aan de rege ring gedaan, om namelijk de pers met haar ruime ervaring op dit ge bied te benutten voor de exploi tatie van de reclame in radio en tv., zou een fraaie oplossing hebben be tekend. Zij is echter door de regering niet aanvaard. Temeer zal op de pers de taak rusten om haar positie in ons volksleven zo sterk te doen zijn als in overeen stemming is met de grote betekenis die zij juist in deze tijd heeft. Dat kan dan met name door de eisen die zij zichzelf stelt eisen ook naar karakter en bekwaamheid van wie aan haar werkzaam zijn. Het spreekt overigens vanzelf, dat daarnaast heel ons volk de ontwik keling op het gebied van radio en televisie met aandacht zal blijven volgen. JOHANNESBURG De Engels talige pers van Zuid-Afrika heeft eerste minister Hendrik Verwoerd er openlijk van beschuldigd de be togingen van enkele honderden Ne derlandse immigranten voor de am bassade van ons land in Pretoria te hebben uitgelokt. De Sunday Times, een blad met een zeer grote oplage, schreef, dat er weinig was. dat ..het emotionele, zwaar gechargeerde dra ma, dat kunstmatig door de natio nalistische pers was opgestookt", kon rechtvaardigen. Afrikaanse kranten vooral die waarin Verwoerd een machtige aandeelhouder is. begonnen onmiddellijk na de Neder landse gift aan het Defence and Aid Fund de veronwaardiging onder de Nederlanders in Zuid-Afrika aan te wakkeren. De organisatoren van de Ne derlandse vertegenwoordiging beweren, dat de betoging spontaan was. Maar E.E.G. zit weer muurvast Bij Baad van State Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg hebben gistermid dag in Den Haag de leden van de Raad van State ontmoet. We zien het paar hier met de oudste leden vanjde raad, v.l.n.r. mr. P. W. J. H.Wtort van der Linden, mej. mr. dr. A. E. Ribbius Pe- letter, mr. A: L. de Block, de heer von Amsbergprinses Bea trix en de vice-vresident dr. L. J. M. Beel. DEN HAAG, Boelgarije. evenals zoveel landen de de- viezeninbreng van toeristen niet versmadend, is bezig zich in het westen als vakantie land aan te prijzen en het meent dat ook in Nederland vakantieklanten voor Boel- 800.000 toeristen naar Boel garije. van wie door bemidde ling van „Balkantorist", ruim 173.000. waarvan 119.000 uit Oosteuropese staten en 54.000 uit het westen. Uit O.-Duitsland kwamen er 29.000, West-Duitsland 25.000, de Sowjetunie 20.000, Polen eenzelfde getal, Engeland 6000, de Benelux 3000, Frank rijk 2000, de Verenigde Staten 1000 en Zwitserland 2500. De hotelaccommodatie neemt snel toe. Zo wordt aan de kust van de Zwarte Zee een badplaats gebouwd met 2000 bedden terwijl ten zui den van de stad Boergas be gonnen is met de bouw van een badplaats met 45.000 bed- In het lopende jaar ver wachten de Boelgaren een miljoen toeristen. Er wordt op gewezen dat de formali teiten voor een bezoek aan het land vereenvoudigd zijn: voor een auto zijn noch trip tiek noch internationaal rij bewijs meer vereist: men krijgt bij de Boelgaarse lega tie in Brussel een visum voor een kleine vier gulden. Uit de Beneluxlanden verwacht men dit jaar 4000 toeristen. slechts twee jaar, waarvan het einde samenvalt met de voltooiing van het gemeenschappelijke landbouwbeleid op 1 juli 1967. België, dat voor grotere bevoegdheden van het Europese par lement is, verraste de vergadering door bij monde van minister Spaak te laten weten, dat het zich achter het standpunt van Frankrijk schaarde. West-Duitsland stond verrassend dicht bij het Nederlandse standpunt. Minister Schroder verklaarde nl. dat het West- duitse parlement in navolging van de Nederlandse Tweede Kamer een motie had aangenomen, waarin grotere invloed voor het Europese parlement werd ge ëist. Engelstalige pers in Zuid-Afrika de woede van de immigranten was toen al een week lang gevoed door een felle campagne tegen de Nederland se regering via radio en pers. aldus de Sunday Chronicle. „Blunder" De Engelstalige bladen ra Zuid-Afrika menen, dat de gift van 100.000 gulden voor de „slachtoffers van de apartheid" inderdaad een blunder van de Neder landse regering is. Een dergelijk open lijk onvriendelijk gebaar moet de be trekking wel verslechteren. De Afri kaners. die nog steeds sterke gevoels- en godsdienstige banden met Nederland hebben, begrijpen niet, waarom de Ne derlanders hen niet meer schijnen te mogen. Sinds drie jaar geleden een