STA1E Algemene Bank Nederland Topconferentie in het klein te Kairo Mr. Luns: nog geen akkoord in zicht 't is weer tijd voor Stalin negeerde het verzet in Warschau Ferliat Abbas weer op voorgrond in Algiers Ta een, dottle lij. Druk op Adlai Stevenson VN-post neer te leggen SIMBA'S MAAKTEN PRIESTERS AF EN WIERPEN ZE IN HET WATER 7 DINSDAG 29 JUNI 1965 LEOPOLDSTAD „Om vier uur 's middags van de 30ste mei begonnen de Simba's de priesters de armen op de rug te binden met de ellebogen by elkaar. Vervol- gens werden hun voeten gebonden en werden ze krom gebogen. Het was de enige keer, dat we ze hoor den huilen. Daarna werden de Belgische en Nederlandse pries- De Belgische mevrouw Legros en haar twee dochters Anne en Chanta behoorden tot een groep van 19 gijzelaars, die door de Kongolese rebellen werden vastgehouden in een bos bij Buta. Ze werden bevrijd door een patrouille van het Kongo lese leger, die werd begeleid door de heer Legros. In Leopold- stad werd mevrouw Legros met haar dochters gefotografeerd by haar behouden aankomst. Vrouwen zonder kleding tussen rebellen ters naar de oever van de rivier gebracht, waar de Simba's hen de een na de ander met messen af maakten en in het water wierpen". Dit schokkende verhaal werd giste ren in Leopoldstad gedaan door de 41- jarige Britse verpleegster Margaret Hayes, die kort tevoren uit handen van de rebellen in Noord-Kongo was be vrijd na wekenlang te hebben vastge zeten, onder meer op de missiepost in Boeta, waar de inmiddels reeds be ruchte moord op de priesters gebeur de. Margaret Hayes vertelde, dat zij deel had uitgemaakt van een groep van vijftig mensen, die op de missie post bijeen gedreven werden. Zij werden allen van hun bezittingen beroofd en in een kleine kamer bijeen- Landbouw financiering weer aan orde Oude problemen steken kop op BRUSSEL „Over de gehele problematiek is er geen enkele voortgang te bespeuren. Er is dan ook geen enkele overeenstem ming in zicht". Deze pessimis tische woorden werden geuit door minister van buitenlandse zaken Luns en hadden betrekking op de langdurige vergadering die de ministerraad van de Europese economische gemeenschap gis teren in Brussel gehouden heeft aangaande de gemeenschappe lijke financiering van het land bouwbeleid in de EEG. en de afschaffing van de fis cale grenzen in de EEG per 1 januari 1972 door een vergaande harmonisatie van de nationale belastingstelsels van Frankrijk, Duitsland, Italië en de drie BeNeLux-landen. De besprekingen zullen tot morgen duren. Het grote struikelblok bleef ech ter net als veertien dagen geleden bij de eerste besprekingen: het scheppen van eigen financiële mid delen van de EEG, uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement en de Franse afwijzing van meer invloed voor de assemblee in Straatsburg. De Franse delegatie op deze verga dering maakte het de EEG-landen duidelijk, dat tegenover de voltooiing van het gemeenschappelijke land bouwbeleid op 1 juli 1967 niet hoeft te staan de vorming van een Europese schatkist en dus ook niet meer contro lerende bevoegdheden van de Euro pese parlementariërs. Minister Luns betoogde echter, dat uit de bestaande verordening van de EEG over de financiering van het ge- meers<*iappelijke landbouwbeleid al de noodzaak van parlementaire goed keuring voortvloeit en dat dit een „politieke realiteit" is. Hij werd daar in bijgevallen door de voorzitter van de Europese commissie, prof. Hallstein, die betoogde dat de nationale parle menten van de zes EEG-landen een door de EEG-ministerraad aanvaarde regeling kunnen verwerpen. Dit ontlokte de Franse minister buitenlandse zaken. Couve de Mur- ville, de opmerking, dat dit een ern stige crisis in de „zes" zou vei zaken. „Dat wil ik juist voorkomen. Wil weten wat er in het parlement leeft", antwoordde minister Luns. De