NIEUW HOOFDKWARTIER VOOR WERELDRAAD Winstmotief geen inleiding tot kapitalisme in Rusland Puzzelhoek ASPIRIN® BAYER Weststellingwervers hielpen Joegoslaven Pastorie als particuliere hulpcentrale Komt er in Zwitserland een Europese „NCRV"? Dagboek van tiener DINSDAG 29 JUNI 1965 Een woord voor vandaag De kerk moest er nog aan wennen in Handelingen dat het evangelie de grenzen van het Joodse volk had doorbroken. Sa maria komt tot geloof en Petrus en Johannes worden er heen gezonden door de twaalf apostelen. Moesten zij een onderzoek instellen? Lang heeft dat zeker niet geduurd, want we lezen dat zij, daar aangekomen, voor deze mensen baden, opdat ook zij de Heilige Geest zouden ontvangen. De apostelen erkennen en God zelf erkent op deze wijze dat ook deze mensen horen bij de Kerk van Christus. Maar niet alleen deze mensen zijn veranderd, ook de apostelen zelf. We lezen tenminste in Han delingen 8 25: „Toen zij dan het Woord des Heren betuigd en gesproken hadden, keerden zij terug naar Jeruzalem en ver kondigden het evangelie aan vele dorpen der Samaritanen." Dat hadden zij (Petrus en Johannes) kennelijk op de heenweg niet gedaan. En hier zien we dit wonderlijke: Als God een nieuw begin maakt met nieuwe mensen, betekent dit ook een nieuw begin voor de oude kerk van Christus. Het bezoek van de apostelen aan Samaria heeft ook hun eigen werkkring en hun visie verruimd. We lezen vandaag: Genesis 35 1-21. Als hoofdbestuur vergadert (Van onze kerkredactie) GENÈVE Eer de veertien leden van het „Uitvoerend Comité", het hoofdbestuur van de Wereldraad van Kerken, aan hun half jaarlijkse vergadering beginnen, zullen zij eerst officieel het nieuwe hoofdkwartier in gebruik nemen. Dit gebeurt tijdens een officiële kerkdienst, waarin dr. W. A. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal van de Wereldraad, zal voorgaan. Deze dienst wordt door Eurovisie uitgezonden (Zie Ethergolven). Het hoofdbestuur zal vergaderen van 11 tot 15 juli. Reeds met Pasen van het vorige jaar betrok de staf van de Wereld raad en een groot aantal confessionele wereldorganisaties de kantoren van het nieuwe gebouw. De vleugel, die de kapel bevat, was toen echter nog niet klaar. Daarom werd de officiële plechtigheid waarbij het gebouw in gebruik genomen werd, uitgesteld tot deze vergadering van het hoofdbe- Eer de officiële dienst op zondag 11 Professor Leontjew in Tilburg: TILBURG De bekende Rus- 'sische-econoom prof. Leontjew heeft gisteren in Tilburg ver klaard, dat invoering van het winstprincipe in de Sowjet-econo- mie geen terugkeer naar het ka pitalisme inluidt en dat de jong ste ontwikkeling op dit gebied geen toenadering tussen de Sow- jet- en het kapitalistische stelsel in beweging zet. Prof. dr. L. Leontjew. die met Srof. Liberman één der eersten in e Sowjetunie is geweest om invoe ring van het winstprincipe als eco nomische prikkel in de Russische planeconomie te propageren, zei dit in een inleiding op het „Euro economie congres", dat gisteren is begonnen in de Rooms-katholieke hogeschool te Tilburg. Het was voorzover bekend de eerste maal, dat iemand van deze economische richting in de Sowjetunie de gele- genheid kreeg op een wetenschap pelijk congres in het westen te verschijnen. Prof. Leontjew legde er de nadruk op, dat men bij het beoordelen Een deel van het personeel van de Wereldraad en de vele andere oecumenische organisaties rust uit van de vermoeienissen van de verhuizing naar het nieuwe hoofdkwartier Route de Femey 150 te Genève. jongste economische ontwikkeling de Sowjetunie niet mag vérgëten, 'dat de reële inhoud van de diverse econo mische instrumenten in een socialisti sche maatsohappij fundamenteel an ders is dan in een kapitalistische. In Rusland is het doel van de produktie de bevrediging van de behoeften der samenleving en de winsten worden niet door particuliere ondernemers opgestreken doch door de staat, die ze voor het algemeen belang aanwendt. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1 overste in een klooster. 5. godin van de huiselijke haard. 10. assistant engineer (afk>. 11. hindernis. 13 godin van de overwinning. 15 adellijke titel op Java (afk), 16. landstreek in België. 20. voorvoegsel. 22 wereldtaal 23 koor van zangers. 25. oude Nederl. zilvermunt, 26. schatten. 27. turks bevel hebber. 28. viervoetig dier, 30. bolrond vruchtje (spreekt). 31. alle tezamen. 34. jongensnaam. 35. stijl van een wagenlad der. 37 pianospeelster. 41. Friesland, 42. weefsel. 43. bloem Verticaal: 1. myth, figuur. 2. koor van «angers. 3. kelner. 4. muzieknoot. 5. votre excellence (afk). 6. voedsel. 7. stoom schip (afk). 8 bijwoord. 9. bergweide. 12. verdriet. 14. klein soort van aal, 17. schermbloemige plant. 18. voorschrift, 19. plaats in Gelderl.. 21. ontkenning. 24. rechtschapen. 29. de oudste profeet van Israël. 32. inwendig lichaamsdeel, 33. oorlogsgod. 34. gemalin van Saturnus, 36. ontkenning. 38. slede, 39 dat is (afk. Lat). 40. scheik element (afk). Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. hindernis. 2. Anio-v.e.- iet. 3. NT.-el-edele. 4. deren-et-o.e. 5. rgo-Norncn 6. Leek-Ede-s o. 7. are-Riel te. 8. Anna-Menen. 9. raster-orc. Verticaal: 1. handelaar. 2 integer-na. 3. nier-o c.-Ens. 4. dolen-krat 5. even-oei- me 6. reder-deer. 7. niet-Nel-no. 8. iel- oesler 9. Steen-Oene. Methoden Hij gaf het volgende overzicht van maatregelen en voorstellen die in de Sowjetunie in discussie zijn om meer economische methoden in de Sowjet- planeconomie tot gelding te laten komen: aanzienlijke vermindering van het aantal directieven aan de leiding der ondernemingen. aaneensluiting van produktie-eenhe- den in verenigingen (b.v. in mijnbouw, textielindustrie, machinebouw en schoe nenindustrie) teneinde tot e-n rationele arbeidsverdeling te komen. invoering van het winstprincipe of bruto-inkomstenberekening als maatstaf voor de bedrijven bij het ontbreken van stringente produktie-aanwijzingen. verbetering van de prijsberekening. versterking van de materiële prikkels voor de arbeiders en bedrijfsleiders, en een rationeel stelsel ter berekenm" van lonen en premies, beter contact tussen industrie en consument via de handel, zodat de produktie sneller de wijzigingen in be hoefte en smaak van de consument zal kunnen volgen. Het zoeken naar mogelijkheden om de centrale planning te verbinden met zelf standigheid voor de economische eenhe den staat niet alleen in Rusland, doch ook in de andere communistische landen in het centrum van de discussies over dë industriële bedrijfsvoering, zo verklaarde prof. Leontjew. Daarbij staat echter niet het principe van de centrale leiding der volkshuishouding aan de hand van eco nomische plannen of de verzwakking hiervan ter discussie. Men stelt wel de vraag, zo -ri hij voorts, waarom men in de Sowjetunie niet eerder economische prikkels zoals het winstprincipe is gaan gebruiken, als die zo belangrijk zijn. Men dient echter niet te vergeten, dat de Sowjet-econorme nog jong