TV SPEURT NU OOR ONDER WATER BAARNS PUBLIEK BRACHT VERLOOFDEN HULDE Voormalig Verzet: geen uitspraak Oog in oog met het verloofde paar Breda was opnieuw Oranjestad „Kijk uit dat ze je niet de baas wordt" Enthousiasme kende geen grenzen Het verloofde paar poseert in tuin van het paleis Soestdijk v\ de fotografen en filmers. Anti-Claus-pamflet op Schiphol SCHIPHOL Degenen, die gis termorgen bij een krantenkiosk een ochtendblad hadden gekocht, zagen tot hun grote verbazing bij het ont vouwen van hun blad een grote foto van de verloofde van prinses Bea trix, Claus von Amsberg, met in grote zwarte letters het onder schrift: „persona non grata". Het bleek een uitgave van Provo, een anarchistisch maandblad dat in Am sterdam wordt uitgegeven. De pamfletten werden door een tijde lijk op Schiphol aanwezige krantenver koper, die wegens ziekte was ingevallen, in de ochtendbladen geschoven. Nadat er ettelijke pamfletten op deze manier waren verspreid, werd het restant inge nomen door de politie. Er werd geen proces-verbaal opgemaakt tegen de jon geman, de 19-jarige R O. Stoof uit de hoofdstad. (Van onze speciale verslaggever) BAARN Alles kon gisteren voor en achter paleis Soestdijk, waar prinses Beatrix en Claus von Amsberg hulde na hulde werd ge bracht. Het begon gistermiddag met een vertoning aan de fotopers in de tuin, die zó rustig en soepel verliep dat de zeker 150 publicl- teitsvertegenwoordigers na afloop een spontaan applaus lieten horen. Na in de namiddag in een zee van mensen voor de paleishekken te zijn gestrand, stroomde gister avond het Baarnse publiek langs het verloofde paar met bloemen, ballonnetjes en lampionnetjes. De eerste delegatie, die gisteravond haar opwachting op Soestdijk kwam maken, bestond uit schoolkinderen uit de gemeenten Baarn en Soest. Ze voerden lampionnetjes met zich meezomede een spandoek met de woorden: „Baarn groet u beiden". Terwijl alle leden van de koninklijke familie op het bordes verschenen, werd er gezongen en werden er bloe men aangboden. Het „Lang zal ze leven" en het ..Wilhelmus" waren niet van de lucht. Bloemen Bloemen werden ook nog aangeboden door de loco-burgemeester van de Haagse miniatuurstad Madurodam. door een groep vertegenwoordigers van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten uit Leiden en door het Comité Vlaar- dingen, dat een jongedame als afge vaardigde had, die op dezelfde dag als prinses Beatrix beboren is. Uit Den Bosch kwamen „zoete lieve Gerritje" en „de eerste boer de beste" met een grote mand, waarvan de in- Bewogen vergadering in Rotterdam houd kennelijk zeer in de smaak viel bij het verloofde paar. Kinderen van een bakker uit Neerlangbroek boden een taart aan. Ten slotte moch ten alle belangstellenden, die zich voor de paleishekken hadden verza meld. voor een défilé langs trekken. Vrolijk en spontaan In elk opzicht vrolijk en spontaan wa ren de scènes, die zich gistermiddag tussen half vier en vier uur voor Paleis Soestdijk afspeelden, toen prinses Beatrix en Claus von Ams berg plotseling met een grote, zwarte hofauto uit het zogenaamde Baarnse hek kwamen rijden. De laatste zat achter het stuur, maar meer dan een paar meter kwam hij niet. De open wagen werd als het ware overspoeld door de jeugd, die, zonder dat de Na het officiële gedeelte op paleis Soestdijk, poseerden prinses Bea trix en Claus von Amsberg voor de vele fotografen. De foto toont (v.l.n.r.): prinses Simone Lippe, de vrouw van prins Aschwin, prinses Armgard, prins Bernhard, de Koningin, prinses Beatrix, Claus, (met achter hem zijn beide zus sen), prinses Irene en prins Hugo, prinses