Nieuwe Leidse Comraiiit Den Haag: hartelijk welkom! Verrassend akkoord in metaalindustrie Spontane begroeting van het verloofde paar Geen staatsexploitatie te verwachten Wegpiraat gevonden Ridder- en Trèveszaal Commentaar Wekken, koken, kopen, betalen per telefoon Vakantietoeslag van vier naar zes pet CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh is ghcble» rt in teghenspoe Dingdag 29 juni 1965. 46dte jaargang Zonnige perioden De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden. Ieta warmer. Overwegend zwakke wind. (Op gemaakt om 11.15 uur.) .J bezorging 18.00—19.00 uu Een gelukkig paar, zoals het gisteren in Soest- dijk en vandaag in Den Haae voor het volk verscheen. Op continentaal plat DEN HAAG Er bestaat'thans ker geen plan tot exploratie van continentaal plat door de staat alleen of door de staat samen met andere deelnemers. Minister Den Uyl (Economische ken) deel., dit mee aan de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die de openbare behandeling van het ontwerp mijnwet continentaal plat (natte mijn. wet) voorbereidt. 400 m meegesleurd TILBURG De politie heeft gis teren de man gearresteerd die vrij dag 18 juni omstreeks middernacht in Maastricht met zijn auto de 23- jarige bromfietser J. M. uit Amby heeft aangereden en hem ruim 400 meter heeft meegesleurd. Daarbij heeft hij geprobeerd door herhaalde lijk remmen en gas geven zich van het slachtoffer te ontdoen. Het is de 26-jarige P. J. D. uit Tilburg. Het lukte D. zich te ontdoen van slachtoffer toen hij tegen de trottoir band reed. Daarna was hij met gedoof de lichten gevlucht. Maar zijn nummei was genoteerd en de politie kon hem opsporen. Het bleek dat hij in Til burg werd gezocht wegens een inbraak. Voorts heeft de man nog diverse von nissen te goed, waaronder een van drie maanden wegens openlijke geweld pleging. Juwelier trad doortastend op Gouden vijfjes bleken niet eeht VEENENDAAL Doortastend op treden van een Veenendaalse juwe lier heeft gistermiddag geleid tot de arrestatie van twee inwoners uit Zwolle, die namaak gouden vijfjes aan de man trachtten te brengen. Tot drie maal toe vervoegde het Zwolse duo zich bij de juwelier, die in totaal vijf van deze namaak munten kocht. Toen de Zwollenaren voor de derde maal de winkel betraden met een nieuwe voorraad had de Veenendaalse juwelier zijn jongste aankopen inmid dels met een vergrootglas vergeleken met echte exemplaren, waarbij hij tot de ontdekking was gekomen, dat hem zogenaamde naslagmunten waren ver kocht. Hij stelde beide heren voor de keus geld terug of de politie, waarop één van de muntverkopers met de juwelier op de vuist ging. De ene Zwollenaar ont kwam, maar de ander liep regelrecht in de armen van de inmiddels per tele foon gewaarschuwde politie. De vlucn- teling meldde zich later bij de zaak van de juwelier. Het tweetal werd na ver hoor op vrije voeten gesteld. Bij het mondeling overleg tussen de bewindsman en de leden van de commis sie zei minister Den Uyl, dat het vergun ningenbeleid naar delfstof of groep van delfstoffen, alsmede naar tijd en plaats flexibel dient te zijn. Dit beleid, dat slag vaardig moet zijn, leent zich niet voor vastlegging in een wet; in de wetgevings praktijk is het gebruikelijk, dat dit be leid wordt overgelaten aan de regering. Het is, naar het oordeel van de mi nister, niet juist een uitvoerende en zui ver commerciële beslissing van de rege ring, of de staat -al deelnemen in de win. ning die mede de staat optimaal moet doen delen in de resultaten, te onder werpen aan de voorafgaande goedkeuring van de Staten-Generaal. Prïnsl;reeg film Ongedwongen sfeer in ijerclag van an DEN HAAG Prins Bernhard ont- ing vanmorgen op palies Soestdijk ter gelegenheid van zijn verjaardag een aan tal bestuursleden van het Nationaal Jongeren Verbond, die destijds (29 juni 1940) het initiatief namen voor de An jeractie. Aan de Prins werd