Jan Blaaser vond zijn vorm in droge humor Onversaagd door dik en dun Bnick Bradford —Toch is het zo! feWeA Jes»e en Josje Senmoet DE STENEN ZONDE DINSDAG 29 JUNI 1965 ETHERGOIVEN-ETHÉRGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN ITHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN- „Dr. Ben Casey" komt 's middags op tv BUSSUM Het heeft een poosje geduurd, maar nu is toch ook de Nederlandse televisie bezweken voor de inmiddels wereldvermaarde char mes van dr Ben Casey, de televisiefi guur. die in vele landen de harten van vriendelijke kijksters sneller doei kloppen bij tijd en wijle, d.w.z. als de strip, naar de grote man genoemd, op het scherm komt. Bij ons is het de AVRO die de serie gaat uitbrengen. Aangezien dr. Casey vooral bij de dames zeer bemind is, verschijnen de afleveringen op donderdagmiddag. De eerste Is te zien op 1 juli a.s., tussen 3 en 3.50 uur. De „Dr. Ben Casey-show", zoals de officiële naam van dit Amerikaans feuilleton luidt, is een creatie van de gevierde schrijver James E. Moser en de hoofdrol wordt gespeeld door de knappe 38-jarige acteur Vincent Ed wards. De eerste aflevering heet „Een monument voor een oude jager". De trouwe dokter staat dan voor een moeilijke beslissing: hij moet kiezen tussen twee patiënten, wier leven afhangt van toediening van een be paald serum. Er is echter maar vol doende voorraad voor één van hen. De andere zal dus moeten sterven.... of? De eerstvolgende afleveringen van de altijd in het nauw gebrachte dokter zijn gepland op de donderda gen 29 juli en 26 augustus. Japanse dominee werkte vier jaar in Duitsland BREMEN Er zijn in Duitsland kerkelijke gemeenten, die sterk de indruk maken, dat zij privê-onderne- mingen van de plaatselijke predikant zijn. Dat is de mening van ds. Kenji Ozaki uit Japan. Ds. Ozaki kwam in 1961 voor een oriëntatie in Europa en heeft sinds dien bijna vier jaar als gewoon predikant gewerkt in een Hamburgse wijkgemeente. Tevoren was hij zeven jaar predikant geweest in Kyoto, zodat hij ervaring had in het werk in de grote stad. Nu hij weer terug ghat naar Japan, vatte hij als zijn indruk samen, dat het „christelijk erfgoed" in het prak tisch gemeenteleven zo weinig benut wordt. Hoewel men zich in vele kerken zo goed thuis zou kunnen voelen als in moderne restaurants, blijven de meeste ynensen toch alleen in een koele atmosfeer en een onbe grijpelijke gereserveerdheid. Niemand schijnt in de gaten te hebben, dat christenzijn een dagelijks nieuwe be slissing zou moeten zijn, aldus ds. Ozaki. Nederland weer op goede voet met Bulgarije DEN HAAG Nederland en Bul garije hebben besloten hun diploma tieke betrekkingen te normaliseren. In dit verband valt binnenkort de benoeming te verwachten van de heer J. B. Haverkorn van Rijswijk tot HM buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Sofia met als stand plaats Boekarest. Tevens kan de be noeming worden verwacht van de heer W. Topentsjarow tot gezant van de Bulgaarse volksrepubliek in Den Haag met als standplaats Parijs. Een en ander hierover werd gisteren be kendgemaakt door het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag. (Van onze radio- en tv-redactie) HET VERKWIKKENDE van Jan Blaaser is zijn goedmoedig heid en zijn zelfkennis. Hij is niet de man die zich over het paard laat tillen en hoger grijpt dan zijn arm lang is. Maar hij laat zich ook niet van zijn stuk brengen door wel eens harde kritiek: hij is meer