Christine en prinses Mar griet en haar verloofde, Pieter van Vollenhoven. TV deed volk in vreugde delen politie dit kon verhinderen, en mas se over de afzethekken was gespron gen. Paarden en tientallen mare chaussees moesten er aan te pas ko men om de kluwen mensen enigszins te ontwarren. Het werd stof eten voor iedereen, want mensenvoeten en paardelioeven wierpen een dicht Vrolijk wuift het jonge paar naar de vertegenwoordigers van de pers van een balkon van het paleis. ROTTERDAM Na ruim vier uur vergaderen, waarin de emoties steeds meer de overhand kregen, is de vereniging Voormalig Verzet Zuid-Holland gisteravond in het „Zalencentrum" uiteengegaan zon der tot een uitspraak te komen over de verbintenis van prinses Beatrix met Claus von Amsberg. Het beroen aan het begin van de avond op de ruim zestig leden en ongeveer der tig belangstellenden uit het gehele land om de sentimenten in bedwang te houden, opdat de vergadering een waardig en hoogstaand karakter zou dragen, bleek naarmate de avond vorderde tevergeefs. Allereerst ontstond enige verwarring over de aanwezigheid van niet-Zuid- hollanders, omdat het een besloten ver gadering gold. De vergadering besloot tenslotte er na de pauze een landelijke vergadering van te maken, zodat ook deze mensen hun zegje konden doen. Daarna daalden de pro- en contra argumenten als een regen over de aan wezigen heen. Elf sprekers waren al dan niet genuanceerd tegen deze verbintenis gekant: drie vonden dat het nu langza merhand tijd werd om de vijandschap te vergeten en Claus von Amsberg een kans gegeven moest worden zich een waardig opvolger te betonen van Prins Bernhard. Recht van spreken Hevig gediscussieerd werd over de vraag of de vereniging het recht had in deze 'n actie te ondernemen. De ver eniging schiet haar doel voorbij, als zij in deze een standpunt inneemt meende een der leden- Zij dient zich te onthouden van politieke kwesties. Juist verzetsstrijders, die vrijwillig hun leven waagden voor het vader land, hebben het i-edht hun diepe be zorgdheid over de gang van zaken tot uitdrukking te brengen, vond een Een van de leden stelde voor een motie aan te nemen, die zich uitsprak voor Margriet als kroonprinses met naas t haar 'ru Nederlandse 'representant, Pieter van Vollenhoven. Van de wens hiertoe zou kunnen worden getuigd, zo zei hü, door het dragen van een margriet in het knoopsgat. Speldje terug Waarom gaan we niet eerst eens praten met deze man, die de wens te kennen heeft gegeven een gesprek te willen met de mensen uit het verzet, vroeg de an der. Inmiddels had een der leden de vergadering verlaten en tevoren zijn speldje van de vereniging voor de voor zitter neergelegd. Omdat de gemoederen steeds meer verhit raakten, vond de voorzitter het verstandiger niet tot een motie te ko men, maar de kwestie terug te wijzen naar het bestuur voor een nader be- Het jonge paar maakte aan het einde van de middag een korte autotocht langs het paleis. Het werd een demonstratie van hartelijkheid van de zijde der belangstellenden, die zich duidelijk weerspiegelde op de gezichten van de Prinses en haar verloofde. wolkend gordijn op. dat tientallen toegeschoten fotografen veel parten speelde Toen aan de andere kant van het paleis weer werd ingereden dachten de enkele duizenden, die er stonden, dat het nu wel voorbij was. Ze vergisten zich. In één ruk ging het opnieuw door het Baarnse hek en al het geschreeuw, ge roep en gewoel begon van voren af aan. Nog niet genoeg Nóg was het niet genoeg. Prinses Beatrix stapte na haar tweede toer uit, trok haar verloofde met zich mee. en ge armd en