moeilijkheden, waarvoor de EEG- ministerraad zich ziet geplaatst om tpt een akkoord te komen over de voorstellen van de commissie werden gisteren nog vergroot door onver wacht aanvullende wensen van de Duitse bondsrepubliek. Daarin wordt aan de EEG-ministers gevraagd op korte termijn te komen tot harmoni sering van de handelspolitiek van de gebracht, 's Nachts werden de gijzelaars, vrouwen en priesters, geïnspecteerd en naakt uitgekleed. Er was geen water, er was geen eten. De vijftig blanken waren op zaterdag 29 mei gevangen genomen. Zondagsmorgens om elf uur verscheen een groep Simba-rebellen met stokken en ranselde de priesters tot 's middags vier uur af. Het uur, dat volgde was nog gruwe lijker. Eén voor één werden de 31 Belgische en Nederlandse priesters gedood. „En tijdje later kwam een Simba aanlopen met een been van een van de priesters. Hij stak het op een speer en dwong ons allen, ook de kinderen, het beet te pakken", zo vertelde miss Hayes. Zij zei in ant woord op vragen, dat op 25 november 1964 alle elf Engelse inwoners van Bopepe in Noord-Kongo vermoord waren, met uitzondering van haarzelf. Miss Hayes had zich in de bossen weten te verbergen. Zij werkte daarna tot de laatste zaterdag in mei bij vriendelijke leden van de stam der Simba's, totdat zij op de 29ste door menigte met de opstandige Simba's menwerkende dorpelingen naar Boeta werd gebracht. Daar gebeurde toen de massamoord op de mannen. De vrouwen werden ongemoeid gelaten. Voordien hadden de rebellen wél vrouwen moord. Na de massamoord werden de vrouwen meegenomen. Ze leefden van besse leerden Afrikaans voedsel koken, sliepen in een hut met twee mure hadden geen kleren meer. Het afgelopen weekeind werd miss Hayes met de andere vrouwen bevrijd. Desgevr verklaarde zij, dat ze hoopt, na verblijf in Engeland, weer naar Kongo terug te keren. EGYPTENAREM Andere bevrijde vrouwelijke gijze laars vertelden, dat wellicht twee Egyptische officieren getuige zijn ge weest van de moordpartij. Er waren in Boeta twee niet uit Kongo afkom stige negers, die Frans spraken en twee blanken, die door de opstande lingen met „officier" werden aange sproken en naar de Simba's vertelden Egyptenaren zouden zijn. Eén der Egyptenaren zon hebben gezegd tegen een opstandeling: „Waarom doden jul lie ze niet?" Botwinnik tot delegatie: Russen vrienden van Nederland MOSKOU „Ik ben ervan overtuigd dat u na uw terugkeer in Nederland zult weten dat u in de Sowjetunie echte vrienden hebt", zo zei gisteren profe Michail Botwinnik, voorzitter van „Russisch-Nederlandse" vereniging, ter begroeting van de delegatie van Neder landse parlementsleden in het Moskouse „Vriendschapshuis". Na de gasten het een en ander over het werk van de vereniging te hebben verteld sprak de wereldberoemde schaker de wens uit, dat de culturele betrekkingen tussen beide landen worden uitgebreid. „Het sluiten van een verdrag daarover zou een belangrijke factor vormen voor de ont wikkeling van vriendschappelijke trekkingen tussen onze beide volken", I. H. Baeten, verzeki woordtoespraak dat de delegatieleden dit voorstel „thuis" warm zullen aanbevelen. „Culturele uitwisselingen vormen een noodzakelijke voorwaarde voor vergro ting van onze vriendschap", zo merkte hij op. Hij zei verder, dat hij op de dag van zijn vertrek uit Nederland aanplak biljetten had gezien waarop het optreden van Russische artiesten in Nederland aangekondigd, in de krant een artikel had gelezen over een lezing van de Russische professor Leontjev en op het Luister naar .'t Is waar tijd voor North State", mat da Dutch Swing Collage Band o.1.v. Patar Schilperoort via Radio Veronica -za. 11.15 an 18.45 u. xo. 10.30 en 18.45 U.V Man sloeg stoel stuk op zijn echtgenote MAASTRICHT De 60-jarige be diende R. P. is door de rechtbank te Maastricht wegens zware mishande ling