van dat onversaagde-door-dik-en- dun, omdat hij gelooft in de kracht van de droge humor, ook al wordt die in Nederland niet altijd best verstaan en hoog gewaardeerd. In Engeland zou hij kansen maken om op het eerste plan te geraken, die Jan. Want hij ziet inderdaad op Britse manier de humor van de mens. veelal de eenvoudige burgerman Kleinéren is er niet bij: hij wil gewoon de mens laten zien in zijn traditie, zijn beperkingen, zijn door gewinterde gewoontetjes. Daar heeft hij nu eenmaal oog voo- en nurksheid over zijn programma' „Jan en alleman" schuilt niet zelde: in een zichzelf-herkennen van menser die nog niet zo slecht denken over het eigen ikje. Inwijding Geneefs Were! r*raadgebouw op Eurovisie (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Het IKOR zal op de ochtend van zondag 11 juli a.s. een rechtstreekse Eurovisie-uitzending overnemen uit Genève, ter gelegen heid van de inwijding van het nieuwe Wereldraadgebouw. In dit nieuwe hoofdkwartier zal een plechtige dienst worden gehouden waaraan het presidium en het uitvoe rend comité van de Wereldraad zullen deelnemen. Dr. W. A. Visser 't Hooft, algemeen secretaris zal de predikatie houden. Voor zover dat nodig is, zal de reportage van Nederlands commen taar'worden voorzien. Grote tv-reportage Japanse economie (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Het AVRO-televisie- team dat de Nederlandse economische missie welke onlangs Japan bezocht, heeft vergezeld, zal donderdagavond a.s. tussen 8.20 en 9.10 uur een groot overzicht laten zien over de economi sche groei van dit vooruitstrevende land. Op vrijdag 11 juni jl. kon men daarvan reeds een voorproefje zien in de rubriek Televizier, nu komt men uitvoeriger op de zaak terug. Steve Cochran op j zee omgekomen GUATEMALA CITY In de haven' van Champerico is zaterdagavond een> jacht binnengesleept met aan boord het stoffelijk overschot hij en dat aanvaardt hij. Maar hij is wél de acteur van de waardevolle bijrol, die evenmin kan worden ge mist en die helpen kan het hele stuk op niveau te brengen, een niveau in welk genre ook. Artisten als hij zijn onmisbaar, zij steunen de opvoering op hun eigen plaats. Niettemin, vanavond zal Jan 1 centrale figuur én hoofdrol zijn in nieuwe aflevering van „Jan en alle man", en daarbij zijn eigen tekst schrijver. Dat valt niet te onderschat ten. Het zal weer helemaal echt Neder lands zijn, zo'n knipoog naar de dingen van alledag: een gesprekje met een professor, een regendag in een vakantiepension, een jongen die komt kennismaken met pa en moe van 't lieve meisje, een parodietje op televisiereclame.... kijkt maar eens, hoe hij het er nu weer afbrengt, en luistert U eens, hoe hij zijn eigen liedjes zingt. Hij kan wel wat, die Jan! 1850) We hebben Mars herhaalde lijk gebrandmerkt als de rode planeet en verteld, dat die rode klenr voor vele volken uit de oudheid aanleiding is geweest dit hemellichaam te be schouwen als de personificatie van de oorlogsgod, maar we hebben daarbij buiten beschouwing gelaten de vraag, hoe Mars eigenlijk aan die gezonde blos komt.' De direkte oorzaak daar van vormen de zandwoestijnen, die ongeveer driekwart van het oppervlak van de planeet in beslag nemen. De woestijnen van Mars worden niet overheerst door een gelige kleur, zoals in de Westaziatische en Noord- afrlkaanse woestijnen het geval is, maar door een rode tint, afkomstig van het rode trioxyde van ijzer, waaraan ook de rode