wuivend ging het toen langs de binnenkant van het hek. Het enthou siasme van het publiek kende geen Jeugd sprong over de hekken grenzen meer. Politieagenten en mare chaussees konden niets meer uitrich ten. Ze holden alle kanten op. maar slaagden er niet de posten ln te nemen, die voor zo'n wandeling worden ultge- Net te laat Het verkeer werd pas stilgelegd, toen al les voorbij was. Een extra detachement rijkspolitie arriveerde net te laat. De leden ervan waren alleen nog getuige van het langzaam wegebben der men- Na de bekendmaking van de ver loving van prinses Beatrix met de heer von Amsberg, verschenen in Hitzacker spoedig vele Nederland se en Duitse vlaggen. Hier een straat in het plaatsje met o.m. het vlaggende raadhuis. En de tuin achter het Paleis hadden zich voordien alleraardigste toneel tjes afgespeeld. Zeker 150 fotogra fen en cameralieden „schoten" tien duizenden foto's van het verloofde paar, en later oog eens van de vol tallige koninklijke familie. Iedereen was er en iedereen glimlach te even blij. Koningin Juliana, prins Bernhard, het verloofde paar, prin ses Irene en prins Charles, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, prinses Armgard, prinses Simone von Lippe (echtgenote van prins Aschwin), de oudste en de jongste zuster van Claus, Sigrid en Theda. En natuurlijk de twee witte poedels van prins Bernhard. compleet met een grote, oranje strik. Net fotografen Zowel de Prins als de echtgenoot van prinses Irene zouden tot het fotografen korps hebben kunnen behoren. Beiden namen talrijke platen, zowel van prin ses Beatrix en Claus von Amsberg als van al degenen, die in slagorde met de lens werkten. Opvallend was dat Pieter van Vollenho ven, die zich steeds achter de stoel van prinses Margriet ophield, nog altijd slecht kan lopen. Zijn geblesseerde voet tijdens een ski-ongeluk is kennelijk nog niet helemaal hersteld. Hij draagt nog een stok, doch doet alle moeite deze zo min mogelijk te gebruiken. (Van onze radio- en t.v.-redactie) T\E N.T.S. deed gisteren het Neder landse volk delen in de vreugde van de verloofden. Helaas waren de camera's rondom Soestdijk 's middags niet gunstig opgesteld en had de regis seur kennelijk, vergeten prinses Bea trix en de heer von Amsberg te laten verzoeken ook een groet naar de mil joenen kijkers in Nederland, België en Duitsland te zenden door even voor de lenzen te wuiven. Beter dan andere communicatiemid delen kan de televisie emoties registre ren en duidelijk maken. Menig hart zal er warm bij geworden zijn, toen de Koningin op zulk een moederlijk- hartelijke, maar ook vorstelijk-ernstige wijze de aankondiging van de verloving deed. De manier waarop zij als het ware heel vertrouwelijk tot elke kijker persoonlijk, nadrukkelijk zei„Het is góéd" moet veel lichte verontrustig hebben weggenomen. Grote slap Het scheelt zo'n stuk of men iets lezend of horend verneemt, dan wel personen ook ziet spreken. Houding en ogen verraden veel. Daarom was de reportage tussen één en twee uur uit Soestdijk méér den belangwekkende informatie, het was ook een grote stap bij de kennismaking met de a.s. echtge noot van de Kroonprinses en een ver trouwenwekkend element daarin. Geen wonder, dat daarom de korte geluidsstoring een bepaalde spanning in de huiskamers wekte. Hoe zou mr. Cals, wachtend in Den Haag, verplicht zijn toespraak opnieuw te beginnen, daarop reageren? Heel rustig en vrien delijk, met een charmante verontschul diging aan koningin Juliana, zoals mil joenen al spoedig konden constateren. Belangrijk was het ook te zien, hoe de heer von Amsberg wel degelijk ner veus was