is en enorme moeilijkheden heeft moeten overwinnen, waaronder herstel van de schade van twee oorlogen. In die opbouwperioden moesten bepaalde produkten nu eenmaal tegen elke prijs vervaardigd worden. Bezwaarschrift tegen aanslag kerkvoogdij WILDERVANK Bij de gemeente raad is een bezwaarschrift ingediend door een Stadskanaler, die een aanslag heeft ontvangen van het college van kerkvoogden der hervormde gemeente, die gebaseerd is op bij de belastingin spectie opgevraagde gegevens Deze aanslag werd door de kerk voogden aldus gemotiveerd: „Volgens de gegevens van de laatste volkstelling stelt U er blijkens Uw eigen opgave prijs op te behoren tot de Hervormde Kerk. Hoewel U niet tot het doen belijdenis kwam, aanvaardt U toch, gezien Uw opgave bij deze volkstelling, het feit, dat Uw ouders U eens ten doop hielden in de Hervormde Kerk. of U wilt, hoewel niet gedoopt, toch tot de Hervormde Ker k gerekend worden." De schrijver van het bezwaarschrift meent, dat hier misbruik is gemaakt gegevens der volkstelling, die Intrekking beurzen niet strijdig met Koninkrijksstatuut DEN HAAG De maatregel van de Surinaamse regering tot intrekking van de verleende studiebeurzen aan studenten die zullen deelnemen aan het negende wereldjeugdfestival ii volgens het oordeel van de Neder landse regering niet in strijd met de normen van artikel 43 van het Sta tuut voor het Koninkrijk der Neder landen. Ook al zouden de betrokken Surinaamse studenten recht hebben op continuatie van een studiebeurs, dan kan zulk een recht niet geacht worden te behoren tot de fundamen tele menselijke rechten en vrijheden in de zin van genoemde bepaling het Statuut. juli gehouden wordt, zal bij de ingang de sleutel overhandigd worden. Bis schop Henry Knox Sherrill, de voorzit ter van het comité dat de gelden bijeengebracht heeft, zal hem plechtig overhandigen aan dr. Franklin Clark Fry als voorzitter van het Centrale en het Uitvoerende Comité van de We reldraad. Daarna volgt de dienst, die wordt uitgezonden over de televisie. Liturg dr. Fry. De Schriftlezing zal ver zorgd worden door dr. K. Matthews, secretaris voor Afrika de Interkerkelijke Hulpverlening. Dr. Visser 't Hooft zal in het Frans preken. GESCHENKEN Na deze dienst zullen een aantal geschenken overhandigd worden voor de kapel. De Verenigde Bijbelgenoot schappen bieden een Engelse bijbel aan in de Rivises Standard vertaling. Deze zal overhandigd worden door de Nederlander, ds. G. Wolfensberger, die secretaris is van de Verenigde Bijbelgenootschappen. De aftredende secretaris-generaal van de Lutherse Wereldfederatie dr. Kurt Schmidt- Clausen zal de bijbel in ontvangst nemen. Beide organisaties, die zij vertegenwoordigen, hebben hun kan toren gevestigd in dit gebouw. Voorts zal een boek overhandigd worden met de namen van de 214 kerken, die lid zijn van de Wereld raad en de acht die met de Wereld raad zijn geassocieerd. De Russische- Orthodóxe Kerk laat een ikoon over handigen en een Londense firma schenkt het avondmaalsstel, dat ont vangen zal worden door dr. Marcel Pradervand, secretaris-generaal de Hervormde Wereldbond. Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. DAAR STAAT Op duizend Japanners zeven christen Het bevat drie vleugels, waarvan de fundamenten indien nodig vijf ver diepingen kunnen dragen. Behalve kantoren en een kapel, bevat het gebouw ook een conferentiezaal, een kleine bioscoopzaal met vijftig plaatsen, een tentoonstellingshal, boekwinkel, een cafetaria en uitgebreide bibliotheek. Het gebouw ligt slechts enkele minuten per auto van het vliegveld van Genève Het adres is 150 Route de Ferney. Behalve de Wereldraad van Kei'ken zijr ook de volgende organisaties in di: gebouw ondergebracht: De Hervormde Wereldbond, de Lutherse Wereldfedera tie, de vertegenwoordiging van hét Oecumenisch Patriarchaat van de Oosiers- Orthodoxe Kerken, het hulpverlenings programma van de Broedergemeenten, de zending van de Amerikaanse Baptisten unie, de vertegenwoordiging van he patriarchaat van de Russisch-Orthodoxe Kerk, het Internationale programma uitwisseling van jeugd, een orgaan de Verenigde Presbyteriaanse Kerk uit de Verenigde Staten, de Verenigde Bij belgenootschappen en de Wereldorganisa tie voor christelijke opvoeding en zon dagsschoolwerk. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bennekom (vac. wijlen P. F. Lamens). J. de Lange pred, voor bgw.werkz. (director Geref, Zendings- bond) te Zeist: te Ouderkerk aan den IJssel. W. Chr. Hovius te Nieuw-Lekker- land (2e ber.). G. J. Voortman te Dussen. Benoemd door de gen. synode tot secr. der Herv. Jeugdraad voor het jongvol- wassenenwerk, Th. M. Loran te Bergent- Aangenomen naar Augustinusga (toez.), J. Bezemer te Wolsum: naar De Bilt (3e pred.pl.), A. de Jonge, leraar godsdienst onderricht chr. lyc. te Goes; naar Her- veld, H. J. Smalbrugge te Vreeland; naar Rotterdam (vac. G. van Veldhuizen), drs. D. Lissenburg. kand. te Hilversum. GEREF. KERKEN Beroepen te Delfzijl (vac. F. J. Bil), van Breugel te Soesterberg; te Mid delburg (vac. Jac. Boonstra). J. Wessel te 's-Hertogenbosch; te Ten Post, kand. P. Reedijk te Katwijk aan de Rijn: te (bij accl.), G. Lievaart, voorheen vrijgem. geref. pred. te Onnen. die be dankt voor Oude en Nieuwe Bildtzijl. Aangenomen naar EJronten (3e pred.- C. van Noort te Klundert-Moerdijk. Bedankt voor Loppersum, H. Willems te Augustinusga; voor Munnekezijl, C. Bruning te Nieuwlande (Dr.). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Amersfoort-Centrum (vac. wijlen J. A. Vink), J. F. Heij te Drachten. GEREF. GEMEENTEN Viertal te Aagtekerke en te Yerseke, drs. P. Honkoop, kand. te Kloetinge kand. A. Hoogerland te Werkendam, kand. G. J. v.d. Noort te Capelle aan den IJs- kand. Chr. van der Poel te Rot terdam. Tweetal te Sint Annaland en te Wol- faartsdijk, kand. A. Hoogerland te Wer kendam en kand. Chr. van der Poel te Rotterdam; te TerneuzenrAxel, kand. G. ,d. Nport tg Cappelle aan. den .IJssel TOKIO. Volgens recente cijfers behoren in Japan 64.8 miljoen mensen tot het nationale sjintoïsme en 13.8 miljoen tot de verschillende sjintoïstische sekten. Boeddhist is 61,7 miljoen en 4,5 miljoen rekent zich tot geen enkele godsdienst. Er zijn 669.000 christenen. Op het eerste gezicht lijken deze cijfers moeilijkheden op te leveren, daar Japan nog geen r het Dit zegt de vice-minister-president, r. B. W. Biesheuvel, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid, de heer Lankhorst (pac. soc.). In een toelichting zegt de bewindsman, dat een recht van deze aard* noch in de universele verklaring van de rechten van de mens, noch verdrag van Rome tot bescher ming van de rechten van de mens de fundamentele vrijheden is erkend. Van een aantasting van de rechtsze kerheid kan naar het oordeel van de regering evenmin worden gesproken. SPIRITISTISCHE VECHTPARTIJEN BUENOS AIRES Op een massale spiritistische séance, gisteravond in stadion gehouden en bijgewoond door end 40.000 mensen, is bet tot een