zandsteen op aarde zijn kleur dankt. Voor de vraag, waarom op Mars nu juist zoveel ijzertrioxyde te vinden is. hebben onderzoekers weer een ander antwoord gereed, een antwoord dat ten nauwste samenhangt met de at mosfeer die de planeet omringt. Het is opmerkelijk, dat in die atmosfeer weinig of geen sporen van zuurstof werden geconstateerd, terwijl dit gas op aarde gelukkig! in ruime mate voorhanden is. In onze atmos feer komt op een hoogte van 20 en 40 km zelfs ozon voor, een suurstofmole- kuul dat niet zoals gewone zuurstof uit twee. maar uit drie atomen zuurstof bestaat. Deze ijle ozonlaag in de stratosfeer (waar de concentratie van ozon slechts een fraktie van een procent bedraagt) voorkomt, dat de zuurstof in lager gelegen luchtlagen door werking van de ultraviolette stralen van het zonlicht, in ozon verandert. Helemaal juist is dit ook weer niet; we zouden het aldus moeten «eggen: de ultraviolette stra len veranderen in de stratosfeer de zuurstof in ozon en worden daardoor zó verzwakt, dat zij de zuurstof in steeds geen definitief antwoord lager gelegen luchtlagen onaangetast den gegeven, laten. Maar op Mars, waar een veel en veel ijlere atmosfeer werd gecon stateerd, hebben de ultraviolette stra len geen stootkussen gehad waardoor de fatale werking van deze stralen kon worden opgevangen. Het ge volg hiervan was, dat de ozon zich in de onmiddellijke nabijheid van het Marsoppervlak heeft gevormd. En ozon Is een geweldig werkzaam gas, althans op het gebied van de oxydatle (waaronder ook het roesten van ijzer moet worden verstaan). Overal waar het mogelijk was, werd het oppervlak van de planeet dus geoxydeerd en vormde zich het roodgekleurde hoog waardige ijzertrioxyde, dat de woes tijnen en woestenijen een rode gloed verleent. We kunnen dus beweren, dat het Marsoppervlak ln sterke mate geroest Is. Met bloed, oorlog en andere narigheden heeft Mars dus niets te maken, net zo min als onze rode zandsteen daarmee iets uitstaan de heeft. Van geheel andere orde Is de vraag, of op Mars enig (wellicht primitief) leven mogelijk is. Daarop kan nog Want helaas: die droge humor waarop de Engelsman, in onverbloem- do zelfspot, prat gaat, slaat in de Nederlandse samenleving niet hele maal aan. Jan Blaaser gaat dat echter niet uit de weg: hij stapt stug voort en tracteert er zijn publiek van tijd tot tijd op. Het heeft wel even geduurd eer hij de juiste vorm vond: het vlugge, rake, vaak wat melancholische in korte schetsjes. Een vorige poging, van bepaald veel-voorkomende situaties een heel programma te maken, lukte niet zo best. Spiegel-voorhouden moet eventjes gebeuren, niet lang, want dan overwint men de blik-op-zichzelf. Dat gaat dan gemakkelijk irriteren, omdat alle óverdrijving schaadt. Maar dat kleine beetje onthulling, dat tikje verdrietige teleurstelling, dat herkennen van dwaasheid-in- hóogmöed endit' gewoon maar eens confronteren met de alledaagsheid van allerlei levenssituaties, plotseling weer gemengd met leut en vrolijk heid, is wel een fijn patroontje voor een televisieprogramma. Hierin gaat Jan Blaaser beslist uit boven zijn talenten als komisch ac teur. Bovendien kan hij ook meer, dan komische rollen spelen: in hoe veel creaties is men hem al niet tegengekomen op het toneel, in de Nederlandse film, op het glazen scherm....? Neen, Jan Blaaser is niet de man van de glanzende hoofdrol. Dat weet de Hollywoodse filmacteur Steve Cochran. Volgens de politie moet Cochran tien dagen tevoren al zijn overleden. Al die tijd heeft de LONDEN Teneinde vloed aan vriie tiid productief te maken heeft lord Snowdon echtge. I noot, van de Britse prinses Margaret, besturen van jachten volkomen onerva- een aanbieding om weer filmfoto's te ren meisjes (van resp 25. 