vóór de vraaggesprekken be gonnen: een teken, dat hij er ernst mee maakte en niet de moeilijkheden welke het Nederlandse volk bezighouden, on derschat. En hoe koningin Juliana lichtelijk ontstemd raakte over de eer ste vragen van de Britse journalist Harris, maar een ogenblik later zich weer ontspande, vooral door de gemoe delijkheid die de pijprokende prins Bernhard ten toon spreidde. Een echt, zij het klein kijkje in de gezelligheid van een feestvierende familie kreeg men bij het uitvoerig poseren voor de heel vele fotografen in het paleispark, waar de twee hupse witte poedels een aardige stoffering aan het geheel gaven. Missers Bijzonder jammer, dat de televisie zich toen geen plaats kon veroveren bij het maken van opnamen: de kijkers zagen aanhoudend ruggen voor de lens. Ook van de kostelijke rit buiten het hek kreeg het kijkend publiek niet meer dan een indruk-uit-de-verte en dat nog wel bij een Eurovisie-uitzen ding! Dat was geen beste beurt. Waar om ditmaal geen hoog geplaatste camera buiten het hek, zodat er een overzicht kon worden gegeven van het enthousiasme? Later, bij het binnengaan van het paleis, konden de kijkers het paar wel goed zien, maar het hoogtepunt van de. middag was maar ongelukkig op het scherm geweest. De N.T.S. had een programmavoor ziening slechts weinig voorbereid: ver der dan een uit film- en t.v.-journaals samengesteld overzicht van het leven der Prinses was men niet gekomen. Reportages van Soestdijk en uit enkele plaatsen in het land moesten de rest De radio had iets meer in petto: klankbeelden over Beatrix zowel als over haar verloofde, herinneringen aan de verloving van koningin Wilhelmina en koningin Juliana en wat zelf-georga- niseerde feestelijkheden in Loosdrecht, Utrecht en Gorinchem. Natuurlijk was de radio ook actief in reportages zowel van Soestdijk als uit andere gemeenten. Men hield hier en daar ook de bekende rondvragen onder het publiek, een radio-element dat er bij hoort en nooit veel amusants op levert, maar de luisteraars spitsen er de oren bij. Het feest kwam op gang DEN HAAG Na het bekend wor den van de verloving gistermid dag hingen de vlaggen uit. Maar echter op bescheiden wijze. Van de openbare gebouwen, de meeste warenhuizen en handelsbanken in de stad wapperde spoedig de drie kleur al of niet met oranje wim pel, maar in de buitenwijken was zelden een vlag te zien. Zo was het in Den HaagAmsterdam en Rotterdam. Maar in Utrecht, waar de „Sint Salvator", de zwaarste klok van de Domtoren een kwartier lang na de aankondiging luidde, staken velen de vlag uit. Opvallend was, dat de feest vreugde van stad tot stad verschilde. In Groningen hedden vele bewoners de vlag uitgestoken, maar in Maastricht leek het wel of de verloving nog niet bekend was. Telegr ammen AMSTERDAM Gistermiddag heb ben de vele genodigden bij de onder watertelevisie-demonstratie van de N.V. Reederij v/h Gebr. Goedkoop dui delijk kunnen zien. dat de in het IJ staande betonnen palen waarop het kantoorgebouw van de rederij rust, begroeid zijn met wier en schaaldie ren. De beelden werden met een door een duiker gestuurde onderwater camera doorgegeven aan een monitor op de derde verdieping van het ge- Goedkoop is als eerste bedrijf in Neder, land overgegaan tot de aanschaf van deze televisie-apparatuur (kosten f 25 duizend) die o.m zal worden gebruikt ten behoeve van waterbouwkundige werken. Volgens Goedkoop zal de appa ratuur het mogelijk maken, nu steeds grotere en ingewikkelder kunstwerken worden gebouwd, speciaal onder water met grotere precisie te werk te gaan. De deskundigen zullen niet meer uit