echtpartij gekomen tussen mvisen „die »r wel" en mensen „die er niet" i geloofden. De politie moest optreden tegen „ongenode gasten" en arresteerde twaalf mensen. Tijdens de séance gingen diverse mediums in trance. Zij verklaar- „op een andere planeet" te zijn geweest. Een medium had daar een boodschap van Christus gekregen. Het spiritisme is in Zuid-Amerika bijzonder sterk in trek. honderd miljoen i is zeer goed mogelijk, dat voorbeeld boeddhist en sjintoïst i: bij kand. Chr. Van Set Poel te Rotterdam. DOÓPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Arnhem (vac. mej. M. C. Sehepman), J. J. J van Sluijs te Barsin- gerhorn ca. BAPTISTEN GEM. Aangenomen naar Scheveningen (tevens de benoeming tot pred. dir. v.h. bapt. diaconessenhuis Tabitha aldaar). H. Ploe ger te Zandbulten-Dokkum. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen naar Bussum. A. J. Buur man te "s-Graven'hage. Deze week valt de beslissing (Van - kerkredactie) ZÜRICH In de komende dagen valt de beslissing of Zwitserland een christelijk evangelisatie- en kerkelijk-radiostation krijgt. Reeds jarenlang wordt er gewerkt aan het tot stand komen van een station dat evangelisatie- en kerke lijke programma's zal uitzenden naar alle landen, waar de pro testantse kerken geen of nauwe lijks zendtijd krijgen. De beslissing zal genomen worden op een conferentie te Rueschlikon in het Zwitserse Zürich. De kerken van Europa die zijn aangesloten bij de Conferentie van Europese Kerken zijn uitgenodigd om afgevaardigden te zenden naar een conferentie die dins dag begint. Hun zal gevraagd worden het project mede financieel te steu- De Zwitserse regering heeft in principe reeds toestemming gegeven om het radiostation op te zetten. Tevens heeft de Federatie van pro testantse kerken in Zwitserland zich achter dit plan gesteld. Twee jaar Men heeft het plan dit radiostation te bouwen op het Glanzenberg Pla teau in de omgeving van Bern. De bouw van de zender en een centrale studio zullen ongeveer twee jaar ver gen. Men rekent er op dat voorde bouw ongeveer zes miljoen gulden nodig zal zijn. De Zwitserse kerken hopen bijna twee miljoen gulden bijeen te brengen. De Federatie van kerken heeft reeds toegezegd jaarlijks 250.000 Zwitserse franken bij te dra gen. De bedoeling is dat deze zender in alle talen van Midden- en Zuid-Euro pa kerkelijke- en evangelisatie pro gramma's zal gaan uitzenden. Om de uitzendingen te financieren zullen de kerken zendtijd kunnen kopen. (Van een onzer verslaggevers) WESTSTELLINGWERF De pastorie in Oldeholtpade is het centrum geworden voor hulp aan mensen in Oost-Europa die door natuurrampen getroffen worden. In het grote herenhuis is een par ticuliere centrale gevestigd waar mensen uit deze Friese streek duizenden kilo's goederen heen brengen om Joegoslaven en Ser viërs uit de eerste nood te helpen. Mevrouw Berghuis-Muller, die vrouw van de dominee heeft zich in afgelopen jaar intensief bezig gehouden met het verlenen van hulp mensen, die door natuurrampen Joegoslavië zijn getroffen. Het echtpaar Berghuis heeft enkele va kantiereizen gemaakt naar Joegosla vië en land en bevolking hebben een grote plaats in hun hart verworven. Toen dan ook Skopje door een aardbeving werd getroffen, organi seerde mevrouw Berghuis in korte tijd in haar omgeving een hulpverle ningsactie, die bijzonder goed aan sloeg bij de bevolking. Binnen enkele dagen werd een grote voorraad schoeisel, kledingstukken en huishou delijke artikelen bijeen