19 en 14 jaar» maken, aangenomen. aan boord Cochran zou de drie Mexicaanse meis- Jules Dassin, de grote man van jes hebben gekozen uit een groep van Rififi, heeft hem 80.000 gulden aange- 180. die zich via een advertentie in boden voor het maken van opnamen Acapulco hadden mera* ond meravond om 10.20 uur m kranten Cochran ziek was geworden nadat j Trouwe metgezel Heel veel mensen hebben steeds en overal King op zak of in de tas. Omdat ze ondervonden hebben dat nu-en-dan-een-King hen fit en fris houdt. Kies natuurzuivere King, 't beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking, ook tot üw trouwe metgezel! en bioscopen zullen begeleiden In de Let iacht in een storm averij hoofdrollen spelen Romy Schneider en opgelopen. De dr:e meisjes zijn Melina Mercouri. voorlopige hechtenis genomen. VANAVOND TE ZIEN Ned. I KRO 8.25 uur: Jan Blaaser in z»jn show ..Jan en alleman 8.50 uur: een documentaire over omwentelingen in het bestaande bestel, vroeger bloedig, nu bijna geluidloos 9.25 uur: Ha-el in de aflevering ..George's nicht" en 9.50 uur: kijken en horen, hoe het in Nieuwspoort is. Ned. 2 VPRO 8.01 uur: nog een programma met de Vlaamse troubadour Miel Cools en 8.25 uur: aandacht voor het 78ste lustrum van de Leidse universiteit. 8.55 uur: een „huiveringwekkende reconstructie van de veldslag waarin de Britten in 1746 de Schotse Hooglanders vemie- BBC. prof dr J C. Hoekendijk VANAVOND TE HOREN Hilversum l KRO Nationaal programma: 8.05 uur: (beide zenders) toespraak door prof. dr. H. Brugmans, rec- tor-magnificus van het Europa-college in Brussel. 8.15 uur: feestvieren in Loosdrecht, 9.30 uur: (beide zenders) klankbeeld over het Prins Bernhard Fonds, waarin ook de jarige Prins zelf meespreekt. 10J0 uur: (beide zenders): van allerlei uit het leven van de Prins, verteld door hemzelf, vrienden en relaties. Verder lichtee muziek. Hilversum II Nationaal programma 8.15 uur: concert door het Omroeporkest; o.m. uitvoering van het 2e pianoconcert van Beethoven, solist Gérard van Blerk. 11.00 uur: concert te geven door het Kamerirkest Pieter Hellendaal. (Zie verder Hilversum I) 10aeticf 402 m. KRO: 19.00 Nieuws; 3 Prins der 22.30 Nieuws; 22.40 Avond- :2.50 Lichte grammofoonmu .30 Indonesisch programma. NATIONAAL PROGRAMMA20.00 Nieuws; 20.05 Toe- ;praak; 20.15 Omroeporkest en solist: klas- - ihL_ - kbeeld; muziek: 21.30 Z K.H. Pl Bernhard over het Prins Bern hard fonds, 21.50 Liedjesprogramma; 22.10 ler Nederlanden, klankbeeld; 22.30 22.40 Actualiteiten: 23.00 Kameror- solisten: klassieke muziek; Plm. 23.20 Muzikale lezing; Plm. 23.25 Vervolg van^hel NTS: 19.00 Nieuws in het Weekjour- 33 Engelse 00 Journaal; 20.20 Socutera. KRO: 20.25 Jan en Alleman, cabaretprogramma; JZI; 22 25—22.15 Fllmverslag van de Tour de France en hoogtepunten Internationaal Tenn lstoumool te Wimbledon. Nederlar kort. VPRO: document 44: „Is dat even geweldig, dat moeder vrijdag naar huis toe komt!" herhaalde Josje opgewonden. „Nu moeten we hele maal vaart adhter de voorstelling zetten, ,,Ja, dat is waar," knikte Jesje, tikje afwezig. „Weet u, tante Maartje", zei ze dan, „ik zou eigenlijk dolgraag vanavond bij