van zijn echtgenote veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. Hier van zijn er drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Het voor arrest wordt van de overblijvende twee maanden afgetrokken. P. zal zich onder toezicht van het Medisch Con sultatiebureau voor Alcoholisme die nen te stellen. Hij had in mei j.l. in een dronken bui een stoel stukgesla gen op zijn vrouw. Deze liep daardoor een gebroken linker onderarm, een gebroken middelvinger en een hersen schudding op. Documenten gepubliceerd WASHINGTON Details van een dringend maar vergeefs ver zoek van president Franklin D. Roosevelt en premier Winston Churchill aan Stalin over de hulp aan de verzetsstrijders te War schau zjjn vandaag gepubliceerd. Het desbetreffende verzoek, dat ge daan werd in augustus 1944, bewijst dat Roosevelt en Churchill zich ern stige zorgen maakten over de Russi- ALGIERS Ferhat Abbas onder handelt thans met de nieuwe macht hebbers in Algerije, voornamelijk met minister van defensie Boumedienne, over een terugkeer in de politiek. De 66-jarige apotheker is een van de mannen geweest, die in zeer sterke mate tot de onafhankelijkheid van het land hebben bijgedragen. Later was hij echter van mening, dat Ben Bella te heerszuchtig ging worden en schaarde zich bij diens tegenstanders. Een van de laatste daden van Ben Bella was Abbas, die in de Sahara was geïnterneerd, vrij te laten. W/9Ó:Ï/7Q Een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 van f.lOO is op 1 maart 1970 aflosbaar met f.130 per stuk Een nieuwe, voordelige spaannethode voor iedereen die spaart voor een doel dat over enkele jaren moet worden bereikt. Elke 100 gulden, waarvoor u een A.B.N, Spaarbiljet 1965/70 koopt, groeit jn vier jaar en acht maanden met een bedrag van f 30.-. Storting op 1 juli 1965. Inlichtingen (ook over de fiscale voordelen) en inschrijvingen bij alle kantoren van de Algemene Bank Nederland. De geheime besprekingen tussen Abbas en de legerleiders hebben ver scheidene dagen geduurd. Volgens sommige berichten zou Abbas een hogere prijs vragen dan Boumedienne bereid is te betalen. Hij zou de benoeming hebben geëist van een burgerminister van defensie, om op die manier te proberen het leger onder regeringsgezag te brengen ir plaats van het omgekeerde. Boume dienne, een kolonel, was onder Ben Bella minister van defensie en is dat in de nieuwe regering, waarvan hij zelf de voornaamste politicus is, ge- De regering-Boumedienne staat be halve voor de moeilijkheid een figuur te vinden, die in brede kringen van de bevolking steun kan winnen, voor een verscherping van de tegenstellin gen met Egypte. Nasser heeft het nieuwe bewind, dat zijn oude vriend Ben Bella afzette, niet erkend. De Algerijnen beschuldigen de Egyptena ren ervan, dat zij de opstootjes in Algiers en andere steden hebben ge organiseerd. Egyptische onderwijzers en technische assistenten verlaten in grote aantallen Algerije. Intussen schijnt het nieuwe bewind de zaak beter in handen te krijgen. Het leger heeft een vaste greep op het land. Men wil een aanvang gaan maken met de door Boumedienne beloofde „democrati sering" van het land. De gebeurtenissen in Algerije zijn „een overwinning van de machten van de reaktie en een slag voor alle vooruitstrevende krachten". Dit is de mening van een Chinese woordvoerder. I Toen de heer en me vrouw Leonard Vanns na een feestje thuiskwamen, bleek een raam vernield en de sluiting van een hor geforceerd te zijn. De inbreker had een briefje achtergelaten: „Jullie zijn beslist ar moedzaaiers. In zulke huizen kan een behoor lijk inbreker niet aan de kost komen." De elfjarige Australi sche jongen Ian McCloin zei na 5250 kilometer te hebben afgelegd als ver stekeling in een vliegtuig van Sydney naar Manilla, de hoofdstad van de Phi- lippijnen: „Ik heb het voor de