zeer kostbare immigranten - nanwer- vingscampagne werd begonnen, hebben zich slechts 2500 Nederlanders In Zuid- Afrika gevestigd. De helft daarvan is overigens weer teruggegaan. Dieptepunt De Nederlands-Zuidafrikaanse be trekkingen hebben, aldus de Engelsta lige pers, een dieptepunt bereikt. Zuid-Afrika heeft Nederland ook nog steeds niet vergeven, dat het in 1960 in de Verenigde Naties tegen Zuid- Afrika stemde, toen de anti-apart heids-resolutie aan de orde was. Zelfs Groot-Britannië stemde toen niet vóór de resolutie, maar onthield zich. De Engelstalige oppositiepers meent echter, dat de verslechtering van de betrekkingen tussen Zuid-Afrika en het moederland voor een groot deel door de regering-Verwoerd ls veroor- SPOLETO In het kleine Italiaan se doip Buggiano bij Spoleto wordt de bevolking geleidelijk uitgeroeid door radio-activiteit. Het aantal in woners is in enkele jaren teruggelo pen van 600 tot 100. Als doodsoorzaak werd in de meeste gevallen opge geven kanker. Thans blükt. dat de ra dio-activiteit in het dorp 4.400 pico- Curie bedraagt, terwijl een mens maar 100 p.C. kan verdragen. Het bronwa ter in het dorp is door een Weens journalist opgestuurd naar het Oos tenrijkse Instituut voor Onderzoek van Watermonsters. De Italiaanse mi nister van gezondheid heeft een com missie in het leven geroepen, die de oorzaak van de hoge radio-activiteit moet opsporen. Mariniers landen in Z.Vietnam Het heeft gisteren weer eens „gespand" in Brussel, waar de financiering van de landbouwpolitiek der E.E-G. werd besproken. Drie gespreks partners: v.l.n.r. onze minister B. W. Biesheuvel, de Franse minister van financiën Valéry Ciscart d'Estaing en diens collega van landbouw, Pisani. SAIGON Vier vijfhonderd Ame rikaanse mariniers zijn vandaag bij de kuststad Qui Nhon in Zuid-Vietnam ge land. Hun taak luidt de veiligheid van de stad te waarborgen en gevechtssteun aan de Zuid Vietnamese strijdkrachten te verlenen zo deelde een Amerikaanse woordvoerder in Saigon mee. Qui Nhon ligt 425 km ten noordoosten van Saigon. Communistische guerrilla's hebben vanmorgen vroeg het zuidelijke uitein de van de luchtbasis Da Nang met mor tieren beschoten. Een Amerikaan sneu- velde< vijf werden licht gewond. Frankrijk heeft klaarblijkelijk aan gestuurd op de situatie zoals die nu is. De Franse delegatie had zulke strikte instructies, dat zelfs geen voorstel voor een volgende bijeenkomst mocht worden aanvaard. Aangenomen wordt, dat Parijs nu een vertragingstactiek gaat volgen in de verdere werkzaamheden van de EEG. Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken, zei dat een ernstige crisis is ontstaan, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Naar aan- I leiding van en een eerder gedane soort- gelijke uitlating van Couve had Hall- Istein, de (Westduitse) voorzitter van de I EEG-commissie, verklaard, dat de EEG I al vaker in moeilijkheden had verkeerd en dat er later toch een oplossing werd j gevonden. Couve verklaarde, dat de I Franse regering nu zal moeten beslissen, wat er moet gebeuren. Spaak Over de landbouwfinanciering zou men wel overeenstemming kunnen be reiken, ware het niet, dat vier van de zes EEG-landen het Europese parle ment te Straatsburg de bevoegdheid willen geven de eig enfinanciële mid delen van de gemeenschap te contro- eren. Frankrijk wenst een overgangs periode van vijf jaar, om tot 1970 het trobleem van deze parlementaire eon- irole te kunnen omzeilen. Nederland, West-Duitsland. Italië en Luxemburg 1 wensen een overgangsperiode van BRUSSEL Ondanks de waar schuwing van Frankrijk, dat er „geen gemeenschap" meer zou zijn als een positieve beslissing over de landbouwfinanciering in de EEG- ministerraad zou uitblijven, zijn de ministers in de afgelopen nacht uit eengegaan zonder dat de datum voor een nieuwe bijeenkomst werd vastgesteld. Frankrijk annuleerde na de mislukte besprekingen een vergadering van de EEG-ministerraaddie op 12 en 13 juli a.s. moest worden gehouden. Een der gelijk vonnis velde het nog niet over een bijeenkomst tn de week van 26 juli De raad kan vóór de zomervakantie dus nog bijeenkomen. Via de normale diplo matieke kanalen zal nu worden getracht uit de impasse te geraken. Dit laatste geschiedt op voorstel van minister Luns. Erop aangestuurd

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1