aangeboden een film die op deze dag clandestien var deze manifestatie werd opgenomen. Nieuwe adjudant van de Koningin DEN HAAG Luitenant-kolonel J P. van Diepenbrugge van de cavallerie is benoemd tot adjudant in gewone dienst H. M. de Koningin. Hij volgt luite nant-kolonel W. R. A. Baron van Tuyll Serooskerken op, die benoemd is tot adjudant in buitengewone dienst. De heer van Diepenbrugge was leraar in de Kon. Militaire Academie, van het 41 tankbataljon, het 43 tankbataljon en het schoolregiment van het depot caval lerie. tevens commandant van het regi ment Huzaren van Sytzama. DEN HAAG Vandaag is de feestvreugde in Den Haag hoog opge laaid, toen prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg de hof stad bezochten. De residentie toonde zich deze dag in alle opzichten een Oranjestad. Na de spontane huldiging gistermiddag en gisteravond voor het paleis Soestdijk (zie elders deze krant) heeft het verloofde paar vandaag vooral in Den Haag ervaren, hoe zeer deze verloving de harten toch heeft aangesproken. De blijdschap om de verloving kwam allereerst tol uiting tijdens de officiële, maar ongedwongen ont vangsten in de Trèveszaal en de Ridderzaal aan het Binnenhof. Om één uur waren de leden van de Tweede Kamer in donkre costuums (enkele droegen zelfs het officiële uni form dat hij het Kamerlidmaatschap behoort) bijeengekomen om de brief aan te horen, die koningin Juliana aan de Staten-Generaal had geschre ven. In deze brief, die door minister president Cals werd voorgelezen, stelt koningin Juliana de volksvertegen woordiging officieel van de verloving op de hoogte. Een half uur later gaderde ook de Eerste Kamer. Het vice-president, minister Biesheuvel, die deze brief de senatoren voorlas. De voorzitters van de Kamer spraken, i het aanhoren van de woorden van de Koningin, een gelukwens uit en minister president Cals (in de Tweede Kamer) vice-premier Biesheuvel (in de Eerste Kamer) beantwoordden deze toespraken. Deze plechtigheden duurden uaar kort, want om kwart voor drie was de kennis making tussen het verloofde paar leden van der egerlng in de Trèveszaal. Marga Cals, de dochter van de pre mier. en Markje Biesheuvel, zoon dc vicc-premier, boden bloemen aan. Zij presteerden liet zelfs bij deze gele genheid een kort toespraakje te hou- De Trèveszaal was In een grote bloe. mentuin herschapen, alles zag er even feestelijk uit Dat was ook het geval ln de Ridder zaal, waar later op de middag de bijeen komst was belegd met de Staten-Generaal. Om half vier zou deze zeldzame bijeen komst beginnen. Rij loer Vervolgen^ zou om vijf uur de rij- __er door de Residentie beginnen. Hoe deze triomftocht door het hart van Den Haag zou verlopen, was niet moeilijk raden. De rit was juist gepland in de spitsuren. Was er gisteravond in het paleis Soestdijk al een intiem familiefeest ge houden. vanavond zouden de feestelijk heden in Huis ten Bosch worden voortge zet. Wanneer de koninklijke kring het privé-diner beëindigt, zal er boven het Geestdriftig heeft vooral de Baarn- se jeugd gisteren het verloofde paar gehuldigd. De heer von Ams berg had er moeite genoeg mee de hof auto in al die drukte te be sturen. Parkeerruzie leidt tot blindheid? TILBURG Een parkeerruzie tussen ui automobilist van middelbare leeftijd een jongeman, ook autorijder, waarbij laatstgenoemde tot handgemeen c ging, zal misschien tot volledige blind heid van de oudere man kunnen leiden >it zou zijn gezin dan brodeloos maken. De 46-jarige accountant C. V ;-Hertogenbosch wilde na een familie bezoek wegrijden van een parkeerplaats. Een andere wagen reed echter net voor hem. zodat hij niet weg kon. De man verzocht de automobilist, de 21-jarige uit Goirle, hem enige ruimte te geven. De jongeman werd zo kwaad dat hij uit zijn auto kwam en de heer V. het gezicht sloeg.. De heer V. werd laardoor ernstig aan het oog verwond Hij kon op slag niet meer zien. doordat