sluitend afhankelijk zijn van het mon deling verslag van de duiker, maar thans zelf op de monitor op het bergingsschip kunnen zien. wat zich onder water af speelt. Dit laatste is vooral van belang bij inspectie van damwanden en sluis deuren rn bij identificatie van wrakken Voor de cameralens is een met ge distilleerd water gevulde conus aange bracht, waardoor ondanks opnamen ln vuil water toch een goed beeld wordt verkregen. De conus wordt daartoe op het door te geven object gedrukt, zo dat zich tussen dit en de lens slechts schoon water bevindt. Het opname-appa raat, dat van twee sterke schijnwerpers is voorzien, wordt onder water door twee duikers bediend: de ene stuurt de kame ra, de ander zoekt het object op de tast af en geeft aan waar de camera moet worden geplaatst. Het opgenomen beeld is direct zichtbaar op de monitor. De installatie is ontwikkeld door de Engelse Marconimaatsdhappij. Advies van Prins DEN HAAG „Ik ken mijn dochter heel goed. Zij heeft een zeer krachtig karakter en lk zou Claus dan ook de raad willen ge ven: laat zij hem niet de baas wor den". Dit zei prins Bernhard gis teren in een vraaggesprek met een verslaggever van de BBC, gehou den nadat H. M. de Koningin de verloving van haar dochter met de heer Claus von Amsberg had bekendgemaakt. De Prins gaf dit antwoord op de vraag van de ver slaggever: er zijn niet veel man nen, die een koningin trouwen. Hier is een jonge man. die dit gaat doen en zou u hem in het open baar een raad kunnen geven, waar uit ons blijkt wat hem naar uw mening te wachten staat. H. M. de Koningin, aan wie ln dit vraaggesprek op paleis Soest dijk werd gevraagd, of zij haar dochter wellicht een raad had te geven, zei te menen, dat de Prin ses heel goed op zichzelf kan pas- Hier en daar is in het land het feest op gang gekomen. In Leiden, de stad waar prinses Beatrix vijf jaar heeft gestu deerd. veroorzaakte het bericht grote vreugde. Namens de universiteit en het studentenkorps werden onmiddel lijk telegramman verstuurd. In Utrecht namen gisteravond honder den jongens en meisjes in de Jaar beurshal. die naar prinses Beatrix ls genoemd, deel aan een Oranjebal. De Beatrixhal, zo werd verzekerd, heeft gedaverd op zijn grondvesten. Maar er waren dan ook veel ..tienersterren" komen opdraven om de feestvreugde te vergroten. Breda deed zijn naam als oranjestad alle eer aan. Het oranjecomité had hier een vastomlijnd programma sa mengesteld. Het was een program ma. dat een spontaan volksfeest Het was al begonnen met het plaatsen van een handtekening in het feliclta- tieregister, dat in het gemeentehuis lag. Iedereen, die tekende kreeg een glaasje oranjebitter. Bovendien kon men in alle café's tussen zes cn half zeven een gratis borreltje krijgen. In Paramaribo marcheerde 's ochtends de militaire kapel al door dc hoofd stad. In de middaguren zorgde de po litieband voor een feestelijke stem ming in de stad en 's avonds was er een grote fakkeloptocht, waaraan dui zenden jongens en meisjes deelnamen. De stoet werd besloten met autobussen, waarin minder valide kinderen zaten. Zo kwam het feest op gang. In Neder land en in de West Gelukwensen BAARN Telegrafische gelukwensen ontvingen de Koningin en de verloofden o.m van Koning Boudewijn en Koningin Fabiola van België, van de Westduitse president Lübkc en de Italiaanse presi dent Saragat. Uit Suriname kwamen vele telegram men, van gouverneur De Vries, staten- voorzltter Lachmon (premier Pengel bood persoonlijke gelukwensen van de regeringsraad aan) en particulieren. DINSDAG 29 JUNI 1965

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5