lol gedaan." Het wordt als een wonder beschouwd, dat Ian het er levend heeft afge bracht. „Op een hoogte van 9.000 meter zullen de longen van een mens meestal uit elkaar sprln gen door de druk", zo zei een piloot. Rooms-katholieke kloosterzusters hebben gisteren een modeshow gehouden in Londen. Er werd aan deelgenomen door nonnen van 23 re ligieuze orden. Een van de kloosterzusters, de uit het Nederlands spreken de deel van Noord- Frankrijk afkomstige moeder-overste Jeanne Wauters, was gekleed in gewone kleren. Haar or de, de dochters van het Heilige Hart van Maria, is gesticht in Frankrijk toen daar de revolutie aan de gang was en het gevaarlijk was om in ha bijt te lopen. Moeder Wauters had moeite de fotografen ervan te over tuigen, dat ze echt een non was. I Een pijnlijke vergis sing deed zich voor in de Beierse plaats Falken- berg bij een begrafenis. De stoet werd ingehaald door een vrouw, die zei, dat men de overledene had vergeten. Het bleek waar te zijn. Er zat niets anders op, dan naar het sterfhuis terug te keren en de plechtigheid op nieuw te laten beginnen. Verzoening tussen West-Duitsland en Tanzania DAR ES SALAAM Tanzania heeft zyn geschil met West-Duitsland bijge legd en zal de normale vriendschap pelijke betrekkingen hervatten. Dat zei de tweede vice-president van Tan zania, Rashidi Kawawa, gisteren in het parlement. Begin dit jaar zette West-Duitsland de militaire hulp aan Tanzania stop uit protest tegen de ves tiging van een consulaat van de DDR in Dar es Salaam. Tanzania weigerde daarop Westduitse hulp in iedere vorm. De betrekkingen tussen Tanza nia en de V.S. zijn gespannen, maar nog intact, zo deelde Kawawa mee. Kadar afgetreden als premier BOEDAPEST De Hongaarse pre mier Janos Kadar is als premier afgetreden maar behoudt zijn functie als eerste secretaris van de partij. Kadar is de man die in 1956 tijdens de opstand met de Russen tot over eenstemming kwam en zich van de macht in het land meester maakte. Als premier wordt hij gevolgd door Gyula Kallai, de eerste vice-premier uit Kadars regering. sche politiek, waardoor nog voor het einde van de wereldoorlog de grond slagen voor de koude oorlog werden gelegd. De oproep d.d. 20 augustus 1944 luidde als volgt: „Wij denken aai wereldopinie, indien de anti-nazis in Warschau in feite in de steek gelaten worden. Wij zijn van mening, dat wij drieën ons tot het uiterste moeten inspannen om daar zoveel mogelijk patriotten te redden. Wij hopen, dat u onmiddellijk levensmiddelen en munitie zult willen parachuteren ten behoeve van de vaderlandslievende Polen in Warschau of dat u het zult willen bevorderen dat onze vliegtui gen zulks zeer snel zullen doen. Wij hopen dat u hiermede akkoord zult gaan. Het tijdelement is van het groot ste belang." Twee dagen later wees Stalin het verzoek van de hand: „Vroeger of later zal de waarheid over de groep misdadigers, die het avontuur te War schau zijn begonnen om de macht te grijpen, aan iedereen geopenbaard zijn. Deze mensen hebben de goede •touw van de bevolking van Warschau uitgebuit. Zij hebben vrijwel onge wapende mensen in de strijd gewor pen tegen de Duitse kanonnen, tanks en vliegtuigen." Stalin weigerde toestemming te ge ven Amerikaanse bommenwerpers wa pens te laten afwerpen voor de Pool se ondergrondse in Warschau en deze vervolgens op Russisch grondgebied te laten landen. KAIRO De Egyptische hoofdstad is het toneel geweest van een „top conferentie in het klein", waaraan werd deelgenomen door president Soekarno, eerste minister Tsjoe En-lai van China, president Ajoeb Chan van Pakistan en het Egyptische staatshoofd Nasser. Het gesprek ging over de „toestand in de wereld in het alge meen" en de AA-conferentie in httt bijzonder. Vandaag komen de vier weer bijeen, maar dan met hun ministers van buitenlandse zaken. Het idee voor