lij zijn andere oog mist. De dader ver dween snel, maar de politie kon hem aan. nouden. BUITENGEWONE VERF In één oogopslag Russische hoogleraar (economie) in ons land pag. 2 Europese NCRV pag. 2 Feest ln Soestdijk pag. 5 Noodlanding op plas pag. 0 Stalin en de onder grondse pag. 7 Beton Anita van Delft Honden naar rijk BREDA De rechtbank heeft de 37-jarige Tilburger L. van H. wegens grove onachtzaamheid en onvoorzich tigheid bij het houden van drie ge vaarlijke iionden. waardoor het drie jarig meisje Anita van Delft op 9 november vorig jaar in de Klaver- straat in Tilburg door de honden kon worden aangevallen en ernstig werd gewond, veroordeeld tot f 100. De eis was twee maanden hechtenis. De drie honden, twee bouviers en een Duitse herder werden verbeurd ver klaard. Geëist was. dat de twee bouviers verbeurd worden verklaard en de Duit se herder onttrokken aan het verkeer In dit laatste geval zou de hond zijn afgemaakt Nu worden de drie dieren rijkseigendom. Verdere verkorting van werktijd Driemaal 5 pet. loonkostenstijging Koningin voor T.V.: Nooit gedroomd van abdicatie In een interview met de BBC-tele- isie. dat ook op het Nederlandse beeldscherm verscheen, vroeg een verslaggever, of de verloving ook er gens samenhing met de wens van de Koningin om afstand van de troon te doen. Hij zei dat dergelijke berich ten in buitenlandse dagbladen ver- ichenen waren. Dc Koningin antwoordde hierop, dat zij zich niet kan voorstellen hoe dergelijke berichten in de wereld zijn gekomen. Het is nonsens Hare Ma jesteit zei, dat ze er nooit van ge droomd heeft afstand van de troon doen. Ze zei dat ze zich fit voelt dat ze haar taak bijzonder interes- it vindt. Bij prijsstijging extra loonsverhoging Malieveld een vuurwerk losbarsten, waarvan de verwende inwoners van Haag nog niet hebben gedroomd. Hiermee is het verlovingsfeest nog niet ten einde. Het paar heeft het verder ook nog druk van de week. Morgenmid dag is de kennismaking met de leden van dc Raad van State. Donderdagmiddag ontvangt de Konin gin in Huis ten Bosch het corps diploma tique, dat dan kennis kan maken met de verloofden. In Leiden wonen zij 's avonds nog de opvoering van het toneelstuk „Tgl Uilenspiegel" bij. Vrijdag brengen prinses Beatrix en Claus von Amsberg een bezoek aan de moeder van Claus. Zaterdag volgt dan het bezoek aan Am sterdam. Ook dat belooft wat (Meer over de feestelijke ont moeting in Soestdijk op pag. 5). toen nog aanstaande verloofde, heb ben de laatste tijd veel last gehad van de publiciteit. Het is echter de zelfde publiciteit geweest, die hen nu ons zeer nabij heeft gebracht, en op een wijze en met een resultaat die ons hartelijk mogen verheugen. Het is een goede en geslaagde kennis making geworden met de vriend naar prinses Beatrix' hart. Op wel zeer openhartige manier zijn gisteren al lerlei vragen gesteld, maar nu ken nen wij elkaar dan ook cn staat er niets in de weg om ook de heer von Amsberg te doen delen in de gene genheid jegens het Koninklijke ge zin. Niet dat voor ieder alle hindernis zal zijn weggenomen. Er zal nog altijd wijsheid en daartegenover ook ver trouwen en geduld moeten worden opgebracht. Een Nederlandse zegs wijze is echter, dat in een goed be gin het halve werk mag worden ge zien. Wij zouden in dit geval willen op merken, dat in een geval als dit het goede begin meer was dan dat. Ir. Verhage schetst toekomstbeeld (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Voor de 250.000 werkers in de metaalindustrie is over eenstemming bereikt over een langlopend contract voor een periode van veertig maanden. Het akkoord vertoont veel overstemming met het ont- werp-c.a.o. dat voor het Philips-bedrijf werd overeengekomen, maar dat nog steeds op goedkeuring wacht. Voor de metaalindustrie is overeenge komen: 1 Per jaar zullen verbeteringen in dc .o. worden aangebracht tot in totaal loonkostenstijging van 