gebracht en daarna naar Skopje gezonden. In de pastorie kwamen ontroerende blijken van dank binnen. SERVIË Verleden maand werd Servië door een overstromingsramp getroffen. Ri vieren traden buiten de oevers en huizen stortten in. De chaos was onvoorstelbaar en het menselijk leed onbeschrijfelijk. Enkele dagen voor deze verschrikkelijke ramp zich vol trok, waren dominee en mevrouw Berghuis nog in de toen nogniet getroffen streek geyeest. Direct nadat mevrouw Berghui' hoorde van de/ ontstane nood, begon zij in haar omgeving een nieuwe hulpactie. Zij wist t,al van n het dorp en de omliggende plaatsen te bewegen de hulpverlening te stimule ren en binnen een week hadden de Weststellingwervers achtduizend kg goederen (vooral schoeisel en kle ding) bijeen gebracht. In een school in Wolvega werd de voorraad opgeslagen en door een aantal vrijwilligers ingepakt klaargemaakt voor verzending. Een expediteur bood aan de goederen gratis naar Rotterdam te brengen vandaar vond het vervoer naar Joe goslavië per schip plaats. EFFICIENT Mevrouw Berghuis wil vooral effi ciënt helpen. Zij is in het bezit van contactadressen in Joegoslavië en zij verzendt de goederen als het ware aangetekend, dat wil zeggen: dringt er op aan, dat de ontvangst wórdt bevestigd en dat is tot op heden ook steeds gebeurd. Er komt dan ook niets van het beschikbaar gestelde tussen wal en schip terécht. Waarom men in de pastorie van Oldeholtpade dit werk dat heel veel tijd vraagt doet en waarom men het niet overlaat aan comité'» oor hulpverlening? Comité's? zegt mevrouw Berghuis. Goed bedoeld, dat wel, maar ze werken te langzaam en de controle op ontvangst van het beschikbaar gestel de schijnt ook nietsteeds voldoende Vandaar deze „materiële pastorale hulp", spontaan, efficiënt en goed- Gezinsweek nadert DEN HAAG Ter voorbereiding va de gezinsweek in de Nederlandse Her vormde Kerk (17 tot 24 oktober) is door dé raad voor Kerk en Gezin in sa werking met de gezinsweekcommissie een boekje over het thema van de week gereed gemaakt onder de titel „Opvoe den....? Hoe..? WaartoeAan dit boekje werkten mee dr J Rinzema, prof. dr. L. de Klerk, ds. R. Kaptein, mevr. P. L. de Zwart-Honders, ds. H. Aalbers en drs. J. G. Scheurer. Hoe een gezinsweek kan worden ge organiseerd en welke hulpmiddelen daarvoor bruikbaar en beschikbaar zijn en alle verdere adviezen kunnen worden verkregen van het secretariaat va raad voor Kerk en Gezin (Carnegielaan 9, Den Haag), waar ook het boekje besteld kan worden 2, bij bestelling van minstens 10 ex. 1.50). ministerieel gegarandeerd geheim en dat op grond daarvan zelfs belas tinggegevens beschikbaar zijn gesteld. Er heeft op de bank vóór mij ee n wezen plaatsgenomen waarvan je toen het binnenkwam verdraaid niet kon uitmaken van welke sekse het Ons hok staat als nogal vooruitstrevend bekeno en daarom had de baas. vermoed ik, niet direct bezwaren toen dit verschijnsel zich presenteerde, al was het. zoals we later aan de weet kwamen, van een ander etablissement smadelijk verdreven. Mijn uitzicht op docent en schoolbord kwam meteen in de verdrukking door een oerwoud van onsmakelijk, decimeters lang haar. zoals je dat bij tieners op het piein, in snackbars en zo. wel ziet. Telkens als ik m'n onbevangen oog op die bolle rug liet rusten, kreeg ik een ontembare lust mezelf eens flink te krabben en er woei zo nu en dan een zefirtje naar me over dat het midden hield tussen een heel oud kliekje eten en een stadsgracht in een regenloze periode. Door en door oudbakken, als je me be- hegrijpt. De leraren deden of hun neus bloedde, ze wisten er blijkbaar nog niet goed raad mee. ze verschillen over het algemeen nogal wat hun maatschappelijke inzichten betreft. Maar wij. de klasgenoten, zijn er ook nog, we moeten bepaald geen knollen citroenen. In het vrije kwartier hebben Toen raffelde een nogal verveelde grafstem - Dree Houtman. 