moeder op bezoek gaan." „En niet meer4 tót morgen blijven?" vroeg oom Derk. „Nee, op bezoek, op bezoek!" riep Josje. ,,Ja, we hebben het hier wel reuzi fijn, natuurlijk", voegde hij er haastij aan toe. „Maar nu zou ik toch ook we erg dolgraag even bij moeder gaai kijken." „Nu, dan doen we dait toch zeker," ze oom Derk. spullen in, vergeten, en tante Maartje maakt iets te eten en dan rijden wij naar het zieken huis." „Hoera!" riep Josje uit „Leve oom Derk en tante Maartje!" De kinderen gingen naar boven om hun koffer te pakken, die daarna, met de poppenkast die ze mochten lenen en een koffertje met poppen in de auto werd gezet. Ze aten nog even een bord soep met een boterham erbij en daar reden ze weg. „Wat zal moeder opkijken als ze ons ziet!" zei Jesje. ,,Ze denkt natuurlijk dat wij pas morgen op bezoek komen." „Ja, of overmorgen!" riep Josje uit „En zij weet natuurlijk ook nog niet dat wij weten dat ze vrijdag naar hui« mag!" „Ja, dat denk ik wel", zei Jesje. „Ze heeft vast zelf tegen vader gezegd dat hij opbellen moest" Nu, moeder Joppers keek Inderdaad heel verrast en verheugd op, toéd' dit deur van de kamer openging ep haa^v beide kinderen opgetogen kwamen bin nenstappen, gevolgd door een lachende oom Derk en tante Maartje. „Vrijdag naar huis, hè moeder!" riep Josje, nadat hij en Jesje hun moeder een paar dikke kussen hadden gegeven. „We zullen zorgen dat het hele huis versierd is, hoor. Misschien kunnen we nog wel een muziekkorps afhuren!" 8.30 Nieuws: 8.40 Lichte grammofoonmuTiek en praatje: 9 00 Voor de zieken. 'J.35 Waterstanden; 9 40 Voor de huisvrouw: 10.10 Semi-k'.assieke grammofoonmuziek: 10.30 Morgendienst: 11.00 Geestelijke üederc-i (opn 1: 11.30 Lichte grammofoonmuziek: 11.45 Twaalfuurtje, cabaret: 12.00 Lichte Weens Filharmonisch Orkest (gr klassieke muziek: 15.50 Bijbelvertell de jeugd; SS? lofoonmuzlek. D. 298 m. VARA: 7.00 Nieuw., nastlek en socialistisch strijdlied: grammofoonmuziek: 7.25 Van c« 7.30 Lichte grammofoonmuziek. Lenter moet haar nog dichter tegen zich aanhou den, zo rilt ze van angst. Als hij iets tegen haar fluistert, maakt ze zich met een heftige beweging k>s en vlucht tussen de meisjes. De arenkrans hangt scheef op haar hoofd. 't Was de wind, roept hij haar na. De wind in de linden en Siewert die zijn hennen voerde. Hij wil haar terughalen, maar dan komt Dries hem in de weg. Schaam je, broer, om als een Verliefde reiger achter een wijfje aan te zitten. Wij moeten nu afrekenen. Het bier maakt dat de wildeman het wint van Dries Borne. Nog nooit heeft hij het woord genomen op de brink, maar nu doet hij het. De «•eigen zwarte mulder heeft het tegen ons, hij schept io Dagope meel uit onze zakken, loopt ons voor de voeten tuziek; 7.30op de Oeler. Dat is onze berg, waar we ons door vreemden niet laten verdrijven Vreemden, die hun ogen en handen aan Bemt Vasse verkocht hebben. Wie zou de hennen van Jan Gerrit gestolen hebben en wie ze: de konijnehokken 's nachts open? We moeten zorgen dat we niet onder de voet worden gelopen, wij zijn de Horsten. Het dal en de berg zijn ons eigen en zo moet het blijven •ildeman weet niet meer wat hij zegt. alles wat in hem zoekt en woelt en wrokt breekt eruit. We gaan de boel boete terughalen die Libbe Vennink moest betalen. Die moet jij teruggeven, het was jouw val- Lenter roept het. Het is ineens koud onder de bomen. De nevel uit het westen is diohterbij gekomen met rukkende windvlagen, die het