5 pet. Deze verbeteringen zullen plaats hebben per 1 januari 1966, 1 januari 1967 en 1 ja nuari 1968. De c.a.o. heeft een looptijd lot 1 november 1968 2 Opgenomen is een zogenaamde bij sturingsclausule, welke inhoudt dat de lonen extra verhoogd zullen worden, dien de kosten van levensonderhoud duidelijke stijging vertonen. Een stijging van het prijsindexcijfer tot 1 pet zal nog buiten beschouwing worden gelaten maar een sterkere stijging van het prijs niveau zal in de lonen gecompenseerd worden tot maximaal 2 pet per jaar Een eventuele bijsturing zal plaats hebben 3 De wekelijkse werktijd wordt met een kwartier per dag verkort tot 43Ti uur per week, ingaande 1 juli 1967. De vakbonden hebben aanvaard, dat deze werktijdverkorting uit de .5 pet loonkostenstijging per jaar gefi nancierd zal moeten worden. 4 Verhoging van de vakantietoeslag van 4 tot 6 procent, op grond van het feit, dat ook over 1965 een uitkering ineens van 2 pet wordt betaald boven de reeds bestaande 4 pet vakantietoeslag. 5 Het aantal extra vakantiedagen jeugdigen wordt verlengd van 3 tot 5 dagen cn ook de 55-jarigen en ouderen krijgen bij 25 of meer dienstjaren 5 in plaats van 3 dagen vakantie extra. 6 Reeds per 1 juli aanstaande wordt het aantal gemeentegroepen terug gebracht tot drie, namelijk A, A-" A-2. Gedurende de looptijd van c.a.o. zullen ook de groepen A-l cn A-2 nog worden opgeheven. 7 Dc premie ziekengeldverzekering wordt voor de werknemers ingrijpend verlaagd. De werkgevers zullen voortaar "t van de premie betalen en de werkne. mers slechts 11 Voor de meeste werk nemers betekent dit een loonsverbete ring van 1 tot 2 pet, ingaande 1 juli a.s. 8 De werkgevers zijn bereid bij te dragen in ondernemingsfondsen. waarvan de gelden ten goede komen de vakbonden en de vakbonds leden. Restitutie van contributie zal echter niet plaats vinden. Voorts zal voor het verrichten van vakbondsac tiviteiten en bijwonen van vergaderin gen aan werknemers vrijaf worden ge. geven op basis van 1 dag per 10 leden in een onderneming. Mocht dit in de praktijk te weinig blijken te zijn, dan zullen de werkgevers een tegemoetko mende houding aannemen. 9 De huurcompensatles worden in dc uurlonen verwerkt op basis van per week en 25 pet premie voor tarief- verdienste. De verwerking heeft plaats op 1 januari 1966 en zal volledig door werken in de jeugdschalen. Vannacht is de 60-jarige loodgieter G. W. Peeters uit Etten op een onbewaakte spoorwegovergang aan de Kattestraat in Etten gegTepen door een posttrein ei het leven gekomen. DEN HAAG Deze gehele week wordt in Den Haag het vierde con gres gehouden van de Federatie van ingenieurs der telecommunicatie in de Europese Gemeenschap. Gisteren is dit 450 deelnemers tellende con gres in de Ridderzaal in aanwezig heid van een aantal ambassadeurs door minister Suurhoff geopend. De president, ir. G. F. Verhage (direc teur van het telefoondistrict 's-Graven- hage) schilderde in zijn toespraak aldus n beeld van de toekomst: De telefoon naast het bed zal dan de ensen wekken, waarbij een vriende lijke stem va-, de andere kant er aan herinnert dat tot dit wekken opdracht was gegeven. (Een dergelijke geheel automatische installatie is juist in Zwitserland in dienst gesteld). ..Voor dat u opslaat", aldus ir. Verhage, ..geeft u via het huisnet door een i mer te kiezen, aan het fornuis i de keuken opdracht om het program ma (dat de vorige avond is ingesteld) te starten. Het fornuis gaat koffie zet ten. eieren bakken en pap koken. U staat op en als u beneden komt, staat alles klaar. Als u het diner zelf wilt prepareren heej. u ingrediënten nodig. Geen nood. U telefoneert het koopcen trum en met de druktoetsen van uw toestel seint u in code uw bestellingen door (datatransmissie). Uw bood- wijk. Ook de betaling is geen pro bleem. De leverancier heeft deze na melijk opgegeven (ook via de telejoon- lijn) aan de centrale computer