17. lid van de Groene Haringclub. Dat sprak ons toch wel even aan. dus informeer den we naar het geval, hoe je erbij kon komen, wat je ervoor doen en laten moes ten zo. ander meer. Een slome maar kennelijk kwaadaardige rebel. Later ware n we het er allemaal over eens dat hij een nieuw element in •>nze klasgemeenschap vormde, hij kreeg warempel -en kleine aanhang, 'n paar jongens en 'n meisje geen van allen uitblinkers), die voortaan ook hun haren niet meer kamden of wasten, die idioot melig singen kijken en broeken vol vlekken a la Dree gingen dragen. De baas en de leraren bleven er neutraal bij al wist ik dat ze er lang niet allemaal hetzelfde over dachten. Geschiedenis, bijv., ergerde zich groen en Nederlands kon af en toe z'n smalende lachen niet hruden. maar ik heb al gezegd, onze school stelt er de individuele vrijheid te eerbiedigen. dus... straffen of gewoon wegjagen en dergelijke, mijn noeder dacht dat het plezier er wel vanzelf af zou gaan en dat kinderen uit een fatsoenlijk milieu toch nooit tot zoiets zouden komen. Ondertussen zat ik maar dag in dag uit dat benauwde luchtje van de Groene Haringmaker op te snuiven, ik goot zo nu en dan een flinke scheut eau de Cologne uit het stiekem van oma gegapte ritsje op m'n zakdoek en vroeg me af waarom de volwassenen per slot te lamlendig waren om de hoogvereerde persoonlijke vrijheid een beetje naar hun eigen hand te zetten. Je komt er gewoon niet uit, misschien ben je doodgewoon zelf te stom. Maar luister, wat me daar op een keer dan overkomt: de baas deed z'n ronde in de klassen. Staat ie stil bij m'n bankzeg tie, oma's eau de Cologne ruikend, Ben jij niet wèl, vriend?.. Zeg ix. - Een beetje misselijk, meneer, er hangt hier altijd zo'n nare lucht., en ik kijk veelbetekenend naar de bietel voor me. O. zegt de baas. En verder niets. Toen begon ik schijnheilig van links naar rechts te schuiven en zuchtte in mezelf maar toch luid genoeg „Hè. ik kan hier amper op 't bord zien. -Vou, de volgende dag zat er een andere jongen voor me, de nozems hadden een plaats op de achterste banken gekregen. En nu zal ik je eens wat zeggen. Ik heb sedert dtze geschiedenis gewoon geen belangstelling meer voor de spullen die ik laatst in het winkeltje van Tante Leen heb gekocht. Dat jak en die schoenen hadden wel niets met vieze nozemerij te maken, maar toch. Ook uit de verte wil ik er niet op lijken. Trouwens Renske en m'n vriendinnen, allemaal wel moderne maar toch heel fatsoenlijke vrouwtjes, ze zouden me zien aankomen! Mij niet De hele familie is er blij om. oma en opoe incluis. de AUTOKAARTEN VAN VELE LANDEN (met een schat van informaties: 11,25) I ,e> PARIS I BELGiqUE NIEUWSTE WEGWIJZER VOOR PARIJS (en voor de prachtige omgeving: f 1,25) SPECIALE KAART VAN NEDERLAND (met tal van toeristische tips: f 0,90) "Ó);V, DANMARK =^"71 fc- ÉPL m Vele honderden Esso dealers heb ben al deze kaarten in voorraad. Overal in West-Europa ziet U dit embleem. Symbool van Esso service l Speciaal voor toeristen. MET ESSO BENT U BETER UIT!

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2