de conferentie zou van Nasser zijn uitgegaan, die vindt, dat een aantal belangrijke, met de Afro-Aziatische conferentie samen hangende problemen, besproken zul len moeten worden eer de uitgestelde conferentie een succes zou kunnen worden. De conferentie had, wanneer ze vandaag was begonnen, nooit een succes kunnen worden, zo menen de Egyptenaren. Het Zuidslavische persbureau Tan- joeg heeft de beslissing de topconfe rentie uit te stellen „een ernstige nederlaag voor de zeer ervaren diplo maat Tsjoe En-lai" genoemd. Het persbureau voegt eraan toe, dat het snelle laten vallen door China van de regernig-Ben Bella ten gunste van het toch veel behoudender bewind van kolonel Boumedienne, veel landen, waarmee China diplomatieke betrek kingen onderhoudt, te denken zal hebben gegeven. Verzet in VS tegen Johnsons beleid President stelde teleur in VIS SAN FRANCISCO - Fel verzet is in de Verenigde Staten gerezen tegen president Johnsons buiten landse politiek, in het bijzonder ten aanzien van Vietnam. Vooral in de liberale vleugel van de de mocratische partij is dit verzet het grootst. De liberale democraten hebben nu op VN-ambassadeur Adlai Stevenson druk uitgeoefend zijn functie neer te leggen bij wij ze van protest. Waarnemers geloven echter dat Stevenson zich niet zal terugtrekken, tenzij de oorlog in Vietnam zich nog verder uitbreidt, net is bekend, dat Stevenson op enkele punten het be paald niet eens is met Johnsons Vietnamese politiek. Ook hebben veel diplomaten hun teleurstelling uitgesproken over John sons rede ter gelegenheid van de 20e verjaardag van de volkerenorganisa tie. Men had gedacht dat de president een belangrijke verklaring zou afleg gen, die mogelijk de financiële crisis van de VN tot een einde zou kunnen brengen. Velen zijn het eens met het hoofdartikel in de New York Times, waarin over de „leegheid van John sons opmerkingen" wordt gesproken. PRESSIE Op de regering-Johnson wordt an derzijds van republikeinse zijde druk uitgeoefend om de Amerikaane oor- logsinsoanning in Vietnam te vergro ten. De republikeinse afgevaardigde Gerald Ford drong er tijdens het weekeinde bij de president op aan opdracht te geven tot luchtaanvallen op grote schaal op belangrijke mili- Intussen wordt uit Saigon vernomen dat Noordvietnamese troepen zich verzameld hebben in de bergen rond om de stad Pleikoe in Zuid-Vietnam. Er is alle reden te geloven, dat de rebellen een grote aanval willen lan ceren op Pleikoe. Albanië heeft gisteren nog een scherpe aanval gedaan op Rusland. Het beschuldigt het Kremlin ervan militaire en politieke geheimen aan de Amerikanen te hebben gegeven om op deze wijze de Amerikaanse neder laag te vertragen. „Als er Russische hulp naar Vietnam gaat wordt er keurig een lijst naar Washington gestuurd met de gewenste inlichtin gen", aldus de Albanese regering, die een trouw bondgenoot is van het regime in Peking. Belgisch formateur wil regering van drie nartüen BRUSSEL De Belgische kabi netsformateur. prof. P. Harmei, heeft gistermiddag aan de voorzitters van de drie nationale politieke partijen van België een regering op brede basis voorgesteld, een „regering van nationale unie" Alleen een dergelijk kabinet, be staande uit rooms-katholieken, socia listen en liberalen, zou volgens hem de voorgenomen herziening van de «rondwet kunnen doorvoeren en de •aken kunnen verrichten „voor de ♦oekomst van België aan de voor avond van het verenigde Europa". Formateur Harmei verklaarde na rapport te hebben uitgebracht aan koning Boudewijn „persoonlijk niet de verantwoordelijkheid op mij te willen nemen één der twee huidige op grote schaal op belangrijke mili- regeringspartijen uit de regering te taire doelen in Noord-Vietnam en op weren." Verpleegster bij moordpartij in Noord-Kongo

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7