van de girodienst en deze zorgt voor afreke- Jules Verne Polderbestuur verloor Wel snelboten op de plassen (7,2 km p.u.) DEN HAAG De president der Haag se rechtbank, mr. G. Witsen Elias heeft het bestuur van de polder Nieuwkoop Noorden te Nieuwkoop bevolen, aan Rotterdamse advocaat mr. A. \V. Bokma de door hem in kort geding geëiste ver gunning te verlenen, voor het varen niet zijn boot met 40 pk buitenboordmotor de meren in die polder. Het polderbestuur wilde het varen r buitenboordmotoren met meer dan 10 pk niet toestaan, zulks ter bescherming van de oevers om het te snel varen tegen te gaan. De president overwoog, dat na 1961 in dc vergunningen een redactionele wij ziging is toegepast, waardoor het aantal pks van de motor werd aangegeven. Dc door het polderbestuur toegepaste be perking achtte de president in strijd met artikel 18 der Keurenwei. Waar ook Ged. Staten deze maatregel van het polderbestuur ongeldig had klaard. achtte mr. Bokma hier een „con tempt of court" aanwezig. Dc president bepaalde, dat het polderbestuur vergun ning dient af te geven zonder vermelding van het aantal pk. voor de buitenboord motor, of althans niet minder dan 40 pk. De president wees de vordering van mr. Bokma toe en beval de gewenste ver gunning binnen vijf dagen af te geven, op overtreding daarvan een dwangsom in f 1000 per dag werd gesteld. Overigens betekent dit niet, dat op meren enz. met onbeperkte snelheid mag worden gevaren, omdat deze is be paald op 7,2 km maximaal. Met 100 kin-vaart de sloot in RIDDERKERK Twee scholieren, beiden negentien jaar oud, zijn maandag middag op de Oudelandseweg met 100 km-vaart met een personenauto ge slipt, over de kop geslagen en in sloot gereden. De Hagenaar O K. Car. rière werd uit de auto geslingerd cn sloeg met zijn hoofd op het wegdek. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht. De bestuurder. Ch. E. V. uit Hendrik Ido Ambaoht, werd eveneens gewond. Zo is de telecommunicatietechniek be zig Jules Verne-achtige fantasieën tot werkelijkheid te maken. Tussen Amerika en Europa werkt op de telefoonkabel tmet versterkers op de bodem van de zee) een „tasi-systeem"f waarbij de pau zes tussen de woorden van één gesprek worden opgevuld met woorden van een ander gesprek. Daarmee wordt het aan tal benodigde cricuits tot 40 procent ge reduceerd. Over een dubbeldraad van een kabel in ons land worden thans niet één maar 120 gesprekken gevoerd; over een straalverbinding kunnen dit er 3000 tot 10.000 zijn; over een „holle pijp" honderd duizend en over een laserstraal straks wellicht vele miljoenen tegelijk. Ir. Van Duuren (een Nederlander) heeft een systeem ontwikkeld dat over de gehele wereld wordt toegepast, waar bij in het radiotelegraafverkccr praktisch elke fout wordt geconstateerd en alvo rens tot afdruk te komen automatisch verbeterd wordt, zodat foutloze over komst over een gestoorde verbinding wordt bereikt. Juist gisteren is de ..Early Bird" ln ex ploitatie genomen, waarover tussen Amerika en Europa een groot aantal telefoongesprekken en televisiekanalen kan worden gevoerd. Televisie vindt steeds meer toepassing in bedrijven om een enkele man op een centraal punt het bedrijf te laten observeren. Besturing op afstand van onbediende installaties neemt zeer snel toe. De regering in Nederland overweegt via een landelijk centraal an- tennesysteem alle woningen in steden van zeven ongestoorde tv-programma's en van 16 radioprogramma's te voorzien. Het telefoonverkeer verdubbelt in zeven jaar tijd. De transistor maakt verkleining van de apparatuur mogelijk. Toch zijn de landen van de EEG bi. dit alles twin tig jaar achter bij landen als Zweden. Zwitserland en Amerika. Tot dusver lr. Verhage. OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA DEALER |Ucrenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 (JOTA)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1