dal instorten als werden ze opgeroepen door de woorden van Dries. Hij staat alleen onder een lantaren, die zijn gezicht door OIGINATE ROHBEKTZ S grimassend beschijnt. Iedereen weet dat de val van hem was en het zou recht zijn als hij de boete terugbetaalde aan Libbe. Maar de zwarte mulder is er de schuld van dat het feest verstoord werd. De jongens horen het onderdruk te snikken van Jeichien en de boze stem van Lenter. Nog nooit stonden de Borne's tegenover elkander op de Brink. We krijgen kwaad weer, mompelt Sax, de vrachtrijder, als hij weggaat De meeste ouderen verdwijnen, vervuld van iets wat ze niet kunnen thuisbrengen. Ze vergeten hun kroezen, die door Arend Jan haastig bij elkaar worden gehaald. Voor hij de deur van „De Groene Specht" op het nachtslot kan doen, is het al losgebroken In het schijnsel van de al lager brandende lantarens trekt de dwaze optocht met de wildeman voorop de holle weg in. Boven de hoofden deinen de op stokken gestoken emmers mee, deksels worden kletterend tegen elkander geslagen, blikken bussen gevuld met stenen maken een oorverdovend lawaai. Halver wege beginnen ze ook te joelen en te schreeuwen. Uit de diepe weg met de hoge dichtbegroeide bermen klinkt het domp alsof het van onder de aarde komt. Noodkreten en botte bedreigingen. In het molenhuis brandt het olielampje. Het zachte licht maakt het vertrek warmer en vrediger. Siewert trekt aan zijn pijp terwijl hij luistert naar de landschut. Die komt vaak bij hem zitten om wat te praten over het land en de oogst, het water in de beek en het fazantenpaar dat tussen de hennen in op het erf loopt. Dikwijls zwijgen zij ook. ieder verdiept in zijn eigen gedachten. De zomer is langs Hidder gegaan zonder haar hitte achter te laten. Het is er koel en al meer van de wereld afgestorven sedert de keuters met hun koren naar Hinberghe gaan. In de stilte van de zomeravond is duidelijk het droppelen van water langs het rad hoorbaar, met het tokkeren van slaperige hennen achter het houten beschot. De landschut zit naar die kleine geluiden te luisteren, het hele lichte van water en het diepe zuchten van Wobbe in zijn slaap. De wind voert het mee. een ander geluid. Onmerkbaar bijna. Siewert is de eerste die het hoort, tegelijk met de hond, die overeind komt en begint te brommen. Als de troep op het molen huis afkomt en door het struikhout breekt, legt de mulder zijn pijp neer Hij kijkt niet naar de landschut. hot is of hii diens aanwezigheid vergeten is. Een paar keer likt hij langs zijn lippen, dan legt hij zijn handen voor zich op het tafelblad en wacht. Het erf wordt wild van het «eraas en geschreeuw. Een stok raakt de ruiten en met een smak vliegt de deur open. Dries Borne is de eerste die binnenstapt, vooruitge drongen door de volgenden. Hij komt niet ver. Rechtop, zo groot en breed als hij is. staat de landschut. De leren riem, die hij om zijn middel draagt, is duidelijk te zien; hogerop hangt de schaduw om zijn schouders en is het bleke van zijn gezicht. IWorat i.ervnigaj ilconcert (opn.). VPRO: 9.40 Schoolradio RA- 10.00 Romantische orkestwerken 1100 Nieuws; 11.02 Voor de vrouw. 0 Moderne muziek door trombone-kwar tet: 11.50 Fluit en piano «aanwerk, lezing (IV): roepxamerkoor: moderne liederen; reo: Radiokamerorkest: klassieke ne muziek; 14.55 Kalender, praatje. (Het programma i onderbroken France) 15.00 Voor de jeugd: 16.30 Voor de

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9